ZONDAG It JANUARY 1863. ZEVENTIENDEN JAERGANG - W 851. Vertrekuren uyt de Statie Aelst NAER: -- 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschiilige Statiën. AELST, den 10 January 1865. HET ATHOLYK VERBOND. Leest en overweegt Op dan, Belgen LIVERALISMUS. L.,ker«n 5 20 8-25 (1-55 12-35 6-20. Brussel 8-05 0-0 12-15 3-00 5-45 8-45 0 00 Meelt. Brus. Aulw.5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 l.eiiv Thien Luyk 5-2 8-25 12-35 3-15 6-20 V«rv Land SiTrnvêu.5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 Gei.ri 6-45-8-25-12-35-3-15-6-20—9-00 mu, v. -8-25- 12-35 3-15 -6-20 1° klas langs Dendermonde. Kortrvk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 6-S0 8-25— 12-35- 3-156-20 Doornyk, Rvssel (langs Ath 7-455-35- (KM) Nin. Geerardsb. Ath, 7-55 2-50 5-35 8-35. Bergen, Qnievrain 7-550 00— 2-505-35 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Loke^en, (lend. 6-30 8-30 10-30 3-0c 6-30 0-00. VAN GEND SAER Lokereo, St-Nitola. s, Aulweipeu. 6-20 9-l'U 10-20 2-3 6-15 0-00. T» n.™ al tie konvovs. - Te idixem Sla.-., .Ie,.- mekkende van Ath 6-40 - U-OÜ iO-10 4-30 7-25 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys, baan te evsEttEM stil al de konsoys „ytgcm,men delen vertrekkende v an Aelst 0 00 des moreens en 0-00 avonds en van Dendermonde ten 0-00 s moreens en 0-00 's avonds. Slaen te SAdTBERCE» de vertrekken uyt Ath 6-40 10-10 's merg. 4-30 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8 20'smorg. 3-15 6-05 en 0-00 des avonds. CÜIQÜE SOUU. VAN LOKER KW NAEK Dendermonde,.Aelst 7-00 12-21) 3-10 7-45 »-». NinoviGeerardsbergen, Ath 7-00 12-20 - 3-1')0-0. VAN ATM NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-10— 4-30ö-GO. Lessen Geeratirdsbergen Muov%, Aelst, 6-30O-OO10-104-30—0-O0. Brussel (langs Denderleeuw) 6-4010-K - 4-3U 7-25. Gtu.d, Brugge, Oslende 6-40 (langs Lede.) 10-lU 4 30 7-25 VAN «END NAER Audenaerde, 6-45 9-30 6-1)0 8-00—naer Aelst,-7-15 11-30 2-10 5-00 5-S0 8-00. VAN ERDSS'L NAER Aelst, (lend 6-15 7-35 11-45 2-25 3 4o 5-30 8-10. Ninove, Gecraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) .-35 2-25 5-30 0-(.0. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (I. Aelst) 5-45 9-00, 12-53 3-40 6 45 (1. M- ch.) 5-45 9-00 12-55 3-40 6-45. Aelst. 7-23 - 7-55 12-05 2-30 5-15 8 lu: 0-90 DEN DENDERBODE Volgens de brusselsche gazetten, hebben de Catholyken eyndefjk de dringende nood/.akelykhëyd gevoeld zich in ab-emeen genootschap op te vormen en hierin de Catho lyken van Duylschland na te volgen, om zich onderling le verstaen nopens de middelen ter bestryding der rnaconmeke secte, die dag en nacht werkt en alles aenwend om de Belgen onder het jok der schandigste slaverny te doen bukken, hun den laetsten druppel merg uyt te zuygen en ze dan eyndelyk in 't modder dier goddelooze verbeesting te storten, waerin de sectarisseu zich wentelen gelyk d'onredelyke dieren. Hetgeen wy, sedert jaren, voorzegd hebben, is eyndelyk verwezenlyktde maQonnieke secte beeft het masker alge worpen, zy toont zich thans by klaren dage, omdat zy denkt dat het algemeen verderf reeds ver genoeg gevoorderd is. De straten van Brussel hebben immers getuvge geweest van de schandelykste uyllartingen en snoodste goddeloos heden by de begraving van den ongelukkigen Verbaegen. Als men zulke verregaende ergerende feyten in de slraten eeuer hoofdstad van een Catholyke land ziet, en als men daerby de goedkeurende medewerking van het bestuer overweegt, dan is 't hoogst tyd dat er eene magtige, eene onbeschroomde, eene algpméene terugwerking ingerigt worde. Nog uytstellen, nog vertoeven, nog achleruytdeynzen word eenen dobbelen misslag, ja, zelfs eene tweede open bare misdaed van gedoog voor de schandakten eener gods- hatende en zedebedervende secte, eene soort van mede- pligtigbeyd, welke aen 't Belgisch volk, in 't algemeen, zou aen»erekend worden en van welke het zich noch voor God, noch voor 't vaderland, noch voor de geschiedenis zouden konnen verontschuldigen. Het zy dus vastgesteld geene aerselingen meer, geene dwaze en kinderachtige vrees meer, geene omwegen, geene overeenkomsten meer met de party der lands- volks- en godsdienslverdrukkers, want den toestand der Catholyken is van nu af in Kelgién zoodanig geworden, dat hy niet meer uythoudelyk is en dat wy welhaest aen handen en voeten gebonden, voor de secta- rissen zullen geworpen worden, die ons niet alleen zullen schoppen en mishandelen, maer ons nog bovendien be schimpend zullen uyllagchén, omdat wy ons zoo gedwee en lafhertig de maconnieke kelens hebben laten aeiidoen, dan zelfs wanneer wy in overgroote meerderheyd waren en in siaet om die party te verpletteren. Wy konnen bet niet genoeg zeggen, herzeggen en her halen dat de vyaiidelykhevd van bet bestuer zich legen de Catholyken in alles 'doet' gevoelen de persooulyke kwel lingen, de overweldigende, dsvingelandige en verdrukkende maetregels, de onbeschofte en stoutmoedige vryheyds- schendingen errinneren ons alle dagen de roekeloosheden der sansculotten van 1795 en de vuyge verdrukkingen van den vorst, welken de Belgen om zyne godsdienstige onver- draegzaemheyd. uyt het land geschopt hebben. Nu zien wy meer'dan oovtnoch wetten, noch vrvheden, noch gebruyken, noch constitutie, noch gevoelens van'tvolk, mets word meer geëerbiedigd, dit alles is ten prooy aen de willekeurigheden eener seclarissche party, die 't land den biel op de borst drukt en schaemteloos weg zegt Aen ons 't onderwvs, aen ons de liefdadigheyd, aen ons 't besluer, aen ons de ambten en plaetsen, aen ons het schotelken, aen ons, met een woord, de meesterschap over en in alles, en voor u, Catholyken niets, volstrekt mets ten zy den dwang van te betalen, gedurig te betalen en langsommeer te betalen. Waer is inderdaed den Catholyken, die in 't land nog tot eene openbare fonctie benoemd word Waer is den Catho- lvken. die zich in zvne plaets kan behouden als hy zyne p'rincipen niet afzweert en niet schandelyk apostaet word Waer is den ambtenaer, die nog mag of durft een Catliolyk dag- of weekblad lezen Waer is den afliangelyken bedien den. die nog durft zyne kinders ter school zenden duer waer 't hem door zyn geweten voorgeschreven word Waer is den Gatholvken die eenige gunst mag verwachten, als hy met zvnen "pastor vriend is, als hy tegen de papen niet uylvail, als hv zyne godsdienstige pligten kwyt? Waer,is, met een woord, den'Belg, die nog kan vry en vrank zyne denkwyze belyden zonder blootgesteld te zyn aen de vraek- roepcndste kwellingen en schandelykste onregtveerdig- heden Deze soort vind men in ons land niet meer, de Belgen zyn thans verdeeld in twee categoriën in verdrukkers en verdrukten, in pluymers en gepluymden, in uvtzuygers en uvtgezogenenEn ziet het naer als ge wilt en gy zult bevinden dat, van de kleynste tot de grootste liberale ambteuaers, meest allen een karakter van schimp en ver achting jegens de Catholyken aennemen de groolste suk- kelaers, gepatenteerde dommeiikken, worden hoogmoedig, stoutpretentieusvraekzuchtig en vvandig tegen de Catholyken met den oogenblik dat zy uyt een liberael ev gebroeyd zyn of met een fonctieken, hoe onbeduydend het ook zy, bekleed worden. En waerom die schandaleuse liandehvyze Om aen den afgod van den dag te behagen, om wierook te branden voor Baal, in hoop van daervoor beloond te worden, in hoop van lot een vetter plaetsken te komen of anderzins een sloksken uyt den grooten pol le krygen Ziet daer, landgenoten, hoe verre ons Belgenland, 't welk zich altvd op zyne vryheydszucht, op zyne liefde tot de onaflianglykhevd, beroemd heeft, gekomen isAls gy dit alles inziet, en wy dagen de fynsle Iiherhaters-ma?on- nieke bladen uyt ons, met grond, "te leugenslraffen, gevoelt gv dan niet wat ernstige en dringende pligten gy te kwyten iiebl Ja, dit gevoelt gv, zoo hopen wy ten minsten van de Catholïken, die nog in de liberale m'ayennieke rangen niet zyn ingelyfd en die nog verre de meerderheyd van 't land uytraaken ja, dit hopen wy van die ware godsdienst- vrvhevds- en vaderlandsvrienden, welke voor de regten van allen op de bi es slaen en moedig stryden. Ja, op en vooruyl, Belgen, want de zaek dringt meer dan ooyt. Geene y'clele klagten, geene nuttelooze zuchten, geene werklooze verontweerdigingen, daermeê zyt gy niets genaderd, 't is werken, krachtdadig en onbeschroomd werken dat ge doen moet, en dit kont gv doen met de grootste vrucht als gv vereenigd zvt. De vereeniging uwer 'krachten zal u eene sierkte geven met welke gy de vyauden van Godsdienst en Vaderland zult in 't gezigt durven zien, omdat gy de verzekering moogt eri zult hebben dat gy kont zegevieren. Wacht u Wel le luysteren naer zommige twist- stokers, baetzuchtige zielen, die, onder schyn van ver- knochlheyd aen de goede zaek, meerinaels de verdeeldbeyd in uwe rangen geworpen en uwe krachten ontzenuwd hebben. Wacht u van gehoor te geven aen die kleyngeeslige gevoelens van dit of 't geen te doen of te laten, uyt vriend schap of uyt complaisance voor dezen of genen vriend, die zich werkelyk laet vervoeren door persoonlyke, vyandige of vraekgierige inzichten tegen deze of gene die hem niet behagen, omdat zy hem al te harde waerhederi hebben voorgehouden met zulke llauwhertigheyd kont gy niets goed verrigten wyl de werkingen op voorhand verlamd of verydeld zullen wezen. liet is de EENDRAGT, eene onverbrekelvke eendragt die wy noodig hebben, daertoe moeten al onze werken streven en 't is dees princiep vari natuerlyk en gezond oordeel 't welk eerlang, in eene algemeene vergadering, tot bet inriglen van een algemeen Catliolyk genootschap, vuriglyk, zoo wy verhopen, zal gepleten worden. Wy drukken de brandende begeerte uyt opdat deze vergadering welhaest plaets hebbe en opdat den geest van eehsgezindbeyd dezelve voorzitte. Wy verlangen ook dat de vreesachtigheyd er nvt blyve, want 't spreekwoord heeft ons ten allen tvdê geleerd dat de benauwdbeyd eene slechte raedgeefster is; 't is zy die allyd tot toegevingen lieeft aengepord en die grootendeels de schuld is dat ons Catliolyk land zoo schandelyk onder de vuyge en ontberende slaverny van bet magonniek vryheydsmoordend en allesinslikkend liveraüsmus gevallen is. Wech dan met die overtollige vreesachtigheyd Wecli met den geest van tweedragt Wech met die gevoelens van kleynhertighevd Deze dwaes- heden mogen 'het hert van den Belg niet beheerschen, zyne stamvaders hebben immers die gevoelens verfoeyd, 't is den onverschrokken moed, 't is de zucht naer vrvheyd en onafhanglvklieyd, 't is de liefde lol hunnen godsdienst en hun vaderland die hun, in de geschiedenis, voorstellen als leeuwen, welke hunne vyanden, in alle worstelingen, verpletterd hebben. Volgen" wy onze voorouders naer, stellen wy den voet op den grond der worsteling met eene vaslberadene krachtdadigheyd, met eenen yzeren wil van moedig te stryden voor de heyligsle der zaken, de zaek der waerheyd en reglveerdigheyd. en wy zyn voorop verzekerd van den schilterendslen zegepraet te behalen dien men kan verhopen. Wy hebben bet zoo dikwils gezegd waerom zyn de magonnieke liberhaters stoul, onbeschoft, ondernemend en hardnekkig in hunne plannen Niet anders dan omdat de Catholyken te goed, le toe gevend, le vreesachtig en te kleynmoedig zyn. Neemt die overtollige goedbeyd, die vreesachtigheyd, die kleynmoedigheyd, die toegevendheyd weg, en verandert ze juvst in tegenstrydige hoedanigheden, wat zult gy zien Gy zult den haspel dadelyk zien aersele», kruypend worden en verbleeken dit is in den aeid van alle dwingelandige secten, dit is in de natuer van al wie, ol uyt enkele boos- hevd, of uyt zelfbelang, het kwade doet. Zulken mensch heeft de toestemming van zyn geweten niet, 't is den boozen geest die hem tot inspraek dient, »n niets is lafherliger dan den boozen geest, als hy tegenover de waerheyd en regl- veeidigheyd staet. Doordringen wy ons wel van dees grondprinciep, wy byzonderlyk Gatholvken, die uyt overtuyging en uyt pligt dé goede zaek moeten ondersteunen, tn wy zullen er hon derden min kherzienden met ons doen werken en_ daer voor bv God en voor 't Vaderland onmetelyke verdiensten verwerven. Want welen wy bet wel en vergeten wy bet nimmer, is liet glorieryk voor 1 vaderland te sterven, 't is nog glorieryker voor godsdienst en vaderland le leven te stryden en overwinnaer te wezenDit wacht u allen, Catholyken, indien gy wilt, maer als gy wilt, moet gy daedzakelyk en krachtdauiglyk willen M. Schlim, opzigter der registratie te Hasselt, is benoemd tot besluerder der registratie te Brugge. Den Echo du Luxembourg, ons deze tyding gevende, voegt er by 51. Schlim is een kind van Arlon, eenen van de jongste opzigters der domeynen. M. den kolonel Boecking, wiens benoeming tot liet 'be velhebberschap der grenadiers is aengekondigd, is een kind van liet Luxemburgsche. 51. Jadot, die van Bergen naer Brussel de funclien van besluerder der domeynen is gaen vervullen, is nog éeu kind van Luxemburg. Eyndelyk, en dit voorbeeld is nog klaerder, M. Lentz- Laurent, die ook al eene hooge bediening bekomen heelt, is een kind van het afgestane deel van Luxemburg, bloed verwant van 51. Tesch. Wv hebben reeds dikwils bemerkt dat meest al de be noemingen die den justicieminister 51. Tesch doet of wel leden zvn zyner familie of kinderen uyt liet Luxemburgsche. Die provincie levert mannen op voor alle ambten, maer byzonderlyk voor deze waeraen veel vet aen is. 51. Tesch, die ook ruvm van de trek- of opstrvkzucht aengedaen is, zal voorzeker niet moeten weerkomen om geene plaelskens genoeg aen kozyntjes en liberale vriendekens geschonken te hebben, en nog minder om geene winstgevende ambten genoeg voor zichzelven opeengehoopt te hebben. By dezen slimmcn steekt het op geen hall dozyn lunctiën, als de pypen of zuvgers maer wyd genoeg zyn en er veel mei nen keer naer zynen eygeri zak doorspoelen. Hebben is hebben, zegt 51. Tesch, en'krygen is de kunst, die dees princiep niet verslaet, kenl het grondprinciep van hel liveraüsmus niet. Maer toch maekt dien vent zich kwaed, als iemand zich veroorlooft hem le zeggen dat hy veel geld wint. Men is dan eenen onbeleefderik of impertinenterik als men dit koordeken aenraektDat is eene liverale manier om soortgelyke vraegstukken op te lossen. Het is wel met heel slim, maer 't is toch profytig, en dit laetste is 't byzon- derste voor 51. Tesch. Zuygen, trekken, opslryken, inkassen zyn al werkwoorden die byzonderlyk in zwang gekomen zyn sedert de opkomst van het zoogezegd liberalismus, bet welk, voor zvne aenkomst aen 't bestuer, zoo veel,en zoo biltere klagten tegen de klerikalen had nytgekraemd en zoo dikwils beloofd'had byna alles voor niet te doen.,... Rekenen op liberale beloften of op liet vs bouwen, komt overeen uyt.

De Denderbode | 1863 | | pagina 1