Geeue kasseysleenen er zoo noodig zyn als'tvyfde.wiel aen den wagen. Dat de kiezers er tydelyk aen denken, want stellen zy daer geen perk en pael aen, die verkwistingszucht zal langsom meer vergrooten en ten laetste op de ruine der burgers uytkomen. Den waelschen minister van finantiën ill. Frcre, die in de bras- sclscho Kamer de uytdrakking GY LIEGT ER AEN heeft inge voerd, dreef zyne hoogverwaende vermetelheyd zoo verre, van te durven zeggen dat zyne vrienden 111 1857 met geene steenen i geworpen hebben, toen'hy den revolutionnairen kreetWeg met de kloostersaenhief. Zoo zoo zy hebben niet geworpen zy hebben geene ruyten gebroken zy hebben geen geweld gepleegd Wy zullen niet terugkomen op de byzondere euveldaden der vrienden van het muytersministerie. Maer wy zyn zoo nieuwsgierig geweest de vonnissen der jus titie op te zoeken, ten govolge der meydagen uytgesproken, en met die uytspraken in de hand, zeggen wy op onze beurt, aen ill. Frère Gy zegt daL men in 1857 niet met steenen gesmeten heeft: gy liegt'er aen En ziehier de bewyzen dat M. Frère liegt Vonnissen uytgesproken door verschillende rerjtbanken. llergcn, 13 juny 1837. 2 mannen lot 5 maenden gevang voor ruytenbreken. Brussel, 23 juny.24 mannen, de eenen lot boet de anderen tot gevang. Verviers, 23 juny 4 mannen, van 6 dagen tot 2 maenden «evang, voor wederstand tegen de openbare magt. Brussel, 10 july. 40 mannen, tot boet en gevang, wegens deelneming in de wanorden, der meydagen. Idem, 11 july.1 man tot 6 weken gevang, wegens opsto king tot wederstand. Luyk, 15 july. 1 man tot 3 maenden gevang, wegens mis handelingen op eenen magistraet. Idem, eenige dagen later. 7 mannen, tot boet, wegens nacht- lawyt in de mey dagen. Bergen, 31 oogst, 30 mannen van eene maend tot 3 jaren gevang, voor wederstand tegen de openbare magt, plundering, diefstal en brandstichting, te Jemmappes gepleegd. Antwerpen, 13 november. Verscheydene betigten van 6 tot 13 dagen gevang en boet wegens deelneming in de onlusten der En de dóetrinairen durven inde brusselsche Kamer beweren dat hunne vrienden niets gedaen hebben dan wandelen langs de j straten, zoo stil als do lammeren ja, als razende wolven die zich nu in eene schapenhuyd willen wikkelen Dat M. Frère eens op deze vonnissen antwoordde, of wol dat hy ze eens in twyfel trekke.... als hy kan Wy vernemen van goeder hand dat, binnen de acht dagen, 51 Coomans in de Kamer een wetsvoorstel zal neerleggen over 'dé militaire logementen. Daerenboven, indien het ministerie binnen de veertien dagen, het in January tegen Paesschen be loofde wetsontwerp let verandering onzer milicie-wetten niet heeft neergelegd, zal den achtbaren volksvertegenwoordiger van Turnhout insgelyks een wetsvoorstel over die belangryke zaek aen de Kamer onderwerpen. Gansch het land zal dit moedig initiatief toejuyeben. (Ft/d). KIEZING VAN ANTWERPEN. liet «ctal ingeschrevene kiezers beloopt tot 6,262. Er waren dvnsda» lest f33 stemmers. 42 witte briefkens bevonden zich in de stembus. De volstrekte meerderheyd was dan 111. M. Van Havre, senateur, die zyn ontslag gegeven had, hoeft 36 stemmen bekomen en Van den Bergb-Elsen, 31. Daer niemand de volstrekte meerderheyd bekomen had, is men tot eene ballotering overgegaen, welke den volgendon uytslag geWitte briefkens 10. 51. vau den Bergh heeft 23 stemmen be komen en 51. Van Havre 7. 51. Van den Bergh is dan tot Senateur gekozen maer hy heeft reeds verklaerd niet te willen aenveerden. De grootste rust heerscht te Antwerpen. Wy vernemen dat 51. den Senateur Joostens zyn omslag ge seven heeft. Wy hangen aen 't kruys van Chazal. Wy mannen van Brussel hebben het gewild. Voortaen zal 't kanon en den sabel hier de wet geven en baes spelen. Vaerwelhandel en seheepvaert Vaerwelvoor allyd, geluk en voorspoed van Antwerpen Vaerwelbroodwinning van allen die by dc seheepvaert en den handel leven Laet nu onze schoone rivier maer verzanden en slibben. Wat geeft hel er nog aen De schepen zullen nu van zeiven wel weg- blyven. Eer de kasteelen voltrokken zyn, zal het gras rond onze oude en nieuwe dokken groeyen, en in plaets van koopwaren opeen gestapeld te zien liggen, zullen wy er dc duyven en kie kens der garnizoensoversten zien weyden. Wie zal nog eene consignatie naer Antwerpen durven sturen om dezelve naest poer-magazynén en onder den mond van 't kanon te laten leggen Wat kompagnie zal nog entrepots willen verzekeren die onder 'l vuer der batteryen liggen Bereyd u tol den bedelzak, Anlwerpenaersen als ge eene brok znlt gebedeld hebben, zal men ze u toesteken op den punt van den sabel. Wat geluk van kasteelen te hebben Wat geluk van te mogen dienen tot de laetste schuylplaets der dynastie Wat geluk, niet waer, van 't bolwerk der brusselsche nationaliteyt te wezen. Toe, Anlwerpenaers, roept dan Vivat de dynastie vivat de brusselsche nationaliteytRoept het dan toeh Ge zult later gelo- genheyd genoeg hebben om ze naer de hel te wenschen met schuylplaets en bolwerk en al Den gemeenteraed van Antwerpen komt te besluyten dat er binnen weynige dagen eene byzondere zitting zal gehouden worden om te beslissen of alle de leden van den raed hunne demissie aen den Koning moeien inzenden. In hare byeenkomst van maendag, heeft de koophandelkamer van Antwerpen bevolen dat er in het proces-verbael zou melding gemaekt worden van het eenparig en hoogst levendig spyt dat zy heeft uytgedrukt omdat de vraeg welke zy onlangs aen de Vertegenwoordigers-Kamer heeft toegesluerd wegens de cita dellen die de stad bedreygen, niet beter onthaeld is geweest on geene gunstige stemming heeft te weeg gebragl voor de koop- "handelyke belangen van Antwerpen. Een berigt is te Antwerpen rondgedeeld, luydende als volgt Donderdag aenstaende, om 8 uren 's avonds, in dc herberg Sl-Seiasliacn, vergadering der officieren, onder-officieren en kaporaels der burgerwacht, om te beraedslagen of er geene redens beslaen om, in de tegenwoordige omstandigheden, hunne demissie te geven. Wy vinden in den Consentdagblad van het leger, de volgende bekentenis, die bewonderensweerdig van naleveteyt is Als in 1859, het gouvernement goed gevonden beeft de 2/3 van 'zvn ontwerp maer bekend te maken, dan was dit, omdat hot daervoor goede reden bad. In eenen grondwettelyken en par lementairen staet, waerin over alle uytgaven gesproken en cent voor cent worden betwist, moet men soms wol wat misleyden, om door do wetgeving zekere maetregels te doen aennemen, die hter overgroote opofferingen van geld naer zich slepen. Welnu, in 1859 beeft liet gouvernement gevreesd de fortificatiewet met gestemd te krygen, indien het nog 12 15 mill, meer gevoegd had die er zouden noodig zyn om de forten te Slerxem, op den linker oever en elders le maken. Het denkt zoo dat, als eens de wet gestemd is, de rest van zelf volgen moet, als de werken een evnde wees zullen gevoerd zyn, zal de Kamer als van zeiven de noodigo fondsen stemmen om aen de forten van Antwerpen de noodige vollediging le geven, zonder welke zv met veel te betee- kenen hebben. Gv boort bet men heeft ons willens en wetens om den luyn eele'vd en het blad, dat het leger toegedaen is, vind die handol- wvs"zeer slim, zeer régtveerdig Don Conscril bekent nu wat wy altvd gezegd hebben de millioenen van de forten zullen steerten van millioenen hebben zelfs lei wel op, dat hel blad volhoud, dat zonder die vollediging - dat is zonder die steerten van mil lioenen g'heei den fortenwinkel niets beteekent. Den uytslag der kiezingen van Antwerpen baert geweldigen kommer aen het ministerie. Uyt hetgeen er in die stad komt omme te gaen, blykt dat de eensgezindheyd volkomen is tusschen alle de denkwyzen en alle klassen der samenleving. De verhevene standen, nopens welkers gesteltenissen men eenigen twyfel had opgevat, komen hunne medehulp aen het gouvernement te weygeren met eene geza- mentlykheyd welke niemand zou konneu voorzien hebben. Onze inlichtingen, zegt een brusselsch blad, laten ons toe te zeggen dat de tyding van den uytslag der antwerpsehe kiezing, eenen uytnemendén indruk op onze ministers gemaekt heeft. Ziehier hoe de Grondwet, van Antwerpen, de stemming in de Kamer over dc versterkingswerken en de onthouding lot het kiezen van eenen senateur, beoordeelt C0NSKMMATUM ESI ("onsummatum estt is al volbragtzey Cbisltts, toen hy ge marteld en zieltogend aen 't kruyshout hing latrones mum a dèvlris et alterum a mistris, dit wil zeggen tusschen twee moordenaren, eenen links en eenen regis.- het ministerie onder steund door eene blind verslnefde meerderheyd, beeft over eenige dagen Anlwerpens vragen van der hand gewezen, met verachting V8HeUsPvol'bra"twe zyn aen 't kruys van Chazal genageld, ook tnssehou twee moordenaren, eenen links en eenen regis, of eenen te Londen en eenen te Brussel - consummalum est ZIEKTE DES KONINGS. Wy lezen in den Echo beige De vierde operatie is gedaen op den Koning. Den doktor Civiale is zaterdag avond te Brussel aengekomen. Na eenige uren rust genomen te hebben is hy zondag morgend^ heel vroeg naer Laeken getrokken. Den toestand des Konings- scheen hem gunstig onmiddelyk heeft hy die vierde operatie bewerkt, welke hy eenige dagen te voren had moeten uylstellcn ter oorzaek der zenuwziekte waeraen den Koning alsdan leed. Doktor Civiale heeft zich hoogst voldaen getoond over de nieuwe operatie maer daer zy maer heel kort geweest is, is het toegelaten te gelooven dat hy er eerstdaegs nog eene vyfde zal bewerken. Gelyk' wy het reeds gezegd hebben, de verbryzeling der steenen, volgens de doenwyze van Civiale, word slechts allengs- kens verrigt. In zitting van 43 dezer, de tuchtkamer der notarissen van het regterlyk arrondissement Dendermóude, heeft zich samenge steld, als volgt Voorzitter, M. Moens, notaris te Lede Syndics, M. Evit, notaris te Aelst, en M. De Blieck, notaris te Lebbeke Verslaggever, M. Bocklandt, notaris te St-Nicolaes Sekrètaris, M. Herssens, notaris te Weiterên Schatbewaerder, M. Dirix, notaris te Kem- seke Leden, MM. Haverbeke, notaris te Exaerde, Heinckiens, notaris te HSmme, en Van de Perre, notaris te Melsele M. Ed. Cocquyt, onderpastor te Wetteren, is benoemd tot pastor te Beirvelde. M. Galley, onderpastor te Stavele, is in dezelfde hoedanigheyd verplaetst naer Pervyse, en te Stavele vervangen door M. Lema- hieu, oud-professor te Dixraude. M. Lemoine, onderpastor te Anseghem, gaet in dezelfde hoe danigheyd naer Wynckel-St-EIoy, waer hy opvolgt aen M. Gode- ris, die in zyne plaets naer Anseghem gaet. M. P.-J. De Boeck, sedert 6 jaren pastor te Beirvelde, is vrydag overleden aen de gevolgen eener langdurige ziekte. M. De Boeek was gebortig van Aelst en 65 jaren oud. Den 44 dezer is te Erpe den donder gevallen op de wooning van den landbouwer F. Vellenburg. Het huys, de schuer en de stalling zyn ten dien gevolge afgebrand. De schade is 2ö<M) fr. Den 15 dezer heeft men te Berlaere in eenen hof begraven gevonden het lyk van een boorlingsken van het mannelyk ge slacht. De genceshceren hebben verklaerd dat het kind geleefd had. De moeder is aengebouden. Den 16 dezer heeft eenen brand te Denderhautem twee huyzen in assche gelegd, toebeboorende aen den genoemden D.Bayens, landbouwer en A. Van Hespelgem, daglooner. De schade is 3000 fr. Daegs nadien zyn er ook twee huyzen afgebrand te Leb beke, bewoond door F. Goedgezelschap en Arendt, daglooners De schade word op 3800 begroot. Eene zeer ongelukkige moord komt in de gemeente Hauime- Zogge gepleegd le worden. ben -18 dezer, rond kwaert voor !0 uren des avonds, bevond zich den genoemden Cb. L. De Kempe, oud 27 jaren, zoon van eenen landbouwer dier gemeente, in de herberg de Kroonge houden door den genoemden Evarist Van Goethem. Daer ontstond eenen woordentwist tusschen beyde persoonen wegens de beta ling van een voergeld welke Van Goethem aen De Kempe schul dig stond. Allengskens verbitterde het gesprek. De Kempe verliet eyndelyk de herberg om naer huys te gaen. Van Goethem volgde 'hem achterna. Wat er tusschen" beyden is omgegaen weet men niet, doch altyd is het dat tien minuten na dat Van Goethem uyt zyne herberg was gegaen, hy weerkeerde gansch bebloed en roepende Nathalie!... Den pastor!... Karei De Kempe Den eerw. pastor snelde dadelyk toe en was nog gelukkig genoeg den lyder de absolutie en 't heylig Oliesel toe te dienen. Onmiddelyk nadien was Van Goethem dood. Hy droeg eene wonde aen den hals toegebragt met een mes. De gendarmerie van de misdaed verwittigd, heeft Ch.- De Kempe aengebouden, welken bekentenissen doet. De Kempe is overigens een zeer braven jongeling. Eene schroomelyke tyding word uyt Dendermonde gemeld Eenen gendschen wever, zekeren Aug. Deladrière, oud 47 jaren, is in die stad aengekomen met zyne byzit, de genaemde Marie Lano, schynende 27 of 28 jaren oud te zyn. Zy gaen logeren in het Hotel de la Cigogneop de Groote Markt. Binst den nacht van 21 tot 22, sneed.Deladrière die vrouw de keel af en poogde ver volgens zich zeiven te vermoorden. Hy heeft zyne wonde tot gisteren overleefd en is dan gestorven. De gentsche dagbladen, melden dat ecöe actrice uyt Brussel eene overeenkomst heeft gemaekt met den schouwburg van Gend voor de bagatelle van 30,000 fr. op voorwaerde zy tien keeren te maende zal zingen. 30,000 fr. En er zyn te Gend dry duyzend persoonen die van honger sterven Dat men nog zegge, dat er geen libcrael progres bestaet. Een zonderling geval van vergiftiging heeft zich in het hospitaal te Brussel voorgedaan. De muziekanten die koperen instrumenten gebruyken, ademen of zwelgen dikwyls het vocht binnen 't welk den adem of de beweging der lippen in het mond stuk van hun instrument brengt: Dit vocht spuwen zy gevvoonlyk uyt, doch altyd, zonder het te weten,, slorpen zy ep min of meer naer binnen. Zulks komt nogmaels bevonden le worden in St- Pieters-hospitael, waer eenen muziekant der sapeurspompiers na twee dagen geweldig lyden overleden is, vergiftigd door het koperoxied dat hy binnengehaeld had in de omstandigheden die wy komen neer te schryven. liet sehyrit dat den ge-meenteraedsheer van Schnerbeke, den genoemden Desaert, die over eenige dagen is aengebouden voor valschheyd in schrift, om een valseh effekt te bobben willen doen uylwisselen, bekentenis doet. Men schryft uyt Ronsse Maendag laetsl trok eenen wagen met vier peerden bespannen onder eene brug van den yzeren weg van Henegouwen-Vlaen- deren, op het grondgebied van H. Kerst, toen, verschrikt door het geschuyfel eener lokomotief, de peerden kwaed wilden, nie-ttegenslaende alle de poogingen van don voerman, die dezelve willende inhouden, van den wagen viel en zyn hoofd lelterylc ondei de wielen verpletterde. Het slagtoffer, dat korte stonden nadien overleden is, was boerenknecht en getrouwd. Blykens eenen brief aen een huys van Antwerpen gerigt, zou de engelsche Regering voornemens zyn de invoer- en accyns- regten op de buylenlandsche hoppe af te schaffen, en wel te be ginnen van den 15 september eerstkomende. Uyt officiële verslagen blykt dat de aenvallen van koortsen in de polder-werken zoo menigvuldig zyn dat men de soldaten uyt andere steden, nadat zy er eenigen lyd gewerkt hebben, van Antwerpen moet verwyderen. Het is dan nog niet genoeg dat de ongelukkige burgerskindere'n voor eenige cenlimen daegs als slaven verhuerd worden ten behoeve der belangen van EiTgeland het brusselsch gouverne ment, daermede niét te vrede, stelt nog hunno gezondheyd hun leven bloot. Al hebben de Walen tegen Antwerpen gestemd, toch moeten wy onze stem verheffen tegen dc spekulatie in menschenvleesoh welke het brusselsch gouvernement met hunne kinderen dryft, door ze, in den Polder, als slaven van den sabel af te sturen. De oogsten bieden zich onder het prachtigste uytzigt aen. Geene vrucht maekt uytnemingaen dien veelbelovenden overvloed. Men vraegt zich of den minister van oorlog dit jaer zal acht slaen op de noodzakelykhcyd van het noodig getal ermen aen den landbouw te leveren, zoo wel als aen dc versterkingen van Antwerpen, alsook op het veel vroeger tydstip, dal deze nood- zakelykheyd zich zal doen gevoelen. Ten dien evnde zou den heer Chazal het tydstip der krygs- oefeningen van het kamp van Beverloo behooren te schikken naer het tydstip dat de oogsten Zullen gedaen en binnengehaeld zyn. Nieuw systeem van Coffre-forts. Eenen landsman van het gehucht T... by C.... staet op het punt van eenen BREVET te be komen, voor het uvtvinden van eene nieuwe soort van geldkas, zoo simpel en zoo eenvoudig dat iedereen, ryk en arm, voor de bagatel of kindergeld van eenige centiemen, zich het plezier zal konnen verschaffen zulk nuttig meubelstuk in zyne wooning te bezitten. Alleenlyk moet men zorgen van het te plaetsen daer waer niemand het weel, anders is het spel verbrod en dient het voor niets. Dezen gast, zoo het schynt eenen witter van stiel, was over eenige dagen aen zeker huys van het gehucht bezig met eenige onderhouds-werken le verrigten, toen hy daer eenen voddenman met eeuige konynen-vellen op den rug zag voorbygaen. Den man wierd wit én blauw, vloog de leer af, en als eenen pyl uyt eenen boog, school hy regt naer huys. God God wat ongeluk De vrouw, zeker om eenen koffv-slag met een kadéken van zes cents te doen, had het konynenvel verkocht, waerin haren by- slaper zyn BEURZEKEN verhorgeu had Den man dacht dat zynen schat daer zeker in veyligheyd zou geweest zyn Al schreeu wende myn beurzeken'myn beurzeken, liep hv den voddenkooper achterna, en kreeg hem nog het geld stak nog in den Coffre-fort en na eene korte uyllégging, wierd het aen zynen eygenaer weergegeven. Den witter van T... heeft vast beloofd, als hy van zyne zaterdaegsche PRÉ nog iets kan ontfutselen van nooyt meer zyn hondje in een konynenvel op te sluylen, want die janverdo- rensche wijvenzegt hy, zouden lyf en ziel voor eenen ko/fy md koeken verkoopen Zondag, rond 8 uren des avonds, heeft te Bergen eene vreeslyke gebeurtenis plaets gehad, in de Kasseywegstraet. Mev. Desmedt-Seant bevond zich in haer magazvn, toen eensklaps haren meesterknecht, zekeren Louis Raucq, voor haer verscheen, met verwilderde oogen en het hair in wanorde. In de regterhand hield hy een pistool dat hy naer zyne meesteres rigtte en afschoot. Een deel der lading trof Mev. Desmedt beneden het nengezigt en deed haer omver vallen. Den moordenaer wilde haer afmaken, hy liep naer haer, greep haer vast met de eene hand lerwyl hy met de andere een tweede pistool uyt zynen zak haelde. Reeds bragt hy het wapen naer het voorhoofd der ongelukkige vrouw, toen deze, eene uyterste pooging doende, haren arm uytsloeg en daerdoor het pistool uyt de hand van den moordenaer wierp. Raucq verliet eenen oogenblik zyn slagtoffer om het te loopen oprapen. Mev. Desuièdt nam dit "oogenblik te baetbloedend

De Denderbode | 1862 | | pagina 2