Aityd Grondwetschendingen. HOE MEN TE BRUSSEL DENKT. Zoo zouden de kloosters 't regt hebben op de kreten hunr.er vernieling te antwoorden maer doen zy het Ah neen De ecrbiedweerde religieusen Ivden, bidden en zwvgen, omdat zy 't woord errinneren van den Zaligmaker die" hun gezegd heeft Beati eslis cum malcilixmnl vobis, et persecuti vos fuerint et dixerint omne malum adversum o vos mentientes, propter me gaudete et exultute, (juonium merces vestra copiosa est in ctelis. Sic enim persecuti sunt proplietas, qui fuerunt ante vos. Zalig zyt gy als de nien- schen u zullen vermaledvden, vervolgen en alle kwaed van u zeggen, liegende ter oorzaek van My verheugt 11 en weest verblyd, omdat uwen loon overgroot zal wezen in den hemel. Want aldus hebben zy de profeten vervolgd die u voorafgegaen zyn Ja, dit woord van vertroosting errinneren de goede kloosterlingen zich, en daerom verdragen zy gedwee al liet ongelyk, al de verdrukking, al den smaed die hun aengedaen worden, maer de wereldlyken, de Catholyken zouden moeien handelen en zeggen Als gy, libel-haters, kerkver- volgers, godsdienstverdnikkers, alzoo handelt, daer tegen komen wy op en komen wy op met krachtdadigheyd en zelfs, als 't noodig is, met tegengeweld, want als gy de de kloosterlingen aldus zult vernietigd hebben, zal 't onze beurt zyn, wy zullen er de schuld \an wezen, omdat wy -wel wisten dat impunitas peccandi illecebra, de stralfeloos- lieyd een aenloksel tot de booshevd is, en omdat wy u. hebben laten begaen, als wy magt genoeg hadden om het kwaed, dat gy ontworpen had, te belettenDat onze landgenoten wel deze principal mediteren, want van hun doen of laten zal het behoud des Vaderlands van Vrvheyd en Grondwet afhangen Onze volkskamer is thans volop bezig met wetten te maken om de Belgen in 't kot te steken. Wy zouden er over konnen, indien 't wetten waren om schelmen en dieven achter de grendels te douwen, maer 't is al wederom legen de geostelyken. Minister Teseh is met een ontwerp voor den dag gekomen om de bisschoppen, dekens, pastors en andere priesters, die gebruyk zouden maken van een constitutionneel regt en eene pligt zouden volbrengen van namelyk, in bevelbneven of op den preekstoel, zaken te laken die hunne consciëntie hun oplegt af te keuren of te berispen, maer effenaf tot geldboeten te veroordeelen en in 't kot te steken. Ziet hier wat schandigc grondvvelschcndmg en vryhevdsverkrachting dien liberalen minister voorstelt in het art. 295 van het strafwetboek dal thans veranderd word De ministers van den eeredienst diein uylgesprokene redcvoc- voeringen of door gclezene schriftenin de uytocfeuing hunner bediening en in openbare vergaderingsullen geliritikeerd ofgesen- a sureerd hebben het gouvernementeene weteen koninglyk besluyl of allen anderen aki van liet openbaer gezagZULLEN GESTRAFT WORDEN MET EENE KOTZITTING VAN 8 DAGEN TOT DRY MAENDEN EN MET EENE BOET VAN 20 TOT 500 FRANKS. Als wy die regelen lazen, dachten wy dat het belgisch ministerie ons op zyn russisch met den knout, of op zyn turksch met den sabel wilt gaen besturen. Wclhocoenen losgelaten galeyboef, oenen slechien kerel, eenen belaeldcn broodschryver of allen anderen soberen kwant zou meer regt hebben zvne zien- of denkwyze, nopens het gouvernement, eene wet of andere bestuer- akten uyl to drukken dan eenen bisschop, eenen deken, eenen pastor of anderen priester, die zulks zouden doen nvt pligt en omdat hunne consciëntie hun zulks zou opleggen Waerlyk dit konnen wy niet verstaen, ten zy wy overwegen dat de liber- haterssecle niets anders beoogt dan de vernietiging van alle godsdienstige vryheden. Ook hebben de voornaemste rodenaers der Catholyke denkwyze zich kracludadiglyk verzet tegen die monsterachtige schan'dwct. De liberhalers vroegen maer seffens de stemming, doch zy hebben ze niet bekomen. Indien, tegen onze verwachting, dit constilutieverdelgende arrtikel in de kamer doorgaet, dan hopen wy .dat den senael dit schandael zal terugzenden en aen den liberalen haspel zeggen: stooft uwe wel op met ojuynen, boonen, corniehons, selder, prey en draf, en eet dien bras zelf. Den belgisehen senael is gee'nen liefhebber van zulken vuylen walenkost, hy is maer goed voor de verkens. Derhalve zend den senaet dien artikel terug met volle weygering er iets van te stemmen. Wy kennen gecnen anderen middel om die liberale partydige en walgelyke grondwetschendingen tegen te houden, want ten langen laetste zou den liberbatersboel met eene wet voor den da" komen, die zou bevelen dat eiken priester in den biechtstoel zou vergezeld zitten van oenen gendarm, om af te luystcren of den biechtvader soms niet de absolutie weygert aen kerels die cr onweerdig van zyn en om hem daervoor ook in 't kot te steken. iY. B. Gelyk vvy hooger vreesden, is de vrvheyd van den pre dikstoel geslaglofferd. De liberhatersmeerderbeyd heeft dien vryhevdsmoouicn art. 295 nengenomen. Wy zullen op deze belangryke stof terugkeeren. HOORTHOORT Den beroemden staelkupdigcn Richard Cobdcn sehryR aen den jEconomistc beige eenen brief waerin vvy do'volgende zins neden lezen Indien ik koning der Belgen ware, en wenschte de kroon aen my no afstammelingen achter laten, zou ik slechts eenige duyzende mannen onder de wapens houden. Ik zou my allecnlyk door de zedelyke kracht aenzien als koning cc Maer do forlifikalien 'van Antwerpen oprigter. mei het ge dacht er een leger in te scharen in geval van oorlog, on geheel Europa nvt te noodigen om van Belgieh een slaglvckl te maken, is uwe bevolking in zulke afgrysselvke alternatief slcilen, dal ze nog liever geannexeerd zal worden dan zulk lot Ie ondergaen. Ik voeg hier onkel by dat, als gy eenig hewys licht dat zulke zinnelóoze politiek voortkomstig is van Engeland, ik zeer bly zou wezen hetzelve in handen to hebben. Wnt zullen onze bazen daer van zeggen?Zou Colxlen misschien ook van den duyvel bezeten zyn Wy lezen in den Bicn public Men zend ons nvt Brussel eene tyding over die niet zonder- belang is. Alhoewel nog zwak en lvdende, heeft den Koning vrydag laetst eenen ministersraed voorgezeten: Daer is besloten gewor den dat MM. Rogier, Vervoort, en hunne kollegas der deputatie van Antwerpen, zich aen eene nieuwe kiezing zouden onder- werp. n, in 't byzyn der laetste bclooging, welke men met rede aen schouwt als eene verklaring van onbehouwen in de tegen woordige vertegenwoordigers. De- verlegenheyd, zegt den Tyd, is zeer groot in ons kabi net tengevolge der mislukte kiezing van eenen senateur te Antwerpen. Noovt deed zich dergelyke manifestatie in een grondwettig land voor. Eenen senateur gekozen met 32 stemmen in een arrondissement dat 6662 kiezers leltziedaer eenen uytslag die aen onze ministers een droevig denkbeeld moet geven van het patiiolismus der Antwerpenaers. Het was immers om een bewys van patriotisinus te geven, dat hel kiezerskorps van Antwerpen den 20 was opgeroepen En ware den gekozenen dan nog maer eenen man naer het hert der redders van hel vaderland maer neen, den nieuwen gekozen weygert zelfs te zeteleD in een parlement, waer de regten zyner lastgevers met zooveel minach ting onder den voet wierden getreden. liet kabinet moet dus of toegeven aen de cyseher» van Antwer pen, en dan verliest het alle gezag, ofwel liet moet kop houden, en dan bercyd het eenen toestand zonder weerga in een grond wettig land. Immers, eerlang zal het arrondissement op nieuw moeten geraadpleegd worden en alles doet voorzier. dat den uylslag denzelfden zyn zal. Daerenboven sehynt het zeker dat den gemeenteraad zyn ontslag in massa zal indienen en dal dit voor- beeld door andere gekonslitueerde korpsen der stad zal gevolgd worden. Het zou dus niet te verwonderen zyn zoo het ministerie zyn ontslag aenbood, ten ware bet. verkoos de kamers te ontbinden om bet gansoh land te raed plegen èn vervolgens, wierd het ver oordeeld, ten minsten voor den algemeenen volkswil te vvyken. Den toestand der senateurs en representanten van Antwerpen is insgelyks zeer kittelachtig geworden. Antwerpen heeft den •10 mcy pleglig verklaerd, dal het ophoud deel te nemen in het beheer van 's lands zaken tot dat het regt hekomen beeft. De heeren Joostcns, Michiei-Loos, Rogier, Vervoort, Loos, en de Gottal zetelen dus in bet parlement tegen den wil hunner voor malige lastgevers. Indien zy zieb als volksvertegenwoordigers van Antwerpen aenzien, moeten zy onmiddelyk de kamers verla ten. Er langer blyven zetelen zon eene miskenning zyn van den volkswil en die miskenning zou hun onvermydelyk, in 18G3, by de groote kiezingen duer te staen komen. De Kamerleden zyn a) erger dan de kinderen, die met tegezm nacr school gaen en fatzen of achter d'baeg loopen als ze maer kunnen. Zaterdag ten half 3 ure was de Kamer in getal, ten 3 ure 20 minuten was den eenen voor en den anderen na wegge schoven en er was geen middel meer om te beraedslgen. Niet temin als de maend om is zullen die beeren wel present zyn om hunne penningen op to stryken PROVINTIALE KIEZLXGE1V. Kantons Gend. Den stryd is zeer hevig geweest, maer de sladhuys-koterie heeft de overhand behaeld, dank aeu de druk king die, zy overal en op eenieder uytoefende, dank zy aen de afvvezigheyd van een vyfde der kiezers. Kanton Deynse. Het liberalisiuus heeft aldaer de nederlaeg ondergaen er waren ingeschrevene kiezers, 340 stemmers 314 volstrekte meerderheyd, 158. MM. Verkesl en De Beil, uytredende leden', zyn herkozen ge worden, den eersten met 292, den tweeden met 210 stemmen. Den kandidael der liberale party, M. den advokaet Maertens, van Gend, heelt maer 105 stemmen bekonïen. Kanton Eecloo. Daer ook is den zegenprael der catholyken volledig geweest de bewarende party had voorgodragen M, den advokaet De Paepe, van Gend, en M. F. Van iioorebeke, stoker te Eeeioo. Op de laetste uer, droeg de liberale party voor, M. Neelemans, die zekerlyk tegen zynen dank diende tot libera el werktuyg. Kanton Zomertjcm. Zyn herkozen MM. Fr. Van der Brug- ghen-de Nacyer en Pieter-Jan De Rycke, uytlredende leden. Kanton Everghcm. Daer is geeue worsteling geweest, en de twee uyttredende leden, MM. „Van Hoorebeke en Solvyns, zyn herkozen geworden met 222 en 204 stemmen. Kanion Loochristy. Onze tegenstrevers hebben daer eene kleyue victorie behaeld. Kanton Nazareth M den baron de Pelichy, uyttredende lid, is herkozen geworden door 179 stemmen op 188. Kanton Nevel e. De twee uyttredende ledeu, MM. De Kerck- hove d'Oussolghcm en Beyaerl, zyn herkozeu geworden, den eersten door 22»> stemmen, den tweeden door door 213. Kanton Waerschool. Ingeschrevene kiezers, 223 stemmers, 129 volstrekte meerderheyd, 65. .M. den advokaet Balliu, uyttredend lid, heeft 126 stemmen be haeld, tegen 2 witte briefkens en eene verlorene stem. Kanton Kortryk. De catholyke party heeft aldaer eenen groolen zegeprael behaeld zy heeft den heer Coueke, schepen der stad, voorzitter van den provintialen raed afgekookt 1 M. Coueke heeft maer 488 stemmen of 204 stemmen min dau de volstrekte meerderheyd. M. Forge, notaris te Do,ltynies, heeft 326 stemmen bekomen. M. Deschielere, liberalen kandidael, 58. Geheel de katholyke lyst heeft gezegevierd. Kanton Ardoye. Het getal ingeschrevene kiezers beliep lot 286 datgene der stemmers lot 262. De - stemmen zyn verdeeld geworden als volgtMM. Van den Bnssche, uyttredende lid, 199; M. Vuylsleke, idem, 180 M. Thi- baut de Boèsinghe, 101. De twee eersten zyn dus herkozen. Kanton Hooglede. Zegeprael voor dc catholyke denkwyze Er waren 27^8 kiezers tegenwoordig M. Slruyc, uyttredende lid, is herkozen geworden, zouder tegenkanting met 266 stemmen. M. De Neckcr-Jooris, kandidael der catholyken, heeft de overhand behaeld met 159 stemmen legen 122 gegeven aeu den ministe- rielen kandidael M. B, Scbillo. Kanton Tliiclt. Hier ook heeft de bewarende party eene aen- winst gedaen door de kiezing van M. De Schietere de Lophem, in vervanging van .VI. Pleltinck-Strack; toebchoorende aen de liberale gëzindheyd en die zyn Ontslag gegeven heeft. Kanton Ostcndè,. Ingeschrevene kiezers, 570, stemmers, 416 volstrekte meerderheyd, 2 -9. MM. Janssens en Brasseur, uyttredende leden, zyn herkozen geworden met 339 en 333 stem men. VI. Jnmnc, heeft er 85 bekomen. Kanton Oostroosebecck. 207 stemmers meerderheyd 104. M. Van Outryvc-d'Ydewnlle heeft 14-8 stemmen hekomen. M. B. Verhaeghe, burgemeester van Oyghem, i20. Beydc bebooreü lot de catholyke party. M. Gheerhrandt, burgemeester van Wacken en liberalen kandi- daet, bekwam maer 82 stemmen en bleel aen den grond van den kieskelel plakken. Kanton Mechelen. Geheel de bewarende lyst is doorgedra gen. 'T is eenen zegeprcel dien wy met des te meerder genoegen aenstippen daer de meerderheyd van alle de bureelen gunstig is geweest voor de kandidaten onzer denkwyze. Ziehier de uyl- komsl der stemming Er waren ingeschreven 1157 kiezers 987 zyn komen stem men het getal geldige briefkens was van 981 Volstrekte meer derheyd, 491. M. Van Berchem, uyttredend lid, bekwam' 868 stemmen M. Broers, idem, burgemeester van Mechelen, 747 M. Fris, uyttre dend lid, 612 M. Van den-Wiele, grondeygenaer, 542 M. De Meester, te Hombeek (schepen die door >T Rogier niet herbe noemd wierd) 537 M. De Pauw, notaris te Mechelen, 536. De kandidaten der uytsluytendo party bekwamen de volgende stemmen. M, Dp Keersmaeker, uyttredend lid, 426 VI. Goddyn, ingenieur 384 M. Goupy de Quabeek, oud, oud kandidaet senateur "te Leu- ven, 342 M. Denis, advokaet en kolonel der burgerwacht te Mechelen, 337. Men ziet het, de neerlaeg is verpletterend. Kanton Doornyk. Volkomene zegeprael voor de bewarende party. Eenen onzer vrienden, zegt den Bien public, zend ons eenige belangryke bezonderheden over de bedevaert naer Roomen door onzen eerbiedweerdigen Bisschop gedaen. Deze bezonderheden zyn getrokken uyt den brief van eenen pelgrim, ooggetuygen der hertroerende tooneelen die hy beschryft Den zaterdag, 17 mey, scheepte ik in aen boord van den Capri, 1 stoomboot der naprische stoomvaert-Kompagnie Het schip was vol volk, maer welk volk Vyf Bisschoppen, onder de welke Mgr van Gend, meer dan 120 priesters en een dertigtal godvruch tige wereldlyk-e persoonen'; onder het getal dezer la'elslen be merkte ik M. den baron Hendrik Surmont en zynen zoon, en M. J. De Potter d'lndoye, van uwe stad. Ten 2 uren na middernacht, begonnen de inaebienen te zuchten en het schip trok majestalisch de haven uyt. De lucht was zuyvcr, het water kalm en de zee stil. Eene godsdienstige stilte iiing over de uylgeslrektheyd der golven. Wy waren nauwelyks m volle zee cf, uyt den schoot der ingetogene menigte die op het dek vereenigd was, steeg er een zoel lu yd end gebed hemeiwaerts op. Allen heften wv den lofzang- aen tol Maria, slerre der zee, den- 'Ave Maris stella-D'il zoo god vruchtig, zoo ruym, zoo plegtig gezang ontrukte aen alle de pelgrims tranen van diepe aendoening. 'S anderdaegs, den zon dag, vierde Zyne Hoogwec-rdigheyd Mgr den Bissehop van Fri- burg (Zwitserland) op hét dek het Heylig Sacrificie der .Misse. Na het evangelie nam uwen eerbiedweerdigen Bissehop eenen oogenblik het woord, en in eene gansch vaderlyke en diepge voelde onderrigting, sprak den weerden prelael ons van de won derheden van Roomen, der wvze van ons met nog meerdere vurigheyd het oogenblik onzer aenkomsl ïn de Eemvige Stad te doen hi trachten. 'S namiddags vereenigden wy ons op nieuw op' hefi dek en wy zongen de vespers. Den dienst was nauwelyks gedaen of op aendringen van de leden der godvruchtige 'karavaen-, stuurde Mgr deu Bisschop van Gend ons eene tweede aenspraek toe Mgr had een onderwerp verkozen gansch aen de gelogen-hevel toegepastzyn sermoen liep over de middelen die moeten g'e- bruykt worden om Roomen met vrucht te bezoeken en voordeel te trekken uyt de allalen aen het bezoek der beyligdommen. gehecht. Het overige*van den dag wierd verbeeld tusschen samonge- sprekken, gebeden en het zingen van heyiige lofzangen. Maendag morgend, ten 8 uren, trokken wy met vollen stoom de haven van Civita-Vecchia binnen. Wy raekten eyndelyk het geheyligde land des Erfdeels van St-Pieter; vvy gingen den'grond betreden door het bloed der martelaers en door den zetel des stadhouders van Jesus-Christns geheyligd Ook, door liefde en erkentenis vervoord, hieven en pelgrims het Te Drum aen, om God, te bedanken over de gelukkige reys die Hy ons verleend had. Tun 1 ure waren tvy te Roomen, hel hert nog vol van alle de heyiige en godvruchtige aendoemng-en van onzen overlogt. \Vy vinden in den Courricr de* Familie^ het volgende genees middel legen de razerny Men hale by eenen apotheker dry hand vollen Datura stramo- nium (pyuappel), laet ze in eenen liter water op de helft ver te koken, en doe dit in eens door den zieken uyidrinken. Aenstonds word hy fel razend, maer dit dnerl niet lang -f hel zweet berst hem langs alle kanten uyt, maer na vier-eo- twintig uren is h> genezen. Wy raden aen elkeen aen dees middel niet te gebruyken, want wy zyn zeker dat hy onvermydelyk de dood zal veroorzaken. Dry hondvollen DATURA STRAMONIUM afgetrokken in eenen liter water op de helpis een schrikkelyk vergift dat zelfs een peerd zou dooden. Berigt aen een ieder. GODSDIENSTIGE PLEGTIGHEDEN. Op dén weg van Vlaenderen, tusschen Brussel en Aelst, ligt er een fraey en volkryk steedje, Assche genaemd, en welks noem door de reyzigers wel gekend is. Op dit oogenblik is dit steedje heel en gaiisch verslonden in de toebercydseleu van een volks- en godsdienstig feest, 'l welk eene der aendoenelykste legendeu der X1VC eeuw herrinnert. Eene vrouw die stelensgewyze de paeschhoslie ontvremd had om er eenen heyligsebendonden hau- dei mede'te dryven, had dezelve in den stam van eenen boom verborgen. Den boom bloeyde en behield zyn loover in den win ter onder zyne schaduwe geschiedden er mirakuleuze gene zingen. Door'de byl aengevaüen om neergeveld t.e worden, vie len de scherven kruyswyze op den grond, 't is te zeggen derwyze dat zy alle de eene op de andere de gedaente van een kruys namen. Eyndelyk, na de bekentenissen der pligtige, wierd de verergems' hersteld eene boelkapel wierd opgeregt ter ploetse zelve, op het gehucht Vrythout. Ziedaer het heel beknopte ver- hael der legende. 'T is van deze gebeurtenis, in de godvruchtige gedenkenissen van Braband en Vlacnderen zoo vermaerd gebleven, dat de vyf- honderdjarige jubelfeest gaet gevierd worden door de inwooners van As9che en omstreken, met-eene pracht en eenen luysler hunner voorouders vveei'dig. Eene historische processie, ver deeld in groepen met kostnmeu, banieren, zinnebeelden, kaval- kaden, enz., zal alles verwezenlyken wat de catholyke dicht kunde schoonst en statigst kan opleveren. 'T is genoeg zeggen wat uytnemenden toestroom van pelgrims den jubile Daer die plaets zal heunlokken. Zonder dc bezonderheden van het program in te treden, zul len wy zeggen dal Zyne Eminentie den kardinael-aei'tsbisschop van Mechelen voornemens is eene der dry processiën by te woonen, aen welke ook zullen deel nemen MM. de vikaris'sen generael Van Hemel en Lauwers, als ook den eerw. heer abt de Saint-Bernard, van Ommeren. De sermoenen zullen gepredikt worden door de Paters Reeollecten. Den zaterdag, 7, des avonds, zal de kruysplanting de pleglighevd inhuldigen, welke duren za! tot den 22'juny.

De Denderbode | 1862 | | pagina 2