zondag go Bert isea. ZESTIENDEN JAERGANG - Nr 815. r Vertrekuren uvt de Statie Aelst NAER. 6 FRANKS ?S JA15RS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 29 Maert 1862. Liberale Staetskribbytery. Eersten Toer Tweeden Toer. derden Toer gespeeld wierd Tierden Toer. Deaderm. 5-20 8-25 li-55 12-30 3-10 6-10 Jokeren 5-2U 8-23 12-30 6-10 *-00. «russei 7-43 0-0 12-13 3-10 5-45 8-30. ïllech. Brus. An tw. 5-20 8-25 12-30 3-11)6-10 Leuv ThienLuvk 5-20 8-25 12-30 3-10 6-ÏÜ" Verv Land StTruvên,5-20 8-25 12-30 3-10 6-10 Gnnd &-25-12-30—0-00—3-10-6-10—8-20 9? Gend, Brugge, Ostende 8-25 12-20 0-00 3-10 6-10 lc klas langs Dendertuonde. Kortrvk, Mouscroen, Kvssel (langs Lede) 8-25 12-30 0-00 3-10 —6-10. Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-45—0-00 Nin. Geerardsb. Atb, 7-45 2-30 5-45 0-00. Bergen, Quievrain 7-450002-3J—5-45 VAS ANTWERPEN tJAER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 5-30 8-30 10-30 3-00 4-30 7-00. VAN GEJfD NA ER Lokeren, St-Nikolaes, Antweipen." 6-10 9-00 10-20 2-45 5-00 7-00. Te LEDE staen al de konvoys- Te idec.em staen deie vertrekkende van Ath 6-40— U-00 10-10 4-35 0-D0 en dete vertrekkende van Denderleeuw al de convovs. Staen te gysbgem stil al de konvoys uytgenoroen deien vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendertuonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen devertrekken nyt Ath 6-40 10-10 's morg. 4-35 en 6-00 's avonds. Vau Denderleeuw 0-00 8-10 's morg. 2-öü 6-0Ó en 8-50 dos avonds. ▼AN liOEEREN NAER Dendermonde, Aelst 6-50 12-15 3-00 7-20»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 6-60 12-15 - 3-000-0. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-40 10-10 4-35—0-00. Lessen, GeeraerdsbergenNinove, Aelst, 6-400-0010-104-35—0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-4010- IC. 4-35 ODD. Gend, Brugge, Ostende 6-40 (langs Lede.) 10-10 4-35 UDO VAN CEND NAER Audenaerde, 6-25 9 30 1-35 7-4*» naer Aelst, 7-00 11-30 00 2-20 5-00 7-4 VAN BRUSStT NAER Aelst, Gend 7-35 11-40 2-20 5-20 7-30. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (1. Aelst) 7-15 00-00, 2-00 5-15 7-45 (I. M-ch.) 5-45 9-10 12-55 3-35 6-40 Aelst, 7-15 -7-55 12-05 2-00 5-15 7-45: DEN DENDERBODE De volkskamer beeft, dezer dagen, eene zifting gehouden om den budget van haer huyshouden te regelen, om te onderzoeken hoeveel zy, dees jaer, mag verteeren of uytgeven. Dergelyke zittingen geschieden IN PETTO, dit is te zeggen, dat niemand, buyten de kamerleden, daer mag by zyn, dat1 alle publiek moet weggezonden worden en dai deuren en vensters zoo zorgvnldigiyk gesloten worden, dat er noch rat noch muys in kan, immers dit is te zeggen dat de kamerleden gansch onder hun dit affaire- ken afhaspelen. Maer ongelukkiglyk kan 't mansvolk, op heden, zoo min zwvgen dan 't vrouwvolk, de klap- en taterziekte is zoo algemeen geworden, dat zy zelfs de wetmakers van ons land overmeesterd heeft. Het is aldus dat de geheymen der met geslotene deuren gehouden beraedslagingen niet zyn konnen verdoken blvven en dat alles met getal en omstandigheden is verteld gewor den zoohaest de zitting uyt was, te meer omdat er zulke aerdige toeren voorgevallen waren, dat men ze met eenen algenieenen spot- en schaterlach zou bejegenen, indien zy voor 't laud niet eene ernstige onderrigting opleverden. Wy gaen op die liberale kribbabytery eenen vluggen «ogslag werpen, Het sciiynt dat de kassiers der wetgeving de vergaderzael wflden herscheppen in eene expositie van schoone kunsten, dit is te zeggen, dat zy de muren der kamer wilden be zetten met bas-reliefs of gebeeldhouwd werk, dat de figuren van alle soorten van mannen, vrouwen, meysjes, vogels, bloemen, beesten, groote en klevne, zou voorstellen. Dit gebeeldhouwd werk zou daerby de rollen verloonen welke deze figuren gespeeld hebben waren zommige rollen wat aerdig, de beeldhouwers zouden daer wel een doeksken over hangen of de geschiedenis ook al doen liegen zonder iawyt te maken, want met den beytel zoowel als met het penseel en de pen is de leugeriatrskunde zoo verre ge dreven, dat men thans zwart voor wit en wit voor zwart döc-t passeren. Kortom, ei- was kwestie de kamer in èenen positief-of figuerskenswi'nkel te veranderen, waerin men zommige kwanten zou hebben konnen vergoden in plaets van ze, om hunne verslaefdbeyd en andere liberale deugden, «ene duchtige zweeping toe te dienen. Docli de meerderheyd der kamer heeft in die zotte geld- verkwisting niet gedeeld zy heeft gepeysd dat de zotten alleen zich zelve pryzen en dat bet altyd niet genoeg is liberale riemen uyt 's lands leder te snyaen aengezien'het leder byna teenemae! opgesnipperd is. Wat heeft zy dan gedaen Zy heeft zonder komplimenten het dagorder gestemd en den figuerkenswinkel in de vuylmande ge worpen Iels wat echter spy tig is, is dat de arme schatpligtigen Fr toch zullen door bloeden, want men schynt gemakkelyk overeengekomen te zyn om, zoo word er verteld, uyt de kas van den staet, eene schadeloosstelling ae» den bas-relief- ontwerper te schenkenDEN BOER ZAL HET TuCH AL BETALEN Vervolgens is den vrenrden minister van buytenlandsche zaken, den exschoolvos Rogier, met wat anders voor den beetel gekomen dat al niet nrin aerdig was, maer, nola bene, dat al wederom uytkwam op leggen, juyst alsof de Belgen de vervoeging van dit embètant werkwoord noodig hadden om gelukkig te wezen. Wat was dit nu? Luystert, landgenoten. Den gefabriekeerden Belg van Arras zyn land willende nalipen om van onze kamervoorzitters "alle opstrykers- Morny's van Vrankrvk te maken, stelde voor 1' Op de kap van de arme contributiebetalers, een palevs voor de presidenten der kamer te maken, waerin deze met hunne familie gratis, kosteloos en voor niet zouden komen woonen 2» Hun eene merkelyke som jaerlyks te schenken, om de kosten van zoogezegde vertegenwoordiging te dekken 5° Van hun peerden en voituren, ten koste der schat pligtigen, aen te koopen, om die presidenten te laten koetsken- of peerdekenryden als 't hun zou believen Aldus, volgens de kamerleden die uyt de kapel geklapt hebben, zou den Meester van Arras aen de goedkeuring der kamer voorgesteld hebben eenen volledigen en wel gedetailleerden hnyshoudsbudget dei' kamervoorzitters in te stellen Men zou er hebben doen in figureren ka pittels voor peerden en voituren kapittels der onkosten van bals, soirees, dans- eet- en drinkpartyën, muziek etc. etc. zoodanig dat de presidenten, die 200 vette guldens per maend trekken, om zich nu en dan een paer uerkens in eenen gemakkelyken zetel te (lodderen, kost, onderhoud, wodniug, vuer licht, etc. etc. voor niet zouden hebben, dat zy zouden mogen dansen, springen, polkeren, mazur- keren etc. terwyl den armen schatpligtigen, die voor een stuk brood tegenwoordig water en bloed moet zweeten, nog bovendien de violen zou moeten betalen Wat dunkt er u van, Burgers, was de grap niet fyn uvlgevonden? Moet men daerom niet van Arras zyn om zulke dingen voor te stellen in een land waer gebrek met den kilo en armoede met den nieter verkocht worden en zoo overvloedig te koop zyn Waerlvk wy zyn beschaemd zulke verregaende beestig heden te hooren, men vergeve ons de uytdrukking, want er past geene andere benaming aen dergelyke voorstellen, ten ware men dacht dat den man van Arras of wel naer eenen Bacchusdienst geweest was, of wel eenen slag van den molen gekregen had. Men verzekert ons, zeggen de brusselsche bladen, dat dezen dwazen voorstel, ondersteund door de heeren Guillery, Henri Diimortier, Dolez en zeifs door den liberalen voorzitter Vervoort, (leve de liberale kieschhevd kraclit- dadiglvk zyn bestreden geweest door de heeren Barth. Dumortier, De Theux, Coomans en De Renesse. Deze achtbare leden hebben doen opmerken dat deze tentoon- spreyding van geldverkwistingen wevnig overeenstemmen met de demokratieke denkbeelden in de constitutie uvlge- drukl en met de principen van een gouvernement, 't welk zich verwaendelyk den titel geeft van GOEDKOOP BE- STUER Ook heeft de gezonde rede der Conservateurs in de vergadering de bovenhand gehad en is den zoo dwazen als buylensporigen voorstel van geldverspilling, by accla matie, verworpenMen zag Kogier's domper penskiaps verlengen en zoodanig opzwellen, dat Charel van Arras met kolere zyne groote schaer nythaeide om voor te stellen de liberale rieiuen u.yt het belgisch leder nog wat breeder te snyden. Ziet hier, landgenoten hoe den Een affront en is geen, zegde Rogier in zichzelve, ik wil dus nog wel een tweede voor van daeg riskeren, wat geeft my dit, misschien zal ik de kamer eenen verduysterbril op den neus konnen foeflëlen, waerdoor zv de schyven niet zien zal wel ik geerne zou opstryken, want opstryken is toch zoo plezierig. Volgens de dagbladen van Brussel ons melden, zou minister Charel van Arras van verre gesproken hebben de jaerwedde der ministers te verhoogen Men zegt niet met hoeveel hy de jaeriyksche som van SI DÜYZEND FRANKS voor iederen minister zou willen doen zwellen, maer't geen men stellig zegt en verzekert, is dat men dien zuyger met zynen opstryksvoorstel en geheel zynen pleylbundel naer den weêriieht gezonden heeft, zonder hem zelfs de eer te willen aendoen zynen voorstel in aendacht te nemen. Niets was natuerlyker en npodzakelyker, waft als de ministers het met SI DUYZENü FRANKS in :t jaer, daerby huysvesting, vuer, licht en andere gekwetsten die wy niet kennen, niet konnen doen, zy zullen het evenmin mei meer konnen doen. Als die gasten veel eykens hebben, dan maken zy veel dopkens, maer 't ergste is niet van dopkens te maken, als zy dezelve met hunne eygene pen ningen betalen, doch dit is hier de kwestie niet, het libe- ratersras verstaet die manieren niet, liet is er steeds op uyt om te scheppen uyt eens anders schotel en wel altyd zoo gulzig te slokken, dat den lepel zelve, bv eiken slok, gevaer loopt meè binnen te trekken. Ditmael echter is 'teene mislukte bakte geweest, en daerover zal H land zich zoo zeer verheugen als verwonderen. Verheugen onidat het al wederom geene gedwongene aderlating te meer zal moeten ondergaenzich verwonderen, omdat liet van over lang gewend is, by elk liberael strop dal aen hetzelve gelegij word, toch altyd van zyne pluymen te laten en er nu, als by mirakel, aen ontsnapt. Volgens nog andere inlichtingen, zegt den Journal de Bruxedles,zouden liberalen advokaet Dolez met 200 VETTE GULDENS per maend voor elk kamerlid ook al niet meer te vreden zyn om nu en dan op de gemakkelyke sophas der kamer wat te komen zitten dien liberalen economist zou op eene onregtstreeksclie wyze dit maendgeld ook willen verhoogen. Maer het edelmoedigste gedeelte der kamer heeft dien liberalen vossentrek ook al van de hand gewezen, en dit wel met eene verpletterende reden waerop M. Dolez zeker uiet gepeysd had, namelyk hierom dat de Constitutie de schadeloosstelling vaststelt op 200 vette guldens per maend Het is waerlyk nog al aerdig dat eenen advokaet gelyli Meester Dolez de beteekenis niet kent Yan eene conslitu- tionneie schikking en niet weet dat men de Grondwet op eene zoo ridderlyke wvze niet verandert. Maer, zegt men, dit advokaetje dacht in zyne liberale pooging ie gelukken en wat meer pykens van "den staet te trekken al zynen voorstel te draeyën. Doch dit heeft hy nog op eene lompere manier gedaen. Hy zou, op de kosten der schatpligtigen, ai de leden der kamer hebben willen doen portretteren elk op een kleyn visietkaerlje. Eiken drager van zulk portret zon mogen'in eerste klas langs den yzeren weg reyzen ZONDER TE BETALEN, terwyl de schat pligtigen die dik-wils arm en ziekelyk zyn, zelfs in geeuen wagon kosteloos mogen opgenomen worden. Ziet daer, landgenoten, met welke baetz.uchtige gedachten onze libe rators bezield zyn, die gasten kennen de constitutie zoo min als hunnen vader ons, zy weten niet dat haren geest eu bare letter alle privilegiën' afschaffen en dat alle Belgen gelyk zyn voor de wet. Wat er hier ten slotte op te merken is, is dat al die baet- zoekende zuygers- opslrykers- en inslokvoorslellen komen van wege de liberale party, die er noch graten noch beenen in vind de grondwet over 't hoofd te zien als zy maer baren zak kan vullen en op 's volks kosten leven. Moglen de kiezers dit volksken wel kennen en naer weerde beoordee- len, zy zouden liet, met d'eerste gelegenheyd, in den afkokingsketel smvten en het zoodanig malseh arrangeren, dat het, net als eenen welgezoden kalkoen, kan door eene slroovpyp.getrokken worden. Zal dit komen Wy gelooven ja, want als 't volk nu niet klaer ziet, dan zal het nooyt de weldaed, van namelyk oogen te hebben om te zien, begrv- pen noch konnen gebruvken. Die zal leven zal zien, maer onderlusscheu ieert ons de ondervinding dat inferior horrct, quidquid peccat superior, den onschnldigen het altyd moot bekoopen, doch hier zou 't zyne schuld zyn en met regt zou men hem mogen toedouwen gy-zytmacr goed genoeg om er eenen slechten meè te lappen. Het is wel besteed. NIEUWE BETOOGING TEGEN BE FORTEN VAN ANTWERPEN. De Antwerpenaers willen zich met laten verpikken door het ministerie, en zy hebben gelyk met kalm en krachtdadigheyd zich tegen de willekeurigheyd verzetten, alle wettelyke middels inspannen om dezelve legen te kanten, is de taek vvaervan zy zicli moeien kwylen. Onder dit opzigt pryzen wy de belooging die den gemeente- raed van Antwerpen zaterdag gedaen heeft, niet tcgens'taende de schoone woorden die M. Chazal in de kamer heeft uyljffiraemd. lil. Gheyssens, die reeds, in eene voorgoende zitting, zynen voorstel 'tegen de forten had doen aanvoerden, heeft zaterdag gevraegd dat er eone kommissie van vyf leden wierde benoemd gelast met een adres op te maken dat zou gezonden worden aen don Koning, aen den Sennet en aen de Kamers, om de afbrack der Noorder en den Zuyder-forten te vragen. M. Loos, burgemeester; heeft getracht den voorstel aftekee- ren, met te doen kennen dal hy dien vvenseh van den raedbad doen kennen aen den minister van '1 inwendige en van oorlo" maer dit was niet loos genoeg, en den raed, met eenparige stem men, heeft den voorstel van MGheysens aenveerd. Den raed schynt voornemens le zyn van zich met geene schoone woorden te laten paeyen, en "indien het ministerie in zyne hardqekkigheyd blyfl volherden, zou het zeer wel kunneu gebeuren, dat den ganschen raed zyne demissie geeft. De Antwerpenaers schynen besloten te hebben alle mogelyke protestation te doen tegen het bouwen der forten die hunne stad bedreygen. Wy geven hier voren de eenparige protestatie des ge- meenteraeds, en nu ook degene der koophandelkamer, die, met tjenparigheyd dei 1" ac-nwezige leden besloten heeft een rekwest

De Denderbode | 1862 | | pagina 1