DE KAMER. Om zich een denkbeeld van de russische goedertierendheyd te vormen, moet men zich het woord herinneren van generael BibikolT, wien le Borodino den arm afgeschoten wierd. Ecne poolsche moeder vroeg hem genade voor haer kind De hand, waermede ik genade teeken, antwoordde hy, heb ik le Borodino gelalen Omsk is de voorriaemste slandplaels op den schrikkejyken pelgrunstogt. Hei is daer dat den veroordeelden verneemt lot welken arbeyd hy bestemd is en in welk deel van Siheriën hy zyne straffe moet ondergaen. Den angst is grootwant daer, gelyk in de hel van Danie, zvn er verscheydene kringen, in welke het lyden en de foltering irapsgewyzc aengroeyën de veroor deelden moet zich verwachten aen den arbeyd, aen de wegen, in de myn, in de stokeryen, in de fabrieken van koppcrrocsl, enz. Hier begint het derde bedryf. dal slechts met de dood van den armen banneling een cynde neemt. Er beslaet tusschen Keyzcr Napoleon en Polen eencn zekeren band welken niet kan miskend worden, lu 1834 was prins Louis op het kasteel Arenenberg, toen men hem de kroon van Polen kwam aenbicdcn, Koningin Horten se verzette er zich tegen, maer prins Louis zocht eene kroon Zonder de toestemming zyner moeder verdween by op zekeren morgen, en toen zvne moeder zulks gevvaer wierd, deed zy hem opvolgen door doktor Henry Conneau, die zyncn onafscheydharen gezel was. Langs vvaer was den prins Louis gerevsd om zich by de op roerlingen te voegen Den doktor wist het niet, maer sloeg den weg naer Ulm in. Den aziatischen cholera was in aenkomst Duytschland sidderde voor die vreeselyke ziekte en iedere stad maekte een gezondlieydskordon. Doktor Conneau was er in ge lukt, niettegenslaende die maetregets, in de stad te sluypen doch hy wierd seffens aengeliouden en voor den burgemeester gebragt. Den trouwen vriend wist niet wat aenvangen indien hy weer houden wierd, kon den prins ontsnappen, en hy verklaerde aen den burgemeester, dat hy eenen chotera-ziekm was Dat woord deed effekt ieder nam de vlugt en men dwong den geneesheer van zoo haest mogclvk de stad te verlaten. Jammer, hy had peerd, valies en hoed in den steek gelaten. Zoo kwam hy le Augsburg aen en wendde zich naei het aerts- bisdom doch wat vertrouwen ko* dien man blootshoofd en ver- waeyd als hv was inboezemen Wanhopig trad hy eene herberg in, waer hy hoorde fransch spreken en daer zat den kroon- zoeker verdiept inde lezing van een duylseh blad, boven het welk in groole letteren stond le lezen de orde heerseht le Warschau. Dry dagen nadien kwam prins Louis ie Arenenberg terug hy had nog niet gevonden wat by hoopte. NAPOLEON WIKT EN WEEGT. De Alrjemeenc Zeitung meld in eene harer laetste nummers, een nieuws dat zv zegt uyt eene allerbeste bron van Turyn geput te hebben, en dat ook daerom voor ons van het hoogste be lang is. Den. Keyzer zou aen hel gouvernement van Turyn gevraegd hebben, of, in zekere gevallen,, Italiën zou gereed zyn om met 60,000 mannen te velde le trekken, als bondgenoot van het fransche leger. Generael Cialdini, hierover geraedpleegd, heeft dacrop toe stemmend geantwoord hy verklaerde dat hy zich verbond om in zeer korten tvd het gevraegde leger op de l>een te brengen. Het nieuws van de AIgemeen e Zeitung is zeer gewigtig doch het kan ook wel een spekulatie nieuws zyn. In alle geval is het met onmogclyk, dat er iets aen den horizon broeyt. Op welk punt zal het onweêr boven Europa 'losbersten Zal hel boven Pruyssen cv Rusland zyn en dit om de verdrukte Polen Wy deelen het nieuws mede zoo als ons dit word toegezonden en wachten ter bevestiging van hetzelve nadere bengtcn af. Eergisteren is, in de kamer, de beraadslaging begonnen over de roofwet der studiebeurzen. M. Kervyn, C.itholyken nteevccr- digden, beeft den acnval legen dit ontwerp begonnen en!" "edu- rende twee uren, hecfl by er al hel hatelyke, al hm ongrondwettige, al bel OBTOgtveenlige zonneklaar van 'bewezen, liét ministerie! na deze maglige en welsprekende bepteyling, zweeg, de kopstuk ken van 'l libcralismus zwegen, de andeie liberale kalkoenen zwegen alle gelyk visscheii. Gelyk men gevoelt, was'l eenen liberalen list, zwvgen zwygen niets zegge» om door die berekende slilzwygendheyd, de beraadslaging te versmaebter. en tot de stemming it lu raptur te komen. Maer bet iiberael klieksken had zonder den weerd gerekend kt- B. Dumorlier, die de loet gerook, is opgestaan en heeft teen dien sehandigen list krachtdadiglyk geprotesteerd, zeggemdedat T land regt had lol tiylleggingen en dat de weerdMitvd dér kamer eyselue dal die djttleggingen gegeven wierriec M. Do Thcnx heeft zyne prolestotie by degc-ne va» M. Dumorlier gevoegd en geéyseüt dat 't zy eenen minister, 1 zv een lid dei meerderheyd sprake om opklaringen te geven, want dal anders handelen, de inrigting zou weren eeucr mmnztetcrim van stihwiwendhajdJ Ten anderen, die taktiek der liherhalery was iivtaekomen iemand der liberhalers had uyl de kapel geklapt en dneiweê was 'fi spel verbroddeld Dan is minister Frère mei zyne gewoonlyke stoutmoedMievd: komen vertellen dal de liberate meerderlieyd mets te antwoér- defthad nengezien de -redevoering van M.'lierwn liet wetsont werp met aenranddc. Jtahr Jl. Uimrortier hernaii» dat liet onbo- tame.lyk was liet licht in vollen dag le toedienen, dat de rede- voering van SI. Kervyn ganaclt en geheet tegen bet o-nlwern gengt was. Den voorzitter treeft dan de beraedslagi.ua lot den volgenden dag versctroven. - Elkeen gevoelt wat liet ministerieel ktteksken in 't zin heeft De omnogetykhe.ytl mgwnren.de van, zelfs met oenen schy» van «stal de wezen,ilykfr roovery des wetsenUwerps te bcilékken rekenen de lihertmters alleen op Imnq» nmcrderhevd; d-c Cirtlrt» kken zullen wot Ie redeneren, te Irewvzen en 'aonneklaer te {«krone» hekken dal hel eene wet van familierooverv is. eenen waren acnshrg tegen den oy-gendonü, eene dnvitelvke Vcrbenrin» t-.nr hyzftnder goed, de lihertiaiers, zullen ,.i'eli rlaermcd al' mei Mcmm rn hei knpsinl, van 't kliekskei. zat, op bO|iaelden tvd;, iet koor, leken vastpak ken. er mee trekken en, op' eenen keer sol en al c iiMiiisleneeleu beginneii ie. knikken eit zoodanig té bukken,, dal zy liyna de slokken Immier long znllee .ïfliyieri en lispel aal gespeeld- zyn. liet Mvn.ht Curthnqo is in T donker «^•spreien, dit is 6e zeggen dal .ie ronfwci zal gestemd worden al awesteo alle. booiaeu, vuu Ucad lol Bmssel toe, galgen woudeik. Er is mner eene hoop meer, deze dat den senaet die scliandwet zal verwerpen, en daervoor moeten do Catholyken, met de aen- slaende kiezingen, hemel en aerde bewegen om de meerderheyd in den senaet te krygen. Wy zullen op deze stof terugkeeren. Men schrvft uyt Brussel aen de Gazette de Liége Onze vrydenkers zyn onvermoeybaer in hunne ongods dienstige propagande. Zy trachten niet alleenlyk invloed uyl te oefenen op de werklieden door de lusschenkomst hunner hazen, maer wel op de persoonen die eenen zekeren rang in de samen leving bekleeden 't zy door hunne fortuyn, 't zy door hunnen officiclen toestand, om ze ir> de goddeloosheyd le doen sterven, en ingevolge ze te herooven in de ure der dood van de hulp der religie en der geeslelykheyd. Indien het vvaer is dat zy somwylen in hnnne afgryseiyke zending gelukken, 't is vvaer ook dat zy dikwils persoonen vinden die moedig aen bunnen verderflvken raed vvederstaen. M. Carlier-Dautrebande, lid van de kamer der volksvertegen woordigers, die komt te sterven, heeft onbennhertiglyk de oor willen sluyten aen de dwaze racdgevingen van sommigen zyner politieke vrienden. Krachtdadiglyk heeft hy het gedacht ver- slooten welk men hem wilde doea opvatten van als vrydonker te slcryen. Den gedeputeerden van Hoey is als goeden catholyken gestorven. Ik wil, zegde hy, sterven in vrede mét God en my gedragen naer den godsdienst myncr vaderen, van welken ik my nooyt heb afgeseheyden. M. Carlier heeft dan de laetste Sacra menten der stervenden willen ontvangen. CORRESPONDENTIE. M. en Vrieud V. A. to 0. ik vinde niets, van T geen gy zegt. Maer ik laet alles op u. Ontvangen van onzen Vriend V. A. te Antwerpen 46 franks. Duyzend bedankingen. M. Ilonoré Limpens. van Massemen-Wcstrem, leerling der Uni- versilevt van Leuven, komt zyn vierde en laetste examen als doelor in de regten, voor den grooten Jury met onderschei/ding, af le leggen. Dezen voortreffelyken jongeling heeft zyne dry vori ge examinas insgelyks met ondnsclieyding ondergaen. Den heer Lodewyk van de Kerkhove, onderpastsr te Water vliet, is benoemd tot pastor te Smetledc, Den heer F ra us Annaort, priester in het Seminarie is benoemd tot onderpastor der parochie II. Kerst, te Gend. Den Monilcur verklncri dat, ter dale van 6 maert lestleden, M. J. Van Scheerdyk, pastor te Knesselaere, door Mgr. den bis schop van Gend benoemd is tot geéstelyken kanlonalen opzigler der lagere scholen voor. de kantons Nov'ele, Somergem en Waer- schoot, in vervanging van M. v. d'Hoop ontslaggever. Den 8 dezer heeft men te Gyseghom in eenen gracht vinden liggen hel lyk van zekeren J. B Maeschalck, rondleurder, woo- nende te Meehelen. Het liehaem droeg geene leekens van geweld, iets wal doet veronderstellen dat den ongelukkigen aen eene sehielyke kwael bezweken is By koniüglyk besluyl van 14 dezer, is het kiesKollegie van Hoev byeengeroepen op 30 april, ten eynde eenen volksverte genwoordiger to kiezen, in vervanging van vvylen M. Carlier- Dautrebande. Het hof van beroep van Gend, 2e kamer, heeft zieh dyns- dag bezig gehouden met de voorziening van Jan Sehelne, i>ar- rierwaehter te Lede, wiens dienst-verzuyming op I maert lnetst- leden het ongeluk te weeg bragt die het leven koste aeu Jofv. Dc Backer en wonden aen hare revsgenoten veroorzaekte. Sehelpe was, krachtens de wet vun 43 april 4843, veroordeeld geworden tot 2 jaren gevang en 300 fr. boete. Het hof heeft.be slist dat die wet aeu het voorhandige geval niet toepasselyk was, doch heeft krachtens het strafwetboek, bovengemefdd straf behouden en onder dit opzigt het vouuis van eersten aenleg be vestigd. Er is in den arm der Schelde, te Gend tusschen de Kevzer- en St Lievenspoort, eenen schoor.en grooten steur gevangen,'door den visscher Ivo De Schepper. Dezen visch, long omtrent 7a 8 voelen, en wegende by de Sf> kilos; iU in de myn sengeboden, en is a« ngekocht door den heer Karei van Loo, vischverkooper, Nederkouter. Menigmael hoort men spreken van de groote weddingen, die scbatrykc beeren op de peenienkoerzeu doen. VYoluu, te Gend hebben twee eenvoudige burgers eene wedding gedaen, welke niet min aentrekkelyk was. Twee koetsiers hebben gewed, om Ivet eerst van devi DrUach, buyten de Keyzerpoort, met hun vigilant-peerd in den draef naer ÏMel.le te ryden. Dezen afstand van vyf kwartieren, gaens, is door de heydè koetsiers in vyltien minnten, gaen en keeren, afgelegd. Het'een peerd, een w'eyuig gegalopeerd heW)ende, zoo is het peerd van Domien Van de Velde overwinnaer geweest. Dit peerd loopt met N° 37 eu staet 'aen de groote statie van den yzeren weg. Den 8 dezer nam den 13jarigen Jules Moerman, woonende te Poperinghe, een geladen gewoor en legde, al schertsende, er mede aen op zyn zusterken van 4 jaren oud. De seliot ging af en trof het kind in volle aengezigt. Zy viel om niet meer op le sta en. Men sehryft uyt Wnercgera Wy vernemen uyt geloofbare bron dat den byzonderen be schermer onzer Peerdwcdstpydei^ den beer Mare Le Jeune, dit jaar uogmaels eene som van duyzend franks aen de Maetsehappy geschonken heelt. Het is aen de mildheyd van dezen heer toe te sehrvven dat onze maetsehappy voortaett dc schoonste loopstryden des lands zal opleveren. Woen&ftag. 6 mey aenslaende, zal te Brussel in de No or der sin lie de onderneming pin ets hebben van liet tweede deel der bouwwerken van een statiegeboww le Mouseroh. Het. bestek is begroot op fr: 30;24 4 H'J e. Deze aciibepiedi-ug: zal geschieden' by gesloten e op zegel ge schrevene aenbiedmgs-biljetlen, opgesteld volgens hel "model wnei'van men kan kennis bekomen, benevens van alle verdere inlichtingen, te Brussel, ia de bureelen van het ministerie van 's lands werken. Wy lezen in een blad van Namen, wegens de kiezingen van juiiy neiistüKmde, voor het distrikt Dinaat Wy o«ntvang»m officiële tydiagea van de deputatie die zich aaer Brussel1 heeft begeven om de kandidatuer aen M. Rogier aen te bieden'. Deze deputatie bestond uyt 40 persoonen. onder welke zich bevonden alle de burgemeesters der kantons-lioofdplaetseii, notarissen, advokaten, grondeygenaers, enz M. Rogier, in bel byzyii eener '/.oo ontzagwekkende betoo ging, beeft verkiaerd dat ny de'kandidatuur uyldrukkelyk aeu- nam. n Men sehryft uyt Antwerpen dat die stad zoo min eene voor- loopige als eene definitieve Beurs zal bekomen. Dat verwonderd! Die voorloopige Beurs is in den Raed gestemd het plan is ervan gemaekt hel geld is gereed Ja, morgen brengen, de gelden waren in gercedheyd, maer zy zyn het niet meer. De twee luyk- sclie geldschieters, die natuerlyker wyze geene kal in eenen zak willen koopen, hebben wnerborgen gevraegd, dat, in geval van bombardement, zy zouden aënspraek kunnen maken op eene bepaeldc schadeloosstelling en nötuerlyker wyze wierd hun geantwoord, dat dit niet kon zyn v 'T is wonder dal dit wan trouwen jnyst van den kant van Luyk komt, waer men er zoo sterk op aendrihgt, om ons meer en meer te embastilleren. Yrvdag avond hebben de soldalen te Antwerpen wederom door kopklieverv ons een slaeltjc der opvoeding gegeven, die zy in de school ran bexchnvinij genieten. Boud half it ure liepen eenen wachtmeester en eenen sergeant der artillerie met den blanken sabel achter vier burgers van 18 a 20 jaren oud. Wie van beyde partyen aenleyding tot het gevecht gegeven hafl, is tot hiertoe moeyelyk te bestatigen doch wy kunnen onze lezers verzekeren dat op den hoek der Muntestrae't eenen jongeling eenen sabelhouw dwars over het voorhoofd kreeg en eenen tweeden den vinger half wierd afgekapt. Hier mede nog niet verzadigd, lieten onze moedige landverdêdigers de gekwetsten liggen om de overigen te achtervolgen die zich zoo veel mogelyk uyt de voeten zochten te maken en gelukkiglyk hunne vervolgers-ontsnapten. Echter wierd het gevecht, op dén hoek der Korte Vhersleeg en Klooslerstraet met hevigheyd her nomen. Op zeer verren afstand hoorde men 't gekletter der wa- dens die al wat onder hun bereyk viel, troffen, tot dal eyndelyk de bygcsnelde burgery een eynde aen die brulalilevt poogde te stellen. Er bleef de soldaten niets over dan op hunne beurt het hazen pad te kiezen. Ook vonden zy niets zoo gemakkelyk dan tusschen het volk eenen weg te banen tot aen de Reine' des Fleurs. De vrouw uyt die specie van herberg haeslle zich de militairen met open armen te ontvanger,. Dc deur wierd achter hunne hielen toegeworpen en de politie, die'zich eyndelyk ter plaets liet bevinden, kon den toegang van liet buys niet bekomen, al eyschte zy de kroeghoudster in den naem der wet de deur te openen. De wacht der kazerne uyl de Klooslerstraet kwam er by, en na dal er eenige pompiers en andere heer en <ler politie versche nen waren, gelukte men er eyndelyk in de hand op de schuldi gen te leggen, en ze naer de Groote Markt te leyden. Daer ontknoopte zieh voor 't oogenblik dit brutael drama. Maer er zou later eene andere en Moedigere ontknooping kunnen plaets hebben. Den getroffen burger ligt met gekloven kop in hel gnstbuys zonder tael noch teeken, en er ig veel kans dat hy naest Vets op Sluy ven berg zal gelegd worden. Wat zal onze Regering doen in de tegenwöordigheyd dier |weede moord De burgery heeft hel regt de bescherming der Regering in le roepen. En is die bescherming niet tooreykend om de sabeldra gers te beletten ons den kopte klieven, dan moet de burgery haren loevlugt nemen tot hel regt der natuer, het regt van zelf verdediging, en zieh wapenen tegen de gewapenden. (Grondwet). Zie hier een slaeltje van aenkondigingen uyt het Meetjes land. Wy voigen letlerlyk het gedrukte stuk Verandering van woonst. D'heer Jneobus Andries, gebortig Van Brugge, woonende te Maldegem, Oud-Korporael der Garde" Civiek, liefhebber van Hollandscben Bitteren, voordezen Hoef smid, Slot- er» nagelmaker, Vleescbhouwer en Beenverkooper Maekt liet geëerd publiek, zyne geburen en byzonderlyk zyne menigvuldige kalanten bekend, dat hy zyne woonst komt le vorplaelsen, van de Noordstraet, N° 71, "in de Stuyfslraet of Slnyvenberg, wyk Molentje, N® 97c, en dat hy zviien handel blyl't voortzetten in keufels, sloebers, sehobejakken, zuylen, oranjekoekjes, pieartliën, 't wapen van Zeeland, labcrdocsen, schuffeïelten. dukkehanen, goeye maro en al ander suvkergoed in Tt wit en in Tt rood, zantjeswael, ganzespelen, draken, als ook verschen, droogen, gezouten ew anderen visch-, zoo als kibbels, oorkrabben, zwembalg, enz. enz. Koopt en verkoopt konynevellen, geytenjongens. noten op stam op langen tyd van betaling, is slagter voor een ander, vla et paerdeu, kalvers en konynen voo-r vt velverders rekommandeert hy zieh als stokhouder voor pannen-veoditiënmyumeester, kramer, uyirocper eu uytbeller van verloren honden en andere voorwerpen, als makelaer in huwelyken en schiet ter gelegen- heyd van trouwfeesten, hy aenvaerd kostgangers, verluierd pa pieren lantaerns voor verlichtingen, vlagen van alle natiën voor openbare feesten, en eyndelyk gelast zich met al andere KOM MISSIËN aen eenen zeer gematigden prys. Hy beveelt zich in de openbare gunst en byzonderlyk in die van de kleyne jongens. Eenieder gelieve het voort te zeggen. Men sehryft uyt Luyk dat, op bevel van den heer minister van binnenlandsehc zaken, men de proef genomen heeft met honderd geweerloepen der burgerwacht, die naer het nieuw stelsel zyn veranderd, en zonder onderseheyd van den hoop ge nomen zyn geworden-. lederen loop heeft twee schoten moeten geven. Vyf zyn by.de eerste schot gesprongen en verscheydene anderen wierden sterk beschadigd Meer dan eens hebben wy gesproken over de losbandige praeht, welke te Parys onder ander op de bals aen het hol, 'in voege is en die leerzame staeltjes zyn van de zeden, welke er tegenwoordig in liet nieuwe Babyion heersehen. LEsprit public een blad van Parys, deelt het volgende meé, dat zeker wel een teeken des tyds is Dezer dagen heeft de vverkmans-bevolking van de voorstad St-Antoine, de galante vrouwen gefloten en uytgejouwd, welke in dwaze en overdrevene toiletten en in eqnipagiën met bellen- klank, van de peerdenloopen të Vincennes kwamen. Dc open bare zedelykheyd begint zieh te verontvveerdigen over die over drevene pracht en die onbeschaemdheyd, welke de gesmokkelde prostitutie der hooge parysche klassen doel zien: Het word noodig dal er eene les gegeven worde, om den vooruytgang van die verblindende pralery tegen te gaen, welke beledigend is voor de armoede, het werk en de deugd Men sehryft uyt Luxemburg Onze stad is het tooncel van een tweegevecht geweest, dat een droevig gevolg voor eene der partyen heeft gehad. Twee officieren, den eenen kapileyn lot een pruysisch regemenl in be zetting te Luxembvrg behoorende, den anderen een luitenant van poolselieii oorsprong, hadden zaterdag ten gevolge der poolsche kwestie eenen twist. Men besloot den twist by middel van de wapens op te lossen. Des anderendaegs, ten 8 ure. begaven zy zich naer den glacis, regt over de statie, om liet tweegevecht aen te gaen. Den pruysischen kanityn. die eerst geschoten had, maer zonder zyneti tegenstrever te treffen, viel doodelyk gekwetst door den kogel van Jen Untenant. Den ongelukkigen is getrouwd en vader vau familie.

De Denderbode | 1863 | | pagina 2