ZONDAG 15 APRIL 1862. ZESTIENDEN JAERGANG - Nr 815. Vertrekuren uyl de Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'SJAERS. Vertrekuren uyt verschil lige Statiën. AELST, den 12 April 1862. Budget van buytenlandsche zaken. Wie zou gepeysd hebben Is 't klaer genoeg Wat heeft Engeland gedaen voor ons Het tweede incident. Denderm. '5-20 8-25 U-55 12-30 3-10 6-10 Bi Gend, Brugge, Ostende 8-25 —12-20 0-00— Lokeren 5-20 8-25 12-30 6-10 w-00. 3-10 6-101° klas langs Dendermonde. Brussel 7-40 0-0 12-15 3-10 5-45 8-30. 8 Kortrvk, Mouscroen, Itvssel (langs Lede) 8-25 Mech. Brus. Antw. 5-20 8-25 12-30 3-10 6-10 12-30 0-00 3-10 6-10. '-LeuvThienLuvk 5-2'.'i 8-25 12-30 3-10 6-10 8 Doornvk, Rvssel (langs Ath 7-45—5-45—0-00 Verv LandStTruven,5-20 8-25 12-30 3-10 6-10 Nin. Geerardsb. Ath, 7-45 2-30 5-45 0-00. Gend 8-25—12-30—0-00—3-10—6-10—8-20 gg Bergen, Qnievrain7-45—0 00—2-3 5-45 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 5-30 8-30 10-30 3-00 4-30 7-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antwerpen..6-10 9-00 10-20 2-45 5-00 7-00. Te lbdb «taan al de konvoys. Te idegem staen deie vertrekkende van Ath 6-40 0-00 10-10 4-35 0-00 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te gïsegem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te SAKTBEKGBN^devertrekken uvt Ath 6-40 10-10 's morg. 4-35 en O-CO's avonds. V.ou Denderleeuw 0-00 8-10 's morg. 2-50 6-00 en 8-50 des avonds. Cl'lQGE SU1JM. VAT* LOKEREN NA ER Dendermonde, Aelst 6-50 12-15 3-00 7-20»-». Ninove, Geerardsbprgen, Ath 6-50 12-15 - 3-00— 0-0. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-40 10-10— 4-35—0-Ó0. Lessen. GeeraerdsbergenNinove. Aelst, 6-4Uü-0010-10—4-350-00. Drussel (langs Denderleeuw) 6-4010-10 4-35 0-00. Gend, Brugge, Ostende 6-40 (langs Lede.) 10-10 4-35 0-00 VAN CEND NAER Audenaerde, 6-25 9 30 1-35 7-4u naer Aelst, 7-00 11-30 00 2-20 5-00 7 4 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 7-35 11-40 2-20 5-20 - 7-30. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20»— VAN DENDERMONDE NAER Brussel (I. Aelst) 7-15 00-00, 2-00 5-13 7-45 (I. M«ch.) 5-45 9-10 12-55 3-35 6-40. Aelst, 7-15 7-55 12-05 2-00 5-15 7-45: DEN DENDERBODE l)e algemeene beraedslaging over dezen budget beeft niet lang geduerd, maer zy is nog al bevreradend geweest. Twee incidenten van zeker belang hebben zich voorgedaen. Het eerste heeft betrek met den vryën invoer der engelsclie voortbrengsels het tweede met de traktementsvèrhooging van 15 DUYZEND FRANKS voor den belgischen afgezant by het Italiaensch koningryk Men heeft aen den minister van buytenlandsche zaken, Meester Rogier, gevraegd hoe verre de onderhandelingen over het ontworpen traktaet van vrvhandel met Engeland gevoorderd waren, en den Magister heeft geantwoord e Er bestoet geene afbreking in de onderhandelingen maer e slechts eenen stilstand. Onzen wensch voor Engeland is, a onze politieke en handelsbetrekkingen meer en meer te vernauwen. Wy hebben ons hier niet te beklagen over Engeland. In vcrschUlige omstandigheden heeft het ons diensten bewezen en wy moeten met hetzelve handelen gelyk met andere vremde landen, op de WYDSTE GROND- a SLAGEN. a Maer 'l is niet genoeg de douaenregten op de koopwaren te a verminderen, die koopwaren moeien het GEHAKKEL YKS T mogelyk in 'l land /tonnen komen. Het is daerom dat wy a de Schelde vry van alle hindernis moeten maken, opdat den Engelschman geen hoegenaemd beletsel om in Belgiën te komen, ontmoete dat Magister Rogier, franschman van geboorte, zoo engelsch- gezind zou geworden zyn, dat zynen drift voor Engeland hem aendryft de breedste engemakkelykste wegen voor het inkomen der engelsche voortbrengsels in Belgiën te openeu 1 Waerom wilt den burger van Arras Belgiën nu zoodanig verengelsehen, dat onze fabrieken en manufac turen hier in ons land zelve den duym moeten leggen voor de voortbrengsels van Engeland Waerom is Meester Rogier nu zulken hevigen voorstaender der Eugelschen geworden, dat hy al onze deuren voor hen wilt doen openen en hun kosteloos en onverguld onze grondstoffen verleenen, die zy in geene genoegzame hoeveelheid en van zulke goede hoedanigheid niet hebben dan wy? Waerom zou, met een woord, minister Rogier nu al onze nyverheydstakken willen laten vernietigen en ten gronde ruineren 0111 aen de eeuwen- oude inslpkkingszuclït van Engeland te voldoen Deze waerom's zullen wv nu niet beantwoorden, maer stellig is 't dat deze vergiftige pil aen Belgiën voorbereyd word, en wee aen 't land, indien de koophandelkamers, de handelaers en nyveraers, welke sienr Rogier zelfs niet eens geweerdigt te raedplegen, niet in Ivds de stem ver heffen en, zwygend, dien rampzaligen genadeslag aen Belgiën laten "toebrengen. Wy sidderen by die gedachte, want 'l geen men thans van armoede, gebrek en beroovin- gen van alle slacli onder 't gendsche werkvolk ontmoet, zal men dan onvermydelyk in alle steden van Belgiën ontmoe ten. Het is dan hoogst tyd dat de belgische fabriekanten, nyveraers en handelaers spreken, luyde en Urachtdudiglyk spreken. Als men in de kamers vraegt op welke grondslagen er met Engeland onderhandeld word, dan antwoord men wacht, hebt wat patiëntie, de zaken zyn nog niet wel genoeg geregeld, om wel te konnen oordeelen moet men den ensemble inzien Dit is den middel dien men ge- woonlyk gebruykt 0111 te blinddoeken Wy verwachten dat dit ontwerp van traktaet op 't onverwachts, gelyk eene bombe, in de kamer zal vallen men zal, in companie met onzen afgeveerdigden te Londen, die, bv de kopstukken der Engelschen, om inlichtingen zal gezonden worden, een rekwisitorium van verdraeyde, gevrongene, rekkende en krimpende zinsneden aeneenknoeffeleu, en aldus, zoo verhoopt men, zal de kamer, niet genoegzaem ingelicht, eene meerderheyd ten voordeele des engelsch trak'aets konnen opleverenAls 't verken aldus door den buyk zal gesteken zyn, zullen T d'Engelschen, op onze gezond- hevd, smakelyk opsmullen en ons nog bovendien be schimpend toeroepen Gy onnoozelaers, g'hebt u laten foppen waer ge met den neus by stond Wy moeten in geene wydloopige omstandigheden treden om al het nadeel van het vryhandelsontwerp te bewyzeri. De engelsche ministers en hunne dagbladen bewyzen zulks ten overbloede. Die mannen en hunne tolken die geheel de wereld willen overheersshen en alles inslikken wat. maer inslikkelyk is, zeggen maer ronduyt al het onmetelyk voordeel dat Enge land uyt het traktaet mét Vrankryk trekt en 't geen het ook uyt het traktaet met Belgiën zal genieten. Vooreerst vcrklaert den engelsehen minister Gladstone dat, in tegen woord igheyd der amerikaensche krisis, de opening der fransehe markt voor Engeland èene vergoeding der Voorzienighcyd is, aengezien Engeland, 't wélk zynen uytvoer naer Amerika met dry millioenen ponden sterlings had zien verminderen, twee dezer millioenen herwonnen heeft met zynen uytvoer naer Vrankryk Maer'tis nog meer dan twee millioenen ponden sterlings (50 MILLIOENEN FRANKS) waermeé Engeland de fransehe markt heeft konnen opproppen. In een officieel verslag door den zelfden minister aen d'engelsche kamers voorge dragen, verklaert hy dat den engelsehen uytvoer naer Vrankryk tot 97 MILLIOENEN, 375 DUYZEND FRANKS geklommen is. M. Basely heeft den 30 janry d 862 te Manchester ver- klaerd dat, zonder het traktaet met Vrankrykverscheydene steden van Engeland tót den uytersten nood zouden gebragt geweest zyn. Zie hier wat het engelsch gouvernementeel dagblad, den Times, over eenige dagen, zegde Het is.bewonderensweerdig om zien met welke snei- heyd onze handelsbetrekkingen met Amerika verminderd o zyn. Maer het verlies is gedeeltelyk vergoed. Onzen handel pry kt VERWON DE lx LY K. Van vyf millioenen a die hy in 1860 voordeed, is hy in 1861 tot NEGEN MILLIOENEN PONDEN STERLINGS geklommen, a zoodan>g dat Vrankryk voor ons eenen allerbesten kalant a geworden is Ziet daer hoe het trolsche Engeland de landen beschimpt aen welke het 't hertebloed kan aftappen Is dit nu klaer genoeg? Zal dit geene goede les wezen voor Belgiën? Wy zullen 't afwachten. Onzen vremden minister van vremde zaken, die ons aen Engeland gansch en geheel zou willen slagtolferen, zegt aen de Belgen Gy moogt wel iels doen voor de Engelschen zv; hebben toch zoo uylstekende diensten aen Belgenland bewezen om aen hetzelve zyne onafhanglykheyd te ver schaffen en het van hetjok der Nassauwers te verlossen Maer heeft Meester Rogier dan al zyne memorie verloren of word hy zoo kindsch van nimmer te weten wat er in 'tkongres voorgevallen is, namelyk dat den Engelschen Lord Ponsombv alle poogingen aeUgewend heeft om ons onder het hollandsch jok te herstellen mei den Prins van Oranje aen 't hoofd? En had den fameusen Maclagan zynen voorstel in eene mor gend zit ling gedaen gelyk hy ze, bv geval, in eene avondzüting gedaen heeft, God weet of de engelsche combinatie, tot ongeluk en schande van Belgiën, niet zou doorgegaen hebben. En toch, wat hebben de Engelschen voor onze onafhang lykheyd gedaen Zyn 't d'Engelschen die in den slag van Leuven t'onzer hulp gekomen zyn Zyn 't d'Engelschen die zich tegen de ontscheping van het hollandsch leger vim Van Geel en tegen deszelfs over weldiging van 't Waesghe land verzet hebben Zyn 't d'Engelschen die de Hollanders uyt de citadel van van Antwerpen gejaegd hebben Wat hebben de Engelschen dan voor ons gedaen dau dat den exscboolvüs van Arras zoo te peerde springt om Belgiën hun zoo dankbaer te doen wezen, dat het geheel de schelde vry geve en hun nog bovendien een tweede Gibraltar van Antwerpen make, om onze eenige handelstad en haven, door 't kanon, in gi'uvs en puyn te doen schieten Dat onze afgeveerdigden deze vragen in de kamer eens rondaf doen, wy zouden nieuwsgierig zyn te hooren wat Rogier zou antwoorden. Maer met dit alles moeten wy op onze hoede zyn of ons land, dat nu op den boord van den afgrond staet, zal er met een douwkon voor altyd instorten. Het tweede incident is de traktementsverhooging van 15,000 FRANKS voor den belgischen afgezant in Italiën. Die verhooging is hevig bestreden geweest door MM. B. Dumortier en De Theiix, die hunne verwondering of liever hunne schaemte geloond hebben over de verhaesling met welke het gouvernement van koning Leopold het italiaensch afgezantschap begunstigt. Men heeft die verhaesling zelfs belagchelyk gevonden, omdat men thans, ingezien de onbe- grypelyke woelgeestery die aldaer heerscht, niet weet of onzen afgezant gesteld is by Victor-Emmanuel, of by turi- baldi, of by Mazzini Men vraegt ook of bet uyt toegenegenheyd is voor de Italiaensche revolutie, die de Kerk en den Paus zoekt te verdelgen, dat ons gouvernement eenen afgezant naer Italiën zend Of men- kan onderstellen dat het ministerie van koning Leopold niet met afschrik aenziet al de gru welen, al de moorden, al de verwoestingen en plunderingen die door de piemonteesche agenten aldaer bevolen, toege-, laten of begunstigd worden Men errinnert zich nog de laffe moord waervan onzen achtbaren landgenoot, den Markies de Trazegnies, van wege liet piemonleesch solda- tengespuys, liet slagtoffer is geweestwelnu, is dit mis schien eenen titel 0111 eenen belgischen afgeveerdigden naer Piemont te zenden en deszelfs reeds al te vette jaerwedde nog met 15 duyzend franks te verhoogen? Wy vragen dit omdat er uyt niets blvkt dat den afgezant van Belgiën aen het hof van Italiën de minste berisping gedaen noch reke ning gevraegd heeft over die schandelyke verradersmoord tegen eenen uytstekenden Belg gepleegd Dat men niet kome vertellen dat de moord van den Markies de Trazegnies een afzonderlyk fevt is, onbekend by 't piemonleesch gouvernementsedert eenige dagen hebben wy een schitterend bewys van het tegenstrvdige. Den moordenaer komt thans door de Romeynsehe politie aengeliouden te worden, 't is zekeren Fabrizzi, Romeyn, gehecht aen de edele-wacht, die zyr.en souverevn verraden beeft en die, na zich in een piemonteesch regiment geënga geerd te hebben, te Caslcliucio, den Markies de Trazegnies heeft doen doodschieten Op het gerucht te Napels verspreyd dat het Pauslyk gouvernement Fabrizzi wilde doen oordeelen als deserteur en als moordenaer, verzekert men dat den Pietnonteeschen generael La Marmora, by de vremde Consuls, geprotesteerd heeft tegen 't geen hy eene overtreding heet van t volkenrcgtü Ziet daer lieljpiemonteesch bcsluer, 't welk seffens rekla- meert en zich verhaest eenen vremdeling, eenen deserteur, eenen moordenaer onder zyne bescherming te nemen. Wy zyn nieuwsgierig om te weten of onzen afgezant iets zal doen om 't geregt zynen vryën loop te doen laten en om Belgiën te doen gevroken worden over eene gruwelyke verradersmoord, waervan eenen Belg liet slagtoffer is geweest Indien ons gouvernement al wederom niets doet, dan zullen wy 't regt hebben van te zeggen dat 011s geld nutte loos aen eenen afgeveerdigden in Italiën verkwist word en nog al wal meer. Het cyffer van 15,000 FRANKS verbooging is met eene meerderheyd van slechts 6 stemmen doorgegaen er waren 66 leden aenwezig 36 hebben voor gestemd en 30 legen. Het is beweenlvk dat er zoo veel representanten gedurig afwezig zyn zónder, te overleggen welke gevolgen hunne afwëzigheyd naer zich sleept. Maer wal is 't, te Brussel gelvk overal, is 't liedeken den boer zal 't al betalen, eene gewoonte of tweede nattier geworden KAMER DER VOLKSVERTEGENWOORDIGERS. By den aenvang der kamer-zitting van dynsdag is er eene ta- melylte langdurige woorflenwisseling ontslaen over de regeling der'volgorde van de werkzaemheden der Kamer. Eenen voorstel van M. de Gottal, strekkende 0111 de beraedslaging over het voor schot van 5 millioen aen MM. Pauwels en Comp. uyt te stellen tot 11a dc Paeschvacantie, is met 49 tegen 33 stemmen verworpen en vervolgens heeft de Kamer, op voorstel van M. Jamar, gewy- zigd door'M. den minister van financiën, beslist dat zyzlchon- •middelyk na de stemming over het budjet van buytenlandsche zaken met hel bewuste wetsontwerp zal bezig houden, be nnt- werpsche petitiën zyn dus voor caoigen tyd begraven. Het libc- rael kabinet heeft het talent 0111 tyd te winnen als het met nioeve- Ivkc zaken opgescheept is. Men zal hel ondervinden, de vyf millioenen zullen aen de com panie Pauwets toogestacn worden, niel^cgenstaende do wet stel-

De Denderbode | 1862 | | pagina 1