gouvernement, in don herfst van verleden jacr, voorwaerden voor, zonder dewelke, zoo als het verklaerde, het geenszins be schikt was een koophandels-traktaet met ons aen Ie gaen. De kamer weet dat, na de scheyding van Holland en Belgiën, het eerste dezer landen het regt eyschle,en dit regt vvierd hem toegestaen, van aen de schepen die op de Schelde zouden varen een tolregt op te leggen, bedragende eenen gulden en half voor alle de vremde schepen. Het belgisch gouvernement, vreezende dat zulk eene belasting eenen zwaren last zou wezen voor den koophandel van Antwerpen, stelde aen het gouverne ment der Nederlanden voor, zelve het tolregt te betalen waer- mede de vremde.schepen geslagen waren, en tot hiertoe 1s dien tol door hem belaeld geweest aen den agent van Holland te Antwerpen daeruyt is dit gevolg voortgesproten dat alle de vremde vaertuygen van de Schelde-tollen zyn vrygeslagcn geweest. Toen de Belgen een koophandels-traktaet met Vrankryk ge sloten hebben, dan hebben zy tevens een sehipvaert-traktaet gesloten, volgens de bepaling van 't welk de fraiische schepen Kullen vry zyn van die regten te betalen zoo lang als de beigisehe schepen dezelfde vrystelllng zullen genieten. In den herfst, heeft het belgisch gouvernement verklaerd dat byaldien het gouvernement Hr. 91. niet beschikt was do tolrog- ten der Schelde te kapitaliseren, het niet van zin was een koop handels-traktaet met Engeland aen te gaen. Het gouvernement Harer Majesteyt heeft by grondbegin ge- weygerd een koophandels-traktaet als 't ware met Belgiën le koopen, omdat de kapitalisatie van het tolregt der Schelde de betaling zou te weeg brengen van eene aenzienelyke somme van wege dit land, onze schepen het grootste deel uytmakende van de schipvaert der Schelde. Het gouvernement Harer Majesteyt heeft aengeboden de kwestie van de kapitalisatie der Scheidë- tollen in aenmerkiug te nemen, maer het heeft geweygerd zich te verbinden tot liet kapitaliseren dier lolreglen en, in feyte, heeft het geweygerd eeuige vorbindtenis ten dien opzigtë te nemen. Een groot getal overwegingen liggen in die belangryke kwestie opgesloten. De zaek dat het regt belaeld word door het belgisch gouvernement, heeft den koophandel der Schelde merkelyk vermeerderd, en. het gouvernement Harer Majesteyt mag, zonder ryp onderzoek, zich niet verbinden voor iets ie beialen dat v'oordeeliger geweest is aen Belgiën dan aen ons. Het heeft der halve geweygerd den voorstel van liet belgisch gouvernement in te willigen, maer het heeft ten zelfden tvde laten weten dat het zou beschikt zyn, indien er een koophandels-traktaet met dit land gesloten wierd, en wy denken regt te hebben tot dit traktaét, de kwestie van do kapitalisatie dei; Schelde-tollen in aenmerking le nemen. Toen ik over eenige dagen antwoordde op eene ondervraging van het achtbaer lid van Bradfort, ben ik verpligt geweest te verklaren hetgeen alsdan de zaek was, namelyk dat de onder handelingen waren opgeschorst geworden. Ik "geloof thans le mogen gebruyk maken van een woord dat zoo hard niet is. Daer is eenen stilstand in de onderhandelingen, maer het gouver nement Harer Majesteyt heeft do hoop dat bet belgisch gouver nement de onderhandelingen zal hernemen en dat hel jegens dit land, dat van een wëzetillyk nut is geweest voor Belgiën, geenen akt zal daerstellen zoo weynig bevriend als dengenen van aen ons te weygeren hetgeen het verleend heeft niet alleenlyk aen Vrankryk," Rusland en andere groote mogendheden, maer ook aen Turkyën, Marokko cn zelfs aen Napels. In deze omstandigheden verhoop ik dat de onderhandelingen niet lang zullen wachten van hernomen te worden. liet gerucht loopt te Brussel dat, in den gevalle het ministerie kwam te vallen, geen zeer mogelyk word, een nieuw kabinet zou gevormd worden, waervan den heer II. de Brouckere het hoofd zou zyn men noemt nog de heeron Tornaco, senalour, en Pirmez, volksvertegenwoordiger, als daervan moetende deel maken. Waerschynlyk zou generael Ronard geroepen worden tot het departement van oorlog. De kandidatuer van generael Delannoy, to Doornyk, word door velen uytgelegd als zynde eene regslreeksche demonstratie tegen den minister Chazal, en ook een weynig legen liet kabinet. Immers al de ministers hebben do solidarityt aenveerd van liel- genc door hunnen kollega is gepleegd. By koninglyk besluyt van 31 maert zyn de kiezers van het arrondissement Doornyk byeengeroepen op 13 april aen3laendo voor het kiezen van eenen volksvertegenwoordiger in vervanging van wvlen M. Savart In zyne vergadering van -20 maert hoeft het komileyt van den liberalen klub van Doornyk besloten voor de acnslaende kie zing van eenen Volks vertegenwoordiger, in vervanging van wv len M. Savart, tot kandidaet voor te dragen zekeren lieer Dupré, oud notaris. Hel gouvernement van Canada heeft eenen afgoveerdigden naer Dclgïën gezonden om stellige inlichtingen over dio land streek te geven aen die geuen der beigisehe landbouwers die er zouden willen naer loe gaen. Dien afgeveerdigden, M. Verret, is sprekelyk alle dagen in het Hotel de la Posle van Gcnd, van 11 tot o ure, tot den 12 dezer maend april. Eene ziekte onder de jonge zvvynen (viggens), gekend on der den naem van St-Antöniusvuer, doet in eeuige gemeenten groote verwoestingen do dieren sterven op ecnigo uren (yds, en geheel het lyf word zwart. Eenige anno lieden welke dit vleesch genuttigd hebben, gevoelden zich verscheyde dagen onpassclvk en kregen voor twee a dry dagen den buykloop. Den 31 maert holleden hebben ei le Zwytfnerde kiezingen plaets gehad voor de benoeming van twee gemeenteraedstetlen de twee kandidaten door do meerderheyd der gemeente voorge steld waren calholyk, en den eenen misschien wat te veel eatho- Ivk want, naer het acliynl, is er van hoogerhatid bevel gekomen van hem oenen mededinger togen te stellen. 'T is hetgeen waer- mede den nieuwen burgemeester zich gelast heeft, doch hy is er slecht van afgekomen,'voowzyn proefstuk, want zynen kandidaet bekwam maer 24 stemmen, tcrwyl den al le calholykeu kandidaet er 85 heeft bekomen'. Men ziet dat te /.-.vynnerde zoo wel als overal elders, de libe rale aktien aen liet dalen zyn. Een aerdig sterfgeval heeft zich dezer laetste dagen te Calcken voorgedaan. Eenen landbouwer dier gemeente lag sedert lang to bedde met eene ziekle die geene hoop op genezing meer overliet elkeen geloofde (lat liy maer sleohts ecnigo oogen- blikken meer te leven had de bedrukto familie stond rond het bed van den stervenden cn reeds las men do gebeden van omstnn- digheyd, toen den zieltogenden zioh eensklaps opregtte, met do gewyde koers in de hond, zyne pyp en tabak vroeg, uyt het bed stapte en zich zwenkende naer de keuken rigtte, vvoer hy zyne pvp acnstak en zich zette te rooken, als of er niets ware. Twea dagen achtereen ging hy zoo voort, maer den derdon was ook zviion toetste» Mnenhont, 't was den naem van dien zender- liegen stervenden, stond niet meer op. De jongste inlichtingen die ons toegekomen zyn uyt Rou- baix den Elzas en Reims, brengen ons de tyding mede dat den werkloon aldaer gedurig blyft verminderen. Te Roelens, hetgeen 20 centimen den meter betacld wierd in de weveryen van wollenstoffen, is thans op 8 centimen ge komen. in den Elzas, hetgeen 33 c. den meter wierd betaeld, is op 20 e. gekrompen. To Reims, liet fatsoen van een stuk 9/8 breed,'t welk men 4S of 40 fr. betaelde, kost thans nog 15 tot 12 franks on soms ook wel 10 franks. De vermindering slaet geiyk met 25 ii 30 c. per meter. Zal men daerna nog zeggen dat de nyverheydschokken niet eerst de werkklassen treffen 'T is nogtans alzoo dat er gezegd word in onze ministeriele kringen. Het volgende uythangbord, dat te Amsterdam boven het huys van een vies man prykt, heeft, over ecnigo dagen, onze aendacht verwekt. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN, Jan Pieter Van Peperhol, te Amsterdam, agter Burgerwall N° 17. Leert, scheert, geueest, koopt en verkoopt allo soorten van honden en katten snydt katers en verkoopt paardenvel er, trekt ook tanden. Halsregting van J. B. Boucher en August Leclercq. Men schryft uyt Charleroy Wy komen het laetste bedryf by te wounen van dit beweenlyk drama waeraen men den naem gegeven heeft van zaek der Zwarte Bende. Jun- Baptist Boucher en August Leclercq hebben de lange reeks hunner misda den met hun leven betaeld. Men heeft aen de zeven andere veroordeelden het besluyt der koninglyke goedejrierendheyd afgelezen, 't welk hunne doodstraf verandert in levensdnrenden dwangarbevd. Uet bevel van over te gaen tot de bloedige boeting die komt plaets te hebben, is vrydag om 8 uren des morgens in het parket van Charlerov toegekomen. De treurige tyding verspreydde zich weldra met de snelhevd des bliksems niet alleenlyk door onze stad, maer in alle de omliggende gemeenten. Ook dezen morgend, zelfs eer het dag was, stroomde er langs alle de poorten eene schroomlyke menigte volk binnen, gelyk men er nog nooyt gezien had, en ging zich verdringen in den omtrek-der gevangenis en op de plaets van het Justicie Paleys, te midden der welke het afschuwelvk moordtuyg binst den nacht was opgeregt. J. B. Boucher en Aug. Leclercq hebben vrydag avond de verwerping hunner genadevraeg vernomen. 'T is M. den bestuerder der gevangenis die met de droeve zending belast was. De ongelukkigen waren er zich voor dien avond niet aen te verwachten. Zy hadden geheel den dag gewerkt als naer gewoonte «1 rond den noen, zegde J. B. Boucher toen hv zyne gewoonlyke wandeling deed op den koer Wat schoon weder Mynheer den bestuerderhet moe» een plezier zyn om in de hoven te werken maer daer is eene be weging in de lucht, ik geloof dat wy morgen zulken blyden dag niet zullen hebben als van daog. Hy wist niet lot hoever deze laetste woorden moesten waer zyn. Nieltegeustaende zv onverwachts geslagen waren, hebben zy de ramp zalige tyding met de grootste gelatenheyd ontvangen. J. B. Boucher wierd eerst geroepen in het kabinet van M. den bestuerder. Het was acht uren des avonds. Den eerweerden heer Fran£ois, pastor der Nederstnd en aelmoesenir der gevangenis, die eenige uren te voren zyn gewoonlyk bezoek bad gedaen en zyne onderrigtingen had gegeven, bevond zich bv M. den bestuerder. Den veroordeelden, de handen en het lichaem vrv", groette en zette zich gerustelyk neer, gelyk eenen werkman die aen zyne meesters komt spieken. Jan-Baptist, ik heb u een pynlvk nieuws aen te kondigen, ïegde hem M. den bestuerder...., uwe genadevraeg is verworpen?... Ik twyfelde er niét aen, antwoordde hy, van Toohaest ik hier op dit uer M. den pastor zag. Aldus 't is morgen Ja, morgén ten negen uren. En de anderen August Leclercq moet hetzelfde lot ondergaen als gv dezeven anderen gaen naer Gend. Ik heb dikwils gepeysd dat «Hes alzoo rou eyndigen, hernam Boucher. Nu vervolgde hy, wy hebben Het verdiend. 'T is droevig, maer toch, wy moeten er ons aen onderwerpen. J. B. Boucher Iuysterde vervolgens naer de woorden van vertroostingen en de eerste vermaningen van M. den aelmoesenier, met eene wonderbare geruslbevd, aendacht en eerbied. M. den bestuerder die, in zyne kiesche functien, altyd de strengheden der pligt weet te verzachten door de edel moedigste gevoelens van menschlievendheyd, zegde hem r Mynen armen vriend, volgens het reglement moet ik u nu den dwang- rok doen aendoen, maer als gy my wilt beloven van geheel den nacht gerust te wezen gelyk gy het tot nu toe geweest zvt, zal ik u die straffe sporen. Gy moogt alle betrouwen in my hebben, antwoordde hy. Ik zal thans maer aen een ding meer denken, le wetcu aen wel te biechten alvorens te vertrekken. Men hield zich dus te vreden tnet hem de vvzen aen te doen, zoo dat hem volle vryheyd aen armen en handen bleef. M. den aelmoesenier zegde hem dat hy kracht noodig had voor 's anderdaegs en hy diensvolgens^ v»1s hy het begeerde, een stuk vleeseh mogt eten, niettegenstaende het vrydag was. Boucher bedankte, zeggeqde dat het vrydag was, en vroeg eyeren. Vervolgens vroeg hy aen M. den bestuerder 0111 zyn broeder Philip en daerna August Leclercq te mogen zien en daer 51. den bestuerder hem deed opmeiken dat hy dezen avortd met zyn breeder niet mogt spreken, uyt vrees van de gevungenis in wanorde te brengen 0 Myn broeder zal bet toch vleten morgen antwoordde Boucher, want toen wy van Bergen terug kwamen, hebben wy tot malkander gezegd a Als wy zullen zien dat er eens den morgend vroeg eene mis gedaen woid zullen wy daerdoor weteu dat er zyn die gaen vertrekken. Men leydde hem daerna iu eene cel, nabv het kabinet, en Anglist Leclercq wierd binnengeroepen. Ah ik weet waerom gy my roep», zegde August al binnenkomende. Ik heb Jan-Baptist zien voorbygaen, en daer /it ook M. den pastor. Onze laetste uer is gekomen Hy vroeg ook -mmiddelyk naer de anderen, en hoorende dat hunne straffj veranderd was lk ben kontent voor myne twee broeders, riep hy uythadden zy mncton sterven, dat zou mv pynlvker geweest jiyn voor hun.dan voor mv. Hy sprak -eenigen tyd met d'en eerw. heer Francois en 51. den bestuerder en loonde dezelfde.cbristene onderwerping als Boucher. Eenen oogenblik wierd hy tot tranen toe bewogen, toen hy sprak van zyne arme vrouw en ongelukkige kinderen, welke hv eene laetste mael zou willen omhelzén hebben. üliCMia eenige woorden van 51. den aelmoesenier a Ja, zegde hy beraden, die opoffering zal ik ook kunnen doen. Dat/lot heb ik vèrdiend, en ik heb nog liever veel te lyden op dat God my vergeve. Men deed hem ook cnkelyk de vyzen aen. 31en weet dat August Leclercq dikwils het bezoek zyner vrouw ontvangen had. Gisteren morgend had hy nog eenen brief van zyne vrouw ontvangen, die hem aankondigde dat zy hem dynsdag zou komen bezoeken. Zoo was het niet voor Jan Baptist Boucher. Sedert zyne veroordeeling was hy verlaten van allen en hy leefde*in zyne ce! ge»yk in een graf. Nooyt waren tvnc vrouw, zyne kinderen of iemand zyner nacstbestaenden hem kernen bezoeken, lly heeft togtans op hel laetste oogenbük een bezoek ontvangen waeraen by zich niet verwachtte. August vroeg een glaesken gene ver. Men deed J. B. Boucher binnen komen, en tneti gaf aen elkeen een druppel. De veroordeelden drukten zich dc hand, ten piooy aen de levendigste ontsteltenis daerno rookten zy eene pvp. tikten te snme» cn klapten eene half uer, zich onderling tot berouw en onderwerping aenmoedigendc cn sprekende van hun voorgnende leven. Daerna wierden zy opgesloten in do tweo cellen die nen den ingang der gevangenis slaen en in dewelke Coucke en Goelhals ook hunnen laetsten nacht hebben overgebrogt. Wat later namen zy te samen hun laetste avondmaal; woerna zy begonnen tc hidoen cn zich tot dc biecht hereyden. Na cer.ige godvruchtige oefeningen, hoorde M. dm aelmoesenier eerst dc biecht van Bouchpr, ?ond inidtlernucbt. Boycte veroordeelden zyn uy inentend loog bezig geweest met hunnen biechtvader. Meu vroeg hun of zv wilden wat rust nemen zy antwoordden i dat zy geenen tyd te veel hadden om zich te bereyden om voor God te verschynen den eenen nam zynen kerkboek en den anderen zynen paternoster. Ten 6 uren hoorden zy de mis, met de grootste godsvrucht, in de kapel des gevangs, en kommuniceerden met de meeste vurigheyd. Vervolgens kwamen zy naer het kabinet van M. den instruktie-regter, waer zv alle twee eene tas koffv namen met eenen druppel likeur, alle voedsel "wey- gerende, en sprekende van hun leven en van het schavot in woorden die zouden doen wecnen. Hier begint eene reeks hertscheurende tooneelen. Rond 7 l/'2 ure kwn. men de twee oudste kinderen van J. B. Boucher in de gevangenis aen. Het eene een meysje van 14 jaren cn het andere een 12-jarig jongentje eenen iiefdadigeii persoon had ze binst den nacht van Chartrès naer Charleroy gebragt. Op hun zigt viel J. B. Boucher op zyne knien, d? twee kinderen! ook knielden neer en berstten los in droevig geween. Daerna omhelsde den i ongelukkigen voder hen te samen en vervolgens beurtelings, en na den j eersten oogenblik van gemoedsontsteltenis voorbv was, zette Boucher zich neer, trok de beydc kinderen in zyne armen en zegde hun de volgende woorden, welke wy hiei byna tekstelyk aenhaler. Luystert, myne kinderen, uwen vader gaet het hoofd nfgehnnwpn wor-ji den. 'T i9 een droevig «oerbeeld voor u. Trekt er uw voordeel nvt. Volgt nooyt myn gedrag na en weest altyd myne laetste woorden indachtig. Weest altyd moedig en vriend van het werk: Eerbiedigt uwe arme moeder, I en zyt haer nooyt ongehoorzaem. Vraegt haer alle avonden, eer gy gaet slapen, haren zegen dat brengt geluk mede aen de kinderen. Ziét, ik, van uyt het kot, zegende u alle avonden. Vergeet ook nooyt uwe gebeden. Hebt nooyt onder malkanderen twist noch ook met iemand anders, en denkt wel dat, mogt ik op nieuw beginnen leven, gy het ongeluk niet hebben zoud dat gy nu hebt. De kinders luy9terden, in tranen smeltende, en herbegonnen onophou- delyk hunnen vader te streelen en te omhelzen, zeggende Papa, papa. gy mogt nog niet sterven Jan-Baptist vroeg om zynen broeder Philip te mogen zien, in 't byzyn van zyne kinderen, iets wat hem wierd toegestaen. Ondertusschen, August Leclercq nam achtereenvolgentlyk afscbeyd van zyne broeders en stuerde hun zyne laetste vaerwelwoordên toe. Toen de beurt kwam van Joseph, den Crollé, vlogen de twee broeders in elkaer9 armen, hielden zich lang in eene stuiptrekkende omhelzing gesloten zonder oen malkander een woord te kunnen spreken zy beten geweldig op hunne lippen. Evndelyk berstten hunne tranen los en zy begonnen hevig te weenen. Zy bleven eenigen tyd stilzwygend op malkander ^ïen, om helsden zich op nieuw en zegden zich in de hertroerendste bewoordingen vaerwel. liet was August die zyne broeders troostte 0 Indien gy oovt tot de vryhevd terugkeert, zegde hy aen Joseph en Alexander, vergeet myne vrouwen kinderen niet. Voor wat my betreft, weest gernst, ik sterfte, vreden, ik ben met God verioend. Doet alle twee het zelfde. Bid slle dogen voor my en, als ik in den hemel zal zyn, zal ik u ook niet vergeten. Schept goeden moed. August zegde nadien ook vaerwel aen zyne twee ooms, vader Van der Avpro en den ouden llubinon', als ook aen zynen neef Frans Hubinon, ge zegd Petit Thomas. Dezen laetsten omhelsde hv teederlyk. besproeyde zyn oengezigt met zyne tranen, vroeg hem vergiffenis om hem in de on deugd te hebben medegesleept, bevool hem zyne vrouw en kinderen aen, en gaf hem echt broedirlyke raedgevingen. 31iddelerwyl bleef J. B. Boucher in eenen hoek met avne kinderen klap pen. De twee veroordeelden vroegen alsdan om M. den onderpastor Vaa Eleghem te mogen zien, welken zy vurig bedankten over de zorgen en ver» i troostingen die zy van hem ontvangen hadden tydens hunne gevangzitting te Charleroy. Aug. Leclercq deed M. den aelmoesenier komen, stelde hem voor zyne vrouw eenen brief op, in welken by haer zegde moed te schep pen, zich eerlyk te gedragen en hare kinderen in de vreeze Gods op te brengen. Wonderbare magt des godsdienst, die deze eertjds zoo woeste en vreede mannen verandeid had in ware lammeren tot de slagloffering bereyd De aenkomst van den beul stelde een eynde aen alle deze tooneelen. Daer wierd aenstonds overgegnen tot de vreeslyke toiibttb, beginnende met J. B. Boucher. August nenschouwde die treurige toehereydselen en moedigde zynen makker aen. Ja. antwoordde Boucher, doe maer gelyk ik, ik zal moed hebben tot den laetsten oogenblik toe. Alsdan vroeg hy 0111 het kruysbeeltl te mogen in handen houden. Zietdaer, voegde hv er bv, Dengenen die my leert, sterven. 'Leclercq bleef dezelfde onderwerping toonen. Ik zon willen, zegde hy binst de toiiette aen M. Nan Bergen, bestuerder d<-r gevangeni», ik zou willen dat men myne twee handen afkapte eer dat men my het hoofd af- houwe, want ik yiees van myne èUvelduden niet genoegzaero te knnnen uytboeten. Alvorens naer het schavot te vertrekken, vroeg J B. Boucher om nog eene laetste mael zyne twee kinderen te mogen omhelzen. Hy gaf hun eenige neusdoeken en de kleederen die hy niet meer noodïg had, alsook zynen kerkboek, waerop hy met eygene hand de namen en ouderdom van al zyne kinderen geschreven had. a Zegt uwe gebeden voor mv, en ver geet myne vermaningen niet, zegde hy hun nog een9 en hy zegende hen voor de laetste niael. Daerna bedankten de twee lyders, de oogen vol tranen, M. den bestuer- j der der govangenis «oor alle de inachtnemingen waervan zy het voorwerp waren geweest. August vroeg aen M. Van Bergen om zyne hand te moge» kussen. Iladdeik u niet gehad, zegde hy bero, ik ware in myne eel ge storven van verdriet. Kwaert voor negen uren stelde den stoet zich op weg. De twee lydeTS zettende zich neveps malkander op de eerste bank, met hunnen rug naer den voerman. M. den pastor der Nederstad nura plaets op de tweede bank, regt over Boucher, en M. den deken der Hoogerstad Tegt over Leclercq. Van zoohnest zv op den wagen zaten, zegde Leclercq aen M. den pastor der Nederstad M. den aelmoesenier, wy gaen terstond onze gebeden be.r ginnen. Gedurende geheel den weg lazen zy luydop hunnen paternoster. Boven de Bergstraet gekomen zynde, moest den wagen oenen oogenblik stilhouden om het volk te laten wegstroomen. a Zullen wy den tyd heb ben om onzen paternoster af le lezen vroeg Boucher aen M. den pastor der Nederstad. Alle de straten welke den freurigen stoet moest doortrekken, waren op gepropt met eene menigte nieuwsgierigen door welke den wagen zich naii- welyks eenen weg kon banen. Geene venster of zytnt vol volk. De houding der veroordeelden was kalm en gelaten. Van tyd tot tyd sloegen zy de oogen op, doch zonder de minste snoevery. Eene ontznglyke gewapende magt stond van vroeg in den morgend rond het schavot. De Plaets en nytkomende straten waren met eene schroom lyke Volksmassa bezet, welke men, zonder overdrvving, op 2U.0Ü0 per- soonen mag schatten. De vensters, de daken zelve z3ten letterhk vol. Met spyt moeten wy zeggen dat de vrouwspersoonen er in grootst getal waren zelfs zag men klevne kinderen welke door hunne bnrbaersche moeders op den arm gehouden wierden om het bloedige tooneel te kunnen aenschou- wen dat zich onder hunne oogen ging ontrollen. Ten 9 uren juyst kwam deu stoet op de plaets aen. Een twintigtal pen- darmen begeleydden den wagen. De twee lyders waren uytnemende bleek; nogtans hadden zv niets van hunne gerustheyd en standvastigheyd ver loren. Niet aendacht luysterden zy de godvruchtige vermaningpn hunner ieverige biechtvaders af. Eenen oogenblik liet Leclercq zyne blikken rond- gaen over de outzaglyke volksmenigte die hem omringde. Evndelyk hield don wagpn aen den voet van het schavot stil. Alvorens voor immer van malkander te schcyden, omhelsden de twee veroordeelden zich met de grootste uytstoriiog des herten. Boucher stapte den eersten van den wagen. Belemmerd door de banden die hem weerhielden, moest I men er hem om zoo te zeggen afzetten. Eenige oogenblikken nog aenhoor- de hv de acnmoedigingen welke den liefdevollen pri- ster die hem verge zelde, niet opgehouden heeft hem tot den laetsten oogenblik te geven hy omhelst hem en klimt de trappen vnn het schnvot op, ondersteund door I de knechten van den beul. Eenen minuet was nog niet vervlogen of reeds had het rampzalig moordtuyg zyn bloedig werk gedaen. Terwyl het hoofd van zyn'en raedepligtigen onder het mes viel, stond Leclercq regt op den wogen, gerustelyk het schavot aenschouwende waerop hy welhaest ging sterven. Op tyne beurt stapt hy af, omhelst M. den pastor der Nederstnd, on levert zich in de handen der beulen. Met moedigen stop klimt hy de iroppen op en komt zich voor de wip plaetsen, waer hy moet aengesingeld worden. Op hpt oogenblik zelf dat zyn hoofd in de halfmoen komt, roept hy met eene sterke stnn Tot wedertiens, •myne vrienden Het mes valt op nieuw Leclercq heeft zich by zynen makker vervoegd in de eeimigheyd 1 De reglveerdigheyd der menschen is voldaeu, de goddrljke 'regtveerdigheyd is begonnen.

De Denderbode | 1862 | | pagina 2