aen liet smeerkommeken zitten en voor alle moeyelyke pillen remedie vinden. Jl. 'fesch is immers van die soort van menschen die laten praten en altyd voortdoen, als zy maer hunnen zak konnen dienen, zy denken dat met tyd en strooy de mispels ryp en matsch worden, en welhaest zal 51. Tescli aen alle lastige kiezers vaerwel zeggen, want met zyn vet ministerspostje en andere guanoambten heeft hy reeds zyne schaepkens in 't droog gekregen. Laet de boer- kens maer dorschen, zegt hy, zy winnen maer vyf en halven daegsMaer by my gaet het anders. Somerghem, 21 January 1862. Mynheer en Vriend Dcnderbode. Ik deel u mede het Zouaven-broeder-briefje dat ik by myne wederkomst te mynent heb vinden liggen. St-Paul, 10 January 1862. Lieve Broeder. Ik begin met aen u en aen geheel de familie het Nieuwjaer voorspoedig en zalig toe tc wenschcn. Het is, bezield met eenen nieuwen moed, dat ik u heden schrvf, nu dat ik my zoo nahy Roomen bevind. Inderdaed, den dag voor Kerstdag is onze com pagnie uit Marino naér St Paul, op eene ucr en half van Roomen verdokken. Des andereitdags begaven wyons vrylyk naer Roomen en dat wel naer St-Pieters kerk. 'T was juist twee uren des nachts wanneer wy de kerk intraden het officie was aireede begonnen het ducrde voort tot vier uren 's morgens. Wv naderden dan den elioor, de mis begon, en daer byna al de" Zouaven gebiecht hadden, gingen wy, na de Communie des priesters, ter H Tafel Wy yvarer. in zulk groot getal dat de aeuwezigen er over verbaesd en diep bewogen waren. Ten tien uren zagen wy dén Paus hy was gezeten op eenen troon, werd door een twaelftal jonge heden gedragen, was voorgegaen door het muziek, door zyn doorluchtig korps, zyne garde noble, en eene groote meni"le aenzienelyke personagiën. Ik heb het nog gezcid, lieve broeder het zou alléén de moeite weerrl zyn van "naer Roomen te komen om dezen statigen stoet eens te konnen aenschouwcn. Daerby het is een waer geluk zoo van naby hel hoofd en middenpunt 'van onzen H. Godsdienst te mogen aenschouwcn. Het was de 11. Vader zelf die dc mis zong in welk Francois II en de koningin de H. Communie uit de hand van Zyne Heiligheid ontvingen 71a de mis, hen ik in verscheidene plaetsen de kribbekens "aen zien. Daerna ook do gevangenis van den'H. Petrus en de kolom waeraen hy negen maenden lang wierd vastgebonden, aldaer ook de fontein die wonderlyker wyze is beginnen spruiten om de heidenen die by hem waren te dooper. Ik heb no" geweest bezoeken de plaets alwaer de H. Paulus de marteldood is "e- slorven, de dry fonteinen die zyn beginnen spruiten op de drv punten waer het afgekapte hoofd van den H. Paulus drvmael de 'aerde heeft aengeraekt. Wy zullen eenige maenden Ie St-Paul mogen verblyven om daerna deze standjrlaels over to laten aen de compagniön die to Marino zyn gebleven. De vier Somerohem- mers zynop myn woord van eerin eenen allerbcsten staet, zoo naer ziel als naer üchaem. Ik bedank den"enen die my den almanak van 't meetjesland heeft toegezonden Vis wy nog te Marino waren, gevoelden wy eens eene hevige schokkin» en beving der aerde, het was, zegde men, eene wcérbots der tegenwoordige uitbarsting van den Vesuvius. Te Marino zvn er twee onzer Zouaven van Belgiën in het hospilael overleden Zy hebben maer 14 dagen ziek geweest, aongodaen zoo hei scliynt door den typhus zy hebben op de stichtendslo wyze de HII. Sacramenten ontvangen, eh zyn in de beste gevoelens ge storven. De eene was met my het verleden jaer in februarv ver trokken uit Belgièn, hy is geboortig van LoVendeghem en heette Ch. I.ouis Van de Veire, de andere was een der sterkste van 0113 bataillon met naern Heeéns en was van Hersell by Antwerpen 'T is een groot en spylig verlies, maer toch gelukkig en schoor! alhier het leven te mogon laten. Over eenige dagen had aldaer een ander voorval plaets dat niet min betreurlyk is - Een onzer elairons gaet in een wynhuis, zeven kerels maken te"eu hem ruis, zy willen hem builen steken, hy verweert zich, men steekt hem ten gronde dood Men heeft er zes aengehouden die piemon- teesehe pasporten droegen, de zevensto, die de moordenaer was is gevlugt. Lieve Broeder, terwyl ik nu te Roomen ben, wilt daé ik iet aen Zyne Heiligheid voor u vrage, schrylt het, ik zal hot vol"eorn doen. Ik ben immers aengoteekend om bv Z. H in "éhoor ontvangen te worden, als ook om uil zyne hand te communiceren en daerby heb ik nog de permissie 0111 de Catacombeu of onder- aerdsche kerkhoven te bezoeken. Ik noem my uwen toegenegenen broeder, P. D T. BRIEF VAN DEN KONING VAN NAPELS. Wy hebben reeds vroeger gemeld, dat den Koning van Napels onderstand aen de slagtoffere van Torro del Greceo 'heelt "ozon- den, alsook eenen brief aen Z. Einm. den kardiiiael-aertsbisschon van Napels. Ziehier den brief: 1 Eminentie, Als herder van liet diocees, waervan Torre del Greeco deel maekt, zend ik aen Uwe Ern. ceno som van 800 scudi (4301 fr zoowel in mynen nacm als in dien der koningin, 0111 de oimeluk' kige slagtolfers dei' laetsle rampen ter hulp teJromen Er rolt geen traen myiier onderdanen, die niet'op mvn hert terugvalt, en ik denk aen myne armoede slechts in omstandighe den zooals deze, omdat zy my belet al het goed lo doen vvaorioe ik my natuerlyker wyze voel Uitgedreven. Die nieuwe ramp, die zich voegt by al die, welke myne vol keren neerdrukken, toont my de inwooners eener stad aen mvne hoofdstad palende, lydende aen de strengheden des winters rondóm hunne vernielde haerdslederi. Torre del Greeco kan by Poule Landolfo en Casalduini ver geleken worden, echter heeft het zich minde? te beklagen in dien zin dat het de verwoestingen, waervan hel 't slagtoffer is nier aen de menschen kan wyten. Uwe Emm. weet reeds wat de onbillykheyd en het verraed met myne kroon gedaen hebben. Als gebannen vorst kan ik mv met m het midden myner kinderen begeven, om hen in hunne smerten te vertroosten. De inagt van den koning der Beyde-Sici lien is verlamd, en zyne hulpmiddelen zvn die van een onttroon den vorst die slechts zyne ouvergankelyke liefde vooi hetafwe zige vaderland, waenn zyne voorvaders rustten, verre van lint zelve heeft meegenomen. Doch hoe groot myne ramp ook zy, hoe zwak myne. hulpmid delen ook zyn, beu 1 k koning en ben ik mvnen laetslen stuwer en mynen laetslen druppel bloed aen myne volkeren verschuldigd Den penning myner armen, welken ik hun heden toezend zal Wel' ligt meer weerde hebben in hunne oogon, dan al wat ik in voor spoediger tyden tyden welke stellig zullen terugkeeron - zou hebben kunnen doen, om hen in hun ongeluk te ondersteunen, Fmuts. j Ter gelegenheyd der zaek van M. Hayez die nu voor het mili taire gcregtshof is gebragt. haolt de Pntrie van Brugge het volgende op Wy herinneren ons dat M. Chazal altvd voor de militaire regeltucht den eerbied niet heeft gehad dien hy nu zoo aenpryst. In 1851, gebood den minister van oorlog van dien tvd hem van naer Antwerpen te gaen verblyven, waer het hoofdkwartier zvner afdecling gevestigd was. M. Chazal weygerde te gehoorzamen, en niettegenstaande de poogingeu die men aenwende, wilde hy Brussel niet verlaten. Indien den minister van oorlog alsdan ten opzigle van M Cha zal te werk ware gegaen gelvk hy zelve 1111 gehandeld heeft op- zigtens M. Hayez, hyzou hem door de gendarmen naer Antwerpen hebben doen leyden, en daerin zou hy een regt hebben gebruykt hetwelk niet bestond voor wat M. Ilayez betreft. Maer neen M. Chazal wierd slechts by koninglyk bésluyl van 22 january 1851 in beschikbaren dienst gesteld, en zes maenden nadien wierd dien maelrcgel ingetrokken, en don ongehoorzame!) gencrael mogt te Brussel blyven Wanneer men zulke zware feylen tegen de militaire regeltucht bedreven heeft, zou men omzigtigcr moeten zvn, in het bewerk stelligen van zeer betwistbare region, men zóu geenen persoon- lyken liaet moeten verborgen onder den mantel der militaire regeltucht- Dc liberale dagbladen eyscben sedert eenige dagen, met luyd geschreeuw, de afschaffing der doodstraf, liet woord beul alleen is een scheldwoord geworden. Men kan hun evcntwel doen be merken dat hunnen voorvader, Joseph Lebon, zoo nauw niet zag. Negen menschenhoofden waren eenen niets voor hem. In min dan een jaer (van 3 meert 1794 lot 5 februarv 1793) deed dezen booswicht to Arras 364 persoonen onthoofden. En deze waren geeue moordenaars noch dieven, moer brave lieden aen wien men enkel bunno deugden kon ten laste leggen. CORRESPONDENTIE. ONTVANGEN van M. V. W. to Geeraerdshergen 6 fr. Idem van M. 1). S. te Assche 6 ft. voor 1862. Idem van J. M. C. te Calcken 6 fr Idem van M. P. te Heusden 6 fr. Idem van M. C. te Zeveren 12 fr. Geachton vriend C. gelyk gv gedaen hebt is wol gedaen, alles is effen. - Idem ontv. van M. S. te Gcnd 6 fr. Idem van M. W. te Minderhout by Hoogstraten 6 fr. Den 46 dezer is te Erembodegem den genoemden J.-B Meulemans, koetsier by M. Leirens-Eliaert van den bok van zyn rytnyg gevallen en zynen hoofdschedel tegen den grond vër- bryzeld. Na eenigo dagen lydcns, is den ongelukkigen gestorven. Koninglykc besiuyten van 26 januarv aenveerden de orrt- slaggevingen van MM. B. Van Langenho've en V. Cleemput, beydo schepenen van St-Gillis by Dendermonde. Eenen geweldigen brand is woensdng rond 9 uren des avonds uylgeborslcu in de oliestampery van den beer J. Do Groote, te Mculeslede. Den molen, alsook do koopwaren en werktnygen die er in waren, zyn de prooy der vlammen geworden, en in weerwil de moedigste en krachtdadigste poogingen, heeft uierr slechts het er bystaende woonhuys van den eygenaer als mede de andere oruliggendo huyzcn kunnen bevryden.. Do schade by dien brand gele'den word op 20,000 fr. geschat. Do oorzaek der ramp is onbekend. Velo overheden onzer slad als mede de pompiers bevonden zich op de rampplacU. Een vreeslyk ongeluk is zondag lactst gebeurd op dc spoorweglinio van Genrl naer St Ghislain. Op het oogenblik dat hel konvooy de statie va.» Gend verliet, is eenen der konvooy- waehters, gelast met het afhalen des royskoupons, van deu voet tred gevallen, doch zonder zich erg te wonden. Den konvoy- oversten vond zich diensvolgens genoodzaekt het work van den gevallen wachter op zich le nemorr en zelve de briefkons le gaeu afhalen. Aen dit werk ongewend, had hy do onvoorziglighoyd uyt het konvoy le leunen op hot oogenblik dat het over de yzeren brug van Attdenacrdo reed deu ongelukkigen wierd aldus in eene der yzeren slangou gegrepen, die de brug ondersteunen, en wierd het hoofd vreeslyk vermorzeld. Hy is naer het hospilael van Audenaerdo gedragen, nog levend, doch in eenen zoo er- harrnlvken toestand, dm men geene hoop heeft hem tc redden. Eenen brief uvt St-Nicolaes kondigt aen dat de bewarende party van dit arrondissement baren keus heeft laten vallen op M. Malou, oud-minister, van llnanlien, om in hel Senaat M. Van Naemen lo gaen vervangen. Gemelden brief voegt er by dal de kandidatuer van M. Malou in gansch het arrondissement met den levendigstcn geestdrift word bejegend en dat den uytslag reeds verzekerd is. Men kondigt ook aen dat hel ministerie geweldig onthutst is over do kamiidaluer, on den vermoedelyken terugkeer van dien nytstekenden man lot hoL bewind der 'zaken mei een nydig oog aebschouwt Sedert lang is de plaets opengevallen van arrondissements commissaris voor Brussel. Dit helangryk arrondissement, waenn du, Vlamingen de groote meerderheyd uytmaken, waer zich zelfs talryke gemeenten bevinden welker gemeente-besturen geert woord franseh kennen, gaet eerlang eenen waulschen distnkt- kommissaris hekomen Na zich overluygd te hebben dat er zich in gansch het land geenen Vlaming bevond in slaet om het open gevallen ambt te beklccden, treeft óns waclschgezind gouverne ment, mot M. Van den Peerobbom aen her hoofd, besloten var, dacrloe te benoemen M. ürion, burgemeester van St-Joosl-ten- Noode, eenen Wael van zuyvor bloed. Deze benoeming moet binnen weynige dagen, zoo men verzekerd, in het staetsblad vcrschyiien. Is dit alweer geer.err schandigen knekslagvoor onze vlaomsche bevolking Hoe is het toch mogelyk dat eenen arrondissements- kommissaris, hy die om zoo le zeggen den wetlelykeri voogd dor gemeenten is, de belangen dezer gemeente kan gadeslaan, zelfs kennen, wanneer hy.do tael ayner bfstuerlingeö niet kent Maer tl. Drion is Wael en daorenboven uytniuutend liberael en dit zyn hoedanigheden welke van alle andere ontslagen Als da klaglen der Vlamingen maer gegrond zyn Wy zullen dit welhaest wederom gaen zien. I11 hel gasthuys der Ursulinnen le Brussel, is dynsdag laetst een wyveken van byna 100 jaren overleden. Hol was zekere Jo hanna Anslan, weduwe Lefebure, geboren in november 1762. Wy lezen in de Union van Parys Men'spreekt van eene Breve over eonige dagen door den Heyligen Vader aen de bisschoppen van Belgiën toegezonden en die betrek zou hebben op de wysgeerige twistredenen die ver- sclreydenejaren lang de hoegero scholen hebben beziggehouden. Deze Breve bestaet inderdaed, en zal naor alle waerschvulyk- Ireyd heel in 't kort afgekondigd worden. 'T is den 23, dat voor het militaire gereglshof van Brussel de debatten begonnen zyn in de zaek Hayez. Wy vernemen, zegt een blad, dal, aen de militaire juslieie een blyk van eerbied en achting willende geven, dien oud officier zich in tenue voor het hof zou nenbicden maer dacr hy zich in gevaer zou stellen van, krachtens art. 239 der strafwet, vervolgd te worden voor onwettige dragt van uniform, indien hy den tenue aentrok dien hy in het leger droeg, zoo als men het in de kamer heeft doen aenmerken, heeft M. Hayez besloten zich te klecden met den uniform van gepensionncerden officier, den eénigsten tenue dien hy het regt heeft te dragen. Wy lezen in een anlwerpsch blad Brv persoonen van eenen reeds gevorderden ouderdom, 0111 zoo te zeggen schiclyk overleden zvnde, in rlc gemeente Ber eken), heeft mee het gerucht verspreyd dat die persoonen van honger en koude bezweken waren. Het officieel verslag bestatigt dat na hun overlyden, men in hunne wooning eene provisie aerri- appelon en kolen gevonden heeft, alsook een pond boter, oen geheel en een half menagiebrood, zeven kleyne broodjens, waer van dry met krenten, een konyn, eenen stokvisch en verders nog 4 franks in gelde. Deze byzonderheyd getuygt hoe weynig bovengemeld ge- ruclit gegrond is. Wy zullen er nog byvöegen dat een lid der familie zich over eenige dagen naer de wooning dier persoonen had begeven om te zien of, in dit streng saizoen, zy met Ie kort hadden dat zy geantwoord hadden van neen, en evr.delyk dat zy nooyt geenen onderstand gevraogd hebben aen liet weldadi"- heyds besluor van Bercliem. Men schryft uyt Meulebeke, -16 dezer Gisteren om 2 'l;2 ure, kwam den hoer G. Hellyn, gewezen onderkostor te Emelghcm, van Rousselaero naer Meulebeke tus- sehen Rumbeke en Gachthem ontmoette hy eenen slruysehen ke rel met eenen blauwen kiel aen en eeno'n stok in dó hand die hem zyn geld vroeg onder bedreyging van hem dood te s'laen gaf hy met al wat hy by zich had den heer Hellvn gaf alleenlyk de koperen munt die by by zich had en dewelke 'omtrent 2 frarnr bedroeg den aenrander wilde er zich niet mee vergenoegen en- wilde van den hoer Hellyn met geweld meer hebben maer op hot hooren acnkomen van een rytuyg ging der» booswicht spoe dig voort 111 de ngung van Rumbeke. Den heer Hellvn was zoo danig ontsteld dat hy den moed niet had zvnen aenrander te achtervolgen. Den aerlshissehop van Athencn is don 10 dezer overleden in den ouderdom van 99 jaren. Men leest in een luykseh blad Eene kleyne gemeente der provincie Luyk is over dry dagen het looneel'van bevveene- lyke wanorders geweest. Een koninglyk bcslnvl heeft onlan"s M. Penny benoemd tot burgemeester 'van Neufehateau eenimj inwooners der gemeente zouden gewild hebben dat 's gouvernó- menls keus op M. Petry gevallen ware. Onder de misnoegden noemt men eenen schepen. Welhaest nam dc misnoegdhevd zulkdanige evenredigheden dat zy veranderde in oproerige Be schreeuwen, gezangen, söhermin'kclingensamenrouirigen- op- de openbare plaets van Neufehateau. De gendarmerie moest er tusschenkomen. Eerst vluglte elkeen in de meerscben, inner welhaest herbegon het lavvyt erger dan ooyt. De gendarmen verborgen zich achter hagen, om eenige der iawvtmakers le kuniien vatten nauwelyks hadden zy zich daer weggestoken of vérscheydene geweerschoten lieten'zich hooren en de kógóls. gelukkiglyk over het hoofd der gendarmen vliegende, verbrv- zelder, de pannen van een naburig buys. Na zutkei) aenval deed den brigadier zyne mannen hunne karabvnen lader)- Doch op hét zigt yan-de beratiene houding der openbare magl,' zyn dó wan orders gestild. Ongclukkiglyk hebben de gendarmen géene» eeueii der lawylmakers kunnen senborrden.... Eenen stouten aenslag, die veel overeenkomst heeft mei. de. daden der Zwarto Bende, heeft de omstreken van Bergen in ont roering gebragt. M. Philip Fontaine, eygenaer te Ghïin, bewoont alleen met zyne vrouw een buys, dal maer eenige meiers van andere woon sten verwyderd is. Zaterdag nacht, om drv uren, wierd dién grysaerd plotseling opgewekt door gedroys'oh rial bv beneder» hoorde, en ruylen die verbryzeld wierden. Hy sprong spócdi»' van zyn beden greep een oud vuerroer dat in eenen hoek de? kamer stond. Maer op hetzelfde oogenblik verscheen oenen kerel met gryze vcsl en het hoofd met pénen nensdoek bedekt Dezen kerel greep den loop van bet geweer dat M. Fontaine geveld breid, en eenige minuten wierd er geworsteld, vvaerhy iaetslge- noemden ligte kneuzingen aen hoofd en har.den bekwam, lnwelr- wil der poogingen van den boosdoener, tiet den gr.vzaerd zvn wapen niet los. Eyndelyk vroeg hy zynen aenrander'wat bv be geerde. Geld zegde ilezeu. Op de aenmeiking van M Fontaine dat er geen geld in zyne slaepkamer was, gingen zy beyden be neden, alloos den loop-van het geweer horizontal va'slhoudende Mevrouw Fontaine, die zeer benauwd was, ging eene handvol kleyn zilvergeld halen en gaf dit aen den schelm Dit is niet genoeg, zegde dezen. M. Fontaine deed hem opmerken dat hy niet gewoon was vee! geld in buys te houden, waeroo den boos doener de som aenveerdde, die tol zoo wat 12 lot 45 franks kon beloopen. Dan dacht hyop denatlogt; hy vroeg of het geweer geladen was, en op het bevestigend antwoord, evsehte hy dat de kapsulen afgenomen wierden, er bvvoegende dal zoo men ge rucht maekto, hy zyne makkers zou roepen. Zoodra hSt geweer in handen der vrouw was, koos den dier het hazenpad. Nadat hy heer, was, bemerkte men dat hy eene ladder was gaen halen in het wagenhuys van M. Fontaine, waennede hy na eenige ruyten uygeslagen te hebben, langs boven de deur was binnengedrongen. 0p de plaels der misdaed vond men eenen verse!» gesneden slok, een der gevvoone wapens van de bandieten der Zwarte Bcndo. Ziehier nog eenige byzonderheden over het proces der Zwarte Bende, getrokken uyt eene briefwisseling uvt Bergen Het proces geeyudigd, was ik nieuwsgierig te welen wat het aen het land zal kosten om die mannen te vcroordeelen. Een be voegd man heelt my bewezen, dat het tot de kleynighevd van 72,64® fr. z»l beloopen, twee mael meer dan de som"die de Zwarte Bende gestolen heeft. Philip Boucher is gevaerlyk ziek hy is nu twee mael ver oordeeld, door t geregl en door de doktors deze wanhoneu hem nog in 't leven te behouden. K - Er loopt eer: ernstig gerucht in de hoofdstad. Volgens eenen byzondcrcn brief uyt Bergen verzekert, zouden dc veroordeelden veropenbanngeu gedaen hebben nopens de moord van Conillet misdaed voor 't welk Coecke en Goelhals hun hoofd op het schavot hebben gepragt. Welnu, die veropenbaringen zouden geenen twv- fel over de onschuld der ongelukkige Vlamingen laten. Binnen een drytal dagen zou hierover de gansche waerheyd gekend zvn Men schryft uyt Bergen 'T is maandag noen, rond 111/4 ure, dat de veroordeelden der Zwarte Bende onze slad verlaten hei-hen om naer de gevan genis van Charleroy weer to keeren. Eene schroomlyke volks menigte stond weer non de statie samengepropt, om voor de laetale mael die misdadigers te zien.

De Denderbode | 1862 | | pagina 2