van mededeeling verraed. Eere drymael eere acn den achtbaren en talentvollen heer Teurrekens, die in zynen «verlast van afmattend werk, nog den tyd vind om, door zyne muziekkunde, den luyster der nytstekende letter feesten van't geeraerdsbergsche Kollegie steeds zoo op te helderen. Wy wensclicn bet Kollegie in kwestie duyzend- mael geluk over dezen schoonen uytslag, want nienland is van daer weggegaen zonder te denken dat de professors voorzeker geene cretins mogen zyn om zulke schitterende zaken te weeg te brengen. Dat de lasteraers van het Catho- lyk onderwys maer afkomen, tegen zulke betooverende leesten van kunde en wetenschap zullen zy zich buylen loopen zoo groot als vuysten. Des anderdags was het de beurt van het Jongelingen- Pensionnat van Gyseghem, dit modelgesticht in zynen aerd, 't geen zoo deftig en zoo ruymschoots beantwoord aen 't geen men van de zelfverloochening en den godsdienstkei- van den wyzen, voorzigtigen besluerder en zyner acht bare professors mogt verwachten. Onder voorzitterschap der zeer eerweerdc hceron Dekens van Ninove en Ronsse en ten bywezen van in de zeventig priesters en een lalryk uytgelezen publiek, nam de plech tige feest ten 9 uren aenvang. Na eene ouverture door liet Fanfarenmnziek van Gyseghem en een paer fraeye decla matiestukjes, hebben de leerlingen een allergeestigst kome diestukje uytgevoerd, waervan de verseliillige rollen ten vollen genoege der aenhoorders vervuld wierden. Eiken -akteur verstond zyn vak, eiken akleur had het gevoel van 't geen hy vertoonde en dan ook waren de gebaren vol natuerlykheyd en orde die een ensemble te weeg bragten, welk met de meeste voldoening is toegejuvcht geworden. De tusschenpoozcn van het stukje wierden afwisselend vervuld door zeer fraeye koorzangen, welke, wy durven het luydop zeggen, alhoewel tamelyk moeyelyk, zeer wel gezongen zyn geweest en bewezen hebben dat den be kwamen muziekprofessor, gehecht aen het gesticht, geene moeyten gespaerd heeft om zyne leerlingen te oefeneB. Wat wy_ verder met innig genoegen bemerkt hebben, is de zuyvcre uytspruek der fransche tael, de opregt be leefde en ongedwongene houding der leerlingen, welke ten overvloede bewvst hoe zeer het professouael korps van dit gesticht er zich moet op toeleggen om de jongelingen met eene ehristelyke opvoeding en de noodige wetenschappen, ook de beschaving, dit dobbel doel van een welingerigt onderwysgesligt in te planten. Dit is 't geen de ouders zoo wel verstaen, want het steeds -aengroeyënd getal der leerlingen komt zulks getuygen. No" nimmer was hetzelve in dit gesticht zoo talryk en nimmer was het professorskorps, zoo voor het getal als voor de bekwaemheyd, grooter noch beter. Wy wenschen dan den achtbaren en opregt vaderlyken bestuerder veel geluk over den schitterenden bloev van zyn voortreffelyk pension- naet, 't is zyn Werk, 't is zyne inrigting, 't is hy'die, slechts gehoor gevende aen de dringende behoefte, waerin de jongheyd over twaelf a veertien jaren verkeerde, de hand aen 't werk sloeg en in zyne priesterlyke bezorgdheyd voor 't welzyn der jeugd, de moeyelyke taek op zich nam dit gansch vervallen gesticht met zyne achtbare medepriesters heroptebeuren en aen hetzelve den schitterenden Inval te verwerven waerin liet thans verkeert. Hulde zy aen hem, hulde aen zyne weerde professors, de openbare denkwyzé geeft hun dezelve door het groot vertrouwen dat nimmer aen dit geslicht ontbroken heeft, maer allyd is aengegroèyd. SCHITTERENDE PALM, Verleden dynsdag daegs voor do liiystervolle prysdeeling aen 'de leerlingen van ons beroemd kollegie, bostuerd door de eerw. paters Jesuiten, mogt does gesticht gotuygo wezen van eene schitterende palm geplukt door oenen zyner leerlingen, over welken het kollegie en de stad met reden mogen lier wezen. bes avonds was de studentenschaer van 'l kollegie mei het professorael korps en zyn muziek aen de statie van den yzeren weg gekomen 0111 erM. Albert Lienart, leerling dor Catiiolyke l'niversiteyt van Leuven, en oud-leerling van ons kollegie le komen gclukwenschen over de zoo zeldzame als hoogst ver- dienstelyke bekrooning zyner studiën. Deze voortrelTelvke onder- scheyding, waeraen den gemeenleraed ook hoeft willen doel nemen, is voorzeker wel verdiend, want M. Liénart, heeft in al zyne studiën boven al zyne medeleerlingen en dit in al de kur- sisscn uytgoblonkcn. GedjUÏende dezes jaren zyner kollegiostn- diën behaelde by jnerlyks de voornaemsto pryzen zyner klas een jaer zelfs behjelde hy ze ALLEN. Als eenen leerling, tydens den loop zyner humaniora, alle jaren, op zyne medeleerlingen, den prys van uylmiintendheyd hchnclt, schenkt men hem, op 't eyude zyner studiën, eenen eereprys. Over vier jaren viel deze uytstekende eer aen SI. A. Lienart teil deelo. Eene zoo verdienstvollc loopbaen komt nu op eene nog meer schitterende wvzu le eyndigen. Gedurende zynen kursis van regt. legde SI. Liénart, alio jaren, zyne exaineiis af met de GROOTSTE ONDERSCHEYDING, welke do wel kan toe kennen. Het was deze luystervolle eer die 51. Liénard, by Bot eyndigen zyner universiteitsstudiën, te beurt is gevallen en waermedc hy zyne studieloopbaen bekroond beeft, door den crootcn onderzoeksjiirv, zonder deliberatie, uvtgcroepen zvnde als DOCTOR IN DE REGTEN -MET DE GROOTSTE ONDERSCHEY DING. Den gomeenteracd insgelyks aen de statie vergaderd, heeft, door het orgaen van YI. Evit, den lalentvoHen lieer Liénart grond- hertig geluk gewcnsclil en doen zien hoe gelukkig dc stad zich "achtte oenen zoo deftigen als geleerden burger onder hare kin deren te mogen ontvangen. Twee leerlingen nvt het kollegie hebben den heer Liénart dan ook in naem hunner medeleerlin gen, gefeliciteerd. Den lalentvoHen Laureaet heeft, in de best gepastte bewoordingen, zyne toesprekers bedankt, en dan ging er een hoerra van Vive Lienart, op dat de lucht deed weergalmen .en dc begeestering teil toppe deed slvgen. Onmiddelyk nadien is eenen eerestoet, gevolgd door eene zeer groote menigte volks onder 't spelen van '1 muziek, liet geluyd der triomfklol; en liet geschal des beyaords naer het stadhuys getrokken alwaer den eerewyn SI. Lienart is aengeboden. Des avonds wierd deze voorlreffelyke onthaling bekroond door eene vrywillige en algemeene kerlieluing der Kapelleslraet, alwaer M. Lienart woonaehting is. YVv kopiien deze regelen niet eyndigen zonder ook onze per- suouiyke welgemeende gelukwcnscbiDgeo aeu id. A. Lienart toe te sturen. YVy achten ons immers gelukkig onze huldebcwyzingen acn eenen achlingsweerden stadsgenoot van zulke scliitterciido verdienste le mogen doen, te meer oindat hy de gelukkige ge steltenis van zyn hert en van zynen geest ontwikkeld en lot dc hoogste volmaeklheyd gebragt heeft in vrye Catiiolyke gestichten, die ons zoo nauw aen 't lierlc liggen. SVces dan gelukkig, M. Lienart, de rcglzinnigë eerbewyzen, de grootachting en bewon dering uwer medeburgers zyn den prys van uw zoo deugd- als werkzacm studieleven, de roemvolle lauweren die gy geplukt hebt zullen steeds blyvende aciisporingcn zyn die de ouders zullen errinneren, als zy hunne zonen tot ncersligheyd, tot studie en opregte braefiieyd zullen opwekken. Het volgende zouavenbrielje, aen de ouders van oenen moedi gen Somerghemmenaer toegosiuerd, is ons geworden. YYy ver hoesten ons hetzelve aen onze landgenoten meê tc deelcn. Ceprano, 3 augusty 1862. Zeer lieve ouders, broeder en zuster. Ik laet LI. weten dat wy naer de grenzen zyn vertrokken al waer wy allyd moeten gereed staen om als den vyand.koml, ons te defenderen. Ik heb aldaer de eerste wacht moeten holpen doen. Van waer ik was kon ik de karren en het volk binnen dc staten van Piemont zien, mncr ik kon niet onderscheiden of het soldaten waren of andere, liet zal niet lang duren, denk ik, of zy zullen eens afkomen, maer wy zyn niet'verlegen. Het hoeft al eens alorme geweest, en op dry minuten waren wy gereed en het was dan nog niet noodig. Wy staen daer nu op wacht met den bal op ons geweer, en het minste dat wy bemerken motten wy vuer geven. Ik en al dc Somerghemtners als ook de broeder van onzen onderpastor wy stellen liet altemnel goed, wy hebben veel couragie om legen den vyand op te trekken, maer weest ons toch gedachtig in uwe gebeden, byzondcrlyk in dezen mo ment, bidt voor ons en onzen II. Vader, wy kunnen niet te veel moed hebben, daerom vraegt aen God opdat wy zouden vol- herden in onze heilige zending lot liet einde toe. YVat de burgers hier aengaet, het meeste dee), zoo my denkt, zyn met ons maer algclyk, van den moment dat men riep dat de Piemont alkwam en wy er tegen optrokken wierden alle deuren en vensters ge sloten en vele vielen aen het wcenen. YVy liggen allyd met de kleederen aen op het strooi als het wel gaël somlyds ook onder den blauwer, hemel, want in de stad is er goenë plaets om te logeren. De eerste dagen waren wy gekampeerd, maer dit was niet uitstaendelyk, de hitte der zon was te geweldig, en wy had den geene dc minste schaduwe nu hebben zy twee kciken ledig gemaekt waer wy inliggon, dnerby heeft een olieslager voor ons een deel van zyne fabriek afgestaen om ons te logeren. Nu, lieve ouders, broeder cn zuster, en mackl geen hot minste verdriet, maer verblyd u met te denken dat ik zoo gelukkig ben deel te nemen in voor den standnerd der H. Kerk te stryden. Ja, onder den standaerd dien de 11. Vader ons in Porto d'Anzio heef! gegeven, lerwyl Hy zeide, dat Hy bet met was die hem ons gaf maer dat het God zelf was en dut hy die standvastig onder den zelfden zou stryden mogt verzekerd zyn van den zegepraol hier of hierna. Gy hebt nu aireede den brief van don II. Vader getce- kend ontvangen, waerdoor geheel de familie, met te denken dat ik bier heb geweest, in de uer van de dood eenen vollen aflaet kan verdienen. Later zullen wy moor weten, als wy eens in den slag zullen geweest zyn en ik liet geluk heb van er nog uyl In komen, zal ik u oiles ten boston ik kan, vertellen. Ontvangt de groetenissen van Van Hecke, De Ren, Do Vlieger en De Tollenaere en bidt voor onsl Cu. Vmuiïum. In den nieuwen holiandschen tarief die onlangs in de eerste Kamer der Staten-Gencrael is aengenomen, bemerkt uien eene vorliooging van donaenregten op liet iynwaed. Men vraegt zicli of het daer den' vooruytgang' is welken onze ministers aen onze koophandels-betrekkingen be zorgen Tenvyl wy aen Engeland alles toegeven bvzonderlyk in wat de kwestie der Sclieldetollen betreft,, zouden onze ministers tocli ten minsten mogen waken 'hebben op dat onze belangen verdedigd en gevrywaerd wierden langs den kant van Holland. SCHELDETOL. Men meld uyt lïerlyn Gelyk men weet, heeft Engeland in beginsel in den afkoop van den Scheldetol toegestemd. Thans verneemt men dat, zoodra de dueronitrent hangende geschillen tus- selien Nederland en Belgiën vereffend zyn, het honden eener coifferende te Brussel wegens deze aengelegenlieyd zal worden ter sprake gebragt. Wv lezen in een hollandsch blad v i\ien zegt, dat de onderhandelingen over den afkoop van den Scheldetol dezer dagen lusschen dc nederlandsclie en belgisclie regeringen zyn hervatmen voegt er by, dat den minister van buytenlandsche zaken den afkoop zou hebben voorgesteld tegen de kapitalisatie van 25 mael liet gemiddeld bedrug der inkomsten, welke de schatkist van den Scheldetol geniet'. PASPOORTEN. De Belgen worden zonder paspoorten toegelaten in de volgende landen Nederland, Vrankt-yk, Engeland, Zweden en Noorwe gen, Denemarken, Zwitserland, Breinen, Sleswig, Ilolsleyn, Latienburg. De paspoorten hebben geenen visa noodig in Pruyssen, Italiën en Ooslenryk. g-3-3 CORRESPONDENTIE. Ontvangen van 51. D. F. te Sëgeisem 6 fr Item van 51. P. van Onkcrzcle 6 fr.—Item van 51. P. le Meerbcke 6 fr. voorl8GJ. Gisteren heeft de luyslerryke Processie van 0. L. V. met een allerfraevstc weder haren jaerlykschen omgang alhier gedaen. De prysdeeling in het Pcnsionndel der Eerweerdc Broeders van do Christelykc Scholen, alhier tc-r slede, zal geschieden dynsdag ten 9 1/2 ure voormiddag, en by dc Eerw. broeders der Kostelooze School den donderdag, 21 dezer om 9 uern. De prysdeeling in het pensionnael Kollegie van den H. Antonius te Ronsse, zal plaets hebben maeudag 18 dezer ten 2 uren namiddag. hl het Peii.iionnact der jongelingen le Deynze des ander dags, dynsdag insgelyks ten 2 uren namiddag. En in het Pensionnael dor Eerw. Religieusen Apostolianen te Berchem, den dynsdag ïu dezer om 'J uren nanoen. Brand van den toren en der kerk van St-Martens te Kortryk. Ziehier eenige byzonderheden wegens dc vreeslyke brandramp die de stad Kortryk komt te treffen Ten 6 uren, toen de pompiers van Gend, Yper en Poperingbe aenkwamen, was allo hoop verloren nogtans stelden zy zich onmiddelyk aen hel werk. Ten 7 uren was men het vuer meester, men drong binnen de kerk en poogde er het vuer uyt te dooveii dat de hoogzael verslond. Den predikstoel en 'het prachtig tabernakel zvn ongeschonden gebleven eenen der beuken is gedeeltelyk ingestort buylen do kerk is alle gevaer verdwenen de huyzon die aen het branden waren geraekt, hebben weynig geleden. Gelukkiglvk dal den wind van rigling niet veranderd is, anders was geheel dier, blok liuyzen de prooy der vlammen geworden. 'T was 10 uren toen de groote klok dwars door eene der beoken vielop dit uor vermin derde liet vuerzienlyk slechts eenen enkelen beuk,is afgebrand, hel zal nog eenige dagen moeten duren alvorens het vuer teene- mael zal gebluseht zyn. Twee, dry jaren geleden was er wederom brand gekomen in den toren van St-Martenskerk, en zonder de zelfsopoffering van eenige moedige burgers, ware hy de prooy der vlammen ge worden. Deze kerk wierd gebouwd door St-Eligius in 650, en herbouwd in dc XVe eeuw. Alle de ornamenten, scbilderyën en beelden zvn gered. Het orgel dat 30,000 fr. heeft gekost, is teenemael ver nietigd. Men zegt dat de kerk voor 300,000 fr. verzekerd was. Ziehier eenige andere byzonderheden Kwaert na 6 uren kwam er eene afdeeling van 25 manneD der pompiers van Gend aen, onder besluer van hunnen kommandans M. Claeys, met 4 brandspuyten en een aenzicnelyk materieel. Aenstonds wierden de beste schikkingen genomen om de sa- krisly le behouden en dc vlammen te beletten de kongregatie te overweldigen, hetgeen onvermydelyk.de vernieling van verschev- dene andere huyzen zou le weeg gebragt hebben. Twee pom piers van Gend klimmen op de wandeling van den toren, de bvl en spuyt in de hand, terwvl verscheydene anderen binnen de kerk dringen. Het aenhoudend gespuyt der pompen gelukte er welhaest in het vuer te omsluyten. Eon deel der vout stort in. Langs binnen, by uytzondering der orgel, is alles gered. Den bestuerder der broederschool Vandale, alsook broeder Alphons hebben zich byzondcrlyk doen onderscheyden om de kerksieraden te redden die in de kassen besloten lagen. Zy heb ben veel tegenwoordighevd van geest doen blyken. Den hryseher BurggraVe heeft door eenen steen die van dc vout viel eene zware wonde aen hel hoofd bekomeD met de kerk sieraden te helpen vlugten. Den veldwachter E. Weths is eenen der laetsten op den toren gebleven. Zyne kleederen dragen de teekens van hel gesmolten lood dat hem op het lyf gevallen is. Het is onmogelyk lot hiertoe de schade te begrooten, doch zy zal gelukkiglyk nog zoo groot niet zyn als men wel hadde kun nen vreezen, want langs binnen in de kerk is alles gered, be halve hot orgel. Deri toren van St-Martens was verzekerd voor 130,000 fr.; de daken voor 300,000 fr., door de maetschappy der Yeneniqde Eygertaers. Van de daken der kerk blyft er niets meer, en men vreest dat er nog verscheydene vouten en muren zullen invallen. Een zeer beweenelyk ongeluk is vrydag rond 2 uren des namiddags voorgevallen in de St-Marlens-kerk. Den broeder-kos ter Joseph Neirinck, in religie broeder Josephus, bevond zich buylen de kerk met eenige andere persooncn men sprak over de vouten die nog zouden instorten en het gevaer dat men- liep met binnen de kerk te komen. Eensklaps doet zich een vreeslyk gekraek hooren. Een deel der vout stort in en geheel dien hoop. steencn treft den broeder -Josephus aen het höo'fd hy bleef dood ter plaets. Dit ongeluk heeft droevigen indruk op de aenwezige persooncn gemaekt. Broeder Josephus was algemeenlyk om zyn zacht karakter en zyne liefdadigheyd bemind. Den koster broeder Josephus was geboren te Kortryk den 3 maerl 1793 en dus 69 jaren oud. Men verzekerd dat den pompier Fontier twee persoonen van eene zekere dood gered heeft. De bouwmeesters, naer men verzekerd, hebben besloten dat de volkomene afbraek der vouten en eenige muren noodzake- lyk is, in het belang der openbare veyligheyd. Wy lezen in eene brusselsehe briefwisseling By exploit van 6 angusty heeft den heer deurwaerder Polak, namens den kerkraed van Uccle, opeysching gedaen aen de hoeren Dolez, ourgemeester dier gemeente, M. De Moor, volks vertegenwoordiger, en Sterckx, kapiteyn der karabyniers, lid der famihe van den overledenen, om binnen de 24 uren over te gaen tot dc ontgraving der overblyfselen van den kolonel Do Moor, die buyten den Catholyken godsdienst geleefd heeft en gestorven is, en dit op pene van 2000 fr. schade en intrest voor iederen dag uytstel, solidairlyk en by lyve. Donderdag is den donder gevallen op eenen stal te Merckem, - toelrehoorende aen M. ridder De Coninck, en gebruykt door den landbouwer Opsoir.cr. Geheel den oogst en eenig landbouwgerief zyn de prooy der vlammen geworden. De verliezen voor den gebruyk'er zyn van 1200 fr. Den stal was verzekerd, maer den oogst niet. Vrydag avond is te Gend overleden M. Joseph De Block, senateur van het arrondissement Eccloo, gewezen leeraer aen de hooge school van Gend, oud-burgemeester van Bouchaute, in den ouderdom van 56 jaren. Het land verliest in hem eenen verkleefden burger aen de openbare zaekde vlacmsche tael eenen harer icverigste ver dedigers de calholyke zaek eenen zyner kloekste standers. De laetste maenden van het bestaen van M. De Block waren van eene ingeving gekenmerkt weerdig van een leven te bekroonen van vcrkleel'dheyd aen dc Kerk en den II. Stoel. 'T was immers M. De Block die de herstelling van den St Pieters-penning te weeg bragt. Den Paus die hem een kostbaer bewvs van vaderlyke genegen- heyd wilde geven, deed hom op zyn bed van smerten het kruys van kommandeur der orde van Gregorius den Grooten over handigen. M. De Block was daerenboven gedekoreerd met het Leopoldsorde en ridder van 't Heylig Graf. Donderdag is le Lokeren eenen sehrikkelyken brand ont- st3en, welken, twee schoone pachthoeven, met stallingen, schuren en woonsten, m puvn en asch heeft gelegd. Het hof van Volkeryck heeft in dit onheyl verloren al de meu belen en huvs-kateylen, 2 koeyen, 2 veerzen, 3 kalvers en 2 ver- kens, alsmede de in het beluyk gestapelde koornoppers. In de puynen vind men gesmolten zilver. Hel hof van Zaman bestaet insgelyks niet meer2 kalvers en 2 verkens zyn verbrand, alsmede eenige graenoppers3 van deze zyn gered. Dank aeu de krachtige werkingen der eerst ter plaets toege snelde persoonen, om het verschrikkelyk vuer te beperken, heeft men, om zoo te zeggen, do^vernieling van een gansch gehucht niet te betreuren.

De Denderbode | 1862 | | pagina 2