OVERLEDENEN. Le Mandataire Umversél, Jongeliugs-kostschool le Devnze. door de wet bepaeld, en het regt om te cyscheu dnt die, welke naderby worden geplant, uytgednen worden, behoort oen deh buerman, zelfs ook ols het aenloopt op boomen die in eenc haeg ingelyfd en bestemd zyn om op de gewoone hoogte gehandhaofd te worden. Het gebruvk, welk volgens art. 681 van Napoleon's Wetboek, de plantingen toelaet op minder dan twee meters afstand van de aangrenzende erve, inoet worden aenzicn als plaetselyk, en niet als een algemeen gebruvk, gestemd op de verdraegzaemheyd der gebuerlieden tegenover elkander. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Woensdag, 23 april. Wy hebben reeds gesproken van de proeven te Shocburgness genomen om de kracht te bestatigen van een nieuw Armstrongs kanon, bestemd om de geharnaste bodems te doorbooren. Den Times kondigt ten dien aengaende eene nota af, die hem uyt officielen oorsprong schynt medegedeeld te zyn, en in welke hy verzekert dat de ballen door het nieuw wapen van sir W. Arm- sl"ong uytgewoi pen, platen yzer van vyftien duymen dik hebben dwars doorgeschoten. Aldus zou Engeland al spoedig hersteld zyn van de onlstellenissen welke de gebeurtenis van de Merri- vm en den Monitor hem veroorzaekt had. Donderdag, 24 april. Een uytmuntend blad van Turyn, de Campaniledie groote diensten aen de Kerk heeft bewezen onder de verschillende titels van de Campaua (de klok), de Campanone (de Groote Klok), en eyndelyk de Campanile (den Kerktorenkondigt zyne versmei- ting "aen met het blad II Piemonte. Sedert tien jaren beloopen de boeten tot dewelke de Campanile veroordeeld geworden is, tot 40,000 fr. en de redactie heeft tien jaren gevang moeten uytdoen, ter eere der vrye Kerk in den vryën Start. Het blad 11 Piemonte te willen behouden, in 't vooruytzigl des gevals dat den koning van Piemont weer koning van Piemont zou worden. Alwederom eene belediging van Garibaldi legen het fransch krygsvaendel en tegen geheel Vrankryk. In eeneu brief welken dien held zoo bewonderd door de voor de ilaliaensche eenheyds- gezinde dagbladen van Vrankryk, geschreven heeft, leest men dat het fransch leger te Roomen de schande der vremde dwingelandy verbeeld. Vrydag, 25 april. Victor-Emmanuel is naer Napels zyn vermaek gaeu zoeken in hel looneel der onheylen en rampen flie hy aldaer veroorzaekt heeft en der puynen die hy er opeengehoopt heeft. 'T is het af- schuwelyk voorregt der bedorvene naturen van het kwaed te bewonderen en er zyn behagen in te nemen. Dal den Edeldeu- kenden Man zich dan verheuge op het zien van dit napelsch volk dat door de vremde onderdrukking verpletterd Jigt, ten bloede toe door de piemonteesehe gretigheyd uytgezogen, en in zynen godsdienst, vaderlandsliefde en zeden beledigd is Het schynt evenwel dat de revs van den overheerscher aenleyding geeft tot eenige onrust. Immers, Victor-Emmanuel vergenoegt zich niet een talryk geleyde mede te nemen, het is niet genoeg dat Napels vol loope van militairen, tot overmaet van voorzorgen en krach tens het princiep van nieltussehcnkomsl, zullen de engelsche en fransche eskaders der Middellandsche zee den koning op zynen zegelogl vergezellen en ligging komen nemen ui de golf van Napels, tydens het verblyf van den overweldiger in de hoofdstad des koningryks van Beyde-Siciliën. Dit alles zal de piemonteesgezinde bladen niet beletten uyt te bellen dat Victö'r- Emmanuel van zyne nieuwe onderdanen aenbeden word Meu leest in eene rooinsche briefwisseling,van 15 april Uwen landgenoot, M. de Trazegnies, vader van den jongen vrywilliger door de Piemontezen vermoord, is met zyne vrouw en dochter te Roomen aengekomen. Den Koning van Napels heeft hem met de hertclyksle gencgenheyd ontvangen en is hem te gemoet gekomen van zoohaest men hem zyne aenkomst aenkon- digde. Het onderhoud van Frans II met den ongelukkigen vader was lang en heitroerend de Koningin was er tegenwoordig en voegde hare rouwklagten by die welke haren koninglyken echtge noot aen de dry bedrukte leden dier edele familie toestuerde. Ik heb u gezegd dat het lichaem van den jongen markies begra ven geworden is in de kerk van het Belgisch Kollegie, wacr reeds twee uwer landgenooten rusten, August de Misson en graef Alfred de Liminghe, welken laetsten, gelyk gy nog weet, den verleden winter door eene onbekende hand getroffen wierd. Meu zegt dat den markies de Trazegnies ten prooy is aen de diepste droefheyd, welke niet doet dan aengroeyen sedert dat hy de aerde betreed die den erfgenaem van zynen naem bedekt. Per oogenblikken schynt hy aen de wezentlykheyd zyns ongeluks te twyfelen en is voornemens, zegt nn o, aen den kardinael- vikaris den oorlof te vragen om het lyk eene laetsle maei te mogen doen ontgraven. Uwe .lezers welen dat dit lyk gezocht is geweest in eene soort van piemontesche vleeschplaels door persoonen die daerloe door dé familie belast waren, en dal het niaer is kunnen berkend worden aen zyne knevels en zyn hair, aengezien het in eenen volkomen staet van naektlieyd verlaten lag. Den vader van den ridderlyken vrywilliger vraegt om de evenwezenlykheyd- dier geliefde overblylselcn te mogen bestati gen welke hy, zegt hy, aen zekere bezondere teckens zal lier- kennen. Berlyn, 21 april. brieven uyt Munehen kondigen de onderbouw aen van den groothertog van Toskanen Ferdinand met de zuster van Frans II, Koning van Napels. Het huwelyk zal den i2 mey worden inge zegend. Het jonge paerzal zich naer Lmdau (Bcyeren) gaen vestigen. Douai, 21 april. «Met hol komt zyne uytspraek te doen in de zaek Mirès. Den hetigten bankier is vrvgesproken op alle de punten der beschul diging. Den graef Simeon is mede vrvgesproken. Wilt men een denkbeeld hebben der sehroomlvke 3ommen welke het proces Mirès zal kosten Het onderzoek \vne-r zaken door de daertoe aengcslelde experten heeft al niet min dan 22,000 fr. gekostde enkele uytscbryving der stukken welke Mirès heeft moeten doen voor zyne verdediging, heeft 7000 fr. gekost. Alhoewel de eygentlyh gezegde proces-kosten ten laste van den Stact hlyven. heeft dit proces aen der. beschuldigden reeds meer dan -200 duyzend franks gekost. En nogtans de justitie is kosteloos, gelyk de Constitutie zegt. Wat zou liet zyn indien zy het niet ware In de omstreken van Breit, arrondissement Mice, wierd er eene groote wolvin vervolgd. Het dier, langs den weg van Vouli- mclle vlugtepde, randde een achttienjarig mevsje aen, en wierp het ten gronde. Op hare kreten snelt den omier-bngadier der douanen, den heer Ücllcrha toe. Hy is gewapend" met zyne karabyn hy gaet regt naer do wolvin, en hard schreeuwende, wend hy de aemlaeht van liet vreeslyk dier af, dat zvne proov verlaet en naer zynen aenvaller sneH. Uellerba stact, legt koelbloedig aen, schiet, en het beest viel badende in zyn bloed. Aenstonds snelt Dellerba ter hulp van het nieysje dat bewusteloos lag. Maer, op het oogenblik dat hy voor- by de wolvin gaet, rigl deze zich op en springt op haren acn- vallef. Döh vangt er een schrikkelyk, yselyk gevecht aen tus- schen Hiensch en dier, gedurende welk de scherpe tanden van de wolvin door het vleeseh van den onverschrokken douanier dringen. Met eene buytengewoonc lichaemskracht begaefd, vat hy zyne tegenkamper by de keel, werpt haer ten gronde en, zynen voel op de borst van het dier zettende, houd hy liet iri bedwang. Maer de wolvin verdedigt zich wanhopig misschien zou den moedi gen Dellerba zyne overwinning dner betaeld hebben, ware niet den herder Croësy (oegesueld om hem te helpen. Tenvvl dezen laetsten de wolvin in. bedwang houd, staet Dellerba "regt en maekt het schrikkelyk dier af met eenen kolfslag. Thans, zegt den .1lessager de Nice, komt ons een treurig berigt uyt Breil toe. Dei: brigadier is dood.... Nutteloos vvterd'hem de meeste zorg toegediend na die sehrikkelyke worsteling. Zyne wonden beloofden een spoedig herstel, doch donderdag lae'tst, begonnen er zich sehrikkelyke tcekeus te loonei), die den kloe ken man te bed wierpen Dellerba wierd razend hy is zaterdag overleden in de grootste pynen, beweend door iedereen welke van zyne moedige deed gehoord had. SCHR1KKELYKE ONTPLOFFING TE WOLVERHAMpON, 19 DOODEN. Dynsdag, in de vericdcne week, heeft er in de yzergietery van Mill Held, Prieslfield, naby Wolverhampton (Engeland), eene ver- schrikkelyke ontploffing placls" gehad er is eenen ketel be sprongen. De fabriek, welke door den lieer Thomas Rase be steen! wierd, en toebehoorende aen de kompagnie der Banken van Birmingham, is samengesteld uyt twee smelleryiin en drv werkhuyzen, welke allen gebezigd worden voor de fabrikatic van alle soorten van yzer. Eenc der smelteryên, de eenige welke voor den oogenblik werkte, is samengesteld uyt 2U fourneysen voor de smellin" van minerael-erts, uyt eenen Itamer, bestemd om op liet metael- scliuym te bonzen van de yzeren bouten, welke in de fourneyzen worden voortgebragt, eu uyt een stelsel van rollen, het yzèr in slaven plellerende hetwelk van onder den hamer komt. De niaehieneu welke de hamers en rollen voor do staven in beweging bragten, hadden 80 paerdenkracht, en ontvingen den sloom uvl twee cylindervormige ketels van 8 lot 9 voeten door snede en van 20 voeten hoogte. Eenen der ketels wierd gestookt door de bttyzen van vier fourneyzen en den anderen door die van twee. Dynsdag, omtrent kwaort na tl uren, op den oogenblik dat er 40 arbeyders aen het werk waren, en dat het gansehe stelsel der macliien in beweging was, is den eersten ketel met een donde rend gedruysch gesprongen. Dry derden van den ketel, weende ongeveer 8 tonnen, vvierden tot eene hoogte van 2 tot 300 voeten in de lucht geslingerd, en de andere gedeelten in dry verschillige riglingen in liet vverkliuys verspreyd de yzeren pilaren, welke het dak ondersteunden, wierden omver geworpen, enjièt hout werk, aen hetwelk zy lot sieunscl dienden, wterden lot splinters verbryzeld. Terzelfder tyd vlogen liet metselwerk der fourneyzen, het gesmolten yzer en de brandende kolen in alle riglingen, 'en te midden van dit alles vvierden er mannen, dood'of met' bloed overdekt meegesleeptanderen wierden onder liet smeltende yzer, onder de vlammende kolen, of onder de gloeyende steenen begraven. Een uer na de ontploffing had men t4 schrikkelyk verminkte Iv- ken van onder de puynen geliaeldeen derzelve was zonder hoofd en dit laetsle is niet meer teruggevonden het lichaem was let- terlvk in twee gesneden cn verbrand dé andere waren min of meer mismaekt. Ten gevolge hiervan eu welligt ook omdat eenige werklieden vremdclingen en slechts sedert den dag te voren in het vverkliuys waren, beeft men eenige der lyken niet kunnen erkennen. Behalve die 14 lyken, heeft men 15 andere slagtoffere van onder de puynen geliaeld, vvaervah er verschcydene verselirikke- lyk gekwetst waren. Negen hunnér zyn naer' hel gaslliuvs van South Staffordshire, gelegen op ongeveer anderhalve myl afstand van de gielery, en zes andere naer hunne wooningen gedragen Dry der eerstgemelden zyn op den overtogt naer liet 'gasthuys overleden, en eene» der anderen op den weg naer zyne wooning Eenen is er gestorven nadat hy in het gasthuys gebragt was èii men wanhoopt over de dry anderen. De wonden der werklieden zyn byna allen var. denzelfden aert- breuken, brandwonden, enz. Men doorzoekt nog de puynen voor het ophalen van twee andere slagtpflers, en misschien nog meer. Het groolste gedeelte der herkende dooden zyn huysvaders. De scltade aen liet nralerieel veroorzaekt; word*op 2 lot 3000 pondon sterling (50 tot 75,000 fr.) geschat. De groote lioeveel- lieyd water, in de piaets der ramp verspreyd, schynt te laten veronderstellen dat de ontploffing niet aen gebrek aen water in den ketel moet toegeschreven worden. Tol hiertoe is liet moeve- lyk zich ecu denkbeeld van de verschrikkelyke ramp te vormen doch men denkt, dat de wezenlyke oorzaek door een zorgvuldig onderzoek zal gekeild worden. Merrimac is wederom uytgerust en heeft hare bemanning •aenboord. Men verwacht spoetlig een gevecht tussehen de twee yzeren monsters. Dat zy op het punt staet den aenval te doen, bcvvyst, dat heiT.aeldelyk stoomljooten van Norfolk in de naby' heyd van liet fort Monroe konren om verkenningen te maken sedert de lactste dagen woed echter eenen bevjgen storm langs de kust, en er zal voorzeker niets ondernomen worden voor het eytide daervan. Men vreest en verlangt dat gevecht te gelvker tyd. Men hoopt dat den Miuauloris zegevieren zal, maormên is beducht voor het tegendeèl. De Merrimac loopt ongeveer twee mylen sneller in hel uer dat zynen vyand, en zoo het liaer geluk ken mogt dezen te beschadigen of zelfs voorhy te loopen en zee te kiezen, verwacht men hel ergste. Zy zou zeer gevoegolvk naer New-York kunnen gaen en de groole'stad bombarderen 'of voor bet .aller minst een bevvys barer tegen woord iglteyd geven, by voorbeeld zoo als den Ruyter deed op de Theems Op zaterdag 29 niaert, ten 9 uren 's morgens, heeft er in den zuydelyken wyk van Filadellia tegenover de gevangenis Moyainensing, eene ontploffing piaets gehad, wacrvan de gevol gen vcrschrikkelyk waren. Eeneu vuerwerkmakcr, Jackson genoemd, die reeds dry of viermalen, en namelyk iu den afgcloopeïi zomer, als door een wonder aen de dood was ontsnapt, had eene manttfakluer van kardoezen voor liet leger opgerigt en van hel gouvernement eene aenzieiilyke bestelling ontvangen cr wierdon ongeveer 80 per soonen in gebezigd, en men zegt, dat er mét meer liacst dan voorziglighcyd in gewerkt wierd. Het is dit werkhuvs welk in do lucht is gesprongen. Het ongeluk wierd door een dof gedruysch aengekondigd welhaest daerna wierden de alarmklokken in de gansehe stad ge klept. Den burgemeester, het politie-oppérhoofd en den coroner, per tolêgraef over de uytgestrektlicyd van liet ongeluk verwittigd begaven zich in alle liaest naer de placts der ramp. Aldaer was reeds eene ontelbare volksmenigte vereenigd eu de spuyten wierden van allo kanten aengobragt. Nog nooyt heeft er zich zulk een jammerlyk tooncel opgedaen voor die, welken er de getuygen van waren. Den grond was langs alle kanten overdekt mei stukken vleeseh en gebeenten. Den schryver van dit verhael, act) hetwelk wy deze inlichtingen onlleenen, heeft op meer dan eene achtste myl afstand een stuk van eenen schedel opgcraept aen hetwelk nog hair hing een ganseli tnensclienliool'd, hetwelk later voor dat van den genoem den John Mohaffy wierd erkend, wierd op teiien onbehouwden grond, tegen den inner der gevangenis, gevonden. Boenen, lan den, vingeren, tecncn en stukken van hoofden, wierden op de daken der aenpalende huyzen byeenverzameld, en'al de omlig gende muren waren met bloed bevlekt. Ik heli, zegt den verhaler, eenen policie-oficier gezien, die een vol vaetje mot ingevvanden. gebeenten en vleeseh droeg, cr was geen buys in tien omtrek, op welks muren er geene men- scbelyke overblvfsels plakten. Eene maeg wierd op een huvs der derde straet geworpen. Ik heb versebeydene vrouwen gezien, welke met brandende kleedcren lijor on'daer liepen en vvoervoor de volksmenigte vhiglte om niet met haer in aeiirakieg te Komen, Men heeft ambulanciën in al de aenpalende wooningen ingc- rigl, men volgde langs alle kanten het bloedig spoor, hetwelk wierd achtergelaten door de gekwesten, welke naer die ambu lanciën gedragen vvierden. Van de 78 persoonen, welke in het etablissement gebezigd wierden, heelt men lol hiertoe slechts het spoor van (j'l hunner gevonden, cn van dit getal telt men er 40 of 50, welken op don slag gedood of gevaeriyk gekwetst waren. Edward Jackson, zoon van den eygenaer, is onder de dooden, en miss Jackson zvne dochter onder tie gekwetsten. Een dertigtal vrouwen of jonge meysjès komen op du dooden- lyst voor. Men denkt algemeen, dat het ongeluk het gevolg is van de zorgelooslieyd, waermeê liet etablissement 'bcsluerd wierd. Dewyl cellier de twee kinderen van den eygenaer er het slagt offer van zyn geworden, zwygl men voor zyne droefheyd on heeft hy zvn aendeel in de algcmeene sympathie. Eenen jury door den coroner vereenigd doet onderzoek over de oorzaken en de omstandigheden dezer gebeurtenis. IIURGEHLYKEX-ST.WD. GEBOORTEN. Mannelyk 6 Vrouwei.. 8 HUWELYKEN. C. Van Damme, tnolenaer, met A. Wrsemaet, winkelierater. J. Depots, twyndersgasl, met R. Praet. winkelierster. P. Speeckaert, man Fransaerl, daglnoner, 4tt j., Mvtbeke. E. Pau- wets, 'O maend, Sehaerliete. J. L', Roy, man Lambert, onderluytenant 55 j., ttoogslraet. C. Desliommes, tonder beroep. 37 j., te Lede over leden. J. De Sehryver, man Luycx, schoenmaker, 54 j., Kortenieuwst. C. Van den Abbeele, vronw De Coninck, ronder beroep, 56 j,, Schnrr- beke J. De Volder, vrouw Van Cutsem, mulsemaekstcr, 35 j lloppem. -J. De Mot, vrouw Tolleneer, landbouwster, 46 j,, Dte-Job. l)e Wostelinck, vrouw Druck, herbergierster, 50 j., Nieuwstrael. C. Van Helle, 4 j., Zoutstraet. E. Willems, wedr. Van der Steen, landbouwer, 74 j., Mvtbeke. 14. AGENCE INTERNATIONALE, Demande des Représentants dans chaque ville de la Belgique. Bonne position. Point de cautionnement it fonrnir Ecrire (franco) a M. GÜÉRIN MERCIER, Directeur, rue du Midi it Bruxellles. I PROSPECTUS. De heer Pastoor-Deken van Deynze nam den l*ten February 1861 dit gesticht over cn deed het door eenen priester besturen. De toegang tot'het zelve is ten uiterste begunstigd door de nabyheid eener groote'standplaets des yzeren wegs. r Kene gezonde luchtstreek, schoone wandelingen, groote speelkoeren luchtige en met zorg onderhondene lokalen en slaepploetsen brenpen magtig het hunne by om dit verblyf aengenaem te maken. Altyd wordt den kinderen een gezond, gansch toereikend en wel bereid voedsel voorgedischt. Geern roepen wy deswegen de getuigenis in der ouders en der leerlingen die ipet ons in betrek staen. Niets is verwaerloosd geworden om dit gesticht ter hoogte der meest- befaemde kostscholen te brengen. Men wil er de jongelingen tot deugd en wetenschap opbrengen, hen met al hunne pligten jegens God, hunne ouders en de maetschappv bekend maken. Het onderwys wordt ten grooten deele gegeven door priesters. Defvca is het ingerigt, dat het, naer het verkiezen der ouders, de leerlingen tot hoogere studiën moge bereid maken, of, tot de nyverheid en tlen°kn p- handel voorbeschikken. Ik-t vervat 1« De krislene leer2o de grondige kennis der fransche en vlaemsche talen; 3° de reken- en stelkunde, de meetkunde, de lynteekeni t- de beginsfle» der bouwkunde, de landmeting enz. 4» de geschiedenis n de aerdrykskunde, voornnmenllyk de geschiedenis n de l éschrwi R^lgie 5° eene inleiding tot de natuerlykc wetenseliappen 6" de duitsche en engelsche talen 7o de schryfkunde, het boekhouden en de voornaeni.f.1 schikkingen uyt het koophandelsregt8o de beginselen der meest .r» gebruik zynde regten 9° de niuzvk. VOOilWAERDRN. De leerlingen uit een ander opvocdingsgesiicht komende moeten var, bewys van goed gedrag voorzien zvn. Dner eene voorbereidende klas aen het geslicht gehecht is, kunnen ia kinderen die de 7 jaren bereikt hebber, reeds aen veer d worden. Het jaerlyksch kostgeld beloopt tot fr. 320-00, alle gewoone m.kas Ml medebegrepen, als schoenen kuisschen, inkt, stoel in de keik, lid.» n vuei enz. enz. Het kostgeld wordt bv kwarlael en voorop betaeld by de intrede den 2U december, rleir 10 maert en den 1 juny. Elk ingetreden* trimester t ten vollen uit eischbaer, behalve in geval van ziekte. De lessen v»n zat.g, landmeetkunde en koophandel zyn gansch kostelo- s De leerjingen betalen geene intrede. Zv moeten voorzien zyn van het volledig beddegoed. van servien.- handdoeken, tafelgerief (mes, vork en lepel). Het geslicht verbenl lus'-.' loos hel gebruik van badstoel, bedgordyneu, woschkom, beker, enz •li' ls zulks de begeerte der ouders, zy kunnen van het gesticht' het beddegoed, behaUe de lakens, bekomen tegen eene" jaerlyksche m van 18 franken. Ook het wasschen der kleederej, word ondernomen fr. 30,00 's jaers. UITGANGEN EN VAEANTIEN. De leerlingen verlaten het geslicht niet ten zv in gezelschap hunner ouders, of derzelver afgevaerdigdep. Twee vacantien in het jacr worden toegestaen de eene met d*n Paeschtyd, de andere by het einde van Augusly. Hel nenvangen der vacantien wordt de ouders vroeglydipl^k bekci d gentaekt. Drie mael per jaer ontfangen de ouders eenen bewvsbrief waerin men *c mot den grzondheidsstnet, het geding, den vlvt en den voorfean» hun uer kinderen bekend raaekt. De Regent S. GEVAERT

De Denderbode | 1862 | | pagina 3