aen doen, maer ik zal my veroorloven u te doen aenmerken dat •de beweegredenen die gy inroept om my te bewilligen eenen vrywilligen afstand te doen, my niet sebynen gegrond te zyn. Myne lichaemsgcsleltenis is volkomen dezelfde sedert de ver nieuwing myner twee laelste mandaten en zy belet my geonszins pligten te vervullen welke de plaets van burgemeester oplegt. Ik bedank u zeer openhertig, M. den kommissaiis, over de buide die gy bewysl aen myne voorledene diensten en ik smeek u te activeerden myne eerbiedvolle gevoelens. Geleekend A. De Becquevort. Ni'ettegenstaendc deze antwoord, den gewezen burgemeester wierd niet hernoemd en zvnen gelukkigen mededinger is thans burgemeester van Sombrefle. Maer, .Mynheeren, welk was het treurig gevolg van die be noeming Eenige dagen daerna wierd voor het assiscn-hof van Bergen ontwikkeld dat alomvermaerd proces der Zwarte Bende. Gy weet, waersehynelyk, Mynheeren, dat het meeslendeel der •beschuldigden toebehoorden aen de gemeente van SombrefTc. He wel, het is bewezen dat zy byna allen dragers waren van een certifikaet van goed gedrag afgeleverd door den nieuwen burge meester. Ziehier hoe die cerlifikaten gewaerdeerd geweest zyn door M. den prokureur-generael de Bavay Maer, zegt het openbaer ministerie, den verdediger van Go- bert Lefevre heeft, ten voordeele van zynen cliënt, doen gelden een mriificaet van goed gedrag dat hem is afgeleverd geweest door n burgemeester van Sombrefle. Het spyt my dat hy zich op hetzelve heeft doen beroepen, want ik zal daerover duigen moeten zeggen die niet zeer stichtende zyn. Den burgemeester van Sombrefle heeft certilikaten van goed gedrag afgeleverd aen do dry Leclercq's, aen geheel de familie Hubinon Ik heb eene byzondere lyst doen maken van die cerlifikaten die ik zal mede- deelen aen wien het behoort. Daer zyn er voor al de beschuldig den der gemeente, hetgeen my doet gelooven dat zy wel eenen slechten burgemeester moet hebben. Ik zal aen den minister van het inwendige vragen of die lyst van M. de Bavay hem is toegekomen en indien hy ze reeds ontvangen heeft, ik bid hem ons te willen zeggen wat hy peyst te doen. Ik verhoop, in alle geval, dat hy aen den nieuwen burgemees ter van Sombrefle zal laten weten dat cerlifikaten afleveren aen al de deugenicten zyner gemeente, verre is van de politie op de gemeente beter op te passen dan zynen voorzaet. Nil kom ik, Mynheeren, aen het tweede feyt dat nog veol ern stiger is dan het eerste. Er bestaet in 't arrondissement van Diriant eene gemeente die den nacm draegt van Venoimonl. Over twee jaer is er aldaer èenen persoon gaen woonen hv was volkomen vremd aen die gemeente, hy bezit er geene eygendommen, zoo dal by er zelfs een huys moet pachten om to woonen. Dezen persoon draegt den naem van Jacquet, onmiddelvk na zyne aenkomst in de gemeente mackt hy eene byzondere konnis met den gewezen burgemeester, den heer Mass'ot, en met den •gewezen gemeenle-oiuierwyzer, dien M. den minister van het inwendige zelf heeft, afgesteld, en zy verklaerden te samen eenen onverbiddelyken haet tegen den pastor en tegen den leermeester der gemeente. Als ik my bedien van deze woorden onverzoetieJyken hartmen zal weldra zien dat die woorden van my niet komen. He wel, om dien onverzoenelyken haet te voldoen, men ver wekt tegen den pastor alle slach van knevelaryen hy word ge- daegd voor de regtbank van simpele politie, alwaer hy, spyts al de poogingen van die mannen word vrygesproken. Eyndelyk, hunne vyandschap kende geene palen meer en zy beschuldigden in 't openbaer de meesteres en den pastor van met malkaêr pligtige betrekkingen te hebben. Die smaedwóorden wierden met zooveel aenhoudendheyd her- haeld, dal zy noodzakelyk voor gevolg hadden eeno aenklaging van lastering, van den kant van den pastor en der meesteres te gen de heeren Jacquet en Massot, aenklaging welke het niet mo- gelyk was nog langer uyt te stellen. Deze zaek wierd gebragt voor de regtbank van Dinant. Terwyl men bezig was met dezelve zeer neerstiglyk te onderzoeken, niettqgenstaende dé érnstigheyd van het misdryf waermeó den heer Jacquet betigt wierd, ondanks de straffen die hy kon in- loopen uyt krachte van het artikel..... van het strafwetboek, on danks het verlies der regten dat tegen hem kon uytgesproken worden uyt krachte van het artikel 42 van het strafwetboek, en het welk inderdaed door de regtbank van Dinant is uytgesproktn geweest, gedurende het onderzoek van die zaek, zeg ik, en zon der er den uytslagvan af te wachten, wierd den heer Jacquet omtrent de maend van maert burgemeester benoemd en, be merkt wel, Mynheeren, dat indien hy burgemeester is benoemd, zulks niet is ten gevolge van voorstelling 't zy door den gouver neur, 't zy door den distrikt-kommissaris, maer wel in weerwil der protestaiiën van aide aulorileyten die men beeft geraed- pleegd'. Deze benoeming is rond de maend van maert gedaen, on den [0 april, sprak de regtbank van Dinant tegen den heer Jac quet een vonnis uyt dat hem als laslcraor veroordeelt tot 200 frar.k boete, tot eene maend gevang, en 500 frank schade en intrest ten voordeele van den aenklagcr. He wel, is het geloovelyk, Mynheeren, nietlegenstaer.de dat vonnis van het hof van beroep, is Jacquet cog allyd burgemees ter te Vencimont. (Onderbreking). !k doe daerover geene verwytingen aen den achtbaron tegen- woordigen minister van het inwendige die feylen zyu immers onder zyn bestier niet gebeurd. U. den minister van bnylcnlandsche zaken. Ik vraeg het woord. Wasseigeen ik smeek hem van de nagelalene vera nu woordelykbeyd daervan op zich niet te nemen. Tot hiertoe is Jacquet niet toegelaten geweest om don e-ed af te leggen, en ik verzoek dat het koninglyk besluyt 't welk hem als burgemeester heeft benoemd, zoude ingetrokken worden en dat M. den minister van '1 inwendige niet hardnekkig zoude la ten bcslaen eene benoeming die eene beledigende uytdaging zou wezen tegen. de openbare zedelykheyd. Wy vernemen van goeder hand, zegt den Bien Publicdat de kommissie gëlnst mei de bewaking van het behoud der monu menten, te Gend, in zitting van zondag laetst, met. algcmeenestem men besloten heelt, eene protestatie te zenden naer het ge- meenle-besluer, ten gunste van het behoud der Beggynhovèn. van haren kant heeft de koninglykc kommissie der monumenten voor Oost-Vlaendcren het besluyt genomen ter zitting van zondag, den wensch uyt le drukken hy de midden-kommissie der monumen ten en by het gouvernement, dat de Beggynhoven van Gcnd zouden behouden blyven in hun geheelals monumenten weerdig van be houden te worden. Deze beslissing wierd genomen met algcmeene stemmen, behalve die van den heerGallier, - ^ds «enigen tyd, van gezegde kommissie deel maekt. CIRCULAIR AEN DE BISSCHOPPEN. Ziehier den tekst van de circulair, die aen de bisschoppen van het Catholicismus i3 gezonden, om hun te aenzoeken, zich ter gelegenheyd van de heyligverklariug der martelaers van Japan, te Roomen te vereenigen Doorluchtigen en eerbiedweerdigen heer, Men kon my geen aengenamer bevel geven dan aen Uwe Hooghevd in den naem van den H. Vader aen te kondigen dat Z. H. besloten heeft in de maend january twee half opene konsis- toriën byeen te roepen, na welke er op Sinxendag de gelukzalige japansche martelaren der Minderbroeders-Observanten onder het 'getal der heyligen zullen geproclameerd worden, le weten den gelukzaligen Pieter-Baptist en zyne medegezellen, alsook 'den gelukzaligen Michiel den heyligen, Belyder der zeer heylige DryVhldigheyd van de verlossing der slaven. Zyne Heyligheyd. dus het voorbeeld zyner voorgangers volgende, zou onder zyn gezag de bisschoppen van 1 taliën le. Hoornen hebben willen vereenigen, ten cynde zy, in zulk eene belangryke zaek, hun goed overwogen gevoelen zouden kunnen uyldrukken en door hunne tegenwoordigheyd de groolheyd dier plegligheyd vermeerderen. c< Doch in de belreurcnsvveerdige rampen waerdoor het groot ste gedeelte van Italiën onderdrukt word, en die de herders niet toelaten zich uyt hunne kudde te verwyderen, heeft Zyne Heylig heyd het ditmael behoorlyk gevonden van het gewoone gebruyk aftewyken. Het is daerom dat den II. Vader my bevolen heeft dien brief niet alleen de bisschoppen van Italiën, maer ook aen die der Catholvke wereld te zenden, ten eynde hun de gelukkige tyding dier zaek te geven en hun terzelfder tyd te verklaren dal het voor Z.. 11. eene zeer aengenamen zaek zal zyn le zien dat al de bis schoppen, het zy van Italiën, liet zy andere, het noodig oordeelen deze reys naer Roomen te ondernemen, zonder nadeel voor de geloovigen of zonder eenigen hoegenaemden hinderpael, ten eynde het konsistorie en deze groote plegtigheden te kunnen by woonen. Overigens, deze reys naer Roomen, in geval men dezelve kan doen, zal, volgens hut inzigl van den 11. Vader, beschouwd worden worden, als gedaen zynde om aen de verpligting van hel bezoek sacrorum te voldoen. Ik geef van dit alles mededeeling op bevel van Z. II. en ik druk aen Uwe Iloogheyd myne achting uyt, door u alle soort van geluk toe te wenschen. Roomen, 15 january 1862. Kordinacl Caterini, prefekt. KIEZING TE ST-NIKOLAES. pen burggraef Vilain Xllll heeft te Si-Nikolaes van zyne kan- 'didatuer voor den Semiet afgezien. Het komitcyt heeft oniiiiddelyk bedaukmgen gestemd, niet alleen aen hem, maer ook aen zyne byzonderste vrienden, voor de belangloosheyd waarvan zy heb ben bewys gegeven, door zich by de kandidatuer aen te sluyten van M. J. Malou, welke door vele konservatieven ondersteund word. M. J. Malou is alsdan mei algemeenheyd tot kandidaet voor den Seiiael geproklameerd en dynsdag door de kiezers be noemd geworden als Senaleur tot spyt van den liberalen aspel. mJ 3*Örtj i COUUESPOXDEXTIE. ONTVANGEN van M. V. D. te Waerschoot 18 fr. Item van M. M. te Steenhuffël 0 lr. Idem van Joi'v. V. 0. te Gend fr. 7-50 Geëerden vriend D. C. uyt Detroit, (Amerika) ik heb uwen brief, waerm gy zegt dat gy mv vvf dollars zend, zeer wel ont vangen, maer ik heb tot nu toe het geld niet gezien. Misschien zal M. D. vergeten hebben mv 't geld te doen overhandigen, of hy zal het later zenden. Als ik deze 5 dollars ontvang, zal uw abonnement betaeld zyn toll Mey 4862. De groetenu on eeno hertelyke handdrukking voor u en voor geheel uwe familie. Koninglyko besiuyten van 30 january benoemen tot leden dor volgende koophandel-ka'mers Gend. MM. C. Van Duyn, negociantP. Dobbolaere, fabri kant A. Neyt, suykerraffineerderJ. Leirens, fabrikant van scheykundige voortbrengselen j H. De Lise-Scrlbe, fabrikant allen te Gend Aelst. MM. C. Cumont-De Clercq, fabrikant van twyn T. Dommer, oud-fabrikantC. Van Assche, stoker, alle dry te'Aeist; C. De Mol, fabrikant van twyn, te Ninove. Audenaerde. MM. T. Garlier, vlasspinner te Audcnaerde D. De Keyzer, fabrikant te Ronsse B. Reyntjens, brouwer en' burgemeester te Ruyeu. Sl-Nicolaes. MM. E. De Schepper, fabrikantA. Slaes, idem, beyde te Sl-Nicolaes, C. Jacquot, idem te Lokeren D. Andries, idem te Temschc. Dcndermonde. MM. A. DTIollander, olieslager te Moerzeke Vermeira-Yan Langéhhovc, negociant te Zele J. Van Bavegem, brouwer, en S. Vertougen-Goens, fabrikant, beyde te Dender- monde. Een koninglyk besluyt van i february benoemt M. A. Ver meulen Lot burgemeester van Stc-Maria-Audènlióve. M. Teirliiick, kanriidaet-uotaris, is sckretaris van den pro- kureur des konings by de regtbank te Audenaerde benoemd. M. J. Van Cleempulte, onderpastor le Lokcren, is door Mgr. den Bisschop van Gend benoemd tot pastor te Strypcn. Men schryft uyt Massemen Vrydag avond is er eenen brand nvlgeborsten in de hofstede van den landbouwer Van Heddeghem. De gebouweu, landbouw- gerief, oogsten, 2 poerden, 6 melkkocven, 7 zwvnen, alles is door de vlammen verslonden. Het vuer zette zich'voort aen de naburige hofstede van den heer Van de Velde, en heeft er ook den stal, do schuer en eenen groolen stapel hout vernield. Den wind blies met eeri hevig geweld en reeds vreesde men ook voor de omliggende gebouwen. Gelukkigiyk zyn de Wellcraers met hunne brandspuyten toegesneld en men rigtte de bluschwer- ken zoodanig in dat, na verloop van dry uren tvds, het alver- nielend element gedempt was. De verliezen worden op 20,000 fr. geschat, maer alles was verzekerd. De oorzaek dier ramp is onbekend. Vrydag laelst is te Schoorisse, in den Ryslbosch, de hof stede van den landbouwer Nimegeers aTgebran#1. Hel vuer had zich verklaerd in een wagenkot der hofstede en de vlammen, door eenen feilen wind acngezet, hebben onmiddelvk alle de gebouwen omval, 3 peerden en 9 koeybeesten zyn in den brand omgekomen. Inden nacht van 29-30 january isle SalFel3ore een deel der hofstede afgebrand toehehoorende aen den geuaemden P. De Baerdemaeker. De schade word op 5000 fr. begroot. Een peerd en twee melkkoeyen zyn in den brand gebleven. Alles was verzekerd voor eene .som van 4000 tr. Deze ramp word aen de .waedvvillighcyd toegeschreven. Men schryft uyt Dendermondc. .31 january i Heden is M. den prokureur-^neraol dc Bavay in onze stad aengekomen en heeft doen overgaen lot dc aenhouding der ge noemde Victorious E oud 57 jaren en li. II.... oud dl jaren, beyde velkoopmans te Grcmbergen by Dendcnnonde. Hel sehvni dat die twee kerels gezien en herkend geweest zyt le Couiliel, i den nacht dal de misdaed wiérd gepleegd die dc terdoodveroor- deeling van Concke en Goethais te weeg bragt. Men schryft uyt Geeraerdsbergen, t february M. De Cock, burgemeester onzer stad, is voor" reden van ge- zondheyd, over eenige dagen naer Italiën vertrokken Zvne afwr- zigheyd zal verscheidene mnenden duren ti n diengi-vól-e is i zyni hydrosudopalhiek gesticht gesloten, en de zieken welken er zich bevonden, uagrhuys gezonden. M. Cyrjlle Spilnols, ebrsten schepen, is gelast met het ambt van burgemeester gedurende zyne al'wrzieheyd. Ei is een verzoekschrift le Gend in omloop, gnrigt aen den f gemeenteraed van Gend, waurm de onderteekunaers verklaren I dal zy, met een diep gevoel van innig spyt, gevolg zouden zien geven aen maetregelen, welke met der tyd, zelfs in eene veraf- gelegene toekomst, de vernietiging der Begvidioveii zouden r kunnen te weeg brengén, en de genieenlelykê overbeyd ver zoeken, geen gevolg te geven aen zulke maélregelen, maer integendeel de Bogynlioven van Gend in den stnet te 'behouden waerm zy zich bevinden. Hel word met talrvke haudleokeos bekleed. I Men schryft ons uyt Sormergem, 3 february Zondag lussclien 9 en 10 uren 's avonds, is den knecht van den landbouwer Van den Berghe, alhier, aeiigerand geworden door twee kerels die zyn geld eysehlen. Hy. eenen slruyscheu 1 kerel heeft den eenen dief in den gracht geworpen, tervvvl den anderen het hazenpad koos. Maendag zyn er vyf mannen gedrongen op hel hof van Van de Kerkhoven maer zy zyn op de vlugt gedreven door de bewoo- ners der hoeve. Eenen aerdigen maer ook lekkeren diefstal gebeurde in eene zekere herberg omtrent Neckerspoel. Men had liet verken laten stagten, dat men wel had «ingevet, en hel na hot naer huys brengen in eene zekere plaets had gehangen om het den volgen den dag in stukken te laten kappen en te zouten. Wanneer then den morgend nadien naer hel lekkere beest ging zien, vond men er tot zeer groote doefheyd eenen hond in de plaets hangen. Wat eenex vitEEDAEitD I Eene daed van ha'rbarscbheyii die men niel zonder afgryzen en verontvvecrdigiug kan verhalen is dezer dagen gebeurd aen de poorten van Brussel Den knecht eener hofstede van St-Stephens-Woluwe, was voor rekening van zynen meester eene vracht gaen voeren naer het gehucht Buda, bv de Willebroeck vaert. Een der dry peerden van liet gespan afgemat zynde en naer de goesle van den voer man niet genoeg trekkende, Kreeg dien ellendigen het gedacht 0111 het arm dier over zyne zwakhcyd te straffen, eene koord aen' zyne tong le binden en daer zyne twee andere peerden aen te leggen. Het uytgeputle dier den slap dezer twee incisie niet kunnende volgen, wierd zyne tong nylgerukt en door den hoózen voerman opgenomen en in de vacit geworpen. Het brusseisch blad waeraen wy die vree le daed omleenen voegt er by dat den dader St-Sleplians Woluwe heeft moeien verlaten, alwaer hy het voorwerp van den algemeeiien afschuw en gruwel geworden was. Wy lezen in een antwerpseh blad 'T is len onrcgle naer men ons verzekert, dat men de acnstaende benoeming "had ge- meld van M. Van Damme, distrikt-kommissaris te Gend", tot gou verncnr van B'vdrand. liet sohynt dal den Koning weygert ver- scheydene benoemingen te teekenen die hem door de* apostels van den oproer worden aengéboden. Een dagblad van Brugge behelst het volgende feyt Zondag, rond zes uren en half 's morgends, was de dienst- meyd van den landbouwer Boerjan, woonendc langs den steen wegvan Brugge naer den Vossesteort, te Sinle-Kruys, uyt haer huys gegaen om de mis in stad te hooren en er eenige aenkoopen le doen, wanneer op een vyfligtal stappen van de herberg den Arend gekomen, zy «ongesproken wierd door eenen kerel die haer 't geld of het leven vroeg de arme dochter ledigde hare zakken die een stuk van 10 fr. inhielden er. eenige ccnlunen in kopergeld den boosdoener, moenende maer eenige centimeo ontvangen te hebben, laste zelf in de zakken der dochter om zich le verzekeren of zy al haer geld gegeven had daerna rukte hy haer hare gouden keten en haer diamanten kruvs van den hals en nam de vlagt langs den binnenweg die naer'de herberg Alld'y leyd. Het slagtoffer half dood van schrik keerde terug naer huvs en vertelde 't geen kwam voor le vallen. Onmiddelvk stelde'men zich op de nazoeking van den boosdoenermaer tot hiertoe is men er niel in gelukt hem te ontdekken. In de kooimyn van Bellcvue, te Juniet, heeft er eene nvt- bersting van 't grnuvvruer plaets gehad, vvaerby 19 koolmvnèrs getroffen wierden. 5 zyn op den slag gedood. "Ouder de 14 go- kvvetslcn zyner nog 2 die in wanhopigen staet verkceron.De slaglolïers, zegt een blad van Charlerov, zyn vreeslvk verminkt geheel hun lichaem is als geroost en tot het laclsie hairpvlken' is van hun hoofd gezingeld. Op het oogenblik des rampgévals waren er 200 myners in den put, en alien vlogen met den mees. i ten spoed hunne makkers ter hulp. Vrydag morgend was er eenen persoon, die in Sl-Jacobs- kerk te Luyk eene keers op den aulaer opofferde. Denkende door niemand gezien te zyn, deed hy slillekens het tabernakel open, nam dc ciborie, stak ze slillekens weg en vervvyderde zich. Maer gelukkig dat twee schildcrsgaslen alles gezien hadden. Spoedi". daelden zy var, hunne ladder en snelden den dief achterna, die den kelk wegwierp en heen vluglte. Men schryft uyt Luyk o De stad Luyk komt op nieuw geteysterd to worden door eene dier geweldige overs'lroomingen die van tyd tol tyd de ver woesting komen brengen in het Maes-dal. Zaterdag laetst, zye de wateren der rivier, die reeds eene groote hoogte bekomen hadden, nog verscheydene voelen geklommen. Men gedenkt niet ooyt zulke snelle wassing gezien te hebben. Reeds van zaterdag morgend warende wateren der Maes, door de aenspooling der Ourlhe en Vesdre nog vermeerderd, in onze stad beginnen te stroomen, in vele straten en wyken stonden zy wethaest eenen meter or twee boven den grond.'Alle de kelders der benedenstad stonden in eenige uren' tvd over- slroomd. Zaterdag reeds waren de gemeenschappen in dc overstroom de wyken der stad uytnemend moeyelyk zoo niet onmogelvk «e- worden. Eenige houten bruggen die men hier en daer had'opge- slagen voor den doorgang der voetgangers, wierden gestadig weggespoeld. ,üe waters bleven ondertusschen gesladig aén- wassen, tot le midden des nachts van zaterdag lot* zondag: het was slechts rond t ure des morgends toen de' wassing ophield en zelfs de wateren begonnen le dalen. Heden reeds trekken zv af, doch zee/ langzacm. Hel geweld der wateren was zoodanig,' dat maendag namid dag, een magazyu in de Bovericstraet, waerin de gereedschappen

De Denderbode | 1862 | | pagina 2