de volksvertegenwoordigers aen te bieden tot staving der be- sluytselen van den gemeenteraed, betrekkelyk de afbraek der forten die de stad bedreygen. Wie zal er de overhand behalen, hel ministerie of de tegen hem opstaende denkvvyze VEROORDEELING VAN M. CHAZAL. Het hof van cassatie heelt dynsdag zyn arrest uytgesproken in de zaek Hayez, en dit arrest is eene nieuwe veroordeeliug van den minister van oorlog. Het hof de besluylsolen aenveerdende van M. den prokureur-generael Leelercq, heeft verklaerd dat het militaire geregishof geldig en wettig was, en ingevolge dat M. Hayez sedert 26 juny 1861 van het leger geen deel meer maekte. De willekeurigheyd van M. Chazal is dan tweemael verwezen. Uyt twee arresten blykt het Dat den minister van oorlog de- koninglyke weerdigheyd ge-, schonden heeft met aen Z. 31. tegenstrydige besluyten te doen leekenen - Dat hy onwettiglyk gehandeld heeft met M. Hayez te doen aenhouden en hem naer Diest te geleyden. Eerst zyn het officieren die M. Chazal veroordeeld hebben; nu zyn het de hoogste magistraten des lands die deze veroor deeling bevestigen. Zal M. Chazal die dubbele les begrypen, en zvne plaets van minister afstaen? De weerdigheyd van het gouvernement vereyscht zulks onder alle opzigten. Den Précurseur van Antwerpen kondigt de volgende nota af Wv gelooven te wéten dat het inzigt van M. den luytenant- kolonef Hayez is van aen de kamer de magtiging te vragen om M. Chazal voor de rcgtbauken te vervolgen. CORRESPONDENTIE. ONTVANGEN Van M. V. D. W. te Eecloo 9 fr. Idem van M.S. te StAmandsberg 9 lï\, eenen frank te kort tot eynde Maert. Idem van M. 1). M. te Doel fr. 17-70. Koninglyke besluyten van 26 maert benoemen tot notarissen Ter residentie van Aelst, in vervanging van M. C. Evit, ontslag gever, M. C. De Pauw, thans notaris en burgemeester te Wichelen. Ter residentie van Wichelen, in vervanging van 31. De Pauw, M. F. Dc Moor, kandidaet-notaris tc Aclst. Den u22 dezer is den genoemden Ed. Cariier. meesterknecht in de fabriek van M. Eliaert, le Ninove aldaer ingedraeyd en korts nadien aen zyne wonden bezweken. In den nacht van 24-25 dezer heeft te Oultre ecnen brand vyf huyzen in assclie gelegd, toebehoorende aeu landbouwers dier gemeente. De verliezen zyn zeer groot. Men schryft uyt Ninove eenige byzonderheden over dezen brand De vyf verwoeste gebouwen waren vooreerst twee hof steden, nadien het geineenlehuys, dat ten gronde toe is afge brand met alle de papieren, archieven, registers, enz., die er zich in bevonden, alsook veel nyverlieyds-weerdyën en eene som van 10,000 franks in speciën, welke in eien vreeslyken brand gesmolten zyn. De twee andoie gebouwen waren ook twee hof stedekens. Een peerd, elf koeyen en dry verkens zyn mede in het vpet omgekomen. Zoo snel was den voortgang der vlammen, dal de inwooners ter nauwernood den tyd hadden on? zich al door de vensters te redden in min dan een uer was alles verwoest. 'S anderdaegs morgends zag men de inwooners van het zoo geteysterde dorp met kordewagens naer de merkt van Ninove komen, om kleederen te Koopen voor de ongelukkigen welke de ramp van alles ontbloot bad.- De oorzaek van dien brand is tot hiertoe onbekend Het ver lies is schroomlyk tot hier toe heeft men het nog niet kunnen bepalen. De gebouwen alleen waren verzekerd. Den 22 is er te Munckzwalm eene tweewoonst afgebrand, toebehoorende aen de genaemde L. De Groote voerman, cn F. Tiré herbergier. De schade word op 3000 IV. berekend. Den Moniteur kondigt den slael der beweging en ontvangsten af der staets-vzeren wegen gedurende lie; jner 1861. De ont vangsten beliepen tot fr. 30,529,517-98. verdeeld als volgt Reyzigers, fr. 11,047,998-75; bagaedgen, fr. 507.449-59 kleyne koopwaren (tarieven N" 1 en 2). fr. 1,776.918-85 zware koopwaren (tarief N° 5), fr. 15,541,581-12; gelden fr. 141,587-29; rytuygen, fr. 16,411-85 peerden en vee, 514,635-32; telegrafen, fr. 58*8,532-66. In vergelyking met het jaer te voren, hebben de y^erenwegen in 1861 fr 2,200.184-55 c. meer öpgebragt. Met spyt vernemen wy dat den achtbaren beer de Block; senateur vaji EeclüO, delactste HH. Sacramenten ontvangen heeft. Den graef Cornclissen, burgemeester van Spa, die veroor deeld is geworden le Brussel voor vuylpotlcry, heeft zyn ontslag gegeven.' Hy moest het al lang gekregen hohheji. M. Victor Savart, volksvertegenwoordiger van Door'nyk, is zaterdags avond, ie Brussel overleden aen de gevolgen eener schielyke geraektheyd die hy over eenige dagen gekregen had. Êctiè vroede misdaed, waervan noch de daders noch hei slagtoffer gekend zyn, is inde omstreken van Brussel hegaen. Ziellier de byzonderheden die wy deswege in de brusselsehe'dag- bladen a'ntrelTen 'T is in eenen bosch, den Larrebeekbosch gennemd, tusschen Ganshovcn en Jette-Sl-Pierre gelegen, en slechts van de gemeente Wcmmet afgescheyden door dc baen van Vilvoorden naer Etsene, by den eeuwenouden en vermaerden beukenboom van wner zich eene der schoonste ziglspunten ontrolt die men met de oogen zien Kan,'lis indien bosch, zeggen wy, dat er een bloedig drama is moeten volbragt zyn. Twee vrouwspersoonen en kinderen, die vrvdag achternoen in den bosch hout raepten, vonden dner aen eenen boom hangen bet schroomlyk verminkte lyk van eeiicn jongeling die er 18 a 20 jaren oiKl 'uytzag cn tot eene der beste boeren familiën scheen to behooren, zoo' door zyne klcedcren als door de zuyverhevd zyner handen, die aen den landbouvvers-arbeyd niet gewend schenen. Het hoofd droeg menigvuldige wonden, toegebragt door slagen ■en steken. Twee versch afgehouwen en bebjoede stokken wier- den op eenige meters van liet lyk gevonden. Volgens een zeggen, moest hel slagtoffer aen den boom ge hangen zyn na vermoord geweest zyn, en den band waermpde hy gehangen wierd, was zynen eygen halsdoek. Volgens een ander zeggen, was den halsdoek des slagtoffers heel hard rond den hals van het lyk gevrongen, dat in den bosch lag. Den hoofd schedel was gedeeltelyk verbryzeld. Hel lyk is naer het gemeeutehuys en van daer naer hel dooden- huys van Jette-St-Pierre gedragen. De magistraten onderzoekers van het parket van Brussel, ver gezeld van ecnen wetsdoktor en eenen greffier, hebben zich naer de plaets der misdaed begeven en er vérscheydvne per- soonen ondervraegd. Heden, zaterdag, zyn te Charleroy twee moordenaers der Zwarte Bende, J. B. Boucher en Augt. Leelercq, geguillotineerd, de doodstraf voor dé zeven andere veroordeelden is veranderd in eeuwigdurenden dwangarbeyd. Eene ongelukkige gebeurtenis had dezer dagen plaets op het grondgebied der gemeente Anderlecht. Eene polilie-vvacht was. ingerigt om de daders te vatten van eenen brandbrief waerby er aen eenen invvooner van Brussel bevolen was eene som geld te gaen neerleggen in eene aenge- duyde plaets. De aengeduydc plaets was eene soort van onderaerdsch gewelf, omringd van afgronden en holle wegen, iets wat de bewaking nog al moeyelyk maekte, voornamelyk by eenen zeer donkeren nacht, gelyk het alsdan was. Agenten van Anderlecht, van St-Jans-31olenbeek en Brussel, in burgerskleederen, hielpen lot die wae.kzaemheyd mede en aen elkeen van hun was zynen post aengeduyd, toen rond 8 uren des avonds, twee agenten* van Anderlecht, weynig aen dit soort van dienst gewend, het ongelukkig gedacht kregen van hunnen post te verlaten om te gaen zien of het neergelegde voorwerp nog op zyne plaets lag. Zy gingen voorzigtig naer het gewelf en, na een oogenblik aerzcling, drong eenen hunner er binnen, terwyl den anderen hem riep Hebt gij het gevonden Dit vragen wierd gehoord door den agent-inspecteur van Brussel en eenen agent van Molenbeek. Zy twyfelden er met. aen of zy hadden de daders van den brand brief in hun bereyk. Ook schoten zy toe en wilden hun aenhou den maer de agenten van Anderlecht geloovende, van hunnen kant, insgelyks met de kwaeddoeners te doen te hebben, boden hevigen wederstand, en eenen hunner loste verscheydene revol verschoten eenen kogel trof den inspecteur m de linker schou der. Heel gelukkig is de wonde niet doodelyk. Men leest in den Dien public van Gend Den veldtogt door M. Gallier ondernomen tegen de begynhoven word krachtdadiglyk voortgezet onder de inblazingen van dien haeldragenden persoon. Verscheydene beggynen hebben, over twee dagen, bevel gekregen om dc huyzen welke zy bewoonen vóór den 1 julv aenstnende te verlaten. De vyanden der beggyu- hoven zyn dus vastberaden om hun werk van schynheylige bal- dadigheyd te voltoycn, in weerwil van al de protestatièn welke zy ontmoeten, in weerwil van de klagten der gnnsche stad.... Gelukkiglyk, zoo het gemakkelyk is opvorderingen te doen af geven, is het ook gemakkelyk dezelve te wederstaen en tc be antwoorden. indien wy wel onderrigt zyn, zullen de Tiatelyke maetregelen, welke men aen het iuiliatief van M. Callier heeft le danken, eenen kalmen, maer krachtdadigen en volbcrdenden tegenstand ontmoeten. Over eenige dagen zyn twee kinderen (tweeling) te Coueke- lacre gedoopt, waervan den vader den naem draegt van Keyzer, de twee peters dien van Prince, en de twee meters den naem van De Gracve den stoet bestond dus uyt keyzers, prinsen en graven. De liberale Associatie van Antwerpen, is byeengeroepen in algemeene vergadering, ten eynde een besluyt te nemen wegens de afbraek der forten die de stad bedreygen. Indien wy der. brusselschen briefsehryver der Menie ge looven moeten, M. Crombez, lid der kamer, heeft bel mandaet laten varen van verslaggever der middenseklie over het wetsontwerp betrekkelyk de vyf millioenen franks voorop te betalen aen de ondernemers der versterkingen van Antwerpen. 31. Bacquin, volksvertegenwoordiger te Dooroyk, by de laetste kiezingen gekozen in de plaets van M. Pirson, is ook aengedacn van eene ziekte die hem belet zyn mandaet van ver tegenwoordiger in de kamer te gaen vervullen hy is van zin zyn ontslag te geven, 't welk naer alle waerschynlykheyd dezer dagen in den Monileur zal verschynen, zoodat er te.Doornyk zal moeten overgegaan worden tot de benoeming van twee nieuwe volksvertegenwoordigers. Van thans af voorziet men eene hevige worsteling. Onze lezers weten dat wylen M. Savart eri M. Bacquin lot de liberale party behoorden. Een dezer nachten hoorden 3 jonge kinderen, leerlingen in eene glasblazery naby het fort Aubervillers, te Parys, de ont branding van een vuerwapen. Zy snelden naer de plaets van waer het gerucht kwam, en zagen eene vrouw beweegloos lig gen met het hoofd vol bloed. Zy waerscbuwden seffens de gen- darmery, welke ter plaetse kwam. De vrouw leefde nog, maer had bet hoofd eene yselyke wonde en het linkeroog hing byna geheel uyt de kas. Men droeg liaer naer het fort waer de eerste zorg haer toegediend wierd door den regemenlsheelmeester. Niet verre van de plaets waer de vrouw lag, had men eenen persoon op eenen steen zien zitten. 3Ien ondervroeg hem, en hy verklaerde den echtgenoot dier vrouw te zyn en geboren te Brussel. -: Nauwelyks li dagen getrouwd, waren de echtelingen op speelreys naer Parys gegaen. Zy waren gaen wandelen langs den kant van Aubervillers, en waren op 't punt huyswaerts te keeren, toen twee persoonen hun aenviélen, de beurs of bet leven vroegen en, op hun antwoord dat zy geen geld hadden, I hunne pistblen op hen hadden gelost Hy was gevlugt op de glacis van het fort, en, weynige oogen- blikken nadien wedergekeerd, vond hy zyne vrouw ten gronde liggen, in haer bloed badende. Men had hacr 300 fr. in goud ontstolen, bevat in een geldbeugel die zelf gesloten was in een lederen zak met stalen slot. De eerste getuygenissen spraken die verklaring legen. Het onderzoek der plaetsen deed zien dat er geenen gewapenden i nenval kon gebeurd zyn, en men vond een tweeloop pistool waeraen eenen loop onlbrak. Den policie kommissaris en eenen geneesheer vroegen aen de vrouw, die een weynig bekomen was, of zy zich zelve niet had willen het leven benemen. Zy knikte, maer kon geen woord uylbrengen. Ten gevolge van een onderzoek en van de lasten die op den manskerel wogen, deed hy bekentenissen. Hy verklaerde gebo- ren te Bergen en 33 jaren oud te zyn, en dat die vrouw geboren j te Leuven 53 jaren oud was, en niet zyne eehtgenoote, .-moer zyne byzit was Dat na een tooneel van jaloersheyd hy op haer zyn pistool had gelost. Een der loöpen sprong, daer poogde hy zich zelf door den kop te schieten. Hy voegde er by dat hy onder officier by de grenadiers was. BE YTEN LAN DSCH NIEUWS. Dynsdag, 25 maert. Men heeft wat gerucht willen maken van eene brochuer door zekeren priester Isaïa uyt gegeven, welke beweerde dat den kar- dinael Antonelli, in onderhandelingen was geweest met de uyt- zendelingen van 31. deCavour, voorden afstand der vvereldlyke souvereyniteyt van den Heyligen nposielvken Stoel en de instel ling van het vikariaet van Victor-Emmanuel in de Kerkelyke Sta ten. Eenen telegram uyt Roomen meld ons dat het pausefvk gou vernement de volslrektste logenstraffing aen die beweering heeft j gegeven. Dit was, gelooven wy, de moeyle niet weerd," want welk is den mensch met eenig verstand die dc brocnuer van denl priester Isaïa ernstig zou kunnen opnemen hebben Het oostenryksch gouvernement komt ecnen prooien st.npi te doen tot de toepassing van de vryheyd der drukpers. De kom missie door de Kamer gelast met liet onderzoek des wetsout-l werps daerover, stelde voor het bestuer verantwoordelyk tc; maken voorde inbeslagneming die het bevool en die door del justitie niet geldig wierden verklaerd. Het gouvernement heeft in F openbare zitting die mnglige waarborg voor de drukpers aenge- j nomen. De gedeputeerden cn het publiek zyn in toejüychingen I losgeborsten by die beluygenis van den vryziunigen geest dief 's Keyzers raedslieeren bezielt. Woensdag, 26 Maert. De Indêpmdance droomt van niets anders meer als van de ziekte van den Heyligen Vader cn, in haren joodschen haet legen al wat roomsch is, voorziet reeds dit alschiiwclyk blad dat de vermoedclyke dood van Zyne Heyligheyd do ontknooping zou wezen van de moeyelykheden die den grysaerd van het Vatikacn aen den voortgang der revolülionnnire droombeelden baert, en het schynt zyne partygangers le willen wiegen met de hoop dat de verwezentlyking dezer zyne vurige verlangens zich niet lange meer zal doen wachten. Gelukkiglyk weten wy dat het jodenblad zyne meeningen voor dadelykheden neemt eii dat dort gezond Sr staet van Z. H. Pius IX niets te wenschen laetook verhopen wy dat God de duerbare dagen van den doorluchligen Paus zal ver lengen, tol schande zyner vervolgers. Donderdag, 27 maert. Garibaldi komt aen de priesters van ltaliën twee proklamatiën toe te sturen om hen aen te manen dat zy zouden gehoor zamen aen de stem der, vaderlandsliefde en de nationale zaek bykleven door zich af te scheyden van Roomen, waervan men een hol van wilde beesten heeft gemaekt. Wy moeten bekennen j dat zulke middelen zonderling geschikt zyn om de zoogezegde nationale zaek te doen voortgang doen inde herten der ware catholyken, gelyk M. Ricasoli cn na hem 31. Rattazzi verzekerd hebben. Parys, 24 maert. i Ziehier volgens den Moniteur wat den Keyzer geantwoord heeft j aen 31. de Morny, die hem het Adres der Kamer aenhood De bvkleving van het Wctgevende-Korps i& my des te duer- baerder, daer de redetwisting van het Adres een acndachtens- weerdiger schouwspel oplevert. Daer de uyterste denkbeelden ongelukkiglyk te baeslig zyn om zich voor te.doen, en dat dén eerbied voor de vryheyd des woords dezelye-met slilzwygend- hevd doet af hooren, neemt het publiek dikwyls die 9lilzwvgend- heyd voor eene zwygende goedkeuring maer wclhaest komt de stemming van het Adres alle de wolken doen v< nhvynen, den toestand onder zyn echt daglicht toonen en het vertrouwen her stellen. Ook is het met eene opregte voldoening dat ik heden déze nieuwe beluygenis der gevoelens van het Wetgevende-Korps ontvang. Nogtans, laet my toe het te zeggen, men is te zeer ontsteld geweest op de enkele aenkondiging van zekere finantieele maet regelen. Een stelsel kan sleehls gewaerderd worden in zyn ge- heele. Hc-tgene men u voorstelt, behelst verzwaringen en ten- zelfden lyde verminderingen van belastingen, hulpbronnen voor buytengewoone werken welke men kan nytbreydén of beperken, Eyndelyk, die kvvestien gaen met gemeen overleg onderzocht worden, en ik twyfel er niet aen of, met den geest van verzoe ning die elkeen moet bezielen, de kommissie des budgets en den Staetsraed zullen zich verstaen om eene oplossing te weeg tc brengen overeenkomstig met de wenschen'der Kamer en het algemeen belang; Gelieft dus mynen tolk te wezen, drukt aen uwe koHegas myne dankbaerheyd uyt voer eene medehulp die, ik ben er van overluygd, my nooyt zal outbroken, en verzekerd hen dat ik geenszins voornemens ben my te vroeg af le scheyden van eene Kamer, welkers kennissen en vaderlandsliefde aen het land alle de waerborgen geven welke het wenschen kan. 3ten leest in eene pnrysehe briefwisseling Over vyf dagen kwam Mgr den bisschop van Angers terug, van Roomen, alwaer hyeene som van 235 diryzond franks-was gaen dragen, opbrengst der omhalingen in zyn bisdom gedaen voor den Sl-Pieters-penning. Zoo als het gewoonlyk gebeurt voor eene afvvezigheyd va» zekeren duer, waren de geestelykheyd van Angers en de leer lingen van liet groot seminarie proeessiegewys den prelaet tc gemoet gegaen tot aen de;statie. Maer liet schynt dat, in eene bovenmaet van iever, die hem weynig eer aendoet, 3f - den prefekl van Maine-en-Loire in die heel natuerlyke doenwyze een ont werp van gevaerlyke betooging zou hebben willen bespeuren, en onderwyl eene tegenbetoog!n-g zon hebben ingerigt,. veel wezenllyker dan de zoogezegde belooging die door den scbrooin- achtigeu prefekl gevreesd wierd. En Mgr den bisschop; na zyn priestergewaad aengetrokken te hebben om met de processie ile st.id binnen te komen, vond van aen den ingang der statie tot aen de deur zyner hoofdkerk, de straten met troepen afgezet, onder voorwendsel van hem eer te bewyzeri. Van zoohaest het hoofd van den stoet stadopwaerts begon te Irekkcn, onder bet aenheffen van kerkgezangen, hoorde men in de gelederen der soldalen (die daertoe bevel hadden ontvan gen, want onder de wapenen is het verboden te roepen) het geroep weergalmen van Leve den Keyzer! zienlyk met eene spottende terging uytgebragt, iets waeraen ten overige niemand zich misgreep. Wel waer kan men niet zéggen dat het geroep van leve dm Keyzer! tegenwoordig iets oproerigs in zich bevatten kan, maer hoe onvoorziglig is het niet van zfeh er van te willen bedienen als eer-en middel tol terging Hadde men niet beter gedaen den schuldeloozen prelaet gerust naer zyne bisschoppelyke stad te laten komen, omringd van zyne geloovigen, dan zich by den stoet te vervoegen om den zeiven le stooren en er eene bewee- nelvke oneemgheyd in te zaevën De vrygeeslen van Angers vreven zich de handen toen zy des avonds in de herbergen en kroegen de schoone grap vertelden welke den prefekt acn den bisschop gespeeld had. In Parys wierd en in 1861 geboren 51,056 kinderen, onder welke 14,092 buyten huwelyk verwekt. Men moet bekennen dat den zodelyken toestand van de hoofdstad der beschaefde'wereld j schroomlyk tè wenschen laet. Turyn, 23 maert. De Monarchia nazi anale kondigt aen dat bet ministerie van j buytenlandsphe zaken aen de ilaliaensche diplomatische agenten eenen omzendbrief heeft toegesluerd, waerin uytlegging word gegeven over de politiek welke het kabinet rekent le volgen. Dry punten worden voornamelyk in dit stuk verhandeld de j herkenning van het koningryk ltaliën, eu de rol welke het be hoort te spelen in de eitropesche zaken, de roomsche kwestie, en eyndelyk de vcnetiaensche kwestie. Het eerste deel doet de titels uytschynen welke ltaliën bezit j om door alle de mogendheden herkend le worden, en doet den stand zien welken het moet bekleeden, als grooten europeschcn Staet.

De Denderbode | 1862 | | pagina 2