ZONDAG 17 AÜGUSTY 1861 ZESTIENDEN JAERGANG - Nr 835. V ertrekuren uyl de Statie Aelst AAER: G FRANKS 'SJAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 16 Augusty 1862. De vrije Kerk in den vry'èn Stacl. Zal dit nog lang duren Het handclstraktaet met Engeland PKYSDEELIXOEX. BeiiHerin..V208-2S]l-551'i-353-156-ïü9-10«Gpml> Bnigg-, Ostrade fi-30-8-25-12-35 Loketrn 5 2U 8-2Ö 12-35 6-20 00. f 3-15-6-U0 1° Lias tanji Domtermonde. Brussel 8-06 0-0 1*2-13-00 5-45 8-25 9 00 J Kortrvk, Mnuscroen, Rvsse! (Iant;s Lede) 6-30 •llhclu tiriis. Antw. 5-20 8-25 12-35 3-156-20 8-25— 12-35- 3-156-20. |.euv Thien Luyk 5-2 8-25 12-35 3-15 6-20 Doornyk, Rvssel (lauR.s Ath 7-45—5-35-0-00 Verv LandStTniyën,5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 j Nin. Geerardsh. Atli, 7-55 2 50 5-35 8-25. G^nd 6-508-2512-35 3-156-209-C0 Borgen,QnievrainT 55—0 0—2-50—5-35 VAN ANTWERPEN NA EU St-NiUlaes, Loke'en, f.end. 5-30 8-30 10-30 3-00 5-00 8-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antweipen. 6-10 9-00 10-20 2-45 4-50 8-00. Te r.FOB staen al de konvoys. Te idf.cem staen deie vertrekkende van Ath 6-40 0-00 10-10 4-30 7-25 en dete vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te cyseoem stil al de konvoys uytgenomen deien vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. §tnen te Santbergen de vertrekken tiyt Ath 6-40 10-10 's morg. 4-30 en 0-00's avonds. Van Deuderleeuw 0-00 8 20 's morg. 3-15 6-Ó5 en 9-00 des avonds. CLIQUE SUIJM. VAN ROKEREN NAER Dendermonde, Aelst 7-Ü(' 1-2-20 - 3-10 7-30»-». Ninove, t«eerardslier6en, Ath 7 00 12-20 -3-100-0. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-40 10-104-307-25. Lessen. Geeraerdsbergen Nino*e, Aelst, 6-400-( 010-104-307-25. Brussel (langs Denderleeuw» 6-4010-K 4-30 7-25. Gend, Druggc, Oslende 6-4U vlanR'ï Lede.) 10-10 4-30 7-25 VAN CF.ND NAER Audenaerde, 6-45 9 30 5-45 7-i5 naer Aelst, 7-15 11-30 2-10 5-00 7 35 8-25 VAN RRL'SStL NAER Aelst, fiend 6-15 7-35 11-45 2-25 5-30 8-10. Ninove, Gecraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) *"-35 2-25 5-30 8-10 VAN DENDERMONDE NAER Brussel tl. Aelst) 7-25 00-00, 2-30 5-15 7-55 (1. Mech.) 5-45 9-LO 12-55 3-40 C-45 Aelst, 7-25 7-55 12-05 2-30 5-15 7-55: 9-45 DEN DENDERBODE Dit is den Iceetder sectarissen van Daliën, dit is 't orde woord van geheel 'l ma^onniek gespan. Maer weet men wel wat dit ordewoord beteekent liet is de Kerk verdrukt in renen slaet overheerscht door het despotismus en de liberale onverdraegzaemheyd. Alles word tegen Hoornen, het middenpunt der elirislen- lieyd, gerigt HOOMEN OE DE DOOD Ziet daer het bevelwoord der Garibaldische bandietenEn ofschoon Victor-Emmanuel, door plechtige akten, de manoeuvres van Garibaldi schynt te verslooten, denken wy dat zy te samen zouden doen, indien er eemge hoop was Hoornen te verpletteren. De ma^onuieke seele denkt dat, als Hoornen in d'handen der Mazzïnisten of Garibaldislen is, dat bet met den Calhoiyken- godsdienst zal gedaen zyn. Daerom werkt de secte met tenen kelschen moed om de Calholyke principen, de Kerkelyke wetten, de Chrislelyke gebruyken, en de godvruchtige instellingen te vernietigen. Alles wat met den godsdienst van verre of van naby in betrek slae:, moet vervolgd, geschandvlekt, gelasterd en verdelgd worden. De gouvernementen die ueu de scliandaktiui der ma?onnieke overweldiging bunnen oorsprong en hun bestaen te danken hebben, geven daervan het rampzaligste voorbeeld. Den geldminisler van Belgiën klapte in de zitting van den senaet van 8 dezer over het doopsel, het houwelyk en de kerkelyke begraving alsof deze zaken van de kerkelyke be- voegdhevd niet meer waren, alsof het geen byzitschap, geene boelering meer was als man en vr ouw voor de wet getrouwd zyn en T geestelyk huwelyk verslooten. Dit alles, zegt hy, verdwynt voor de inrrgting van den burgerlyken staetmen houd zich met geene geloofsleer meer bezig, de wet stelt het huwelyk in, zy vervangt het doopsel door den geboorteakt Wat dunkt u daervan, landgenoten Zoo verre zyn wy gekomenEn waerloe zal dit stelsel van schandig'e goddelooshevd ons heenvoeren Den koning zelf heeft het ons voorzegd naer het verlies onzer nationaliteit, naer de vremde dwingelandy. Want, zegde den koning, ter gele- genheyd eerrer nieuWjaersvisiet, met den oogenbfik dat men aen dè Beigen hunne godsdienstige gevoelens ontneemt, met den oogenblik dat zy hunne godsdienstige geloofsleer verliezen, zal er een groot gevaer voor hunne nationaiiteyt en voor hunne onal'hanglykheyd ontstaen. En wat doen zyne ministers? Gy hoort het, landgenoten, gv ziet het en, lot uwe eygene oneer, verdr aegl gy dit abominabel despo tismus, omdat gy mannen naer de kamer zend die zulke gruwelyke goddeloosheden ondersteunen Dit zal duren en nog veel verslechten zoo lang de kiezers niet vast besloten zyn die jaknikkers, die kalkoenen, die slaven van het imiconniek stelsel nvt de kamer te verbannen. De Calholyke volksverbeelders hebben schoon de gods dienstige vryheyd in te roepen, zy hebben schoon de^eon- stitutie onder d'oogen der minister's te leggen en met den vinger de artikels aen te wyzen die deze vryheyd waer- borgen, de ministers lachen daermeê, maer zy bedienen zicli van de vryheden der grondwet om met hun giftig ge- zwadder de leeringen der Kerk te bemorsen en aldns de voorschriften van den artsgoddeloozen Voltaire te verwe- zenivken namelyk van Christus, onder den tiiel van EER- EOÖZEN, te verpletteren. Gy ziet het alle dagen, Calholyke Belgen, de liberhaters- francmacons hebben geenen eerbied voor de wetten zv haten byzonderlyk de Constitutie die geboren is uyt den val van bunnen teergeliefden koppigen Willem, omdat de Constitutie aen de Kerk de vryheden verleent die zy noodig heeft orn haren heylzamen invloed op 't volk uyt te oefenen en 't zelve te beletten zich in d'ongebondenheyd en de verbeesting te versmooren. Wilt gy, landgenoten, de schroomelyke gevolgen ontgaen van het goddeloos stelsel, waervan het kopstuk der liberha- lers 't vaendel zoo stoutmoedig als onbeschaemd komt te ont rollen, wilt gy onder het zelfde schandjuk, onder het zelfde pluym-en scheerregiem van vroegere jaren niet wederom vervallen, gy moet werken, gy moet u vereenigen, gy moet alle wettige middelen inspannen om de verbasterde kiezingen om te keeren, gy moet doen 't geeu wy u tot vervelens toe hebben voorgehouden, want anders zullen de zedelyke dwingelandy en de gewetensverdrukking gedurig vermeer deren. De stoirelyke afpersingen zullen daerop alleugskens meer en meer volgen, want dit is in alle landen liet uytwerksel geweest der godsdienstige vervolgingen, Men heeft het ondervonden en de geschiedenis geluygl hel ten overvloede Ten allen tyde heeft men begonst met de volkeren te vergod- en te verzedcloozen, dan de kerk- en kloostergoederen aen le randen, te verkoopen en er de opbrengst van te verkwisten met ze uyt te deelen aen kozynljes, aen vriendekens, aen medesectarissen enz. enz. Italiën levert ons daervan bel droevigste voorbeeld op en dit lieeten de sectarissen dun de vrge Kerk in eenen vrylin Staet Willen wy, Belgen, het zelfde lot niet ondergaen, wy moeten de zelfde oorzaken wegnemen en ons verhaesten zooveel wy konnen nu hebben wy er nog de middelen toe, later zullen dezelve ons ontsnappen, want als het liberael despotismus, 't welk trapswyze voortgaet, tot dat zyue oppermagt zal gekomen zyn, dan zal 't ook gedaen zyn met kiezingen, vereenigingen, beraedslagingen en alles wat wy thans nog vrylvk en ongehinderd konr.en gebruyken om de dwingelandy néér te veilen O Gelyk wy gevrepsd, voorzien en voorzegd hadden, is het handeistraktael met Engeland door de kamer aengenomen. Versehevdene onzer voorname nyverheyds'.akken gaen dan den doodklop krygen. Gelyk wy de oude lynwaednyverheyd, die onze Viaenileren deed bloeyën. en in den grootsten voorspoed verkeeren, hebben zien kvvyueh en ten gronde vervallen, zoo ook zullen andere nyvci heydslakken, die aen Gend en andere mamifactuerstedeii welstand en rykdoin verschaffen, tut kwyning overgaen en van langzamerhand sterven. Door dees traktaet geven wy alles aen Engeland, maer wy vinden niet dat Engeland ons iels geeft wat eenige weerde heeft. Engeland zit met zyne magazynen opgepropt van zyne voortbrengsels, het weet niet wat er ineè te doen, het moet er zich van ontmaken omdat het zyne kapitalen gedurig moet in werking hebben. Nu, dieii overlast van voortbrengsels gael niet eenen keer in Belgiën vallen en al de 'fabrieken van katoenen en gemengde stoffen van ons land zullen moeten concurrentie doen tegen een land, waer den dagloon der werklieden twintig ten honderd leêger staet, waer de houiilekoleu veel minder in prvs zyn, tegen een land dat veertig- en vyl'tigmael meer dan de belgisclie nyveraers labrikeert, tegen een land dat zyne overschotten niet kan kwyt geraken en dus aen spotpryzen dezelve moet afzetten om er wederom nieuwe te maken, tegen een land waerlegen niet eene natie der wereld de niedediging kan uytstaen. Sedert dat liet zelfde Engeland zyn handelstraklaet, nu nauwelyks een jaer geleden, met Vrankryk aengegaen heeft, zyn talryke fabrieken in Vrankryk gesloten en loopt het werkvolk er al klagen en kermen zonder brood. Dit levende voorbeeld heeft onze kamer niet afgeschrikt, zy heeft liet traktaet gestemd dan wanneer 20 dnyzend monden te Gend, gebrek aen werk, moeten gespysd 'worden door de open bare liefdadigheyd. Wat zal er in den winter gebeuren, als de bronnen, door de liefdadigheyd aeugevuld, zullen uytgeput wezen Dit zullen wy afwachten, dat het minis terie naer middels zoeke om die arme en medelydensweerde werkmansklas le spyzen, want die 't brood ontneemt aen den werkman is toch verpligt te zorgen dat hv van honger niet sterft. De zaek is dan voltrokken, onze ministers bekreunen zich weynig met de droefbeyd en misnoegdheyd des solks. Eerst 80 a 100 millioenen verkwist aen de domme en ïmttelooze versterkingen van Antwerpen, dan een ver pletterend handeistraktael, dat met volslagen ondergang al onze fabrieken bedreygt. En ten wiens voordeelè dit alles? Ten voordeele van Engeland dat reeds door zyne inslikkingszuclit, zooveel landen plat geruïneerd heeft. Wachten wy naer de gevolgen van die rampzalige bcslissin", den aenslaenden winter zal ons veel leeren maer by zu'l Men ziet het duydelyk, zegt den Antwerpenaar, met onze ministerielen is niets te winnen men moet ze allen gelyk constitutionneel oinverre werpen. Zy zyn mannen <1 van de militie, van den budget van oorlog van 60 millioen, van de kuvperyën van allen aerd. Het land is dit stelsel moede het land wilt zyne vryheden terug, alsmede eene vermindering zyner zware lasten. Dal zal het nooyt van k onze doctrinaire pachas, noch van hunne verfranschte en waelsche steertdragers verkrygen, en daerom moeten en zullen zy vallen. Zoo spreekt onzen konfrater van Antwerpen, en met reden, maer om dit doel te bereyken moeten Antwerpen en Gend, die het vreedste, door het ma?onniek klubismus, gegeesseld zyn en het nog meer zullen worden, beginnen met hunne verslaefde jaknikkers zonder genade af te koken en moedige, onafhanglyke en vryheydsminnende patriotten in hunne plaets te stellen, zonder naer smeekingen, gebeden of beloften le luysteren, wel verzekerd dat slaven- of jaknikkersbeloften en r^tle appels even veel weerd zyn. Met een tien- of twaelftal stemmen in de kamer te keeren, is geheel 't ministerieel boelken opgeschept. Maer dan valt er toch te zorgen dat men zich tegen het kassevgeweld wapene, want een verkocht liberael schandblad heeft geze-d dal de liberhalers dit spel zullen herbeginnen telkens dat het noodig zal wezen of om aen 't schotelken te komen, of om er andere af le smylen. De Cor.servateurs moeten ook toonen dal zy vuysten aen d'ermen hebben of anders zyn ze verloren Het tydslip der Prysdeelingen geeft ons jaerlyks de ge- legenhevd den toestand onzer vrye gestichten van naby te zien en te kennen Met het innigste genoegen hebben wv verleden dynsdag, de sluyting van het schooljaer in het ICollegie van Geeraerdsbergen bygewoond. De plechtige Prysdeeling welke aldaer gedaen wierd aen de leerlingen van dit voortreffelyk gesticht was een dier feesten, die altyd hoogst verheugelyk zyn voor vrienden van kunsten, weten schappen en byzondeilvk van goede opvoeding. Nauwelyks was Z. H. den bisschop van Gend binnen getreden, of er wierden eenige welgevoelde coupletten, ter zyner eer opgesteld, aengéheven en met zooveel ma"! nadruk en vervoering gezongen als men maer wensclieu kan. Nadien wielden twee gelitkwenschen over den terne- keer van Z. IJ. uyt Hoornen uytgesproken het eerste door eenen leerling van 't Kollegie, in naem zynër studiegezel- len het tweede door den achtbaren Voorzitter der Socic- teyt van den 11. Vineentius. Beyde deze redevoeringen do'or den geest van liefde eu verknoebtbeyd aen de. Kerk ingegeven, wierden met de luyclruchtigste geroepen vai) Leve Pius IXLeve Monseigneur door de samengepakte menigte aenhoorders in den meesten geestdrift vervoerd bejegend. Den boog achtbaren Prelaet zienlyk aengedaen[ heelt eene korte maer welgepaste en herlroerende ant woord gegeven, die op 't volk den diepsten indruk te wee1» bragt en de gevoelens van eerbied, genegenhevd en bewon dering voor den apostelykeii pelgrim zoodanig deed ont branden, dat, nog lang na zyn spreken, de ruyme speelzaal door handgeklap, bravo's en vreugdegeroepen bleef dreunen. Daerna heeft een lief jorigske van nauwelyks twaelf jaren, M. Octave Stevens, van Oostcrzeele, een ullermoeyelvkst sttik op de piano uytgevoerd en dit wel met zulke vastlieyd en volmaekte kennis, dat zulks als een waer phenomeen aenzien wierd. Na de Prysdeeling, hebben de leerlingen een stukje ten tooneele gevoerd getiteld Le faux Baron de Bochemaure en 't zelve op eene volmaekte en voortreffelyke wyze "o speeld. De akleurs verstonden en gevoelden "hunne" rollen dërwyze, dal de aendacht der aenhoorders steeds meer en meer geboeyd wierd en revkhalzendde onlknooping van dit aendoenlyk stukje te gemoet zag. De tussclienaklen van het drama kwamen zich boven alles onderseheyden. Den eerweerden heer T'eurrekens professor van poësis in 't Kollegie, niels anders dan zynen onvermoeyelyken^ iver raedplegende, had aen zyne uyl"«- strekte niuziekkennissen den vullen zwier gegeven en°de zangstukken, eygen aen het gespeelde drama, samengesteld Niets was schooner, niets was statiger, niels was me r ver rukkend dan die aen 't hert sprekende eu geestvervoerende gezangen, uytgevoerd met dien takt van i'ynheyd, magt en ensemble die eene meesterlyke hand en eeit verheien genie

De Denderbode | 1862 | | pagina 1