ZONDAG 4 JANUARY 1865. ZEVENTIENDEN JAEHGANG —NU 853. Vertrekuren nvt de Statie Aelst 1VAER G FRANKS 'S JAEIïS. Vertrekuren uvt verschillige Statiën. AELST, den 5 January 1865. DE SLECHTE DRUKPERS. Herderlyken Brief Slotrede Wetsontwerp over de Militie. Qencierm. 5-20 8-25 11-55 12-35 3-15 6-20 0-00 Gend, Brugge, Ostende 0-00-8-25-12-35 Lokeren 5-20 8-25 11-55 12-35 6-20. jj 3--15-6-201« kl«s langs Dendermonde. Brussel 8-05 O-O 12-15 3-00 5-45 8-45 0-00 2 Kortrvk, Rlouscroen, Rvssel (langs Lede) 6-30 Mfcch. Bru*. Antw. 5-20 9-25 12-35 3-15 6-20 8-25— 12-35- 3-156-20. Leuv ThienLuyk 5-20 8-2512-35 3-15 6-20 8 Doornyk, Rvssel (langs Alh 7-45—5-35—0-00 Verv LandStTruyën,5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 Nin. Geernrdsl). Ath, 7-55 2-50 5-35 8-35. Gend 6-45—8-25—42-35—3-15—6-20—0-00 rg Bergen, Quievrsin7-55 0-00—2-50—5-35 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikoloes, Loke»en, Gend. 6-30 8-30 10-30 3-00 0-30 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antwerpen. 6-20 9-00 10-20 2-3 6-15 0-00. Te I.kob staen al de konvovs. Te idecem staen deze vertrekkende van Ath 6-40 0-00 10-10 4-30 7-25 en deze vertrekkende van Denderleeuw al.de convoys. Staen te CYSEGEM stil al de konvovs uytgenomen dezen vertrekkende van Aelst O-OO des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbergen de vertrekken uvt Ath 6-40 10-10 's niorg. 4-30 en O-OO 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20's morg. 3-15 6-05 en 9-00 des avonds. VAN LOKEREN NAF.R Dendermonde, Aelst 7-00 12-20 3-10 7-45»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 7-00 12-20 -3-100-0. VAN AT» NAF.l; Geernerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-104-30 0-00. Lessen. Geernerdsbergen Ninove, Aelst, 6-300-0010-104-30—0-00. Brussel (langs Denderleeuw) 6-4010-1f - 4-30 7-25. Gend, Brugge, Ostende 6-40 (langs Lede.) 10-10 4-30 7-25 VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 6-00 8-00—naer Aelst,—7-15 11-30 2-10 5-00 5-"0 8-00. VAN KRUSSfL NAER Aels'., Gend 6-15 7-35 11-45 2-25 3-40 5-30 8-10. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-25 5-30 0-(.0. VAN DENDERMONDE NAER Brussel fl. Aelst) 5-45 9-00, 12-55 3-40 6-45 (I. Mech.) 5-45 9-00 12-55 3-40 6-45. Aelst, 7-25 7-55 12-05 2-30 5-15 81 c— 0-00 DEN DENDERBODE Slgr den Aposlolyken Pro-Vicaris van 'i Groot Hertogdom Luxemburg liceft," over eenige dagen, tegeu de slechte drukpers eenen herderlyken brief uytgevéerdigd, waerin liy de Catholyken verniaent over de gevaren .die de lezing van goddelooze'nieuwsbladen oplevert. Den hoogweerden Prelaet noemt maer vlakaf de nieuwsbladen welke meest gevaeriyk zyn en onder andere Den SIÈCLE van Parvs, de 1NDÉPENDANCE BELGE en den CODRIUER van liet hertogdom Luxemburg. Al de verdervende leerstelsels dezer dagbladen aen te klagen, errinnert den herderlyken brief de pligten welke den godsdienst ons oplegt van namelyk dergelyke lezingen te vlugten en in geencr voege aen de verspreydiog dier schriften mede te werken. De schryvers dier bladen, zegt Mgr den Pro-Vicaris, moeten aenzien worden als ketters, als gevaerlyke vyanden van den Catholyken godsdienst, nn voegt er by dat deze welke voortgaen die dagbladen, door hunne inschryving of op alle andere wyze, te onder steunen, de groote verantwoordelykheyd op zich trekken van veroordeelde werken te helpen verspreyden en de straffen inloopen der gene welke zich met de booz.en ver- Voegen om de H. Kerk, de leering van Christus en de goede •'.eden te bestryden, met hel rampzalig inzigt van 't volk het geloof zvner voorouders te ontrukken. Den maetregel van den Pro-Vicaris van Luxemburg is overal wel onthaeld men gevoelt hoe noodzakelyk het is dat het geestelyk gezag zich uvte over het gevaer dat de slechte drukpers oplevert en over het kwaed dat zy aen de Catholyken toebrengt welke zich, door hare slechte leer stelsels, hare lasterende aentygingen tegen den godsdienst en deszelfs bedienaers, laten misleyden. Wy vernemen dat de inschryvers van den Courrier du Luxembourg hunne diepe erkentenis aen den hoogweerden Pro-Vicaris op de meest beduydende wyze hebben betuvgd, en hunne inschrv- vingen hebben ingetrokken. Zoo verre is 't uytwerksel van dezen herderlyken brief gegaen, dat gezegd dagblad, den Courrier, eene prolestatie heeft gedrukt over zyne ver- kleefdlieyd en over zynen eerbied aen en voor de gods dienstige" gevoelens van 't volk, en dat liv zelfs de verant woordelykheyd verstoot van de goddelooze arlixels die de kerkeiyke veroordeeling uytgelokt hebben, zeggende dat zy 't werk van de redactie niet waren en, btiylen hare wete, in den Courrier verschenen zyn. Dit hewyst dat, als de geeslêlvke overheyd doorspreekt, de volksverleiders toch nog vreezen. Dat vele Belgen, welke die liberale goddelooze gazetten lezer, en helpen onder steunen, hier leeren welke hunne pligten 'zyn. Ziet hier eenige zinsneden nvt gezegden <c De dagbladpers is, in de handen der- goddeloozen, een der gevaerlykste middelen om het Catholyk geloof, de zedelykheyd en alle kennis van deugd en regiveerdigheyd, in den geest en 't herte, hunner medeburgers, te ver ft nietigen, om grond- en leerstelsels te verspreyden die niet anders doen dan de slechte driften vleyën, en om allengskens de grondzuylen van het Christianismus en der maetschappelyke samenleving te ondermynen. Hoe min kennis en geweten den sehryver van zulk blad bezit, hoe meer hv, door de leugehlael en de belediging, er in gelukt dit blad aentrekkelyk te maken voor den genieenen smaek. Dergelyk blad word, in de handen der boozen volgens de uvtdrukking der H. Schrifluer, eenen spreekstoel van verpesting, (Ps. I. 1.)- uytwazemende eene lucht van leugen en achterklap, ontëerende wat eerbiedweerdigst is en, by voorkeur, mishandelende wat minst bekwaem is zich te verdedigen. Daerom, Catholyken, is 't uwe pligt uwe ooren en a huyzen te sluyten aen die stemmen van bekoring, en nog meer van ze door abonnementen niet te ondersteunen enz. enz. Ik heb nu myne pligt gekweten, kwvt nu ook de uwe en verwydert van nwe huyzen- die goddelooze bladen alsmede alle andere verderflyke schriften en boeken. Dezen die liet niet zal doen zal zich eens niet konnen verschoonen en my beschuldigen voor Gods reglei'sloel dat ik hem niet gewaerschouwd heb. Gelyk wy liooger zegden, heeft dezen herderlyken brief oVeral een ontzaggeJyk uytwerksel gehad de goede druk pers heeft, met reden, aen die gegrondde als welgepastte ver muni u gen toegej u v.e h t En inderdaed, wie kan miskennen dat de liberale ma- Qonnjeke drukpers, .op dit oogenblik, niet handelt met eene duyvelsehe stonlmoedigheyd, wie ziet er niet dat zv noch paei noch perk meer kent aen hare aanrandingen en schand vlekkingen tegen en van alles wat hevlig en eerbiedweèrdig is, en dit alles en altyd met inzigt van den Catholyken godsdienst in het slvk te versmachten, gelyk eené schand- brok van den ma^onnieken haspel openlyk heeft durven seh ry ven. Het is dus klaer en onbetwistelyk dat de Catholyken, die abonnementen nemen aen bladen gelyk de Indépendance en nog vele andere magonnieke gazetten, zoo dagelyksche als wekelyksche, in diepe dwaling verkeeren en vry weg mogen beschuldigd worden van de Kerk- en Godsdienst vervolgers te helpen in de rampzalige taek die deze voor den duyvel volbrengen. Indien wy regtzinniglyk het geloof aen de Belgen willen behouden, wy allen, Catholyken, moeten samenspannen elkander verstaen en eensgezind wezen om de slechte dag- en weekbladen te verstooten en eene algemeene bescherming te verleenen aen de goede drukpers, die zoo nrenigmael voor 't goed vervolgd, ver drukt en veroordeeld word. Het wetsontwerp van hervorming der mililiewetten komt uyt gedeeld te worden. Een der voornaamste kapittels van dit vertoog betreft de samenstelling van het leger. Deze belangwekkende ■kwestie heeft random haer veel theoriëi) doen geboren worden. Twee stelsels zyn vooruytgestoken geworden tot vervanging der wyzeop dewelke den tegenwoordigen samenstel onzer krygsmagt bewerkt word. Het eerste beslaet in de uytsluylelyke inrigling van een leger van vcywiUigershet tweede stelsel is dat der schadeloosstelling, '1 welk bestaet in het vermogen van zich vry te koopeD, door aen het gouvernement 't zy eene vaste som 'l zy eene verandérlyke som te betalen, en die" het dubbel voordeel zou opleveren van ter beschikking van den Slael aenzienlyke gelden te stellen, en te voorzien in de misbruyken der vervanging. Eene eerste kwestie beeft zich voorgedaën by het onderzoek van M. den minister van binnenlandsehe zaken, namelyk die van te weten of de vrykooping moet geschieden vóór de loting. In dit geval, zouden de rcklamatiën der miliciens moeten onder zocht. worden acluereenvolgendlyk eerst door de militieraden, vervolgens door de bestendige deputation, en eyndelyk door het hof van Cassatie. Heden dat de militieraden maer zetelen na de loling, moet luin onderzoek geschieden over 20,000 mannen alsdan zoude het geschieden over 43,000. üe werkingen voor de ligting der militie zouden elk jaer al niet minder dan 6 of 7 maenden tyds vereyschen. Hadde de loting plaels na dat het regt van vrykooping zou uytgeoefend geweest zyn, en na aftrok van de vrygekoebten, men zou de ongelukkige Kansen vermeerderen voor de jonge lingen die zich niet kunnen afkoopen, en men zou oen iedere klas 3400 militiens meer moeten vragen. Met de afkoop.ing vóór de loting, zou het konlingent gevormd zyn uyt 10,000 militiens den ryken, wel is waer, zou hel regt om zich vry te koopen duerder betalen, maer zynen plaatsvervanger zou den armen milicien zyn, die dwangshalve zou moeten opgaen. Eene wet die zulk eenen regel zou bekrachtigen, zou niet alleenlvk onregtveerdig, .maer ook lialelyl; wezen. De loting plaets hebbende tusschen mannen die reeds be kwaem lot. den dienst verklaerd zyn, wat zou meil doen met de uvtgestelden welkers vryslelling niet zou behouden geweest zyn Men zoude moeten afzien van de voordeden welke iedere ligting trekt uyt het nieuw onderzoek dei' miliciens. Nu. dit onderzoek gééft gemiddeld 1000 mannen per jaèr. Om dit verlies te vergoeden, zou er niet anders overblyven dan nog te gacn putten aen de bron der oproepen, met gevaer van ze eyndelyk uyt te putten. "indien men het stelsel dat men komt open te leggen moet veroordeelen, is het ook zoo met de vrykooping geschiedende na de loting Met do vrykooping na de loling, moet men de leemten in iiet konlingent gelaten aenvullen anders dan door het oproepen van miliciens m dees punt ligt de groote nioeyelykhcyd. Hoe zal men het regt van zich vry te koopen kunnen beperken? Den eiken jaer vastgcslelden prys is aengeduyd geweest als het doelwit kunnende bercyken. De bepley'ting heeft weihacst de ongenoegzaemheyd van dien middel doen uytschyncn. Menmagvreezcn.dat, onder een bestuer gelyk het onze, liet gouvernement inyloecjpi) zni te ondergaei) hebben tegen de welke de wet het niet voldoendelvk zoude gewapend hebben verders, indien den prys der vrykooping vastgesteld is op een tydstip dat niets de mogelykheyd van eenen aenslaenden oorlog doet voor zien, en dat eensklaps de gebeurtenissen komen te verzwaren, dan zal liet getal vrykoopingen vermeerderen in de evenredig-' beyd des gevaers geene vrywtlligérs zullen zich komen acn- bicden, en het land zal gebrek lyden aen soldaten juyst op liet oogenblik dat liet dezelve meest zal noödig hebben. De statistiek wyst ons uyt dat, onder het. beheer der tegen woordig hestaende-vvelten, er elk jaer, op 10,000 opgerocpencn, er 2400 plaetsvervangers of nummerwisselaers zvn. Van eenen anderen kant, hel getal vrvwilligers is van 7 lot 800. De wet zou dus maer het regt van zich van den krygsdienst af te koopen, verleenen aen het derde deel der genen die er de noodzakelvk- heyd van gevoelen. Voor de oogen der meerderheyd, het regt van plaets vervanging, eens aengenomen, is wezen Llyk een. Het gewoon iyk zeggen men mag geene twee malen en twee gewigtcn hel/ben, is de zekerste en krachtigste uytdrnkkiug dier eenheyd. in dit regt verschillen of graden brengen, dit ware eygenllyk het voorregt er in voeren, en, in onze zeden, beteekent het woord voorregt zoo veel als onregtveerdiglieyd. Nu, onder de 2400 jongelingen die wenschen in den schoot hunner familie te blvven, zoude men 7 tot 800 bevoorregte ma ken de anderen zouden verstooten worden. En dan nog, wie zyn de bevoorregte Het zyn de ryksleh. Nog meer. Indien het gebeurde dat er 2400 vragen tot vry kooping moesten zyn, iets wat ten tyde van grooten voorspoed zeker niet onmogelyk is, dan zou men voor de volgende jaren den prys bovenmatig moeten verhoogen, ja ontoegankelyk voor de grootste fortuynen, want er zou al niet min ol meer kwestie zyn van het vrykoopingsregt voor 3 jaren op te schorsen, en zulks uyt eerbied om het evenwigt te herstellen 1 De overwegingen die voorgaen zvn de opsomming van de redelwislingen en studiën der kommissie diesaengaende. Zy hebben het gouvernement tot de overluyging geleyd dal, hoe meer men de kwestie der vrykooping ontroert, hoe meer de gebreken van dit stelsel zigtbaer en menigvuldiger worden. Hel ware niet mogelvk het by ons binnen te voeren dan ten pryze van zeer zware "lasten en hoog schreeuwende onregtveerdig- heden alle de klassen zouden gekrenkt wezen, en de lagere klassen nog meer dan de andere. De kommissie is voor die nienwigheyd teruggeweken en het stelsel der vrykooping heeft zy verworpen. Een der kapittels van het verloog der beweegredens dat ook levendig de aendachl moet boeven, is helgene dal de instelling van lvfrenlen ten voordeele der militairen instelt. De kommissie stelt voor aen eiken milicien 400 fr. schadeloo: - 'stelling per jaer aénwezigheyd in het korps te geven. Den mili cien zou er de negen tiénden van krygen op het oogenblik zyn< r verzending met onbepaeld verlof, en hel overige tiende by zyne bepaelde vrystelling. Om te voorzien in die vergoedingen, stelt de kommissie voor een byzonder fonds in te stéllen, dat samengesteld zou geweest zyn •1° Uyl de stortingen, vóór de loting gevergd van dejongehn-' gen die het regt om zich te doen vervangen zouden willen ge nieten, ie weten a. 200 fr. van degenen die er de verklaring zullen van doen voor february. b. 500 fr. van degenen die deze verklaring zouden doen na 20 february. Daer zou eene som van 200 fr. geeyscht worden van degenen die, na eene lydelyke vryslelling bekomen te hebben, daerna voorden krygsdienst zouden worden aengeduyd. 2° Uyt.de' opbrengst der kotisaliën, op te leggen aen dc ver mogende familiëh der ingeschrevenen die een .nummer zouden trekken-dal hen vrymaekt of die voer goed zouden vrygcmaeia worden. Die konlisatiën, bepaeld op 50 fr. onverandcrlyk voor elke goede familie, zouden verdeeld worden door eenen raed samen gesteld uyt den arrondissemcnls-kommissaiis en uyt vier leden der schepenen-kollegien van hel ressort. 3° Uyt een hulpgeld van den Staet, waerby zouden gevoegd worden de stortingen der vervangene miliciens, om zïcii vry "te maken van de verantwoordighcyd def vervanging, welke stol lingen thans ten deele gebeuren ten voordeele der schatkist. Dit stelsel ontmoet eenen hevigen tegenstand in het kabinet, '1 welk aen dc Kamer voorstelt, te rekenen van den ouderdom van 55 jaren, eene lyfrent van 150 franks te verzekeren aen eiken milicien, die zynen diensltyd zal volevndigd bobben. Den Koning zou op eene volstrekte of voorwaerdelvke wyze de miliciens kunnen ontheffen van liet verlies hunner regten op hel bekomen der renten. Volgens onze wetgeving op dc militaire pensioenen, alle ver- oordeelmg van eenen onteerenden aerd sleept na zich de op schorsing van het genot der pensioenen, lot dal dc straffe is uyt- gedaen. Het wetsontwerp bevat in zyn art. 90 eene soortgelyke schikking in wal de iyfrenten betrelt.

De Denderbode | 1863 | | pagina 1