ZONDAG II MEY 1861 ZESTIENDEN JAERGANG - Nr 819. Vertrekuren uyl de Statie Aelsl NAER.: 6 FRANKS 'S JA FES. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 10 Mey 1862. DE R003ISCHE ZAKEN. Let op, Landgenoten I De keerzijde der medalie. pauslyke aenspraek DEN SENAET. Benderm. 5-20 8-25 11-55 12-30 3-JO 6-10 tokermi 5-20 8-25 12-30 6-iO »-00. Brussel 7-45 0-0 12-15 3-10 5-45 8 *25 S-55 Much. Urns. Antw. 5.-20 8-25 12-30 3-10 6-10 Leuv Thien Luvk 5-2 8-25 12-30 3-10 6-10 Verv LandStTniveij,5-20 8-25 12-30 3-10 6-10 G^nri 6-30—8-25—12-30—3-10 -6-10—8-50 i?Gend, Brugge, Ostende 8-25 -12-20 0-00 3-10 6-101* klas langs Dcndermonde. Kortrvk, Mouscroen, Hvssel (langs Lede) 8-25 12-30 0-00 3 10 -6-10. Doornvk, Ryssel (langs Ath 7-455-45 0-00 Nin.Geetardsb. Ath, 7-45 2-30 5-45 0-00. Bergen, Qtiievrain 7-450-00— 2-3 1-5-45 VAN ANTWERPEN NA ER St-N'ikolaes, Lokeren, Gend. 5-30 8-30 10-30 3-0'' 4-30 7-00. VAN GEND NA ER Lokeren, St-Nikolaes, Antweipen. 6-10 9-00 10-20 2-45 5-00 7-00. lede staen aide konvoys. Te idegem staen deie vertrekkende van Ath 6-40U-GO 10-10 4-35 0-00 en deie vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te gysegem stil al de konvovs uvtgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-0() des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uvt Ath 6-40 10-10 's morg. 4-35 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-10 's morg. 2-50 6-00 en 8-50 des avonds. VAN LOKEREN NAKR Dendermonde, Aelst 6-50 12-15 3-00 7-20-». Ninove, Geerardsberjjen, Ath G-50 12-15 - 3-000-0. VAN ATI? NA EK Gepraerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-40 10-104-350-00. Lessen. Geeraerdsbergen.Ninove. Aelst, 6-4t>0-0010-104-35—0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-40 10-1( - 4-35 0-00. Gend, Brugge, Ostende 6-40 (langs l.ede.) 10-10 4-35 0-09 VAN GEND NAER Audenaerde, 6-25 9 30 1-35 7-4n naer Aelst, 7-00 11-30 2-20 5-00 7 35 8-20 VAN BRUSSEL NAER Aelsl, Gend 6-00 7-35 11-40 2-2t' 5-20 8-00. Ninove, Gecraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-20 5-20 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (l. Aelst) 7-15 00-00, 2-00 5-15 7-45 (I. Mech.) 5-45 9-10 12-55 3-35 6-40 Aelst, 7-15 7-55 124)5 2-00 5-15 7-45- DEN DENDERBODE Men weet niet waeraen zich te houden nopens de zaken van Roomen. De gebeurtenissen nemen van uer tot uer eene buytengewoone belangrykheyd aen en de politiek van onzen magligen gebuer verandert van oogenblik tot oogen- blik. Wat wilt by? Niemand kan het stellig zeggen. Hy heeft, door zyneu raedsman Billault, in den Senaet, doen verklaren dat de onderhandelingen van M. Lavalette (den vertrouweling van prins Napoleon) melden kardinael Antonelli zullen hei nomen worden en dat, dit mael, Vrankryk dringender raedgevingen zal laten hooren Dit is te zeggen niet dat Vrankryk, rnaer wel deszelfs Meester al zyne magl zal gebruyken om den Paus te dwin gen toegevingen te doen, welke door de revolutie en de mafounieke secte van Hem geëvscht worden. Alles schyut dan aen te kondigen dal wy tot eene uyterste krisis naderen, zelfs schynen de gebeurtenissen het plan van den franscheu alleenheerseher vooruyt te gaen, want weynig had hy gedacht dat hy zich zoo gauw zon hebben moeten verklaren, als hy een nog lang verblyf zyner troepen te Roomen aenkondigde. Indien het anders ware en indien hy prys hecht aen zyne eer, dan is 't meer dan hoog tyd van stilzwygendheyd op te leggen aen de stoutmoedige tael van den piernon- teeschen overweldiger, dien de revolutionnaire secte als werktuyg gebruykt om hare onlieylspellende ontwerpen tegen den Paus uyl te voeren. Wat is de tael van den g'excommuniceerden overwel diger? Luyslert, en gy zult met ons overeenstemmen. Te Genua heeft hy namelyk het volgende gezegd Dees jaer, ik geef er de verzekering van, zal het Room- sche vraegstuk opgelost zyn. Te Napels heeft hy deze verklaring nog stelliger in de volgende bewoordingen gedaen Zoo vwrig den wensch is der Italianen hunne hoofdstad wéér te bezitten, zoo vurig is ook den wensch der FRAN- SCHEN DE BEZETTING VAN ROOMEN TE EïN- DIGEN! Dit mael verbind Victor-Emmanuel Vrankryk, hy eom- proinetteeyl het mei in deszelfs naem te spreken. Wie heeft dezen verblindden koning daermeê gelastVan wie heeft hy zending ontvangen aldus te spreken Heeft hy geheyme mededeelingen gekregen van dezen die poogt zyne inzigten te verbergen Is 't den keyzerlyken prins, dien minnaer van 92, die zou gelast worden met den II. Vader te onder handelen Men zegt dat den keyzerlyken kozvn naer Napels gaet vertrekken, gelast met eene byzondere zending by Victor-Emmanuel. Wy twyfelen daer sterk aen, want den kozyn is poltron tot in de ziel en zeer wel zou by zich wachten zich derwaerts te hegeven, als 't zon waer zyn 'tgeen de revolutionnaire bladen afgeven, namelyk dat Napels in geenen al te geruststellenden toestand verkeert, hy zoo verre, dat de politie eenen maelregel genomen heeft, waerbv niemand, zelfs niel de bedienden van het koninglyk huvs, toegang heeft tot de wooning van Victor-Emmanuel, ten zy men voorzien is van eene kaert bezegeld met den koninglyken stempel en inhoudende den naem en voornaem van den drager en de handteekening van den ambtenaer die ze afgeleverd heeft. Ons dunkt dat deze al te nauw keurige voorzorg luyder spreekt dan de volksvreugde waervan den telegraefende revolutionnaire briefwisselingen met zoo veel ophef gewagen. Dit zal prins Napoleon wel overleggen vooraleer naer Napels te vertrekken. Wat er van zy, de maconnirke liberhaterspers van alle landen is in vreugde, zy zingt victorie en wend de grootste poogingen aen om overal haren aenstaenden zegeprae! en den val der Culholyke Kerk rond te bazuynen. Hoort wat die schand- en smaedpers uylgalnit Het fransch bezettingsleger zal eene vrye intrede aen den g'excommuniceerden koning en aen den keyzerlyken jacobin verleenen by hunne aennadering zal den Paus nvt Roomen vlugten om er nimmer in terug te keeren, en Roomen zal aen de keyzers teruggeschonken worden gelyk ten tvde der oude Romeynen. Alsdai) zal 't niet Catit Jlicisiiius gedaen zyn, het heeft zyneu tyd gehad, liet sterft, 't is alrcede dóód en begraven I Deze voorzegging, welke de muconnieke secte alle dagen op honderd verseliillige toonen uyltronrpet, boezemt haer I noglans geen voile vertrouwen in, de seete is, tegen haren I dank, gepraemd aen de goddelyke bescherming der Kerk te gelooven hare gehuerde en belaelde dagbladen durven aen hunne lezers niet laten kennen hoe zeer de religie dugelyks aenwint en hoe zeer de godsdienstige werken thans vermenigvuldigd worden, 't welk alleen genoeg is om de rampzalige ontwerpen der secte te vervdelen. De liberale dagbladen van Parys wachten zich wel te verkondigen wat er, met de laetste paesclifeesten, te Parys en geheel Vrankryk door, is geschied, namelyk dat de paeschcommuniën op eene verbazende wyze vermenig vuldigd zyn geworden. Den eersten paeschdag was de oude hoofdkerk van Parys die zooveel aerdsche gloriën heeft zien verdwynen en vallen, stomme getuyge van een feyt 't welk de helsche woede der maconnieke secte moet doen gloeyën de menigte van alle standen die gedurig in den zelfden geest van geloof, hoop en liefde in dezen tempel vergaderd was om er het heylig brood des levens te nutti gen, was zoo groot, zoo ontzettend, dat de uytdeeling der heylige Communie, welke te gelyker tyd door Mgr den Artsbisschop en den zeer eerw. Pater Felix gedaen wierd, van 8 tot 10 uren onafgebroken duerde Men verhaelt dateenen hooghjeplaetsten persoon, de kerk uytgaende, errinnerde, dat in 1832 men nauwelyks eenige edele zielen ter heylige.. tafel zag naderen,, terwyl men er heden ZES DUYZENÏ) op eenen enkelen dag telde Welke terugkeering voegde hy er by, rnaer ook welke les voor die gouvernementsmannen en "anderen, die 't werk van Gods Zone willen verdelgenDit is een leger welk zy niet zullen konnen overwinnen en voor welk zy zullen moeten wyken. In Belgiën ontmoet men den zelfden godsdienstigen geestdrift. De hoofdstad heeft zich tydens het laetste paesch- feest byzonderlyk doen onderscheyden in alle parochiën wierden er zendingen gepredikt welke met eenen buvten- gewoonen iever gevolgd wierden en voor uytslug gehad hebben dat er, dees jaer, boven de 10,000 paeschcommu niën meer dan op andere jaren uytgedeeld zyn geworden. In Italiën, zonder Piemont zelf uyt te zonderen, ziet men dagelyks de godsvrucht vermeerderen en, op 't oogenblik der vervolging van alle slach, de:£atholyke genegenheyd aengroeyën. Te Napels, in tegenwoordigheyd van den piemonleeschen kerkbanneling, ziet men een zestigtal bisschoppen eene verklaring teekenen van onverbrekelyke verkleefdheyd aen den H. Stoel en in voordeel der tydelyke magt van den Paus Mae'r wat gebeurt er te Roomen zelf? De stad is buyten- gewoonlyk opgepropt van vremdelingen, en zoo grool, zoo algemeen, zoo geestdriftig zyn de genegenheyd en liefde tot den H. Vader, dat, na de viering der paeschfeest, een engelsch-protestantsch blad gedwongen is geweest de vol gende verklaring te doen Als men zulke genegenheyd ziet voor den Paus, al de a kuyperyën der Piemontezen, geholpen of niet geholpen door andere mogendheden, konnen nouyt den minsten uytslug hebben, den Apostolyken Stoel staet vaster dan ooyt Er zyn te Roomen zoo schrooiuelyk veel vremdelingen, dat den H. Vader in d'onmogelykheyd is gehoor te geven aen al die zulks vragen. Op paeschavond heeft er eene zeer groote ontvangst in het pauslyk paleys plaeis gehad. Den H. Vader had het aenschvn schitterend gelyk de zon, en Hy sprak tot die groote vergadering met zooveel vertrouwen en kioekmoedigheyd, dat allen er over verstomd waren. Ziet hier een deel der Ik ben gelukkig rondom my zooveel goede en brave geloovigen te zien, dit bewyst my dat gy gekomen zyt om uwe herten en wil op het graf der heylige Apostelen neer te leggen, en vervolgens ook 0111 te protesteren dat gy de denkwyzen van de vyanden der Kerk met mede- deelt, (Hier bersten de aenklevingen en toejuyehingen a los.) Den Heyligen Vader herneemt Wy leven in eenen a tyd dat men, in een groot dee| van Europa, de grond- a beginselen der regtveerdigbeyd en des regis verlaet. Gy, a gy zult stryden Ja, ja, roepen de aen hoorders ja a Allerhevligsten Vader Gy, gy zult eerst strvden, zegt den Paus, door het gebed, het geduld, het belr.iu- a wen en de volstandigheid die u zullen gelevden tot den dag van den zegeprael der goede zaek. Den apostolyken a zegen welken ik gereed ben u te geven, zal u zegenen, u, a en de voorwerpen die gy medegebragt hebt, en alle dë leden uwer fanniiën, zoo wel degenen die op den goeden weg zvn als degenen die in dengenen niet zyn welken gy zelve bewandelt. Hy zal u nog veel vertroostingen geven. Hv zal uwe sterkte zyn. (Den Heyligen Vader legt hier de hand op zyne borst, de aendoening vermeerdert.) lly zal uwe sterkte zyn vooral op den schrikkelyken en laetsten oogenblik die uwe zielen aen God zal weèr- keeren. Wy zyn niaet geschapen en op de aerde gesteld a geweest om te verdienen nadien bv God te leven. Dat dezen zegen u Itelpe om getrouwe Christenen te zyn dat hy u vergezelle al door de beproevingen des levens,' tot den oogenblik dat wy ons allen zullen vereenigen on! a in den hemel voor alle eeuwighevd te regeren, ik geef hem U uyt ganscher herte. (De s'lem van den Heyligen Vader word hoe langer hoe meer bewogen.) Ik geef a hem u met de hulp der Maegd Maria en der Apostelen a de HH. Petrus én Paulus. Wv zullen hier niet trachten te zeggen met welke ge voelens doordrongeo waren allen degenen die het geluk hadden dien heyligen zegen te ontvangen. Den belgischen Senaet heeft, lot eer van ons land, ook zyne stemme van protestütie laten hooren tegen de onbe- grypelyke herkenning van den zoqgezegden koning van Italiën, door ons roekeloos ministerie gedaen, zonder reke ning te houden van het godsdienstig gevoelen der natie dat hierdoor tot in 't herte gekwetst is geworden. Deze protestatie wierd in weerdige, in krachtvolle, in verhevene bewoordingen gedaen en erriunert die oude overleveringen van trellelyklieyd en opregtheyd die het belgisch volk steeds gekenmerkt hebben. Ook is er 't mi nisterie zoodanig van onthutst geweest, dat het niet wist waer 't hoofd steken en dat het zich uvt den slag zocht te trekken met eene onregtslreeksche bedreyging van demissie. Het was den geleerden heer baron d'Anethan, oud-justië cieministerdie 't vuer opende en tot staving zyner diepgedachte redevoering, waerin hy aenwees hoe ramp- zaliglyk het ministerie de belgische "onzydighcyd enz. ge schonden en met de voeten getrapt had, de volgende stellige verklaring aenhaelde, die M. H. De Brouckere, den 12 mev 1854, toen hy minister van buytenlandsche zaken was in den senaet gedaen had en luydde als volgt De onzydighcyd van [lelgiën. verbied hem niet alleenluk van deel te nemen in de vyandelykheden, zy verbied aen ons land ook alle daed die eene uylsluytelyke politieke vending zou meebrengen. En wat is die herkenning anders dan eenen dier hatelyke akten van onvoorzigtigheyd, dien 't land weieens duer zou konnen betalen Dan is önzen achtbaren senateur, den heer baron Van de Woestyne, opgetreden om die zoo impolitieke als dwaze en onregtveerdige herkenning te ovcrgeesselen en ze, in naem zyner Catho.lyke lastgevers, in eene kruvmige en schitte rende redevoering te veroordrelen en te schandvlekken. Meester Rogier voelde zich de teenen geplelterd, hv schartte zich 't hair, keerde, vrong en wendde zich g'elvk den duyvel in een opgesloten wywatervat, want hy meende reeds dal men hem van 't schotelken ging afjagen.' Hv nam dus al zynen inoed in de handen en zocht zich, door alle fyne streken en oude sehoolvosseryën te verontschuldigen. Hy vertelde dat hv de principen volgde welke, door dë Pauzen, betrekkelyk de herkenning vim souverevnen be leden zyn geweest, dat Pius IX deze herkenning' niet'had afgekeurd, aengezien hv eenen niinciiis naer Brussel ge zonden heeft, dat Holland, Portugael, Engeland, al luter- sclie ofcalvynsche volkeren, Victor-Emmanuel ook herkend hadden, dat onzen afgezant te Turyn gestorven zynde moest vervangen worden en dat het bygevolg onmogelyk was het koningryk Italiën niet te herkennen, en meer andere dingen te veel om te melden, rnaer die alle meer of min naer 't magonuiek liberalismus roken. Met die schoolvossenstreken meende Rogier er boven op te zyn en aldus aen verdere kammingen te ontsnappen. Maer den man had gerekend zonder onzen geleerden en diepl grondigen senateur, den achtbaren heer baron Dellafaille welken dan ook het woord vroeg en den akt van herkenninë zoo ongenadiglyk overzweepte, dat Rogier blauwe lipperr een groen gezigt en 't Ivf vol kiekenvleeseh kreeg. Den

De Denderbode | 1862 | | pagina 1