valen niets anders dan vooruytgang en toenemende beschaving, lnderdaed, llaliën heeft geene kloosters meer, het heeft in ver goeding Vemts-acnbidders in overvloed. Weergalmen de heylige gewelfsels niet meer van godsdienstige lofzangen, de hel voert er hare tael vloeken, zweêren, ver- wenschen, ontuchtigen klap die do sehaemteloosheyd zelf zou bescbaemd maken, zie daer waer de heylige kloosternonnen dagelyks geluygen van zyn. Indien de twéé aengehaclde dagbladen niet overdryven, Italiën is reeds diep in den afgrond verzonken en het moet zich ver wachten aen schrikkelyke rampenzulke algemeene baldadig heden kunnen niet ongestraft blyven, de historie is daer om ons gezegde te bevestigen. Wat ons aengaet, wy zyn overtuygd dat de aengehaelde dag bladen de loutere vvaerheyd zeggen, wy hebben trouwens ge- tuygen gehoord die alles'met eygene oogen en eygene ooren gezien en gehoord hebben. Deze hebben ons feyten aengehaeld die de goddeloosheyd en ongebondenheyd der italiaensche libe ralen in nog yselykèr kleuren hebben afgeschilderd. Ongelukkig Italiën, wol zal er van u geworden Zie hier twee belangryke stukken van den kerkraed van Uccle Extrakt uyt den register der bcraedstagingen van den kerkraed van Uccle. Zitting van den lnn zondag der maend July 1862. Vervolgens houd de Fabriek zich bezig met de begraving, op gewyde aerde gedaen, van M. den kolonel De Moor, die binst zyn leven den Catliolyken godsdienst verstootte én tot zyn'cn" laelsten oogenblik toe stelliglvk verklaerd heeft denzelven niet le willen belyden en zyn vast besloten voornemeji heeft betuygd van buytcn den schooi der Kerk le willen sterven. Den raed heeft bet volgende besluyt genomen Aengezien het kerkhof van Uccle een oud kerkhof is, waervan de Fabriek eygenares is, dat M. den burgemeester, met de be graving in gewydo aerde te gebieden, op een kerkhof dat aen de Fabriek toebehoord en namens den godsdienst, bezit, eenen nenslag heeft gepleegd op den eygendom der Fabriek en op den Catbolykeir godsdienst, voor wiens oogen cene dergelvkc begraving 'eene schendery der heylige plaetsen isdat deze doenwyze des te minder verroglveerdigbaer is, daer een deel des kerkhofs bestemd is voor de oncatholyken en er allyd yoor bestemd is geweest Aengezien, al bezat de gemeente een kerkhof, zy er een deel van zou moeten bestemmen lot dc oefening van den Catliolyken godsdienst, en zulks volgens de bepalingen van het dekreet van 23 prairial jaer XIIdal diensvolgens, deze begraving in alle gevalle eene schending is der vryheyd vaii godsdienst en der wetten die deze vryheyd beschermen Aengezien de Fabriek gelast is te waken op alle de eygen- dommen tot de uyloefening en dc behoeften van den godsdienst bestemd, en bv gevolg door alle mogelyke rcgtsmiddelen hulp middel toe te brengen aen alles wat de aen den godsdienst toe- gewyde voorwerpen van hunne bestemming zou afkoeren.; Gezien art. 14 der Constitutie, het dekreet van 30 december 1809, de dekreten van 23 prairial jaer XII en van 4 thermidor jaer XIII, den raed besluyt Dat er noodzakelykhcyd bcstaet om de ontgraving van den kolonel De Moor te vragen en zyn lyk te doen ter aerde bestellen in den grond voor de oncatholyken bestemd dat ten dien cvnde den Raed van de bestendige Deputatie de magtiging zal vragen van zich lot dc regterlyke -overheyd te mogen wenden, om te doen zeggen en verklaren aen wicn het behóórt dat de be graving in gewyden grond van den kolonel De Moor de vryheyd des godsdienst schend, een aen den godsdienst toëgewyde voor werp van zyne bestemming afkeert, dat by gevolg er redens zyn om do onlgraving der sterfelyke overblyfselen van den overle- ledcnen te gebieden en zc te doen begraven in de aerde voor dc oncatholyken bestemd, met voorbcliouding van alle schade en intrest. Den raed besluyt ook dat eenc kopy van tegenwoordige beracd- slaging zal worden toegezonden aen de Vorlegenwoórdigcrs- kamer en •den Senaet, om 's gouvernements aendacht in te roepen op dezo schending der wei en dien boon de vryheyd des godsdienst aengedoen, De Kerkmeesters der Fabriek hebben de volgende petitie naer den Senaet opgezonden Aen Mynheer den Voorzitter en Mynheer en de Leden van den Senaet. Mynheeren, Het bureel der kerkmeesters van de Fabriek der kerk van Uccle, in uytvoermg der beraedslaging van zynen raed, neemt het eerbiedig betrouwen uwe hoogc bezorgdheyd in te roepen over den aenslag aen de vryheyd van den Catliolyken godsdienst toegebragt door M. den burgemeester der gemeente Uccle, die de begraving in het kerkhof aen den godsdienst tocgewyd heeft bevolen van eenen man, die tot zyne laelste oogenblikken toe verklaerd beeft dat hy den Catliolyken godsdienst niet wilde belyden en buyten den schoot der Kerk wilde sterven. liet kerkhof* van Ueclo is eon oud kerkhof dat rond de kerk ligtliet is verdeeld in twee deelen liet eene aen den Calho- lyken godsdienst toegewvd, het ander dat er niet aen toegewyd is. Hel gene aen den Catholykcn godsdienst niet toegewyd is, is omringd, gelyk liet eerste, van eenen timer en een grillje, en van dit laelste afgeschcyden door eene haeg. Zyne uytgeslrekt- heyd is meer dan voldoende. in geener geval inogt het deel van ons kerkhof aen den"gods dienst toegewyd, onze ondernerdsche kerk, geschonden worden. Maer deze omstandigheden, maken nog gevoeliger den vreeden hoon aen onze geloofsbelydcnissen toegebragt door de overheyd gelast om op de vryheyd des godsdienst le waken en hem tegen alle schendery te beschermen. Den Fabriekraed, die er op moet waken dat de aen den gods dienst toegewyde goederen van hunne beslemming niet afge keerd worden, beeft de magtiging gevraegd om zich lot de regterlyke magt te mogen wenden. Thans wend hy zich tot u, Mynheèren, om uwe mogligc medehulp te bekomen, op dat de vryheyd der eercdienslen werkelyk geëerbiedigd worde en de •Constitutie voor allen eene vvaerheyd blyve. Men verzekerd dat dc bestendige deputatie van den provin- tialcn raed van Craband den kerkraed van Uccle komt too lo laten zich in regie te hegeven, ingevolge zyne beraedslaging van 6 July. In eene der laetsle zittingen der Kamer hebben MM. Vermcire, De Decker en de Terhecq eene wyziging aengeboden, tot doelwit 'hebbende de uytvoering van eece i regtsireekschen spoorweg van St-Nikolnes nacr Dendermonde, langs ilammo. Dry redenaers, MM. Van der Donckt, Vcrmeiro en de Terhecq hebben dezen voorslel ontwikkeld en ondersteund. Den nieuwen yzercii weg zou niets aen den Slaet kosten. Den voorstel is later ingetrokken geweest. In zyne zitting van lo dezer, heeft den provintialen raed van Antwerpen uylspraek gedaen over de kwestie der versterkings- werken, welke hy. door versehillige voorstellen hem voorge dragen, le beslissen had. Den voorstel van M. Fris, strekkende om eenc schadeloosstel ling te vragen voor de militaire dienslbaerheden en om den koning te verzoeken te willen, zoo veel mogelyk, loestaen het geen regtveerdig is in de petitie van den aniwerpscheu ratd, is verworpen geworden geweest met 29 stemmen tegen 17 en 5 onthoudingen. Den raed heeft met 28 stemmen tegen 14 en 8 onthoudingen, den voorstel aenveérd van M. llaghe, die vraegt dat de Noorder en Zuyderforten afgebroken worden. De 'redetwisting is zeer ongestuymig geweest. Den voorzitter heeft het publiek moeten doen weggaen, ómdat het M. Dellafaille had toegejuyeht. Verleden zondag, om onze kermis wat meer aentrekkelyk- heyd by tc zetten, heeft er eene algemeene wapenoefening op de Esplanade, en eene groole revue op de kevzerlyke plaels, voor de burgerwacht plaels gehad: Den Kolonel-d'état-major, M. de Sorlus, was daer voor expres van Brussel gekomen en 'l was toch zoo schoone. Des avonds is er aen de slatieplacts een vuer- werk afgestoken dal nog veel schooner was, want er zyn wel 17 vuerpylen opgegaen, Des namiddags was 't ringstqiving ter Esplanade welke nog al veel volk had uytgelokt. Des maendags heeftin de Jonge Garde den jaerlykschen iwr/r/- slag plaels gehad waer, als naer gewoonte, veel leute geweest is. Dynsdag avond is er brand ontstaenin een ledigstavnde buys te Aelsi-Mylbekc, achter het Verbrand hof. Het vuer is dadelyk overmeesterd geweest en de schade is maer gering. Men scjiryft ons uyt Erembodegem dat er op Zondag 3 Au- gusty 1862 binnen gemelde gemeente een muziek-festival voor Harmonie- en Fanfaergenootsehappen zal plaets hebben, dat ge geven word door de Muziek-maelschappy Ste-Cecilia, te Erem bodegem. Verders zullen er volks-vernjaken op verscheydene plaetsen zyn. M. J. De Bruyn, burgemeester der gemeente St-Gillis by Dendermonde, is byna schielyk overleden den 10 july in den ouderdom van 82 jaren. Dezen deugdzamen man word algemeen betreurd door de heele gemeente die in hem eenen waren vreed- zamen vader verliest. Den 12 dezer is te Appels in de Schelde een schip met kolen gezonkeu, toebehoorende aen den schipper Van den. Bussche, van Loo. Het verlies word op 1<»,000 fr. geschal. Den 13 dezer zyn le Herzele twee aeneenpalende huyzen afgebrand, bewoond door E. Van Wayenberghe, metser, en G. De Vuyst, daglooner. Het verlies is 1930 fr. Men sc'hryft uyt Herzele aen den Journal de Bruxclles a Gy hebt gesproken van het ongeluk den 21 juny lestleden in onze gemeente gebeurd. Nn dat wy een derde slagtoffer komen te ontdekken, den genaemden Ferdinand De Brauwer, oud 44 jaren, vleeschhauwer te Herzele, dien men sedert de beweene- lyke zaek te vergeefs had opgezocht en by den eersten oogenblik had verdacht gehouden den wildstrooper Valenlyn vergezeld te hebben, gelooven wyu deze eenige regelen te moeten toezenden ten eynde het publiek met de waerheyd bekend te maken. Den 21 juny heeft men het lyk gevonden van den wildstroo per Valenlyn. Na onderzoek is er bevonden geworden dal hy eenc geweerschot had bekomen in de regler zyde en op tien meters van daer vond men ook het lyk van den jagtwachtcr Rog geman, die eer.e breede wonde had in de rigting van het hert. Ziehier de vcropenbaringen welke De Brauwer schynt ge daen te hebben oen eenen zyner broeders, eer dat» hy stierf Den 21 juny bevond my, zonder wapens, met August Valenlyn, Op eenige slappen van hem, op een voetwegeltjc dat naer het gehucht St-Rochus te Herzele ley cl - Ik deed hem opmerken dat wy door den wachter kwamen betrapt te worden en ik wilde my tusschen Valenlyn en Roggemanstellen. Dezen-hotsten ziende wat ik van zin was, bragt my met zyn roer eene schot toe in het hoofd, die my in onmagt deed vallen. Tot myn zeiven terugge keerd zynde, zag ik op eenige stappen van my bet lyk van Rog geman liggen, en om alle regterlyk vervolg te vermyden, begaf ik mv eerst naer myne wooningen van daer, ten 3 uren des mor- gends, n3er de gemeente Deftinge, by den landbouwer Danneels. De Brauwer is in het buys van den landbouwer overleden den 3 dezer, ten 8 uren des avonds, en de lykaenschouwiirg door de plaetselyke overheyd bevolen zynde, zoo is er bewezen ge weest dat *De Brauwer overleden is aen de gevolgen van eene schol'die hem langs achter in het hoofd Was toegebragt. Het volgende staet in verband met hetgeno men zoo even ge lezen heelt Over eenige dagen is te Deftinge, gehuchte Gemeldorp, een man overleden, aen de gevolgen van eene wonde welke by ach ter het hoofd bekomen had. Dezen was op eenen avond óp oen bof, waer eene kennis van hem als dienstmoyd woonde, geko men en vroeg om er to mogen vernachten, dat hy niet verder kon gaen, vermits by to zeer leed aen de wonde die hy, zoo hy zegde, bekomen bad met van eenc ladder le vallen. Hy wierd er toegelaten, maer gedurende den nacht verergerde zynen slaet dusdanig dal men verpligt was eenen doktor le halen, die by zyne aenkomst hem aenstpr.ds dc troostmiddelen van den gods dienst deed toedienen. Ily is twee dagen daerna overleden. Do geruchten welke over zyne dood liepen, verwekten argwacn by dc politie, die penstonds de lykschouwing beval, en den doktor er mede belast, liaeldc loodkorrels uyt de wonde, hetgeen eenig- zins het gezegde bewaerheydde, dat hy ook deel genomen had aen het gevecht welk over eenige dagen le Herzele tusschen eenen boschwachter en verscheydene wildstroopers zou plaets gehad hebben. Ziellier den uytslng der peordenkoerscn, welke zondag to Gcnd hebben plaets gehad lel1 Prijs der stad. Loop voor hengsten, ruynen of merriën, van 3 jaren en (hierboven, geteeld en gekweekt op het vaste land. Drys 1000 franks. Inleg UI) fr. Aenkomst in liet volgend order 1 lie de Francevan den heer A Scbicker 2 Le Due Johvan graef F. Lagrange. 2e" Prijs ran Z. li. dm graef van Vlaenderen. Loop Yoor hengsten, ruynen of merriën van tweede kruysing, vin 3 of 4 jaren, geteeld en gekweekt in üelgiëii. Prys 800 franks. Inleg 30 franks. 4 Petite Blcrrevan den heer 0. Tiberghien 2 Djalma, van den heer J. Ortcgnt 3 Emcraldavan den heer G. Spitaels. 3«n p,>yg gPr n.aelschappy Derby continentalLoop voor veulens en merrieveulens van 3 jaren oud, geteeld en gekweekt op het vaste land in 1839. I11 Drys 3000, 2", 1000, 3" 300 franks. 1 Orpfielin, van den heer D. Aunïont. 2 Cemma, van baron Nivièrc. 3 Vapeur. van den lieer D. Aumont. 4 Smfcrino, van den graef do Moray. ien Prys der maetschuppyLoop gezeyd ia Poulevoor heng- j sten, ruynen of merriën van alle ras en van alle landstreken. Prys 1000 fr. Inleg 100 fr. *1 Dulcinée, van den lieer 0. Tiberghien 2 Pamplemóusscvan den heer Fontaine 3 Auricula, van baron dc Mesnil. Den graef van Vlaenderen, vergezeld door major Burnell, graef 1 d'Hanins dc Moerkerke en andere voorname persooncn uyt Brus- sel, woonde de koersen incognito by den prins is des avonds naer Brussel wedergekeerd. Men schryfl ons uyt Wareghem M july Den 7 dezer rond 7 uren 's avonds is den genaemden E. Acke, oud 22 jaren, schipper, geboren te Gcnd en woonende le Kortryk zich op zyn schip in de Leye, te Vyf-Sint-Eloy, bevindende dooi' den donder geslagen die hem den rugge en de bitlen verbrand heeft. Gisteren namiddag is hy overleden. Zaterdag morgend is te Brussel eene aanhouding gedaen die veel gerucht zal maken. Den aengehoudenen is eenen genees heer, zeer gekend voor dc behandeling van zekere ziekten, die zyne specialileyt uytmaekten. Geval krachtens een aenhoudings-mandnet, door officieren der regterlyke politie van den 4CD wyk, heeft den doktor voor M. den onderzoeksregter Delehoye eenc onderhooring ondergaen, by gevolg der welke hy onder geleyde van eenen deurwaerder en eenen brigadier der gcudarmen, naer het gevang der Kleync Karmelieten is geléyd. Naer men zegt, is hy beschuldigd van onlangs eenen aenslag. gepleegd te hebben op eenc kindermeyd van 18 of 19 jaren oud, ergens in dienst op de St-Goorix-plaets le Brussel. Het zonderlingste der zaek hier is dat, den doktor in kwestie over vier of vyf weken een weekbladje had gesticht 't welk on der den titel Gazette des Families, zich aenkondigdö als den Moniteur der goede zeden, en den eenigsten vertegenwoordiger der zedelecr onder de brusselsche dagbladen. Dynsdag namiddag was den genaemden Vanwynsberghe, bygenaèmd de Slibber, bezig met vlas te slytcn op de hofstede van Karei Pollet, landbouwer in den Vyfhuyshoek to Thourouf, toen eensklaps hy zich zeer ontsteld gevoelde, en den boer smeekte hem naer de stad te brengen. De onpasselykheyd beterde met en den ongelukkigen Vanvvynsberghe stierf onder weg langs den steenweg van Cortemarcq naer Thourout. Men schryfl uyt Antwerpen Donderdag, rond 2 uren namiddag, was er eene brigade van 13 werklieden bezig met de afbraek van bet Noorderfort, dat op de plaels der nieuwe citadel van Auslruweel staet. Eensklaps had er eene instorting plaels en vier arbeyders lagen onder het puyn begraven. 3Ien begon oumiddelyk alle mogelyke reddings middelen in 't werk te stellen en men gelukte er in dry der onge lukkigen er uyt le halen zy waren schnkkelyk gewond,, doch zonder gevaer voor hun leven. Den vierden, J. Simons, oud 43 jaren, getrouwd en vader van 7 kinderen, wierd slechts na lang zoeken teruggevonden, maer hy had opgehouden tc leven. Zyn verminkte lyk was schier onkennelyk. Hy is naer het dooden- hnys vau Auslruweel gedragen, alwaer de begraving heeft plaet3 gehad. De synode derprotestantsche kerken in Belgiën een besluyt goedkeurende van het anlwerpsch konsislorie, heeft dc afzetting uytgesproken van den dominé der hollandsche gemeente van Antwerpen, M. Van Waning Bolt, om reden dat dezen de godheyd' van Christus durft loochenen. Den Journal de Liège meld thans dat de antwerpsche protes tanten, ontevreden over dit besluyt, voornemens zyrrbyM. Tesch, minister van justitie te protesteren. Zou M. Tosch den Paus der protestanten geworden zyn Dit zou ons niet verwonderen M. Dubois, va» Gcnd, heeft zich wel kardrnael gemaekt. Wy wenschen in alle geval dat den minister- Paus meer onderwerping by zyne nieuwe sehnpen vinde als by zekere greffiers van net vredegeregt. Quelle a/faire, mon Dien Eene soort van aehlersfeecrt der onlzaglyke Zwate Den de komt in beschuldiging gesteld te worden, voor daden van baen- slroopery gepleegd in het arrondissement van Nyvel. Wy ver nemen dal deze zaek, die een gnnsch byzonder karakter van zvvaerwigtigheyd aenneemt, op het eynde der tweede serie van den aenslaenden zittyd der assisen van Bra band zal opgeroepen worden. Meer dan 100 getuygen zullen gedag va erd worden. Den 13jnly, inden morgend, is er inde gemeente Scy (Namen) eene vreede moord gepleegd door eene vrouw op haren man. De genoemde Marie-Josepha Colette, die sedert eenigen tyd teekens van krankzinnigheyd gaf, i3 opgestaen binst d3t har'eu man Hubert Hastir nog sliep, en heeft hem in bet hoofd verschey dene slagen met een kapmes toegebragt. De wonden welke den ongelukkigen ontvangen beeft waren sehrikkelyk hy is eenc- uer nadien in eenen vreeden doodstryd overreden. De ongelukkige vrouw die nog maer 13 maenden getrouwd was, had over dry weken haer eerste kind ter wereld gebragt. Het wichtje wierd ongedeerd gevonden, liggende, op eene tafel nevens de wieg die omver geworpen was. Dc vrouw Hastir is aenhebouden en naer de gevangenis van Üinnnt. gebragt. Iemand uyt een fransch dorp schreef onlangs naerRyssel om eene pomp.te hebben. Men zend hem die pomp. Den man was er sterk mede vertegen hy weet niet hoe de zelve te gcbrüykcn. Ily schryfl weder en vraegt cener. werkman die weynrgc dagen daerna toekomt. Stelt dat in myncn hof, zegt onzen held. Den werkman gaet naer den hof, en na twee uren zoeken» komt hy wéér bv den heer van den huyze Ik vind den put niet, zegt hy. Welken put Dien waerop ik de pomp moet stellen. Gy houd my voor den gek, geloof ik. Indien ik eenen put had, zou ik wel uwe pomp naer den weerlicht zenden. Heeft hy nu voor goed gedaen Zal hy nu ophouden ons onophoudelyk eemers water op den kop te gieten. Het is te hopen ja, want voorlnen zou hy beginnen schade toebrengen. Van wie ik spreek Wel. ik spreek van Sl-Medard, die, sedert zynen feestdag, alle de sluyzen waervan hy het opzigt had opengesteld, en ons een aental stortbaden toegezonden heeft die ons eyndelyk vervelen. Wel ja, sedert zes weken, wanneer men 's morgends opstond, zag er het weder somber en grimmig uyt gelyk eenen afgekook- ten volksvertegenwoordiger. Gclukkiglyk sedert zondag toont zich het weder wat minzamer en' heeft een wat lachendcr gezicht opgesteld. Dezer dagen snelde eenen goed eren-trcyn in vollen gang op den Galicicschen spoorweg twee landlieden die van verre op den weg gingen staen, wenkten dat den treyn moest stilhou den. Toen den trcyn lot stilstand was gebragt, vlden den kon- (lucteur en andere beambten van den treyn naer de bóeren om dc reden van hun wenken lo vernemen deze antwoorden door hen een wcymg vuer to vragen tot het aenslcken hunner pypen. Er is onverwyld hiervan kennis aen de bevoegde overheyd gegeven.

De Denderbode | 1862 | | pagina 2