ZONDAG 25 MAERT 1861 ZESTIENDEN JAERGANG -W 811 Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 22 Maert 1862. De Anlwerpsche belooging Het is aldus Bestaen er hier reden van tegen stand onthoud het wel, Belgen Benderin. 5-20 8-25 11-55 12-30 3-10 6-10 9. Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00— Lokeren 5-2U 8-25 12-30 6-10 »-00. 3-10 6-101* klas langs Deoderraonde. Brussel 7-45 0-0 12-13 3-10 5-45 8-30. 8 Kortrvk, Houscroen, Kvssel (langs Lede) 8-25 Mech. Brus. Antw. 5-20 8-25 12-30 3-10 6-10 c 12-30 0-00 3-10 -6-10. LeuvThienLuyk 5-2" 8-25 12-30 3-10 6-10 5 Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-45—0-00 Verv Land StTnwên,5-2U 8-25 12-30 3-10 6-10 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-30 5-45 0-00. Gend 8-25—12-300-003-10—6-10—8-20 35 Bergen, Quievrain 7-45—0-002-3 J—5-45 \^AN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 5-30 8-30 10-30 3-00 4-30 7-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antwerpen. 6-10 9-('U 10-20 2-45 5-UO 7-00. Te lbdb staen al de konvoys. Te idf.cem staen deie vertrekkende van Ath 6-40 U-00 10-10 4-35 0-00 en deae vertrekkende van Denderleeuw al de convovs. Staen te r.YSECEM stil al de konvovs uytgenomen dexen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens ©n 0-00 's avonds on van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen deverirekken uyt Ath 6-40 10-10 's morg. 4-35 en 0-00 's avonds. Vau Denderleeuw O-OO 8-10 's morg. 2-50 6-00 en 6-50 des avonds. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 12-15 3-00 7-20»-». Ninove, Geerardsbprgen, Ath 6-50 12-15 - 3-000-0. VAN ATH NABR Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-40 10-104-350-00. Lessen, GeeraerdsbergenNinove, Aelst, 6-4U0-0010-104-35—0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-40— 10-If 4-35 U-00. Gend, Brugge, Ostende 6-40 (langs Lede.)lU-10 4-35 0-00 VAN CEND NAER Audenaerde, 6-25 9 30 1-35 7-40 naer Aelst, 7-00 11-30 00 2-20 5-00 7-4 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35 11-40 2-20 5-20 7-30. CUIQUF. SUtJM. Ninove, Gecraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 I- VAN DENDERMONDE NAER o T""i ,o ,'T.o Brussel (I. Acts.) 7-15 00-00, 2-UO 5-15 7-4f> (I. H-ch.) 5-459-10 12-55 3-35 6-40 6 FRAALS 'S JALIIS. iet», 7-ts - 7-55 -12.05 - 2-00 - 5-15 - ias- -- DEN DENDERBODE Volgens de betaelde ministeriele iiberatersbladen, is de betoogiiig te Antwerpen tegen de insluyting der stad en zeehaven slechts een opgemaekt spul, door de klerikalen ingerigt, om hel politiek van het liberael ministerie den duyvel aen te doen Dit oud en versleten middel, of liever dit schandig lasterslelsel is te dwaes dan dat de openbare denkwyze er zich late door foppen. De Catholyken zyn te wel gekend voor hunne al te vreedzame, al te toege vende handelwyze, zy zyn te wel gekend voor hunne al te gioote onderwerping aen de wetten, daerom, wy zyn er zeker van, zul die zoo domme als lasterende beschuldiging niemand verleyden die niet vrywillig wilt verleyd worden. Doch indien de Catholyken ininuaers zyn van eene regel matige, regtveerdige, onparlydige en treffelyke politiek voor allen, dan moeten zy natuerlyk afkeerig en vyandig wezen aen en van alles wat partydig, kwellend en onver- draegzaem is. Het is slechts de liberhatersecte die geenen lioegenaemden eerbied heeft voor de wetten, die liet gezag versmaed, die regt en goede reden met de voelen stampt, die geweld en schande gebruykt om hare ontwerpen en inzigten van god- en zedeloosheyd, van partygeest en onregtveerdigheyd te dienen. Het is aen de liberhaters- secte alleen dat den geest van oproer, kasseygeweld en wetsverkrachting eygén is. Om haren waren oorsprong, bare ware reden van bestaen en ieven te verbergen, heeft die secte de gewoonte zicli trotschelyk met den bedriegers- mantel der WETTIGHEYD te bekleeden. Al wat zy doet, is volgens de wet zoo zy beweert, al wat zy nalaet, is volgens de wet, al wat zv van zin ik uyt te wtrken, is allvd volgens de wetDit preekt zy overal, dit schryft zy gedurig en boud niet op zulks aen 't publiek op te vyzen, zulks steeds voor 't geluk, het welzyn des volks De Schriftgeleerden en Phariseêii voerden de zelfde lael, als zy de waerheyd en de onschuld vervolgden, als zy de leer van Christus bestreden, als zy het regt en 't welzyn di s volks verdrukten, als zy de sehandelykste en eerloosste godsmoord ontworpen. Het was ook volgens de wet, het was ook in naem der wet, datzy hunne heymelyke plannen smeedden om de leering die d'Eeuwige Waerheyd aen de wereld kwam voorhouden, te vernietigenEenen hunner verstandigste en'meest klaerziende leeraers, zekeren Gamaliel, had hun schoon te zeggen dat zy de zaken zouden laten gaeu, dat, kwam deze leering van de ruenschen, zy van zelfs zou in duygen vallen, muer kwam zy van God, dat geene menschelyke magt derzelver leven, verspreyding en liloev zou konnen verhinderen. De koppige, bedorvene en bedervende liberale Pharisee» luvsterden naer deze wyze raedgeving niet, zy gingen voort iu hunne obslinaetsheyd tot dat zv eyndelvk het rampzaligste gruwelstuk, de moord van den Verlosser des volks, volvoerden Ja, 't is aldus ook dat de Phariseën, in naem der wet, voor 't welzyn des volks, in 1790 de maetschappeljke, politieke en godsdienstige orde ondermynd hebben Hef was voor 't welzyn des volks en in naem der wet, dat de libéralen of de philosophen van dien tyd de kerken plunderden en afbrandden, de geestelykheyd bestolen, de kloosters en hunne goederen roófdeu, cle priesters in koten en kerkers wierpen of ze naer de Cayenne stuerden Het was ook in naem der wet, voor 't algemeen welzyn, dal die bloeddorstige gieren Lodewyk XVI naer het schavot sleep ten en hem 'l hoofd afsloegen Het was altyd in naem der wet en voor 's volks geluk, dat duyzende onschuldigen naer de guillotien gevoerd wierden en men hunne hoofden onder het moorddadig mes zag rollen Immers, 't was altyd onder dien zelfden dekmantel dat er inet reessems gruweldaden gepleegd wierden en dat liet afgryslvkste schrikbewind, door den bloedstempel deronge- boudensle dwingelandv gewettigd wierd, zoodanig dat de samenleving al sidderend adem kon halen en elkeen gedurig onder den slag eener driftvolle en haetdragende aenklaging vreesde te vallen Doch als de bestaende wetten met de inzigten der liberhaters niet overeenstemmen, als de wetten die inzigten dwarsboomen of verhinderen, dan erkent de secte die wetten niet, dan veracht en versmaed zy dezelve, dan maekl zy gebruik van het brutael geweld om ze néér te hakken. Getuvge hiervan den nooyt genoeg geschuild vlek ten libe ralen oproer van 1857. Tot verachting der wetten en der constitutie van 't land, heeft de secte immers de wetgevende magt overrompeld en met" kassevsteeiien uiteengedreven. Geestelyke en byzondere huy/.on wierden verwoest, men was op liet punt Catholyke fijpresenlanten in 't water te smyten, weerlooze religieusen, van wier meubels eenen gloeyenden brandstapel gemaekt was, Wielden er opgesmeten 0111 levend gebraden te worden En dan zou de liberhaterspers de wettige en vreedzame betooging van Antwerpen op de zelfde iyn willen komen stellen. Achteruit, liberale dweepers Achleruyt, volksver leiders Achteruyt, leugenaers en bedriegers De Anlwerpsche volksvergadering was groot en ontzag- gelyk, dit bekennen wy. -Muer wat bewysl dit? Niets anders ten zy dat geheel de stad en de omliggende plaelsen zich bedreygd voelden, dat het kwaed overgroot, dat het lyden algemeen was. Men wilde, door eene vrywillige beweging van vrees aengezet, elkander zien, zich onderlinge raed- plegen om een schroomelyk gevaer af te keeren, om eene allervreeslykste vernielingsbombe uyt te dooven die eene onbetitelbare politiek in 't herte der stad wilt doen losbersten En zou men met waerheyd anders konnen zeggen, ais men weet dat deze vergadering bestuerd en voorgezeten was door de aclilbaerste en deftigste persoonen der stad De hoogste families waren er vertegenwoordigd, gewezciie volksvertegenwoordigers, leden der koophandelkamer, ma gistraten en andere notabilileyten hadden het zich ten pligte gemaekt deze vergadering by te woonen. Hebben er, na de meeting, hier en daer, eenige afgezonderde geroepen plaets gehad, dit bewysl niet dat er oproer gaende was en dat deze volksbetooging met de schandfeylen en eerlooze sehelmeryën van 1857 het minste kon vergeleken worden men is verre van met waerheyd te konnen zeggen dat de verbliksemende vrywdligheyd, gelyk de verkochtte liberas- tersbladen van dien tyd zegden," regt over de wet gedaen had, en dat, ge*lyk een vuyl schandblad dan nylbraekte, men 't volk aldus zou doeii handelen hebben telkenmale dat men wetten, strydig aen de belangen vail T liberalis- mus, zou willen doordryven Of er reden en maglige reden bestaen, daeraen valt niet te twyfelen. Te Antwerpen is de verschrikking algemeen, en dit moet niemand verwonderen, als mén ziet met welke buytensporigheyd er de vervuërlykste militaire werkingen opgeslagen worden als men denkt dat deze porlogsiverken in beweging moetende komen, de inwooners aen d'afgrys- lykste bombardéring zullen blootgesteld zyn; dat geheel de stad dan noodzakelyk in vuer en vlam zal geschoten worden en dat hare algeheele verwoesting onvermydeii k zal wezen. Als eene stad zulke rampen te vreezen heeft, is 't wel mogelyk dat derzelver inwooners roer- en werkloos blyven? Ten anderen, het is de handelstad alleen niet welke, door de oprigting dier moord- eii verdelgingstoeslellen, in vrees en angst verkeert; geheel 't land heeft de uytwerk- sels van die schroomelyke werken te duchten. Indien de Beigen, de zeehaven van Antwerpen, verliezen, indien de zeevaert en den koophandel hunne vryhevd verliezen, indien de vremde koopmans hunne koopwaren niet meer durven laten vorblyven in eene forteressenstad die, op 't eerste oorlogsteeken, zou konnen ten gronde verwoest worden en hun aldus plat ruinéren, waer zullen wy midde len van uytweg en plaetsing onzer voortbrengsels zoeken Maer 't is ongelukkiglyk daer dat den knoop der intrigue voor ons arm Belgiën gelegen -is men wilt Antwerpen voorberevderf om er een tweede Gibraltar van te maken, men wilt onzen koophandel, onze nyverheden doen afhan gen van liet engelscli monopolism, en van ons land een ander Dortugael of een tweede verarmd, bedelend ui tgehongerd Ierland maken Heeft men geschreeuwen tegen de vrerodelingen laten hooren, kan men daerom die nationale betooging afkeuren? Zou het dan verboden zyn kwalvk te nemen dat een volk eenen afkeer heeft van een vremdelingenbestuer, byzon- derlyk als men ziet dat die bestuerders 't volk zoo ridderli k behandelen. De belgisctie natie heeft altyd afkeerig geweest van vremde beheerschmg om het even van waer zy kwam, omdat zy er altyd het slagtoffer van geweest is. En" het zal wederom het zelve zyn met het handelstraktaet met Engeland, 't welk eenen vremden minister aen Belgiën wilt opdringen. Gv zult het ondervinden, dé ruine van uwe* koophandel en nyverheyd zal volslagen ivezen, indien wy 't ongeluk hebben dit rampzalig traktaet met Engeland, op d eene of d'andere wvze, door de wetgevende kamers, te zien aengenomen worden. Het zal met onze mamifactuer- produkten gedaen zyn en den kelk van bitterheyd zal, met de versterkingen van Antwerpen, boordvol geschonken worden. De scherpe klauwen van het allesverslindend Engeland zullen ons aengrypen en zoo diep in 't vleescli dringen, dat wv, magteioos van pyn en uvtputling, zuilen neerzinken en dat er ons nog nauwelyks eenige tranen zullen overblyven om ons eyudeloos verderf te betreuren.... Dit zal dan de iaelste en byzondersle liberale weldaed wezen...Mogte den hemel er ons van bevryden en mogten de Belgen het wel verstaende, alles inspannen 0111 die onherstelbare ramp te voorkomen In den gemeenteraed van Antwerpen (zitting van 14 niacrl) is eenen voordel aengenomen van den heer Gheyssens, die luid aldus Dat den gemeenteraad by het militaire departement poogingen zou aenwenden om de-totale afbrack der twee kastel len. zonder terugkeer, te bekomen. Dit voorstel is met 15 stemmen vóór, 10 tegen, en 3 onthou dingen aengenomen. Een ministerieel dagblad van Antwerpen, den Précurseur zegt ter gelegenheid dier stemming Zullen de Indépendtmce en den Echo du Parlement durven beivhren dat onzen gemeenteraed is samengesteld nvt hel puyk van t antiverpsche klerikalisnius Wy zouden iiieuivsmerm zvn teil dien opzigte het gevoel onzer confraters te kennen. Men schryft uyt Antwerpen 20 maert Hel bësliiyt van den antwerpschen gemeenteraed, strékkende 0111 by de staetsregermg aen te dringen op de geheele afbrack der beyde kasteelen, is genomen op voorstel van ill. Ghevsens Den voorstel der afdeeling van twistbeslechting had sléchts leii doel om de afbraek der hoofdzyden welke tegen de stad «ékeerd zyn le verkrygen. 0 De harroonie-societeyl de Vryheydsvrienden heeft, ter eere van liet moedig raedslid, een nieuw betoog van de gezindheyd der anlwerpsche bevolking willen doen. Deze societevt, omrinmt door een groot getal fakkeldragers en vergezeld door verschei dene duyzende menschen, is zondag avond naer de Marksrave'n- straet gegaen, waer 51. Gheysens woont, en waer den verdediger van Antwerpens belangen met iuyde en langdurige Imtvo'sen vaals is begroet geworden. iSa afloop des befoogs is de volksmenigte in de grootste orde uyteengegaen. Zal het ministerie de oogen openen Neen, wy durven hel verzekeren. De groole slaetskoppen van het iiberaiis- mus tocnen zich hardnekkig, zy zullen de openbare denk wyze trotseren, liet zyn doctrinurissen, die een povvoir fort voor princiep hebben en ivaertegen alles zich komt bot stooten. Maer de Belgen konnen toch ook nog spreken en in 1863 of nog eerder zullen zy handelen niet aen de knikkers en liberale slaven rekening van hun Hofmeester- schap te vragen en ze dan in de dtiysternis te werpen.... Den Moniteur kondigt de wet af waerby het bndjet van oorlog voor het loopende diensfjaer 1862 is vastgesteld ori eene som van 35,292,131 franken 25 centimen. Het is een kleyntje voor een onzydig kindeken, 33 3IIL- LIOENEN 292 DUYZEND 131 FRANKEN te mogen betalen, en dit om zich te mogen stil en koes houden, op straffe van met kop en steert seffens ingepalmd le worden. HET BEGINT TE STINKEN. Wy lezen in den youielliste van Gend De lucht word in Belgiën zeer somber den wind waevt naer hel tempeest, zoo als in 1830. Daer waer de genegenhevd verdwynt, begint de ongenegenbeyd, die niet meer ophoud Twee der voornaemste sleden zyn in eenen staet van ve- billering die moevelyk le stillen is. De handelshoofdstad ivilt niét 111 basliljes worden gesloten de nyverheydshoofdstad verheft zich tegen het handétstraktaet met Engeland, dat haren oncior gang zyn zal.

De Denderbode | 1862 | | pagina 1