hoogst defligen spreker galmde eene zoo gepeperde rede voering uyt, dat Rogier en al zyne liberale medehelpers zochten in den grond te kruypen. 13e onvoorzigligheyd, de onstaetkunde, de dwaesheyd, de onregtveerdigheyd en schande der herkenning van 't Itaiiaensch koningryk wier- den klaerder of zoo klaer bewezen dan twee en twee vier maken, de verradery der Napelsclie judassen, de moorde- naers, de plunderaers, de brandstichters, de verkoopers hunner meesters en de toejuychers van deze schelmeryën wierden door den geleerden redenaer dermate geschand vlekt, dat geheel den senaet zienlyk ontroerd was en dat de liberhaters zelve beschaemd schenen zich een deel dezer redevoering te moeten toeeygenen. Kortom de woorden van baron Dellafaille waren als gloeyënde kolen die alle slimme voorwendsels en subtile argumenten als strooyhal- men kwamen verbranden. Ook heeft deze redevoering eenen diepen indruk in den senaet gemaekt en de ministers bene vens de liberale senateurs zoo geweldig uyt hun lood geschokt, dat zv alle te samen als verpletterd hier en daer brokken en stukken van verschooningen zochten te doen gelden en den moedigen spreker poogden gedurig 't onder breken om hem toch te doen zwygen. Maer M. Dellafaille hield den draed zvner gedachten vast, hy ging voort en eyndigde met aen ai zyne tegensprekers zoo digt den mond te stoppen, alsof hy hun een slot had opgezet. Wy wenschen ons arrondissement duyzendmael geluk, zvne twee vertegenwoordigers in den senaet hebben't ge schonden goed regt, de miskende regtveerdigheyd, de verkrachtte waerheyd gevroken, zy hebben zich als ware .Belgen gedragen en doen zien dat trelfelykheyd, eer en geweten by hun op alles den voorrang hebben. Wy bedan ken hun dan, in naem van ons arrondissement, in naem der principen van regtveerdigheyd en eer, die zy 7.00 kloek moedig als diepgrondig hebben gehandhaefd. Nog andere Catholyke Senateurs als namelyk de heeren de Lacosle, de Robiano, de Rodes, de Ribaucourl en Malou hebben insgelyks deftig hun stuk gestaen en niet weynig byedragen om, met M. Dellafaille en Van de Woestyne, de°waerheyd over de Italiaensche zaken te doen kennen. Aen deze heeren ook sturen wy onzen vurigen dank toe en zeggen hun dat de waerheyd en regtveerdigheyd allerdef- tigs'te verdedigers in hun gevonden hebben, en dat zy veel van 't Vaderland hebben verdiend. Een vlaemscli blad maelit de volgende bemerking Den '28 februarv laetsleden, toen den heer Giiillory in de Ka mer voorstelde om het jaerlyksche krediet van 1,332,189 fr., voor den gev.oonen dienst van het lager gemeentelyk ondervvys, op '2 millioen te brengen, dan schilderde den heer Frére den toestand der schatkist als onrustwekkend af. Den 1 mey daeropvolgende, toen er op voorstel van liet Gou vernement, kwestie was aen de kompagnie Pauwels, voor de fortificatiën van Antwerpen, eene som van 5 millioen vooruyt te betalen, dan deed den heer Frére den toestand der schatkist als voortrcffelyk voorkomen. Dit is de eenige tegenstrydigheyd met van den minister der finanliën in 1859 verdedigde hy de groote omheyning van, Antwerpen, welke hy in 1858 bestreden had 1 p. den Paus Pius IX, wiens weldadigheyd onuytputbaer is, in weerwil van den bedenkelyken toestand hem door do vyanden van den godsdienst berokkend, laet niet na zich zelve opofferin- gen op tèleggen om de ongelukkige van het gansche christen dom ter hulp te komen. Onze landgenoten zullen met eene diepgevoelde dankbaerhëyd vernemen dat den Heyligen Vader bevolen heeft, dal eene belangryko som wegens Z. II. gestort zal worden ten voordeele der hongerlydende geiidsche werklieden. ZIEKTE DES KONINGS. Don Koning beeft zondag ccne tweede operatie onder enen die eene groote verzachting in zynen toestand te weeg ge- bra<"t heeft. I11 den avond, was den staet Zyner Majesteyl min voldoende dan hy het de voorgaendo dagen was geweest. Wy lezen in den Moniteur Dynsd3g, 11 uren des avonds. Den toestand des Konings was binst den dag denzelfden ge bleven. Des avonds hebben er zich gunstigere teekens voor- gedaen.^ jndépendemee (inorgend uytgave) De inliohtin"en dié ons binst den dagzyn toegekomen over de oezondheyd Z. M., bestaligen eene verbetering op do tydin- eenvan «istcren avond. Den Koning heelt dezen nacht tamelyk geslapen tot ten 2 1/2 ure des morgends. Wv lezen in den Moniteur van dezen inorgend Woensdag, 11 uren des avonds. Den toestand des Konings is binst den dag nog al goed ge weest Rond den avond zyn de phietsclyke smerlen toegenomen. Brussel, vrydag, 10 uren 35 m. 's morgends. Zvne Majesteyt ligt zeer slecht. De geneesheeren hadden 1100- dig geoordeeld eene vierde operatie le doen maer den toestand van den doorluchligen zieken maekt ze onmogelylw. Wv lezen in den Eelio Beige Wv hébben vernomen naor den staet des Konings sedert dat den bulletvn van den Moniteur verschenen is wy gaen trachten te vollcdi"en hetgeen al te droog en te onvolmaekt is in de re gelen anoden Moniteur, om den algemeenen angst te stillen De operatie welke den Koning zondag laetst ondergaan heeft, was '0 derde den doktor had ze voldoende verklacrd. Don dag nadi»n kwamen cr erge leokens voor. Den doorluchligen zieken «evoeldo smerteii die van dan afgeduord hebben lol den dynsda" acb'crnocn. Toen die pynen ophielden, zag men in den Konin„ eene vcrli"ting, eene béternis, die aenslonds in den besten zm genomen wierd. Maer men bemerkt eene groote verzwakking, eene gevoelige vermindering van natuerskraehten, en daeruyl besluvt men dat hetopbonden van alle smerlen heel wel door eene noodlottige oorzaek zou kunnen te weeg gebragl zvn. Tot deze laetste dagen toe heelt den Koning niet opgehouden zich met de openbare zaken bezig to houden maer sedert tien a twael'f dagen handelde by met zyne ministers met anders meer dan bv geschrift. M ttogief hooft zich zondag laetst ten kasteele van Laken aen geboden" maer is niet ontvangen geweest. 0 Ji den baron Nothomb, onzen minister te lierivn, is door Brussel gereysd, zonder den Koning le hebben mogen zien. Den laelstcn minister met welken den Koning gesproken beeft, is den genera-l Chazal. liet onderhond had plaets over ttvaeif daoen en heeft by de twee uren geduerd. Sedertdien beeft den Koning aen denzelfden minister eenen zeer langen brief ge schreven. Het volgende leest men in de Shipping Gazette van Londen, een blad dat gewoonlyk zeer goed ingelicht is Den toestand van Koning Leopold is sedert liet eynde der verledcnc weck zoodanig verslecht, dat zelfs den graef van Vlaendei'cn hem niet mag gaen bezoeken. Vrydag en zaterdag is liet lyden van den doorluchligen zieken een weynig gestild. 7.. M. kent zelve de zwarigheyd van zynen toestand niet, en alle maetregelen worden genomen om hem dcnzelven verborgen te houden, ten eynde hem alle vrees te sparen. - Het korps der notarissen van liet distrikt Dendermonde is zondag laetst in algemeene vergadering byeengeweest, om over te gaen lot de vernieuwing van zynen luehlraed. Zyn gekozen geworden MJI. Moens, notaris te Lede, Heinkesn, idem te Hauime, en Van de Perrre, idem te te Molsele. M. den notaris De Blieck, te Lebboke, zal den tyd voortdoen van M. Evil oudsten, le Aelst, die zyn ontslag van notaris heeft gegeven. Doch, M. Evit zal eerevoorziller blyven. M. Ch. De Cock, onderpastor te Ste-Anno te Gend, en M. E. Van de Keere, onderpastor te Drongen, zyn benoemd den eersten tot pastor te Ruyer., en den tweeden tot pastor te Votkegem. - Den minister van binnenlandsclie zaken brengt ter kennis van bet publiek dat de zomer-leergangen voor hel snoever, dor fruylbcomen zullen plaets. Robben in dc hofbouwschool van Gendbrugge, de zondagen 11 mey, I juny en fijulv, ten 10 uren des morgends in 't vlaemscli eu ten 2 uren des namiddags in bet franseh. Eene vermindering van 50 p. h. op den vervoerprys per yzeren wegen zal toegeslaen worden aen de hoveniers die do winter- leergangen zullen gevolgd hebben, op aeubod eenor kaert die hun door het departement van binnenlandsclie zaken zal besteld worden. Den 28 april is te Deftinge eene tweewoonst afgebrand, bewoond door den genoemden F. Promencur eu L. Droesbeke, daglooners. De schade is 2000 fr. Den 2T derzelfde maend zyn te Haeltert ook afgebrand de woonstede, schtier en stalling der hofstede van den landbouwer 1 D. Maesschalk. De schade bcdracgt 3500 Ir. Dynsdag is te Ninove overleden M. Desiré Galliot, oud 72 1 jaren, g'emeenteraedsheer sedert 1820 en schepen dier zelfde stad sedert 1846. Den gemeente-raed van Dendermonde beeft, naer het voor beeld der Gentschc vrymelsplaers, de vernietiging gestemd van het Beggynhof aldaer. De beeldstormers de XYTe eeuw en de revolulionnairen der XV111" eeuw hebben de Begynhoven gespaerd Napoleon heeft ze erkend. Koning Willem heeft ze mot vernietigd.... onze sohvn- liberalen alleen komt het toe dezelve af te schatten dat heet vryheydsgczind en tolerant zyn Den 3 dezer is hel 9 jarig zoontje van den landbouwer Domien Coorde, te Impe, het slagtoffer geweest vpn een be- weenelyk ongeval. Hel kind wachtte eene koey in de weyde en had het zeel rond zyn lyf geknoopt. Verschrikt1 door eonig ge rucht, begon de- koey aen liet loopeii te vallen en sleepte het kind achter haer mede al door het veld. Op het geschreeuw van het kind kwam den vader toegcloopenmaer eer de koey kon ingehouden worden had het kind reeds opgehouden te leven. Denzelfden dag is te Ste-Maria-Audenhove de hofstede afgebrand van den landbouwer Bern. Van Rokkeghem, alsmede ee"n buys toebehoorendc aen den genoemden F. Coeke. De schade is 5700 fr. Men schrvft uyt Gecraerdsbcrgen Onze byzóndersle nyverhéyd, de kanten, zal op de londcn- sche lentoo'nslellitig, op eene weerdige wyze vertegenwoordigd zvn. Verscheydene onzer grootste huyzen, hebben er sclioone zwarte kanten heen gezonden, welke nogmaels zullen bewyzen dat die nyverheyd onbetwislbacr aen onze stad toebehoort, en als de eenigste van Belgiën voor dit slach van praebtvoorwerpen mag beschouwd worden, want het meestendeel derkanien welke in Vrankryk, Engeland, America. Spanje en Italiën verkocht wor den, zvn in onze stad vereenigd. Den handelkrisis en gebrek aen katoen, doet zich in onze stad ook reeds gevoelen een onzer voornaomste fabrieken van katoen-geweefsels, laet zyne werklieden nog slechts 3/i van den dag te werken, en indien er geene bestellingen komen, zullen zy geheel afgdankt worden. Het koncert zondag te Brussel in het Park gegeven ten behoeve der gondsche werklieden door liet muziekkorps des legers, heeft zuyver opgebragt de som van fr. 13,096-41, hierbv begrepen de gift van Mev. dc hertogin van Braband en Mgr. den graef van Vlaenderen. Na hunne algemeene vergadering van 1 mey hebben do notarissen van het arrondissement Brussel eene som van 2000 fr. gestemd, om de werklooze fabriekwerkers van Gend ter hulp te komen. Ter gelegcnhevd van bet muziekfeest dat de burgerwacht van Brussel besloten heeft te geven ten voordeele der gendsehe werklieden, is er iets omgegaen dat wy niet onbekend mogen laten. t Na do vergadering die voor het vaststellen van dit feest ge houden was ten huyze van SI. den generael Plelinckx, opperbe velhebber van de burgerwacht der hoofdstad, begaf eenen der officieren van zynen staf zich by-M. Bols, drukker, om met hem alles le schikken voor dc kaerten, plakbrieven, programmen, enz. SI. Hols was in zyne zettery den officier begaf zich der- waerls. Terwyt hy met SI. Bols sprak, eenen der voornaemste letterzetters, het 'onderwerp des gespreks versteende, sprak stillekens eenige woorden aen verscheydenen zyner gezellen en naderde nadien tot SI. den kapileyn T.... Vergeef. Mynheer, zegde hy hem er is sprack van een koncert der burgerwacht voor dc werklieden van Gend, niet waer Wy, we zyn geene burgerwachten, maer wy zyn mede burgers c'n zouden dus ook wel willen iets doen voor onze broe ders van Gend: Welnu, myn vriend sprak den officier. Weina, mynheer, ïnyne gezellen en ik willen geen duyt ontvangen voor het. werk dal wy zulten doen voor 'net koncert, en als onzen heer van zynen kant bet papier wilt geven, zal er uyt dien oorzake niets Wan (le ontvangst moeten afgetrokken worden. 'T is aldus dat de zaek geregeld wierd, en wy gelooven dat voor de fabriekwerkers van Gend weynig betuygenisson van ge- negenhoyd zullen dnerbaerdor zyn dan degene der werklieden van M. Bols. Hot departement van oorlog heelt besloten dat de miliciens der klas van 1856 mogen toegelaten worden dienst te nemen by de douaenen, op nenbod eener permissie Imn door den korps- Qvcrslen afgeleverd. Ingevolge eene omscliryving van hot departement van oorlo", mogen de miliciens dei- klas van 1857 huwelyk aengaen en dc'niticiens der twee laclstc ligtingen vervangen. De miliciens van 1855 mogen voor aile de mililicklassen remplaceren. Den 4 dezer, rond 10 uren des avonds, keerde den genaem- den J. B. Verstiegel, landbouwer te GysenZeele, naer zyne wooning terug in gezelschap van eenen zyner vrienden, toen, op ccnigen afstand zyner hofste gekomen, eenen persoon die achter eene liaeg verborgen zat, eene geweerschot afliet. De lading trof Verstiegel onder de regte oog. De wonde is gevaerlvk en den staet van den gekvvetslen baerl onrust. Men gelooft op het spoor van den pligtigen le wezen. Al de veldvruchten in de provintie Braband staen iiyter- mato gewensebthet koolzaed belooft eenen dubbelen oogst. De bieën welke van alle streken van Oost-,en West-Vlaenderen alhier gesteld worden, doen eenen dubbelen oogst in deszelfs bloemen op wy hebben reeds korven gewogen, die op achttien dagen tyds van elf tot dertien stecnen vlaemseh (gendsch gewigt) honing of zeem ingezameld hadden van heden af durven wy verzekeren dat den honing nooyt den prys van fr. I-30 den steen zal bereyken. Men sehryft uyt Eecloo De berigten "die wy ontvangen uyt dc verschillige gewesten van ons distrikt, over den toestand der vruchten tc velde, luydotr om het even gunstig. De vorst, onlangs ingevallen, heeft het uytwerksel niet gehad dat ervan wierd verwacht. Dc klaver alleen wierd er door1 aengedaen doch weynig of geen6 schade is er door de vorst \eroorzaekt geworden. Wel integendeel zy heeft de al te voorbarige ontwikkeling van vele vrachten op eène heylzame wyze tegengewerkt. Die ontwikkeling 13 inder- daed zeldzaem aldus bemerkt men dat de vroege rogge reeds in de airen komt, iels wat onze oudste landbouwers zich niet geheugen op dit tydstip des jaers ooyt gezien te hebben. Ook de boomgaerden hebben niets door de vorst geleden, en behalve onvoorziene toevallen, zal den fruytoogst dees jaer onder de overvloedigste onzer eeuw mogen gerekend worden. Daer wy vernomen hebben dat sommige andere persoonen voornemens zyn om de feesten van de heyligverklaring der japan- sche marteluers te Roomcn te gaen bywoonen, zoo vermeenen wy aen die persoonen, althans aen dengenen die de rcys gansche- lyk te land willen doen, te moeten doen opmerken dal zy hnn paspoort eerst door den konsul Zyner Heyligheyd en vervolgens door den konsul van ltalien moeten laten viseren, daer zy, in geval dit laetste visa cr het eerst wierde opgesteld, door den pauselyken konsul zouden worden afgewezen. Men bcgrypt iigle- lyk dat een coneulaire agent van den Heyligen Stoel geene stukken kan onderleekeneo welke reeds geviseerd zyn door eenen agent van liet zich zelf noemende koningryk ltalien, dat het grootste deel der Pauselyke-Slaten heeft overweldigd. Dezer dagen heeft er le St-Amands een schrikkelyk ongeluk plaets gehad. Men had 's morgens in een huysgezin soep geëten, die van den vorigen dag in eene koperen kasserol had gestaen. De-vrouw van den huyze, Wachez-de R10, begon welhnest te braken en, nieltegenstaende de hulp van twee doctors, gaf zy welhaest den geest. Haren man volgde haer dry dagen Dadien in hel graf. Het oudste der Kinderen, een meysje, ligt gevaerlyk ziek. Vrydag morgend is er eenen brand uytgeborsteu te Wevet- gtaem in'de "hofstede van M. V. de Korkhove.de Denterghem, woo- nendc te Brussel en bewoond door de weduwe Vcrbruggo. Byna geheel den inhoud is de prooy der vlammen geworden. Het vuer heeft aenvang genomen aen het hooymagazyn en heeft zich met zulke snelheyd voortgezet dat in een per de hofstede niet meer bestond. Het verlies beloopt.in't geheel van 41,000 tot 43,000 frank, waervan 25.000 fr. l.en laste van den eygenaer en 20,000 ten laste van den pachter. By koninglyk besluvt van 5 mey is het kicskollegie van het arrondissement Antwerpen .byeen geroepen op den 20 dezer, voor de kiezing van eenen senateur, in vervanging van M: Van Havre, ontslaggever. Men leest in den Précurseur van Antwerpen Wy komen eene erge zaek te vernemen. Sedert eenigen tyd worden er te Brasschact proefnemingen gedaen' met de pruys- sisehe kanons. Do proeven met de stukken van 4 gyn byna geeyndigd en men is begonnen met de belegeringsstukken van 24. Men lieeft gescholen naer aerden borstweringen in den zin dergenen die men maekt voor de versterkingen van Antwerpen, en men heeft bevonden dat ten gevolge van de helling der schuynten, de kanonballen er op stvyten, en btnnen de plaets vlie gen. Oneruyt volgt dat alle de uytvvendige vestingen der omhey ning zullen moeten veranderd worden, indien men wilt dat de stad de kanonballen niet ontvange die tégen de uytwendige ves tingen gerigt zyn. De gebeurtenissen in Amerika hebben den prys der slaven in dc Vcreenigde-Staten aenzienlyk doen dalen. Den Daily-NewS ontleent aen een amerikaensch dagblad eenige regels over den verkoop der slaven van wyleirmiss Clarissa Cnekell, welke on langs op bare grondeygendommen in Maryland is overleden. Bv die veyling wierd eene gezonde 30jarige negerin met hare twee kinderép, "het eene van 4 en het andere van 2 jarenoud, voor eene som van 2Ü0 dollars (1000 fr.) verkochteenen schoonen LOjarigen jongen wierd voor 105 dollars geveyld en eene bevallige ISjarige mulatin, voor 75 dollars. Over minder dan twee jaren wierden de slaven, welke thans voor 400 dollars verkocht worden, 2500 dollars betaeld. Men sehryft uyt Antwerpen, 7 mey Fcylcn van hoogste zwaerwigtiglieyd hebben plaets gehad ie Hoboken, in den nacht van maendag tot dynsdag. Eene herberg, voor uythangbord dragende In liet Fort A*° 8, gewoonlyk bezocht door de militairen die aen bet fort werken dat in de gemeente Hoboken word opgcrigl, is letterlyk verwoest geworden. Meer dan honderd militaire werklieden hebben al de meubels in stukken geslagen de tafels en stoelen zyn in stukken, huyten- geworpen het'buffet is vcrbryzeld gevonden in den gracht van een naburig veld de liters, glazen, vensterruvten, alles is verbryzeld geworden. Deii veldwachter, vergezeld van twee gendarmen, ter plaets gesneld, zyn met steenworpen ontvangen zy hebben moeten gebruyk'maken van hunne wapens en twee of dry rustestoorders zyn gewond, en eenige tamelyk erg. Alle de militairen buyten gekomen zynde om de agenten der openbare magt op het lyf le vallen, zoo hebben den veldwachter en do gendarmen eene "schuylplaets moeten zoeken in de herberg zelve, "van waer zv langs de hoeven zyn moeten wcgvUigten. Na zich van pistolen, poer en lood voorzien te hebben, zyn zy naer de verwoeste herberg weergekeerd, maer ai de militairen hadden de plaets verlaten. Éono sehrikkclyke misdned heeft do gemeente St-Sympho- ricn (Bergen) in versfagenheyd gedompeld. Zaterdag rond 9 uren des avonds, keerden eenen houtzager, werkend te Nimy, Jos. Dufour gelieeten, en 63 jaren oud, naer zyn dorp terug met zynen werkloon in den zak. Wnt vcrtoeld hebbende in een herbergje langs de baen van Bergen naer St-Symphorien, trok hy van daer langs een voetpad voort, docli eenige oogenblikken nadien liet zich een geweer schot hooren, en twee werklieden, die eveneens naer huys keer den langs dien binnenweg, vonden een lyk. Het niet herkennende

De Denderbode | 1862 | | pagina 2