niet weet wat gy zegt, het geen u gewoonlyk geschied, wy zou den denken dat gy onder uwe groote douche verdient geplaetst le worden. M. Deilafaille eenen onbekwamen die met kan doen Goeden hemel. Onzen achtbaren senaleur is misschien den be- kwaemsten van geheel den belgischen senaet M. Deilafaille is den gedurigen verslaggever van alle wetten, hy is den redenaer welken met eenige anderen de algemeene aendacht kunnen ver wekken en bocycn, en hy kan niets doen M. Van de Woestync heeft insgelyks in vele gelegenheden zyne kennissen doen uyt- schynen hy houd standvastig aen de góede prineipen telkens dat men onze vryheden wilt kreuken, is hy op de bres en hy is ook onbekwaem*!! Deze twee deftige en bekwame scnaleurs moeten dus vervangen worden door eenen gewezen senateur, die nooyt den mond geopend heeft, en door M. Van Asscbe Tot nu toe, geachtte lezers, zegde M. De Cock, als hy zich op rang stelde, en toen hy u een vricndelyk bezoek kwam doen ik ben geenen partyman, ik ben onafhanglyk, gy moogt my niet aenzien als de andere, en vele prullen daerby, oordeelt nu over dien man van karakter, die zich roemde te Gceraerdsbergen de liberalen weg te kuysschen, die naderhand borgemeester vViei'd, en die nu te Gceraerdsbergen alleen in den raed van zyn gedacht isWelverdiende straf der gene die in het politiek leven geenc prineipen hebben, en niets anders dan den hoogmoed voor rigtsnoer hebben Het Verbond van Aelst nieent eenen behendigen trek uyt te steken met onbesuyst te komen vertellen dat het sedert lang de gewoonte aengenomen heeft den Denderbode niet le slooren in zyne zonderlinge prosa, en dat het zich zelf de moeyte niet geeft er oens op te antwoorden. Wy willen u zeer wel gelooven, Konfrater, dat gy de ge woonte hebt aengenomen ons niet meer te stooren, geheel de wereld weet waerom gy dit gedaen hebt, gy zyt er immers al te kael van afgekomen telkens dal gy het maer van verre waeg- det ons le stooren. Dé meest doortrapten van uwen aenhang hebben u meermacls aengeraden op de artikels van den Dender bode niet te antwoorden, omdat zv ondervonden dat uwe hersens veel te waterachtig waren om iels grondig voor le brengen. Wy zullen u deze onnoozele snoevery vergeven omdat er aen gepatenteerde dommerikken nog meer moet toegelaten zyn dan aen zottcn, schilders en poëten. Doch het gebeurt dal men soms wel eens den ezel voomytsleekt omdat dezen toch altyd zyne ooren behoudende, al nen keer zoo lomp weg den stouterik durft spelen als hy weet dat er ren fori achter zit. Is dit hier met n het geval, Konfrater Verbonden is 'l om ruzie te zoeken, met dc aenslaende Kiezingen, dat gy ons voorlaetsle artikel over do roofwet op dc studiebeurzen met stukken en brokken afkondigt om hel onverstaenbaer le maken, hewel, komt maer af met uw ren fort, gy zult de rusie veel gcmakkelvker krygen, dan de twee felle koppen, die gy hierdoor by de Kiezers wilt aenbcvelen, tot Senateurs tc doen kiezen. Deze zullen ondervinden wat uwe doorgaens zoo fijne proza hun zal baten. Wy hebben met die mannen een cv ken to pellen en dan, Konfrater Verbondzult gy cr waerschynlyk lusschen komen. Doch, houd het u voorge zegd, dan ook zullen wy meer dan eenen ezelskop wassehen nieRcgenslaonrlo dit maer verkwisting is van zeepc. Vergeet ook nooyt dat hy zyn eygen zeiven fopt dezen die naer de noten grabbelt wel wetende dat hy geen landen heeft. De Indèpendance, het zoo ministerieel blad, is zelve niet te vreden over hel rapport van M. Bara. Ziehier hoe dit blad zyne denkwyze veroordeelt Wy zyn verre van de opmerkingen en kommen- tariën goed te keuren in liet rapport van M. Bara. Wy zitten niet op onze knicnvoor hel centraliserend yezag en het is altyd met ster ken tegenzin dat wy den kring zien vergrooten waeriri dm Staet opper- magtig en als allecnhcerschenden meester zich beweegt. Die strekking is zoo weynig in harmonie met de welbegrepen vryheyd, en de progressieve ontwikkeling van de krachten der persoenen. «Om die overweldigingen aen te nemen, moeten wy wol overtuygd zyn van de hooge noodzakelykheyd er zyn, wy weten het, wetten van orde en openbare veylighevd, waeracn men moet toegeven en waervoor wy ons moeten bukken. Maer in die gevallen, willen wy hebben, dat den Staet zich van alle gevaerlyke overdryving wachtte dat hy het doel, het welk moet bereykt worden, niet uyt het oog verlieze dal het niet worde te buyten gognen dal hy zich niet komprometlcre door het miskennen van den juyslen maetregel, die in deze tecre punten moet gevolgd worden. Het is dezen maetregel welken wy betreuren in hel verslag van Bara, niet gevonden tc hebben het is een doorsnijdend werk, en dal uyt een stuk gemaekl is, doch hetwelk meir verdiiystert dan wel licht verspreyd over de reden die het ontwerp deden ontslaen. Verleden zondag, maendng en dynsdag, zyn do feesten der onlangs heyiigverklaerde martelaren van Japoniën, leden der Societeyt Jesu^ in de Kerk van het Kollegie alhier gevierd ge weest.'Dc eerw. Paters Jesuiton L. De JongheMoreels en Olivier hebben, gedurende die dagen, allerdeftigste sermoenen uylgegalmd en de goddelykc diensten zyn, door hooge digni tarissen, met den meesten luyster, gecelebreerd geweest. Jam mer is 't dat dc Kerk zoo klèyn is ware zy zondag zes mael grooter geweest, nog zou zy de toegestroomde menigte geloo- vigen niet hebben kon nen bevatten. Kortom, deze godsdienstige feesten zullen, zoo hopen wy, ryke vruchten dragen en nog lang in 't geheugen blyven, want zeer tairyke geloovigen, gesterkt door 't brood van 't magligc woord Gods, dat de predikanten van eersten rang met vuer en heylige zalving ronddeelden, zyn tot de HH. Sacramenten genaderd, en nimmer zag men de Kerk zoo schitterend gestoffeerd dan zy nu was, ter vercering van heylige religietiscn die hun hlocd voor 't geloof ten beste ge geven hei-ben. Wy mogen niet nalaten hier eene eervolle melding tc doen over den'gansch vernieuwden aiilaer van de Kollegie-kerk. Dit werk is voorzeker een meesterstuk dat onzen kundigen deeora- lieschildcr, M. Ch. Dcmette, nevens de eerste decoratieschil ders van gehcelT land mag doen stellen. Wy noodigen alle liefhebbers uyt dit werk tc- gacn bezigligcn, zy zullen met ons 'bekennen dat het volmaekt is. Wy vernemen met genoegen dat den cerw. Pater Smalen, voor- tyds advokaet te Yper, thans lid der societeyt Jesu, Ier gelerrcn- heyd der meymaend, des avonds om acht uren dagelyks Confe- rentiën voor 't mansvolk, in de kerk der eerw. PP. Jesuitcn zal geven. Onzen stadsgenoot, M. Gustave Van Wichelen, komt zyn examen als kandidaet-notaris voor den grooten jury Leuven- Luyk af te leggen. Woensdag morgend heeft men den genoemden Damery, ireynvvachter op den \zeren weg, woonende aen de statie alhier, in zyne wooning, aen'den keldertrap, opgehangen gevonden, ter- wyfzyne vrouw in de statie was. Men schryft dezen vvanhopigen akt toe aen verscheydene oorzaken waervan wy ons den weer galm niet willen maken. Damery laet eene weduwe en een kind achter en was nauwelyks 30 jaren oud. Den 12 dezer is'te Sl-Licvens-IIautem een hnys afgebrand toebehoorende aen den landbouwer P. De Smet. Het aenpalende huys, bewoond door zekere Clemence Van Gyseghem, is ingsge- lvks de prooy der vlammen geworden. Het verlies bedraegt 6000 franks. Men heeft in de dekeny van Geeraerdsbergen het gedacht opgevat van dit jaer den vvfligjarigeh jubilé te vieren der semi naristen die in 4813 naer Wesel én elders gestuëi'd wierden. Dit gedacht vind grooten byval, het feest belooft zeer luysterryk te wezen. De liberale associatie van Gend heeft tot kandidaten voor den senaet uytgeroepen, MM. Dccock, Geldolf en Gremer-Lefebvre. Men weet dat het ariondissement Gend thans in den Senaet vertegenwoordigd word door .MM. d'Hoop, Maertens en Vergau- wen, alle dry aen de catholyke gezindheyd behoorende. Donderdag heeft te Gend eene hertrocrende plegtigheyd plaets gehad. M. Raepsaet, vikaris-generael, aertsdiaken en deken van het kapittel der hoofdkerk van St-Baefs, heeft de laetste 1111. Sakramenten ontvangen uyt de handen van Z. Hoogw. Mgr. den Bisschop van Gend. Densloet, samengesteld uyt alle de leden van het kapittel, is het H. Sakramenl gaen halen naer St-Jacobskerk en bet van daer processiegewys naer de wooning van den eerbied weerden zieken gaen dragen. Wy vernemen dat den Eerw. P. Van Aert, der Predikhee- heeren van Gend, mnendag naer Roomen vertrokken i3 om aldaer de oefeningen der ir.aend van Maria te gaen prediken aen de vlaemsche en hollaiidsehe zouaven die de eer hebben van in het pauselyk leger te dienen. Woensdag avond helst, heeft den politie-kommissaris van St-Nikohes, eenen jongeling van Lokeren aengehouden, die in gemelde stad eene som van 400 fr. en eenige kloederen met in- braek gestolen had. De volgende heeren geeslelyken uyt het aerlsbisdom van Mechelen zyn kortelings overleden M. C. Crebber, pastor sedert 1838 te Rehecq (Roosbeek) in het waelsch Braband. M. J. Judo, pastor te Buysiugen, by Hal, sedert 1828. M. J. B. van Tongel, sedert 4838 pastor te Oplinter, by Thienen M Durbecq, gewezen professor in het kleyn seminarie te Neêr-Waver. M. Van Gorp, priester te Turnhout. Onder dc merkwoerdigheden te Brussel in het mtizeum der Hallepoort geplaetst, bevond zich een kanon, le Waterloo door de belgische soldaten op de Franschen veroverd. Herhael- delyk doop Vrankryk afgevraegd, is dezen 48ponder thans naer Parys gezonden. Hy wierd door kanonniers der bezetting van Brussel naer de Zuyderstatie gebragt. Mits de eyscnen der Franschen thans toch zoo hcuschelyk in gewilligd worden, zou Napoleon ons niet eens den Leeuw van Waterloo kunnen afeyschen, mits die gegoten is van kauons op de Franschen heroverd Zaterdag op zondag nacht, om i ure. heeR m hét Assisen hof van Brugge uytspraek plaets gehad van het vonnis in de zaek der zoogenaemde Roode Bende. Karel-Lodevvyk Kesteleyu, Hendrik Vermeerseh, Hendrik La- housse, Pietcr De Sot', Jan-Baptist Lepoutre en Maria-Tberesia De Giyze, vrouw Van der Sype, zyn veroordeeld tot de dood. Het*vonnis meld dat de st'raf-uytvoering te Ypercn zal plaets hebben. Lucia Doize, vrouw Vermeerseh, en Virginia Eeckhout, vrouw Kesteleyn, zyn ieder veroordeeld geworden tot vyf jaren gevang. Karei Van de Voorde, is veroordeeld tot 10 jaren dwangarbeyd, en lü jaren bewaking, Evarist Van der Sype, dien den jury gezegd heeft gehandeld te hebben zonder oordeel is vry gesproken geworden, doch het vonnis beveelt dat hy in een verbeleringshuys zal worden opge sloten lot zyn 21 jaer. Keslelyn "toont, na het uvtspreken van het vonnis, eerst eene groote verwaendheyd. De a'ndere verwezencn zyn néérslag'tig. Evariste Van der Sype en De Spt hebben hunne verklaringen ingetrokken na de uytspraek van 't vonnis. Lepoutre schreyl en doet teekens van wanhoop. Vrouw De Gryze snikt en weent, en kan geen woord uyt- brengén. Van de Voorde spreekt geen woordmaer Kesteleyu staet nog- maels regt en spreekt als volgt God van bermertigheydGy hebt het gehoord en dergc- lyke oiireglveerdigheyd onder den hemel laten voltrekkon. Vervloeking op de valsche overbrengers, op de valsche getuy- gen en op al degefien die in myne veroordeeling medegewei U hebben Kestelyn en zyne medeveroordeelden hebben zich in Cas satie voorzien tegen het vonnis door de assisen van Brugge legen hun uylgesproken. Men is bezig met het afbreken van het gebouw van 't oud beggynliof te Nyvel, welk reeds bestond in de XIIC eeuw. De werklieden hebben eenige grafkelders ontdekt, waerm munten lagen van de hertogen van Braband, Godfried en Hendrik, en eene zilveren vergulde relikwie-kas met het schild op van de huyzen Lusignah en Lalaing De teekenen en de versierselen geleken wonderwel goed op dc kas van Ste. Geertruyd, en daerom denkt men, dal zy gemaekt is, zoo niet door dc zelfde kunslenaers, dan toch op het zelfde tydstip. Twee liberale vertegenwoordigers van het arrondissement Nyvel, MM. Dcchentinnes en Nelis waren voornemens af te zien van hel parlementair leven Op acndringen hunner politieke vrienden,' hebben zy nogmaels de kandidatuer tegen de maend juny aenveerd. Dynsdag heeft de kiezing plaets gehad van eenen senateur voor de distrikten.Tongeren en 'Mneseyck. M. de Sehiervel, kan didaat der bewarende party, is gekozen geworden in vervanging van wylen M. grnef de Renessc-Breidbncli, onder-voorzitter des Senaets, die op de banken der linker zyde zetelde. 'T is eene ver- plaelsing van twee stemmen ten voordecle der regterzyde, in eene vergadering waer de beyde partyën in evenwtgt waren. De reglbank var, Dinant heeft uytspraek gedaen in het proces door M. Wauthier ingespannen tegen M. Ponson, gewezen bestuerder van bet liberael blad Ie Journal de DinantM. Ponson is verwezen geworden tol 2500 fr. schadeloosstelling en tot de afkondiging van het vonnis ten zynen koste, in de dagbladen der provintie. Eene vreeslyko ontploffing van grauwvuer heeft plaets ge had in eene der koolpulten van Grand' Croix, gelegen tusschen Bive-de-Gier en Sainl-Chamond. De uylbersting had plaets den 48 april, om 4 uren des avonds. Reeds zyn er-3 i slagloflers boven gehaeïd Men vreest dat het getal derzelve tof vyftig zal beloopen. Men schryft uyt Charleroy, 21 april Eenen zwynenkoopman bevond zich dezer dagen in eenen waggon op den spoorweg, waer hy eene jonge schoone vrouw, met een kleyn kind aen trof. \lhoewel den zwynenkoopman getrouwd is, kwam hy nog- tans mot de jonge vrouw overeen, dat zy te samen in eene her berg zouden gaen logeren en dat zy zou doorgaen 'voor zyne vrouw, en het kind als het hunne. Maer den zwynenkoopman kwam er slecht van af, toen hy des morgends ontwaekte was zyne schoone reysgezellin ver dwenen, eene som van 7 it 800 fr medenemende, welke hy ont vangen had, cn hem het kind als gedenkenis nalatende. Men heeft tot hiertoe de bedriegster niet kunnen ontdekken. Dit is nu wel eene zwynenhistorie Het engelsch Parlement heeft in zyne zitting van den 16 47 dezer eene vermeerdering der aecytisregten van 40 eentimen per kilo gedroogde suykerypeën gestemd, zoo dat deze waer, welke men hier aen 20 "cenlimen per kilo kan verzenden, 700 fr. de 1000 kilos regteii zal moeten betalen om in Engeland binnen te komen. Dezen onuyilegbaren maetregel van het engelsch gouvernement, wiens budget nogtans sloot met een bom var. omtrent 4 millioen pond, zal noodlottig zyn voor de teelt dier plant, welke alle jaren in onze Vlaenderen toenam. Een slagtoffer van het spiritismus. Het spiritismus, die eenzuchtziekte die, behalve hare dwaesheyd, een groot ge- vaeraenbied, datgene namelyk van tot zinneloosheyd en zelf moord aen te dryven, maekt te Lyons tairyke slagtoffers, by do welke wy net volgende te voegen hebben Veleden vrydag, zegt den Salut Public, heeft eene vrouw van ongeveer 30 jaren, zich by middel van een scheermes door de beyde armen gesneden; de zware Wonden welke de arme ver minkte zich zelve- heeft toegebragt, zullen haer gebrekkelyk maken, en die wonden zouden doodolyk geweest zyn, zonder de spoedige hulp welke er aen het slagtoffer verleend wierd; dit laetste had, voor het uytvoeren van haer noodlottig voornemen, aen dc-n bureelhouder van haren man eenen langen brief gezon den, waerin er veel wierd gesproken over het spiritismus, waer van zy eene der nieuw ingewyden was. Voor die treurige gebeurtenis heerschte er de volstrekte overeenkomst in het hüysgezin, en niets deed aen den man ver onderstellen dat zyne vrouw zich aen de beoefening van het spiritismus had overgegeven. De Presse Scicntifiqite geeft het volgende overzigt van den burgeroorlóg in Amerika Federalen. Gecorfeder. Totacl. Gesneuveld. 44,000 24,000 65,000 Gekwetst 97,000 60,000 157,000 Overleden aen ziekte en aen wonden. 250,000 420,000 370,000 391,000 234,000 592,000 BELGISCHE WERKLIEDEN IN CHINA. Wy hebben in den loop van verleden jaer het vertrek naer Chi na gemeld van een aentnl vlaemsche werklieden, door de maet- schappy Rousselt en Cie aengeworven. Sedert eenige dagen heeft men nieuws aeugaende hun lol hekomen. Wy hebben voor ons liggen eenen brief van eenen dezer vrome arbeyders, den 'ge noemde Theodor Van Eycken, die ons eenige niet belanglooze berigten mededeelt. Van Eycken verhaelt hoe hy zich tc Antwerpen voor zyne lange reys inschepende, aldaer het vaerwel zyner vrouw ontving, die hy gedwongen was met zyne oudermin Bclgien achter te laten. Hoe groot was zyne verwondering toen hy, in China komende, aldaer door diezelfde vrouw wierd afgehaeld en verwelkomd. Ziehier wat er was voorgevallen. Het schip dat Van Eycken en zyne gezellen wegvoerde, had door het geweld der baren een lek gekregen, en eene schuylplaets moeten zoeken in eene haven van Engeland. Hierdoor onfstond er eene vertraging in de reys. Ondertusschen had vrouw Van Eycken, die weynig lust had om in Brussel te blyven, terwyl haer man aen de antipoden ging leven, het eerste schip het beste gekozen en jagt op haren man gemaekt. Daer hare reys door niets was verhinderd geworden, bereyktc zy Sanghaï den 19 january 4863, terwyl hare wederhelft daer slechts den 2 february aenkwam. Vrouw Van Eycken had "het geluk, aengetrokken te worden door de vróuw van den engelschen konsul, by wien zich de bu- reelen der maetschappy Rousselt bevinden. Zv vond daer werk als naeyster en huyshoudster, genoot er de woonst en bad daerenboven nog 46 dollaers in de maend of nagenoeg 88 frank. Kennis gekregen hebbende van de aenkomst van'net schip, waerop zich haer echtgenoot bevond, had zy eene sloep geno men en was daermede, in gezelschap van Mev. Konigem, hare meesteresse, het vaertuyg te gemoed gëzeyld. Men oopdeele "over i de vreugd der ontmoeting! Van Eycken schryft dat hy gelukkig in China leeft met zyne vrouw, en den dagloon dat de maetschappy hem betaelt. Echter zou hy veel meer kunnen verdienen ware hy niet door een kon- trakt verbonden. Den dagloon van eenen goeden werkman is er van 27 fr. 50 c. daegs. Jamerlyk, zoo de daghuer groot is, het leven is er niet min duer. Wy woonen hier, zegt Van Eycken, in een land waer de dollars geene weerde schynen te hebben. Des te erger. Wat helpt het veel te winnen, wanneer het leven zoo buyten mate duer is? Daerenboven, is er te Sanghaï noch politie noch justicie, en wie na zonnen-ondergang zyne woonst t verhiel, is niet zeker van nog t'huys te komen. Een gedeelte der bevolking leeft slechts van moorden en rooverven. Doch voegen i wy er bv, de moordenaers zyn byna allen vremdelingen, wegge- loopen matroozen; zy zyn eene ware pest voor die stieek. Den Chinees met zynen langen steert, die hem van bet hoofd tot in de vouw der kniën hangt* maekt plaets voor den Europenen, en; wacht zich wel hem aen te tasten. Volgens den brief, zou het lot der andere belgische werklie den tc Sanghaï min gelukkig zyn dan dat van Van Eycken. Zy woonen schier allen te samen in eene barak, by gebrek aen mid- - delen om een afzonderlyk huys te houden. Ook klagen zy over hunne behandeling, en is het te vreezen dat zy zich eerlang van de maetschappy zullen ontmaken om op hun eygen hand werk te gaen zoeken. Doch hoe zullen die arme lieden, in dit geval, ooit hunne terugreys kunnen betalen over eene zee van 6,500 uren lengte? Misschien zullen zy niet lang toeven om zich te berou wen, de oude vlaemsche spreuk vergeten le hebben: oost west, Vh.uys best. BUYTENLAXDSCH NIEUWS. Maendag en dvnsdng 20 en 24 april. Den opstand in Polen neemt geweldig toe sedert de afkondiging van het dekreet der kwvtscheldmg. Dit bewyst dat de Polen geep betrouwen hebben in de inziglen van het russisch gouver nement noch in de uytslagen van den keyzerlyken akt, waervan men al te zeer de v'oordéelen en. het bereyk overdreven had.

De Denderbode | 1863 | | pagina 2