Impost op liet Bier. Er zyn nu rond de VYF MILLIOENEN MEER ingekomen dan hel verleden jaer. Maer wat baet dit alles? De contribution verl'.oogen van jaer tot jaer, niettegenstaendo den lyd van slecht tot slechter word, do liberalen vinden toch allyd middel om de franks te plael- sen, zoodanig dat, indien er vyf mlilioenen of tien milboenen meer ontvangen wierden, dit alles op 't zelve zou uylkomen, want die mannen kennen 't spreekwoord te wel Hebben wy reel eykens, wy maken veel dopkens. En ondcrlussdhcn verkeert 'l volk in groote ellende Lu Paix, het uytmuntende weekblad van M. Coomans, deelt dc volgende byzonderheden meê, over do belastingen op het bier. lie belasting op het zout is, ten minste door liet publick, geoor deeld en veroordeeld. Laet ons hopen dat onze besluerders dezelve eens tegen wil en dank, zullen afschaffen. De slechte uylwerksels van de belasting op het bier, zyn minder gekend —'Laten wy er eenen oogen- biik by stil staen. De belasting brengt voor het bclgisch bier 13 1(2 millioen per jaer, dus dry Ir. por hoofd op, hetgeen eene groote opoffering is voor de kleyne liuyshoudens die uyt vyf of zes persoonen bestacn. Mae." er is meer de verhooging van de belasting heeft onze brouwers gedwongen om de hocdanigheyd van do produklen te verminderen. Eenige hebben ze zelfs, in zekere mate, vervalscht, door nu stoffen te gebruyken, die tot nu toe met verachting verstooten wierden. De hoedanigheyd van liet bier is verminderd, terzelvor tyd als bet cyfer van liet verbruyk, en den gedurigen invoer van vrernd bier beeft den toestand van onze voortbrenging nog verergerd. De brouwers der' steden hebben over het algemeen, zonder' zich te ruineren, de verhooging der belasting kunnen dragen, ter oorzaek der afschaffing van de octroy-regten maer de brouwers op de dorpen hebben dikwils met" verlies gewerkt, indien zy nog werkten. De eerste hebben dc sledelyke merkt behouden de tweede hebben daer niet kunnen leveren, ten minste slechts by uvtzon- dcring en dewyl het hun moeyelyk is geweest, hier.en daer zelfs onmogelyk, den prvs van het bier te verhoogeu (de herbergiers wilden er niet van hooron) zoo zyn zy gedwongen geworden eenige besparingen op de fabrikatie te doen. Be brouwers hebben er by verloren de verbruvkers hebben er niet by gewonnen de herbergiers ook nieter is alleen maer winst geweest voor de schatkist. M. Frère zou een oneyndig beter gedacht gehad hebben, indien hy den ouden toestand van zaken Itadde gelaten on de openbare uylgnven met öof fi millioen verminderd, iets wat, mei een weynig goeden wil, mogelyk was. Men moot bet zeggen, al is liet niet plezierig dit te bekennen het is zeker dal de aloude faem van hel bclgisch bier godaekl is dat de hoedanigheyd verzwakt, dal de voedende kracht vermin derd isdat de verbruykers er van overtnygd zyn, dat zy er minder van koopen en zich liever tot don sterken drank wenden, en dat den invoer van vremd bier grooler geworden is, niettegon- slaende zyne belrekkelyke duetto. Om hierin te voorzien, zyn er twee dingen noodig de bcl- gische brouwers moeten zich onderling verslaen oin de algc- meene pryzen vast tc stellen en elkander wederkeerig en loyacl kontroleren liet cyfer der belasting moet dalen en men moet de brouwers met minder plagory komen lastig vallen. Geloof acn eene oude ondervinding indien de belasting ge matigd was, als de agenten van den fiscus een weynig meer vryheyd konden laten, aen do brouwers, als er oenen gemeen- -zamen tarief vvierd aengenomen, zou men onze brouweryen, die eene oude befaemdheyd hebben, weer volop zien werken, zy zouden zich binnen en b'.iytcn 'l land, op cciicn aenzienlyken voc't kunnen uylbreyden. De laetsto Merktpryzcn van Brussel, Gend, St-Nicolaes, Eecloo en Audenaerde konnen wy lieden niet geven, omdat zy slechts lieden en gisteren plaets gehad hebben cn ons dus niet toege komen zyn. Verleden dynsdag is alhier aen de lóskaey der vacrt een smer- tclyk ongeluk gebourd. Den zwaren vraghvageo van M. Dooreman te Durst, geladen met houillekolen, beeft den genaemdeu T. Cal- lebaut schuyns over het lyf gereden en clou ongelukkigeu letter- lyk verpletterd. De dood is cogcnblikkclyk op liet ongeluk ge volgd. Het zelfde voerluyg beeft msgelyks den voet verpletterd van den genaemden P. Roeland, welk deel waerschynlyk zal moeten afgezet wórden als het niet reeds afgezet is. Men kan niet juyst de oorzaek dezer twee ongelukken tiyl- Jeggen Men verzekert echter dat den wagen legen 't wiel van eene er nevens slaende karre gestooten heeft en dat tlaerdoor de twee in kwestie zyndc persoonen zouden omvergeworpen en onder de wielen van den wagen gevallen zyn. Wy konnen van dezen men zegt niets waerborgen. Te beginnen van 1 november, zal oenen mnolpostdienst in- gerigt zyn lussehen Aelsl cn Sottegem langs llerzele, in gemeen schap met den yzeren weg. De vertrekuren zullen zyn uyt Aelsl, ten 7 uren des morgends na de aenkomst van het konvoy uyt Brussel, en ten .3 1/2 ure des namiddags, na dc aenkomst der konvoys uyt Brussel, Den- dermondc, Gend, enz. Uyt Sottegem, ten a uren dos morgends in korrespoiidentio te Aelst, met de konvoys vertrekkende naer Gend, Brussel, Dcndcrmonde, Antwerpen, enz., en ten 3 ure des namiddags, in korrespondenlió te Aelst, voor dezelfde konvovs. Men meld ons uyt Sottegem, dat MM. Fredcricrj, burge meester, Delepeléire, schepen, en M. Dc .Mulder, raedsheer, dry leden der liberale party bun ontslag hebben gegeven. Die zaek zou in verbond slaen met dc school. Den genaemden Xaverius Bracx, bareelwaehter acn den spoorweg van Dendcr-en-Waes te Appelterre, is vrydag morgond, op het oogenblik dat liy zyne tweede balie meende te sluytcn, op de sporen van den weg gevallen, cn den ganschen ire'yn is hem over het liehaem gereden. Ounoodig er by te voegen in wat slaet men hem heeft opgenomen. Koninglykc bcsluytcn van 28 October vcrleenen dc volgende" subsidién 3000 fr. aen de kerkfabriek van Baelcgem, voorde herliouwmg dier kerk 601.0 fr. aen de kerkfabriek van llerdersem, voor dc herbouwing dier kerk T0i 0 fr. aen dc kerkfabriek var, Gotthem, voor de herstellingswerken aen die kerk 1000 fr. aen de kerkfabriek van Deii-lcgem. voor de herbotiwing der pastory1230 fr. aen dc kerkfabriek van Erwclegem, voor do berbouwiiig der paslory1000 fr. aen de kerkfabriek van lleUlergcm, voor do herbotiwing dier kerk en der paslory 5000 fr. aen de kerkfabriek van St-IIermes te RonSse, voor her stellingswerken aen den toren dier kerk2000 fr. aen den gemeentcraed van Gend, voor het maken ooner nieuwe pastory op de parochie van Ste-Anna 1100 fr. acn de kerkfabriek van St-Sartens te Pctegcm by Deynze, voor het bouwen ecnerpastorv; 200 fr. aen de kerkfabriek van Ilofstade, voor de herstelling der pastory500 ff. aen de kerkfabriek van Ooslwinkel, voor liet opbouwen der sakristy. Het assisenhof zittende te Gend heeft de doodstraf nytge- sproken 1° Togen Marie Van de Putte, werkvrouw tc Cliiige 2" Tegen Lodewyk Polflet, werkman te Basele Beyde pligtig verklaerd van vrywillige brandstichting. Het hof beeft zich insgelyks bezig gehouden met de zaek van Emerentia dTIacnê, naeyster te St-Nicolaes, betigt van kindermoord. De beschuldigde had hner schelmstuk beleden haer nieuw geboren kind was in eenen beerput gevonden, eeno koorde negen mael rond den hals gedraevd hebbende. Den jury heeft haer pligtig verklaerd,'cn het hof heeft ze tot de doodstraf verwezen. Vroege Radyzen. Wy onlleenen aen den Counter de Saint-Eliennc eene docnwyze om zich in weynig tyds en in alle saizoenen radyzen te bezorgen. Ziehier het receptNeemt radyszaed. doet het 24 uren in'1 waler weeken en legt het nat weg in een zaksken ijl de zon;-Na verloop van 24 uren zal het zaed aen 't schieten zyn zaeyl liet alsdan in eenen bak vol goed gemeste nerde en besproóy! van tyd lot lyd met lauw watèr. Na zeer weynigo dagen zullen-uwe radyzen eene genoegzame grootte hebben om geëten le worden ei Wilt gy radyzen hebben in den winler, lydens de groot3le vorst, zaegt een vat in twee, vult een der twee aldus bekomenc bakken met goedo nerde'; zaeyl er in uw reeds gekiemde zaed, zet er alsdan den anderen ledig gehouden bak over, draegl het stelsel in oenen goeden kelder, en hesproeyt het allé dagen met lauw water. Na verloop van vyf of zes dagen zult gy eetbare radyzen hebben. Onze lezers zullen gewis niet zonder verwondering verne men dat de koningin Victoria een bezoek heeft gedacn in het buys van het II. Hert, te Jette, by Rnissel. Noglans is bet de waerheyd. Woensdag laetsl, rond f 1 uren des morgens, kwam II. 31. te Jctle aen. vergezeld van Mev. de herlogin van Braband en prinses Helena. Haer bezoek lieoR meer dan eene oer geduerd. De verschillende deelen van dil uytgeslrekt geslicht doorloo- pende, hoeft H. M. meer dan eens hare voldoening beluygd zy prees de revnheyd. de goede orde die zy daer zag'heerséhen. Terwvl zy inde kapel was, wierden er'twee gezangen op de voortreffelykste wyze en door de liefste stemmen uytgevoerd. Na de Damon en de' leerlingen gezien te hebben, goweerdigde koningin Victoria ook de weezen te gacn zien. Die'arme en be langwekkende kinderen konden moeyelyk hunne eygene oogen gelooven wanneer zv, in hunne nederige sehuylpLiets, de magtige vorstin van Groot-Brittanicn aenschouwden. De toezigls-commissie der nieuwe kerk van backen heeft in massa hare demissie gegeven, omdat zv de verantwoordelyk- licyd op zich niet nemen wilt der werken die nog aen de kerk te doen zyn, Te Schaerhcek is er een seltrikkelyk ongeluk gebeerd. Een biiylenmeysje van 19 jaren keerde uyt het yeld terng, zit tende op eenen wagen geladen met rapen dien eenen arbeyder voorttrok door de eene of andere beweging verloor de onge lukkige het evenwigt, viel van den wagen en de wielen van den zeiven gingen haer over 'I hoofd. Zy was dood. Zondagnamiddag, is eenen ïirnsd die in weynigo oogen- blikken eene verbazende uytbroyding had gekregen, uytgebor- sten in eenen winkel van sterke drankon, krnyden en cignren, der Goffard-straet te Elscne. Een groot gedeelte der koopwaren welke zich in den winkel bevonden, is de prooy der vlammen geworden. Eergisteren heeft den onderzoeksrogter, 31. Bert, de plaets bezigligd. Na eene ondervraging ondergacn door de jufvrouw die aen het hoofd van het geslicht stond en door de meyd zvn heyden in hechtenis genomen. Het schynl dat men in den kelder, onder eenen hoop Indigo tonnen, klevoe brandstapels heeft ont dekt bestemd om het vner to voeden eenen diergelyken stapel wiord tussehen den planken vloer van het eerste verdiep ge vonden. Dezen was bestemd om het yuer mede te deelen aen de verdiepen van het hnys dat verzekerd was mei de koopwaren welke or zich in bevonden. Wy lezen in don Anltcerpniner Jn do zitting van zaterdag van onzen gemcenleraed heeft den heet burgemeester medegedocld dat den Koning den raot) zal ontvangen vóór de opening'der wotgovende Kamers. Laten wy das wachten.... maer aen 't Noordkasleel daer wacht men niet. Mes werkt er met zooveel drift, tint men zou zeggen den vyand wórd alle oogenhiikken verwacht 'T is nog niet al. In den aenvnng liet men de soldalen vry aen de fortificatiewer- ken van Antwerpen te nrheyden of er met nen te arheyden. Men deed hun den voorstelzy namen aen of niet, en daermuê ge daan. Thans zyn er werklieden lo kort ten gevolge van het in verlof zenden van een» zeker getal milicianen. Om dit lo kort aen te vullen heeft den minister van oorlog nen do korpsoversten het bevel gegeven, een zeker getal soldaten naer Antwerpen te zen den, aen wie men voorlaen niet meer zal vragen of zy er in toe stemmen, om gebmykt te worden aen de fortilientieworken. Wy weten zeer stellig dat onze soldaten maer niet den GROOT STEN TEGENZIN gehoorzamen aen dit bevel van den minister van oorlog. Wat geluk voor een luirgorskind, in do schoot van beschaving zyne studiën tc mogen doen In den kruvwagen loopen, gelyk de slaven en lyfevgcnen in Rusland, hoe beschavend toch Sla'cr dc jongens worden er zodclyker door, zegt 31. Chazal. Zedelyker door gedwongen in den liberalen kruvwagen te loooen 'T is alweer een der profvten van het liberael doctrinairscliap. Eenen landbouwer komt een uytmuntend middel, zegt men, uyt te vinden om dc kalanders van de graanzolders te verdryven, hv neemt kempzaed, eenige bladeren van vlienderhout en look, stampt dit alles dooreen en strooyt het by kleyne gedeelten op den zolder uyt. Zeker is dit middel allorgcsparigst en vereyscht weynig moeyle. Ook gelooven wv, in 't voordcel der graenkoop- mans en van alle belanggebbepden, dit middel te moeten aen- toonen. Den genaemden D. B. wooncude lo Ecckeren, gaf zaterdag avond zyncn werkloon aen zyne' moeder en ging daerop naer hoven op zyne kamer. Kort nadien hoorde men een gerucht als van een liehaem dat op den grond viel. Men liep naer hoven en men vond den ongelukkigeu jongeling levenloos op den grond liggen. Hy had zich aen de hoogslo sport van de ladder opge hangen cn" was ten gcvolgo zyner doodsparlelingcn, met leer en al ten gronde gevallen. Men weet dat den gemeentoraed van liortryk met groote kosten eene gemeenteschool heeft willen inrigten, alhoewel er reeds in die stad ruymschoots in 't onderwys was voorzien. Nu, die sGhool lelt nauwclyks 75 hinders, terwvl eene der broeder scholen er boven de 750 heeft. Wat tjunkt de liberale regentio daervab 1 Men schryft uyt Kortryk, 28 October I De herbergiers en hotelhouders moeten allyd op hunn» hoede zyn, willen zy niet het slagtoffer worden van bedriegers. Ziehier een voorbeeld gisteren kwam eenen steenkapper van omstreeks Seclin (Vrankryk), te Kortryk, en gaf er zich uyt voor ondernemer van werken, aen de kerk uyt te voeren. Na in de herberg den Apestoel geëten en gedronken te hebben, heeft hv i onder voorwendsel van zyne bankbiljetten niet le kunnen wisse' len acn het bureel van den Slaelskassier, aen de herbergierster eene aom gevracgd om eenige werklieden te betalen. Daer den I zoogenaemden ondernemer des avonds niet terug kwam, begon 1 men kwade vermoedens-te krygen, en den zoon uyt'de berber I begaf zich naer do statie. Daer vond hy den gast, gereed om hel i land tc verlaten, zonder trommel of'trompet. Bieo riep eenen politie-agcnt, en den bedrieger wiord hy de kraeg gevat. M. Carlier-Daulrebande word door de liberale parly als kandidaet voorgesteld voor de aenstaendc kiezing le Hoe'y va» eenen volksvertegenwoordiger, in vervanging van wylen M.Dau- Irebande. Den kandidaet is den schoonzoon van den overledenen, Slgr den Bisschop van Luyk is donderdag laetsl, rond 6 uren des avonds, aen een erg ongeluk ontsnapt. Het rytuvg waerin zich den eerbiedvvperden prelaet bevond, trok door de Losvrez- stracl te Luyk, toen een der wielen aen do koorden hackte van eene kradli waermede men eenen sehröomlyken arduvnsteen ophcescli aen een in aenbouw zynde huys. lien schok was zoo geweldig dal'de kraea omsloeg langs den' kant der slrael, en op het rytuvg viel waervan zy de kas verbryzelde, Gelnkkiglyk bleef fflgr de Monlpellier onaengeraekt en, dank' aen eenige persoonen die zich ter plaets bevonden, kon hy ongedeerd nvt het gebro- kene rytuvg slappen. Eenen der werklieden is 'nog al sterk gewond geweest by het neervallen der kraen. Ben toestand, waerin de stad Luyk zich tegenwoordig be- vind, ten gevolge van liet ontslag van 'het gróótste gedeelte der leden van den Gemeenteraad, heeft tot een koddig voorval aen- loyding gegeven. Zoodra denbeer Brislie vernomen had da! zyn ontslag va» schepen in den lltmilmr was verschenen, ging hy naer het stad- huys niet meer. 31aer de verloofden,' welke dien dag moeste» trouwen (vier paer), waren niet verwittigd geworden en kwamen geheel nytgeknyseht met htinne góiuygen iracr liet stadhuysl Welke teleurstelling Ben heer Neuville, den burgemeester was te Brussel geencu schepen, geen hnwelyk Oordeelt over do opschudding dat zulks te weeg bragl. Eoneii verloofden stolde voor, liet burgerlyk huvvelyk tc laten, oenen anderen wilde eene prolestatie opstellen, eene» derden wilde het stadhuvs afbreken de ongeduldigste nylgenoodigden stelden voor, in" afwachting het huwelyksgastmnel le gaen binnen spelen en dan naer hel stad hnys terug te keeren. Een oer ging voorby, vervolgens (we en dry. Wat gedaen 1 Na wel overdacht te hebben, vond men geen ander middel dan den heer L'hoist-Sarton tc verzoeken zich by de lieeren Beaujeati eti Itresse Ie voegen, en eenen officier van'den burgerstand acn te duydcn. liet was den heer Dresse, die tot groote vreugd va» de bruyden en bruydegoms vvierd aengeduyd" en ten half dry ure hadden de bowelykeo plaets. De vreugde der getrouwden was ten hoogsten. Eenen hunner, dengenen die het stadhnys wilde afbreken, wierp zich sen de» hals van den officier van den burgerstand er. overlaedde hem met omhelzingen, zoo als men er sedert lang te Luyk niet heeft gpzien. Het volgende geva) had zaterdag laetst plaets in de static van Mouscron, op het oogenblik dat den fraascben trevn ep hel vertrekken stond n.acr Ryssel, ten 11 uren 2(. minuten. Eene jonge vrouw meteen kindjein de armen, ging in het konvoy stappen tóen, na in haren zak getast te kobben om acn den wachter haer briefken te toonen, dat men haer vroeg, zy, ganscli ontsteld scheen van het verloren tc hebben, en dringend eenen reyziger bad dat hy zon gelieven eenen oogenblik haer kind le houden terwyl zy spoedig een ander briefken ging loope» halen, net was hoogen tyd, men ging vertrekken, en de droef- heyd welks do moeder liet oytscbynen, was genoeg om dca, reyziger haer verzoek te doen inwilligen. Eenige minuten liepen voorby, binst dewelke men tevergeefs do terugkomst dier bedrukte moeder afwachtte. Dei: goeden rey ziger doorliep met rasse schreden de statie in en uyt, en rigtte zich cyndelyk naer de bnreeien. 3lner heines 1 geene moeder was te zien, en lerwyl hy zich aen vergeefsohe opzoekingen over leverde, vertrok het konvoy, en er bleef den man niet anders meer le doen dan zyn ongeval tc gacn bekend maken aen des kommissaris der statie en het verlaten wichtje in te leveren. Eene ysclyke misdaed by klaren dage gepleegd, heeft dc gemeente Laudebaëron, op weynige kilometers van Guingamp, in opschudding gebragl. Zondag laetst gingen de echtelingen liéneeh, pachters naer de hoogmis hunner parochie en lieten hunne twee kinderen te buys een van 15 jaren liet ander van 3 jaren. By hunne terugkomst trof hun een ysselyk schouwspelde lyken hunner kinderen lagen in hun bloed badende ten gronde, Het oudste was den schedel in stukken geslagen de wanorde zyner kleederen en de hoeveclheyd van bloed op verschillijn plaetsen der kamer gestort, bewezen dal het met wanhopige kracht had moeten worstelen tegen zynen moordenaerecu stecnen horlogiegewigt, onder eene tafel geworpen, had moeten dienen om die moord te begaen. Het jongste kind had op it slapen sporen van verschilligc hamerslagen. VerScheydehe meubelen stónden open en er was eene som van 210 frank gestolen, waerdoor men de zokerheyd had dat de dieftc de dryfveer der moord was geweest. Hoe lanycr hoe slimmer. Zekeren Wildgans, snydcr le Melz, heeft naer men zegt eene klcedtng uytgevonden van een enkel stuk, dat samengesteld is uyt balsdoek, ondervest, brook, jas en slopkousen. Het is zeer gemakkelyk, cn er is geene minuet van noode om het aen te doen. Dit klecdingstuk kan, word hel cenmael aenge nomen, eenen grootcn invloed uytoe'fonen op onze gewoonten en zeden -, men zal een kwartuer tyd winnen per dag, 7 1(2 uren per maerid, 97 t.ren per jaermeer dat; 4 geheele dagen. Tim is money. Proffieiat mynheer Wildgans. Er' zyn geene kinderen meer. Te Penpield, in den staet van New-York, leeft een ineysjc van 12 jaren, die eene wekelyksche gazet uytgeeft. Zy stelt die byna gansch zeil op cn zet ze van (ie de eerste linie tot dc laelste. Dit meysje is den 21 november 1849 geboren. Haer vader, eenen ouden' drukker, is ohbekwaem tot liet werken en heeft zyne kleyne diukkery aen zyn dochterken overgelaten. Sedert dal hare moeder dood 'is heeft zy haer vader en hare dry jongere zusters ondersteund. Zy hoopt zegt zy, hun goed op te voeden, indien de geabönneerden van haer blad voort- gaen met haer te vereeren met bun abonnement. Den heer P., boekhandelaèr in den fanbourg St. Antoiae, was genoodzaekt zyne zaken te verlaten, daer hy door een fail lissement van een handclsliuys geheel gerninêerd was. Zyne vrouwen zyn kind naren door verdriet ziek geworden en hy wist gecnca racd meer. Dezer dagen w»« by des morgens zeer

De Denderbode | 1862 | | pagina 2