ZONDAG 18 JANUARY 1865. ZEVENTIENDEN JAERGANG - Nr 855. Vertrekuren uyt<le Statie Aelst NAER: 6 FRANKS 'SJAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. AELST, den 17 January 1865. DE WARE VRYHEYD. En vandaeg dan Wat is er noodig Benilerm. 5-20 8-25 11-55 12-35 3-1 6-20 0-00 Gend, Brugg*, Ostende 0-00 -8-25 -,12-35 Lu keren 5-20 8-23 11-55 12-35 6-20. Brussel 8-05 0-0 12-13 3-00 5-45 8-43 000 Meelt. Brus. Alliw. 5-20 S-25 12-35 3-15 6-20 Leuv Thienl.ttvk 5 2 8-25 12-35 3-15 6-20 Verv l.anri SlTrtivêu,5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 3-15 —6-20 lc klas langs Deuderraonde. Kortrvk, Mou.icroen, Kvssol (langs Lede) 6-30 8-2*5— 12-35 - 3-15 6-20. Doornyk, ltyssel (langs Ath 7-455-35 0-00 Nin.Geerardsh.Ath, 7-55 2-50 5-35 8-35. Gere' 6-45—8 25-12-35—3-15—6-20y-00 ;g Bergen, Quievrain7-55 0 00- 2-50—5-35 VAN ANTWERPEN NA ER .St-Nikolaes, Loke'on, Gend. 6-30 8-30 10-30 3-00 6-30 0-00. VAN' GEND NAER Lokeren, St-Nikolaes, Antwerpen. 6-20 9-00 10-20 2-3 6-15 O-OO. T« i.kok siaen al «Ie konvoys. Te idkcem staen deie vertrekkende van Ath 6-40 0-00 10-10 4-30 7-25 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. J-.taeii te cy.secf.oi stil al de konvoys uytgcnoiucn deten vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Siaen te Santbergen de vertrekken uyi Ath 6-40 10-10 's uiorg. 4-30 en 0-00 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8 20 's morg. 3-15 6-05 en 9-00 de» avonds. VAN LOK ER liN NAER Deudermnnde, Aelst 7-00 12-20 3-10 7-45—»-». NinoveGee ardsbergen, Ath 7 00 12-20 -3-100-0. VAN ATH KAER Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-104-30 0-00. Lessen. Geeraerdshergen Ninove, Aelst, 6-30O-tiO10-104-30—0-00. Brussel (langs Denderleeuw 6-4010-1( - 4-30 7-25. Gend, Brugge, Ostende 6-40 (langs Lede.) 10-10 4-30 7-25 VAK f.END KA ER Audenaerdc, 6-45 9-30 6-00 8-00 naer Aelst,-7-15 11-30 2-10 5-00 5-50 8-00. VAK BRUSSrL NAER Aelst, Gend 6-15 7-35 11-45 2-25 3-40 5-30 8-10. Ninove, Gecraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-25 5-30 0-00. VAK IIENDKUMONDE NAliR Brussel (I. Aelst) 5-45 9-00, 12-55 3-40 6-45 (I. 31-ch.) 5-45 9-üO 12-55 3-40 6-45. Aelst, 7-25 - 7-55 2-05 2-30 5-15 81):— 0-00 DEN DENDERBODE Deze onzer Inschryvers die hunnen "abomiementsprys voor 1862 en vroeger nog niet betaeld hebben, worden vrien- delyk verzocht zulks zoo bacst mogelyk te doen. Voor deze die géene gelegenheyd hebben zulks zelve te doen, is 't zeer gemakkelyk niet ons een Mandaet op den post toe te zenden. Het zal ons zeer aengenaem wezen, door dit middel, het grootste deel inschryvings- pryzen te ontvangen, omdat bet ons tyd, moeyte en onkosten zal doen sparen. Wy zullen er onze geëerde Inschiyvers bertelyk dankbaer over wezen. Do ware vryheyd is den grondsteen van ons politiek feestaen, den geest en de ietter onzer Grondwet. Het is de ware vryheyd die, wel verstaen en \vël toegepast, liet geluk •dei' heigisdiie natie zou moeten uvtmaken. Maer dngeinkkiglyk is er eene see te in den schoot des lands opgeslaen die de ware vryhevd niet kent, die maer alleen de vryheyd des kwaeds kent, en die, onderden schild dier valsche vryhevd, al liet kwaed doet wat haer mogelyk is, 'haren boozen en kwaedaerdigen geest overal ^oet insluypen met het uvtsluytejyk inzigt van godsdienst en staet neêr te vellen. Het is deze seete die bedrieglyk zegt dat zy alleen de ware vryhevd kent en volgt, dat de Catho- lvken niets auders willen dan liet despotismus en de siaverny Doch dit zya maer woorden voor dommerikken en gapers, <tie de waerheyd niet welen fonderscheyden van de valsch- heyd, het goed van het kwaed, en die, gelyk gefopte ma ch i ene ti, de truweelgasten blindelings gelooven en gelyk geven als deze schrvven dat de Catholyke Kerk hoogst vyahdtg is aen alle vrvheyd I Deze ellendige ligtgeloovers kennen niets van de geschiedenis, zy weten niet dal liet den Catholyken godsdienst is die op de aerde de ware vryhevd behouden heeftzy weten niet dat alle keltersche secten de menschelyke vryhevd verloochend hebben en deze "Verloochening hebben daergesteld als eene der byzon- dersle beweegredens om T Catholvk geloof te verlaten en den oorlog tegen de Koomsehe Kerk te voeren. Den vuylen artskelter Marten Luther, die den opstand in Europa begonst heeft #en den vader is van alle nieuwer- wetsche revolution, was artsvyand der vrvheyd en bewon- deraer van hot despol isrrnis. Leest zyn fameus boek over het self-arbilrc 't welk hy geschreven heeft tegen den vryën menschelyken wil die door de Kerk geleerd word, en gv zult er het klaerste en voor het protestantismus schandigste bewys van veroordeeling in vinden. Wat de leering en de akten van den artskotler Jan Calvyn betreft, deze hebben geene bewyzen noodig, elkeen weet dat dien fameusen keiler zoo onverdraogzaem, dwingelandig en vervolgend was, dat hy do menschen, welke niet dachten gelyk hy, deed ophangen of levendig verbranden. Indien wy al de secten die in de wereld verschenen zyn moesten aenhalen, wv zouden vinden dat zy allen de zelfde oriverdraegzaemheyd en de zelfde vyandelykheyd tegen de vryheyd beleden hebben. Vandaeg, dit ziet, dit ondervind iedereen de liberhaters- francmaponssecte kan bjna geenen -akt stellen, geene redevoering doengeene wet makengeene schikking nemen of alles is bezield met den geest van onverdraeg- zaemheyd, vryhevdsliaet en despolismus. Is men treflelvk, godsdienstig, eerbaer, regtveerdig, en men gaet eene plaéls, eene gunst, een regt, vragen! Wecli met zulken, is d'anl- wonrd, 't is eenen kalotin, 't is eenen kwezelaer, :t is eenen lichtbom per, eenen achleruytkruyper en nog meer andere vieren en vyven. Maer is men integendeel eenen lap, eenen kwant zonder achting, eenen schobbejak, dieer noch beenen poch graten in vind te vloeken gelyk rien ketter, des vrydags vleesch te eten, den pastor te kwellen en met een woord openbaerlyk de beest te spelen, ah dit is wat anders, zulken hebben wy noodig. word er geantwoord, zulken konnen ons dienen, omdat wy verzekerd zvn dat zv zich aen de papen niet zullen verkoopen, noch onze principen verloochenen, maer ons integendeel zullen ondersteunen en onze inzigten helpen uytvoeren. Voor hem is dus alles. Ofschoon de liberliatersfrancmaponssecte den oorlog voert schier tegen alle grondwettige vryheden, is 't echter tegen de godsdienstige vryheyd dut zy meest verbitterd is. Deze zou zv volgeern uyt onze grondwet schrabben. Dit word men gewaer aen de neygingen, aen de akten van zommige gemeentebesturen, die daedzakelyk inbreuk maken tegen bet geestelyk ge/.ag en die zoo verre gaen, dal zy alleen het besluer der kerken zouden willen onder d'lianden hebben. Wy kennen verseheydene gemeenten waer de burgerlyke magt in openbaren opstand is tegen de bisschuppeiyke met onwettiglyk eenen kerkfabriekraed aen te stellen tegenovei den wettigen racd benoemd dooi den bisschop. Het is aldus dal de libcrhalerssccte de nieuwe wetgeving vooruylloopt welke zy zal poogeu iu te voeren om de pastors den duyvel aen te doen en deze, in hunne respective kerken, te doen bukken onder de dwingelandige zweep van eenige goddelooze kwanten, die zullen willen regelen hoe veel koersen er mogen branden, hoeveel lepeltjes wierook er in 't vat zullen mogen gedaen worden, welken kasuyfel den pastor moet uendoen, wat ucr de mis moet beginnen, wat ucr en boe lang den pastor moet in den biechtstoel zitten, en die hem misschien zullen willen voorspellen wat hy mag preken en Wal hy moet stilr.wygend voorhvgaen I Men verzekert dat die nieuwe wetgeving den koning is aangeboden maer dal hy ze niet wilt bekrachtigen. Doch de tuyt der liherhaters-iniriguen is ïiooyt afgesponnen, er blyft toch altyd een endeken over om in tyd van nood gebruykt-te worden. Nu, wy vernemen, door een blad, dat dit ontwerp van nieuwe wetgeving op de kerkfabrieken aen bet advies der gemeenteraden gaet onderworpen worden en dat, gewapend met de goedkeuring dezer inetslen, de ministers aen den koning zullen poogen op te vyzen dat dit ontwerp populaire is Men gevoelt hoe arglistig dit volksken te werk gaetals men andere gedachteu wilde liooren over een wetsontwerp, dat met de zaken der Kerk betrek heeft, 't is aen de burgemeesters niet dat men heeft raed te vragen, maer wel aen de bisschoppen die alleen bevoegd en de eerste en voornaemste verdedigers zyn der geestelvke magt. Docli de seclarissen lachen wel met de belamelyklieyd en met de pligten, zv gaen voomyl en 't is hun genoeg ais zy maer de geestelvke magt in Belgiën konnen kortvlerken eii ze onder het despolismus hunner kliek doen bukken. Dezen schandmaetregel zal dus aen de Catholyken eene vryheyd ontrooven die hun volkomentlyk door de grondwet gewaerborgd is. Het is de onafhanglvkheyd der gceslelyke jurisdictie, de onafhanglvkheyd der 'kerk' die de secte wilt treffen en aldus van de Catholyken slaven maken, ze buyten de gemeene wet stellen. Zal dit gebeuren Ja, indien er geenen krachtdadigen wederstand geboden word, indien liet groot Catholvk ge nootschap, waervan wv in ons laetste N' spraken, zich niet verhaast tot stand te komen en geene magtige wettige muelregels neemt om die ontworpene overweldiging te verydeien Het is van de onontbeerlvkste en dringendste noodzake- lykheyd dat de Kerk eene wetgevende en bestuerlyke magt bezilte, om 't order en de regeltucht in haren schoot te bewaren. Die magt moet onafïianglvk wezen van alle lyde- Ivk gezag. Dit is een onvervremdbaër regt dal de Kerk van God zelf ontvangen heeft en dat de menschen haer noch konnen r.ocli mogen ontnemen. Dit regt poogen te vernie tigen, gelyk de maponnieke seclarissen van zin zyn, is regtstreeks de vryhevd der eerediensten vernietigen en by gevolg roekeloos de constitutie verscheuren. Nu, den koning heelt gezworen de constitutie ganscli en geheel ongeschonden te bewaren, dit is eene voorwaerde geweest van zyne aenveerding tot den troon, zonder die voorwaerde, zou het nationael kongres hem nimmer als koning gewild hebben. Als nu de liberhaters maponnieke secte, legen ty en wind, despoliekelyk en op eene dwingelandige wvze voortdurend de constitutie wilt blvven schenden oi' voor de Catholyken gansch krachteloos en zonder uytwcrksel maken, byzon- derlyk in wat de godsdienstige vryheden betrefthet Algemeen Catholvk Genootschap, 't welk zou samengesteld zyn uyt meestal de invloedhebbende Catholyken van geheel 't land, zou zich zelf tot den koning wenden om die grond- wetverkrachling aen te klagen en legen de handelwyze zyner ministers kiachtdadiglyk te protesteren. By deze enkele aenklagl of prolestatie zou het Genoot schap zich niet bepalen liet zou vertakkingen hebben iu alle steden en dorpen van geheel 't land, en deze vertak kingen zouden met duyzende eerbiedige maer dringende en krachtvolle prolestaticn insgelyks naer den koning zenden, dit wel om de zelfde principen Ie ondersteunen. Men zal ons zeggen de mapomiiokc liberhaters zouden het zelve doen, zy ook zouden niet ten achter blyven om by den koning hel tegenstrvdige te vragen. Maer li'un getal zou oneyndig minder wezen dan dit der Calholvken, en, daer door zelfs, zou den koning klaer zien en begrypen wat de meerderheyd des lands begeert. De constitutie' zon dan geene enkele papiervodde meer konnen wezen, want den vorst zou gedwongen zyn naer de meerderheyd des lands te luysleren En dan, als de kiezingen zouden nakend wezen, zou het Genootschap zyne vleugels over g'heel 't land uytspreyden en, by miduel zyner vertakkingen in alle dorpen'en steden, wetgevers naer de kamer sturen die cas zouden maken van den eed van getrouwiglieyd diep zy aen de Constitutie en aen al derzelvei vryheden geztvoren hebben. Wy zouden eens willen zien of liet ryk van den mapon- nieken afgod lang zou duren, indien dees Calholyk Genoot schap wel ingerigt, wel besluerd en met ware Constilution- ncle principen bezield, kructitdadiglvk en onbeschroomd Ie werke ging en vooral zyne yastberadenlicyd zou laten kennen van geenen dtivm toegeving, geenen deu minsten afstand zyner regten 011 vryheden meer te doen, maer integendeel dezelve te verdedigen pro arts el focis, unguitms et rostra, dit is te zeggen tegen alle overweldigers die, desnoods, een allerniagtigste tegengeweld ramden ontmoe ten, indien zy nogoovt de seiiandakten van brutael geweld en eerlooze schelmeryën der maenri mey 18S7 durfden hei beginnen. Ah Catholyke landgenoten, wist gy, begreept gy hoe Sterk gy zyt, wist gy wat gy zond konnen te weeg brengen als gy kraclildadiglyk zoud willen, gy zond geen oogenblik meer die walgelyke en ontberende kalkoenzweep vreezen, waermeê een liandvolleken stouterikken u thans 7.00 onbe- seliacmd voortdryven 't is omdat gy te goed, te vreedzaém, te toegevend zyt dat de seclarissen 11 zoo onwoordiglyk durven behandelen. Impunitas peccandi illecebra, de sirafj'c- loosheyd is een aenloksel tot meerdere boushevd, en 't is de waerheyd van dees spreekwoord dat de liberhaters- truweelgaslen zich zelve toepassen, en onderlusschen slikken zy al de goede brokken in, zy vetten zich, ten uwen koste, en boven dit alles werken zy ongehinderd aen de vernieti ging van uwen godsdienst, van uwe grondwet, van uwe vryheden, die van Belgién 't gelukkigste land der derde zouden moeten maken. Nog eens, Catholyke landgenoten, op en vooruytniet langer meer gewacht, nimmer geslapen. Nu is 't liog tvd, maer 't is te vreezen rlnt het eerlang zal te late zyn, als gv zult moeten bukken onder den last van liet niaponniek despolismus, waer bet land met reuzenschreden naer toe snelt. Komt gy daer, en gy zult er komen, indien gy geene maetregels neemt, dan zult gy zelfs 't regt niet meer'hébben 11 te beklagen, maer gy zult gepraemd wezen uwe verdruk king in hel donker te betreuren en uw liet tgrieveud spvt zwygend te verkroppen In de Onteenigde Amerikaensclie Staten duren de Bioed- ligtingen voort. De nieuwe legerbenden worden meestal gevormd uyt arme jongens die niet weten van welk hout pylen te maken en voor eene som geld zich tol kauonnen- vloeseh verkoopen. Alzoo ziet Amerika zyne rvkdommen, vryheden, zeden, de eene rta de andere in den afgrond des burgeroorlogs verdwynen. Eene bankeroet word er onver- mydelyk. En terwyl de armoede van langsom grooter word in de steden en ten platten lande, neemt nog den oorlogs geest toe in de hooge staatkundige kringen van Noord- Amerika. Dat nu liet volk er niet in gclukke zvn verlangen om den vrede te zien teekenen, door zvne bèsluerders.le doen aennemen, en in eene wevnig afgëwvderde toekomst word bet Vereenigde ryk van Washington zoo zeer onteenigd dat het geheel van de kaert zal verdwenen en de prooy geworden zvn van een aenlal verscliillige meesters, die er bet volk in siaverny zullen dompelen, én dit welligt voor lange jaren. Ziedaer waer naer toe den oorlogsgeest gelevd altoos naer de ruien, en meermaels naer de siaverny.

De Denderbode | 1863 | | pagina 1