ZONDAG 16 NOVEMBER 1802. ZEVENTIENDEN JAERGANG - Nr 846. Vertrekuren uvl de Statie Aelst XAkH 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën, AELST, den 15 November 1862. Catholykcn, voor wie werkt gy Op d'hoede, Landgenoten. Zaken Tan Antwerpen. V Demlerm. 5-20 8-23 11-55 12-35 3-15 6-20 0-00 31 Gend, Brugge, Ostende O-fO-8-25- 12-35 Lnkêren 5-20 8-23 11-55 12-35 6-20. 3-15 -6-20 1« klns langs Dendermonde. Brussel 8-05 0-0 12-13 3-00 5-45 8-43 000 Kortrvk, Mou^croen, Kyssel(lan»s Lede) 6-30 Meeh. Brm. Anuv. 5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 8-25- 12-35- 3-15 6-20. l^uv ThienLuvk 5 2 8-25 12-35 3-15 6-20 8 Doornyk, Ryssel (lnngs Ath 7-45—5-25—0-00 Verv LandSttiuvên,5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 j Nin. Geerardsb. Ath, 7-55 2-50 5-35 8-35. Gend 6-45—8 25—12-:«.Ö—3-15—6-20—F-OÜ Bergen, Quievrain 7-35—0 00- 2-50-5-35 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 6-30 8-30 10-30 3-00 6-?0 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, 8t-Nikolaps, Antweipen. 6-20 9-00 10-20 2-3 6-15 0-00. Te LtfDB staeu al de konvo.vs. Te idkcem staen dete vertrekkende van Ath 6-40 0-00 10-10 4-30 7-25 en ri«?fe vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te cïskckm stil al de konvoys uvtgenomen deien vertrekkende van AeUt 0 00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te SANTBERGEN de vertrekken uyt Ath 6-40 10-10 's niorg. 4-30 en 0-CU 's avonds. Van De iderieeuw 0-00 8 20 's morg. 3-13 6-05 en 9-00 dos avonds. CÜIQL'E SÜTJ3I. VAN tORRRr.lt NAER Dendermonde, Aelst 7-00 12-20 3-10 7-45»-». Ninovr, Geeravdshergen, Atb 7-00 12-20 -3-100-0. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-104-30 0-00. Lessen. Geeraerdsbergen Nino\e, Aelst, 6-30U-0010-104-30—0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-4010-IC- 4-30 7-25. Gend, Brugge, Ostende 6-40 (langs Lede.) 10-10 4-30 7-25 VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 6-CO 8-00—naer Aelst,-7-15 11-30 2-10 5-00 5-!0 8-00. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 6-15 7-35 11-45 2-25 3-40 5-30 8-10. Ninove, Gecroerdsb. Atb, (langs Denderleeuw) 7-35 2-25 5-30 0-00. VAN DENDERMONDE NAKR Brussel (I. Aelst) 5-45 9-00, 12 r>5 3-40 6 45 (I. M-ch,) 5-45 9-UO 12-55 3r40 G-45. Aelst, 7-23 7-55 2-05 2-30 5-15 8 1»:— Ü-U0 DEM DENDERBODE Deze vraeg hervatten wy Calholyken, ryken en armen, burgers en werklieden, voor wie zorgt, arbeyd, slaeft en zwoegt gy? Voor wie moet gy aen u zelve en aen uwe kinderen "dikwijs het noodige onttrekken om met volle handgrepen geld naer den ontvanger te dragen Wie leeft or in weelde en overvloed van 't geld dat gy in zweet, kommer eu angst hyeengeschrafeld en als contributiën hebt moeten afgeven? Luyslert, wy gaen 't u zeggen. Sedert eenige dagen houd het publiek en de drukpers zich bezig meteen nieuw schurftig schandscbrifl, dat zekeren Laurentleeraer in de liooge school van Gend, onlangs beeft uylgegeven onder titel van De Kerk en den Stacl. Wy kenden den woedenden haet van dien kerel, door zyne rampzalige lasterschriften, tegen 'l Calliolyk geloofthans geet de buytensporigheyd van dien goddeloozen schryvelaer zoo verre, "dat hv den maetschuppelyken staet en de con stitutie van Belgiën ook al aenrand. En om aen zulken gast eene rvke jaerwedde van eenige duyzende franks te betaler., werken en zwoegen de arme Belgen in kommer en 'l zweet buns aensehyus. Wy willen, uyt walg en afkeer, het nieuw schrift van dien budgetvreter niet geheel ontleden, wy bepalen ons by eenige uyttreksels die klaer genoeg zullen bewyzen wat den schr'yver bedoelt en Waer hv Belgiën en deszeifs instel lingen wilt heenvoeren. Ziet hier, Catholyke landgenoten, een eerste uyttreksel dat regtstrecks den art. 20 der constitutie aenrand, die aen de Belgen 't regt van vereeniging toekent <i De onbeperkte vryheyd der godsdienstige verecnigingen. e zegt Laurent, is de GEi'AËRLVKSTE der vryheden a of liever 't is eene onvereenbare vnjheyd met de souverey- a niteyt (t Men zal wel zeggen dat de justicie de schelmstukken zal a straffen, maer wie ziet er niet dat deze waerborg slechts belagchclyk is Het kwacd dat de geestelyke genootschappen doen veropenbaert zich niet door misdryven, maer teel door de noodlottige werking die zy op de geesten uytoefenen, en a deze kan door de strafwet niet grlroflcn worden. DE CONSTITUTIE ZAL DAN MOETEN VERANDERD WORDEA', dit is te zeggen, DA T El'. EENE WETTIGE <i REVOLUTIE NOODIG IS om die genootschappen te kannen tegenhoudent> Dit is klaer en bewyst duydelyk waer de secte naer toe wilt zv wilt de constitutie vernietigen ten eynde aldus den middel te vinden om godsdienst, priesters en religieusen opetilyk te vervolgen. En zulke leerstelséls worden afge geven door mannen die gevet worden niet 't zweet en 't bloed der Catholyke Belgeti. Hoe lang zal dit nog duren Dit zal duren zoolang de Belgen onverschillig werk- en moedeloos blyven en het francmagonsministerie, dat thans op het land urukt, laten doen Dezen kreet slaekten wy over eenige weken, als wy de hertbedervende en geeslvergil'tigende liberale volksbiblio theken aenrandden nu slaken wy dezen kreet op nieuw onnlat wy maer al te wel gevoelen dat de byzonderste neyging der sectarissen strekt om in Belgiën den godsdienst in liet slyk te versmachten, en omdat wy de innige over- tuyging hebben dat die versmachting ook de versmachting of'de verdelging van Belgiën zal en moet naer zich slepen. Weest dan op uwe hoede, landgenoten, en doet byzon- derlvk uwe oogen open, gy, die altyd, uyt valsche gema- tigheyd. uyt eenen mispïaetsten geest van verzoening en lafhertige onthouding, de zaek der boosheyd en vaderlands- ruine dient. Uyt dien doodelyken slaep 'moet gy opstaen, want anders zult gy welhnest de boosheyd in baren zege vierenden marscb zien opdagen en onmiddelyk de brand stapels der liberale inkwisitie zien volgen. Volgt gy onzen raed, gy moogt zeker zvn dat de goede zaek zal triomferen. Gy hebt immers andere betoogingen gezien die waer en vrywilliger waren dan de gekochtte en door de revolutionnairen betaelde betoogingen. Op 't oogen- biik zelfdat den noyt genoeg verfoeyden schandkreet WECH MET DE KLOOSTERS van de parlementaire spreektribuen rolde en tot in de klubsen en herbergen weergalmde, hebt gy menigvuldige kioosterlyke roepen zien voortbrengen en dit wel onder de eerste familiön des lands,.welke iiare leden, onder de bescherming van bet belgisch conslitutionneel vaendel van vryheyd en verdraeg- zaemheyd, de kloosters lieten binnentreden om er zich aen God toe te wyden, Thans ziet men nog alle dagen dat zelfs liberale ouders vruchteloos het werk Gods wederstaen en eyndigen met aen hunne kinderen eene godsdienstige opvoeding te geven en ze zelfs te laten bekleeden met het kleed van boetveerdig- lieyd, voorwerp van zooveel woede, vervolgingen en laste rende schimpervënIn een land waer zulke zaken gebeuren, is 't onmogelyk dat de goddeloosheyd, bet ongeloof, de keltery der helsche magonnieke secte konnen zegevieren als de inwooners daedzakelyk en krachtdadiglyk bet goed willen en durven handhaven. Maer wy mogen niet ophouden te stryden, wy moeten gedurig de worsteling aenvuren den vyand in 't gezigt zien, hem wapen tegen tegen wapen stellen en hem geenen grond laten innemen. Dit is gemakkelyk om doen door de eendragt onder de goeden, door de vereeniging en kracht dadige werking der ware Calholyken die de pligten ver steen van waren vaderlander, die een belgisch karakter hebben, 't welk de slaverny, bet despotismus en byzon- derlvk de dwingelaudige verdrukking der godsdienstige gevoelens verfoevën. Met zulke elementen is er niets ge- makkelyker dan dien scbandigen magonnieken klubsgeest zelf te versmachten, in plaets van er door versmacht te wordenZiet dien vyand vlak in d'oogen als hy u van verre beloert om u," eerst in 't gelieym en daerna ^opcnlyk, neer te véllen balt uwe vuysten en steekt ze hem eirenaf tegen de tanden, als hy u de zyne maer nauwelyks toontheft uw hoofd op als hy u kruypend zoekt omver te werpen, en welhaest zult gy dienj vyand zien verbleeken en zyne matten oprollen. Doch daeitoe moeten al de goeden zich vereenigen geivk de boozen doen en zich errinneren dat eendragt magt maekt zelfs tegen de overmagt en dat den vaderlandsmoed in de vreeslykste worstelingen meest altyd de overhand beeft byzonderlyk als er gestreden word voor waeriieyd, vryheyd en regtyeerdighevd. De weynig heussehe wyzè op welke den koning den Antwerpsehen gemeenteraed ontvangen heelt, heeft in die stad eene alg'emeene verslagenheyd te weeg gebragt. De gemoederen der Antwerpsche bevolkingen zyn allerpynlykst aengedaen en dermate-verbitterd, dat alle overeeiikomst voortaen onmogelyk schynt. Wy gaen hier die gevoelens laten beoordeelen uyt de versehillige artikels welke wy uyt de Antwerpsche bladen overnemen Wy lezen in het Handelsblad Den indruk, op onze bevolking le weeg gebragt door de woor den des konings, en waerin alle regtdoening van de hand ge wezen word dien indruk is niet le beschryven. Des te grooTer is hy, dewvl den raed, die de koopstad des lands vertegen woordigt, óp eene manier ontvangen is, aen welke wy geenen nacm zullen geven. Hel koude, gansch militaire antwoord is eene misvatting; het gemis van zekere bclecfdheyds-vormon, waeraen wy zoo gewóón waren, maekt de misvatting nog grooler, de weygering nog harder, den indruk nog pynlyker Wy herhalen het, de misvatting is grootde beweging was in Antwerpen allengs bedaerd de kalmte keerde in ons midden terugmen ontdeed de kwestie van de overdryving, waermeê zekere persoonen waren te werk gegaen de cenheyd ging lusschen het gouvernement en ons hersteld worden. Eenige goede, patriotieke woordeneen beroep op eensge zindheid ïiet verlcenen van eenige koncessiën, die inderdaed regtveèrdig zyn en die men, zelfs met hel oog op do verdediging kon toestaen een bewys van sympathie voor het belang van handel en nyverheyd, en dat alles in beleefde vormen dit had den betreurensweerdigen twist en tweedragt doen verdwynen. Men heeft ons integendeel een militaire en hardnekkig vvey- gerend antwoord gegeven en men heeft daerenboven ver gelen clat men sprak in een conslitutionneel land, tot de geko zenen van eene groote stad, die pcreoonlvk, en door de zending waermeê zv belast waren, regl hadden op moer eerbied. De wonde, welke aen 't genezen was, is weêr heviger dan ooyt open gescheurd en zy bloed weer erger dan te voren. Wy kuunen het niet genoeg herhalen wy betreuren diep de wending, welke die audiencie aen de zaek van Antwerpen ge geven heeftde gevolgen kunnen gevacrlyk zyn, zoowel voor het gouvernement als voor Antwerpen. De kalmte, en de weerdig- heyd mogen ons echter geen oogenblik verlaten deze passen aen eeriezaek, die zoo regtveèrdig. zoo grondweüelvk is ais de onze. De liberale Grondwet van Antwerpen, zegt het volgende: Nu heeft Antwerpen den bodem van 't geduld gepeyld. Nu weten wy wat er van 't gouvernement te verwachten is. Nu hebben wy de overtuyging dat den koning de kastcelen wilt. Nu zien wy klaer, hoe ons arm landje den speelbal der engel- sche staelkunde is. Nu hebben wy de verzekering dat wy met onze eygene millioe- nen moeten batteryën oprigten, die onze duerbare stad aen eene onvermydelyke verwoesting bloot stellen enkel en alleen om Engeland te believen Engeland, dat ons zal opofferen en laten vernielen, wanneer het dit voor zyne eygene verdediging noodig oordeelt. En dit heet in Brussel belgische nalionaliteyt Wat moet Antwerpen thans doen Met den komnglyken kackslag den kop neerleggen op 't kussen der schandige verne dering, en op zyne doodkist in slacp vallen, tot dat het kanon zal donderen Den gemeenteraed van Antwerpen heeft zaterdag avond ten 6 uren in buytengewoone en geheyme zitting byeen geweest, om te beraedslagen over de maetregelcn die behoorden genomen te worden bygevolg der antwoord door Zyne Majesteyt ge- daen, in het gehoor van douderdag laetst, op' het adres dat hem was aangeboden tegen de bouwing van het kasteel van Austruwècl. De zitting is uytnemend onstuymig geweest. Na twee uren en half beraedslaging, hebben er een-en-twinlig raedsheeren hun ontslag gegeven. Ziehier hunne namen MM. Gheysens, Leys, Van Honsem, Grisar, Van de Leemput, Van Put, Bavais-Claessens, D'Hanis, De Wael, Cocnelis-Lysen, Verhaegen, Conard, Koven, Servais, Auger, Wilmotle, Van den Dergh-Elsen, Kreglinger, De Vos-Yerbrugghe, Deisser, Bruin- seracde. De leden die in bediening zyn gebleven, ten gelalle van negen zyn, vooreerst, geheel het schepen-fcollegie samengesteld uvl MM. Loos, burgemeester, Van Behingen, Delvanx, Joostens, Van der Linden, schepenen en MM. Hermans, Cateaux-Wattel, Van Haesendonck, raedsleden. Wy lezen in den Avenir Reeds van ten 6 uren stonden er verscheydene honderde per soonen voor het sladbuys. Zy zyn er blyven staèn zoo lang de geheyme zitiing heeft ge- duerd. Eene uytnemende opgewondenheid heersclite onder die me nigle volks. Op het oogenblik dat den uytslag der beraedslagingen van den raed gekeud was, stegen de geestdriftigste toejuyehingen van onder de menigte op. Korte oogcnblikken nadien is M. den burgemeester, in gezel schap van twee der schepenen, hot stadhuvs afgekomen ge- schuylel en hoonende uytjouwingen hebben den achtbaren magislraet bejegend. Onmiddelyk hebben een groot getal raedsheeren het vveerdig opperhoofd der gemeente omringd en hem tot aen zyne wooning begeleyd. HöJL volk is achter den burgemeester getrokken tot voor zyn hotel, onophoudelyk schuyfelpndc, roepende en schreeuwende zelfs een of tweemael (in de Schrynwerkerstrael), eeuwige schande voor Antwerpen hebben wy het vervaerlyk geroep van M. Loos aen dc lanteern gehoord. Eene talrykc samenrotting vormde zich voor de wooning van den achtbaren burgemeester de politie heeft de samenscholing uyteen kunnen dryven zonder geweld le moeten gebruyken. Dynsdag morgend heeft er eene vergadering van deleden der antwerpsche deputatie hy den provinlialcn raed plaets gehad. Vyflien leden, op zestien, hebben hun ontslag, gegeven, willende aldus protesteren tegen de kwetsende handelwyzc des gouvernements tegen dc stad Antwerpen MM. Van den Bergh-Elsen, Cuvlits, Gheysens, Bessems, Van der Linden, Van Sulper, Van de' Leemput," Mcllaerts, De Wael, Metdcpcnningen, d'Hane de Steenhuyze, ilagheLambrechls! Meert, Debie. M. Coveliers, het zestiende lid der Antwerpsche deputatie, den eenigsien vertegenwoordiger van Antwerpen zynde in de besten dige deputatie, heeft, op aenrading zyner kóllcgas, zyneu be- sluerlyken post behouden. De koophandel-Kamer van Antwerpen heeft buytengewoonlvk hyeengeweest. Zy heeft akte genomen van de o'nlslaggevingèn der heeren Selb-De Coninck en baron Osy, welke onlslaggevin- gen lot redens hebben het slecht onthael dal de cyschen der stad Antwerpen by het gouvernement ontvangen hébben. De kamer heeft besloten in liet proces-verbael der zitiing aen te melden dat zv eenpariglyk den pynelyken indruk mededeelt welken het onlaiigsche onthael des gemeenteraeds door den Koning te Ant werpen heeft te weeg gebragt. Wy kennen maer eenen wettigen middel voor Antwerpen en't is namelyk dezen van al zyne ministeriele represen tanten af te kóken en ze door mannen te vervangen weike genoegzame waerborgen opleveren dat zy al hunne krachten zullen inspannen om het antinationael en impopulaire ministerie in den grond te booren. Het zyn de ministers

De Denderbode | 1862 | | pagina 1