ZONDAG 12 OCTOBER 1862. ZEVENTIENDEN JAERGANG - Nr 841. Vertrekuren uyl de Statie Aelst XAEI1 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verscliillige Statiën. AELST, DEN 11 October 1862. DE POLITIEKE EEMIEYD. Wie kan er aen twyfelen Meeting le Londen. MEESTER OVERAL. Eyndelyk Oenderm. 5-208-25 11-55 12-35 3-15 6-209-101 Lokeren 5-20 8-23 12-35 6-20 -00. Brussel 8-03 0-0 12-13 3-00 5-45 8-23 9-00 Stech. Brus. Antw. 5-20 S-25 12-35 3-15 6-20 Lfluv Thien Luyk 5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 Verv LaadStTruyën,5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 Gend, Brugge, Osteade 6-30—8-2512-35 3-156-201° klas langs Denderrïionde. Kortrvk, Mouscroen, R-vssel (langs Lede) 6-30 8-25— 12-35— 3-156-20. I Doornvk, Ryssel (langs Ath 7-455-350-00 Nin.Geerardsb.Ath, 7-55 2-50 5-35 8-25.. Gead 6-50—8-25*—12-35—3-15— 6-20—9-CO g Bergen, Quievrain 7-35—0 00—2-50—5-35 VAN ANTWERPEN NA ER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 5-30 8-30 10-80 3-00 4-30 7-30. VAN GEND NA ER Lokeren, St-Nikolaes, Antwerpen. 6-10 9-00 10-20 2-45 5-15 7-00. Te LEDE staen al de konvoys. Te idegeh staen dele vertrekkende van Ath 6-40 ü-00 10-10 4-30 7-25 en dete vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te cysecem stil al de konvoys uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendormonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santrerkbn de vertrekken uyt Ath 6-40 10-10 's morg. 4-30 én O-CO 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morg. 3-15 6-05 en 9-00 des avonds. VAN LOKEREN NAF.R Dendérmonde, Aelst 7-00 12-20 3-10 7-30•-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 7-00 12-20 3-100-0. VAN ATH NAER Geeraerdshergen. Ninove, Aelst, Dendermcnde, Lokeren 6-40 10-10 4-30 7-25. Lessen. Geeraerdsbergen Ninove, Aelst, 6-400-0010-104-307-25. Brussel (langs Denderleeuw) 6-4010-10 4-30 7-25. Gend, Brugge, Ostende 6-41) (langs Lede.) 10-10 4-30 7-23 VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 5-45 7-45 naer Aelst, 7-15 11-30 2-10 5-00 7-358-25 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 6-]r,7-35 11-45 2-25 5-30 8-10. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-25 5-30 8-10. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (1. Aelst) 7-25 00-00, 2-öü 5-15 7-55 (I. Mëch.) 5-45 9-00 12-55 3-40 -645. Aelst, 7-25 7-55 2-05 2-30 5-15 7-55: 9-45 DEN DENDERBODE Dit is thans het ordewoord der Secle, 't is den vereeni- rfingskreet der Liberhaters, der Carbonari's, der Solidai- ren, der Garibaldiers, der Mazzinisten, der Palmerston- nisteu, der Francmacons immers, politieke eenheyd is het ordewoord van al degene die schreeuwen dat Kerk, Catho- licismus en Pausdom moeten verdelgd en dat Roomen van alle Klerikalismus moet gezuyverd worden. In 1792 was 't ordewoord der Jacobins Verplettert den eerloozen, dit was te zeggen dat de kerken moesten verwoest, de kloos ters geplunderd, de priesters vermoord of verbannen, de Catholyken vervolgd en de godin der REDE aenbeden worden. Dit beteekende verder dat Venus en Bachus op de Caiholyke autaren, ter aenbidding, moesten geplaets't wöfd^en. Om dieh nieuwen godsdienst te doen aenveerden en er aenhangers] -voor te winnen, was 't noodig dat het verderf onder 't wik uylgebreyder wierd, het was nog niet ryp genoeg voor dïe vrucht en dus moesten de batteryën ver anderd worden. Dit is 't geen de secte verstaen heeft en daerom heeft zy 'J.jUliaeiiseh Carbonarismus aengeraden zvn ordewoord te vèranderen in dit van POLITIEKE EEN- ÜEYH. Maer men is niet-.Janj.in die begoocheling gebleven, men heeft welhaest gevoeld dat bet doel dier zoogezegde eenheyd gerigt was tegen den Paus, dat het eenen oorlog was tegen den Apostelyken Stoel, welken oorlog sterk ondersteund was door de Engelschen, door den verwoed den seclaris Palmerston, Oppergrootmeester van al de francmacons van geheel de wereld, en voor wie niets vven- schelyker voorkomt dan den val van het Pausdom, tegen 't welk hy eenen onverzoenlyken haet is voedende, tegen 't welk hy al zynen invloed, zyne magt en zyn goud ver spilt. Ook is 't altyd de zelfde politiek verdeelen, overal twist stoken om op "de puynen te konnen heerschen. Hetgeen in Italien gelukt is, word thans in Duytschland ook beproefd daer ook is tie sectarische party in volle beweging, daer ook stelt men 't bedriegelvk woord EENHEYD vooruyt, en begint men te werken' juvst gelyk men in Italien ge werkt heeftStelt men niet haestig pael en perk aen die revoïutiónnaire beweging, Duytschland zou wel 't zelfde lot konnen onciergaen üat Italien nu tevstert. De zelfde oorzaken hebben'immers de zelfde uytwerksels. YVy vragen Wie kan er aen twyfelen dat den Engelsch- mau de draeyspil is van den opstand tegen den Paus Het is genoeg gekend dat hy de garibaldische benden in alle omstandigheden ondersteunt. Als Garibaldi met zyne hand langers te Marsala ontscheepte, wie beschermde hun? Engeische kanoneerbooten. Als hy uyt Siciliën moest vlugten, hoe is hy er uytgeraekt Op een engelsch schip. Waer heeft Garibaldi, wapens, ooriogsgetuyg, geld en alles wat by noodig had gevonden om tegen Roomen op te trekken Ai wederom in Engeland. Wie heeft de laetste expeditie ondersteund van Asprocionte, waer Gari baldi wonden bekomen heeft die hem wel naer 't piereland zouden nonnen zenden Nog al Engeland. Wie zend er Item den vermaerdsten heelmeester van Londen om zyne wonden te genezen Al wederom Engeland. Zou dit zyn uyt liefde voor dien gekwetsten Wel neen Engeland exploiteert de gapers die zyne belangen dienen en, voor 't overige, bemint het niemand dan zynen eygen imrest. Zou 't zyn uyt genegenheyd voor de Italianen Nog minder, want rne'n -erinnert zich nog dat een lid van 't engelsch gou vernement gezegd heeft in 't begin des italiaenschen oor- logs datin zyne oogen, de Italianen geenen enkelen man, noch eenen enkelen guinée tceerd waren, z Het is dan, gelyk elkeen raed, dat den heelmeester by Garibaldi gezonden is, om te beramen over datgene wat er in de huydige omstandigheden zoude te doen zyn. Van den anderen kant, dat men 't engelsch volk hoore, dat men deszelfs gazetten leze, 't is eenen algemeenen kreet om de fransche troepen uyt Roomen te doen vertrekken en aldus Paus en Kerk aen de eerlooze geweldenarvën der Garibaldische en Mazzinische benden ten prooy te "laten. Wilt men een allerklaersle bewys van den fanatieken haet der engeische secte tegen den Paus, men hoeve maer te weten dat men te Londen vergaderingen toelaet van slecht betaeldgespuys, oproermakers en piemonteesche ban dieten, die tegen den Paus vloekeu en tieren, hem vermale- dyden en samenspannen om hpm te verdelgen. De engeische dagbladen behelzen het volgende o Zondag 5 october heeft, te Londen, in Ilyde-Park eene garibaldische meeting of vargadering plaels gehad a waerin zware wanorders gepleegd zyn, door een groot getal werklieden om hunne genegenheyd voor Garibaldi a te betuygen. De digte volksmenigte die de wandeling a vervulde, had aldaer sedert twee uren, allen doortogt a onmogelyk gemaekt. Ongeveer twee honderd iersche a werklieden, vvanden legen dé garibaldiers, hadden zich daer insgelyks naertoe begeven, gewapend met stokken en met het inzigt om de betooging te beletten. Eensklaps c vangt.er een gevecht aen geroepen van Leve Gari- baldi en weg met den Paus stygen van alle kanten op en het gevecht word algemeen. De politie komt er a tusschen, maer niettegenstaende al hare poogingen, ver- anderl welhaest het Hyde-Park in een uylgestrekt slagtveld, in hetwelk zelfs soldaten in uniform niet ont- a braken. Men rekent dat, op dit oogenblik, rond 4 uren des a namiddags, 80 h 90 duyzend persoonen zich in Hyde- a Park vereenigd vonden. Nu zyn de lerlanders overwin- a naers, dan zyn het de garibaldiers. Overal zyn het st'ok- slagen en steenworpen die de stryders treden, van wel- a ken eenigen het bloed afloopt. Van tyd tot tvd houd de c worsteling op en aenstonds ziet men op verschillige a punten werklieden op hoogten klimmen om het woord te a voeren, de eenen tegen den Keyzer der Franschen, de anderen tegen den Paus. Eyndelyk komt er eenen ge- a weldigen regen neerstorten en helpt grootelyks mede a om de gemoederen te bedaren en het volk uyteeu te a dryven. a Des avonds, het weder een weynig hersteld zynde, a vormden er zich wederom eenige nieuwe samenrottingen a op de wandeling, a Het is aldus dal de Engeische secle over e'en Paus zoekt le triomferen.... Maer wat zal hel uytwerksel wezen van al die eerloosheden Al wat er kan uyt spruyten, is dat Vrankryk moet ontwaken en gevoelen dat hel garibaidis- mus, ingerigt door de engeische secte, den Keyzer ook zal te naer komen, welken, in plaets van zich te verschrikken, zyn garnizoen te Roomen zal versterken om er, op bepaeL den tyd, eens met de vuyle voeten door te gaen. Dit zullen wy misschien eerder .zien dan men denkt. De Brusselsche bladen kondigen aen dat, met het begin der volgende sessie, het ministerie aen de Kamer een wets ontwerp over het bestuer en de kontrolè der Kerkgoederen zal aenbieden. Wy gelooven dit zeer wel en verwachten dat de liberale hongerlyders nog meer klerikael zullen te vreten krvgen, als namelyk: de inpalming der familieregten op oude studie beurzen, het ABCgedoen in materie van kiezingen, lot de liberalisering dei kerkhoven toe verwachten wy. Immers den tyd is gekomen pp welken de liberhaters gelooven te moeten doorkappen 't zal nu niet meer zyn den Burge meester op het Studlmys en den Pastor in de Kerkgelyk de liberhaters-bladen, -tot vervelens toe, op alle toonen ge zongen hebben 't zal nu zyn minister, gouverneur, dis- triktkommissaris en burgemeester meester in 't ministerie, meester in 't gouvernement, meester in de gemeentehuyzen meester op het siadhuys, meester in de scholen, meester in de sacristy, meester in de kerk, welhaest meester mis schien ia den biechtstoel om het overal te zyn. Wy zullen die allesovenveldigende meesterschap zoo hard hekelen dan wy konnen eu verhopen dat de Catholyke afgeveerdigden het ministerie duchtig zaden bestryden. Hoe slecht hel ook gaen moge, nog zullen de Catholyken tegen die aenstaende grondwetschendingen wywa'ter 'wer pen, naer middels zoeken om die verkrachtingen onzer vryheden te keer te gaen, en het lïberael ministerie te pramen van zyne overweldigende politiek af te zien. De Catholyken moeten zich niet voor geklopt houden, zy moeten alle wettige middelen inspannen om zich regt te houden. Dit zullen zy doen en het laetste woord is nog niet gezegd. Wv lezen in den Anticerpenaer In de zitting van maendag van den antwerpscheu geiiieenleraed heeft M. Loos, burgemeester, medegedeeld dat den koning den raed eerlang zal ontvangen. Na eene lange en ernstige diskussie heeft de ver-gade- ring besloten eene geheyme zitting te houden, vóór het koiiinglyk verhoor, ten eynde des noods op het antwoord van Z. M. een eenparig tegekantwoord te kunnen in- brengen. i> Nu zullen wy afwachten of de Antwerpsche afgeveer digden toupet genoeg zullen hebben om de regten hunner- lastgevers met kracht te doen gelden en ronduyt de waer- heyd, hoe hard deze ook zy, aen den koning te zeggen. Daervan zal alles afhangen' Met krachtdadigheyd zal er veel en welligt alles te winnen zyn met platbroekery, integendeel, zal er veel en welligt alles te verliezen zyii! Het moet 't een of 't andere wezen. Wy wachten dus wat het zyn zal. Eene korrespondentie aen de meuwe Rottekdamschis Courant zegt over het baronschap M. Gallait het volgende: Men verzekert, dat M. Gallait geweygerd heeft, om den titel van baron aen te nemen. Dit verwondert niemand, daer het algemeen hekend is, dat den beroemden schilder steeds den gezworen vyand is geweest van M. Rogier en zelfs stelselmatig alle bestellingen van het gouvernement heeft geweygerd. DE WARE BETEEKENIS VAN GARIBALDI'S IiWYT- SCHELDING. Terwyl de italiaensche ministers het dekreet van Gari baldi's kwytscheldingopstelden, bereydden degaribaldianén eenen nieuwen aensiag maer om voor hunne onderne ming eenige nans van gelukken te hebben, is het r,oodi" dat Garibaldi en zyne niedepligtigen weder hunne vryhevd verkrygen. Van daer dat het piemonteesch gouvernement hel niet langer kon uytstellen den beroemden yrybuvter met zyne rösdhemden eene volle kwytschelding le veriee- nen. Niemand twyfelt over de Biéteekenis dezer kwytschel ding en over de gevolgen die zy hébben moet. Het is ku- rieus om hooren wat de dagbladen nu zeggen, die het meest op die kwytschelding aengedrongen hebben. Men moet zich niet inbeelden, zegt den franschen ic Débat dat de kwytschelding de omwentélingk-party zal ontwapenen. Deze party, of beter deze secte,* be- weegt zich in de duyslernissen. Men beraemt ievers 'eenen nieuwen aensiag. Den korrespondent van den Siècle, van Parvs, is no" duydelyker J sién aenziet in 't algemeen, zegt hy, Garibaldi's kwyt- schelding als eenen wapenstilstand, dien allen zich willen a ten nutte maken om zich la bereyden tot den strati. Den toestand is dus meer gespannen dan ooyt. De gari- baldianen, met de mazzinisten. zyn op het pan't den stryd eenen oogenblik opgeschorst door de schynbare krachtda dige houding van het piemonteesch gouvernement, op nieuw aen te vangen. Men begrypt dan ook dat Garibaldi het huydige oogenblik als het best heeft gevonden om den «eredienst de godin de Rede uyt te roepen. Terwyl zoo vele politieke mannen naer eene eyndelykc oplossin'." zoe ken der roomsche kwestie, zegt hy. Garibaldi, opentlvL wat den uytslag moe', zyn van het verval der tydelyke magt van den Paus de vervanging van het catbolicismus deel den eeredienst de godin der Rede. De liberale dagbladen van alle nuancen verstaen dit zoo wel, dat allen liet diepste stilzwvgen houden over het laet ste adres van Garibaldi. Zy weten dat het verval der tyde- lyke magt van den Paus tot dien uytslag, door Garibaldi g'ewénscht, zoude kunnen leyden, en zy zyn het in den grond met hem eens maer zy hebben cr belang- by aen 'hunne lezers hun waer doelwit te verzwygen. Ziedaer nu weêr een geval dat onze tegenstrevers ont maskert schynheyligheyd en bedrog is sinds lang het ken merk onzer schyn-liberalen, en hunne vyandelyke stem ming tegen al wat catholyk of godsdienstig, is, is "een raedsel meer voor niemand'.

De Denderbode | 1862 | | pagina 1