ZONDAG 2 MAEIÏT 1862. ZESTIENDEN JAERGANG - Nr 809. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'S.IAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den I Maert 1862. De beraedslagingen der Kamer. Wat heeft er dan plaets gehad Zal dit nog lang duren Boerkens, past op Deudnrm. 5-20 8-25 11-55 12-30 3-10 6-10 Lokeren 5-20 8-25 1*2-30 6-10 «-00. Bruss.1 7-45 0-0 12-15 3-10 5-45 8-30. IWcch. Br us. Antw.5-20 8-25 12-30 3-1(1 6-10 Leuv Thien Luvk 5 2 8-25 12-30 3-10 6-10 Verv Land StTnivên.5-20 8-25 12-30 3-10 6-10 Gend K if)-12-30—0-00—3-10—6-10—8-20 £3 Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 5 3--10 6-10 le klas langs Dendermonde. Kortrvk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 8-25 12-30 0-00 3-10 -6-10. Doornyk, Rvssel (langs Alh 7-455-45—0-00 Nin. Geerardsh. Ath, 7-45 2-30 5-45 0-00. Bergen, Quievrain 7-450 00-2-30—5-45 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. fi-30 8-30 10-30 3-00 6-00 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antweipen. 6-20 9-00 10-20 2-45 5-50 0-00. Te lede staen nl de konvoys. Te idkgem staen deze vertrekkende van Ath 6-40 0-00 10-10 4-33 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te i;y$bcem slil nl de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen devertrekken uvt Ath fi-40 10-10 's mnrg. 4-35 en 0-00 's avonds. Vau Denderleeuw 0-00 8-10 's morg. 2-50 6-00 en 8-50 ties avonds. VAN LOKKRtN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 12-15 3-00 7-20»-t. Ninove, Geerardsber^en, Ath 6-50 12-15 - 3-000-0. YAN ATH NAER Geeraerdsbergem. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-40 10-10 4-350-00. Lessen. GeeraerdshergeuNinove, Aelst, 6-40O-tlO10-10—4-35-0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-4010- IC 4-35 ü-0t>. Gend, Brugge, Ostende 6-40 (langs Lede.) lU-lO 4-35 0-00 VAN CENO NAER Audenaerde, 6-25 9 30 1-35 7-4» na er Aelst, 7-00 11-30 00 2-20 5-00 74 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35 11-40 2-2l> 5-20 7-30. Nino»e, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 VAN DENDERMONDE NAKR Brussel (I. A^st) 7-15 00-00, 2-00 5-15 7-45 (I. M-clt.) 5-45 9-10 12-55 3-35 6-40. Aelst, 7-15 7-55 J2-05 2-00 5-15 7-45: DEN DENDERBODE Indien de beraedslagingen, ter gelegenheyd des budgets van 't inwendige, wat lang getrokken zyn geweest, zy bobben een allergrootste nut opgeleverd. De regterzyde beeft wel baer stuk gestaeu en de politieke, zedelvke en godsdienstige belangen der natie wel verdédigd. De be langen des laiidbouws en der uyverlieyd zouden eehler met wat tneei' aendrang konnen voorgeslaeii geweest zyn. Onder andere zou men aen de ministers scherpere rekening hebben konnen vragen over de onderhandelingen, die thans lusschen ons gouvernement en dit van Engeland, wegens een te slnyten handelstraklael, plaels hebben, en welk truktaet Meester Rogier aeu Belgiën sehynt te willen opdringen. .Men zou liet ministerie hebben konnen inter pelleren over de onbetamelyke en spotlende redevoering, die den fameusen engelsclien minister Palmerston, in de gemeentekamer van Engeland, aen ons adres heeft afge geven en die ons liberael gouvernement met zooveel onver schilligheid sehynt te activeerden. Den nood, die thans onder de werklieden heerseht, ten gevolge van den stilstand der fabrieken, is een onderwerp dat voorzeker de aendacht der kamer weerdig was, byzon- derlyk omdat men er de noodlottige gevolgen niet kan van voorzien en die des le meer onrustwekkend zvn, omdat liet tueeslcdecl der belgisclie werklieden, die werk naer Vrank- rvk waren gaen zoeken, zullen gedwongen zyn naer hunne handsteden terug te keeren, aengezien het manufacluer- werk er, ten gevolge van hel Fransch-Engelsch traktaet, ontbreekt. Men zou insgelvks diepgrondiger de zaek der besmetle- lyke veeplaeg hebben moeten onderzoeken die thans zoo lielreurlyke nadeclén aen dé landbouwers veroorzackt. Wettigt zouden er, uyt eene beredeneerde beraedslaging, middelen voortgesproten zyn 0111 de verliezen, door dien geessel te weeg gebragt, te keer te gaen en te verhelpen. Dan ten minsten zou men toch eens gezien hebben dat lie* lièdeken den boer zal 't al betalen, niet allyd toegepast word. Den nieuwbakken minister van 't inwendige vond niets beter, om de boeren wat moed te geven, dan den «xsrhootvos 'Rogier oHicieijlyk als beschermer van den landbouw te canoniseren, zonder echter de mirakelen aèti te halen die dezen slimmerik, biiylen de koslelyke en nilttélooze raep- ajuvn- wortel- paslenaek- en artichokken- éxpositiën, teil voordeele van den landbouw, zou gedaen hebben. Voor alle andere zaken, als cr maer liberael tusschen komt, heeft het liberael ministerie altyd geld en middelen genoeg om ze te helpen, maer om de boeren te bevoordeeligen of te helpen, allons done, foev dan, mynen vriend, 't ware een liberael schandae! geven, de boeren immers zyn maer goed 0111 tot over de kniën in de modder en slykslraten te polsen, om behandeld te worden als slaven, om te werken voor de heerkens van de stad en dan nog om le betalen en altyd langs om meer te betalen. IMaer zal dit blyven duren l Met de kiezingen zullen de boerkens wel eens voor goed NEEN antwoorden en dan ook zou 't liberael spel met eenen keer konnen opgeschept wezen. Daeraen verwachten wy ons, te meer omdat de eensgezindheyd der boerkens dit kan te weeg brengen. Tydens de beraedslagingen des budgets, zyn de politieke en godsdienstige vryheden met meer vurigheyd verdedigd geweest. De liberhatersplannen zyn ontmaskerd en men heeft duydelyk aengetoond al wat de secle in 't werk stelt om onze grondwettige vryheden te ontrooven. Het is byzonderlvk over het vraegsluk van't onderwys dat de worsteling hevig is geweest en dat versrhevdene calholyke redeuaers de trouwlooze ontwerpen der lïher- liaterssecté onlsluyerd hebben welke noch min noch meer bedoelen dan de vryheyd van 't onderwys te vernietigen en ganseh aen 't gouvernementeel monopolium te slagtolFeren. Het is byzonderlvk in dees vraegstuk dat de liberhaters- lactie het ordewoord volgt van de kopstukken der francma- £.ons de jongheyd liberaliseren, door t onderwys, de jong heyd, door 't otiderwys, meeslepen op den weg van den zoogezegden vooruytgang, dezelve onder het liberael vaendel scharen zonder dat zy het gevoelt. Maer dit moet gedaen worden IN PETTO, in t duyster, zonder dat men zulks gewaer word. Laet de oude mmschen maer aen den kant, zegt de francmaconsleer, houd u bezig met de jongheyd en zelfs met de kindschheyden dan is de liberale zaek voor goed gewonnen. Dit is altyd het oud stelsel van den francma^on-ilJuminé Weishaupt, die al zyne poogingen inspande om hel opko mend geslacht te bederven, verzekerd dat, in een weynig afgewyderd toekomende, den uytslug onwankelbaer was. Men heeft dus in de kamer de inzigten van het kabinet doen kennen van namelyk de onderwyswet vuil 1842 ganseh te vernietigen, overal gonvernemeutseholen in te rigten en aldus de vrye onderwysgestichten in den grond te boore». Reeds word dees' stelsel ten uytvoer gebragt in alle gemeentens, hoe klevn zy ook zyn, dringt het gouvernement eene staetsschóul op, om deze met 't geld der conlributiebelalers te doen mededingen tegen de vrye scholen, die geenen byzonderen onderstand genieten. De gemeenteraden hebben schoon te reklameren en te zeggen dat de gemeente eene geadopteerde school bezit, waervan zy zeer te vreden zyn omdat zy aen alle behoeften beant woord het ministerie sluyt de ooren en het gebied vooruyt te gaen. Men zegt hun gy zult subsidiëii hebben om scholen te bonwen en wy zullen u eenen schoolmeester zenden naer onzen smaek, want gy, leden der gemeente raden, hebt dikwilsgeen verstand genoeg om eenen onder- wv/.er h- kiezen die geschikt zy voor uwe parochieWy zullen betalen en bv gevolg willen wy het oppermeester- sehnp over uw gemeenlelyk onderwys hebben. De gemeen ten» hebben schoon hare gemeen te vry heden, hare constilu- tionnele regten in te roepen zwygt, antwoord men haer, bouwt scholen en 't gouvernement zal alles betalen. Maer mei wiens geld Met geld der gemeenten, met 't geld der sehatpligligen, met T geld der verdrukte Calho lyken, wier jeugd met geweld op den liberalen leest zal geschöeyd worden YVy gelooven dat het onmogelyk is. Het is deze rampzalige lakliek dei- liberlialtrssecle die door 51. li. Diiinorlier'in volle kamer is geschandvlekt geweest. IJ v heeft klaurjvk aengetoond al de bedekle streken die'door 't liberael ministerie worden in 't werk gelegd om liet godsdienstig element dat in dé wel van 1842 besloet, ganseh le ver nietigen liv heelt kra'chlda'di'glvk houden staen daf het kabinet en zyne acfibangers ten allen pryze den priester uyt de sl.ieissclioleh benevens liet godsdienstig element willen verbannen en bovendien de vrylievd van onderwys vernietigen. Den achtbaren vertegenwoordiger van Ronssfclaere heeft den nieuwen minister van 't inwendige uytgedaegd aen de kamer te zeggen of hy, ja of neen, den" priester en den godsdienst uyt het leeger onderwys wilde sluvlen. 51. Van den Peereboöm, die nog maer als eersten communicant op de ministershank zit, heefl op deze uytdaging niet durven zvvygen hy heeft met eene zeer benauwde stem neen geant woord, omdat hy vreesde dat de liberhalersparly van den eenen kant en de kiezers vail Yperen van den anderen kant zouden misnoegd, geweest zyn. Doch deze beuauwdlieyd alleen is veelbeteekenend. Ondertusschen zien wy met veel gehoegen dat liet "elier van wech met de priesters hier niet al te veel byvul ontmoet en dat de achting voor de geeslelvkheyd hier niet veel verloren heeft. Den fameusen keyzer'lyken kozyn van Vrankryk had gehoopt veel elipkl in den' fransdven semiet te maken met eene schandvolle redevoering, die weordi" was uvt eene sansculoltenspelonk van Marat te komen. 3 Dien onbezonnen klapper, verblind door jacobinistisehe Carbonaridriflen, was zoo verre geggen, vante durven zeggen dat Napoleon I van d'Elhe le' l'arys zyne intrede doende, onlhaeid wierd onder de geroepen'van": IIVcA met de edelenWechmet de geëmigreerden! Wech mei de priesters! Maer op deze Woorden ontslond er in den senact eene algemeene veronhveerdiging en met do meeste kracht riep men van alle kanten tut de ordetot de oide Die geroepen verdobbelden gedurig in hevigheid, zoodat den ongelukkige!) ten laetsle gedwongen 'was op zyne woorden lerug Ie keeren, dezelve te verbloemen en zélfs te verloochenen. Eene fyne ministersratte blies hem in de ooren zeg dat gy gezegd hebt A bas les traitresen niet d bas les prèlreswech met de verradersen niet wech met de priestersMaer men had het eerste te wel verslaen en den senaet liet zicli niet foppen. Verschnvdone redeuaers kamden den kevzerlyken kozyn zoodanig ge weldig, dat hy als eenen steerteloozen vos de raedzael ontvlugtle. Deze verregaende ongebondenheyd is hier in Belgiën met algemeene verfoeying ontliaeld men heeft in den teiigelloozen liaet tegen de priesters de voorleekens ont- waerd van het bloeddorstig Robespierrisnuts, 't welk aen Vrankryk zooveel schande als rampen berokkend heeft. God zy dank, men begrypt hier maer al le wel wat er van de samenleving zou geworden, mogten godsdienst en priesterdom nog eens het voorwerp worden eener geweldige vervolging gelyk aen deze welke, in de vorige eeuw, met duyzende ruinen en dtivzende schuldelooze niensclienlevens aen de goddeloosste driften geslagloflerd heeft. Dat onze liberale kopstukken het maer wel verslaen, als den nood de Catholyken tot eene laetste wanhopige pooging foor hun behoud zal dryven, dan zal het gemeend wezen, en dan zal men zien langs welken kant de ware meerderheyd des lauds zal wezen. Dan zal men het liberhatersboelkén zien smelten gelyk den sneeuw voor de zon, en dan ook zal er niemand meer by winnen dan de kleermakers, welke dan alle zoo veel werk zullen hebben om liberale kazakken te keeren. dat zy niet zullen weten waer het hoofd steken... Jlaer 't land zal dan ook geleerd zyn en een onverbrekelvk besluyl nemen zich van die heersc'h- en hebznehtigen voor altyd te ontmaken Eene briissclsche briefwisseling aen den Journal d'Anvers loegestuerd spreekt van een nieuw landbouwgenootschap in te rigten, onder den geheymen invloed van het boeren- verdrukkend liberael ministerie. Dees genootschap zou een dobbel doel hebben, 'l welk wy hier in wevnige woorden gaen doen begrypen. Let dus op', boerkens, 'dat de liberale fopmaehien u met verplettere, want zy zal er haer beste toe doen. Leest hel volgende en oordeelt I" Het liberael ministerie, dat te Antwerpen 't geld met; hoopen verkwist, voorziet dat het welhaest de fonciere contributiën zal moeten verhoogen, omdat de schatkist) door de menigvuldige liberale zuygers, droog getrokken is'. Nu. om die fonciere contributiën le konnen verhoogen, zal het'noodzakelyk vele inlichtingen noodig hebben dtè liet zal moeten nemen, zonder dat de boerkens dit gevoelen, en daerom gaet het ministerie eenige zyner broodaenlian- gers belasten dees nieuw genootschap iii te rigten ten eyntfe al do noodige inlichtingen in le zamelen. Men zal zorg hebben uyt te trompetten dat dees genoot schap ganseh onafhanglyli is, dat het gouvernement er niels aen le zeggen heefl, dat hel alleeulyk strekt tot, welzyn van den landbouw en meer andere schoone dingen, jiaer in den grond zullen de kopstukken, de inriglers, de aeneeu- schakelaers van het genootschap slechts poesjenellen wezen waervan het ministerie 'l koordeken zal vast hebben, om ze te doen dansen, knikkebollen of schuddebollen 'naer zyne beliefte. Na dat deze inlichtingen zullen ingewonnen zyn, zal liet ministerie met eene vermeerdering van lasten op liet foncier of op den grond voor den beetel komen, en wie zal daervan de dupe zyn? Niemand anders daii de boerkens, die moeten huren en pachten, want de ey"enaers zullen de pachten doen opslaen en 't zal al wederom zvn DEN BOER ZAL 'T AL BETALEN 2° Als dees nieuw hypocrielisch zoogezegd landbouw- genoolsrhap zal ingerigt zyn, zal 't gouvernement er een kiésgenoolschap van maken, en dan, gy zult het zien booren, gevoelen en ondervinden, zal er geenen kandidaet voor dit genootschap goed of deflig zyn, als hy geenen gouvernementelen jaknikker, geene ministeriele "slave is als hy niet met lyf en ziel aen de libei halery verkocht is! Men zal de boerkens dan willen geesselrn eii zweepen met roeden en eyudekens hout die zy zelve zullen gevlochten en gesneden hebben, als zy 't ongeluk zouden hebben in dit slim liberael genootschap meê te werken. Wacht u dan wel, boerkens van aen rondloopers, pemie- lekkers. kiesagenten, in formeerders, liberale jagthonden broodschryvers of sonrlgelyke kloddemans inlichtingen of uytleggingen nopens uwe landen le geven als diergelvke jannen n komen slreelen en vleyën, als zy uwe lippen met suyker en zeem komen beslryken, zegt dat gy met hun niets gemeens wilt hebben, dat uwe affairens de'hunne niet zvn en toont hun dan met alle beleefdheyd het g.t van dén timmerman. Als gy hun zonder spreken wilt een antwoord geven waerdoor zy verslaen dat gy ook gevoelt dat er look

De Denderbode | 1862 | | pagina 1