OVERLEDENEN. Jongelings-kostschool te Deynze. Luysterryke BoHitig Over te nemen. worpene werklieden wachten tot dat het de Patriotten der Ver- ccnigde Staten behage, de oorzack van hun broodgebrek te doen ophouden. Maer men begrypt dat het taeyste geduld verzwakken kan, wanneer de behoeften van eerste noodwendigheyd 'des levens niet voldaen syn het behoort dus aen het land, eene helpende hand uyl te reyken aen onze duyzende arbeyders die door zulke noodlottige gebeurtenissen in de volstrekte onmogclykheyd zyn gesteld om voor hen zei ven te zorgen. Gend doet zyne pligt in deze zoo betreurlyke omstandig heden al de menschlicvènde middels worden aengewend om den nood der gebreklydenden te verzachten maer wy stippen met spvl aen dat hel overige der belgische bevolking tot hiertoe niets heeft afgedaen. k Hoe magtig nogtans ware de verligling dezes rampspoeds door den kleynen penning, welken iederen burger zou geven Onze werklieden vragen geene aelmoes zy bedelen niet, maer zy ondervinden niettemin al de slagen der ellende. [)e koninglyke familie heeft een bewys haren genegenheyd voor onze werkende klas gegeven de groote familiën van Brus sel hebben haer niet nagevolgd. De drukpers heeft het initiatief genomen voor inschryvings- Ivsten haren oproep is niet verhoord. Alleen de werklieden van Brussel en Luyk hebben hunne broeders niet vergelen. Deze vverkeloosheyd, deze ongevoeligheyd bedroeven het hert. Als er kwestie is van ter hulp te komen aen de slagloflcrs van eene groote ramp, door water of vuer veroorzaekt, komt den onderstand in overvloed toe, zelfs voor vremde volken, en men doel wel want nooyt kan den ryken een beter gebruyk maken van zvn geld. Maer om dat duyzende persoonen, in hunne huyze- kens stil en somber leven met het weynig brood, dat hun door liefdadige handen word toegereykt, wilt dit beduyden dat er geene diepe ellende is, die hoeft bestreden te worden Wy gelooven het niet. Een blad van Parys verhaelt het volgende zonderling geval In een koffyhuys aldaer trad een zedig gckleeden heer binnen en vroeg een glaesje brandewyn. Hy vestigde zyne blikken op vier jonge heeren die bezig waren met op den billard te spelen. Nie mand anders was op dit oogenblik in de zael. Den heer bemerktte dat eenen der spelers uyl den zak van zynen surtout die aen den muer hing, eene prachtige porle-cigare haelde, er eene cigaer uylnam en vervolgens de porte-eigaer weer in den zak stak. Met ccnen oogslag had den zedig gekleedden heer bemerkt dat in die 'por te-ci gare ook bankbiletlen staken. Na verloop van eenigen tyd ontstond er tusschen de vier billardspelers eene hevige diskussie betrekkelyk eenen stoot. Gedurende dit nam hy stillekens den surtout en den hoed mede die er boven op hing. Waunecr men den toer ontdekte'was den vent al lang weg. Den toer was ge speeld. Onzen heer had ongelukkiglyk zynen ouden hoed daerge- lalen, en naer onderzoek ontdekte men een gevouwen papier onder de voedering. Dit papier was eenen brief door welks adres men op den dader kwam. Toen men hem nam had hy nog de bankbilletten by zich. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Dynsdag, 45 april. Mgr. den aertsbisschop van Toulouse komt eenen brief af te kondigen in antwoord op de verfoeyelyke beschuldigingen welke de revolutionnaire liberale bladen legen-dien prelael hebben uyt- bragt; ter gelegenheyd des mandements '1 welk hy in zyn bisdom heeft doen afkondigen voor de aenstaende viering van den dry- honderdsten verjaefdag der herstelling van. het calholvk geloof te Toulouse. Mgr. Desprez wilt zich wel de moeyte geven zyne inzigten in dezen brief te verklaren, maer wat de nota betreft door den Moniteur ten zynen opzigte afgekondigd, den prdaet spreekt daer geen woord van deze stilzvvygendheyd is wel de beste antwoord die daer op kan gegeven worden, 't is hetgeen men m 't fransch noemtle silence du méprishet kon niet beter vallen. Wy geven dezen brief hier voren. In Engeland is gansch de aendacht nytsluylelyk gespannen op de zeemagt. De worsteling van den Monitor en den Menimac de proefnemingen gedaen le Shasburyness met een nieuw Arm- strong-kanon dat de sterkste beslagingen doorboogt die men tot hiettoe gebruykt heeft, de veranderingen welke die vreeslyke uytvindingen in de toekomstige oorlogen gaen te weeg brengen, dit alles is genoeg om deze bekommernissen uyt te leggen. Die bekommernissen zyn voornamelyk groot in de officiële wereld imtHers het geld te weten of de vaertuygen onverwondbaer kun nen zyn, of wel of de vernielende werptuygen onwederslaenbaer moeten wezen. In dien twist is het moeyelyk om weten wie het laetste woord zal hebben, alhoewel men kan voorzien dat de kracht der werptuygen altyd zal eyndigen met op de verdedi gende stelsels de overhand te behalen. Donderdag, 47 april. Eenen nieuwen brief van Mazzini, toegezonden aen het komi- teyt dat de revolutionnaire associatie van Riesi, in Siciliën be stiert, betnygt de volkomene eensgezmdheyd tusschen den ban neling en Garibaldi. Mazzini roept Garibaldi uyt als eenen waren verlosser hy beroept zich op de zelfwilligheyd en het initiatief des volks, welke men heelt willen vervangen door het Iraeg slaefscli en onzedelyk werk der gematigde party hy vêrklaert dat men ten allen pryze de gevaerlyke en vernederende mede hulp van Louis-Napolepn moei vermyden. Vrydag, 48 april. Alle dé inlichtingen die ons uyt Berlyn toekomen, geven langs om meer de zekerheyd dat de demokratische party eenen groo- tcn zegegrael zal behalen en dat het ordewoord barer kopstuk ken, de herkiezing der oude gedeputeerden, stiplelyk zal ge volgd worden. Men schrvft uyt Bourges De omhaling zondag laetst in de hoofdkerk gedaen voor den Sl-Picters-pemiingheeft eene schroomlyke som opgebragt. Men verzekert dat dc offerpeiiniugeii al met. min dan 5000 franks bedragen. Men moet er bvvocgen dat Mgr. den aertsbisschop alleen, in de omhaling die hy deed binst de vespers, omtrent 3300 fr. heeft ontvangen de goudstukken en zelfs de bankbriefkens regenden. Dit feyt is des te bewonderensweerdiger, dal het juyst komt achter eeue zware inzameling gedaen voor de Zus- terkens der armen en de omhaling ten voordeele van de Kleevkas der Voorzienig lie yd. In de verschillende statistieken der bourborsche benden van het koningryk Napels die wy hebben opgemaekt, zegt de Union van Parys, hebben wy er' twee gemeld die do.or vrouvvs persoonen waren aengevoerd. Den Eco van Doloniën geelt ons ten dien aengaende eene meidensvveerdige ni^dedecling. De zus ter van den on gelukkigen Borgès is aen het hoofd ecner der talryk'ste benden, die nu t lieerden en grof geschut voorzien zyn. Diü'hcldhaftige vrouw heeft den eed gezworen dat zy de dood van haren broeder zal vreken. Men heeft niet vergeten die zinsnede der laetste redevoe ring van den Heyligen Vader waerin Pius IX verklaerde le welen dat er uytzendèlingen Italiën doorliepen om de geestelykheyd een adres tegen de wereldlyke magl te doen teekenen. De Ar- monia van den 9 april meld ons dat Pater Passaglia aen bet hoofd dier onderneming stond, en dat hy beloofde aen de priesters die met hun handteeken op het adres te stellen, eenige moeyelyk- heden zich over den hals zouden halen van vvege hunne Bis schoppen, dat zy daer voor ruymschots zouden vergoed worden door 's lands schatkist. De zaek was beraemd tusschen P. Pas saglia en baron Kicasoli, en men beweert dat men reeds omtrent dry duyzend handteekens had ingezameld, toen M. Pialtazzi aen hel bewind kwam. Deze vvyze van handteekens te werven doel er de weerde van kennen. Men vrnegt zich thans wat er gaet ge beuren. M. Rattazzi weygert het akkoord goed. te keuren dat tusschen P. Passaglia en M. Rieasoli gesloten is. De ondertee- kenaers, gewonnen door de belofte eenerschadeloosstelling gaen zy thans berooid worden van den eerloon waertoe zy regt hebben Gaen zy thans hunne verbintenis niet intrekken Gaen zy een proces inspannen tegen P. Passaglia 'T is hier wel het woord ellendige te herhalen dat den Heyligen Vader zoo gepast in zyne aenspraek van 25 maert gebruykt heeft. Het groote vraegstuk, door het laetste gevecht tusschen den Minotaurus en der Merrimac aengaende de kust-verdediging opgeworpen, blyft hel onderwerp van alle gespreken. De houten oorlogschepen hebben hunnen tyd gehad de toe komst is nu aen gepantserde zee-monsters voor wat aengaet het eygentlyke gevecht op zee. Opfciglëns de kustverdediging zyn de proeven, eergisteren op last des Staetsbestuers genomen te Sheaburynes, beslissend geweest ter gunste van het Armstrong- kanon tegen de geharnaste schepen. Men had aldaer eene groote en zware yzere schyf opgeregt, in den vorm van een groot deel van het gepanserde schip den Warrior. Die^chyf wierd bescho ten met kogels naer de uytvinding van sir William Armstrong van 300 pond zwaer. De schyf is op verschillende punten doorboord geworden eerst met volle en daerna met gedeellelyke lading poer; de door- booriug was veel zuyverder met de volle ladingmet de gedeel- telyke wierden er meer scheuren toegebragt. Het vraegstuk is derhalve opgeloster is nu bewezen dat wy onze kust-versterkingen en onze vloten kunnen bewapenen met kanonnen die de gepantserde schepen, in den aert van den Merrimacstuk kunnen schieten. Men voegt er hy, dat de Warrior en nog andere gekurasseerde schepen, met zulk zwaer geschut bewapend kunnen worden, dat de vlottende batteryen, gelyk den Minotaurus niet te duchten zullen zyn. Men leest in dc Patrie: Eene depeehc uyt New-York meld, dat men zich binnen kort verwacht aen een nieuw gevecht in den aort van den Minotaurus en den Merrimac. Dp gepantserde fregat Floridavan de zuydelyke marine, op dezen oogenblik ten anker in de haven van New-Orleans, nam den 28 meert de laetste schikkingen om uyt te varen en den blocus dier haven le doorbreken, ten eyndc aen twaelf groote schepen, met katoen bevracht de baen te openen naer Europa. Hel eskader van het Noorden, welk de haven van Nieuw- Orleans insluyt, is samengesteld uyt zeven houten oorlogslepen, welke de Florida alleen in de worstclling zal moeten bevechten en vernielen. Reuter's office heeft lydingen uvt New-York van den 1 april. Den generael Burnside, na de inneming van Newbern, heeft Beaufort bezel, in Noord-Carolina "Hot tegenwoordige midden punt des opstands, Virginiën, is insgelyks aengctasl ten Noorden en ten Zuyden ten Noorden, door het leger van den Potomac, ten Zuyden, door de krygsmagten die, op de kusten werkende by Albemarle-Sound, dreygen de gemeenschappen af te breken van de hoofdstad der Zuyderlingen met de zee eenerzyds, en met de katoen-Stalen anderzyds. Londen, 41 april. Luydens een artikel, gisteren door den Times afgekondigd, zou er uyt genomen proeven gebleken zyn dat de nieuwe kanon kogels, door de Armstrongs-kanonnen geschoten, in staet zyn om de yzeren platen der geharnastte schepen en batteryen te doorboren. Die proeVen zyn genomen op een dergelyk schip, ter reede van Shoeburyness. De eenigste opmerking, welke men tegen de bewering van den Times kan maken vooral onder betrek van kustverdediging, is dat de geharnaste vlottende batteryen op leeg water kunnen werken, en aldus de groote schepen metjArmslrongs-kanonnen bewapend, op behoorlyken afstand kunnen houden, of dezelven by de in- vaert der groote havens totael vernielen. Men schryfl uyt Londen, 46 april. Het lyden van Lancashire begint vvaerlyk bedroevend te worden. Te Blackburn, op 84 fabrieken, werken er nog slechts 48 geheel de week, 25 vier dagen per week, 48 dry dagen, 23 zyn heel en gansch gesloten. Byna een derde der bevolking leeft van den onderstand der openbare liefdadigheyd. Ongelukkiglyk is het moeyelyk het eynde van zooveel lyden to voorzien. Den voorraed van katoen, nieltegcnstnendc de vertraging van het werk, vermindert alle dagen daer zyn ten hoogslen nog 450,000 balen amerikaensch katoen over, en, de gelukkigste omstandigheden veronderstellende, 't is te zeggen het eynde van den burgeroorlog der Vereenigde-Staten binnen de dry maenden, met den bcnoodigden tyd voor het inpakken, inschepen en ver voer, zou Liverpool geene aenkomst kunnen ontvangen voor de maend september. De 450,000 balen in magazyn, die zes maen den zoudeu moeten duren, zyn de gewooulyke verbruyking van vyfweken. Niettcgenstacnde dien rampzaligen toestand, bedryfl het werkvolk geene de minste daed van wanorde, het doel noch klngt noch morring hooren 'T is om dat hel diep overtuvgd is dat zyn lyden niet toe te schryvcn is noch aen de schuld der fabriekanten, noch aen het ongeluk des gouvernemenls, noch aen de gebrekkigheyd der wet, maer enkelyk om de omslandighcyd waerocn er weynig of niets te doen ts. Daer ligt het geheym van hunne gèlatenheyd, hun geduld en moed. Nogtans moet men zich niet ontveynzen dat binnen kort het gouvernement eene pligt zal te vervullen hebben, na- mclyk van door buytengewoone onderslandsmiddelen in die buy- tengewoone folieringen ie voorzien. Een telegram uyt Warschau sprak lactst van een nieuw begin van wanorders, die laetst in die stad had plaets gehad. Zie hier wat de bladen van 41 april ten dien aengaende zeggen. De overheyd was verwittigd geworden dat gisteren een zeker getal kwaedwilligcn, behooronde ten meederen deele tot de klas der studenten, voornemens waren eene betooging in le rigtcn tegen Z. Em. den aertsbisschop l'elinski, op het oogenblik dat hy op den predikstoel zou klimmen, in de hoofdkerk van St-Joannes, voor het sermoen dat hy alle donderdagen van den vasten doel. Deze belooging moest bcslaen in eene gciuc'itvolle ontruyming der Kerk, om het sermoen te doen ophouden. En inderdaed, toen de menigte gcloovigen, begeeng om het woord van haren herder te aenhooren, menigte die bestond uyt omtrent 4u00 persoonen, vergaderd was, bemerkte men eenige jonge lingen die de heylige plaets doorliepen, al verschillende kanten hun ordewoord gevende. Toen den weerden prelact op den predikstoel klom en ging beginnen spreken, begonnen verscheydene dier jongelingen, aen de grilje van den hoogen autaer staende, hunne mutsen te draeyen, te hoesten, te morren, en verheften zelfs hunne stem om hel volk uyt de kerk te doen gaen. Daerna, begonnen zy een deel des volks voor hen te stuwen, 't welk het doelwit dier be tooging niet kennende, maer voor wanorders vreezende, was opgeslaen en aftrok om de kerk uyt te gaen. Alle de maelregelen waren genomen op dat de voornaemslo opleyders van dit onbetamelyk tooneel niet ontsnappen zouden aen de verantwoordelykheyd die zy hadden ingeloopen Met zorge gadegeslagen en van naby gevolgd, wierden zy by hun uytkomen uyt de kerk in de straelcn aengehouden, ten getal le van 44, door de stads serjanten, in de omstreek der hoofdkerk geplaetst. Hunne aenhouding wierd verrigt zonder eenigen weder stand van hunnent wege, noch van vvegc het volk dat met hen niet kon samenspannen, maer dal zelfs" niet lange wachtte van weer te koeren in de kerk, ziende dat de openbare rust met ernstig bedreygd was. Het sermoen een oogenblik onderbroken, wierd alsdan her nomen om niet meer gestoord te worden, en den aertsbisschop, zienelyk bewogen, maer die binst die treurige stoornis eene echt evangelische verduldigheyd had doen blyken, bedankte in warme woorden en herhaeldemael de geloovigen, voor de aen dacht met welke zy zyn woord acnhoorden. Warschau, 46 april. Zie hier welk het lot is der jongelingen den 40 aengehouden om de kerkdiensten gestoord te hebben. Twaelf onder hen zyn by het leger icgelyfd een is voor eeneu oorlogsraed verzonden, en twee zyn lot verscheydene weken vestingstraffe verwezen. BURGERLYREN-STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 2 - Vrouwisl. 5 J. De Docker, schrvnwetker, 22 j., Graenmerkt.C. Claessens, 6 maend Mylbeke. E. Wellenion, 3 j., Schnerbeke. F. Sterck. 3 j.Scharbeke. T. Van der Hoeghen, kantwerkster, 23 j., Molcstra«:lje. J. Lieven.*», man De Vevlder, schoenmaker, 68 j., Leopoldstraet. - F. Slagmulder lj., Schuerbcke. PROSPECTUS. De hear Pasloor-Deken van Deynze nam den l'tén February 186], dit gesticht over en deed bet door eenen priester besturen. l)e loegang tot'het zelve is ten uiterste begunstigd door de nabvheid eener groote standplaels des yzeren wegs. Eene gezonde luchtstreek, schoone wandelingen, groote speelkoerei- luchtige en met zorg onderhoudene lokalen en slaepplaetsen brengen mug lig het hunne by om dit verbljf aengenaem te maken. Altyd wordt den kinderen een gezond, gansch toereikend en wel bere:d voedsel voorgedischt. Geern roepen wy deswegpn de getuigenis in der ouders en der leerlingen die mei ons in betrek slaen. Niets is verwnerloosd geworden om dit gesticht ter hoogte der meest- befaemde kostscholen te brengen. Men wil er de jongelingen tol deugd en wetenschap opbrengen, hen m- t al hunne pligten jegens God, hunne ouders en de niaetschappv bekend maken. Het onderwys wordt ten grooten deele gegeven door priesters Dervoe»>e is het ingerigt, dal het, naer bet verkiezen der ouders, de leerlingen tót hoogere studiën moge bereid maken, of, tot de nyvetheid en den koop handel voorbeschikken. Het vervat 1° De kristene leer 2° de grondige kennis der fransche en vlaeinsche talen3° de reken- en stelkunde, de meetkunde, de lynteekenin" de beginselen der bouwkunde, de landmeting enz. 4° de geschiedenis en de nerdrykskunde, voomamentlyk de geschiedenis en de beschryviiig van Belgie 5° eene inleiding tot de natuerlyke wetenschappen 6° dé duitsche en engelsche talen 7° de schryfkunde, het boekhouden en de voornaemslo schikkingen uyt het koophandelsregt8<» de beginselen der meest in gebruik zynde regten 9" de niuzyk. VOORWAERDEN. De leerlingen uit een ander opvoedingsgesticht komende moeten van een bewys van goed gedrag voorzien zyn. Daer eene voorboreidende klas aen het gesticht gehecht is, kunnen de kinderen die de 7 jaren bereikt hebben reeds aenveerd worden. Het jnerlyksch kostgeld beloopt lot fr. 3"0-U0, alle gevvoöne onkosten medebegrepen, als schoenen kuisschen, inkt, stoel in do kerk, licht en vuei enz. enz. liét kostgeld wordt by kwartael en voorop betaeld bv de intiede, der» 20 december, den 10 maert en den 1 jmiv. Elk ingetredene trimester is ten vollen uit eischbaer, behalve in geval van ziekte. De lessen vnn zang, landmeetkunde en koophandel zyn gansch kosteloos. De leerlingen betalen geene inlrece. Zv moeten voorzien zyn van het volledig beddegoed, van servietfen, hnnddoeken, tafelgerief (mes, vork en lepel). Het geslicht verleent koste loos het gebruik van bedstoel, bedgordyuen, wasnhkom, beker, enz enz. Is zulks de begeerte der ouders, zy kunnen vnu het gesticht eveneens het beddegoed, behalve de lakens, bekomen tegen eene jaerlyksche som van 18 franken. Ook het wasschen der kleedercn word ondernomen mils fr. 30,00 's jaers. UITGANGEN EN VACANT1EN. De leerlingpn verlaten het gesticht niet ten zy in gezelschap hunner ouders, of derzelver afgevaerdigdep. Twee vacantien in het jaer worden topgestaen de eene mei den Paeschtvd, de andere by het «'inde van Augusty. Ilel nenvangen der vacantien word de ouders vroegtydiglyk bekend gemaekt. Drie mael per jaer ontfangen de ouders eenen bevvysbrief waerin men ze met den ge7ondlieids<tael, het gediag, deD vlyt en den voortgang hun ner kinderen bekend mnekt. De Regent S. GEVAERT. F.r zyn af te spelen met de Bolle eene Hesp van 32 halve kilos en 2 Ko- rentebrooden, een voor die het meeste getal zullen zyn, en een voorde voortskomende die ten getalle van 12 zullen zyn. I)e Bolling zal plaets hebban den tweeden Poeschdng om 3 uren namiddag, in de herberg den KRIEKEI.AER. by Charles lou^ BEEREN'S tot Heldergem, gehngte Öofn. Die er voor genegen zyn kunnen zich aldaer laten bevinden. Een volledig BAKKERSGEREEDSCHAP in goeden staet. Zich te bevragen by J. Bte DE VROEDE, aen dc Molenstraotpoort.

De Denderbode | 1862 | | pagina 3