ZONDAG 7 SEPTEMBER 1802. ZESTIENDEN JAERGANG - Nr 856. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: G FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschitlige Statiën* BEKENDMAKING. AELST, den 6 September 1802. Belangryhe feyten der week Een Iiberael recept. Nu wal anders. En ivaerom niet AI wederom een Taelkongres Ijy kunnen hel niet kroppen. Denderm. 5-20 8-2511-55 12-35 3-15 6-20 9-10 Lokeren 5-20 8-25 12-35 6-20 t-00. Brussel 8 05 0-0 12-15 3-00 5-45 8-25 9-00 jUech. Brus. Autw. 5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 Leuv Thien Luyk 5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 Verv Land StTruyën,5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 1 Gend, Brugge, Ostende 6-30—8-25—12-35 3-15—6-20 lc klas langs Dendermonrie. Kortrvk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 6-20 8-25— 12-35— 3-156-20. Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-455-35 0-00 Nin.Geerardsb.Ath, 7-55 2-50 5-35 8-25. Gend 6-50—8-25—12-35—3-15—6-20—9-00 Bergen, Quievrain7-35—0-00—2-50—5-35 VAN' ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 5-30 8-30 10-30 3-00 5-00 8-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antweipen. 6-10 9-00 10-20 2-45 4-50 S-00. Te lf.de staen nl de konvoys, Te idecem staeu deie vertrekkende van Atb 6-400-00 10-10 4-30 7-25 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te CïSKGEM stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelat 0-00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendormonde twn 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-40 10-10 's morg. 4-30 en 0-C0 's avonds. Van Deudérïeeuw 0-00 8 20 's morg. 3-15 6-05 en 9-00 des avonds. VAN LOREREN NAER Dendermonde, Aelst 7-00 12-20 3-10 7-30»-». Ninovc, Gcerardsber^en, Ath 7-00 12-20 3-100-0. VAN ATH NAER Geernerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-4010-104-30 7-25. Lessen. Geeraerdsbergen Nino\e, Aelst, 6-4U0-0010-104-307-25. Brussel (langs Denderleeuw) 6-4010-10 4-30 7-25. Gend, Brugge, Oslende 6-40 (langs Lede.) 10-10 4-30 7-25 VAN GEND NAEU Audcnaerde, 6-45 9 30 5-45 7-45 na er Aelst, 7-15 11-30 2-10 5-00 7-35 8-25 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 6-15 7-35 11-45 2-25 5-30 8-10. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-25 5-30 8-10. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (I. Aelst) 7-25 00-00, 2-30 5-15 7-55 (1. ölech.) 5-45 9-00 12-55 3-40 -645. Aelst, 7-25 7-55 3 2-05 2-30 5-15 7-55: 9-45 DEN DENDERBODE Te rekenen van heden is de drukkery van den DENDERBODE verplaetst in de Kapellestraet N° 1. Met Bureel, ahvaer de brieven, annoncen, gazetten, geld en verdere commissiën ontvangen worden, is regtover de ingangpoort der drukkery. Een Iiberael komediestukje word thans door onze slimme ministers gespeeld. Meester Rogier is naer Londen ver trokken, ten eynde, zoo doet by door zyne betaelde gazetten schryven, poogingen aen te wenden om lord Russell te overhalen en het engelsch ministerie op het handelstraktaet te doen weer te komen Daer hebt ge 't spel aen den gang men geelt kracht van wet aen een traktaet, 't welk verhandeld en door de twee gouvernementen aengenomen is geweest, en nu wilt men de Belgen komen opvyzen dat men eene nieuwe onder handeling gaet aenknoopen om te veranderen 'tgeen defini- tivelyk vastgesteld en van wederzyds aenveerd is geworden Of wel dit iseenen nieuwen kwakzalverstrek van den ouden schoolvos, of wel 't is eene geheyme verstandhouding tusschen het engelsch ministerie en onze liberale bazen. Zy zullen waerschynlyk ouder elkander gezegd hebben Laet ons eens zien of de Belgen goede jongens zyn, of zy de bittere pille, die wy hun gereed maken, zonder te veel scheeve geziglen te trekken, zullen doorzwelgen, en of zy niet to hard zullen schreeuwen als de tanden der liberale fopmachien wat sterk zullen doornypen. Schreeuwen zy te hard, kermen zy te bitter, wy konnen er op lerngkeeren en iets of wat onverschillig toegeven maer toch al de lekkere brok vast te houden. Om dien liberalen list een mantelken aen te doen, heeft Meester Rogier zorg gehad twee gendsche fabrikanten bv hem te roepen nu, die goede jongens zullen, bv hunne wederkomst uyt Londen, met vallen ernst vertéllen dat Meester Rogier al gedaen heeft wat mogelyk was, en 't ko- medieken zal fraeykens, op zyn iiberaelseh, gespeeld zyn... Maer wat harde les is dit niet voor de 73 leden der kamer die met zooveel overhaesling en goedwilligheid het liberael- engelscli traktaet gestemd hebben. Dejaerboeken des lands zullen er later van te gewagen hebben, God gave dat het niet zy om eene volkomene verplettering onzer nyverlieden en de "hongerdood van duyzende werklieden te betreuren, ©e diplomatie zal zeggen dat de liberale belgische ministers eene geheele vremde soort van ministers is, maer de kwaê- tougen zullen misse li Pen wat andeis afgeven. Wat er van zy, het tiaktaet is uvtgewisseld en afgekon digd, wachten wy er nu de gevolgen van af. Quce scripsi, scripsi, wat geschreven is blyft geschreven, zey Pilalus, en hy stak de Joden buyten. Deze ondervonden dan, doch te laet, dat 't geen zy gevreesd hadden, maer ai te zeer uytgevallen is. Liegt, lastert, spuwt venyn en kwaed genoeg en gedurig uyt, er zal toch altyd iets van overblyven. Dit was de les welke den artsgoddeloozén Voltaire aen zyne aenhangers gaf dit was den catechismus der filosofen-sansculotten dit is nu 't ordewoord der francmagonsdit is thans het verpiig- tend argument der liberalen van onzen tyd. Ter gelegenheyd des woordentwists over de inbreuk, door de burgerlyke rnagt, tegen het geeslelyk gezag begaen, minister Frère, die er noch graten noch beenen in vind eene leugen naer 't hoofd zyner tegenstrevers te smyten, heeft, over eenigen tyd, houder, staen dat M. Nothomb gewezen justitieminister, het gedacht vervalscht had welk zyn en voorzaet, M. Dehaussy, toen dezen minister van justitie was, over de kerküofkwestie had uytgebragt. Dit was eene zware beschuldiging tegen M. Nothomb, en zy was nog zwaerder geworden door de wyze op welke zy in de ministeriele bladen, en byzonderlyk in den Echo du Par lementdie zich in deze schandige zaek heeft doen uytschy- nen, verhandeld wierd. Den wetgevenden zittyd gesloten zynde en dus zich in d'onmogelykheyd bevindende aen SI. Frère te antwoorden, heeft M. Nothomb eenen brief aen 't ministerieel blad geschreven waerin hv vraegt it Is het waer ja of neen dat M. De Haiïssy vastgesteld <t heeft dat het de schending zyn zou van 't conslilulionneel princiep der vryheyd van "eerediensten als men de be- i dienaers des Catholyken godsdiensts zou verpligten in gewyde aerde te begraven persoonen van eene andere religie of zonder religie i> SI. Nothomb heeft nog andere vragen aen de lasterzucht gesteld, maer deze zal vergenoegen om de trouwloosheyd der ministeriele bladen in volle daglicht te stellen in afwach ting dat de kamers geopend worden om alsdan aer, minister Frère eens wel zynen koek te boteren en hem te doen gevoelen hoe wel hy zou verdienen dat men hem zyn eygen gy liegt er aen zou toedouweu. Wy zullen dus hierop terugkeeren. Voor 't buytenlandsch, is de groole nieuwslyding de aenhouding van Garibaldi door de Piemontezen. Dezen zoogezegden grooten man, dien wy den grooten baen- strooper heeten, het afschuwelyk instrument van den bloedzuchtigen Mazzini, had gepeysd dat al de bandieten van Italië» en van andere landen aen zyne plakschriften en vaertkapoenstael zouden beantwoord hebbenDoch dit mael is hy bedrogen geweest, de massa's hebben zich niet aengeboden, 't meestendeel hebben hem in den brand ge laten. Als de gendarmen van zynen ouden vriend Victor- Emmanuel afkwamen is hy op de vlugt gogaen, en een handvolleken soldaten van 1800 mannen ontmoet hebbende, heeft hy moeten vechten mét de slimme vrywilligers die hy bveengeraspt had en die echter nog al talryk waren. Nu van deze wierden er seffens 2000 prisonniers gepakt hy zelf er onder begrepen. Hieraen ziet men dat dien dieven- bucht maer goed is om te stelen, te rooven, te moorden en te branden, maer als er kwestie is vail serieus Ie vechten, dan is dit gespuys geene pvp tabak weerd. 1800 mannen slaen geheel 't boelken overhoop en nemen er twee duyzend gevangen 't. is waerlyk om te lagclien Men vertelt nu dat Garibaldi door list overwonnen en gepakt is. Dit is mogelyk, maer is 't zoo, 't is wel besteed, in de Garibaldi-politiek is alles list, intrigue, bedrog en geweid. i)e vraeg is nu wat men gaet doen met Garibaldi, die niets beter is dan Cartouche of Jan de Lichte? Het is te vermoeden dat hy maer al te wel zal behandeld worden, want de liberale menschlievendhevd is de politiek die'beden iieersclit onschuldige, lieylige bisschoppen moeten naer de galev, of naer de Cayenne voor hun is noch medoo- gendheyd, noch genademaer voor opperhoofden van U'igandsbemlen, voor arlssclielraen enz. is overvloedige verlossing. Ten anderen, Garibaldi heeft voor beschermer het fameus, engelsch ministerie Palmerslon, 't welk voor hem meer aendachl zal hebben dan eertyds voor Napoleon den I, welken naer Stc Helena gestuerd wierd, om er, 3600 voeten boven de zee, cllendiglyk te sterven. Lel er op, Garibaldi zal naer zynen sehuyihoek van Caprera terug- keeren in afwachting dat Engeland eene goede gelegenheyd vind om hern een schip te zenden dat hem zal in vryheyd voeren. Ware het anders, dit is te zeggen, hield men'Gari baldi in de gevangenis, Pilalus van Tnryn, zou te vreezen hebben den vriend van den keyzer, dei? grooten Jacobyn Palmerston, niet meer te wezen. Bürrabas moet dus losge laten en den Zaligmaker, in den persoon van den Paus, overgeleverd worden. Dit verwachten wy want de Scriben- en Phariseëhpohtiek heeft thans de overhand en er is geenen anderen uytslag van daer te verwachten. Omdat Barrabas maer den uytvoerder is van 't ordewoord: ROOMEN OF 1>E DOOD De Seriben en de Phariseën riepen ook Geeft ons Barrabas. Eii als Pilalus vroeg Wat zal ik dan met Jesus doen Schreeuwden zy al gelyk bezetenen Kruys HemKruys Hem Om hunne plannen uyt te voeren, zullen de hedendagsche Seriben en Phariseën, de revolulionnairen-Carbnnari's of liberhaters-francmagons dan voortdurend tegen den Paus blyven werken, den ponjaerd, de Orsinibomben, de revol vers en andere moordtuygen zullen hunnen dienst blyven doen, immers de revolutie zal haren gang hebben gelyk te voren, dit roepen en schreeuwen niet alleen de mazzinist- sche dagbladen, maer ook de sclivnheylige en verkoelitte liberale dagbladen, die eene walgelyke gematiglieyd veyn- zen. Het vracgpunt van Roomen is, door den val van Gari baldi, met opgelost, zeggen zyhet is Victor-Emmanuel meer da i Garibaldi die te Aspremonle verslagen, gekwetst en gevangen is geweest, de revolutie, die Roomen of de dood wilt, zal hem rekening vragen van zyne beloften, van zyne medepligtigheyd enz. Dit alles zal zynen gang hebben tot daer waer Gods vinger zal wyzen en ook niet verder. Hoe rasscher dan de revolutie', liet mazinismus, liet ma- gonniek liberalisrous of, in een woord, den duyvelscliën liberalen godsdienstliaet voortgaet, hoe eerder Pins IX liet slagtoffer is van die lielsche woede, hoe eerder ook de zaek eene andere wending nemen zal. Hoe meer de dood van den Zaligmaker naderde, hoe meer de Verryzenis ook aenstaende was. Met de dood van den God-Mensch waren (le Joden in hlydscliap en vreugde maer liet duerde niet lang, de glorievolle Verryzenis kwam hun dermate in de verslagenbevd dompelen, datzy niet meer wisten wat doen, want dan ook begrepen zy de uytgestrekllieyd van hun rampzalig sciiandfeyt, en van dien" dag af begonnen zy er de vreeslyke straffen van te ondergaen. Zoo zal 't met Pius IX, met de Kerk en haer gezag gaen. Deze zullen lyden, stryden er. tydelyk sterven gelyk Chris tus geleden, gestreden lieeft en tydelyk gestorven is. Maer wat er zeker is, is dat den eyndelyken zegeprael aen de Kerk zal blyven, want dien die Almaglig is en getrouw in zyne beloften heeft zulks voorzegd, en eerder zullen hemel en aerde vergacn dan dat er eene enkele letter van zyne voor zeggingen onvolbragt blyve. Te Brugge gaet er eerstdags een taelkongres gehouden worden. Eu waerom dit taelkongres? Wy zyn beschaemd liet lo zeggen, want men zou aen de Belgen moeten toe- douwen datzy effenaf zot zyn. Over zestien a 18 jaren is geheel de schryfwereld van Belgiën in opschudding geweest en zyn er met stroomen inkt vergoten in den spellings oorlog. De eenen wilden dat men schreef de man, den uood eu het notaris, de anderen beweerden dat men moest blyven schryven den man, de dood, den notaris etc. Na veel sclirv- ..acnisch edrukt zyn, zyn in de zoogezegde nieuwe of verbeterde spelling; Niemand klac-gt daervan, 't is eene voltrokkeiie zaek Maer wat komt men nu wederom vragen Wy herhalen het, wy zyn waerlyk beschaemd liet le zeggen, want men bedoelt noch min noch meer dun de tegenwoordig algemeen aengenomene spelling te vervangen door de liollandsche, of, in klaardere woorden men wilt de VLAEMSCHE TAEL aen kant steken om de HOLLANDSCHE ÏAEL ir. Belgiën in te voeren Wy zeggen het voor de derde mael wy zvn beschaemd voor ons eygen land dat zulke voorstellen in Belgiën den minsten byval ontmoeten. Wy zouden eens willen weten wat de Hollanders zouden zeggen indien wy, Belgen, eens by hun den voorste! gingen deen hunne tacij door de'ouze, te" vervangen.„En nogtans, zulken voorste! vind bier aen hangers, en nogtans, om dit kongres le houden, gaet den provincie-en gemeenteraed van Brugge ZES DUYZEND FRANKS verkwisten. Zes duyzend franks om de Vlaèmsche tael in Vlaemsck Vlaenderen te vermoorden Zes duyzend belgische franks om den hollandschen geest, de hollandschc zeden, de hollandschc denkbeelden, door de verwyfde lioi- landsche taelin Belgiën in te voerenZes duyzend belgische franks om de belgische boekverkoopers te ruineren en de hollanische drukkers en boekhandelaers le verryken Zes duyzend franksMaer 't is al genoeg en meer dan te veel, want't en vilt niet gepeysd zvn zulke uytzianig- lieden hier te komen voorstellen.'Indien men dezes duy zend franks wilde gebrnyken om den provincie- er, gemeen teraed van Brugge en al wie in deze tiendobhele dwaeslicvd meewerken, effenaf in N° 5 te Brugge te steken, wy zouden er volcewn ons doel van betalen. Wy lozen in een antwerpsch blad De ministeriele bladen zyn zoo kwaed als gestampte duyvets omdat Antwerpen aen den Koning dezes beloften durjt herinneren

De Denderbode | 1862 | | pagina 1