ZONDAG 5 AUGUSTY iSC2. ZESTIENDEN JAERGANG - Nr 851. Vertrekuren uyl de Statie Aelst IVAER: 0 FRANKS :S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 2 Alglsty 1862. Hel vraegsluk der Kerkhoven. Iels aerdig en niet aerdig Want, Het Traktaet met Engeland. De officiële Crinoline». i -D-OO Denderm. 5-20 8-28 11-55 12-35 3-15 6-20 0-10 9? Gend, Brugge, Ostende 6-30—8-25 12-35 Lokeren 5-20 8-25 12-35 6-20 »-00. J 3--15 -6-20 1* klas langs Dendermonde. Rrtissnl 8-05 0-0 12-13 3-00 5-45 8-25 9-00 J Korlrvk, Motiscroen, Ryssel (Inngx Lede) 6-30 Mnfli. Brus. Aiitw.5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 5 8-25— 12-35— 3-156-20. I.euv Tfaien l.uyk 5-2i> 8-25 12-35 3-15 6-20 s Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-455-35__0- Verv LandStTruyên,5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 i Nin. GeerardsB. Ath, 7-55 2-50 5-35 8-25 G"nd 6-508-2512-353-156-209-00 Bergen, Quievrain 7-55—O-GO— 2-50—5-35 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Loke'en, Gend. 5-30 8-30 10-30 3-0fi 5-00 8-00. VAN' GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antwerpen. 6-10 9-00 10-20 2-45 4-50 8-00. Te teoe staen nl de konvoys. Te idecem staen deie vertrekkende van Ath 6-400-00 10-10 4-30 7-25 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Stacit te cysecem stil al de konvoys uytgeuomen dezen vertrekkende van AeUl 0 00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-40 10-10 's morg. 4-30 en U-L0 's avoitds. Van Denderleeuw 0-00 8 20 's morg. 3-15 6-05 en 9-00 des avonds. VAN {.OREREN NAER Dendermonde, Aelst 7-00 12-20 3-10 7-30»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 7 00 12-20 3-100-0. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-40 10-104-307-25. Lessen. Geeraerdsbergen Ninove, Aelst, 6-400-0010-104-30—7-25. Brussel (langs Denderleeuw6-4U10-10 4-30 7-25. Gend, Brugge, Ostende 6-40 (langs Lede.) 10-10 4-30 7-25 VAN GEND NAER Audenoerde, 6-45 9 30 5-45 7-45 naer Aelst, 7-15 11-30 2-10 5-00 7 35 8-25 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 6-Ir, 7-35 11-45 2-25 5-30 8-10. Ninove, Geeraeidsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-25 5-30 8-10 VAN DENDERMONDE NAER Bmssel (l. Aelst) 7-25 00-00, 2-30 5-13 7-55(1. Mech.) 5-45 9-UO 12-55 3-40 6-45. Aelst, 7-25 7-55 12-05 2-30 5-15 7-55: 9-45 DEN DENDERBODE Dees vraegsluk komt in de kamer eene vremde oplossing ie krygen, bvzonderlyk sedert de slimme redevoering van minister Van den Peereboom, welken in naem van 't gou vernement geklapt heeft. Hel dagorder, volgens 't welk de liberalen vroegen om de petilie des kerkenraeds van Uccle in de vuylmande te werpen, is begraven geweest door de voorstellers zelve. O wat wondere komedie Men spant alles in om de begravenissen te liberaliseren, en als men op bet punt is van victorie te mogen kraeyën en eenen muQonnieken schop aen de vryheyd der eeredienslen toe te brengen, trekt men den voet achleruyt en speelt men den poltron. De Garibaldiers wyken voor hunne eygene stoutmoedigbeyd en zy verschutten zich in hun eyland CapreraVVv vragen wat daer onder zit? Waeroin die terugdeynzing Men boud alles stil, maer in 't publiek zegt men dat den koning gesproken heeft, dat hy de vryheydsschendende en sanscnlotsche buytensporigheden van zyn ministerie afkeurt bvzonderlyk sedert dat by het arm gezeever van M. Peereboom gelezen heeft. Oordeel!erookover, landgenoten. Den jongen burgemeester van Uccle komt by den mi nister van 't inwendige, die zynen oppermeester is en vraegt: Wat hy doen moet met het lyk van kolonel De Moor Ik antwoordde hem, zoo spreekt den minister, dat hy moest weten wat hy te doen hadmaer als ik burgemeester teas, dan pastte ik het dekreet van Prairial toe gelyk hy het gedaen heeft Een lid der kamer tot den minister et En den pastor protesteerde ellcen keer Den minister Ik moet zulks aen de waerheyd ja den n pastor hèeft geprotesteerd. Als zulk eene begraving plaets liud, kwam eenen eerbiedweerden priester, den Heken van I 'per, by my en verltlaerde dat hy protesteerde. Den burge- meester antwoordde dat hy hem zeer geern akte dezer protestatie gaf, en dit alles ging zonder geweld en zonder verbittering. Zoodat na het bezoek van M. den Deken by M. Van de Peereboom, het sehandael opgeheven was en de twee gezagvoerders zich de hand gaven Wy zouden M. den Deken van Yper hieromtrent willen hoorei), want wy denken dat dezen eerbiedweerden priester, die zvne pliglen kent, zoo ligtzinnig niel kan te werk gegaen zyn, byzonderlyk omdat hy over dpze stof 't gedacht moet kennen van zynen geleerden bisschop welken iliesaengaënde eene wydloopige verhandeling geschreven heeft, waerin de wyze van begraving van den burgemeester van Yper met onwederlegbare redens bestreden word. Wy zouden bier eene spelde steken aen het dwaes geklap van minister Peereboom, maer wy willen onze landgenoten bekend maken wat dien slimmerik eertyds over de zelfde stof peysde. Den man heeft waerschynlyk vergelen dat hy den 5 maert 1832 eenen brief afgekondigd heeft waerin hy de denkwyze, die hy nu verdedigt, zonder ommezien ver oordeelde en afkeurde. Door dezen brief vraegde hy, als burgemeester van Yper, de vergrooting dei' kerkhoven zyner stad, opdat eiken eeredienst er zyne plaets zou op vinden Men moet wel als iets aerdig aenzien dat eenen minister zyne eygene denkwyze niet meer eerbiedigt en zoo ligtzinnig als eenen welgeconditionneerden weêrhaen vooruitkomt maer dit is zoo aerdig niet als men overweegt dat er in de kamer eene meerderheyd gereed was om de schending van een gewyd kerkhof goed te keuren en dat de redevoering van dien minister tot plank moest dienen langs waer die stemming moest over geraken, en welke stemming er zou overgeraekt zyn, had de koninglyke hand daer geen veto op gesteld. Dat eenige woedende liberhaters met het maconniek breekyzer de grondwet aenvallen en al de godsdienstige vryheden schaemteloos willen verdelgen, dit iets wat men van alle secten altyd gezien heeft, maer dat den minister van eeuen koning, die, by zyne troonbeklimming, gezworen heeft het verbond dat hy met zyn volk aengegaen heeft, naaielyk de grondwet g' wetensvol te onderhouden en na te leven, dat den minister van zulk eenen koning, zeggen wy, aldus de aen de Belgen gewaerborgdc vryheden schcndc en aldus aen 't volk het shcht voorbeeld van verachting voor de wetten en de constitutie geve, ziet daer iets wat mejj zeldzaem gezien heeltDe kasscysteencn van 1837 konnen dit alleen iiytbggen Als 't gouvernement denkt dat het goede Catholyken en godsloochenaers, höydenen en turken, joden en ketters, selusniatieken en al die in der, kerkelykeu ban zvn ondereen in de gewvddc aerde mag doen steken en dat het land deze openbare heyligsrhendery moet goedkeuren, dan moet het eerst luydop en effenaf verklaren dat de grondwet benevens al de godsdienstige vryheden die zy waerborgl, afgeschaft zyn en dat Belgiën ouder de liberale dictatuer gesteld is.... al is de vrybeyd van eerediensten als eenen burgemeester zich meester maekt van een Catholyk kerkhof, als hy het bestuer van den eeredienst inpalmt en overweldigt, als hy den pastor uyt eene gewyddc plaels mag jagen en er straffeloos heyligsehendery plegen? Wat heeft de 'burge.-lyke magt daer le doen als de geestelyke de regels der gezond- heydslecr onderhoud en niets doet wat er sehadelyk aen kan wezen? De Kerk is een genootschapzy heeft hare constitutie, hare wetten, hare onafhanglyke regtbanken zy alleen is register in de geestelyke orde hare dienaers mogen niet afwyken van de regels die zy hun voorschrvftindien deze, 'l zy uyt zwakheyd, 't zy uyt eene slecht begrepene ver- draegzaemhevd, aen de lydclykc magt toegeven, zy begaen heyligsehendery. I En dan, heeft de tydeiyke raagt wel het regt van eenen priester de slagtoRering zytier piigten le evsschen Dit vragen wy aen minister Van de Peereboom als hv in volle kanierdeonbefamelyke vertelling durft afgeven van't bezoek van den heer Pastor-Deken bv hem nadat hy, burgemeester, eenen heyligsehendenden nkt gepleegd had De wet der Kerk is stellig, de bedienaers des eeredienst mogen tegen de magt der Keik geene inbreuk toelaten. Zy zyn in geweten verpligt te gehoorzamen aen de onveran- derlyke wetten der Kerk eerder dan aen eene kerkver- volgonde magt. Men heeft hier nooyt geweten dat men de joden of^ protestanten hebbe willen dwingen bet lyk van eenen Catholyken op hun kerkhof te aenveerden en men vind regtveerdig de Catholyken te pramen op hun kerkhof te aenveerden mannen die in hact en afkeer tegen de Kerk gestorven zyn Van waer .komt dit verschil, dit bvzonder voorregt van verdrukking? Dat men bel zegge al ware het maer om ons te laten weten dat wy, Catholyken, ons aen wat erger moeten verwachten, wy zullen er ons dan tydelyk op, in en tegen voorzien.... Men zegt ons altvd Catholyken, woest verdraegzaetn Maer wat beleekent dit woord? In zommige omstandig heden laet u verdrukkenbeschimpen en door het shjk trekken in andere omstandigheden laet u verwurgen Doch dat men het onlhoude, wy gelooven le mogen ver zekeren dat de Catholyken zoo ounoozel niel meer zullen wezen en dat, als 't er zal op aen komen, zy middelen zullen welen te gebruyken om die verdrukkers en verwurgers duchtig op de duymen te-kloppen. Nu dat er te Gend, door de katoenkrisis, zooveel honger geleden en ellende afgezien word onder het werkvolk, brengt ons impopulaire ministerie het hacdelstraklaet met Engeland voor den dag, juyst als wilde het dec genadeklop aen onze nyverheyd geven. Dit traktaet ontneemt ons alles en geelt ons niets terug. Engeland, het ullesinsiikkend Engeland zal het laetsle bloed, dat de belgisclie nyverheyd nog doet leven, uytzuygen. Ziet hier hoe een gendsch blad zich uytdrukt liet weynig werk dat nog bestaet, zal gaen ophouden, en in het toekomende-is er geen peyzen meer op om onze fabrieken herop te region. "T is Engeland dat vooriaen gelast is met het werk le doen 't welk in ons land gedaen word. 'T is Engeland dat met de profijten uyt dit werk spruu- lende zal weggaen. o "T ts Engeland dat de belgisclie nyverheyd door de zyne zal vervangen. Maer zal Engeland ook onze wer!tlicc{cp spyzen v Zal Engeland aen 't land doen winnen wat het verliest Ja gy zult er wat van zien. De engelsche goederen zullen met het begin van den winter de belgisclie vervangen, en onze werklieden zullen van honger mogen sterven. Maer, zegt men, er is in het traktaet met Engeland eenen uytstel van achttien maenden vergund voor de goederen die te Gend bezonderlyk gemaekt worden, en 't is slechts binnen een jaer en half dat Engeland dergelyke goederen regt en vry zal mogen inbrengen. Ja dat staet geschreven, maer wilt men daer over de e waerheyd weten IJie bepaling is slechts toepasselijk aen a goederen die byna te Gend niet gemaekt worden. Dat bekent en verklaert eenieder te Gend, en de minis- teriele dagbladen zeiven durven het niet loochenen. <i Dien uytstel van achttien maenden is dan eene 'echte spotternij, en deftige protestation zullen tegen het traktaet, gemaekt, door een liberael ministerie, opryzen. Wat daer tegen gedaen Protestatiën, zegt onzen kon- jralerMaer wat zal dit helpen Waerschynlyk niets hy een ministerie, 't welk 's volks welzyu als de minste zyner bekommernis houd by een ministerie 't welk zich stoutmoedig legen de openbare volksopinie durft verzetten en met hoopen millioenen verspillen aen nultelooze forten en kasleelen by een ministerie, 't welk roekeloos alle coiistiluiionnele vryheden durft schenden by een minis terie, 't welk, om zyne driften te voldoen, voor geene volks- verdrukkende wetten lerugdeynst maer altyd zonder om zien voorlgaet. Ja, van dit gedacht zyn wy dat deze protestatiën maer wévnig zullen helpen, maer toch. wy zyn er voor om ze te doen en ze krachtdadig le doen, onde'rtusschen zullen de vertegenwoordigers, die het naeste jaer moeten herkozen worden, misschien kiaer zien, welligt kunnen er andere gebeurtenissen onlstaen die ons van die slaefsche liberale meerderheyd zullen verlossen met een woord, wy moeten op 't onvoorziene hopen want van ons maconniek gouver nement is niets goeds te verwachten. Wy steunen zulks op de ondervinding, want, by het hooren der treurklagten die de fransche nyverheyd aenhelt, sedert dat Vrankryk zyn handeJslraklael met Engeland heeft gesloten, nog doof blyven en voor een landeken gelyk Belgiën, dat geene nyt- voerwegen heeft, nog durven met zulk traktaet afkomen, is het toppunt der stoutigheyd en verhardste koppighéyd schaemteloos beklimmen Protesteert dan maer gy, nyveraers en handelaers, oro- testeert in massa, protesteert met kracht en klem en'laet maer effenaf aen uwe volksverbeelders weten dat, als zy het traktaet stemmen, gy ze zonder genade zult afkoken ai hadden zy nog zoo veel voor hun arrondissement gedaen, want hier komt de volslagene volksruine in 't spel en dezé zal voltrokken worden, kan het engelsch bloedzuypersdier ons landeken in zyne klauwen krygen Hoe grooter de Criuolinen der damen worden, hoe meer hel liberael ministerie de budgetten doel zwellen. Naer wy vernemen, staen acht generaels, verscheydene kolonels en honderd officieren van allen 'greed op de pensioenlysten die tegen bet eyude des jaers voor goed zullen vastgesteld worden. Wy verslaen wacrlyk niet wat voordeel men er kan hy hebben van het land met zulke steeds toenemende vermeerdering van lasten te blyven overladen, des te meer daer den maelre"el algemeenlvk word afgekeurd door degene zelve die er hel voorwerp van zyn. Officieren immers, die nog in vollen hloevtyd zyn, die nog lange jaren zeer goeden dienst konnen doen," die zelfs, door de pralyk, de schitterendste militaire kennissen verworven hebben, moeten, als zy 53 of 60 jaren oud zyn, met of tegen hunnen dank, hun pensioen nemen en vervangen wórden door jongere officieren. Aldus moeten de uytgepulle jaslenbelalers twee koeren leggen ncn keer voor de gepensioneerden, nou keer voor hntine opvolgers, en dit wel in een onzydig landeken dat in geenen oorlog mhg tusscbenkomen, dat zich nergens mag bomoeyén liet is waerlyk onverstaenbaer hoe een gouvernement, 't welk zyne sterkte moet vinden in d'onzydigheyd, in do gespaerzaem- lieyd, in een onparlydig en regtveerdig bestuer, zyne magt wilt zoeken in kanonnon, in lonkborens, in kazematten, in forten, in schietgaten, en daerby in een zoo talryk leger, dat het derde van geheel de volkscontribulie en van al de staetsrevcnuon. verslind. Wy hceteii die bestuerwyze de officiële Crinoline, die alle jaren rangsomnjoer zwelt, eu die, laet de volksvertegenwoordiging dit spel voortgaen, zal eyndigen met 't land plat te ruineren

De Denderbode | 1862 | | pagina 1