ZONDAG 7 DECEMBER 1861 ZEVENTIENDEN JAERGANG - Nr 849. Vertrekuren uyl de Statie Aelst NAER:. C FRANKS 'SJAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën» AELST, den 6 December 1862. De Budgetten van Uytgaven. De groete Budgellekkers En de papen dan Meeling te Antwerpen van 28 November 1862. Gend, Drug&e, Osteode O-GO—8-25—12-35 3-15 -6-20 lc klas langs Dendermonde. Kortryk, Kouscroen, Ryssel (langs Lede) 6-30 8-25— 12-35— 3-156-20. Doornyk, Ryssel (langs Alh 7-455-35—0-00 Sin. Geerardsb. Alh, 7-55 2-50 5-35 8-35. Oen derm. "5-20 8-25 11-55 12-35 3-15 6-20 0-00 Lokeren 520 8-25 11-55 12-35 6-20. Brussel 8-05 ÜO 12-J3 3-00 5-45 8-45 O-GO Mfccli. Brus. Antw. 5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 Leuv ThienLuvk 5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 Verv Land StTnivën,5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 Gend 6-45—8 25-12-35—3-15—6-20—9-00 Bergen, Quievrain 7-55-0-00-2-50-5-35 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokefen, Gend. 6-30 8-30 10-30 3-00 6-30 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antwerpen. 6-20 9-00 10-20 2-3 6-15 0-00. Te tBDB staen al de konvoys. Te idecem staen dese vertrekkende van Ath 6-400-00 10-10 4-30 7-25 en dete vertrekkende van Denderleeuw aide conveys. Staen te cïsegem stil al de konvoys uytgenomen deien vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Stnnn te Santbergbn de vertrekken uvt Ath 6-40 10-10 's morg. 4-30 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw O-OO 8-20's merg. 3-156-05 en 9-00 des avonds. VAIV LOKKRIN NAF.R Dendermonde, Aelst 7-0° 12-20 3-10 7-45—»-». Ninove, Geerardshe-gen, Ath 7-00 12-20 -3-100-0. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-104-30 O-GO, Lesson. Geeraerdsbergen Ninove, Aelst, 6-300-0010-10—4-30 0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 0-4010-1( 4-30 7-25. Gend, Brugge, Ostende 6-40 (langs Lede.) lU-lU 4-30 A 7-25 VAN CEND NAER Audennerde, 6-45 9-30 6-00 8-00—vaer Aelst,t7-15 11-30 2-10 5-00 5-*0 8-00. VAN BR USSL NAER Aelst, Gend 6-15 7-35 11-45 2-25 3 40 5-30 8-10. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-25 5-30 0-00. VAN DENDRKMONDE NAER Brussel (I. Aolst) 5-45 9-00, 12-55 3-40 6 45 (I. M-ch.) 5-45 9-00 12-55 3-40 C--45 Aelst, 7-23 7-55 12-05 2-30 5-15 8 1 k (WO den denderbode De budgetten van uytgaven voor 1865 zyn allen veiboogd. Eiken minister beeft zorg gehad er een byvoegsel aen te plakken, juyst alsof lie! in 1862 geld in Belgiën geregend bad en de scliatpligtigen niet wisten wat met hunne franks te doen. En nogtans, bet tegenslrydige is waer handel, nyverlievd, werk, neering, alles, met een woord, is verslecht en den nood is grooter dan ooyt. Moer daervan houden de liberale minislers geene rekening, die mannen snyden zoo gemakkelvk riemen uyl eens anders leder, byzonderlyk als die riemen moeten dienen om vriendekens en creaturen aen de liberale politiek te binden. Het is aldus dat men 't geld der Catholyken met gebeele vragten verkwist om liet vry Catholyk ouderwys le er- drukken, om liberale scholen te betalen, waer de jonglieyd opgevuld word met liberale principen, die voorzeker aen godsdienst en zedelykheyd niet voordeelig zyn. Het is aldus dat de gemcentens, hoe kleyn zv ook zyn, of zy geld hebben' of niet, gedwongen worden mede te werken 'om prachtige schoollokalen te bouwen, ten eynde er vremde creaturen van 't gouvernement in te plaetsen, die, door al den invloed van 't bestuer, zullen geholpen worden om de vrye, deftige en van hunne medeburgers gekende ouderwvzers ie ruine ren en derzelver scholen te doen sltiylen. Wat er hier jammerlykst voorkomt, is dat al die volks- verpletterende budgetsverhoogingen zoo gemakkelvk in de kamers toegestaen worden, ja, loegestaen zonder dat er overwogen worde hoe veel venyn er in den grond dier rampzalige en vryheydsmoordende geldverkwistingen ver borgen ligt, venyn dat eerlang de beweenlyksle vruchten zal voortbrengen. Den artsgoddeloozen De Voltaire, dien schroomelyken zedebederver, die zoo tallooze zielen verleyd heeft en,"dcor zyne booze schriften, er nog dagelv'ks verleyd, zegde geef my de jongheyd, en ik verantwoord dat, in korte jaren, liet ons allergemakkelykst zal wezen den EERLOOZEN. dat is CHRISTUS, dat is den CATHO LYKEN GODSDIENST, te verpletteren Nu, de Gatholyke Belgen betalen daervoor, hunne volksvertegen woordigers knikken gelyk poesjenellen, en geven gelyk Tiielkkoeyen 't is voor 't onderwys zeggen zy, 't is tot onderrigting en beschaving van 't opkomend geslacht preken en schryven de liberale en'uvtgekochtte gazettiers, en met dit alles word dit lieylloos liberael stelsel van geld verspilling, tot nadeel van 't ware goed, van 't vry onder wys, voortgezet, in afwachting dat het ongelukkig Belgiën er de droeve gevolgen van onderga. Zaf de natie welhaesl klaer zien Te beginnen van 1865 zullen de jaerwedden der ambte naers verhoogd worden.... Ja, burger, werkman, winkelier, en gy allen die met zorgen, sparen, zwoegen en zweelen uw broöken moet winnen, de jaerwedden der fonctionna- rissen gaen verhoogd worden en dit moet al wederom uyt uwen reeds leêggepompten zak komen. Als beweegreden dezer verhooging brengt men by dat het zoo duer leven is, dat alles van dag tot dag ópslaet maer wy vragen of alles voor den geringen burger, voor deo winkelier die, er met hunne winst niet meer komen kennen, ook niet opslaet Verre nogtans van ons dat wy zouden murmureren tegen de verhooging der jaerwedden' van kleyne ambtenaers, die nauwelyks met hun gering trokje konnen brood in den rouw en pataten te voet koopen Neen, neen deze onge- lukkigen verdienen compassie, deze verdienen dat bun lot verbeterd worde. Maer 't is tegen die vette, tegen die schreeuwende jaerwedden van ryke ambtenaers, die, om byna niets te doen, van achter en van voren met zilver en goud beplakt worden, die zich in 't geld konnen wentelen, die de burgers welke hun betalen met 'verachting voorby- ryden en ze met modder en slyk hunner voituren bevuylen, *1 is tegen de verhooging der jaerwedden van zulke ambte naers dat wy, in naem der verdeelende regtveerdigheyd, protesteren, omdat die buytengewoone en scbandige ver spilling van 's lands gelden maer alleenlyk dient om vrien dekens te vetten, om kiesbrakken te bezoldigen, om crea turen aen den politieken wagen van 't libera lismus te spannen. Eem n klrynen ambtenaer, die EEN DUYZEND franks jaerwedde trekt, en met dit sommeken vrouw en kinders, een geheel jaer lang, moet onderhouden, zal, door de wet op de jaerweddeverhooging, ELF 11ÜN TEKI) franks trek ken, dus een honderd franks meer, terwyl de ambtenaers die ZES, ACHT, TIEN, TWAELF DÜYZEND franks trekken, hmiue jaerwedde met ZES, ACHT, TIEN en TWAELF HONDERD franks zullen zien vermeerderen Deze die eenc merkclyke vermeerdering van jaerwedde zouden dienen le krygen om eerlyk te konnen leven en geene schulden te moeien maken, krygen eene bagatelle meer, terwyl de vette budgetyreters, die met hunne ryke jaerwedden zich in genoegtens en weelde konnen wentelen, met sloeberscliuppen geld meer krygen. Is dit regtveerdig? Eenen slimmen gouverneur liet zich eens ontvallen dat men 't geld moet nemen waer het is. Welnu, 0111 den armen burger, die onder den last der contfibutiën reeds gekromd gaet, geenen meerderen last le moeten opleggen, om hem onder dien last niet te doen bezwyken, dat men, van de jaerdwedden der groote ambtenaers, die met duvzende jaerlyks opstryken, wat afpilse om aen den geringen ambte naer te geven, dan zal men eenen akt van wys bestuer daerstellenMaer dit zou de rekening van liet liberael ministerie met maken de kleyne ambtenaers zyn slaven, die moeten dansen gelyk de groote schuyfelen, de kleyne ambtenaers zyn zonder invloed en loopen gedurig met de dood op 't Ivf uyt vrees dat zy hun plaetskcn zouden ver liezen, terwyl de groote budgellekkers, die geld en goed in overvloed hebben en die er langsommeer zoeken, veel invloed hebben en daerdoör in -skiet zyn de halsbrekers- politiek van fret liberael ministerie regt te houden. Datr ligt den knoop, daer is het geheym van die jaerwedden- verhooging Creaturen maken, vriendekens kontenl stellen, nonkels verryken, kozyntjes vetten en zich zeiven tot aen den hals in 't goud stellen, ziet daer, landgenoten, de ware beweeg reden die de liberale opperbazeu heeft doen besluyten die wet van last en drukking op uwe schouders le leggen Begint dan maer uwe penningen gereed le maken met nieuwjaer aenstacude zullen de ontvangers u een briefken zenden waërin zv u zullen leeren boe er wat franks meer uyt uwe zakken geklopt worden, tiet is maer een OKEN by, zeggen velen van die geldmannen, en als gy, arme lastenbelalers, uwe coutributiën in kommer, zorg en be- roovingen byeengeschrafeld iiebt, gy draegt. ze bun, op een twee dry zyn die penningen als weggetooverd, zy bekyken u met eene soort van verachting en laten u staen net als waert gy den bok van IsraëlEn dit heet men tegen woordig in ons land liberalismus Deze opwerping verwachten wy van de liberale geluierde gazelknoeyers, omdat de geringe jaerwedden van de'priesters ook eene geringe verhooging zullen ondergaen. Maer deze jaerwedden, die nauwelyks van 500 lol 800 franks beloopen, vallen onder deze der kleynsle ambtenaren en mogen byna met de daghuer van eenen metserdiender gelvk gesteld worden. Doch laten wy die beweegrede daer 'om te ant woorden gelyk liet behoort aen deze by welke de priesters altyd te veel trekken, al konden zy met hun troksken maer drooge pataten eten. Be priesters mogen in geener voege gelyk gesteld worden aen de burgerlyke ambtenaers. Indien den staet eene jaer wedde betaelt aen de geestelyken, dit is niet omdat by zulks wilt doen of geerne doet, maer dit is eene verpligti'ng. De jaerwedden der priesters zyn geene jaerwedden, bet zvn enkelyk schadeloosstellingen die den staet heeft moeten óp zich nemen voor de kerk- en andere geestelvke goederen die hy onregtveerdiglyk en willekeuriglyk gepakt en inge slikt 'heeft. Het is krachtens art. 14 van het koiikordaet, tusschen den Paus en den staet, dat dezen laetsten de ver- pligting aengenomen heeft aen de geestelykheyd eene schadeloosstelling te betalen. Ziet bier boe dit art. 14 luyd Het gouvernement zal een betamelijk traktement aen de bisschoppen en pastors verzekeren. Deze overeenkomst is gemaekt ingezien de roovery der geestelvke goederen door den staet. Had de geestelykheyd hare góederen mogen behouden, den staet zou geenên cent aen de priesters moeten betalen. Ook heeft art. 117 ouzer constitutie zulks voorzien. Als er in de nationale vergadering van 1789 (2 november) beraedslaegd was over de verkooping der geestelvke goe deren, deed Mirabeau den volgenden voorstel «1" Dat al de geestelyke goederen ter beschikking zyn van den staet, onder voorwaerde en last dat dezen behoorlyk <i zal voorzien in de onkosten van den godsdienst, tn 't onder- houd van deszclfs bedienaers en in de verzachting van <i 't lot der armen 2° Dat in de schikkingen te nemen voor de geestelyken, het traktement van de pastors niet minder zyn mag dan 1200 fr. onbegrepen de huysvesting en hoven er van afhangende. Dezen voorstel wierd aengenomen met 5«S stemmen tegen !M6. (Gazette Nationale ot Monileur unioersel van 2-5 november 1789, N° 82, bladz. 555 van boekdeel I der verzameling van den Monileur.) Dezen oflicielen akt is klaer en duydelyk de voorwaerde van inslikking der geestelvke goederen'is dat den staet de priesters MOET onderhouden, dat hy er in regt en geweten toe verpligl is. Dezen akt stopt den bek aen al die vryhevds- moorders en priestershalers, die de geesielvken op "den 7,elfden rang willen stellen der burgerlyke ambtenaers en van dezelve slaven van 't gouvernement zouden willen maken. Het is met dit inzigt dat wy deze oude documenten aenhalen Opdat alle waerlieydsvrienden zouden kunnen antwoorden aen liberale herbergpilaren en snoode lasteraers die er ex professo op uyt zyn om al waer zy konnen de priesters hatelyk te maken Wy nemen liet volgende verslag uyt den Anttoerpenaer Ten vyf uren stonden de Schermers- Gerard-en omberende stralen opgepropt van de nieuwsgierigen, maer alles was rustig. Omtrent halver zes worden de poorten geopend. De zael word stormenderhand ingenomen op dry tollens zyn al de plaetsen tot den uylenbak toe bezet door het publiek. Het bureel is op het tooneel geplactsl en omringd van zitbanken die spoedig worden ingenomen. De gazettiers zitten in '1 orkestdaer zyn, buyten die der stad een aenlal snelschryvers van de provincie en zelfs uyl den riem den wy zien den correspondent der Koelnische Zeituhg. In 't publiek zyn ook veel vremdelingenmen schat de menHe op 6 a 7000 mail. 5 Ten 6 uren treed het bureel op. (Handgeklap). M. d'Hane de Steenliuyse, voorzitter opent do zitting. M. A. Geelhand leest het proces-verbael der meeting van 't july. Aengenomen. 91. Jan Van Ryswyck, namens het komiteyt verzoekt dringend zyne medeburgers zich aen geene Slraettoóneelen over te leve ren, en verklaert dat het bureel niet in slaet voor wat er ooi, buyten het lokael der meeting mag gebeuren. (Toejuyehingen.) 91. d'Hane de Steenhuyse geeft verslag over de wending der zaken sedert de laetste meeling. Ily zegt dat er moet gekozen worden en verzoekt al wie kandidaten voor te stellen hecl'l deze aen 'l bureel inede te deelen. (Bravos en handgeklap.) 91. den Voorzitter. Het woord is aen den heer Harry Peters (Toejuyehingen. Den spreker verseliynt op het gestoelte onder een eenparig en aenhoudend handgeklap.) 91. Harry Peters. (In't vlaemsch.) Ik heli het woord gevrae"d op het tweede punt der dagorde, om de onthouding fe onder steunen. (bravos.) Den heer Peters ontwikkelt in eene krachtige redevoering welke op grondige redens rust, zyn gedacht; hy word eiken oogenblik onderbroken door de donderende toejuyehingen des publieks. Wy, alsook het bestuer van de meeting cn een cr00'i gedeelte der oenschouwers, waren geheel voor het c-edaetu van den heer Peters doch onvoorziene omstandigheden hebben eene andere meening doen opvatten. lu alle geval blyfl de redevoering van den heer Peters onze toejuyehingen behouden, en wy achten het zoo verdienstelyk dat wy in een volgend nummer er zuilen op terug komen. Wy kunnen evenwel niet nalaten reeds hier het oordeel mede le deelen van den lieer Peters over het gedrag van den heer Loos onzen dQClrinairen burgemeester. Het zy my nu toegelaten een woord te zeggen van eene pro klamalie, gisteren op een groot aenlal exemplairen aengeplakt en waervan de bevolking van Antwerpen het papier, de druk- en plakkost'en heeft betaeld. (Gelach en handgeklap.-) ik aenzie deze proklamatie als eene uytdaging en eene uit scheiding legen de eervolle mannen die hiér aen 't bureel zitten en welke met zoo veel moed, zelfopoffering en wcerdrélievd de belangen van onze duerbare stad ter herte nemen, dan hunne beschuldigers er hebber, aen den dag gelegd om limine poogiireeu te verlammen. Zult gy die onbelamelyke aentygingen zonder prolestatie laten doorgaen (Van allé zydeu Neen neen hou hou Ook heb ik oen verslag van den gemeenieraed gehoord en gy weet het reeds door de dagbladen, dat zich iemand in'die

De Denderbode | 1862 | | pagina 1