ZONDAG 27 JULY 1861 ZESTIENDEN JAERGANG - W 850. Vertrekuren uyt de Statie Aelst AAEIi 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 20 July 1862. DE POLITIEK IN EUROPA. Wat ziel men hier in Belgiën Wat meer is. De zaek van Uccle. De Kasteelen en den Provincie- Raed van Antwerpen. Denderm. 5-20 8-25 11-55 12-35 3-15 6-20 9-10 Gend, Brugge, Ostende 6-30-8-25-12-35 Lokeren 5-20 8-25 12-35 6-20 •-00. Brussel 8-05 0-0 12-15 3-00 5-45 8-25 9-00 Mech. Brus. Antv». 5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 Leur ThienLuyk 5-20 8-25 12-35 3-15 6-2U Verv Land StTruvên,5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 3-15 6-201« klns langs Dendertnonde. Kortrvk, Mouscroen, Rvssel (lani* Lede) 6-30 8-25— 12-35— 3-156-20 Doornvk, Ryssel (langs Ath 7-455-35—0-00 Nin. Geerardsb.Ath, 7-55 2-50 5-35 S-25. Gend 6-508-25—12-353-15—6-20—9-00 jg Bergen, Quievrain 7-85—0 00— 2-50—5-35 VAN ANTWERPEN NA ER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 5-30 8-30 10-30 3-0<' 5-00 8-üO. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antweipen. 6-10 9-00 10-20 2-45 4-50 8-OU. Te LEOB staen al de konvoys. Te idbcev staen deie tertrekkende van Ath 6-40 U-00 10-10 4-30 7-25 en de.ie vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te cyseCBM stil al de konvoys uytgenomen deien vertrekkende van A^Ut 0 00 des morgens en 0-00 's avonds en van üendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-40 10-10 's morg. 4-30 en 0-00 's avonds. Van Deuderieeuw 0-00 8 20 's morg. 3-15 6-05 en 9-00 des avonds. CUIQUE SUUM. VAIV LOK ER IN 1VAER Dendermonde, Aelst 7-0° 12-20 3-10 7-30»-». Ninove, Geerardsl>er6eu, Ath 7 00 12-20 3-100-0. VAN ATH NAER Geeraerdsbevgen. Ninove, Aelst, Denderinonde, Lokeren 6-40 10-104-307-25. Lessen, ijei-raerdsbergcn Ninove, Aelst, 6-400-G010-10 4-30 7-25. Brussel (langs Dcndeiineuw 6-4010- IC 4-30 7-25. 'Gend, Brugge, Ostende 6-40 (langs Lede.) lU-lü 4-30 7-25 VAM CBND NAER Audenuerde, 6-45 9 30 5-45 7-*5 na er Aelst, 7-15 11-30 2-10 5-00 7 35 8-25 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 6-15 7-35 11-45 2-25 5-30 8-10. Ninove, Geeraerdsb. A th, (langs Denderleeuw7-35 2-25 5-30 8-10 VAN ÜENDERMONDE NAER Brussel (1. Aelst) 7-25 00-00, 2-30 5-15 7-55 (1. Mpch.) 5-45 9-00 12-55 3-40 6-45. Aelst, 7-25 7-55 2-05 2-30 5-15 7-55: 9-45 DEN DENDERBODE Niemand kan liet loochenen, de politiek of het gedrag van eenige souvereynen van Europa, die zich bemoeyën met de zaken der volkeren, is onbegrypelyk. Men moet gelooven dat zy met de rampzaligste verblindheyd geslagen /vu, aengezien zy de oude principen, waerop hunne troonen berusten en die alleen de rust en de stevigheyd hunner Stalen kouneu handhaven, onder de voeten trappelen. In dees hoogst bevremdeud gedrag vind men wei eene geruststellende, eene vooruytziende, eene redekundige po litiek Ah neen Men vind noch zeker vertrekpunt, noch regelmatigen gang, noch vaste doelwit. Alles is onzekerheyd, alle oogenblikken ontmoet men onverwinbare hinderpalen, en men houd zich te vreden met de zaken van eenen dag te regelen. De verblindheyd dezer souvereynen is des te gevaerlyker, omdat zy niet zien waer het maetschappelyk kwaed, waer den samenlevingverdeigenden duyvel zich verschuvlt, omdat zy niet ontwaren waer de regeringslooze raagonnieke secte hun heendryft. In plaets van zich onderling te verstaen om dien gevuer- vollen vyapd te beslryden, men mag zeggen dat er onder die souvereynen eene wederzydsche verstandhouding be- staet om hem op zyn gemak te laten werken en hem zyne trouwlooze ontwerpen zoowel tegen de staten als tegen den godsdienst te laten verwezenlvken. Men zou zelfs mogen vermoeden dat zy eene bedekte hand aen de revolutie in bare plannen van vernieling tegen Hoornen leeneu zy zyn zelfs zoo verhard, dat zy niet gevoelen dat, op den val van Hoornen, den val hunner eygene troonen van naby zal volgen. Dat men het aenboudende gedrag der revolutionnairen naspeure, en men zal bevinden dat altyd tegen den Catho lyken godsdienst en legen deszelfs bedienaers hunne meeste poogingen gerigt zyn geweest en nog gerigt zyn. Van waer komt den haet der revolutionnairen tegen Roomen? Eeniglyk van daer dat zy weten dat Gods Plaetsvervanger er zetelt om den godsdienst te beschermen en dat zy weten dat, als den Roomschen Stoel omkantelt, geheel het maet schappelyk gebouw zal instortenDat de souvereynen het dan niaer wel weten geen Christendom, geene Konin gen meer. Den Scepter is het Kruys. Heerseht het Kruys over de volkeren, de souvereynen zelve zullen heerseheu en anders niet. Dit leeken vervat in zich eene kracht die hun zal redden. Maer leveren zy dit teeken aen de be spotting, gedoogen zy dat de boozen, ai liet zelve Ie be schimpen, de leeringen vernietigen op welke de maetschappy berustende is, uvl dit Ivruys, geverwd met het bloed van eenen God-Mensch, 't welk genade vraegt, zullen vreeslvke vermaledydingen voorlspruyten die noch koningen noch volkeren zullen sparen. Een gouvernement dat blindelings de revolutionnaire secte dient? Al wat het doet, al wat het voordraegt in feyte van wetten, al wat het verrigt in de besturen, immers zyne byzonderste en men mag zeggen zyne eenigste bekommernis is maelregels van onverdraegzaemheyd en verdrukking tegen den Catholyken godsdienst en al deszelfs vryheden te nemen Het is eenen onverzoenlyken oorlog dien de burgerlvke magt voert tegen het geestelyk gezag, de bm> gerlyke magt wilt het geloof onzer voorvaderen vernietigen, zy wilt ons berooven van datgene wat wy altyd meest lief gehad hebbeir, zy zoekt ons onder de dwingeland)- te doen bukken om bare ontwerpen legen de religie te verwezen- lyken. De verkleving aen onze instellingen, de belangen des lands, de vaderlandsliefde der natie dit alles raekt haér weynig als zy maer grond kan winnen om den godsdienst te bevechten", dit is haer genoeg En ongejukkiglyk een deel des volks word die revolution- naire strekking niet gewaer, de stolfclyke belangen alleen bedriegen dit deel en kecren deszelfs oogen af van dit onmetelyk kwaed. Vooreen handvol geld zouden zommigen 't land iïi 't verderf laten storten, sluyten zv d'oogeu over de ontwerpen der secte en laten haer vry geworden. Ziet hier hoe den pusterflyken Pius IX, de secte die thans byna alle landen in vuer en vlam stelt, heeft afgeschetst Alle wettig gezag, alle wettig regt, alle verbindtenis, alle pligten onder de voelen trappende,, aerzelt de secte niet e in de plaets van het ware en wettige regt te stellen liet <i val sell en leugenachtig regt des geweids en de zede.lyke orde onder de sloffelyke te doen buygen. Zy kent geene andere magt dan de sloffelykc. 'Zy stelt alle zedelykheyd en eer in rijkdommen op een te stapelen 't is gelyk door welke middelen, en in de meest bedorcene driften te vuldoen. Zy poogt zelfs de reglen vun allen wettigen eygendom te vernietigen. Zy spot en lacht zoo vermetelyk met het gezag en met het regt, dut zy leert dat hit gezag niets anders is i dun hel resultaet van 'l getal en der stoffelijke sterkte dat het regt bestoet in de stoffelgke daedzaek, dat de pligten <t der mensehen ydele woorden zyn, dat alle menschelyke e werken kracht van regt hebben. (Aenspraek van Pius IX van 9 juny 1802.) v Ziet daer, landgenoten, de famcuse leering die in vele gouvernementen van Europa intrigueert en die byzonderlyk in Belgiën heerseht. Het regt van eygendom, het gezag in de familie, de magt in de staten hebben geen wettig beslaeu meer; alles is gelegen iu de verderflyke leerstelling dut het regt der magt, de magt des regis vervangt De secte loochent stoutmoediglyk alle waerheyd, alle gezag, alle magt, alle wet van goddelyken oorsprong. Zy leert ook dat de wetenschap van wysbegeerte en zedeleer, alsmede de bnrgerlyke wetten zich mogen en moeten verwyderen van de veropenbaring en van't gezag der Kerk; "dat de Kerk noch ware noch volmaekte, noch wezenlyk vrye gemeenschap is en dat zy niet mag steunen op dé eygene en onveranderlyke regten die haren Goddelyken Stichter haer gegeven heeft, maer dal het aen de bnrgerlyke magt toekomt te bepalen welke de regten zyn der Kerk en in welke palen zy dezelve mag uytoefenenEn ongelukkiglyk, 't is met die loochening van alle regt en regtveerdigheyd dat het meest verbeestende despotisinuS' ingevoerd en gehandhaefd word Om het bewys dezer waerheyd te vinden, Iweven wy uyt 't land niet te gaen, en daerom vinden wy noodig die schroomelyke verderfsprincipen der secte te veroordeelen en te schandvlekken zoo en gelyk den II. Vader ze veroor deeld heeft in de volgende woorden IVy verwerpen, verslooten en veroordeelen de dwalingen dier secte, niet alleenlyk als tegenstrijdig aen 't geloof en aen de Catliolyke leering, maer zelfs aen de eeuwige wet en regtveerdigheyd en aen de gezonde rede. Men ziet hel hier nogmaels dat het Pausdom heden gelyk altyd zich den onómkoopbaren bewaerder toont der rede, des regts, der eer en der weerdigheyd van den mep sell. En 't is juyst daerom dat" de maponnicke secte dezen bewaerder der zeden en des geloofs wilt verdelgen al den Apostolyken Stoel met al zyn gezag te Roomen te vernietigen. Dat de souvereynen van Europa wel denken aen alles wat den Paus doet ter bewaring van hunnen troon, ter bewaring van de rust en vrede in hunne staten wilden zy klaer zien, wilden zy aen de gezonde rede plaets geven, zy zouden gevoelen hoe zeer zy, door hunne eygene be langen, verpligt zyn den Paus, tegen de scliandelyke aenrandingen eener allesverdervende secte, te beschermen. Maer misschien loopen wy hier vooruyt op de Voorzienig- heyd, misschien wilt deze bare magt toonen die zy alleen bezit, namelyk van uyt liet kwaed goed te trekken en hier liet spreekwoord waer te maken van Quos vult perdere Deus, prins dementat, deze die God wilt verderven, slaet hy eerst met verblindheyd. De sehandelyke kerkhofsehending van Uccle is deze week in de volkskanier op liet tapyt gekomen en heeft aenleyding be geven tot yerscheydene feyten van hoogste belang Eerst hebben eenige scbynliberalen, onder welke den fameusen Defréen Louwiken llymans, wierparlemenlaireloopbaen zoo verre versleten is dan een mes, 't wolk niet meer deugt om mossels open te doen, hebbeu uylgemunt. Deze twee liefhebbers namen scbaemtcloos de verdediging op zich van het grondwotschendend en vrybeydsverdrukkend gedrag des burgemeesters van Uccle. Louwiken Hvmans, die eenen Israëliet of welgeconditionneerden Jood is, speelde zelfs den theologant of godsgeleerden en wilde bewyzen dat de Catholvke principen zich niet, verzeilen tegen de begraving van eenen ongeloovigen of goddeloozen in de gewydde aerde. Maer MM. De Haerno, Nothomb, üecbamps, 11. bijmortier De Renesse en andere hebben liet joodsch pruIlenverteUerken zoodanig overzweept, dat het manneken zyu beksken in de pluymeu stak en zweeg gelyk een muys. Een tweede feyl dat veel erger was, deed zich ook voorden minister van 't inwendige namelyk keurde de handelwyze des burgemeesters van Uccle goed en verzette zich, gelyk de twee opgemeld^ liberale poesjenellen, tegen de verzending der petitie van den Kerkraed van Uccle naer de ministers van justicie en van 't inwendige. Maer als minister Van den Peereboom do bloedige geesseliug aen de liberale vryheydsscbenders bad hooren en zien geven, is by stillekens achleruytgcdeynsd en is op zyn besluyt teruggekeerd. Immers, de Catliolyke afgeveer- digden, die allen met klacht en klem tegen dio eerloozc grond- wetsehending geprotesteerd hebben, bobben bet ministerie met zyne yerslaefde moerderheyd zoodanig in de pers gezel, dat er misschien herstelling van die boosaerdigo Kerk- en godsdienst- versmading zal plaets hebben, omdat de libel-haters beginnen te gevoelen dat do Catholyken de landen zullen wyzen als die vermetene schending der godsdienstige reglen en vryheden blyft voortgaen. Wy zeggen nogtans misschien, omdat het libemcl gespuvs zyn behoud aen 't schotelken gewend is te zoeken in 't princiep audaces forluua jitmi, de fortuyn helpt de stoutmoedigen. Maer dit gespuys moet zich ook errinneren dat er een ander princiep bestaelaudaces tartarus auferl den afgrond slikt de stoutmoe digen in dit zou wel konnen gebeuren en is misschen digler by de.deur dan men wel denkt, want als de Catholyken zich aldus in hunne geheyligdste reglen en vryheden voortdurend zullen zien verdrukken, zullen zy genoodzaekt zyn de groole protestatie, bet ontzagwekkend petitionnement tot het herstellen der grieven, gelyk in 1829, te hervatten en er dc zelfde uytgebreydbeyd van toen aen te geven. In 18-29 luysterde de calvinistische hollandscbe dwingelandy wel naer dit petitionnement niet, maer zy heelt ook ondervonden welke de gevolgen zyn geweest barer'obstiuaelsbeyd. Dan ook was er getjue verdrukking die de Catholyken niet wierd aengc- daen, geene partydigheyd waervan zy '"l slagtoffer niet waren, geene onreglveerdigheyd die men hun' niet nendeed. Nu is 't na genoeg hel zelve, want lot de koude assche onzer Catliolyke voorvaders toe mag, onder de schaduwe des Kruys, niet meer iu ruste blyven, het liberael despotismus, die sehandelyke dwinge landy, word eene ontberende slaverny voor de Catliolyke Belgen, en 't word meer dan tyd dat er op de krachtdadigste wyze legen gewerkt word. De kiezingen van het naeslo jaer geven de beste wapens aen de Catholyken, dat zy zich oveial van nu af beginnen te organiseren in komileyten, in genootschappendat zy meetings en vergaderingen houden, dc middelen beramen om de vrvheyds- verdrukkérs, de ministeriele slaven, die springen en dansen, op 't zigt der liberale kalkoenzwccp,. zonder genade af te koken', en dit gedaen zynde. zal het volksverdrukkend ministerie ge dwongen wezen welhaest zyne matten op te rollen. Maer wv moeten er byvoegen 'l geen wy reeds, zoo dikwils en van over lang gezegd en herhaeld hebben te weten dat die ge nootschappen in alle sleden cn dorpen moeten beslaen en vast beraden Tvenen, in geval van nood, dit is te zeggen als de liberale kasseygasten geweld zouden plegen om onze regten, eygen- dommeu of persoonen te schenden, tol onze wettige verdediging, tegengeweld le gebruyken. Als de liberale, dit zullen weten en er van overluygd zyn, wy durven verzekeren dal de kleermakers van geheel't land, zomer en winter, overlast van werk zullen hebben om liberale kazakken Le keeren, want dit gebroed zoekt niets meer dan 'foordjen, en voor 't oordjen pieegt het alle goddeloosheyd, alle stoutigheyd en schend het de geheyligdste regten die een volk kan hebben. Den provincialen raed van Antwerpen heeft op de eervolste wyze zyne pligt gekweten en de sehandelyke millioenverspillin" aen zoo dwaze als nuttelooze kasteelen, kazematten, lonklorenst schietgaten enz., op de plegtigste wyze veroordeeld. Den Ant- werpenacr geeft een korlbondig verslag over die wollige proles- talie en zegt De diskussie duerde dry of vier dagen en was niet alleen vry hevig, maer hoogst opgewonden. Eerst een woord over de houding van den heer gouverneur Pycke. Ridder Pycke verdedigde eene impopulaire zaek, daer In liet gouvernement verdedigde. Hv bevredigde zich te antwoorden op de gegronde aentygingen die het gouvernement wierden loegestuerd. Hy toonde zich behendigst) spreker, doch de bewe zen dat het ministerie ons bedrogen heeft poogde hy vruchteloos te wederleggen. M. Pyckv geleek veel aen eenen ndvokaet die eenen moorde- naer verdedigt met talent en zolfs met overtnyging, vóóreenen jury (den provincieraed), die de bewyzen dei- pligligheyd van den beschuldigden b'.ykhaer in handen had en zyn vonnis (den raed heeft hel vonnis van ons ministerie uylgesproken) velde met eene overtnyging welke hel bloeyende pleyLr-ooj van den kun- digen advokael niet een stond kon doen wankelen. Den advokaet heeft zyne pligt voltrokken.... en den jury ook.

De Denderbode | 1862 | | pagina 1