1 Eenen brief van den Koning aen den Paus. meenteraed, zeggen wy, heeft nu, in princiep, besloten dat er een nieuw Kerkhof zal gemaekt worden maer dat het oud Kerkhof zal behouden blyven voor de pevsoonen of familiën, die er zouden grond willen koopen om grafkelders of zuylen op te maken. Wy gaen hier nu met twee Kerkhoven zitten, zegt het publiek, een voor de arme mensclien 411 een voor dc ryke, juyst alsof de rykeu beter waren, na de dood, dan de armen. Wy, zeggen de min begoedde burgers, zullen buyten de Zoutsraetpoort, aen den Huring, op het armenmenschcnkcrkhof, begraven worden, omdat wy met de bcu'zc aen den hals niet geboren zyu en geen geld hebben om grond voor eene byzondere grafslede aen te koopen. Wy zegden de armen, zyn van zelfs buyten hot Kerkhof der ryken gesloten, maer dit scheelt ons weynig, wy zyn gewoon, van 111 ons leven, verlaten en van achter gestoken te worden, wy zyn toch den overschot van de wereld, 't is by God alleen dat wy gclyk zullen gesteld zyu enz. enz. Ja zoo hoort men hier geheel de stad door redegeren en deze die alzoo spreken, spreken met grond, maer wy zullen hun bvzonderlyk doen opmerken dat zy dit alleenlyk aen de liberale regentie mogen zeggen, want 't is de liberale regentin alleen, die het zoo° wilt, 't is den liberalen gemeenleraed die thans meester is en zulke dwaze besluyten neemt. Wat ons betreft, wy keuren dit onbegrypelyk besluyt volko- mentlyk af, omdat het de teederste gevoelens kwetst van den minbegoedden burger, en omdat het aenleyding geeft tot gedach ten van verstooting dan wanneer bloedverwanten en vrienden niets anders dan vertroosting behoeven. Uaerby is 't eene nuttelooze geldverkwisting een nieuw Kerkhot non te koopen als er een bestaot dat men wilt behouden alleenlyk 0111 verschil te maken tusschen ryken en armen, van welke den eenen zoo wel dan den anderen toch maer 6 a 7 voet .aerde noodig heeft 0111 te rusten. Het is ie denken dat de hoogere overheyd dezen uytzinnigen trek zal van de hand wyzen. Wy ontvangen .een merkweerdig vlugschrift, in de vlaemsche tacl opgesteld, waerin de gecstelyke en Ivdelyke magt en gezag van Zyne Ileyligbeyd den Paus van Hoornen, Pius IX, op eene ontegensprekelyk'é wyze word acngeloond. Dit verdienstelyk werkje deelt den volgenden brief mede, door koning Leopoldus den 1°, geschreven in 1833, aen Zyne Heylig- heyd Uregorius XVI, in de zending van den graef Vilaln X11II als" buyteügèwoonen afgezant en gevolmagtigden ei Zeer hej/ligcn Vader, Toen ik over een jaer door de Voorzienigheyd en den nationa- len wensch tot den troon geroepen wierd, begaf ik my te midden van hel,belgisoh volk om my geheel asty zyn lot toe te vvyden, cn een mvner eerste zorgen Was spoedig met den II. Sloel weder aen te knoopen de betrekkingen welke de staatkundige gebeur- nissen oogenblikkelyk hadden afgebroken. Overtuygd dat de aloude goedheden der Opperpriesters voor een volk, ten allen tvde zoo onderscheyden door zyne gehegtheyd aen den godsdienst zyner vaders, gelvk door zyne godvruchtige verknoglheyd aen het eerweerdig Opperhoofd van dien godsdienst, met waren uvlgeout overtuvgd dat de nieuwe waerborgen door de consti tutie van het onafhanglyk Belgien aen den Catholyken eeredienst eceven, niet dan aengenaem aen deu H. Sloel konden wezen en liet oogenblik verhaesten dat Belgiën door hem zou herkend worden, had ik eenen persoon gelast om uwe Heyligheyd myne verheffing tot den troon aon te kondigen, en haer tevens de uvtdrukking myner opregte wenschen en vriendschap te dragen. Onvoorziene omstandigheden hebben alleen het vertrek van mvnen gezant vertraegd. Nu gelukkiger, en willende aen uwe Hevligbeyd een ondobbelzinnig bewys myner gevoelens jegens haer geven, heb ik den graef Karei Vilain XIIU mynen buyten- gewoonen gezant en gevolmagtigden minister by haer hof be noemd, en heb hem gelast aen uwe Heyligheyd uyt te drukken hoeveel prys ik aen hare vriendschap hechthoe zeer ik ter herte heb mvne noogingen tot vvelzyn van het belgisch volk te .doen keeren," en 'over hetzelve te doen komen de weldaed der gebeden en zegeningen uwer Heyligheyd. liet is in die gevoelens Zeer heyligen Vader, van uwe Heyligheyd, den goeden broeder en opreglen vriend, LEOPOLD. Wanneer men dezen brief van 1833 aendachtig leest, moet men dan niet bekennen dat het zoo gezegd liberael ministerie t e woorden van den koning in 1861 teenemael herdraeyd heeft, door de herkenning van ilaliên, en zelfs - indien wy ons zoo mogen nytdrukken-den brief van Leopold als eene diplomatieke logen doel voorkomen *'T is maer eene vraeg, ziet ge. vercierd, er brandde was voor 173 duizend francs en men begroot den j onkost op 500 duizend franken. De stoet was allerprachtigst, hy was samengesteld uit honderden bisschoppen, kardinalen en een groot getal kloosterlingen, alle droegen eene wassen keers. Morgen moeten wy weder om onder de wapens. Zyne Heiligheid gaet den eersten steen leggen van eene nieuwe knzern en men zegt dat Zyne Hoogweerdigheid de bisschop van Orleans zal prediken. Ik noem my op nieuw uwen allertoegenegensten vriend. P. Brief van M. Cobden over de versterkingen van Antwerpen. Men leest in de Tablet van 14 juny Den zonderlingen brief dien men gaet lezen, is geschreven geweest, zegt men, doorM. Cobden, ter gelegenheyd eener rede voering van M. Van Ryswyck, in welken hy verzekerde dat het op den drang van het engelsch gouvernement is dat men de ver- slerkings werken rondom Antwerpen ondernomen, moet toe wy ten. Midhurst, Sussex, 24 april 1862. Mynheer, ik weet niet tot hoever gy verschooubarr zyt om het droevig ontwerp der fortilikalien van Antwerpen ten laste van lord PaImer9tou ge legd te hebben. Gy zegt my dat die beschuldiging is uytgebragt geweest in eene openbare meeting te Antwerpen gehouden. Menigvuldige beschul digingen worden in onze meetings in Engeland gedaen, en die men bet minsten der wereld niet zou kunnen verregtveerdigen. In afwachting van klaerblykere bewvzen, zult gy my voor het oogenblik toelaten mvu oordeel op te schorsen en er aen te twjfelen. Ik bekreun my heel weynig met te weten wie den opgever is van dit ellendig ontwerp onder alle de oogpunten woer ik mv plaetse, kan ik my niet wederhouden erin eene buytengewoone afwazigheyd van gezond oordeel te herkennen. Belgiën is zyn beslaen schuldig aen eene gansch zedelyke magt, deeendragt der groote mogendheden, en geenszins aen zyne eygene en innerlyke weerde. Het eenigste gevaer dat het kan loopen vun zyne natioualitevt te verliezen, is van hy Vrankryk gehecht te worden maer in de tyden dat wv zyn,worden de aenhechtingen niet gedaen zonder de toestemming der bevolkingen. Zoo lang gy weynig niet belastingen bezwaerd zyt, zult gy vryer en voorspoediger zyn dan of gy by Vrankryk wacrt ingelyfd daerom hebt gy voorzeker liever onafhanglyk te blyven. Om daer zekerder toe te geraken, moet gy de onkosten vermyden welke de groote wapeningen noodzaken. Zy zullen u heel weynig dienen U gen den eenigsten vvand dien gy te vreezen hebt, en zullen slechts tot uytslag hebben het volk met belastingen te overladen en hetzelve aldus tot de xenheehting te beschikken. Zulkdanig is myne politieke denkwyze wegens uw land en ik kan niet aennemeu dat er eenen staetsman zy dio anders zou denken kunnen. Ware ik Koning der Belgen en begeerig om myne kroon voor myne na komelingen te behouden, ik zou voor alle leger niet anders willen daa eenige duyzende mannen. Myn koningdom aenscliouwende als enkelyk op de zedelyke magt gevestigd, zou ik oen myne magtige geburen zeggen Gy hebt myne onzydigheyd afgekondigd, ik ben besloten dezelve aen myn volk te waerborgen, met hetzelve zoo min mogelyk met lasten te be zwaren naer liet voorbeeld der voorspoedigste Staten. Geloof my, dit ware den krachldadigslen middel om de Belgen in de liefde hunner onaf- hnnkelykheyd te behouden. Marr verstorkingen te Antwerpen bouwen met het vooinytzigt van eens een herzamelingpunt te vinden in tyd van oorlog en Europa uytnoodigen om Belgiën in een salgveld te herscheppen, dit is, myn dunkens, het rampzaligste gedacht dat men hebben kan, want hrt is bet volk in de vrees werpen die uyt eenen zeer gevuerlyken toestand ge boren word en hem liever de aanhechting doen bcgeeren. Ik voeg er by om te eyndigpn, dat indien gy stukken vind om te bewyzeu dal zulk eene uylzinnige polilick uyt Engeland voorlkomstig zy, ik u oneyndig verpligt zal wezen mv dezelve zoo aenslouds tc doen toekomen. ^enveerd, enz. Riciiaiid Cobdbh. Mynheer en Vriend Dokle.rhode. Hel -volgende Zouavenbriefje zullen uwe geëerde cn godsdienst- minnende lezers en lezeressen, vrienden en kennissen onzer Zouoven met vreugd en aendoenmg lezen g Lieve Vrienden, I)e laetste tydinpei. die ik n gezonden bob kwamen int Porto d'Anzio daer xrn vrx drv' vreten verbleven en hebben er veel schoonc din-on rchoord en g«ie». Van deer XJn wy wedergekeerd naer Har.no Den Mndng 1 iunv heeft de bisschop «n Orlc.cs MSr Dupanlonp ons een allertreffendst sermoen godnen waerdoor hy de maend van He. d,e wy onder elkander gevierd hadden is komen sluiten. l)en volgenden dynsdag xyn wy ver- nokken naer Hoornen om nldner de feest der Heiligverklaring by Ie wonnen, iw onsen doorlegt in de heilige stad kwamen er veel vremdelingcn loege- Joonen Het was knriens om sien hoe sy ons bewonderden H y syn hier nu eekaxerneerd in het Arsenoel. Wy vinden hier over de dry honderd lus- schoppen, ..eer don vier duixend vreesde pr.esters en ontelbare pelgnms van olie landen der wereld. Verleden vrydag wnren al de Belg.scl.e Zonaren uiteenoodigd in het Belgisch Collegie om .Maer voorgesteld te worden aen de bisschoppen van ons land. Zyne Hoogweerdigheid de dertsb.sschop van Jlechelen. de Bisschoppen van Kamen en van Gent hebben ons woorden van roodheid en welwillendheid tocgestuerd. Do bisschop van Gent vroeg aen een ieder xvnen noem, den naem van syn bisdom en van xyn dorp. „atcrd.g ver mderden wv er weder, en Zyne Hoogweerdigheid de bisschop van Gent deed voor ons ien allerschoonste sermoen. Hy heeft aen de Zouoven van xvn bisdom beloofd van als hy op hunne parochie nou komen, li.mne ouders té ontbieden on hm. te xeggen dat hy hunne kinderen gexieu baden dat 7V licti geheel wel gedragen. Van dezen noorgend, tnaendag, heeft Zyne Uoogweerd.glie.d de derts- hisschop van Hcchelen voor cos de Sis gedaen m welke wy bvna alle n.t xvne hand de II. Communie hebben ontvangen. Na de Mis hnbl.cn hunne 11 nneweerdi"heden ons gclracteerd met een goed ontbyt... Deern. heeft do Msschop'van Gent de Zouaven van xvn bisdom alleen geroepen co heeft hun 4!> francs ter hand gesteld om een goed glas op xyne gexondhcid ,C Nu "moet ik no. een woord xeggen van de heiligverklaringVan 's rnor- «ës teil vvf uren wnren wy onder de wapens. De plegtigbeid begon (en es wen eë duerdo lot eene uer namiddag. De ketk was allerschoonst Vrydag der afgeloopene week overleed te Erondegem den wel eervveerden beer De Clippele, sedert 42 jaren pastor dier parochie Eenen onzer vrienden, welken de begravenis byv\oondc, verzoekt ons hel hieronderstaende verhael op te nemen, iets waeraen wy volgeern voldoen, omdat het strekt ter vereering der geheugenis van eenen achtbaren geestelyken, wiens lange levensdagen eene aeneenschakeling zyn geweest van de schitterendste deugden en hoogste verdiensten zoo voor God, voor welken hy alleen leefde, als voor de samenleving, die hv, dooi' zyn deftig voorbeeld, steeds gesticht heeft. Ziet hier het verhael Zaturdag 14 dezer was ik ooggetuige van eene aendoenlyke kerkplegtigheid te Erondegem, ik wil spreken van het ter aerdo bestellen der stoffelyke overblyfselen van den eerwaerden heer Paslor De Clippele, welken aldaer na tvvee-en-veeriig jaren zoo wacrdiglyk den herderstaf te hebben gedragen, eenè loopbaen van 80 jaren kamt te eindigen. Dergelyke plegtigheden zyn den aenwezigen voorzeker hertroerend, doch zy geheugen waerheden van den godsdienst en zyn daerom schoon aen de oogen van den Christenen. Dc doodklok zond haro treurende galmeD over de in rouw gedompelde gemeente. Een talryke stoet, voorgegaen door rouwvaen, kruis, accolieten en verders bestaende uit al de leden der broederschappen, ver volgens een vyf-en-twintiglal geestelyken der omliggende ge meenten allen in pleglig kerkgewaed, en eindelyk het duerbaer overschot van den te regt betreurden gedragen door acht der voornaemsle ingezetenen. De hoeken van het koslelyke baerkleed werden gehouden van vier met surplis gekleedde pastors. Onder het zingen van eenen stemparigen libera welken door <len zeer eerwaerden heer Deken van Aelst werd aengeheven, stapte de stoet met statigen tred gevolgd van de bloedverwanten, paro chianen en ontelbare vremdelingen, van uit de dorpspaslory, kerkwaerds. D hoe treffend hoe menigen traen biggelde langs de wangen, en geen wonder, weende de gryzaerd, want de over leden was zyn steun geen wonder weende de zoon, want hy vergezelde zyncn geestelyken vader ten gravegeen wonder weenden de armen, want hy was hun troost; en de rykeu weenden ook want hy was hun vriend. Het inwendige der kerk had ook zyn rouwkleed aen ontelbare geschilderde doodshoofden schenen akelig de dood te erhinneren en meer dan zestig keersen welkers flikkerend vlammetje op- waers steeg omringden het lyk dat thans in den rouwbehangen koor rustte. Na de Vespers der overledenen onder het geleide dei' orgel statiglyk gezongen, werd het zielloos lichaem in eene voorbeschikte plaets begraven, wat aldaer, en hoe zulks gebeurde kan ik niet neder schryven, plotselings verkeerde my den moed in onverwinnelyke droefheid, en waegde niet de nybyheid dier plaets te genaken. Wat ik echter van verre bemerkte, was dat de aenpalende naesten reikhalzend over elkanders schouders blikten als wilden zy hunnen herder volgen lol oen de overzyde van het graf. Op dit oogenblik raekle menige knie de gewyd'e aerde, menige iraen yan opregte droefheid en ongeveinsde liefde be sproeide de narre graszoden, 'en een smeekende bede rees uit aller borsten ten hoogen. H. S. Men schryft ons uyt Lede. Maendag lest wierd alhier ter aerde besteld het sloffelyk overschot van M. Wandels, die nog in den bloey zyner jaren aen zyne talryke vrienden ontrukt is geworden. Het vroeglydig afsterven'van dien verdienstvollen jongeling, die nauwelyks 23 jaren oud, ingezien zyne uytgestrekte bckwaemheden, tot de belangryke plaets van'genecshccr des burgorlyk hospilacls van Leuven, onder toczigt zyner professors, benoemd wierd, dit belreurlyk afsterven had de gemeente Lede in den diepsten rouw gedompeld en dit bleek by de begravenis, want geheel de paro chie was te heen om eene laetste en welgemeende hulde aen M. Wandels le bewyzen. Een twintigtal leerlingen der Catholyke hooge school van Leuven waren ook toegesneld om die rouwvolle plegtigheyd by te woonen. Na de gewoone gebeden, is het lyk, door vier zyner beste vrienden, naer deszelfs rnstplaets gedragen, alwaer eenige' welgevoelde woorden, door twee zyner studiegenoten, wierden uylgesproken. Eenen vloed van tranen, gestort door de talryke aenwezige menigte, geluygde onbelwistelyk de groote droefhevd welke deze vroegtydige dood gebaerd heeft by al wie dien zoo voortreffelyken als 'geleerden jongeling gekend hadden. Moge hy hierboven de onverstoorbare rust genieten welke den Heer berevd heeft voor deze die de hun toevertrouwde talenten niet in de aerde verbergen, maer ze gebruyken zoo en gelvk den üytdeeler der gaven het geboden heeft. Dit heeft wylen M. Ednr. Wandels gedaen, dus dat zyne geheugenis als die van den regtveerdigen in zegen zy. Een koninglyk besluyt van 46 juny magtigt het godshuys- bestuer van Lede, om een hospitael te bouwen in die gemeente. Volgens het bestek zal die bouwing fr. 41,282-54 kosten. Eene subsidie van 8000 fr. word tevens verleend om gemelde besluer te helpen die onkosten te dekken. Vyf sektiën op zes van de Kamer .der volksvertegenwoor digers, hebben met eenparige stemmen het voorstel aenveerd j van den heer Coomans. strekkende om 1 fr. 50 per dag en per man toe te staen voor militaire logementen. Den 15 is de gemeente Laerne, het tooneel eener moord geweest. By gevolg van eenen twist, die welhaest door dadelyk- iieden wierd gevolgd, heeft den genoemden Lieven Chrisliaeos, oud 60 jaren, van zekeren Bernard Rondelaere eene messteek in zynen buyk ontvangen.' De wonde was zoo diep dat Christiaens er byna s'chielyk aen bezweken is. Den dader dier moord is aen- gehouden. Denzelfden dag is te Ophasselt de woouing afgebrand van den genoemden J. B. Moreels, winkelier. Do schade word op 1500 fr. begroot. Men schryft uyt Laerne, den 17 juny Gisteren namiddag is de aenscho.uwing gedaen van het lyk van Lieveu Christiaens, die door Tollenaere komt vernioord te worden. De geneesheeren hebben bestatigd 1°-Tvvee messteken in de reglerzyde 2° eene breede wonde in den ondtrbuyk. Uyt de verklaring der getuygen blykt dat het slagtoffer zich verdedigd had met eene raek. Christiaens laet vyf kinderen achter in de diepste ellende. Den moordenaer doet volkomene bekentenissen en schyot het minste leedwezen over zyne gruweldaed niet te toonen. Ter gelegen'heyd zyner terugkomst uyt Roomen, is er aen M.Joseph De Potter, door het muziek van'.Mellc, eene schooDe serenade gegeven. Dt n achtbaren heer is verwelkomd geworden door de byzonderste iuwooners der gemeente, allen zeer begee rig om uyt zynen mond het verhael te hooren der luysterryke feesten die in de eeuwige stad hebben plaets gegrepen. Wy vernemen dat voor een groot getal werklieden, die in de fabriek van wylen M. Ferd. Lousbergs te Gend werken, de werkuren ook verminderd zyn in andere katoen-gestichten zyn de werkuren ook verminderd en ecnigen zyn voornemens geheel stil te leggen indien er in het kort geene verandering ic den toe stand plaets heeft. Men schryft uyt Brussel, aen een luyksch blad - Daer is niets waer in "het geen er is aengekondigd geweest wegens vergunningen die acn de Antwerpenaren zouden gedaen worden en onder welke men eene schadeloosstelling meldde van 3 millioenen voor de servituten. Daerentegen, doer is zeer ernstig spraek van aen de stad Antwerpen eene gunst tc geven welke zy sedert lange jaren betracht, namelyk van haer, voor een deel ten minsten, de hoedanigheyd van vrije haven toe te staen. Een vonnis dynsda'g morgend door de regtbank van eersl-en aenleg te Antwerpen uyigebragt, na de voornaemsle beschuldi- gingspunlen van de hand gewezen te hebbeD, heeft uyt hoofde van enkel bankroet, voor onregelmatigheyd iu het houden hun ner boeken, veroordeeld als volgt MM. Antoon Herlogs, tot 8 maenden gevang, Jos. Hertogs, vader, tot 5 maenden gevang Jos. Hertogs, zoon, tot 1 maend en 100 fr. boete. Van Imsehoot, tot 3 maenden gevang en 100 fr. boete. MM. Wambecq, Van Hengel en Andries Hertogs, zoon, zyn vrygesproken. Woensdag laetst om 3 uren namiddag, beeft den bliksem dry persoonen, die bezig waren met klavers te maeyën, in den Prooper-polder te Kieldreeht, geslagen. Den eenen verkeert ia eenen zeer, netelachtigen toestand, en eenen anderen zal waer- scbynlyk den eenen arm lam behouden. Den derden is er met den schrik van afgekomen. Men schryft uyt Hoogstraeten Donderdag laetst, rond 5 uren namiddag, is de'n donder gevallen op het peerd der maelpost die den dienst doet tusschen Antwerpen en deze gemeente, en heeft het stokdood geslagen. Over weynige jaren ontving mejuffer Maria Towshend, ge boren te Londen/hel H. Doopsel in het klooster te Wacken', en omhelsde er den roomsch-catholyken godsdienst, mei eene regt- zinnige liefde tot haren Schepper. Later vertrok zy naer haer vaderland met den sterksten troost der wereld in haer hert. Omtrent een jaer nadien bragt zy een dochterken ter wereld, hetwelk- eene uytdrukkelyke blydschap aen haren echtgenoot, den heer Thorp, veroorzaekte. Uyt gevoelige erkentenis, en als gejaegd, wilde zy het oord, wae'r zy z.oo Veel troost had gevonden, met haer kindje een be zoek afleggen, en zondag laetst kwam zy wcrkelyk met haer kroost, in het klooster te Wacken toe. De Voorzienigheyd be schikt wondere zaken, en hare werken zyn ondoorgrondbaor -: dynsdag is mevrouw Thorp, na twee dagen verblyf te Wacken aidaor godvruchtig in den Heer ontslapen. Het oriweder van donderdag voorlaetst heeft zich ook gewel dig te Kortryk en omstreken doen gevoelen. Menigvuldige pannen zyn van de daken geworpen en ruylen in de vensters verbryzeld. De wieken van den molen van Mev. weduwe Soete, op den steen weg van Zweveghem, zyn afgevlogen het kraem van een oud wvfdat sedert lange jaren op de Kringplaels zat, is door den wind opgenomen mei alles wat er op stond, en ver van daer in de slraet overhoop geworpen. Te Wacken is eenen molen in stukken en brokken geslagen eenen mulder die er zich in bevond, is op het gekraek zich onder eenen zwaren baskuel gaen verschuylen en is aldus van alle ongeluk bevrvd gebleven. Te Avelghein zvn er meer don '1000 hoornen uytgeruktte Hoogstade zyn er*ook een. dertigtal, en te Pollinchove en St-Re- quiers een twintigtal neergeveld. Men schryft uyt Dixmude Donderdag heeft alhier, doch het meest in onze omstreek, een vreesiyk orkaen gewoed, dat ten lande veel schade heeft aenge- I ristvooral op de boonen, op het sucrioen en in de boomgaer- den. In deze laetste zag er den grond als bezaeyd uyt mol groer;

De Denderbode | 1862 | | pagina 2