OVERLEDENEN. Iijr Don beschuldigden is in vryhoyd gesteld, Onder e£nó borg vail ien HO,000 franks. Dit - Do óiiiiörwpers en htilponderwyzers, die itt die hoedanig- an heyd als miliciens een verlof genieten, moeten om er de ver- •cli lenging van tc bekomen, eenc'aCnvfaeg doen vödr i febrüary. en Men schryft uyt Audenöerde Woefisdag 4 janltary, onl 8 1/2 ure des avonds, is de dienstmeyd van dert heer. Van der M, siraeien-Dumont, loen zy ecue boodschap "moest doen, .op de on plaels alhier den WaeCkèr genaemd, door twee persoonen aetl- ret gehouden. Terwyl den eenen boosdoener den mond der meyd iet met de hand stopte om niet te kunnen roepen, heeft den"anderen met geweld haer geld afgenomen welk zy op zich had. Geluk- kiglyk had de meyd maer 48 certtinien in den zak, met welken 5l, gevonden buj't de kwücddoeners niet geheel te vreden waren ;r- en de meyd met bedreygingen loslieten. Toen de meyd in haer huys terugkwam, was. zv door schrik zoodanig nengcdaen, dat men onmiddelyk èenen geneesheer heeft moeten roepen. Acd- stonds is de politie van deze geweldpleging onderngt geworden, rS maer men heeft de daders niet kunnen ontdekken. )n, m. H. Duraux, notaris residerende te Kórtryk, is zaterdag nacht aldaer overleden na eene kortstondige ziekte. Een der slagtoffers van de Zwarte Bende, Mev. weduwe Henricot, komt te Thorembais-les-Béguines te overlyden. Het huys vóorgaens bewoond door Mev. Henricot te Corev-le-Cha- e* teau, wierd, gelvk men Weet, den S october 4888 binst den nacht aengetast door de dieven der bende. Sedert dien was Mev. b Henricot naer Thorembais-lez-Bégulnes komen woonen, op de hofstede van Coquiamont, gebruykt door haren schoonzoon. Sedert hel geval van 5'october, had zy geene gezonde uer meer gehad. Gedurende de verledene maend december zyn er 3810 brieven niet te regte gekomen, ter oorzaek van gebrekkige of onvolledige adressen. Van dit getal zyn er 2483, iia opengedaen geweest te zyn, kunnen voortgezonden worden aen degenen e voor wie ze bestemd waren, of teruggezonden aen degenen die ze geschreven hadden j de 4387 overige zyn ingehouden. Ziehier een dekreet't welk M. Tesch, hoe keyzersgezind by ook is toch niet teekenen zou t 'Een keyzerlyk dekreet van 12 december magtigt de algemeene overste van de hospitaliere en onderwyzende kongregatie der Zusters van den H. Vineentius-a-Paulo, besiaende te Parys, namens die kongregatie, en den meyer van Tain (Dróme), namens de armen, om ieder, in wat hem betreft, volgens de bcsprekken en opgelegde voorwaerden, de begiftiging te aenveerden eener som van 40,000 fr., gedaen door Mev. Marie-Catherine Picard, weduwe van M. Cupillard, oen het gesticht van de valzuchtigen der Teppe, gemeente Tain. Men meld üyt Turnhout Verleden nacht zyn er dieven gedrongen in eenen stal te Rethy, en hebben er een zvvyn ge slacht dal er in zat, het zelve gescheyden en het vleesch mede- genomeu. In den nacht van dynsdag en woensdag, 4 dezer, i9 in de gemeente Locre, op 1 1/2 ure van Poperinghe, eene gruwelyke moord gepleegd. Dry booswichten, met zwart gemaekt aengezigt zvn in de wooning van eenen ouden landbouwer gedrongen, die alleen met zyne meyd woonde, en hebben hem dood geslagen. De meyd is gelukkig het gevaer ontkomen, door te kunnen naer boven vlugteu en uyt de zoldervenster springen. Zy wekte de geburen door haer geroep moord Intusschentyd hebben do inoordenaers de vlugt genomen, zich maer hebbende kunnen meester maken van eene som van twee frank en half, van eenen frikandon en van twee wittebroodjes. Het geregt doet vlytige opsporingen om de inoordenaers to ontdekken. Over eenige dagen heeft er te Veurne byna een vreeslyk ongeluk plaels gehad. Het laetste konvoy van den yzeren weg, 't welk aldaer rond de 8 1/2 ure toekomt, kwam, wy weten niet door wat ongeval aen het machien, dilmael de statie in vol len stoom binnen, kon voor 't bureel niet stilhouden, reed met groot geweld den barrier aen stukken, die zich by den dixmud- schen steenweg bevind, en bleef op dry k vier stappen van de vaerlslilslaen. Men yst als men denkt wat afgryselyke ongelukken er zouden voorgevallen zyn, ware het niet gelukt nog by lyds het konvoy in to houden. Men weet niet of er iemand pligtig is aen onachtzacmheyd of onvoorzigtigheyd, nogtnns zou men geern zien, dat er strengelyk gewaekl worde om diergelyke ongevallen te voorkomen. Wy lezen in den Onafhankclyken van Hasselt Het onderzoek in de zaek der Witte Bendedie men hier ont dekt heeft en die niet zonder reden vele persoonen den schrik aenjoeg, word vlylig door den heer instruklie-rcgter Monvillé voortgezet. Maendag Heeft men nogmaeis eene senhouding ge daen en naer alle waerschynlykheyd zullen er nog gedaen wor den. Zoodat nu reeds negen persoonen, in de zaek betrokken, in de gevangenis opgesloten zyn. Gestolen voorwerpen worden nog dagelyks ontdekt en by dc aengehoudenen uytgehaekl. Zoo lang de justitie de zaek niet goed zal Onderzocht en doorgrond hebben kunnen of mogen wy in geene verdere uylleggingen treden. Men schryft uyt het Luxemburgsche dat er eene dieven bende, welke men op 60 nianncii schal, de Ardennen doorloopt. Over eenige weken zyn er binst deii nacht kwaeddoeners ge broken in verscheydene huyzen der gemeente Redu en hebben er geld en andere voorwerpen gestolen. Te Framont, beeft men 's nachts in een huys 80 fr. geroofd. Te Naomé, is men langs de vensier binnen eene wooning ge broken, alwaer men 70 fr. gestolen heeft. Der 29 december lest, binst de hoogmis zyn er dieven ge drongen in het huys van eenen armen werkman, en hebben er eene som geld gestolen, voortkomende van een vet zvvyn dat don man eenige dagen geleden verkocht had. Den zelfden dag en op hetzelfde uer, zyn ei' ook dieven gedrongen in de pastory, maer men weet niet wat zy van daer hebben medegedragen. Te Arvillc (St- Hubert) hebben de gendarmen'verscheydene kerels acngehouden die binnen een huys gebroken waren ca met bodreyging de inwooners wilden dwingen hun geld te geven. Men schryft uyt Bergen Eene daed komt bewyzen dat de herten die meest versteend schviien, nog dikwyls toegangbaer zyn voor goede gevoelens Jan Baptist Boucher, liet hoofd der bende die thans voor de assisen tc regte staet, is vader van zes kinderen die, sedert zyne aenhouding, met hunne ongelukkige moeder een le.ven van ellende en outberingen leyden. Met de 'vervloekingen van allen beladen, overal verstoolen, onderslaen zy de 6truiïe der mis- drvven van hunnen vader. Laclst, volgens melden van eenen brief van den burge meester van Chastres aen den Journal de Charlcroywaren eenige jagers der gemeente welke J. B. Boucher bewoonde, aen het spreken van de zaek die sedert dry weken het voorwerp van aller gesprekken is, namelyk het proces der Zwarte Bende. Eenen der jagers trok de aendacht zyner kameraden op den hopeloozen toestand waerin het huysgezin van Boucher vervallen \vas, het welk de openbare meening, gewoonlyk zoo oüregtveerdig in TTTlTlMll-aMIMlIMMMgHBi—IMHMIlMlIillll HU UMlUHl—ltflWMIIMIMIM lit IMhnMH"-" hare vraek, medeveratilwooftlelyk maekte voor de misdaden vall -den vader. Aenstonds rees el* een gedacht op in den geest der jagers, namelyk Van die onregtveerdigheVd tegen te werken en zoo veel hel hun mogelyk was ter' hulp te komen aen dc kinders en vrouw van Boucher, welkers ellende ten uytersten gekomen is. Eene,omhaling wierd gedaen en de opbrengst er van aen stonds aen de* ongelukkigen ter hand gesteld^ en zelfs beloofde men hun in het toekomende te blyven onderstand geven, indien ky er zich weeidig van maekleni L)en brief van den burgemeester van Chastres die deze feyten oenhaelt, wieid heden aen J. B. Boucher getoond. N3 er lezing van genomen le hebben, was den beschuldigeen van eene diepe ontroering aengedaen zyn aengezigt helderde op 'T is wei, dal, riep hy uyt, 't is wel, ten minsten zullen myne kinde ren nog wat brood hebben. «.In het gehoor van maendag heeft men met genoegen gezien met wat vurigheyd denzelfdcn beschuldigden de eer van zynen ouden vader verdedigd heeft. a August Leclcrcq beschuldigde dezen laetsten van met de bende medegedaen le hebben, in eene diefte in de omstreken Van Cliarleroy. Jan-Baptiste is onmiddelyk opgesprongen en met eene hevigheyd die hy tot thans toe nog niet geloond had 'T is valsch, riep hy uyt, 'L is volsoh. Hoe zou eenen ouderling van 82 jaren eene uer eu half wegs to voet hebben kunnen af doen om eene diefte te gaen plegen 'T is dan valsch, zeg ik u, 'lis valsch. Men heeft nog gedurende den loop der onderhooringen de verdediging opgemerkt welke de Leelercqs voordroegen van hunnen halfbroeder, den kleynen Hubinon. dien zy het kind noemden. Philip Boucher en Alexander Leclercq hebben met geweld het denkbeeld verstoolen dat hunne vrouwen kennis hadden van hun eerloos bedrvf en van den oorsprong van zekere voorwerpen die zy in het huysbouden bragten. August Leclercq schynt met niet anders bekommerd dan met het lot dat zyne vrouw en kinderen te verwachten staet. Gelyk men ziet, leeft er nog een goed gevoel inliet hert dier verlacgde mannen, 't is het gevoel der familie dit alleen heeft alle de andere gevoelens overleefd er. doet nog in hen be lang stellen waer zy zitten, op de banken van het hof van assisen. Den beschuldigden, wiens houding bemerkenweerdigst is voor 't geregt, is Philip Boucherhy drukt zich uyt met een gelaet van rcglzinnigheyd, goedaerdigheyd en onderwerping, die voor hem belang zou doen nemen kende men zyne lange en ellendige historie niet. Men weet echter dat Philip er zich met helligheyd aen houd van ooyt geene gewelddadigheden ge bruykt te hebben. Ik ben dief, zegt hy, maer ik ben geenen menschenmoorder. Degenen die de debatten van het assisenhof volgen, zyn ge troffen van de verzwakking der beschuldigdenhun aengezigt word langwerpig en« hol, en hunne wezentrekken vallen zoo danig in, dat eenen persoon die hen in de gevangenis van Char- leroy had gezien, verklaefde dal hy hen niet meer kende. Dc hoofdzaek van het proces is altyd de misdaed van Couil- let, waeraen de verklaringen van Rabet al bel belang hebben doen hechten. Men verwacht zich aen eenen hevigen redetwist tusschen M. den procureur-generael en den verdediger van Rabet. Men gelooft dat de debatten in de zaek der Zwarte Bende nog geheel deze week zullen duren, en slechts zaterdag of zon dag eyndigen. Zy zullen veel korter geduerd hebben dan men in den eersten geloofd en uytgeeyferd had. Maer deze spoedigheyd die het onderzoek in niets zal benadeeligd hebben, is verschul digd aen de wyze op welke M. den voorzitter der assisen er zich toe genomen heeft en door de welke hy er volkomentlyk in gelukt is de debatten zoo klaer en gemakkelyk te maken als het wel eenigziqs mogelyk was. Wy hebben, volgens telegraphische berigten den brand van Charleston (Vereenigde Staten gemeld. De dagbladen dier stad begrooten op 546 het geta! gebouwen die de prooy der vlammen geworden zyn, en op meer dan zeven millioen dollars het beloop der geledene schade en verliezen. De New-York Herald stelt dezen brand in verband met een groot komplot dat ontdekt geworden is onder de slaven. Eenen hunner zou het geheym bekend gemaekt hebben nauwelyks eenige uren voor dat de samenzweering uytborst. De zwarten van den buyten moesten zich met die der stad vereenigen. Daer zyn veel aenhoudingen gedaen en veel wapens in beslag genomen, en zelfs zou de justitie de hand reeds gelegd hebben op den stichter van den brand. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Dynsdag, 7 january. De dagen van het kabinet Rieasoli zyn geteld. Men mag zich van het een oogenblik tot het andere aen den val van het piêmon- teesch kabinet verwachten. Woensdag 8 January. Sedert eenigen tyd kondigen de russische berigten verzach tingen aen in hel stelsel van strengheden en dwang die te Warschau in voege is. Wy hebben voorzigtig geloofd ons tegen die beloften op onze hoede lö houden. Heden lezen wy in eon duytsch blad, dat het lot van 't meeste deel der ongelukkige» die in het kasteel zitten opgesloten, vastgesteld is, alhoewel hel gouvernement de dekreten van veroordeeling niet doen afkon digen hebbe. Eenen konvoy van 400 gevangenen komt weer naer Sibericrt tö vertrekken. Het meeste deel zyn jongelingen, maer onder de bannelingen bevinden zich ook een zeker getal huys- vaders. De namen dor ongelukkigen moesten maer afgekondigd worden na hun vertrek. Men schryft uyt Parys Wy gaen dus eyndelyk eenen overzienen en verbeterden mid- denraed van St-Vineentius-k-Paulo hebben. Eenen persoon die ik niet moet noemen, is aen alle de leden van den ouden raed welkers namen het gouvernement niet aenstonden, gaen vragen dat zy hun ontslag zouden geven. Die achtbare mannen hebben aen het werk geen nieuw gevaer willen doen loopen met te weygeren, zy zyn afgetreden. Het zyn MM.de Rianeey, Keiler, I.emercier, Cochin. Hel is le bemerken dat van die \ier per soonen alleenlyk den eersten lot de denkwyze'behoort die het keyzerlyk tegenstrydig is dc dry anderen hebben zich maer van zyne poliliek afgescheydenTer gelegenheyd der roomsche kwestie. Op deze voorwaerden znl den middenraed nog met der name blyven beslaen maer ware het niet beter voor hem dat hy heel en gansch verdwenen ware Men schryft uyt Turyn, 3 january, aen de Indépendance Zie hier nog eenige voorname byzonderheden over de ver gadering der parlementaire meerderheyd, in de welke M. Riea soli het vertoog des toestands gedaen en de verdediging zyus bestuers heeft voorgedragen. Aenstonds na zyn vertoog, 't welk hy eyndigde met te ver klaren dat hy zich maer zou verwyderen voor eene uytdrukkelyke stemming van mistrouwen van het Parlement, is den opper- ministcr heen gegaen, ten eynde de beraedslagingen niet te ver hinderen. Het meestendeel der aenwezige leden hebben den eenen voor en dett anderen na zyn voorbeeld gevolgd, zoodanig dat, toed er kwestie was van een besluyt te nemen, er niets anders in dc zael meer overbleef dan de gedeputeerden die het bureel uytniaekten. - Men schryft uyt Lissabon aen den Times De ziekte van prins Joao heeft tot uvtwerksel gehad de Vermoedens op vergiftiging te doen herleven. Op Kersdag was de opschudding zoo groot, dat eene openbare byeenkomst, door de vaderlandsche Maetschappy byeengeroepen, plaets gehad heeft op de groote Markt en er eene'petitie aen den Koning ge zonden is om hem le verzoeken dat hy met zynen vader het kas teel der4 Neeessidades zou verlaten. Dom Lui'z en dom Fernando waren gelukkiglyk in goede gezondlieyd zy toonden zich inden balkonen bedankten het volk dat hen bejegende met de geestdrifligsfe toejuyehingen en de geroepen van Dood aen de vergifligsters Het volk wilde dat den Koning zich van zyne ministers onlmaekte alsook van alle de bediehden zyns paleys. Graef de Ponte, door de menigte aangegrepen ware gedood geweest zonder de tusschenkomst der nationale wacht. Eenen persoon volmaektelyk in.staet om te verregtveer- digen hetgeen hy voorgeeft, doet het aenbood dat hy zal be wyzen dal, alleenlyk in de Kalabrien, er meer dan 400 mannen door den kop geschoten zyn, sedert de landing van Borgès, en onder dezen een groot getal die nooyl wapens gedragen hebben. Die doodenlyst zal, zegt men ons, eerstdaegs worden afgekon digd, met de nameft tot staving. Eiken dag komt er nieuwe slagtoffers by voegen. De roomsche politie heeft Nicolo Fabrizzi aengehouden, onder betigling van den markies de Trazegnies gedood te heb ben, da dat den piemonteeschen officier hem een vertoef van dry dagen had toegestaen om naer Vrankryk er, Belgiën te tele- grafieeren. Fabrizzi zal voor de regtbank gebragt worden, als beschul digd van nog dry andere politieke moorden die hv in 4849 zou bedreven hebben. Londen, 8 january. Renter's office heeft tydingen uyt New-York Yan 28 december. M. Linclon heeft de teruggave van MM. Mason en Slideft toegestaen. De dagbladen zeggen dat die teruggave zal aenveerd worden als eene politieke noodwendigheyd, eerder door de kust-Staten dan door degene van hei binnenland en het Westen. De verklaring van M. Lincoln dat de Vereenigde-Staten geene twee oorlogen te samen zouden kunnen uvthouden, zal aer.vecrd worden als de verregtveerdiging zyner pohtiek. Eene moord van echt vreeslyke omstandigheden omringd, word aldus verhaeld door den Argusvan Soissons Den moordenaer is een kleyn gestuykt mannekep van meer dan 80jaren oud, Hutin genoemden man van het slagtoffer, 'f is eenen ouden militair, die menigen veldslag heeft byge- woond en roemryke wonden draegt. Hy heeft eenigen tyd in het hotel der Invaliden geweesthy draegt de St lleleua-medalie hy gaet moeyelyk ter oorzaek van zynen vei gevorderden ouderdom eyndelyk, hy leefde van eeni ge kleyne renten in het dorp Rozoy, doch genoot er geene ach ting, daer hy gekend was voor eenen ouden veroordeelden en als een geweldig en oploopend man. Voor de tweede mael getrouwd, sedert meer dan twintig jaren, met Suzanna Guillemet, by wie de zachtaerdigheyd ook de heersehende deugd niet. was, was vader Hutin onop'houdelyk be zig met tegen zyne vrouw te donderen, welke, van haren kant, niet ten achterdeel bleef. De scheldwoorden, onbeschoftheden, bedreygingen, waren in het huyshouden gestadig aen het orde van den dag en voorspelden het treurige en vreeslyk drama dat wy hier te verhalen hebben. Mep zegt dat den grysaerd met eene ongelooflyke sehaemle- loosheyd vertelt hoe hy zyne vrouw vermoord heeft. Hy zou zich van haer ontmaekt hebben (zoo spreekt hy) in de hoop van alleen stil en gelukkig tc mogen leven. Tnsschcn dry en vier uren's namiddagsstond Suzanna Guillemet voor den haerd zich te kammen. Een krakeel zou op nieuw tusschen haer en beuren man opgerezen zyD. Alsdan zich wapenende niet een koteryzer dat hy had doen maken om haer den eenen ol den anderen dag den 'kop in te slaen, bragt vader Hutin zyne vrouw op het hoofd verscheydene slagen toe welke haer den schedel veibryzelden, haer in liet vuer van den hard deden neerstorten en eene geweldige bloedstorting ver- oorzaeklen. Aenstonds verslonden de vlammen het bovenlyf der ongelukkigelieur hair, kleederen, aengezigt, alles verbrandde tol kool en, zeker dat hy voortaeu vveduwaei' was, ging haren echtgenoot in de gebuerte om water. Vrouw Drière, hem alsdan ontmoetende, zegde hem: maer waeroni zend gy Suzanna geen water halen Hy antwoordde met verachting: Suzanna Zy is schoon, de Su zanna Later besloot hy by eene gebuervrouw te gaen zeggen, met de meeste gerustheyd van gemoed (want hy toonde en toont nóg het minste leed niet over zyne daed) dat zyne vrouw lag te branden. Aenstonds liep men naer zyne wooning en men vond er indcrdaed Suzanna Guillemet in den haerd liggen roosten en eenen afsehmvelyken slank uylwasemende. Men wilde water over haer werpen maer hy die juyst binnenkwam, stelde zich daerlegen. Eenige uren lang meende elk een in de gemeente niet anders of vrouw Hutin was het slagtoffer van een ongeluk, op het zeggen van haren man maer den avond gevallen zynde, begon men liet hoofd bveen le steken, elkeen zegde zvn woord en men eyndigde met den gryzaerd te beschuldigen. 'S anderendaegs wierd de gendarmerie verwittigd en zy begaf zich ter plaets. Van zynen kant, is den onderzoeks-regter van Soissons ook naer Rosoy-le-Gand getrokken en heeft aldaer een onderzoek begonnen, dal geeyndigd is met de aenhouding van den plig- tigen. Aerdige zaek het slagtoffer van vader Hutin is de halfzuster van vrouw weduwe Guillemet, van Vauxrezès, in deze gemeente vermoord in den nacht van 4 7-48 november lestleden. BUHGERLYKEN-STAND. GEBOORTEN. MaNNELYR 6 «a Vrouwel. 6 HÜWELYKEN. P. De Petter, dnglooner, met A. Van der llulst, kantwerkster. D. Scheerlinck, 1 dag, Pontstraet. M. Bogaert, zonder beroep, 75 j., Zoutstraet. J. Deschaepdryver, 2 j., Schaerbeke. P. Coppens, wed. De Cnuydt, zonder beroep, 68 j., Schaeibeke. J. Desiuedt, wedr, Yan Langenhove, landbouwer, 89 j., Mjlbeke*

De Denderbode | 1862 | | pagina 3