te doen geworden aen den Paus en aen Vrankryk ten opzigte van Roomen. Hy heeft herhaeld, dat het in het belang van den Paus zou wezen zonder uylstei afstand te doen van het wereldlyk gezag, en, volgens liera, gaet het fransch gouvernement onvoorzigtiglyk te werk met zyne troepen niet uyt de pauslyke Staten terug te roepen. T is naiëf zyn voor eenen zoo doorslepen staetsman als lord Palmerston, te gelooven dat den Paus en het gouver nement van Vrankryk zich zullen laten overtuygen door hem, en eene politiek aenneinen die, in den grond, voor- deelig ware voor Engeland alleen, hetwelk, zoo als den minister er zich over beroemt geen eenen shilling of geen eenen soldaet heeft gegeven om hel Pausdom in den grond te helpen en italiëu vry te maken voor den koop handel en de nyveraers van Engeland. GELDVERKWISTING. Men heeft eenige nauwkeurige statistieke opgaven verzameld, omtrent het acnlal manschappen die in de legers van Europa in dienst zyn, en het is inderdaed om iemand over de beschaving van het menschdom wanhopig le doen worden, wanneer men bevindt dat omtrent 4,000,000 mannen, by de laegste berekening onderdo wapenen zyn, hetzy ter bescherming of vernieling. Hier volgt eene lystleger van Oostenrvk 738,344 Pruysen, 719,092; Rusland, 850,000Vrankryk, 626,000 Groot-Brittanniën en Indien 534,827 Denemarken, Zweden, Spanje, Porlugael en 1 taliën, 303,497 totael, 3,771,760. De kosten van onderhoud, kleeding en soldy dezer manschap pen, bv de lage berekening van 460 franken per hoofd, is 1,800,000,000 franken's >e -s doch hel verlies is niet naer deze som te berekenen, hou ontzaggelyk ze ook zy, want wy moeten tevens nagaen wat er gewonnen zou worden, ware deze massa van prodüktieven, in plaets van onproduktieven aerd. Den arbeyd van 3,771,760 forsche mannen kan niet berekend worden op minder dan -1,800,000,000 l'r. 'sjaers te zullen op brengen zoodat er in vvaerheyd tusschen de kosten van hun onderhoud en watzy hadden kunnen voortbrengen, zoo hunnen arbeyd benuttigd wierd, een verschil is van omtrent 3,600,010,000 franken 's jaers. Dokument van Mgr. den Aertsbisschop van Toulouse. Den Journal de Toulouse heeft het volgende dokument van Mgr. den aertsbisschop. \an Toülouse ontvangen AARTSBISDOM TOULOUSE. Zonder klaglen te doen legen de beslissing in den Monileur afgekondigd, is het toegelaten te antwoorden op eenige valsche denkbeelden, welke door een groot gedeelte der druipers ver- spreyd zyn, opzigtens den vollen aflael, welke Mgr. den aerts bisschop'by wyze van jubilé heeft verleend. De gebeurtenis welkers dryeeuwigc verjaring wy gaen vieren kan onder twee zeer verschillige zyden beschouwd worden. u Ofwel als eene broedermoordende worsteling, en dit oog punt word door de Kerk betreurd, omdat deze volgens haèr evgen gezegde, afschuw van het bloed heeft. Of wel als eenen beslissenden krisis, waerin liaer bedreygd geloof aen een groot gevaer is ontsnapt, en langs dien kant, hoe smertelyk de herinneringen van 1562 in andere opzigten ook zyn, kunnen zv aen de Kerk een onderwerp aenbieden, dat dank zegging weerdig is. cc Men stelt zich dus niet voor de buvtensporigheden van weer kanten in de straten van Toulouse, over dry honderd jaren ge pleegd, te vieren, maer men wilt God bedanken, omdat die stad met dit eerste ongeluk, geen tweede, het verlies van den gods dienst harcr vaderen, heeft ondergnen, want den zegeprael van het calvinismus konde van Toulouse de hcyligcof een soort van fransch Genevenof eenen hoop puynen maken. Aldus het deel der liefdadigheyd toegewezen zynde, is de kerk verpligt dat van het geloof te maken. Het is daerom, dat zy, na tranen over den burgerkryg gestort te hebben, den hemel bedankt omdat die noodlottige zaek, zonder en legen haren wil uylgevoerd, den zegeprael der waerheyd heeft ten gevolge gehad. Ziedaer de gedachte der catholyken opzigtens eene verjaring welke met rouw geteekend is. Deze onderschcyding kan nog door eene vergelyking opgehelderd worden Wanneer de gou vernementen van een land aen de kerk Te Deum vragen voor verjaringen, vvaeraen de herinnering van vergoten bloed niet vremd is, hebben zy de pretentie niet. van haer de goedkeuring voor de verschrikkelykheden der worsteling te bekomen maer wel een bewys van sympathie, of ten minsten van hare ver- draegzaemheyd, ten voordeele der denkbeelden, welke er zege pralend uytgèkomen zyn. cc Het gezamentlyke van overzigt geeft al de inlichtingen der kwestie. De godsdienst-oorlogen zyn gewoonlvk van beyde kan ten overdreven hel is slechts aen de persooncn, met vooroor- deeleii, gegeven al de regten of onregten in een enkel kamp te zien dóch wat er voldoende is om de waerderingen der Kérk over'die wedcrzydsche weldadigheden te beschermen, is, dat zy door dezelve te herinneren, slechts beweert de verdediging van haer geloof te vereeren, en niet den aenval gewapenderhand der anderen. Het is inderdaed roemvol zyn symbool te verdedigen, gclyk elk a»de,r vaendel aen hetwelk men gelrouwheylt gezwo ren heeft. Doch misbruyk maken van de weynig uylleggende bewoording van hel mandement van Mgr. den aertsbisschop, om te bewyzen dat hy halelyke aenrandingen of wreedheden ver- hoerlykl, dit is het hert van den prelaet slecht bcloonen, omdat hy uyt eene liefdadige teergevocligheyd duyster gesproken heeft. cc Het is onnoodig erby te voegen, dal Mgr. den aerlsbisschop geenszins beweerd heeft zich in oppositie te stellen met de be slissingen van het konkordaet; want dezelfde wetgeving, overeen komstig welke zoovele andere procession te Toulouse gemagligd zyn, kan die van het drvhondërdjarig jubilé mngligon. Het is dus nutteloos te bevestigen dat men noch de denkbeelden heeft wil len doen terugkeeren, noch de principcn der hedondaegsche ver- draegzaemheyd willen trotseren, maer alleenlyk eene bladzyde der godsdienstige overleveringen van Toulouse doen kennen, welke het met toegelaten is te verscheuren. cc Dewyt inderdaed, Mgr. den aerlsbisschop, in den schoot zyner Kerk, eene zoo afzondcrlvkc gunst, gclyk die van den jubilé gevonden heeft, kan hy hetzelve dan afschaffen zonder zich jegens'het pausdom schuldig ie maken, wiens dekreten hy jegens zyne Kerk zou verbergen, wiens geschiedenis hy zou gewyzigd hebben eyndelyk jegens zyn volk, hetwelk hem stellig rekening zou hebben gevraegd over de genade, waervan hy het beroofde? Zyn geweien van bisschop antwoordde ontkennend en is hy, in het geval dat zyn geweten minder nauwgezet was, wel verze kerd, cïat onder de mannen, welke thans zyne voorzigligheyd beschuldigen, er wel velen zouden gevonden worden, welke billyker zynen moed zouden beschuldigen Overigens heeft Mgr. den aertsbisschop geenen moed willen toonen in eenen akt, die hem al te onbecluydend toescheen voor uytleggingen, die zoo kwaedwiilig als overdreven zyn. Hertelyk met onze afvallige broeders vereenigd, in weerwil van het ver schil van geloof,, heeft hy op de groote welwillendheyd gerekend, welke de beyde gemeenten elkander hebben verleend, voor wal hare herinneringsfeesten betreft. Ook, verre voor die groote plegligheyd eene uytdaging aen onze medeburgers der gerefor meerde eeredienst te willen doen, heelt hy er slechts de gele- genlieyd in gezien om hun de wederkeerighèyd te vragen van die onschuldige vryheyd, welke wy hun laten. Deze inlichtingen zyn voldoende om hel misverstaen le doen verdvvynen, zoo niet om de driften le ontwapenen dezelve zyn eene uytlegging en geenszins eene verschooning. Wanneer men, alvorens te handelen, zyn geweten raedplecgl. dan kunnen de onbillykheden eener denkwyze, welke op c-ene behendige wyze i in dwaling is gebragl, de vreugd niet stooren van vervuld' te j hebben hetgeen men als eene pligt beschouwt. '■~ggB*3*SK» UU CORRESPONDENTIE. Onvangen van M. D. B. ie Houdeng-Goegnies een manduel van 48 francs, dit met duyzende bedankingen voor den alleraengc- naemsten brief die dees mandaet vergezelde. Idem van M. B. te Lebbeke 6 fr. Geëerden vriend L. uvt N. ware het wel dal gy my de nalating van een ander deed uylboeten Keen, niet waèr en daerom reken ik voortdurend op uwe welwillendheyd. Koninglyke besluyten van 22 moert benoemen in het be- stuer van registratie en domeynen MM. L. Danncboom, ontvanger te Loochrisly, tot idem te Bilsen (Limburg) M. H. Beernaert, ontvanger le Poperinghe. tot de zelfde hoedanigheyd te Loochrisly. M. F. Willems, ontvanger te Nedcrzwalm, tot idem te Poperinghe. M. N. De Grave, ontvanger te Verlaine (Luyk,) lot idem te Nederzwalm. Een koninglyk besiuyt van 14 aenveerd het ontslag van M. P. Van den Branden, politie-kommissaris te Dendermonde. Een koninglyk besiuyt kondigt aen dat den buytengewoonen zittyd van 1862, voor bet exaem van gegradueerde'n in letteren, zal geopend worden den 22 dezer maend. Voor dezen buytengewoonen zittyd zal er maer eenen enkelen jury zyn, welken te Brussel zal zetelen. Men schryft uvt Geeraerdsbergen, 12 april Het merkweerdigste dat er maendag, ter geiegenheyd van de Jaermerkt, in onze siad le zien stond, was het overgroot getal hoornvee, hetwelk te koop gesteld wierd, hetzelve bedroeg rond de 1000 stuks. Van jaer lol jaer groeyt deze merkt aen, en mag als de schoonste en grootste van het land aenzien worden. De beesten voor de weyden vonden aftrok en wierden aen hooge pryzen verkocht. Onze overige merkten ondergingen geenc ver anderingen en blyven byna altyd betzelfde. By akte verleden den 9 dezer voor M. Van Bevere notaris, te Brussel, is er eene naemlooze maelsehappy gevormd, voor doel hebbende de daerstelling en de exploitatie van eenen yzc-ren weg van Brugge naer Blankenberghe. Deze maetschappy, het eens met financiers en eenen engel sehen ingenieur, den heer Tharton, stelt zich voor, eenb have toegankelyk voor de schepen der grootste toumeling te Blankeu- berghe te slichten. Er is aen het gouvernement voorgesteld het werk, welk reeds gestemd is om enkel eene schuylplaels te maken, door het nieuw ontworpen werk te vervangen. Het hof v^in beroep van Gend, heeft uytspraek gedaen inde zaek van M. Loosvcldl, uytgever der Gazzette van Thielt, aengeklaegd voor lastering, by middel der drukpers door Mulle, vrederegter te Oosterzeele. Den oorsprong van dit proces is nog al belangryk. De Gazette van Thielt wierd veroordeeld door de reglbank van eersten aen- leg zittende te Brugge, tot 2000 franks schadeloosstelling, om gezegd te hebben dat sieur Mulle geheele nachten in hérber gen en kroegen zat, waer hy eer en reputatie verloor. Die veroordeeling wierd de Gazette van Thielt gedurig verwe len door den Thiclleuaeren aen die vervvytingen willende be antwoorden, zegde de Gazette waerom zy veroordeeld was ge weest zy herhaelde zelfs het deel van het artikel dat hare ver oordeeling te wege had gebragt. De herhaling aenzag Mulle als eene nieuwe lastering, en hy spande nog een proces in tegen M. Loosveldt, uytgever der Gazette. De reglbank van eersten aenleg van Brugge verwees M. Loosveldt tot vier duyzend franks schadeloosstelling en tot de onkosten maer het hof in zyn gehoor van maendag heeft een arrest verleend, by't welk het vonnis van Brugge vernietigd word M. Loosveldt is ontslagen van de 4000 fr. schade en intresten, en Mulle verwezen tot het betalen van alle dö on kosten. t Ziehier een fcytdat dient aengehaeld te worden de ge volgen zyn gemakkelyk om vatten voor al wie eens wol wilt nadenken Eenen man, heel ervaren in de nyverheyd, had het ontYverp gevormd le Brussel eene fabriek op te regten voor het spinnen en weven van wölleif stó'ficn. Hy had besloten daer in eene som van 400,000 fr. te steken, doch, vooraleer iets te beginnen, wilde hy eens naer Engeland gaen Hv begaf zich naer de distrikten waer de Yvolle stoffen gefa- briekeerd worden. Het geen hy door ter plaelsen gezien en ge hoord heeft (hy raedpleegde verscheydene Engelschen, zyne vrienden) hebben zoodanig zyne voornemens veranderd dat hv weergekeerd is naer Brussel, yvcI besloten van alle denkbeeld van fabriekeren te laten varen. Onzen landgenoot had in Engeland de overtuyging vervY'orven, dat het sluylen van een koophandelstraklaet tusschen Belgiën en Engeland, voor ons alle konkurrenlie onmogelyk zal maken. Men heeft meermaeis gezien dat in den'loop Van een jaer den burgemeester, den pastor en den veldwachter van een dorp vernieuwd geweest zyn maer het is zelden of nooyt gebeurd dat een openbaer geslicht in vyflien maenden tyds alle zyne ambtenaren en bedienden heeft zien vernieuwen. \Vv vernemen dal zulk geval plaets grypt in het gevangenhuvs van Audenaerde, alwaer sedert den 1 february 1861 den be- Stuerder, den aefmoesenier, den geneesheer, de' kantoor-bedien den, eenen opzigler der gevangene mannen en de opzigster der gevangene vrouwen, allen door anderen vervangen zyn. De Antwerpsche -kommissie voor de militaire' dienslbaer- heden heeft.beslist dat er aenslaenden woensdag, den 23 dezer, eene nieuwe meeting zal gehouden worden in de lokalen van den vlaemsclicn schouwburg (theatre des Variétés). Naer wy vernemen, zal in die volksvergadering beraedslaegd worden over een Y*er- zoekschrift aen den koning, strekkende tot afbraek der beyde kasteden. Maendag hadden de kiezers van bet arrondissement Door- nyk eenen VolksverlegeiiYvoordiger te kiezen in vervanging van i wylen M. Savart. M. Dupret, kandidaet der liberale Associatie, is gekozen geYvorden door 1126 stemmen op 1196 stemmers. Hy had geenen mededinger. —Een leuvenseh blad meld dat de politic dier stad dezer dagen eene belangryke aenhouding heeft gedaen. Zekeren J.B.Chris- linens, oud veroordeelden, gedurende 20 jaren onder de waek- zaemheyd der politie geplaetst, ëfi die tot verblyfplaets had de gemeente Reckem, in West-Vlaenderen, verkeerde reeds sedert I omtrent zes maenden in banverbrekiug, toen den 4 april hy be trapt en aangehouden wierd op heeler daed van kleederen-diefte I ten nadeele der genoemde Dabreelle, op den Quoniam. Door de politie ondervraagd over hetgebruyk van zynen tyd en namelyk I over den oorsprong zyner bestaenmiddelen gedurende de zes maenden die komen le verloopen, eyndigde 'dien gevaerlykeu kerel met te verklaren dat hy den dader was van verscheydene dieflcn onlangs metinbraek gepleegd te Leuven, ten nadeeic der I genoemde Bosmans en der weduwe Devadder. Ter geiegenheyd dier laetsle diel'te was er reeds een regterlyk vervolg ingespan- nen tegen eenen inYvooner, Yvicns onschuld thans ten vollen herkend is. In den nacht van 11-12 dezer, is de hofstede van den land- I bouwer Rohaert, te Heestert, met alles wal zy inhield (een ge- bruyk van 7 peerden), de prooy der vlammen geworden. Eenen j persoon die vroeger knecht is geYveest by den heer Rohaert en, volgens zeggen van elkeen, het vuer in de hoeve zou gestoken hebben, is in de handen der gendarmerie te Avelgem. Het parket f van Koriryk beeft zich ter plaets begeven om er een onderzoek j te doen. De hofstede was den eygendora van Mev. wed. Bareel te Mecnen, De gebouwen die niet verzekerd waren, worden be groot op 16,000 franks. De peerden, beestialen, landbouwgerief, meubels, enz. van den pachter, waren verzekerd door de mact- f schappy Primes royalesgevestigd te Brussel, voor de som van 1 26,000 fr. Den genoemden J. De Weer, oud knecht van den lanbou- wer Rohaert, le Heestert heeft aen de gendarmerie verklacrd dat hy het is die hel vuer aen die hofstede gestoken heeft, uvt vrauk, voor oenen twist die tusschen hem en zynen gewezen t meester bestond Men schryft uyt Thienen, 16 april Te Utsenaeken, kleyn gehucht afhangende van de gemeente Oplintcr, leefden tYvee vrouwen, tante en nicht, deze' laatste een f jong mcysje van 25 jaren, wierd door Uvee werklieden van de gemeente ten huwelyk gevraegd. De tante bad tYvee koeyen op de markt van Thienen ver- I kocht, en had de 600 Ir. welke zy er voor bad ontvangen, in den strooj'znk van haer bed verborgen. Gedurende den nacht van denzelfden dag, rond 11 uren, drong er eene» man langs bet venster derbenedenplaels in buys. Door hel breken der ruyl, ontwaakten 'de twee vrouwlieden'en eeDcn sehrikkelyken slryd Yvierd tusschen haer en den moorde- naer aengevangen. Dezen laetsten met een kapmes gCYvapend, bragt aen de twee ongelukkigen zulke govveldige slagen toe, dat 1 zy beyde het beYvustzyn verloren. Aenstonds doorzocht hy het buys. Maer het gerucht van eenen voorbyganger dreef hem op de vlugt, zonder dal hy er in gelukt was de band op het geld te kunnen leggen. Het is maer des anderendaegs 's morgends, cïat eenen der geburen, verwonderd van als naer gewoonte de wooning nici open le zien, in huys is gedrongen en de tYvee vrouwen op den grond heeft vinden liggen, byna geene teekens van leven meer gevende. De verdenkingen van het geregt vielen aenstonds op eenen der minnaers van de nicht, die door het openbaer gerucht wierd aengeduyd. als bedreygingen te hebben gedaen.- Gelukkig voor den jongeling, dal hy twee dagen le voren eenen stamp van een peerd had bekomen, die hem op zyn bed hield. De opzoekingen Yvierden voortgezet, en wy vernemen dat er eenen hoefsmidsgast die nevens het buys der slagtoffers Yvoonde, is aengehouden. De vlaemsshe letter-en tooiieelmaetsehappy de Troostver- wachlcrste Rousbrugge, heeft eenen pryskamp van letter-, too- neel-, zang- en schryf- of teekenk undo uytgeschreven die op 7 en 8 september acnstaende zal plaets hebben. Onder andere Yvorden een drama in 3 bedryven en een blyspel in tYvee bedryven gevraegd, getrokken uyt de vaderlandschè ge schiedenis dus twee boekdeelen te schryven en Yvat dunkt u wat men daer voor tot prys uytreykt Eenige honderde franks By lange nietEene... mëdalie Schryft dan om eene medalie te Yvinnen mogelyks ter Yvecrde van ten hoogslen tien franken Wy twyfelen er niet aen of aen zulken prys zal men op niet veel stukken, wnerschynlyk op geen een, mogen rekenen. Eene bende valsche munters is ontdekt geYvorden in de omstreken van Luyk 't is te Jemeppe dat die kerels, allen van duytschen oorsprong, hunue schuldige nyverheyd hadden ge vestigd. Sedert eenigen tyd bevond men herhaeldelyk dat er valsche muntstukken in omloop wierden gebragt le Jemeppe en Seraing. Dit fevt had reeds de oplettendheyd der politie en het ^vanlrou- wen der handelaers opgewekt, wanneer donderdag avond zich eene ytouyv aenbood by eenen koopman van Jemeppe.om ver schillige artikels te koopen, die zy met oen tweefrank-stuk be* laeldc. Weynig tyds nadien bood zich eene tweede vrouw aen in hetzelfde maguzyn, en kocht er insgelyks verschillige voorner- pen, die eveneens met een tweefrank-stuk Yvierden voldacn. Toen deze vrouw vertrokken was, beschouwde den koopman oplettend de twee ontvangene muntstukken, en bevond dat zy valsch waren. Hy achtervolgde de koopster onmiddelvk tot ach hare woonst, en ging daerna de politie verwittigen. Deze nam voor, dnegs nadien van zeer vroeg in den morgend, aldaer eene huyszoeking te gaen doen, en bood zich werkelyk om 4 uren in do Yvooust'aen. Men vond er alleen de twee vrou wen, ofschoon sedert eenigen tyd daer ook twee mannen, eenen Pruys en eenen Sakser, zich hadden gevestigd. De huyszoeking bragt tol de ontdekking van een lamelyk groot getal valsche munten een stuk van 5 frank mpt het afbeeldsel van Leopold verscheydene stukken van 2 frank met het beeld der Republiek eyndelyk vele stukken van 20 centime», in na- boolstng der nieuwe niekelmunt. Al die stukken zyn in tin ep vry goed nagemaekt. Behalve de tint en den klank des melaels, j zou men ze ligt voor zilveren muntstukken nemen de valsch- j heyd der nngomackte nickels is nog minder gemakkelyk le er kennen. Er zyn in den haerd eenige overblyfselen van clou balm gevonden. De twee mannen, vormgieters van beroep, zyn op bun werk aengehouden. Hel zyn de genoemden Joseph Knóp, oud 40 jaren, geboren te Eschweyler (Pruysen), en Adam Scarbath, oud 36 jaren, geboren te Raase (Saxen). Hunne vrouwen en hunne vier kin deren heeft men insgelvk aengehouden. Men leest in den Economiste Beige De voortduring van den burger-oorlog in America doet de duerte van het katoen aenhouden, welks prys zeer vast is. De meeste onzer fabrieken vverken zachijens voort, en onze onder-

De Denderbode | 1862 | | pagina 2