OVERLEDENEN. BOLSCHIETING. TE HUREN. TE HUREN. BERIGT. Groote vermindering van Prys, Uyt er hand te koop. BERIGT. GUANO YAN PEROU, Men vraegt. Bcrigt. Openbare Verkooping palende gebouwen voor het verslindende element te vrywaren waerin men dan ook gelukte. De fabriek is byna geheel en ganscli in asch gelegd. Kenen der pompiers, met name Philip Lecrompe, oud 24 jaren,- zich al te ver op het dak gewaegd hebbende, is er door heen ge vallen te midden der vlammen. Men geloofde hem verloren en er steeg een geroep van verbazing op toen men hem'eensklaps aen 1 een venster zag versehynen, waertcgcn zich gelukkiglyk ccne ladder bevond. Hy had de magt nog om zich te redden, doch hv was zwaer gewond en men vreest voor zyn leven. Twee persoonen, die elk een stuk laken wilden stelen, zyn aen- gehouden. Behalve eenige machienen, is alles door de vlammei? vefsloff- den geworden. De schade beloopt GO a 70 duyzend franks. Alles was verzekerd door de maetschappy Union s voor cle somme vait 104,000 franks. Men denkt dat den brand veroorzaekt is door het broeyert Van? den afval van wol, welke op den zolder lag dit is des te waer- sebynlyker, devvyl men aldaer de eerste vlammen heeft opge merkt. Eene walgachtigc daedj zegt den Propagatcitr van Ryssel,- komt plaets te hebben in eene naburige gemeente. Nu veertien dagen geleden, stierf eene jonge dochter den morgend zelve van den dag dat zy trouwen moest. 'T was eencn woensdag. Den volgenden zondag kondigde men de huwelyksgeboden af van bare moeder die, veertien dagen later, tfonwdc met den persoon die hare dochter zou gehuwd hebben haddc zy eenige uren langer geleefd Men sehryft uyt St-Petersburg, 20 july De lyduigen 'der oogsten zVn bewecnlyk alles ïs' verloren in! het Zuyden van Rusland. De lente is er zoo sehrikkelyk geweest als in 1840 de moerbezienboomen,- alle de fruytboomen zyn tot in den wortel vervrozen op duyzende roeden meersch is er nog geenen bundel liooy te maeyen de boeren verkoopen1 hunne beesten en het vooruytzigt van eenen hongersnood brengt hunne vrees ten hoogslen degenen die aen den korvee zyn, begeven zich maer aen 't werk na hun ontbyt en houden op voor zonnen- ondergangdegenen die aen den cyns zyn, betalen hem niet, onder voorwendsel van gebrek aen geld, of zeggen enkel weg dat zy thans vry zyn de groote menigte heeft geduld, doch We! rekenende op eene tweede vrylieyd, Uyt dien onregeligen staet van zaken kan er niet anders dan schroomlyke rampen bersten, dank aen de onbekvvaemheyd en onvoorzienigbeyd der landvoog den die, in plaets van aen de omstandigheden te gebieden, zich door dezelve laten leyden, en eyndigen zullen met in den stroom der gebeurtenissen verzwolgen te worden. BUYTENLANDSCH NIEÜWS. Woensdag, 30 July, Men wilt weten dat generael Forey voornemens is zich van Tampico meester te maken om er eene tweede werkingsbasis legen Mexiko van te maken. In afwachting, heeft de zeemagt die de mexikaensehe golf bewaekt, Tampico in slaet van blokus ge steld om Mexiko te beletten zich langs die haven te bevoorraden van wapens en oorlogsgerief. In eene groote meeling die den 13 te New-York gehouden is geweest en waer een twintigtal redenaers achtereenvolgend- lyk het woord hebben gevoerd om het volk tot de wapens te roepen, hebben de aenwezigen met dolzinnige hoeras geant woord op do redevoeringen die hun wierden toegestuerd, enafen .geestdrift was allerhevigst. Den generael Fremont is bejegend geweest met toejuichingen die ganscli de samenneyging doen zien welke het volk voor hem heeft en de weynigc samenneyging •uytleggen welke het besluer hem allyd bewezen heeft.' Men vreest in hem eenen Kandidaet voor het voorzitterschap by dc aenstaende kiezingen, maerzyne populariteyt schynt niet Ver minderd. 40,000 persoonen ten minsten woonden dien meeting by, en de betooging was hoogst ontzagwekkend. Tydingen uyt New-York van 19 en 21 july kondigen aen dat deu generael Halleck geroepen is tot het opperbevelhebberschap der bondstroepen, de generaels Mac Clellan en Pope onder hem do bevelhebberschappen behoudende welke zy thans be- kleeden, en dat de Zuyderhngen een tientalmylen achteruyt geweken zyn voor het leger van Mao-CIellan, dat versterkingen komt te ontvangen. Donderdag, 31 july. De waerheyd is dat Garibaldi nog altyd to Palermo is zync outworpene landing op de kusten der Pauselyke Staten is niet verlaten, maer enkelyk uytgesteld. 'T is hetgeen doet zeggen .aen eenen briefwisselaer van den Timesdie volkomen schynt békend te staen met alle deze ondernemingen, dat hetgeen er gesmeed wierd nog gesmeed zal worden. Den woelgeest schynt besloten voor de verwezentlyking zyner ontwerpen te .wachten naer het leeken door-eenen opstand der roomscho patriotten gegeven, en men verwaerloost niets om hunnen iever aen te vuren: eene proklamatio der uytwykelingen komt hun toegestuerd te worden,. In de godsdienstige kringen van Parys verzekert men dat de ilaliaensche bisschoppen hun inzigt te Roomen hebben doen kennen van elk jaer aen den Heyligen Stoel een deel hunner jacrwedde af te staen. Dergelyk besluyt, voegt men er bv, zou ook genomen zyn door de andere prelaten tot de verschillende catholyke natiën behoorende. In dezer voegen word door den Courrier de la Moselle eene beklagensweerdige gebeurtenis verhaeld, die te Longueville-lez- Metz plaets greep. Een piket van het 8 linie, dat gedurende den dag was gebruykt geworden om de goede orde in het dorp le handhaven, keerde om 11 uren of middernacht terug naer de stad, wanneer eensklaps den serjeant die er het bevel over voerde, de gril kreeg het te doen manoeuvreren op de baen. Den kaporael deed opmerken dat het uer zeer ongepast en de plaets weynig geschikt was om te manoeuvreren, dat het beste wat zy doen konden was naer cle kazern te gaen enz., waerop hy en de mannen zonder omzien voortstapten. Den ser geant, was overigens min of meer beschonken den sergeant een weynig achteruyt gebleven zynde, gleed eenen kogel in zyn geweer, en op den kaporael loopende, schoot hy hem denzelven in den rug, zoo dat hy morsdood viel. Onmiddelyk maekten zich do soldaten van den sergeant meester en cle in dienst zynde gen darmen, die op een honderdtal stappen achter het piket kwamen, leydden den moordenaer met hen naer het gevang. Turyn, 27 july. Den burgemeester van Marsala heeft bet verhael afgekondigd van het bezoek door Garibaldi den (9 dezer in die stad geclaen. Ter dezer gelegenheyd heeft Garibaldi tegen den keyzer der Fianschen eene redevoering uylgesproken die in geweld alle zync voorgaendo redevoeringen overtreft. Men verzekert dat den minister onmiddelyk per telegraf een besluyt beeft opgezonden dat den burgemeester afstelt. Den prefekt van Palermo, M. dc Palavicino, heeft zyn ontslag ingezonden, 't welk aenveerd geworden is. Het schynt dat gene rael Brignote zynen opvolger zal zyn. Deri prefekt der prorinliën Palermo heèft den 18 dezc-r de Volgënde proftlamatic afgelondigd Bdrgè'rs,- 't is morgei eenen gelukkigen dag. Eeren wy önzeri' Garibaldi, met zyn ei geboortedag te vieren maer eeren wy hem gelyk de mannen ?an zyn slach moeten geëerd worden. Geene ydele gercfepCn, geene kinderachtige betoogingen do tyden die wy beleven verejschen vaderlandsche deugden, man- rielyke besliiytnemingën. tonder Venellën en zonder Roomen hebben wy een italiaenseh loningryk, maer geenszins Ilaliën Maken wy eene goede mael Ilaliën. Ilaliën naer welk wy verlangen* maer dal wy itóg niet heel en ganseh bezitten En wy zullen het maken al roeoende, gewapend en vereenigd, van Suza föt TrapaniLeve Haffen, met Viclor-Emmanuel konslilu- tionnelen Koning en zvne wettige afstammelingen Leve Gari baldi Palermo, den 48 july 4861 Den prefekt, Giorgio Pallavicino. Men sehryft uyt Turyn, 2G july, aen de Monde Men meld mv als stellig dat men heden een telegrafisch be- rigt uyt Palermo heeft ontvangen in het ministerie van 'i inwen dige, by hetwelk men het vertrek van Garibaldi naer Montenegro aen kondigt. Men Voegt er by dat hy zon vertrokken zyn aen het hoofd van een duyzendtal vrywilligefs ingescheept op twee staonrbooten* in dc haven van Marsala. Dezen riiorgénd zegde raeri dat er een alarm had gehcersclit tö Vilerba, ter oorzaek eóner verzameling van garibalcliers op cle paüselyke grens. Ik durf niets verzekeren, dit nieiKvs komt my van persoonen in dewelke ik volle betrouwen heb. Men sclïfyft uyt Toulon Eenen ve root dee ld en niet wetende aen welke deur gaen kloppen om eene leening le doen, beeft zich gewend tot den sclierprcgter van Draguignan, hem biddende van hem eene som van 30 franks te verschieten op zyn hoofd, 't welk hy zich ver bond op het schavot te zullen brengen door eenen wachter te ver moorden. Dien zonderlingen brief, iri den post der galeyen ingehouden is dus ter zyner bestemming niet gemekt, maer hy beeft volko- mentlyk den acrcl van den schryver doen kennen, wolken met hel eerste vertrek naer Gayemie zal overgevoerd worden. - Zie hier een decider redevoering op 21 july te Marsala door Garibaldi uylgesproken. De punten, welke men in dezelve bemerkt, vervangen dc sniaedredenen door Garibaldi aen den fransclien Keyzer toegestuerd Hel is geeuen lycl meer, zegt liv, om den vremdeling op den italiaenscben bodem te gedoogeu en dc slaverny van een deel onzer broeders. Ilaliën mag de schande niet meer verdragen. 'T is immers eene schande voor 25 inilliocn Italianen, en die schande moet tusschcn dit en weynigc dagen ophouden. Ja, Roomen is aen ons. Eene stem des volks Het is acn ons. J3, Roomen of cle dood. Ec-nc stem Roomen of de dood. 'T is uyt Marsala dat den vrylieydskrcct is opgerezen. Dat er heden dezen kreet uyt opstygc Roomen of cle dood En dien kreet zal niet allcenlyk weergalmen in 't Schiereyland, maer hy zal eenen weerklank'hebben in ganscli Europa, overal waer den naem der vrylieyd niet onlhcyligd geworden is. VVy willen maer hetgeen ons toebehoort. Ja hetgeen ons toebehoort, en Roomen is het onze, Roomen of dè dood. Dce3 woord zal zwaerder. wegen in de balans der diploma tie dan alle mogelykc smeekingen. Wyzyn moèvan smeekeu. Gcenc protestation meer, geene smeekingen meer. t Nu Napoleon eens en vooral-welo dal-Roomen en Venetiën nen ons zyn, dat de broeders van Roomen en Venetiën de onze Wy zyn dankbaetheyd schuldig aen het fransclie volk. Ja, liet fransch volk is met ons het is onzen broeder. Napoleon heeft den oorlog van 1859 voor Ita lian niet gevoerd. Wy hebben hem Nissa en Savoyen gegeven, en hy wilde nog iets anders, dat weet ik. Hy heeft gewerkt om zync familie te vergroolen. Hy houd eenen prins gereed voor Roomen, eenen anderen voor Napels, en alzoo voort, ik weel lietWy hebben geene smeekingen noodig, het fransch volk is met ons. Dat Napoleon III uyt Roomen ga, en Roomen is aen ons. Ik ben gelukkig my heden by u te bevinden, wiens vriend ik ben met regt en redt*. Vaertwol. Men leest in eenen bvzondcren brief uyt Warschouw Den toestand blyft hier zoo als vroeger. Den grootvorst Con- stantyn, meer en meer gewaerdeerd, doet al wat mogelyk is om de opgewonden geeslgesteldbeyd der bevolkingen te kalmen. Na aen de gevangen genomene en reeds verbannc vrouwen on langs genade geschonken te hebben, heeft nu dc zelfde gunst verleend aen cle gevangene jonge dochters. Den Grootvorst is geheel hersteld van de gevolgen zyner wonde, doch hy kan zich nog niet in zyn uniform kleeden. Het is nu stellig bewezen dal cle dikke epaulette den prins behoed heeft tegel) eene gewisse dood. Den moordenaer is wel den kleermakers-gast, die reeds achter slot zit, en eerlang in 't open- baer geoordeeld zal worden. Men weet nog niets stelligs nengaendc den moordenaer van generael graef Lullers. Dezen laetslen is naer Beriyn vertrokken, alwaer hy met groote eerbewyzingen oiilbaeld is. Alvorens Warscbou te* veriaten, schreef den gewezen stadhouder var. Polen eenen brief aen den huydigen burgerlyken gouverneur markies Wiclopolski, waerin hy hem bedankt, over de talryke blykon van toegenegenheyd, liem gedurende zyne ziekië betoond, en tevens den wensch 'uytdrukt dat Polen, onder het verlichte en weldadige besluer van den Grootvorst Konslanlyn, van dag tot dag bloeyender zal worden, en zyne nieuwe instellingen moge ontwikkelen onder de bescherming van den Keyzer-Ko- ning Alexander II. Het burgerlykc bestucr heeft den Grootvorst Constantyn aenzoclit, voortaen slechts uyt le gaen met een geleyde. Den nieuwen Stadhouder heeft hierin toegestemd. BLHGEULYKE.Y-STAiXD. GEBOORTEN. Manxelyr 5 q Vroüwel. 4 HÜWELYKEN. C. Van der Hcydcn, schrvnwerker, te St-Jans-Molenbeck, met UI. Amant, kantwerkster. J. De Potter, 1 mnend, Schaerbeke. M. Bolerbcrgh, landbouwer, 81 j., Mylbeke. 1.. Droeshondt, inan Jambers, kleermaker, 64 j., Kar- niflietes'lraet. J. Waillv, wed. De Waori, zonder beroep, 78 j., Dam. E. Vnn der Meerschen, wed. Hombroeckx, zonder berodp, 42 j., te Ur.cle overfeden C. Spillcbnut, man Hofman, \vcver, 44 j., Schaerbeke. J. Wellekens, 3 j., St-Jobstraelje. A.Cammu, 9 maend, Schaerbeke. L. Merlcns, blikslager, 23 j., Schaerbeke. Bolmaelschuppy de Steun van 't Vermaek. Op Maendag 11 Augusty 1862 by Seraphin DE SMEDT, in de ROOS, buyten de Pontstraclpoort te Aclst, om twee uren namiddag begint men in te schryven. Den inleg fr. 1 -10 centimen met liet Dolrapers geld be grepen. De pryzen bcstnen in Geld. Een Hesp voor het grootste getal Schutters ten minsten 15 mannen. Twee gerookte Tongen voor de voorts- komende ten minsten van zes mannen. In het inkomen moet men de lyst afgeven. De Secretaris, De Voorzitter, S. DE SMEDT. Cll. KIEKENS. Een gfcfot en zeer gerieflyk HUYS, met ruymen Koer, Hof, Pomp- en Regenwater, schoont- Beneden- en lloven-Plaetsen, schier allen met ge schilderde Planchers, Marmeren Schouwen, en naer den laetsten smaek Be hangen, daerby Ruyme Werkplaetsen, Magozynen en Zolders. Door zyno voordeelige en aengename ligging in de Lange-Zoutstraet N° 36, is dit Huys geschikt zoo wel voör byzonderheden ots voor alle slach van bedryven. Zich te bevragen by den Eygenaer A. BYL, Uytgever van den Deivder- bode te Aelst. Een schoon groot en geriefelyk HUYS-, hebbende schoone Roven- en Beneden Plaetsen, groot Magazyn, twee ruyme Kel ders, eenen fraeyen Hof, enz. Door zync voordeelige ligging aen de Groote Merkt te Aelst, is dit Huys geschikt voor alle Bedryven en Neeringen. Zich te bevragen ten bureele Yan den Benderbodt Cu. B. LOWIE, te Lede aen 't dorp, laet weten dat er bv hem te beko men is beste Wae«ch Kluverzaed, als ook Graszaed, Dendermondsch En- gelsch en Lamrnersteert. Der LIKEUREN van VAN PETEGIIEMApotheker te Aclst aen dc Groote Kerk. Stomagiiique, Maegbittc-r of Maeg likeur. Dulcamara, Versterkenden drank. Elixir des Dames, Bloerlreinigemlen drank. AnTOmELLI, VVindverdwynenden likeur. Garibaldi, Vertcerenden likeur. Gezoxdiieids drurpels, oflen aen fr. 1-50 den liter en daerboven. Deze aengename Gezondheids lireuren door ons uitgevonden, worden door ons alleen bereid. Men levert ook Fransclien, Munt, Punch, Genever, Anys, Ploisir, Schie dam en menigvuldige andere Dranken te lang om te meiden, aen fr. 0-50 tot 4-00 den liter. Een schoon IIUYS, onlangs nieuw gebouwd, met Stallen Remisie, Bloem en Moeshof en meer andere gei'ieflykheden, 't samen groot in gronde 29 aren, gestaen en gelegen te Iloi'stade, aen den Dendermondschen steenweg, in de na- byheyd van de Kerk. Dien evgendom is vooral eene zeer aengename Woo ning. Ze bestaet uyt verscheyde ruyme Beneden en Boven Plaetsen, Keuken, drooge Kelders, en er is ook Put- en Regenwater. Is ook voordeeliglyk gelegen voor Brouwery, Azynieggery en meer andere bedryven. Men kan alle onderriglingen be komen by den Notaris VANDERHEYDEN'te Aelst, Kev- zerlyke Plaets. Jan Baptiste VAN BEGIN, Kachel-Slot- en Sioofmaker te Aelst, in tie Vryheydstraet, laet weten dut hy, door een nieuw stelsel van Jag'tconfoiren of Cuisimèresde Huyshoudens het gemak en profyt kan verschaffen van zelf te bakken, en dit wel in dezer voegen, dat de Ovens zyner Jagtstoven voor de beste Steencn- Ovens niet moeten wyken. Hy beveelt zich in elks gunst die hy verzekerd is te verdienen wanneer men de proef zal genomen hebben. Eerste kwalitcyt, goedgekeuxd door de Landbouwers. Ye bekomen OP HET ZAND, by M. Eegeen VAN" DER AUWERMEULEN, N'° 49, le Antwerpen, ten prvze van 2S franks de 100 kilogrammen. Eenen burgerdienst vooi jene Buytenmeyd van 16 a 17-jarcn Den huerloon moet maer klcyn wezen. Zich te bevragen ten bureele van den Denderbode. P. J. LOMBAERTS, Meubelmaker in de Korte-Nieirw- straet, tegen de Keyzerlyke-Plaets te Aelst, komt het geëerd publiek kenbaer maken dat er by hem te bekomen zyn alle soorten van schoone gemaekte Meubelen in Acajou en in alleriey soorten van hout aen een geringen prys. Hy beveelt zich in de gunst van eenieder. De Notaris CROLS, verblyvende te Opwyck, zal met winst van Palmslag en lloogen, ten huize van d'heer Raes, Landmeter en Herbergier, in liet Lepel-huis, op de Merkt- pleyu, te Opwyck, opeubaerlyk verkoopen 15 hektaren zeer goede Zaeilqnden, Weiden en Bosscl.ea eeleaen te Opwyck, verdeeld in 38 koopen. b D ZITDAGEN*. Instel, Dynsdag 12 Augustv 180-2. Yerblvf, Dynsdag 19 der zeli'de n aend. Telkens om ï"2 ureii 's middags.

De Denderbode | 1862 | | pagina 3