ZANGFEEST Paillasse et vhisbpoulet, Kluchtlied. BERIGT. AVIS. Parys, 10 lëbrtlöry. Men schryft uyt Bourg, den 8 february Gy weet reeds dal Dumollard zyne voorziening in Cassatie heeft geteekend, of eerder, dewyl hy niet geleerd is, verklaerd heeft niet te kunnen teekenen. De dood met haer vreeslyken toestel, begint hem van schrik te verkleumen. Eene zyner medegevangenen heeft hem eene hals- regting afgeschilderd in zulkdanige bewoordingen, dat hy met ophield in zyn hair te schrabben, en in eene dier gruvvelyke toe standen scheen te verkeeren welken het onmogelyk is te be- schryvcn. Daerna heeft hy allerley vragen aen zynen mede spreker loegcstuerd. In den nacht van dynsdag lotwocnsdag is den veroordeelden zeer ontsteld geweest. Zenuwtrekkingen en zyne steeds gewel diger korlborsligheyd vermeerderden nog zyne zedelyke ver- moeyenissen. «*De bestuerdèrs der gevangenis bezoeken hem meermaels en geven hem troost in verwisseling zyns berouws. Men zou in dit van misdaden besmeurd en zoo diep verkankerde hert wil len dringen maer helaes I men vreest dat de plaets oniuneme- Jykzal zyn. Wy lezen in de Palrie van Weenen Men heeft te Mestre, over twee dagen, eene geheyme druk- kery ontdekt, met een geheel materieel, dienende om de prokla- matiën van het revolulionnair komiteyt van Venetien te drukken. Eene dezer proklamatiên geheel gereed, met honderde exem plaren van een revolulionnair tegenberigt en verscheydene veel- beduydende briefwisselingen, zyn ter dier gelegenheyd in de handen der politie gevallen. Dank aen deze papieren heeft men bestatigd dat de kosten der onderneming betaeld wierden met de gelden des Konings van Ilaliën. De pligligen zyn aengehoudcn, en eene onderzoeks kommissie heeft zich naer Mestre begeven om hel onderzoek dier zaek aen te vangen. Eene zware tyding komt ons uyt Berlyn toe wy geven ze hier tekstelyk De vertegenwoordigers van Ooslenryk, van de vier koning- ryken (Hanover, Beyeren, Wurlemberg en Saxen), van Hessen, Oldenburg, Brunswick, Nassau, der Thuringer-Staten (Saxen- Coburg, Saxen-Goiha, Saxen-Meimngen, Saxen Weimar), heb ben aen M. von Bernslorir gelykluydende notas besteld, aenkon- digende dat die Staten in eene bezondere byeenkomsteen verbond gesloten hebben, om alle malkanders Staten te ver dedigen. Zy vragen geenszins de afschatüng van den thans beslaen den Hyksdag. maer zy hebben hel besluyt genomen van een Jnjnds-Parlement in te rigten, 'l welk zal samengesteld zyn uyt ue afgevoerdigden van de verschillige Kamers dier Staten. Men leest in de Conespondance van Boomen Onzen welbeminden paus-koning heeft twee broeders en eené, zuster, welke ouder zyn dan liy, te weten graef Gabriel, graef Gaelano en de gravin Isabella. Den eersten is kloek, vol krachtdadigheyd en geest en heeft den ouderdom van 82 jaren bereyklden tweeden lelt 78 jaren en de gravin 75. Graef Jerome, vader van Z. H., stierf in den ouderdom van 84 jaren, en de gravin-moeder Calharina overleed in den ouderdom van 82 jaren. Eyndelyk zynen grootvader, graef Hercules, heeft den ouderdom van 96 jaren beróykt. Hel komiteyt van Genua heeft de algemeene vergadering der demokralische maetschappyen tegen den 9 maert byeenge- roepcn. Deze vergadering zal samengesteld zyn uyt vertegen woordigers, benoemd door de italiaenschc liberale association door de maelschappy der werkliedenwelke het programma van het kongres van Florenciën demonen, door de voorberoydingskomiteyten Voor Hoornen en Venetiën, en tic gedeputeerden der demokralische oppositieaen welke er eene persoonlykc uytnoodiging zqI gezonden wot den. Te oordeelen naer het programma, hetwelk door MM. Campa nula, Marlo, Savi, Saeehi en Cuueo is opgesteld en onderteekend zal de sessie zeer lang duren en kan dezelve zeer onstuxmig zyn, want de vergadering zal ic boraedslagen en te stemmen hebben, over een ontwerp lot inrigling, over het kiezen van een centrael komiteyt, over hel hooren en beraedslagen der petitie voor de algemeene, over het hooren van het verslag der kommissie gelast de terugroeping van Mazzini te bekomen, eyndelyk over het kennis nemen van verschillige voorstellen, welke mei aengeduyd en zelfs niet voorzien zyn. Wy hebben niet noodig het gewigt te doen uytsehynen van de gebeurtenis welke word voorbercyd. Er is te gelykcr tyd kwestie van het inrigten van een parlement en een gouvernement een parlement voor de revolutionnaire propaganda, en een gouver nement voor den opstand. Een dagblad van Napcis, dc Ordine, van I february geeft belangryke tyclingen uyt Siciliën. Ziehier het kort overzigt dier tydingen Dc bevolking van Messina word al möer er- meer misnoegd over het piëmonteesch gouvernement. Zicdaer wnerom den pre- rekt en den kwestor. welke niets weten van heigeen er gebeurt, de aenhoudingen tot zooverre vermenigvuldigen, da. zy zelfs persoonen, welke aen de italiaensche zaek verkleefd zyn,\n de gevangenis zetten. a Zoo heeft men over eenige dagen eenen garibaldist naer de kwestuer gebragt, die een vaendel droeg mei het opsclinft Konsiilutic van 1812. Mot de aenhoudingen gaen de huyszoekin- gen gepaerd, die echter verboden worden doorliet staluct het welk verklaert dal de wooning van den burger onschendbaer is. Kortaf de ellende en het misnoegen vermeerderen in het gansehe eyland, vooral te Lepazi, alvvaer hel onmogelyk is gevveesl dc rekrutering der milicianen ten uytvoer lè brengen. Te Messina vreest men voor eeno ontzaggelyke beweging, weike tegen de troepen 'en daerna legen de vertegenwoordigers \an het kabinet van luryn zal uytbersten. De oorzaken der ver bittering moet men toeschryven aen het onuytlegbaer gedrag van het ministerie, hetwelk alles in de piemonlesche hoofdstad wilt centraliseren aen de verhooging der belastingen, welke onder de Bourbons byna niet gekend waren, en aen de ongeloofelyke wyze waerop de juslicie bestierd word. Weest verzekerd dat wy eenen vcrschrikkelyken krfsis naderen, cn God alleen weet welke er de gevolgen zullen van zyn. Zoo schreef men den 28 january uyt Catane aen de Ordine Eenen anderen brief uyt Palermo meld, dal ar in hel gansehe eyland eene hevige gisting onder de terugwerkers hecrscht hierdoor wierd de concenlrering der piemonteesche troepen uyt- gelegd. Den brief voegt cr by, dat hel hourbonsche vaeiidelvle Alcamo, Gitgcnti, Cattamiselta en Coslrovellani is opgestoken dat cr eene ontscheping van terugwerkers in de nabuerschap van Nolo heeft plaets gehad, alvvaer dezelve door de bevolking geestdriftig wierd ontvangen, eyndelyk dat het in de gebergten van Palermo van bourbonsgezinde terdgwerkers vv.emelt. In het paleys Törtonia, te Roomën, is eenén prachtigen au- taer tentoongesteld, die bestemd is voor de Lieve Vroinvekerk te Boulogne sur-Mer (departement Pas-de-Calais), Prins Tononia heeft de hulp der heylige Maegd ingeroepen, omdat al zyne kin deren met lichnemsgebreken worden geboren. Om ha< r tot het verleenen van hulp le bewegen, geeft hy dit prachtig aulaer ten geschenke. - Men leest het volgende in de Union van Vouziers In den nacht van 22 op 23 january deed men eene pooging tot diefstal en inbraek op de pastory der gemeente de Bourcq, by Vouziers, tydens de afwezigheyd van den pastor. Den moed en de koelbloedigheyd eener vrouw heeft echter die misdaed verhinderd. 's Woendags namiddags hadden zich twee persoonen met verdacht voorkomen, aen de pastory vertoond om den pastor volgens hun voorgeven eenige artikelen te koop aen te bieden. Toen de huyshoudster hun mededeelde dat den paslor niet ie huys was, vroegen zy met zekeren aendrang of hy des avonds teruggekeerd zou zyn en verder of zy de kerk mogte'n bezigtigen, doch de huyshoudster vveygerde hun dit, zeggende dat" zy by afwezigheyd van den paslor de sleutels der kerk aen niemand mogt afgeven. Tegen middernacht hoorde mejufvr. Chaumont twee mannen hel huys naderen, en poogingen doen om de achterdeur binnen te komen Maer die niet kunnende openen hoorde zy eenen hun ner fluysteren Het gelukt nietlaet ons naei* het venster gaen, gy zult my optillen en ik zal de kamer ingaen. Men be- grypt den angst van de huyshoudster, wanneer men weet dat op ■100 ellen afstands geene andere vvooningen in da nabyheyd der pastory dan het gemeenlehuys staen. Ondanks hare vrees, loopt zy naer de keuken, wapent zich met eenen siok en met eene spil uyt eene braedspit en keert terug naer de kamer, die de dieven traehten binnen te klimmen. Reeds is een der vensterruyten gebroken en eenen der misda digers is op het punt binnen het huys te komen. Mejufvr. Chau mont verbied het hem en duwt hem zelfs terug, maer hy geeft haer vyf of zes slagen op den arm met een zwaer voorwerp Als gy my niet zonder verzet binnen laet komen, zegt liv, zal ik u vermoorden. De vrouw word daerdoor tol het uyterste gebragt, en steekt met dc yzere spil naer den dief, zonder hem evenwel, naer hel schynt, te kwetsen, althans hy gaet voort met klimmen. Eenen 2,ic" stoot is gelukkiger en den scherpen punt dringt meer dan dry duymcii in 't, lichaem van den dief. Dezen laet eenen vrees lyken kreet en valt met de spil in de wond, buyten op den grond. Zynen gezel sleept hem mede, trekt onder het gekerm van den ellendeling het yzer uyt de wond en bcydeu redden zich. Toen kon mejufv. Chaumont eerst hulp inroepen by haren buerman, die spoedig nog ander hulp uyt T dorp hnelde. Men zoekt den hof rond, waer m>n de spil tcriig vind men ontdekt sporen van bloed en hoopt daerdoor de misdadigers te ontdek ken, doch spoedig waren de sporen verdwenen en moest men ten gevolge der duysternis, dc nasporingen slaken. De tydingen der overstroomingen in Ooslenryk zyn hoogst treurig. De schaden overal aengerigt zyn schroomlyk.' Het deeU van Weenen alleen dat door de wateren geteyslerd is geweest, beval eene bevolking van 80,009 menschen, die men thans moei spyzen en herbergen. Den regen heeft niet opgehouden te vallen van den 1 tot 5 february. Op alle de spoorweg-linien is den dienst onderbroken ter oor- zaek der bruggen die weggespoeld en beschadigd zynRatisbono, Linz, Presburg en Pesth liggen door den Donau overstroomd zoo wel als Weenen. Hei schynt dat de waters, van den stroom hoo- ger gestegen zyn dan in 1850 alfeenlyk voeren zy geene ysschol- pen mede gelyk alsdan. De omstreken van Weenen die langs den stroom liggen gely- ken aen een veruytgestrekt meer men ziet maer de daken der huyzeu en torens der kerken, lil Hongnricn, Bohemen. Styrien, is de schade onberekenbaer. Men zal er maer wel de uytgestrekt- heyd van kennen, by den aenstaenden oogst. De overstroomde velden en mcerschen zyn voor jaren lang vernietigd. Men heeft te Weenen het verlies van een tiental menschen te betreuren, die met de wateren zyn medegevoerd. De schaden door de overslrooming te weeg gebragt op de Noorder-spoerwcglinie, worden op 300,000 guldens geschat. Op do Wester-linie zyn zy nog meerder. Men kan niet zeggen wan neer den dienst zal kunnen hervat worden. Dit heeft noglans de spekulanlen niet belet zich op hel Noorden le werpen en de fondsen van 215 tot 217 op te jagen. De Noorderbaen is do eenigste waer den dienst niet onderbroken geweest is. Keyzcr Frans-Joseph heeft den 4, in den morgend, de over stroomde voorgeborgen van Wecncu bezocht, alvvaer, van by het haderen des gevaers, hy bevel gegeven had afdeelingen pontonniers naer toe te zender met booten, om hulp te bicden. Z. M. deed zich in eenen boot van huys lot huys geleyden, om zich ine' eygenc oogen le overtuygen of de mnetregelen welke zy bevolen had.om de inwooners te redden en hun voorloopige logementen en levensmiddelen le bezorgen, uytgevoerd waren geweest. De ruytery-kazernc. van Leopoldstad wierd ter hunner beschikking gesteld en wierd bevel gegoven aen de krygsbak- kerv om hun in genoegzame hoeveelheyd brood te zenden. Den 5, heeft Z. M. op nieuw hel, ramplooncel bezocht. Ten dale van den 6 was er le Weenen nog geenen schyn dat de wateren gingen zakken. Alle de kanalen lagen overgestroomd en het varen met hooien was gevacrlyk ter oorzaek der menig vuldige overblyfselen welke den slroom medevoerde. Verschey dene booten zyn omgekanleld of gezonken, en de persoonen die er in waren zvn maer met de grootste moeyte kunnen uyt het water gered worden. De grootc en menigvuldige houtstapels die langs den Donau slaen, verkeeren in uyterste gevaer. Den Keyzer heeft den volgenden brief aen den minister von Schmerling geschreven Myn geliefde Slaetsminister ridder von SchmerlingDe van dag tot dag menigvuldigere tydingen van verwoestingen veroor- znekt door de overstrooming, wacrvan myne hoofdstad en de verschillende proyinticn myns ryks het tooneel zyn geweest, vervullen myn hert met diepe droefheyd. Ziende dat de overhe den en gemeenten met eene loflVdykc eenparigheyd alles in het werk stellen wat menschelyk mogelyk is oift de door dezen geescl zoo droevig geteisterde inwooners te helpen, bestem ik voor de verzachting van het lot der ongelukkigste slaglolTers van Weenen en Neder-Oostenryk, de som van lien duyzend gul dens regtstreeks aen den gouverneur ter hand besleld, cn ik zend myncn adjudanl-generael graef Coudenhove naer Linz en omstreken, en den kolonel van Haard naer Pochlair. en '1 om liggende, om er hulp en onderstand uyt le deelen. Tot het zelfde doeleynde houd ik eene som van twintig duyzend guldens voor de andere overstroomde landen des ryks. FRANS-JOSEPH. Washington, 25 january Zegcnprael der Noorderlyken in den Kentucky. Den opstand in den Kentucky is geheel en al verplet ten gevolge dor schitterende overwinning door dc bondsiroopen behaeld op den zuydelykeu generacl Zolliccotfer, wiens legerkorps uyt een geslagen en ver spreid op de vlugt is. Men verwacht zich aen andere gevechten in den Tennessee. De expeditie van den noorderlyken generael Burnside, samen gesteld uyt 80 oorlogs-vaertuygen en 25,000 man troepen, be vind zich nu in de zeestrael van Pamlico. De Agcncie Reuter heeft tydingen uyt New-York ontvangen van den 28 january Generael ^Arthur heeft aen de wetgevende vergadering van Albany een verslag voorgedragen over den toestand der verde digingswerken van New-York. Den opstand in Kentucky is onderdrukt door de neêrlaeg van generael Zollicofïer, wiens korps geheel ontbonden is. Er wordeR gevechten in Tennessee met den vyand le gemoet gezien. De expedetie van generael Burnside,. 125 vaertuvgen en 25,000 man sterk, bevond zich op de laetste datums in de zeeëngle van Painlico. Men denkt dal zy den yzeren weg zal afsnyden die Noord-Carolina met Virgiuie verbind. Den regen en.de slechte wegen beletten het leger van den Potomac vooruyt te rukken. Men heeft nog eenige andere schepen in de toegangen der haven van Charleston laten zinken. De dagbladen van New-York trachten de sluyting dier haven door middel van steenen te ver dedigen en le reglveerdigen zy zeggen dat niets bevvysl dat de gezonkene vaerluygen niet zouden worden opgehaefd na bet cynde des oorlogs. Overigens schryvcn zy de bemerkingen der europesche drukpers diesaeugaende alleenlyk toe aen den vvensch eenig voorwendsel tol tusschenkomst te viiiden. De jonge prinsen van Orleans, welke in hel bondsleger hebben dienst genomen, zyn voornemens om tot het eynde toe deel te nemen aen al de krygsverrigtingen. Zy hebben onlangs eene opstyging in eenen luchtbal medegemackt, welke ten doel had om zekere stellingen des vyands tc verkennen het was generael Mac Clellan zelf welken deze verkenning bestierde, en de beyde prinsen, welke hem tol aides-de-camps dienen, hadden naesl hem iu het sehuylje plaets genomen. BUUGEULYKEN-STAIXD. GEBOORTEN. Mannklyk 4 Vkouwul. 6 HÜWELYKEN. F. Wille nis, kleermaker, mei F. lerstraezen, zonder beroep. P. Heeckimm, biervoerder, mei 51. Jansseits, kantwerkster. P. Van de \<"ldr, dn» loon er, met De Brncker, landbouwster. A. Hneland. lw\nder;;ast met A. Schuon. uaevster. F. L.'inckiiian, vuersloker, met S. Buyl, knnlwerksler. G. Locus, pasteibakker, inet Th. Van den Bossche, tonder beio'p. OVERLEDENEN. V. Van den tlanwe, 43 j., tunder beroep, Nieuwsliaet.P. Van Gysetfhem, li) j.. Mylbeke. M. Aelbrechi, riienstmeyd, 38 j., Mylbeke. G. Verhofsiadt, li j., Schaerbeke. J. Mallhys. wede Bosman, landb. 83 j., Schaeibeke. L. Liebuut, 1 innend, Langeridderstraet. V,. l.iebaut, 1 innend, l.angeridderstraet. C. Van Tierde, vrouw De Boeck, tonder beroep, 42 j.. Schaerbeke. Te Esschene (liraband), op Zondag 2 Maert 1862, om 2 1/2 «re nanoen, TEN BEHOEVE DER ARMEN DIER GEMEENTE, in het Lokael der Gemeenteschool PROGRAMMA. EERSTE DEEL. 1° De ZEECEUZEN Koor 2° l.es Deux AMIES, Tweetang. BordÈSE. 3" Fantaisie pour piano sur des motifs du Prophéte. Meïerbeer. 4° Un cr.aid compositeur KluchtliedClapisso>. b° My* ziel ABN con, aen U myn-hart, Romance. Clapisso*. 6° De voerman JANTJE plezier, Kluchtlied. De Clippel. 7" UodeFi»oi i>E bouillon, Romance. Boroèse. 8° De zinnelooze, ZangMullbb. TWFEDE DKEIi. De BELCi.scilE karabimers, Nalionocl Gezang. Ermel. i*.' vBPSTROOiPE, Lied. Pierre l'ermite et codsfroi de bouillon devant Jerusalem, Tweeioug. Bonne iiumeuk, Polka pour piano. Le propriétairïï Zedenschets. Valse brillante, pour piano. Le chevalier ET l'krmite, Boertige tweezBng. Naer zee, Koor Loncone. Muller. Parizot. Weber. CONCONE. Parizot Denefve. Letterkundige N. B. Ter afwisseling der muziek, zullen er eenige stukjes uytgevoerd worden. PRYZEN DER PLAETSEN. Eerste EEN FRANK. Tweede YYFTIG CENTIMEN. Emanuel DE VOS, koopman in Gist, op de Hoogsti aet te Audenaeide, lieeft de eer aen het publiek bekend ie maken dat zyne Zonen zich komen te placeren als Stoel makers en floutdi aeyers op de Nederstraet N° 176, dat er by hun te bekomen 'zyn alle soorten van Stoelen zoo als met Kussens of in riet gevlogtene Kopstoelen als ook schoone engelsche Strooyen- en Biezensloelen. Zy bevelen zich ook aen eenieder voor alles wat den draeyerstiel aen- gaet, door schoon en goed werk matige pryzen en spoe dige bediening verhopen zy eenieders gunst, A reprendre Un MOULIN A EAU ayant Irois paires de Meules avec MOULIN A VENT a deux paires de Meules, tout en trés-bon état, ii Viatic, Canlon de Grammont, sur la grande route de Gram- mont ii Enghien. S'adresscr pour les conditions chez Ie Propriétaire, Monsieur le BARON DE HI.ONPEL, nu Chéteau de Viane, ou bien.ou !'t ude du Notaire DE TLifiCK, a Grammont.

De Denderbode | 1862 | | pagina 3