DE BLOEDWET. *an vrienden en kennissen, moesl my voorzeker het hert doen •bloeden maer de Voorzienigheid heeft hel zoo beschikt en ge- 'loofUny vry, het was uit losheid niet dat ik myn besluit geno men had, ook gcloof ik, indien ik hot geluk hébhe van onder UEd weder te keeren, deze reis my lot groot nul strekken zal. Hoe dikmaels heb ik uwe tegenwoordigheid betracht maer heden meer dan ooit gevoel ik uwe afwezigheid. Het was immers dezen dag, dat ik des morgends vroeg, hall aengekleed my ver- haesttc UEd een gelukkig en zalig Nieuwjaer te wenschen, maer nu, ik landen en zeeën, lusschen ons gesteld heb, vermag ik niet 'dan UEd een armzalig papier te zenden dal UEd nauwelyks een zeer Hauwen maer toch reehlzinnigen weerklank myner liefde en genegenheid geven kan Ik wensch UEd dan een gelukkig, zalig en voorspoedig Nieuw jaer, en, indien God myne gebeden verhooren wil, zoo zult gy nog lange jaren uw leven in rust en vrede slyten en dan als gy het aerdsehe voor het eeuwige zult verwisseld hebben, zult gy in de hemelsche glorie de beloouing gaen ontvangen welke God aen zyne dienaers toekent. Dit jaer zal men misschien ooggetuigen wezen van groote ge beurtenissen. Het oorlogsvucr slaet overal ontstoken te worden. Dit jaer zal Italiën er voorzeker de theater van wezen, en dan als moedige krygsman, zal ik de gevaren eri den roem des oorlogs deelen. Misschien is het de Incisie macl dal ik hel geluk heb van UEd' een Nieuwjaer te vyensehen. want zyt verzekerd dal men ons hier met de armen op de borst niet'vinden zal, maer, als weerdige verdedigers van Godsdienst, zullen wy, het zweerd in de hand, de vyanden der Kerk bevechten en, indien ik mynen laf'kston adem op het slagtvold late, gedenkt u myr.er in uwe ge- I" ien; maer indien het God behaegt van my alle gevaren te laten I boven komen en eens in UEd midden weder te keeren, zoo bid ik den hemel dat liy mv nog lange jaren beware Ouders die zich beyveren hun g'anscli leven toe te wyden aen hel wel- zyn huns Toegenegene Zoons, D. VAN DEK EECKEN. Den Times zegt, dat de heeren Mason en Slidell waerschynlyk de engelsche schatkist op een miUioen te slaen komen. Het pu bliek, voegt het blad er by, zal zonder twylel nieuwsgierig zyn die mannen te zien de photografen zullen'er op uyt zyn hunne portretten te maken het is ook waerschynlyk dat zy in het glazen paleys eene lezing zullen houden over de lotgevallen on hunne reys. Maer.... maer men mag niet vergelen, dat die zelfde Mason en Slidell, meer dan iemand anders, hebben bygodragen 'om vooi - oordeelen, die de politiek der Unie tol oneer strekken, tegen Engeland op te wekken. Het is zelfs aen hun geschreeuw tegen Engeland, dat zy hunne positie als kommissarissen hebben te danken I ndien zy in de'gevangenis of op het schavot gestorven waren, te midden der kreten van de menigte, de geschiedenis zou gezegd hebben, dat zv zclven door hun gedrag den storm veroorzaakt hebben, en dat hunne dood niets anders geweest is dan het na- tuerlvk en logiek gevolg hunner eygene soph'ismen en lasteringen. Den Times neemt hieruyt aenleyding, om het publiek te vvacr- schouwen legen elke ovatie by de aenkomsl dier heeren. Zy moeten niet onderstellen dat Engeland in hun belang, op het punt geweest is eenen oorlog te aenveerden. Zy zouden zich gelukktg denken indien zy. In Engeland komende, het land in eenen nieuwen oorlog konden wikkelen. Engeland zal, by de missie die zy te vervullen hebben niet uyt het oog verliezen, dat zy alleen de zaek der slaverny vertegen woordigen, indien ze al iets vertegenwoordigen. Men leest in den Journal des Débats het volgende belangryk nieuws Het eerste voordeel dat Engeland van de uytlevering van MM. Mason en Slidell zil plukken, is eene schitterende veroor deeling door zich zeiven tegen zich zclven uytgesproken. Het tweede, dat zooveel als het eerste woerd is, is de gramschap van het amcrikaensch volk. Wy weten niet of den Engelschmac en den Amerikneu elkacr, sedert de herstelling van den elgemoanen vrede, dat is sedert het jaer 4815, geerne zagen. In allen geval was d6n eenen aen den auderèn noodig. Deyden handeldryvend on van eenen positieven geest, hadden de behoeften, welke ze voor elkander hadden, de plaets der vriendschap ingenomen. Den Amenkacn zegde lot zich zeiven dat hy, na orin gelukt te zyn zyne onafhanglykheyd te stichten, aen'Engeland niets kwa'ed kón willen, omdat het Amerika met welslagen beledigd had, en den'Engelschman, gewaor wordende dat de Vefeenigde Staten hem thans meer geld opbragten, dan de dertien, koloniën dit gedaen hadden, toonde zich niet al te veel vernederd over do amerikaensche rovolulfc, welke voor onvoorziene^ uylslag had gehad den rykdom van Engeland te verdrydubbelen. Aldus was er lusschen hel nyverbcydszuchlig Engeland en het landbouwkundig Amerika een stevig verbond oiilsIaV.n, op de rede gegrondvest, en dal nagenoeg, golyk was aen het anglo- vlae.msch verbond, dal voor ons gedurende de middeneeuwen zoo dikwils noodlottig is geweest. Do vriendschappen van dien aerd, uyt het belang ontslaen, zyn sterker dan de herinnering der twisten welke dezelve voorafgegaen jiebben zy zyn te koel om aen nieuwe grieven weerstand te bieden. Amerika vond in den eersten gevaervollen krisis, die het had door te slaen, Engeland eerst kwaedwillig en cinema vyan- dig. Gewoon van in de debatten, welke zy ir. hunne dagen 'van voorspoed legen de hoofdstad leverden, deze te doen toegeven, zullen de Verëemgde Staten des te meer verbitterd zyn over de stvfhoofdigheyd, hun door een gevvoonlyk meer verzoenend gouvernement tydens moeyelyke oogenblikken geboden Men word aen de tael der dagbladen van New-York gewaer dat de aen den amerikaënschen hoogmoed tocgebragte wonde, diep is, cn dat Amerika ze niet zal vergeten. Even als na den oorlog van den Krim en na den oorlog van Italiën, telt Engeland na de zaek van den Trent oenen geallieerden minder in de wereld. Hel ts thans van Rusland, Öoslenryk en Amerika geseheyden, en men mag verzekeren dat Amerika de ouvcrzoeulyksle dezer dry mogendheden zal zyn. In de zitting tier kamer van donderdag' heeft M. Coomans het ministerie geïnterpelleerd om te welen of er een nieuw wets ontwerp nopens de militie zou voorgedragen worden. M. Rogier hoeft geantwoord dal, by zyne aenkomsl aen het ministerie, liv liet wetsontwerp gansch bercyd gevonden heeft, dat hy bezig is hetzelve lo studeren en dal het nog dezen zittyd aen de kamer zal aengeboden worden. M. Coomans heeft waerlyk gelukkig geweest in du iiylleggiugen en opklaringen die hy, in die stof, door eene ganseli byzondere studie, heeft verworven. De ouders, de soldaten en 'l leger in 'l algemeen zullen groote redens hebben M. Coomans hoogst dankbacr te wezen, omdat dezen achtbaren gedeputeerden zoo moedig als kundig zyne luitenen cn wetenschap aen de behingen des algemeens besteed en er zoo scboone, zoo voldoende uytslagen weet uyt te trekken. Wy zullen noodzakelvk op deze belangrvke slof terugkeerco als liet ontwerp zal voorgedragen zyn. CORRESPONDENTIE. OYfVANCKN van M. P. en J. v. te Seveneecken elk 6 fr. Idem van M. C. te S" Maria-Hoorcbeke 5 fr. tol l november dezes loopenden jaers. friend G. ik bedank u grondhorliglyk over inver, nengennmen brief. Idem van .1. W. D. M. ie Hamnie ti fr. - Idem van 11. IJ. Iï. te Göefferdiiige (i fr.Idem van II. U. R. Ie Pamel 3 fr. Men leest in de Pressa, van lieden De gelukkige oplossing van het anglo-ainrrikaenscli geschil heeft op den graenhandel reeds eenen gunstigon invloed uvlge- oefend de vrees voor de bevoorrading van Kngelnnd, welke in geval van oorlog, veel moeyelykboden had kunnen ondervinden, is thans geweken. In Vrankryk is bel te kort zoo goed als gedekt, nierby gevoegd de nieuw verwachtte aanvoering, mag mm zich iialuerlyk verwachten aen eene sterke, daling, welke overigens in Parys reeds op graen en meel begonnen is. Mgr den bisschop van Gend beeft benoemd M. 1'. Naudts, onderpastor van Keveren (Waes), tot onderpastor in de hoofdkerk van St-Baefs, te Gend. M. A. Heyndrickx, onderpastor te Baesrode, word onderpastor te Beveren (Waes), en word te Baesrode vervangen door M. P. Meire, onderpastor te Steendorp. M. P. De Meyer, coadjutor tc Steendorp, blyft aldaer als onder pastor. Kbinnglyke besluytrn van 31 december verleenen de vol gende suhsidicn 6UOO fr. aen de kerkfabriek van St Marlens, Ie Aclst, voor de herstelling dier kerk 1800 fr. aen de kerkfabriek van Den- derwmdeke, voor liet bouwen van eenen loren 2000 fr. aen den gemeenleraed van Bercliem, voor liet bouwen der pastory iOOO fr. aen de kerkfahrief van Welle, voor idem 65o'fr. aen de kerkfabriek van SI Nikolaes, te Gend, voor de' hersteHin" der dakiugen dier kurk. S5U0 fr. aen de kerkfabriek van Houtluilsl, onder de gemeen ten Clercken en Znrren, voor liet bouwen dier kerk en cener pastory in de scktie van Houthulst Een koninglyk besluyt van S january aenveerd het omslag van M. C. Snoeek, notaris Ier residentie van Bonsse. IJaer zyn valsehe fraukslukken in omloop, liet jaereyfer dragende van 1844. Hel publick moet zich op zyne hoede stellen ie»en de frausclio slakken van 2 cent. Die munt beeft heel en gansch bet voorkomen van ecu goudstuk van lo fr., en zou gemakkelvk lot werktuyg kunnen dienen voor slimme gauvvdieveryën Wy vernemen, zegt don Echo de Bruxéllesdut de zaek van den luyLenanl-kolonel llavoz, den 23 january voor bet militaire geregtshof zal ongeroepen worden. De persoonen die vernnlwoordclvk zvn voor de inscbrv ving op lictioorlyken tyd der jongelingen d'ie does jaer moeten loten, zullen wel doen zieli Ie berinneren dal den tyd voor die inscbryving vastgesteld, eyndigl den 2B dezer maend en dal de straffen, by gebrek van inscbryving, zoo wel de ouders voogden of besluerders Ireiren, als den ontbrekenden milicien z'elvcih Zaterdag by bet vallen van den nacht, hoorden de ceburen op nc Arleveldcplnels te Gend een uytnemend geschreeuw aen- lu llen lil dc strael. Het was een mevsje dat, lot zeer tael iieb i bende moeten overwerken, by hare terugkomst naer huvs was aengepakt door twee manskerels met blauwe kielen gekleed die baerbeur geld vroegen, net meysjc was er in "cdiikt nvt hunne handen te ontsnappen on, door de twee kivaêddoeners achterna gezeten, kwam zy hygenrt neervallen, by de Artevelde plaets, alwacr haer noodgesehreenw de geburen' wekte en hare aonvallet'S op de vlugt dreêf. De nationale bank komt eenen uiaetregel te nemen die door den koophandel gunstig zal onlhaetd worden: Den nlgcmccneu rned beeft namelvk besloten, op voorstel des hesluers dat. te beginnen van 13 dezer, de Bank, de plaets- en inkassiimsver- liezen op de effekten betaelbaer in do voorgeborgtcn van Brussel niet meer zal alrekenen. - Een brusselscb blad zegt dat", op het oogonblik dat hel hof van assisen van Henegouwen in zyne kamer was om te beraed slagen, er een smeekschrift in omloop is gekomen op de bank der verdediging en van daer in handen der jureën, die het allen geleckend hebben, om aen den Koning te vragen dal er genade der doodstraf verleend worde aen de veroordeelden der Zwarte Eenen brief uyt Brussel gelooft ons van thans af te mo-en ver zekeren dat onder de negen Ier dood veroordeelden er -eene byzondere slagtoffere zullen uitgestoken worden en diensról geus dat voor allen de doodstraf zal veranderd worden in min óf meer langdurig gevang. Men selirvfl uyt Vort, (Antwerpen), van den 9 dezer Alherlina Ecckman, oud 44 jaren, gaf sedert eenige 'dagen teckens var. krankzinnigliejd haren man, die in dc gemende werkte, deed haer van nnby bewaken. Gisteren avond wierd Eeekman ontwaekl door een groot geruchtzvnc vroinv was opgeslaen, had liet jongste hunner kinderen genomen en het 't hoofd legen het venster verhryzeld. Zy was opbel punt een ander kind vast te grypen oir. het insgelvks te dooden toen haren man zich op haer wierp en met hehiilp van eenige gebu ren, die op zyn geroep waren toegesneld, ei in gelukte haer te overmeesteren. Zy had zich een mes welen ie verschuilen en lic- dreygde er hnrc.ii man mede. Deze ongelukkige vrouw zal zon der twyfel naer een krankziiinigeiibiiys ov'ergebfagt worden Had men zulks vroeger gedaen, men zou geen ongeluk Ie be- treuren hebben. c Men schryft uyt Ewymlrecht, 12 january Dezen morrend vroeg is er alhier eenen'brand uvtèöhorslcn die de hofstede heeft vernield der kinderen Broeekx De slal lmgen, oost, 2 peerden, 2 koeyen, 5 voorzon, l kalf en 1 verkon zyn in-.de. ramp, omgekomen. Dc meubels zvn kunnen eereil worden. Hel vuer is uitgeborsten in der stal, na dal men do dieren te el on had gegeven. j ■V('L te011'° 8ch-adc °P 4ü'000 fl' Alles was- verzekerd 1 voor «43,000 fr. Wy vernemen dal den lieer I.eo D'Harveng, notaris lei Vloersbergen, een proces komt in te spannen voor scha Ie eu intrest, tegen den nytgover van liet liberael weekblad la Ileum- siennenvt hoofde van vursclieydene artikels die den lieer D'Har veng aen het geregt heeft overgegeven als lastering legen hem bevattende. 'T is bet tnbunael van Audonaerde wolk- met ilii zaek bemoeyd is. - Men kondigt de aenkomsl aen, in de gevangenis van Bcr! gen, van den 'beruchte» Willem, die voor de assisen van Hore gouwen komt verzonden te worden, onder beschuldiging van eene menigte dieftcn met de zeldzaamste stoutmoedigheid 'v. pleegd. tluliinon, iiygenaenid Pelil Thomas, die .in de zaek tiet Zwarte Bende veroordeeld is lol fo jaren opsluiting in e-n kor-j rektiebuys, heeft zich in CaSkalie in geven. Philip Boucher heeft zich ook in cassatie voorzien, legen bet vonnis (doodstraffe) dat laelstieden donderdag door hel 'hof van nssishn van Henegouwen legen hem is uytgesproken. Dvnsdag avond, wierd eenen jongeling 'van een twintigtal! jaren, Jnstin Debbcy, woonende te viamertinglie. aangesproken op den iveg van Poperinghe naer Viamertinglie, door eenen oni.è kenden kerel die hem zyn geld vroeg. Debbey gaf den misdader eenige stokslagen en liep weg. Men schryft uyt Kortryk M. Ern. Van den Peereboom oor- doelende, naer liet kleyn gelal stemmen en bvzo'nderlvk naer del zeer klcyne'meerderbevd die by in de laelste kiezingeii bekome» heeft, dat zyne herkiezing Ie Gend voortaan onmogelrk geworden is, Ier oorzaek van hel gedrag dat hv Ivy de rettetwisling over de vlaemscbe tael gehouden heeft, zon nogtans zvnen z'ctel in dc' kamer willen verzekeren. Men verzekert ons nyl'goede bron dal, by dn aenstaenüe kiezingen voor de vertegenwoordigers kamer! M. Ernest Van den Peereboom, als kandidael zal optreden lè Yper, tegen den achtbaren heer Van Kcninglie. Blylt tc weten of by by de Vpernaren beter zal óulliaeld worden nis bv de Korlrykzanen. Men schryft tivl Kortryk, 14 dezer o Gisteren avond hebben dry dieven gepoogd in liet buys lei dringen dal M. den notaris Cro'ukhaiits doet bouwen in de 0. I,- Vroiuvslrnct alhier. Het gerucht dat zy mnektcn mol de goten te witten afrukken, heeft ben verklikt. Eenen gebuor is de politie loopen waarschuwen en eenen der kwaaddoeners is by de krae» geval, toen hy het wilde opsteken met eenen zak lood op dei schouder. Men schryft uyt Brugge Dc aanrandingen by dage en hv! nachle in Wesl-VIacmleren worden zoo menigvuldig, dat onze: buitenlieden er waerlyk van verschrikt worden liv alle degene1 die wy reeds hebben acngemeld, hebben wy er lieden wederom eene nieuwe le voegen: Zaterdag rond ll'l/2 ure dos avonds keerden den genoemden Jules li'Hacne, werkman woonende| te Mouscronterug van Boubaix, waer hy op eene fabriek! werkt, toen,, op den weg van Marlière naer Moesereen, hy aangepakt wierd door twee manskerelsdie hem op den grond wierpen zyne zakken uftaslten en hem zvnen werk loon ontnamen dien hy medebragt naer buys. Bv bet aen- komen van twee persoonen op bel geroep van ü'Haerie, vln<nten de twee schelmen weg. Te Luyk, gelyk schier overal, klaegl men geweldig van de armoede, teweeg gcbragl door den stilstand van zekere nyver- heyds-en kootibandels-takken, door de duerle dei' levensmidde len liuysburen, enz. Nu dan, de Soeielcn vail den II Vincen- lius-a Paulo van l.uyk heeft, zoo veel liet in bare magl was die «'lende willen verliglen, en in den naem barer 4000 armen' die zy bezoekt, heeft zy aen liet gniiiecnlebestiier de toelating ge vraagd om eene lolery te mogen inrigtcn Ion behoeve der armen.. Die toelating is baer oiibermliertiglvk geiveygord geworden 1 alhoewel, op een vroeger lydslip liet genieentêbeslu'er de me dehulp dierzelfde Societeyl verzocht en verkregen bad. Aldus, de armen moeten eerder bezwvken dan door eene- Cülholyke hand te mogen vertroost worden Zulk is het stelsel! van dit woest liberalismus dal ons' land beheerscht. .Men leest in den Onjane de lluy De bestendige deputatie heeft eene beslissing genomen oni den lioofd-ingeiiienr der bruggen en wegen te vergunnen, eenn kachel v.'id 60 franks te koopen voor het kabinet van den onder- zoeksregler te Luyk. en verscheydene andere meubelkens ter weerde van 108 fr., bestemd voor de lokalen, der reglbanken ran 1" aanlegen van koophandel Het is zeer wuersohynlyk dat den lioofd-ingenietir den last om eene kachel te koopen zal overlaten aen den distrikt kont- missnris, en dat dezen er den eenen orden anderen kondnkleur zal meê gelasten, die aengaende de te doene amkoopen, onder handelen zal met de magistraten voor wie ze zal gedaen worden. Ziet daer wat bureaucratie is. Zou men om diergelvke nutte- looze kindcrnehligbedén zich niet dood lachen In den nacht tusscticn 31 december en 1 january is eene moord begaen op den persoon van Lod. Verhelle, oud 68 jaren, ongehuwd, woonende met zyne meyd Colela Hondrick, oud «9 jaren, te Belle, by do belgisehe grens. Om een uer des morgens, hoorde de mevd haren meester! kermen zy liep naer zyne kamer, en zag er twee kerels, waer- van den eenen by zyn bed eene brandende lamp vasthield Icnvvl den anderen met eenen kiel een venstergat trachtte te sloppen Zy riep Moordmaer dry lievige stokslagen en doodsbedrev- gingen deden haer ui luiro kamer vlugion, tvaeruyl zy lan"s eeiie opening in den plafond ontsnapte Zy verwittigde de geburen die toesnelden cn Verhelle op den buyk en bet hoofd met slot slagen verhryzeld, in zyn bloed vonden liggen De politie en de gendarmerie, alsook' doctor Dunez ware» spoedig ter plaetse. Verbelle leefde nogondervraagd, zegde In de moordenaars 1c kennen maer meer kon men uyt hem uiel krygen, en hy stierf den volgenden nacht. De meyd kon ook gccue bepaalde inlichtingen geven. De moordenaars waren langs den slal in buys gekomen, en hadden een gat gemaakt in den inner die den slal van den luiys- gang sebeyd zy maeklcn daerna een tweede in den inner nevens de deur, om aldus den grendel te kunneD opensobuyven. Zy bobben melk gedronken en eenen koek en wat brood op- geülcii. Zy doorzochten de kleerkas, maer namen niets mede Men vond eene som van 6430 franks in etneu koffer, waervan Verhelle den sleutel by zich had. Do dieven hebben hem niet opengebroken. Twee kerels komen aangehouden le worden, onder verden king de moordenaars van tien lieer Verhelle le wezen. Men kondigt de aanhouding aen van twee kerels, betigt met de moord m den nacht van 1 january te BelJe gepleegd on den heer Verhelle. Den dag der begraving van bet slagtoffer, schryft men nvt Huzebronck, bemerkten eenige persoonen dat den genoemde» I' rriuoiea De Bruyiie, oud-veroordeelden, houtkapper, woonende te Belle, liyna kwnlyk gevallen was, toen hy de kist van bel slagtoffer zag voorby dragen. Do justitie wierd van dit zonderling feyt verwittigd, en aen- stonits wierd De Bruyu aengeboudeu, alsook zyueu 'zoon Karei, wever, by hem imvooncude.

De Denderbode | 1862 | | pagina 2