Telkenmale dat den naem des ministers uytpesproken wierd, hoorde men niets dan gesckuyfel en gejouw Weg mei den sabel drager Weg met den verrader Weg mei den franskiljon enz. Éenen der aenwezi'gen vroeg dat men onmiddelyk de forten zou afbreken. Eyndelyk is er overeengekomen eene petitie te leekenen, die aen den Koning zat gedragen worden. De zitting geopend ten 5 1 /-I ure, is ten 71/4 gesloten. Ziet daer wat er van komt als, men legen wil en dank der natie, hare millioenen verspilt aen lonktorens, kaze matten, forten, kasleelen en meer andere versterkingen die tot niets anders konuen dienen dan om de onzydiglieyd van ons land te compromitteren en om er den oorlog met al deszelfs gruwelen ei, rampen lieên te lokken. Wal zouden de stad Antwerpen en omliggende streken gaen doen moesten zy het looneel worden van eene bele gering, van vreeslyke veldslagen, van eene verdediging eet. etc. Deze vraeg doet sidderen als men derzelver oplossing overweegt. Maer, aen wie is daervan meest de schuld te wyten Aen de kiezers, die vooral'gaendelyk niet voorwaerdelyk aen de kandidaten hebben opgelegd de versterkingen van Antwerpen in de kamer tegen te kanten en te verwer pen. Nu doen de kiezers de oogen open als hel te laet is, mi hennen zy eene soort van, volmaakt berouw over die zonde van stoffelyke verzuymenisMen zegt dat het berouw altyd na de zonde komt, maer in zulke gevallen moet men tydelyk klaer zien en zorgen dat er geen berouw noodig is. Het is immers aen do Antwerpenaers genoeg eu al te dikwils voorzegd, maer zy moesten liberalen als vertegenwoordigers hebben, zy moesten den ex-schoolvos van Arras hebben in de plaets van den achtbaren en vader- landslievenden Baron Osy, immers zy moesten hunne be langen toevertrouwen aen liberale gouvernementsvrienden, die aen 't ministerie niets konden weygeren. Zy worden nu door hunne eygene Igebeten, zy mogen nu praten. gelyk den köppigèn Willem, zegde, maer leggen en betalen zullen ze, en als zy van hunne stad en omliggende een treurtooneel van rampen en ellenden zullen gemaekt hebben, dan zullen zy nog beter begrypen hoe zeer wy en andere Catholyke dagbla'dschryvers lmn de waerhevd ge zegd hebben. Dit komt van liberael (e kiezenTe laet wvs is geen wysEene zaek grieft ons 't herte te weten dat de goeden hel met de kwaden moeten bekoopen Men zal zich eon gedacht kunnen vormen van de opschud ding te Gend veroorzaakt door de inaetregelen die tegen de be- gynhoven aldaer gesmeed zyn, als men zal welen dal, maendag laetst, er op het sladluiys al niet min dan negen-en-ryflig petitiën neergelegd zyn, toegezonden aen den gemecnleraed en vragende dat de Begynboven in hunnen tegenwoordigen toestand zouden behouden worden. Deze petition droegen 3345 handteekens van persoonen tot de bemoederde klas van Gend behoorendo. Nog andere rekwesten van het zelfde slach zyn in omloop. TE KOOP VOOR NIET. Men hoort dikwils zeggen, en leest ook somlyds op uyihang- berden te koop aen 25, aen 50 ten honderden heneden den ge- woonen prys maer niemand heeft zeker ortyt vernomen dat er koopwaren voor niet gegeven wierden. Dat bestael noglai.s, en het bustact te Rumbeke, by Rousselaere, waer de konkurrenbe zoo groot is. Te Rumbeke komen er's zondags wel 250 arme vaders vin familie byeen, die at te samen eeo gebedeken doen, cu luysteren naer eene onderwjrzing, en da» wal klappen van den ouden tyd en malkander aenmocdigen lot vblherding in het goed; en voor'hunne moeyte van tegenwoordig te zyn dnor, en afwezig in de herbergen, krygen die brave menschen ieder krerc eenen bon, dat is een vierkanten papiertje van geener weerde. T'eynden het jaer, in den pul van den winter, is er venditie, gelyk er over acht dageu geweest is men hrengt er spaden en laiidshalain, boeken en kleedingstukken te berde, en al de ledon van het genootschap mogen hoogen om ter meest op de te koop gestelde voorwerpen. Het geld om te betalen, zyn de bonsdie er nicest heeft kan uatuerlyk meest koopen, en gy zond moeien zien met hoeveel hoogmoed, met hoeveel genoegen die menschen naer huys trekken, den oenen met een werkttiyg op don schouder, den anderen met eenen nieuwen buzeron aen, anderen nog met eenen boek onder den arm, en dat al gekoeld met papiertjes. Van dcesjaer, waren er voer 450 francs pryzen wel 130 mannen hadden schier al de bons gewonnen die konnen in '1 jaer gewon nen zyn de anderen waren sonitvds om wettige redens afw ezig gebleven. Waerlyk dat zyn schoone werken wner zy kunnen ingerigl worden"; het zyn lofweerdige hoeren die ze in stand honden, en bloeyen doen, met goed voor niet te koop te stellen voorniet, neen, maer dat boven weerde betaeld zal worden in den hemel. -«i.*9 'try-b UJ CORRESPONDENTS E. ONTVANGEN van M. F. te Marlens-Li' rde 6 fr. Mem van >1. R. te Gend voor 1862 6 fr. Idem van BI. Ch. H. te Oostaeker fr' 3-80. Idem van M. M. te Nicuwenhove 42 fr. Idem van M. J. B. D. G. te Eyseringen fr. 7 50. Idem van M. C. te St-Licv-Essche 6 fr. Idem van M. V. A. te Antwerpen 59 fr. Idem van M W. te Mechclen 6 fr. Idem van M. S. te Beorth 6 francs. M. NV. te B. ik zal myn beste doen om aen uwe gegrondde reklame regt te doen wedervaren en zelf myne reklame gaen doen gelden daer waer bet behoort. Den heer Ferdinand Friedland van Erfurt in Saxen is zater dag, 8 dezer, te Antwerpen ingescheept ter bestemming naer de Vereenigde Staten. Den lieer Friedland was leerling in hel Ameri- kaensch Kollegie tc Leuven het is het bisdom van Detroit (Michigan) welk het tooneel zal wezen van den aposlelyken iever diens jongen en moedigen priesters. Men schryft uyt Namen, 11 February Zeven religieuzen van de Congregatie der Zusters van 0,- L.-Vrouw, hebben dezen morgenG onze stad verlaten om zich naer Amerika te begeven. Vier onder haer zyn aengewezen voor hel huys van Guate mala, hoofdstad van den Staet van dien nacm, en do dry andere voor het huys van San José, stad van Kalifornien. Deze godvruchtige dienstmaegden des Heeren, die melde verhevenste zelfsverloochening haer leven gaen slyten in den lastigen en vruchtbaren arbeyd des apostelschaps en onderwys, hebben van de zusters van 't Moederhuys waer zy zulke geluk kige dagen hadden doorgebragt, afseheyd genomen te midden i der algemeene aendocning. I Den 26 january is er te Wieze eene kindermoord gepleegd, i De moeder van liet "kind alsook baren vader zyn aengehouden. Den 5 february heeft de gendarmerie te Viane aengehouden de genoemden P. Yan der Cammen en Marie Sermant, onder betigting van de daders te zyn eener diefte van 9000 Ir. den 34 January te Thollembeeck (Braband) gepleegd ten nadeele van den landbouwer Ch.-L. Van der Pypen. De plaets van bouwmeester der stad Dendermondc slaet open. Hel traktement is 2500 fr. Men maekl het publiek nog eens opmerkzacm op de gely- kenis welke de nieuwe stukken van 2 centiemen van Vrankryk hebben met de goudstukken van 40 franks. Zaterdag heeft men iu een der voornaemsle herbergen van Gend eene proef daer mede gedaen, en verscheydene persoonen hebben zich misgre pen. Men zou dan niet te veel omzigtigheyd kunnen gebruyken, ten cynde niet het slagtoffer te zyn eener noodlottige gelykenis. De burgerlyke regtbank van Brussel heeft zich vrydag bezig gehouden met de zaek van M. Rogier, minister van buytenland- sclie zaken, legen den Journal dc Bruxelles. Men weet dat gezegd blad den minister den spotnaem had ge geven van zoon zoons des beuls van At recht, en dat M. Rogier daervoor eene schadevergoeding eyscht van 40,000 fr. MM. Oris en Dolez hebben in hunne pleydooyen de aenvraeg van M. Rogier ondersteund M. Delecourt subslituet van den prokureur des konings, heeft, na de feyten te hebben blootgelegd, op het gegronde der vraeg tegen den Journal de Bruxelles be sloten voor de gereklameerde openbaerbeyd wat 'het voor te komen vonnis nengaet. Ily beroept zich op de meening der regt bank voor wat de somine der schadeloosstelling aengaet en of het gepast zou zyn dezelve te verminderen. I)e uytspraek van het vonnis is tot eene volgende zitting verschoven. Men schryft uyt Lokcren, 7 february Sints ruym eene maend vermiste men le Dacknam, by onze slad, zi-keren Pauwels, - koopman in vlas. Hy war, drager van ongeveer 3«0 fraken. Na eenige opzoekingen, vond men op den boord der Durme, tegen Lokeren, de klak en den slok van den vermisten. Dit deed veronderstellen, dat Pauwels zyne dood in de rivier had gevonden. Heden word die veronderstelling beves tigd, men heelt zoo even het lioliaem van den ongelukkigen op- gevischl. In een zyner znkkeu. heeft men van gemelde som slechts 15 fr. terug gevonden. Deze daedzaek geeft aenleydiug tol velerley gissingen. Wy lezen in een korlryksch blad a Hol gerucht loopt dat M. Hendrik Conscience, distrikt-kom- missaris, gaet benoemd worden tot professor van vlaemsehe tael in de Universileyt van Gend, en 'dat den schepen Ivo Her man, onlangs tot ridder der Leopoldsorde benoemd, M. H. Cons cience zou vervangen. Wy lezen in de Union de Courtrai Maendag hebben gauwdieven de gelegenheyd dor loting trach ten waer te nemen om hun pligtig slielken te benuttigen. Eenen burgemeester eener gemeente van ons arrondissement bevond zich in het eslaminet hot Hof van Commerciealvvaer er volgens gewoonte, eenen overvloed van volk was, Hy droeg eene zeer schoone gouden horlogic mot eene vcrzekcrings kolen van het zelfde metael. Op het oogenblik dat hy vertrok, en daer hel zeer moeyelyk was om door do menigte te dringen, eenen persoon zeer net gekleed, dringt geweldig tegen hem en gelukt erin by dien middel de horlogie en do keten van den burgemeester tc ontfutselen. Dezen dit aenslonds gewaer wordende en ziende dat den dader wegliep, heeft men hem achtervolgd. Toen hy op de groote markt gekomen was. hebben de politie-agcnten hem by de kraeg govat en naer hel stadhnys gclcyd en van daer naer het gevang. Wy treffen in de antwerpsche dagbladen hot volgende ver- hael van een schroomlyk fevt aen. De politie heeft dezen mor- gend op de plaets der Oude beurs eene jonge dochter aengehou den, dragende een kind in de armen, op het oogenblik dat zy eene acli'noes vroeg. Toen zy in den Amigo kwam. bemerkte men dal het kind, van 2 of 3 maenden oud, nog slechts een lykje was, 't welk men aanstonds naer 'l gasthuys heeft gedragen. Men heeft de zekerheyd verworven dat het kind door deze dochter gedragen hel hare niet was, dat zy het gehtierd had voor eenige eenlimen daegs. om het medelyden der voorbygangers op te wekken. Het is overigens de eerste mnel niet dat ontaerde moe ders aldus uyt hare kinders zoeken profyt te trekken, zonder zich eens te bekommeren met de rampzalige gevolgen die daer kunnen uyt voortkomen. Het getal Vlamingen welke thans in het leger van den Paus dienen is ^30. Als eene byzonderheyd word gemeld, dat er over eenige dagen, ter gelegenheyd eener jagtparly, die tc Lommcl word ge houden, en waerbv MM. Moretus, Geeihand cn Dellafaille van Antwerpen, en anderen tegenwoordig waren, eenen liefhebber met elk schot van zyn en tweeloop eenen vos heeft gédood. ■t— Een meysje van Leuven, met name Maria Rediger, had zich dezer dagen in verschillende huyzen dier stad begeven tot het vragen van een hemd tol het lyken, naer zy vertelde, van eenen overleden barer familie. Op die wyze had zy eeno geheele verza meling hemden vereenigd welke zv regelmatig by de oude klecr- verkoopers verkocht. Slechts twee had zy er van* behouden een voor haer en een voor haren beminden. De policie, van de zaek onderrigt, heeft tegen het meysje pro- ccs-verbael opgemaakt. Een voorval welk zeker in langen tvd of nooyl ergens is voorgevallen, heeft den 3,dezer te.Coolseainp de loling voor de nationale militie belet voort te zeilen. Den secretaris, belast met de naemoproepjng le doen, nam verkeérdelyk de tweede blad- zyde in plaets van de eerste der alphabelische lvsl. Alzoo schrik- kelt by de zeven eerste namfcn over, en word/den misslag maer gewaer wanneer er reeds een twaelftal miliciens gelot hadden. Den heer arrondissements Commissaris beeft de loling niet laten voorlgaen, en zich gerefereerd aen. M. den Gouverneur der pro vince, om te welen wat er heip, in dit geval, te doen slaet. Men schryft uyt Fosses In den nacht van 5 lot 6 dezer hebben, eenige boosdoeners getracht langs achter, door middel van beklimming, in het huys le dringen van mejuffer Billy, ren tenierster alhier. Mej. Billy gerucht gehoord hebbende,'opende dadelyk het venster harer slaepkamer en begon lo roepen. On middelyk kwamen meer dan 4f persoonen tocgeloopen, de eenen met vorken, de anderen met wapens onnoodig te zeggen dat de booswichten het hazenpad közen. Men schryft nyt Charlcroy, 7 february Twee gendarmen kwamen eergisteren langs den boord van de rivier de Sambre. Eenen hunner wilde zyn peerd een bad doen nemen alvorens in de kazerne le gaen, omdat bet geheel bcslykl was. liet water was zeer hoog, den vloed geweldig en den grond afbellend het peerd verloor vasten grond en den ruyler het hoofd. In plaets van het dier, dal hem misschien zou gered heb ben, te laten voortzwemmen, spande hy den loom zeer sterk, dervvyze dat den mond van hel peerd geopend was en het arm dier daerdoor verstikte. Den man, geheel gewapend, verdween weldra met zyn peerd en men zag nog enkel zyne hairen muts op de oppervlakte van het water dryven. Zynen kamcraed, die hem op dry meters afsland volgde, was verpligt zyn peerd te doen koeren, om hetzelfde lot niet le oudergaen. Men zegl, dat het i een hartverscheurend looneel was, dal de omstanders sterk be woog, tien gendarm en zyn peerd te zien onder hel water ver-, dwynen, zonder hem hulp te kunnen bieden. De treurige ruchtbaerheyd van het proces der Zwarte Bende schynt nog geenen heylzamen invloed uylgeoefend te j hebben in de streek waer voorlyds Boucher en zyne gezellen hunne nyverheyd uytvoerden. De dagbladen van Bergen doen ons de volgende feyten kennen, die nog al wel op de rooversda- den der al le vermaerde bende trekken Eene diefte met inbraek en overklimming is begaen in den nacht van 2-3 dezerin de gemeente Cambron-Casteau. De kvvaeddoeners zyn er in de wooning gedrongen van den land bouwer Joachim Leroy, al door eene venster klimmende welke zy hadden opengebroken. Eens binnen zvnde, zyn zy in eene kamer geraekt waer eene zekere hoeveelbeyd graen lag en heb ben er van omtrent 35 kilogiammen medegenomen. De daders van dit misdryf zyn onbekend. Binst den zelfden nacht is er met dezelfde verzwarende omslsn- digbeden van beklimming en inbraek, eene diefte gepleegd in 't gchuchte Grand Tilleul, gemeente Chalelineau. Men is inde, wooning gedrongen der echtgenooten Remy-Marier, en heeft er eene som van dry tot vier franks in kleyn geld gestolen, bene vens eenen frak, twee broeken, eene zwart laken ondervest, eenen idem van wolstoffe, eenen kiel en eenen regenscherm. Zoo als men ziet, wa9 den dief nog met niet weynig konlent. Den dader dezer diefte is ook nog niet gekend alleenlyk wegen er zware vermoedens op eenen kerel die sedert eenen tyd, in de myn van Ajipnumer werkt. Woensdag is door den brigadier der gendarmerie van .Cor tenberg, te Querbs, aengehouden eenen pachterszoon en eene j dienstmeyd, betigt van kindermoord. In mey van het voorgaende jaer zou aldaer deze boeremeyd bevallen zyn geweest van een kind buyten de weet van allen. Den boerenzoon, haren minnaer, zou het kind gedoopt en ver- S wurgd hebben, en zy zou de onnoozele vrucht tyvee dagen i» haren koffer hebben verborgen, wacrna beyde hel in een stuk land zouden hebben gedolven. All» s wel yergaende, zon ook de liefde van haren minnaer vergaen zyn. Echter de mcyd zich van hem verlaten ziende, zou aen eene harer vriendinnen gezegd hebben Vcrlaet hy my, dan zal ik hem doen vastzetten. Dit gezegde kwam ter ooren van den brigadier der gendarmerie te Cortcnberg die op zyne oorvnict slaept. Dezen eene misdacd I vermoedende, ging tot hunne aanhouding over, en gaf dadelyk kennis der bekentenis der meyd aen den prokureur des konings j te Leuven, alhoewel den pachterszoon zyne medewerking aen dc euveldaed blyfi loochenen. Donderdag is hel onderzoek naerj de overblyfsels van het wigtje geschied in do tegenwoordigheyd van den heer prokureur en der beydè beschuldigden, die naer Leuven vervoerd zyn. De invvooners op de hoorden der Ourthe hebben den eersten dag der overstrooming een regt vremtl spektakel byge- woond. Den eygenaer vaneen nogal groot eyland hadereen konynen-perk ingerigt, er. daer, gelyk men weet. Jantje Keontje zeer vruchtbaer van natuer is, wierd er hel getal konynen zeer! aenzienlyk en bragt hem zoo iets als 3000 IV. rent 's jaers op. Het water het eylandje overweldigende, verlieten de bevrees- de konynen hunne pynen, maer hel waterdal alloos klom en klom, bereykle ze weldra op het hoogste punt hunner verblyf-j plaets. Dan zag men de hecle springende kudde dapper hel water in treden, en na vele moeyte den oever al zwemmende bereyken, waer dc boeren zemelden 3tok in de hand ontvingen. Velen ontsnapten aen de slagtery, velen ook bleven dood op de plaets. Zoo eene jagt heugt men zich niet ooyt gehoord te hebben. De regtbank te Saurai heeft eenen persoon, die hy eenen twist met een ander, diens neus afgebeten en doorgeslikt had, tot eene gevangenisstraf van 6 maenden en eene schadevergoe ding van 300 fr. aen de neuslooze tegenparty veroordeeld. Men heeft over eenige dagen aangekondigd dat in den nacht van 46 january, dieven het magazyn van den juwelier Dubois tej Parys hebben bestolen. De zaek is echt, uytgeuomen de onistan-i digheyd dat de juvveelen niet valsch waren, en dat de dieven 1 voor by dc 60,000 fr. juweelen en prachfcgesteenten genomen hebben. BLYTENLANDSCH NIEUWS. Woensdag 42 february. Een berigt uyt Londen doet ons een zeer gewigtig feyi kennen. Moet men oordeelen naer eene verklaring van den Daiïy Neus, het engelseh gouvernement zou zich in de mexikaensche kwestie achteruyl trekken. Den tolk van graef Russell, op Vrank ryk alleen de veranlwoordolykheyd der oostenryksche-ameri- kaensche schikking werpende, verklaerl dat indien deze mogend- heyd een gouvernement aen Mexiko wilde opdringen, het voor Engeland eene pligt zou wezen af te zien van eene onderne ming in zoo volkomene tegenstrydigheyd met zyne grondbegin selen van buylenlandsehe politiek. Donderdag, 43 february. Moet men zekere berigten gcloovcn, een verbond van Oosten- ryk met dc kleine duytsche Staten zou tën vollen volbragt zyn. Reeds zouden er militaire overeenkomsten gesloten zyn tusschen hel hertogdom Nassau, Keur Hessen, eenerzyds, en Ooslenryk, anderzvdsch hel leger van Nassau zou zelfs reeds het oosten- rykschs uniform dragen. Graef von Bernstorff heeft, zegl men, in handen de notas der kleyne Staten die, hoewel zeer gematigd, het pruyssich gouver nement opeyseben zich te uyten. Do kleyne Stalen zouden willen dat mon in 't gemeen de noodige maatregelen name voor den keus von eenen algemeenen bevelhebber en voor de verdediging der grondgebieden zy zouden noodig oordeelen het thans bc- staende Verbond le behouden, mils by den Ryksdag van Frank fort eene Kamer te voegen samengesteld uyt de afgevcerdigden der verschillende Staten. Deze inlichtingen komen volmaek- telyk overeen met degene die wy reeds over deze nieuwe duyt- selie beweging gegeyen hebben. Het kabinet van Bcrlyn heeft tot hier toe nog geene beslissing genomen. De ministers vergaderen alle dagen ondervoorzitter- schap van den Koning. Pruyson beraedsltfcgi.

De Denderbode | 1862 | | pagina 2