Liberale geweldenary. Het Gehevm van- Mexico. Dus is de zaeli geheel en gansch omgekeerd, en Ihans moet gy de algemeene afbraek van al de forten, van al de vestingen, van al de poyertorens vragen, om de zeilde roden, die u aenge- dreven heeft dezelve over dry jaren aen lo nemen. (Gelach."— Toejuychingen.) lie logick is voor u zoowel als de billyklieyd. En al waert gy van gevoelens veranderd...., het gouverne ment zeil' is zes of zeven maèl van gedacht veranderd sinds 18Ö7. (Langdurig,gelach.) <1 Zouden de kanons alleen dan maer mogen voortgang maken (Gelach.) ■i Doet gelyk de kanons, mynheeren als zy vooruyt gaen, gaet ook vooruyt, en hoe meer zy schrikkelyk en stout worden, zoo meer moet* gy ze tcrugslootên. (Bravo.) En bot u niet be schuldigen dat gy niet vaderlandslievend zyt. Werpt die dwaze belediging terug in het gelaet dergene die zo u toebrengen. (Langdurig handgeklap.) Wie durft ti on my beschuldigen van de nationale verdedi ging te verlaten Dogenen zolven, die niet willen dat er eene nationale ver dediging zy, (Gemordegenen zelvea die voor den vyand vlug ten om wetens en willens, maer schandelyk (Bravos) zich te komen wegsteken achter muren, in do moerassen der Neder- -schekle. (Algemeen gemor. Toejuychingen voor den spreker.) Is dit het land verdedigen (Neen 1) neen, dit is het land verraden. (Zeer wel) dit is den post van eer en pligt ontvluglen. (Weel) de lafaerds Het leger bloost om de droevige rol die men het opdringt. (Bis -Om do droevige rol die men het opdringt. (Bravo Dit zal de eerste mael zyn, sinds 19 eenwen, dat Bel gische krygslieden zullen gevlugt zyn voor den vyand zonder te stryden 1 "(Gemor, geschuyfel. Hou Dat onzo embastiljeurs liet wol weten de Antwerpcnaers zullen zich op den eersten rang stollen, wanneer het noodig zyn zal hel land te verdedigen. (Bravo) Maer zy willen niet dat hunne vrouwen, kinderen cu haerdsleden nutteloos zouden geslagt- offerd worden. (Ontroering.) Lnot ons hel regt van Antwerpen vestigen op de heylige zack der juslieie en van den vooruytgang, en brengen wy Bel gen, de menschheyd, de belediging niet toe den zegeprael die ons wacht, in twy'fel te trokken. (Toejuyehing.) Ik eyndig ik roep met u Wech de kasteelen 1 maer roept ook mot myWech do loling(Gansch de zaelWech de Loting want dit is de eerste oorzaek van al do misbruyken der militaire magt. Eu als onwetende of kwaedwitlige persoonen ons zouden beschuldigen dat wv cencn regeringloozen kreet slaken, zullen wy antwoorden dat denzelfden kreet is geuyt geworden, plcgtig- lyk en officieel, door koningen, die nooyt zyn doorgegacn voor anarchisten, uamclj'k door Lotlcwyk XVHI, in IS14, door koning Willem, 1 in 1815, 'en door Louis-Philippe in 1830. Vóorwaerts dan, myno vrienden, in de groote wegen van regtvoeriligheyd en vryheyd Voorwaerts en den val der kas- toelcn zal ïiet gevolg zyn van den val der bloedwet 1 (Daverende toejuychingen.) Beminde medeburgers, in deze edelmoedige en door my ailyd beminde stad Antwerpen, ben ik gelukkig en trotsch over de herlelyke groelenis, welke my toegesluerd word, alhoewel ik maer al te wel weet, dat zy myne verdiensten verre te boven gaet. Wilt my gelooven, het vernederd my niet te denken, dat ik hier maer een voorwendsel ben, eene geie- genheyd om uwe klagten, uwe regten, uwe eyschen openlyk te doen kennen. Gy moogt stout op my blyven rekenen Als Vlaming (bravo) als Belg, als christenen, als filosoof, heb ik gezworen do hand op-myn geweten, het voorhoofd ten hemel, i< van den advokaet, don verdediger uwer heylige zaek to zyn, van don dienaer'uwer goede zaek blyven. (Er heerscht eene onbesehryfelyke beweging- in de zael don geestdrift die do redevoering "van 51. Cóomans verwekt, is oubesehryfelyk. Te Üccle.by Brussel is wederom eene liberale gewelde- nary gepleegd die eens te meer zal dienen om die vUyle parly te schandvlekken. Ziet hier de zaek Dezer dagen stierf te Uccle zekeren kolonel De Moor, Tot zyne laelste uer had hy de lnilp des godsdienst gewey- gerd, zoodat het heel natnerlyk was dat hy in ongewydde aerde hegraven wierde. Maer men had gerekend zonder het liberael despotismus. Den burgemeester der gemeente deed, niettegenstaende de protestation en vermaningen van den zeer eerw. heer Deken, het lyk in gewydde aerde be graven en dit nog wel op de meest zigtbare plaets des kerkhofs, en schond alzoo piet alleen de gewelensvryhoyd van den overleden, maer tevens ook de vryheyd van gods dienst aen de Belgen door de grondwet gewaerborgd. Gelyk men ziet, laet het maponniek liberalismus geen eene gelegenheyd voorbygacn van den Catholyken gods dienst te versmaden en deszelfs vryheden onder de voeten te trappelen. De Belgen hebben schoon de grondwet in te roepen, zy hebben schoon hunne regten te doen gelden, de vryheden, welke zy met hun bloed gekocht hebben, de liberale dwingelandy komt onbeschoft en schaemteloos alles over't hoofd zien. Noch overheyd, noch party, noch aenhangers cl dwingelandy bekreunen zich met de régten en vryheden der Catholyken, meest dezer bestaen mae: op papier meer en wethaest zullen zy allen verdwenen zyn, indien de Belgen er niet ernstig aen denken cm cien ma- ponnieken haspel voor goed neèr te vellen. Zoolang de middelen die wv in ons eerste grondartike! aenwyzen niet gebrnykt worden zal er aen de liberaterspolitiek geen hand te steken zyn, dit gedrocht is het uytvloeysel van 'i geweld en zoolang het wettig tegengeweld niet gebrnykt'word, zal er 't land blyven onder bukken. Zal de hoogere over heyd dezen vrjhcydschendenden akt ongestraft later,? Wy twyfc'len er niet aen, nogtans wy wachten. i.i in BËBBB—i1 1 Vele dagbladen veronderstelden, dat Napoleon's inzigt was, in Mexico oenen koningstroon te stichten voor den ooslenryk- schcn aertshertog Ferdinand-Maximiliaen, getrouwd met 'de Belgische prinses Charlotte, ten eynde op die wyze kcyzer Frans Joseph allengs over tc halen tot den afstand van Venetiën aen Piemont. Hiervan kan wel iets waer zyn. Maer thans is in London's v. Mgovendc kamer den nep uyt de mouw gekomen, en den Times li - eerst dc schandaligste zaek, welke men ooyl gehooid heeft, u *L daglicht gebragt' Ziehier wat het éhgelsch blad deswegen verhaelt Onder het besluer der twee voorgaeride presidenten der republiek van Mexico, de generaels Zuolaga en Miramon, bestond er in dc hoofdstad Mexico een bankhuyS van zwitserschen oor sprong, het luiys Jecker en Cc, welke eenige geldsommen voor schoot aen het Staetsbestuer, ten beloope, volgens sommigen, van 2 millioen pond sterling of 50 millioen franks volgens anderen, van 783 duyzend dollars of 3,730,000 franks. Als waerborg, of liever in verwisseling van dat verschoten kapitael, overhandigden Zuolaga en Miramon aen het huys Jecker en Cc, den eersten voor 18 millioen pond sterling of 430 millioen frs., den tweeden voor 54 millioen frs. titels of obligation der openbare schuld van Mexico, welke titels door hun zeiven voor die twee financiële operatiën gemaekt waren Den Times verzekert verder dal den gebannen mexikaenschen generael Almonte, die met (le fransche legerwagens in zyn vaderland terugkeert, benevens den ex-president generael Miramon, door de Engelschen genoodzaekt naer Cuba terug te koeren, en eenige andere oppositiemannen naer Mexico, persoonlyk deel hadden in de goldelyke zaken van 't buys Jecker en C°, en dat Almonte niets anders is dan den vertegenwoordiger dier belangen. Van den anderen kant zegt het blad zyn een groot aental hooggeplaetste persoonen des franschen Staelsbesluers tegen woordig dragers van een aenmerkeiyk deel dier aen Mexico afge troggelde schuldlitels. Den Times geeft daeronder de namen op van de twee alter ego's volgens sommigen twee bloedverwan ten van L. Napoleon de schier almagtige hecrcn Walewski en de Morny, benevens van den markies de Lavaïettc, thans naer Roomen'gezonden als vertegenwoordiger van Vrankryk. Het londener blad beweert eyndefyk dat den keyzer der Fran schen, door die nieuvvslachtige spekülateurs als 't ware gepraemd zou zyn, en het bloed der fransche soldaten dus vergoten zou worden om aen die bende eerlijke woekeraers, gelyk Jecker en eomp., en aen dc woelmannen de Morny en tutti quanli, in Mexico een staetsbestuer te bezorgen, welk slecht en schaemteloos genoeg zou wezen om die schandelyk afgeperste schuldlitels te betalen Ziet daer het verhael van den londenschen Times, welk wy onze lezers mededeelen zonder voor dc waerbeyd van het gezegde in te staen. Den 7 july, heeft de catholyke hoogesehool van Leuven twee barer leerlingen met groote plegtigheyd tot den graed van dok tor verheven eenen van hun is Mynheér Edm. Reusens, priester van het Aertsbisdom van Meehelen, doktor in de Godsgcleerdheyd en den anderen is Mynheer Ferd. Moulart, priester van 't bisdom van Doornyk, doktor in dc kanonische regten. M. F. Hilkey van het Dominikanenordcr en leerling der Uniyersiteyt, is verheven geworden tot den graed van Licenliaet in de Godsgelecrdheyd. Negen andcro leerlingen, waeronder 4 van het Amerikaensch Seminarie, nam'elyk de hccren E. Eggermont, G, Linrpens, E. Van Lauwe van Gend en M. Spalding van Lebanon (Kentucky) hebben den graed van BachaLqureat in de Godsgcleerdheyd ontvangen. Mgr. De Ram, rektor der hoogesehool, heeft nadien 2 heeren van hel Aertsbisdom van Meehelen en twee heeren van het bis dom van Doornyk tot den graed van doktor honoris causd ver heven. Deze plegtigheyd was voorgezeten door den Kardinabf-Aerts- bisschop van Meehelen met den bisschop van Namen, den Pause- lyken Nuntius en de vikarissen-generael van het bisdom van Doornyk. Onder de aenwezigen hebben wy bemerkt den eerw. heer Crassaerts, deken van Siute-Pieterskerke te Leuven, den eerw. heer J. De Neve, rektor van het Amerikaensch Seminarie do eerw. heeren De Costere, deken te Ostende, en Verbekc, pastor te Meulebeke, en een groot getal andere geleerde en achtingsweerdige persoonen van Belgiën, Holland, Duytschland en Ierland, tot allerhande Staten der samenleving loebehoorende. Na de gewoone ceremoniën heeft den zeer eerw. heer II. Feye, professor van kanonische regten by de hoogesehool van Leuven, eene redevoering uytgesproken op het wereldlyk gezag van den Paus. Weynigc redevoeringen hebben met mc'er handgeklap en vreugdegeroepen begroet geweestnauwelyks had hy opge houden te spreken of het vreugdegeroep, van Leve den Vnus f Leve den Paus-koning weergalmde verscheydene malen door geheel de zael. Des avonds wierd, door do 2 nieuwbenoemde doktors, een banket gegeven aen de heeren professors der fakul- teyt van Godsgcleerdheyd en aen de leerlingen van het Ifeylig Geest- en van het amerikaensch Kollegre. Jammer was het dat de verlichting door het slecht weder belet wierd. Op het voorpleyn van het heylig Geest-kollegie zag men talryke transparanten én jaerschriften bereyd, onder dewelke wy het volgende jaerschrift bemerkt hebben CongaUDext MeChLInTenses atqUe tornaCsnses. Zoo nis er hierboven gezcyd wierd waren er 4 amerrkaensche seminaristen die den graed van bachalauriaet hehaeld hadden, en het zal zeker uyt den weg niet zyn hier eenige woorden over het amerikaensch Seminarie te zeggen. Dit gesticht wierd In 1857 door twee amerikae»3che bisschop pen ingerigtdoor Mgr. Lefevere, bisschop van Detroit (Michi gan, en gebortig van Rousselaere, in Wesl-Vlaenderen, en door Mgr. Spalding, bisschop van Louisville (Kentucky.) "in het begin telde dit gesticht maer geheel vveynig leerlingen en had ook groötelyks gebrek aen middelen van bestaen. Maer nu begint alles op goeden voel te komen, dank zy aen de mild- dadiglicyc! der Belgen en aen het wys en voorzigtig besluer van den zeer eerw. hecrJ. De Neve, rektor van dit seminarie en Vikaris-generael van Zyne Hoogweerdigheyd den Bisschop van Detroit. Sedert zyne instelling zyn er reeds meer dan 20 leerlingen uyt dit seminarie vertrokken naer de Vereenigdc Staten van Amerika. Gedurende dit jacr, zyn er reeds 4 vertrokken naer hunne mis siën, en na de-wyding* die welhaesl te Meehelen zal plaets heb ben, gaen er nog 6 anderen voor dit land inschepen. Onlangs hebben 3 amerikaensche bisschoppen van hunne reys, die zy naer' Roomen gedaen hadden terugkomende, deze jonge levitèn met een bezoek willen verccren. liet waren Mgr. Timón, bisschop van Buffalo, Mgr. Louglin, bisschop van Brooklyn, en Mgr. Macfarland, bisschop van Hartford- Dner zyn nu omtrent 30 leerlingen van verschilüge landen voortskömende Daer zyn nu tegenwoordig 12 Belgen, waer onder 4 van 't bisdom van Gend. De overigen zyn Amerikanen, Ierlanders, Duytsehmans en Hollanders. Met vreugde hebber, wy vernomen dat bet getal der leerlingen die begeeren in dit gesticht aenveerd te worden verre overtreft heit rrofal der plaetsen die men lot hunner beschikking heeft. On- gctwyfeld zal dit gesticht een der roemrykste van het land wor den, n Belgiew zai zich mogen vleyen over hel bezit van zulk een'gesticht dat zoo veel eer aen Godsdienst en aeu Vaderland zal by brengen. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. J. C. J. te Doel 6 frJ Onze kermis is zeer verhinderd geweest door den gedurigenj regen. Zondag nogtans waren de masiekmaetschappyén van onze omliggende gemeenten den eersten kermisdag komen verluys- teren, maer hel aenhoudende slecht weder heeft veel bygedragen om grootendeels het goed resullaet te verhinderen welk die kunstminnende genootschappen steeds le weeg brengen. Onze jaermerkl heeft ook veel by 't slecht weder geleden. De overige dogen waren onbeduydend* zoo als onze kermis in 't algemeen het geweest is. Ter gelegenheyd der peerdenloopon van Gend, zal er een bezonder konvoy bestaende uyt rytuygen van alle klassen, uyt Brussel naer Gend vertrekken den zondag 13 en den dynsdag 15 july. Vertrek uyt Brussel, ten 10 uren des morgens uyt Aelst, ten 10 u.-35 m.uyt Lede, ten 10 u. 45 m. uyt Wotteren, ten 10 u.l 50 m.uyt Mellc, ten 11 n. 15 m. Aenkomst te Gend, tenj •11 uren 30 minuten. Terugkeervertrek uyt Gend, ten 9 u. 30 m. 's avonds aen-J komst te Melle, rond 9 u. 40 m. te Wetteren, rond 9 u. 50 m. te Lede, rond 10 u. 5 m. te Aelst, rond 10 u. 15 m.te Brussel rond 11 uren des avonds. Den 3 dezer is het 4*jarig zoontje van J. Stalpoort te Erpei in eene beek gevallen en versmoord. Eenen lOjarigen knaep heeft donderdag avond', rond 10 uren, te Looehrisly, gepoogd de schuer in brand tc steken van den landbonwer Cpcquyt. Gelukkiglyk wierd by op heeler daedj betrapt vooraleer hel vuer zich had uytgebreyd. Den kleynen kwaeddoener is aengehouden en door de gendarme» naer Gend! gebragt. Dil jaer onderscheyd zich door buytengemeen veel sehielyke sterfgevallen, zoo wel hier als in Vrankryk en andere naburige landen. Er is te Ger.d schier geenen vriendenkring, die sinds eenige maenden n-iet eenige zyner leden verloor, door eene be roerte of hertader-breuk plotseling hun ontrukt. Een zonderling geval had aldus deze week plaets Eenen ge- woonen bezoeker eener wel gekende eslaminet dezer stad,' v'erloór, een paer weken geleden, zyne vrouw. Den zelfden dag weygerde zynen papegaey sinds lange jaren aen dat buys en de bewooners gewoon, het eten den vogel verborg zich in eenen .boek deF keuken, waer men hem dood getreurd vond, toen men terug kwam van de begravenis. Vol spyt over het verlies zyner beminde echtgenote, en ook van den getronwen papegeay, verkocht dien persoon ook zyne talryke kanarievogels, en verviel in eene soort van treurnis. Dezer dagen 's avonds bevond hy zich nog in de eslaminet met zyne vrienden, en des anderdaegs 's middags stierf hy ook plotseling. Te Oosterzeeïe vond men vrydag den genaemden Giiis Putte, eenen arbeyder, die j.uyst uyt zyne wooning was g-egaen, dood j op den mesthoop liggen. Uyt Bavegem sehryft men, zaterdag morgend, dat M. Jan- Baptist De Groote, secretaris dier gemeente, den nacht te voren plotseling overleden is. Men sehryft uyt Geeraerdsbergen r In d'en nacht tusschen maendag en dynsdag heeft men gepoogd in te breken in het huys van M. V. W./., in de Vredestraet alhier. Vier verkleede mannen zyn over den muer van den tuyn en dezen van bet nevenstaende huys geklommen, en waren bezig met eenen handboom een gat te kappen in den muer van het bureel, waer eene groote som geld lag welke bestemd was om des anderendnegs eenen wissel te betalen op het gerucht dat «Jen bandboom maekle, zyn de geburen wakker geworden én hebben de dieven op de vlugt ge- jaegd. Deze zyn tot heden onbekend. De politie zoekt hen op. Het ministerie gaet eene derde vraeg doen Van een millioen franks, voor het materieel der g.emeente-seholen. Opdat de provmtiën regt hebben tot een deel in dit krediet, vereyscht bet gouvernement dat zy voor twee vyfden in het cyfer der verleende kredieten komen. Men erinitert zich dat, over eenigea tyd', in eenen boscb te St-Pieters-Jette, het lyk van eenen jongeling wierd ontdekt, hangende aen eenen boom. By gevolg van het onderzoek daer- over door de justitie geopend, bleek het welhaest dat deze dood den uytslag eener misdaed was, en den 30 maert lestleden, wierd "er een mandaet tot aenhouding uytgeveerdigd' tegen eenen heel slecht befaemden kerel, Pieter* Au reys genoemd, oud 25 i jaren, woonende te Ganshoren, gehucht gelegen- naby de plaets waer de misdaed volbragt was. pezen kerel is eenen oud ver oordeelden van het ergste slaeh toen by nog by dienst was wierd hy veroordeeld tot de vervalling van den militairen stand en onderging bovendien nog verscheydene andere veroordec- lingen voor dieften. By gevolg eener lange en moeyelyke instruktic, in de welke meer dan honderd getuygen wierden gehoord, komt de raed- kamer der regtbank van eersten aenleg van Brussel, by bevel van 3 july, gemelden Pieter Aureys voor de beschuldiging-kamer te verzenden, als betigt van den dader dier moord gevolgd van- el ie fte te zyn. Hy is bovendien nog betigt 1° van verkrachting gepleegd naby de plaets waer het lyk van 't eerste slagtoffer wierd ontdekt 2° van in eene pachthove gestaen te Saventhem, met beklimming en inbraek eener party aerdappelen gestolen te hebben. Voor dees laetste foyt, is Philip Van Belle, aetdappclcn-koopman, woonende te Schaerbeek, insgelyks voor de beschuldiging- 1 kamer verzonden, als betigt van medepiigligheyd. De krisis der katoèn-nyverheyd word langsom heviger. Tc Liverpool is, sedert dry weken, het amerikaensch katoen met 30 p. h. opgeslagen. Indien wy de tegenwoordige pryzen vergc- lyken by die van over jaer, vinden wy dat den opslag van 125 tot 130 t. h. is. liet katoen ebt 4 fr. gold in july 1864, geld in july 4862 van fr. 2-25 tot 2-30 De katoen fabriekalié word onmogelyk. Te Gend, is het getal fabrieken waer de werklieden maer eenen halven dag of een derde van den dag meer werken,, in deze twee laetste weken nog aengegroeyd. In de fabriek Lousbergs, by voorbeeld, is liet werk op de twee derden verminderd. Men sehryft ons uyt Nederbrakel Het ommegangsfeest zondag den 27 iunv le Nederbrnkel door de Ruyters-maetschappy van St-Pieter, met de medewerking van vyftien omliggende gemeenten, is allerluvsterrykst geweest. Des middags heeft de maetschappy verscheydene afgeveerdigden, in verschilii'ge riglingen, aen de uyteynde der gemeente gezon den om er dó vremde ruyters-maetschappyen le onthalen. Stoets- f gewys, en elke maetschappy haer standaerd vooruyt, zyn zy tot óp do- groote Merkt gcleyd. Om twee uren volgens het programma, moest den optogt eenem aenvang nemenmaer voorafgaendelyk emom eene soort van godsdienstige bekrachtiging en zegening te verleen en, heeft d'en eerweerder"heer pastor van op eene estrade aen eiken ruyter dc Relikwie van den H. Petrus te kussen aeugcbodeu» het getal ruyters was van 468.

De Denderbode | 1862 | | pagina 2