De roofwet en de stad Brussel. Het zyn niet alleenlyk dc Catholyken die protesteren tegen de schandelyke roofwet der studiebeurzen, maer zelfs de liberaelstc stad van geheel Belgiën, de stad Brussel namelyk, die, door het orgaen van haren gemeenteraed, een krachtig adres nacr de Kamer komt te stieren, waerin de wet op de beurzenroovery beschuldigd word de gemeentevryheden te verscheuren. Dees adres is in den gemeenteraed aengenomen met £0 stemmen tegen 5 De oude studenten der Universiteyt hebben ook eene dorge- lyke petitie naer de Kamer gesluerd om insgclyks legen die vry- heydsmoordende wet te protesteren. Den ministerielen acnhang echter middel willende zoeken om zich uyt dezen slechten nest tc trekken, heeft dadelyk eenc tegenpetilie in de Universiteyt ingerigt. Maer hoe kael is hy er van afgekomen Met genoeg te preken, te beloven, te loopen en te zwieren is den ministerielen aenhang er in gelukt slechts 5 handleekens te bekomen Gelyk men gevoelt, moeten de slechtigheyd, de dvvingelandy, dc hatelyke brutaliteyt dezer wel meer dan roekeloos zyn dat dat den aertsliberalen gemeenteraed van Brussel benevens de mayon- nieke Universitevt zich gepraemd vinden er tegen te protesteren. Doch daer ziet het ministerie niet naer: profundantpéreant omnia dat alles maer verga, als de Catholyken maer konnen gekneveld, gegeesseld cn gemarteld worden. Maer zal dit duren Dit is ónmoff'clyk. en daerom, Catholyken, weest. kloekmoedig en ver- ecnigd onder de belgische zinspreuk EENDRAGT MAEKT MAGT, en gy zult den maconnieken kvvelduyvel zoodanig scheeren, dat hy zal moeten om genade smeeken en zyne matten oprollen. NVy lezen in eene briefwisseling uyt Brussel van den Courrier de, Huy Ziehier den inhoud van een briefken aen eenen kiezer van zyn distrikt toegezonden. Veronlwecrdigd van zulk eene op- evsching te ontvangen, heeft hy hetzelve doen autografieren om het aen zyne kennissen der hoofdstad te zenden. Ik schryf het hier lelterlyk uytirv Dezen 19 april. Men zegt my dat gy flauwhei lig zyt en voornemens zyt tegen ons te stemmen. Dèwyl ik dit niet geern zou zien, zend ik u hier een gemerkt briefken om voor M. Maear te stemmen. M. zal in dc kieszael zyn om op te letton of dit briefken uytkomt. Geteekend D. Waerlyk, deze handelwys is krachtdadig ei: weerdig van eenen kozak'. Bemerkt wel dat dengenen'die ze gebmykl zich uvlgecft voor eenen regtzinnigen vriend van de vryheyd en den eerbied.der deukwyzen. Gewis gdlykt zyne regtzinnigheyd al niet weynig aen die van den regtzinnigen catholyken van Parys; zy stamt af in regtelyn van die van Tartufe. Ik heb geloofd u deze hezonderheyd te moeien aenmelden ten evnde de menigvuldige vrienden van M. Eduard de Liedekerke aèn te manen dat zy zich dapper op hunne hoede zouden stellen tegen de kunstgrepen onzer tegenstrevers. M. J. De Baets, toeziener en professor in het kollegie van Eecloo, is benoemd lot onderpastor te Watervliet. M. Van der Ougstraete, professor in het kollegie van Pope- ringiie, is benoemd tct onderpastor te Westcapelle. Men meldt uyt Hofstade Den 28 april heeft in onze kerk eene schoone cn voor deszelfs ir.wooners «éne aendoenlykc plcgtigheyd plaets gehad. Den zeer eerweerden heer deken van Aelst,°bygestrien door een groot getal geestelyken en eene menigle.völks, heeft hier twee nieuwe klokken aen God toege- wyd. Deze nieuwe klokken zyn aen de kerk geschonken door den heer lfr. Callebaut, burgemeester en zyne echtgenote Maria-Theresia Van Dricssche. Déze plegtigheyd geëydigd zynde, zvn de geestelyken en andere genoodigden naer het huys des burgemeesters gegaen, alwaer hun een prachtig noenmae! wierd opgedtécht. Men schrvft uyt Berlacr in den nacht van dvnsdag-woensdag laetst, heeft eenen brand alhier in de Smitsslraet twee landbouwoonmgen, dry stallen en lwe»\schuren, met al wat dezolve inhielden, in assche gelegd. Zes koeyen, 2 verkens, granen en voeder, alsook de meubelen van IL Vervoort en de weduwe P. Vervoort, zyn de prooy der vlammen geworden. Alles was verzekerd. De schade word op 10,000 francs begroot. Verleden donderdag, omstreeks -1 uren na den middag, is er boven do gemeente Berlaer een lievig onweder losgeborslen. Ter plaets genaemd den Vyfhoek sloeg den bliksem door de schouw in eene wooning, rukte bet schouwkleed, de deur van een kasken en de schild cener hangende horlogie af, zonder de vrouw welke aen den hacrd zat of het in de wieg liggend kind te kwetsen, van daer nam hy zyne rigting door de voordeur en sloeg in het naby staende geylenkot eene der dry geyten dood, op twee meiers afstand van daer sloeg hy eenen boom aen stuk ken, kwetste aen '1 hoofd en de knie eenen sohaepherder welken hieronder stond té schuylen, cn doorboorde dozens kiel met eene menigte gaetjens, en doodde daerna te midden zyner kuddo nog dry schapen. Den 23 april heeft eenen brand te Viane dry daglooners- wooningen in assche gelegd. De schade word berekend op 5100 franks. Eene treurige en tot hiertoe onuytgelegde gebeurtenis beeft dezer dagen rond 2 uren in de Hosnitaelstraet te Brussel plaets gehad. Den grncE Mianzynski, Polirh, was in gezelschap van eenen zyner vrienden, ook oenen Polak, by eenen hunner vrienden gegaen. die in hooger gemelde stract eer. kwartier bewoont. In hel departement van dezen laelsten gekomen, trok graef Mianzynski zynen paletot nvt en ging hem aen eenen kap- stok hangen, toon eensklaps, terwyl hy den rug keerde nacr den vriend met wien hy was binnengekomen, dezen, zonder dat iets zyne woeste daed kon verschoonon, een pistool op hem schoot, die hem wondde achter hel oor. liet bloed stroomde wolhaesl uyt de wonde. Den graef, gansch bedwelmd, nam de vlugt, ach tervolgd door zynen moordenaer de pistool inde hand. Zy lie pen aldus de Sl'-Jansstraet af cn waren reeds 't eynrle den Berg 'van het Hof gekomen (oen den politie-opziglcr d'Hollander de beyde vluglonden aenhield niet zonder moeyte gelukte hy erin den moordenaer te ontwapenen, die steeds den drukker van de pistool hield T welk met twee. schoten was geladen en wacrvan den haen was achlergetrokken. Naer hel politie bureel goleyd, heeft graef Mianzynski aldaer verleid wal er kwam le gebeurenEenen wetsdoktor beslatigde dal den kogel door het spanvlies was gevlogen. De wonde echter is' niet gevnerlyk. Den gewonden wierd met een rytuyg naer zyne wooning gevoerd. Wat den dader dier moordpoogmg betreft, hy brengt slechts onsamenlnngendc woorden uyt. Alles schynt le bewyzen dat dezen ongelukkigen onder eenen aenval van krank- zinnigheyd gehandeld heeft. Hy is provisoirlyk in zekerheyd gc- bragl en'word onder het oog bevvaekt. Het is niet in St-Jans-Hospitael. maer wel in de gevangenis der Kleyne Karmelieten dat den zinneloozen dader der moordpoo- ging zaterdag laetst in de Hospitaelstrael gepleegd op zynen landgenoot den poolschen graef M..., provisoirlyk gebragt is om onder het oog le worden bewaekt en zynen krankziunigen staet le doen beslatigen. Zondag laetst heeft hy reeds eene lange onderhooriug moe ten ondergaen voor den instruetie-regier, in de Legenwoordig- lievd van M. den prokureur-generael. Zoo als wy gezegd hebben, allés schynt aen le kondigen dat den beligten in het bezit zyner verstandèlyke vermogens niet is. Den graef M.... die op eene gansch wonderbare wyze aen de dood is ontsnapt, zal welhaest hersteld zynzoo verhoopt men ten minsten. Men weet dat den kogel door het spanvlies is ge logen en eenige oogenblikken na de gebeurtenis is kunnen uvtgehaeld worden. 'Toen den moordenaer't eynde den Berg van het Hof wierd aengehouden, op het oogenblik dal hy den graef heel naby had ingehacld, hield hy nog in de mouw van zynen paletot den tweeloop verborgen die tot de eerste moordpooging had gediend. Den haen van hel wapen was gereed achter getrokken om de tweede schot te lossen. Op bet oogenblik dat men hem aenhield en hem het moordwapen afnam, riep hy uit alle zyne krachten, naer der. graef M vvyzendo, die insgelyks in zyne vlugt was aengehouden geweest. Dood hemdood hem Te Brugge zal de vyftiendaegsche plegtigheyd ter eere van het heylig Bloed van Onzen Heer Jesus Christus, zaterdag 2 mey beginnen in de kerk van den heyligen Basilius gezeyd van het hevlig Bloed. Zy zullen den zondag 17 mey eyndigen. - De jaerlyksche processie zal den maendag 4 mey uytgaeo. Men schryft uyt Namen, 26 april Dezen morgend rond 4 uren, bemerkte Emmanuel Francois, bureelgast in den brievenpost, dat de venster, langs den kant van het koffyhuys le Drayón d'or slechts tegenaengestoken stond hv vroeg ae'n den schildwacht of hy daer niemand had zien uyt- kómen, en op het ontkennend antwoord liep hy den ontvanger M. Dcvallée verwittigen. Dezen, na alles in de bureeten onderzocht te hebben, be merkte dal men verscheydene bevrachtte brieven had wegge nomen benevens de ontvangst der frankeringen binst den dag ;edaen. Men veronderstelt dat den dief zich in de bureelen zal laten opsluvten hebben en dat, na het plegen van den diefstal hy slille- kens de venster zal weten te openen hebben en aldaer zal weg- gespat zvn. Men is thaus bezig met de bestemmelingen der brieven op te zoeken om de ontvremde weerdyen te kennen. M. den prokureur des Konings heeft zich naer de postbureelen begeven om een onderzoek over deze zaek le doen. Men schryft uyt Kieldrecbt Zekeren Helmond, landbouwer tc Doel, ging deze week uyt zyne wooning ten eynde de wtrkzaemheden zyner daglooners na le zien. Nauwelyks had hv eemge meiers weg afgelegd, of achterwaerls ziende, ontwaerde hy zynen hond, die met geweld zyne koting had losgesprongen en zynen meester wilde volgen. Met een grof gelaet liet zich voornoemden persoon daer tegen hooren, dreygdc hel dier te slaen, op dat hy de vlugt naer hiTvs zoude genomen hebben. Maer den hond die minder vrees had dan zynón meester die bem dreygementou toebragt, wierd grammoedig, liet zyne schprpe landen zien, vloog als eenen leeuw in 't aengezigt zyns meesters, en bragt er eene schrikkc- jyke verwonding in toé. Zyne bovenste tanden hebben juist de linkere oog van den persoon getroffen, en misschien zal hy voor altvd van dcszelfs licht beroofd zyn. Ongetwyfeld of dit redeloos dier heeft tweemael gebeten, want den linkeren kant des per- soons aengezigt beeft de gedaente van eenen menseh niet meer, vermits den hond de helft van zynen neus en kin heeft weg genomen. Den ongelukkigen bood allen tegenstand, maer zyne poo- «in^en waren vruchteloos, want indien de veldwerkers op zyn droevig geschreeuw hem niet ter hulp gekomen waren, had hy misschien deze aendoening met eene sehielyke dood moeten betalen, maer zy rukten met geweld den hond. van hel voor noemde slagtoffer, doorboorden hel hoofd van het woedend dier met eenen kogel, en braglen den ongelukkigen naer zyne woo ning, om hem aénde zorgen van eenen geneesheer over te leveren. De wintergeerst inde Polders staet zeer schoon, welbe- zetmen mag zich aen eene goede opbrengst verwachten. Het koolzaed begint in vollen bloey te geraken den zaehlen winter heeft de plant uytermate begunstigd. Een ongeluk, vvaervan wy reeds zooveel voorbeelden heb ben aengehaeld, is'te Aubel voorgevallen. Eenen jongeling van 17 jaren, speelde donderdag avond in eon kofiyhuys met een ge weer, dat hy in eenen hoek der zael had vinden staen. Op het oogenblik dat dc dienslmeyd binnenkwam, legde hy al lachende op'haer aen. By ongeluk ging het schot af en het ongelukkig meysjo kreeg geheel de lading in het aengezigt. De geneesheereu staeu voor haer leven niet in. Den Koning van Pruysen bemint de beleefdhevd. Onlangs is té Spandaw, eene stad in Brandeburg, eenen man aengehou den op de slraet, en achter slot gezet. Men wist in den eersten niet juvst waerom, maer nu ligt een officieel berigt van't ma gistral te Spandaw allen twyfel op den schuldigen had den Koning niet gegroet, en hy is op bevel van Z. M. in hechtenis genomen To Turyn, zegt den Mere ure de Francein de San Francesco straet, leest men boven 't tnagazyn van eenen drogistGebreve- teerden vernieler der vioeyëm van Zyne Majesteyt. - Armoede in Engeland. - Ten gevolge van don tiyverhéyds- krisis heersohl er hongersdood in Engeland, en dogelyks doen smertelvkc feyleh dc ernstigbeyd van den toestand kennen. Zie hier wat wy in eene londensche kofrespondentie lezen Sedert" veertien dagen hebben de dagbladen het pynlyk nieuws moeten melden, van twee overlydens door hongersnood, welke er in de hoofdstad hebben plaets gehad. De Sun meld een fevt, hetwelk met minder droevig is. Eenen schooner, "dp Lunni, gaende van Liverpool naer Weafrad. wierd den 16 april op do lioogtc van hel Arendseyland n enge rand door dertien schuylen, tellende gezamenlyk 64 man ekwipngie, welke bezit namen van het vaertuyg zeggende, dat zy levensmiddelen moesten hebben voor hunne familicn, welke Van honser sterven. cc Den kapitevn bood hun geld aen, hetwelk zy weygerden. Do ongelukkigen drongen met geweid in de kiel, wierpen zich on de maïs. verslonden dezelve met handvollen en braglen ver volgens ongeveer vyftien tonnen in hunne sclmyten over, waerna zv zich van den schooner verwyderden. Te Cincinnati (Noord-Amerika) komt er eene weduwe, Mev. Broad, te overlyden inden ouderdom van 118 jaren. Zy had dry mans gehad en 14 kinders, van welke er 13 in 't leven zyn. Hel oudste is 99 jaer oud en het jongste 64 den 3 janunry lestleden waren zy allen vergaderd om den geboortedag hunner moeder te vieren. Mev. Broad heeft lot haer laetste uer al hare verstandelyke vermoedens behouden. Twee maenden geleden, daer zy in haer gaen begon te wankelen, raedde haer eene harer gebuervrouvven aen dat zy eenen stok zou nemen om hare dagelyksche wandeling rond haren hof te doen Neen, ant woordde de goede vrouw, met eenen vriendelyken grimlach, dat schynt er veel te oud uyt. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Dynsdag en Woensdag, 29 en 30 apnL De militaire tydingen uyt Polen blyven voortdurig allergun stigst luyden. De gedeeltelyke neerlagen door de vrywi)liger& ondergaen worden ruymschots vergoed door verscheydene over winningen, waervan de laetste, den 22 behaeld, omtrent 300 mannen heeft gekost aen de Russen. Den acnval wierd gedaen door de poolsche zeysendragers in het woud van Kampinos, by Warschau. Donderdag 30 april. De Pressc wilt onderttisschen weten dat de gouvernementen van St-Pertersburg en Berlyn zouden bezig zyn met een aenval- lend en verweerend verbond onder elkander tosluyten tegen alle gebeurtenis. Den groothertog Michiel van Rusland, broeder van den Keyzer, die op dit oogenblik aen het hoofd der troepen is in den Caucasus, is byna in' de handen der Circassiers gevallen, die nog hunne onderwerping niet hebben gedaen. Van Anapa had den prins zich naer het fort Ablé begeven met het inzigt van het Chebiz-fort te bezoeken. Van dit voornemen verwittigd, zyn de 'Circassiers onverhoeds op de leydswacht gevallen en hebben met haer een allerhevigst gevecht aengegaen. De Russen hebben een groot getal mannen verloren. Wat den prins betreft, hy zoude maer door duyzende moeyelykheden en le midden der grootste gevaren er in gelukt zyn het*Chebiz-fort te bereyken. Vryd3g 1 mey. De Nationale Zeitung van Berlyn kondigt aen dat alle de deensche oorlogschepen in werkzaemheyd van dienst gaen ge steld worden en dal er 6600 mannen onder de wapens gaen worden geroepen. Een ander blad van Berlyn, de Allgcmeine Zeitung, wilt weten dat geheel het deenseh leger gaet krygsveer- dig gemackt worden. Of deze geruchten waêr zyn of niet, men moet er de uytlegging van vinden in do protestatien van Duytschland'tegen hél dekreet des konings van Denemerken, dat het hertogdom Holstein voor goed van de andere deelen des konir.gryks afscheyd. Wy lezen in de France Een bvzonder berigt uyt Turyn kondigt de ontslaggeving aen van den kardinael Ar.tonelli. Stellige inlichtingen uyt Roomen laten ons toe te verzekeren dat deze tyding volkomeutlyk valsch is. Den Constituüonnel deelt een artikel mede over den omzend brief van M. Dronyn de Lhuys, waerin hy protesteert tegen de- geruchten over den zoogezegden ommekeer van het hof van Weenen. Als men in de oosteryksche politiek beweegredenen en schik kingen zoekt die niet bestaen, zegt den Constitutionneldan beledigt men zyne trouwhertigheyd. Oostenryk neemt vry eene gedragslyn aen die geène redens tot veranderen heeft. Dry groote mogendheden zyn het eens en weldra zullen zich by haer andere mogendheden van tweeden rang voegen, om Rusland bedenkingen over Polen toe te sturen. Men verwacht met vertrouwen het antwoord van Rusland. Weenen, den 29 april. Dc Algcmeene Correspondenz kondigt aen dat Langiewicz, den verleden nacht gepoogd hebbende te ontvlugten, door éenen policie kommissaris, en onder sterke begeleyding, overgevoerd is naer de Citadel van Josefstadt, in Bohemen. De Beurs, hoe ligt ontroerd en ontrust, begint zich weder gerust te stellen, niet zoo zeer nog wegens de poolsche zaek, welke later ernstiger zou kunnen worden, maer over den ge- vreesden oorlog tusschen Engeland en de Vereenigde Staten van Amerika. Eenen telegram uyt New-York, by Reuter te Londen toege komen, schenkt de hoop dat de Amerikaensche regering den gekaeplen Peterhof terug zal geven aen Engeland. De koersen onzer Rent en voornaemste weerdven zyn heden ter Beurze van nieuws gerezen. Dit bewyst den terugkeer van 't vertrouwen. Onder dezen titel de italiaensche gevangenissen, leest men in de Gazelle dc France Wy hebben reeds verscheydemael den beweenlyken staet der gevangenissen in het koningryk Italiën veropenbaerdde tolken van Piemont hebben geroepen dat alles in dit zeggen overdreven was. Wy gelooven te weten dat een lid van het parlement van Engeland, die onlangs eenige dier gevangenissen heeft bezocht, voornemens is aen zyn Parlement 3en le klagen het geen waer van hy ooggetuyge is geweest. In afwachting gelooven wy de openbare aendacht te moeten roepen op eene redetwisting die acht dagen geleden in het Pailement van Turyn heeft plaets gehad. Hooren wv de getuygenissen die uyt don mond zelven onzer vyanden gevallen zyn. Den markies Gustaet de Cavour heeft aldus de gevangenis- sen van Turvn afgeschilderd Ik zal de aendacht van den achtbaren minister van binnen- landsche zaken inroepen op den echt bevveenensweerdigen toe stand waerin zich sedert dry maenden de gevangenissen van Turyn bevinden. Dezen staet is tegcnslrydig met dc menschheyd ett de eer eencr bêschaefdc natie. Door eene vuyge spaerzuchl lig- gen de gevangenen geworpen op het zelfde strooy dat gediend heeft aen degenen die er voor hen gezeten hebben en die er bctrapelvke ziekten konden ingelaten hebben, zoo als het schurft. De ongelukkigen zyn schier beroofd van de vertroosting van godvruchtige en liefdadige persoonen le zien, die gedurende zoo veel jaren hen gingen bezoeken en versterkingen dragen. cc Dit tafereel is maer al te treffend. M. Gustaef de Cavour is maer alleenlyk mis wanneer hy zegt dat dezen toestand van over dry maenden daglcekent. Dat is eene scherts, want reeds van 1854. kenschetsten dc dagbladen van Turyn het regiem der gevangenissen dier stad in de volgende woorden Een afschuw, eene peste, eene vreedheyd. Ten anderen, wy weten sedert verscheydene jaren waeracn wy ons moeten houden, door de getuygenis van eenige onzer politieke vrienden die deze ge zegde plaetsen bezocht hebben. M. Bellazzi heeft in dezelfde zitting des piemontesche Par- lements v.erklaord dat de gevangenissen van Genua eene schande voor Italiën waren. Men tast er oog eens zooveel per-

De Denderbode | 1863 | | pagina 2