ZONDAG 17 MEY 1865. ZEVENTIENDEN JAERGANG - Nr 871 Vertrekuren uyt de Statie Aelst XAEIt Vertrekuren uyt verschillige Statiën. Kiezing voor den Senaet. MM. Baron Hyppolite DELLAFAILLEUyttre- Baron VAN DE WOESTYNE ttl AELST, den 16 Mey 1865. DE KIES WORSTELING. Eerste onderzoek Tweede onderzoek. Derde onderzoek. Seuderm 5-20 8-25 i 2-3512-45 3-15 6-20 0-00 91 Gend, Brugge, Ostende 0-00—8-25—12-35 Lokeren 5-20 8-25 00-00 12-45 6-20. Brussel 8-05 0-0 12-13 3-00 5-45 S-43 0-00 Mecli. Brus. Autw. 5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 Leuv Thien Luvk 5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 Verv Laud StTruyën,5-20 8-25 12-35 3-15 6-20 3-15 -6-201® klas langs Dendermonde. Kortrvk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 6-03 8-25— 12-35— 3-156-20. I Doornvk, Rysscl (langs Ath 7-455-35—0-00 N'in. Geerardsb. Ath, 7-55 2-50 5-35 8-35. Gend 6-45—8-25—12-35—3-15—6-20—9-00 Bergen, Quievrain 7-550 002-50—5-35 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 6-30 8-30 10-30 3-00 6-30 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, St-Nikolaés, Antwerpen. 6-20 9-00 10-20 2-3*. 6-15 0-00. Te LEOB staen aide konvovs. Te idecem staen deze vertrekkende vbo Ath 6-40 0-00 10-10 4-30 7-25 en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Staen te cyseuem stil al de konvoys uytgenömen deien vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 '6 avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Staen te Santbbkuen üe v»-rir«-kken uyt Ath 6-40 10-10 's ntorg. 4-30 en 0-0S 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morg. 3-15 en 6-50 9-00 des avonds. VAN LOK ER F. It IfAKR Dendermonde, Aelst 7-00 12-20 3-10 7-45—»-». Ninöve, Geerardsbergen, Ath 7-00 12-20 3-100-0. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 4-30 -30.7 Lessen. Geeraerdsbergen Ninove, Aelst, 6-300-0010-404-30—7-30. Brussel (langs Denderleeuw) 6-40— 10-40 4-30 7-30. Gend, Brugge, Ostende 6-40 (langs Lede.) 10-40 4-30 7-30 VAN CBND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 6-00 8-00—naer Aelst,—7-20 11-30 2-15 54)0 5-55 8-00. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend 6-15 7-35 11-45 2-25 0-0(> 5-30 8-10. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-25 5-30 8-01. VAN DENDERMONDE NAER o ,-r-p ,n r, r-TiP Bmssel 4elsl> 5"45 9"00. 1255 3"40 6"45 5-45 9-üO 12-55 3-40 6-45. 6 FRANKS S JAERS. «i«, 7-25 - 7-55 -12^5 - 2-30 - 5-15 - 8.10= - o-uo CLIQUE SUUM. DEN DENDERBODE KANDIDATEN DER BEWARENDE DENK.WYZE VOOR 'T ARRONDISSEMENT AELST Onder dezen titel komt het Verbond van Aelst de politieke kettervën, de hatelyke partywetiep, de snoode onregtveer- digheden, het despolismus en de verdrukkingsakten, die den Denderbode aen 't liheralendom te laste gelegd heeft, verdedigen Deze moeyelyke taek opgelegd aen een zoo magteloos bladje, is echter met zekere arglistigheyd door het zelve volbragt, omdat het stoutmoedig durft liegen, tastelyke waerheden onbeschaemdelyk, martelen, stellige valscliheden als echte daedzaken houden staen en eene houding aennemen die eenen doortrapten Tartufzou doen I blozen." Immers, geheel het verdedigiugssteisel dat het Verbond gebruvkt om zynen aerdigen Duo in de aenslaende kiezingen te doen gelukken bestaet in op den rug der Conservateurs- of Cathoiyke party al de roekeloosheden der liberhalers te schuyven en al zoo van haer eenen zonden- bok te maken die de algemeene vermaledyding verdient. Maer, konfrater, 't is nog zoo verre niet, man, gy zult eerst met den Denderbode wet afrekenen en, kont gy nadien uwe twee knikkebollen doen doorgaen, dan zal 't bewezen zyn wie van ons beyde den menschenfopper is't is nu den besten tvd, vóór de kiezingen moeten de redens ge- waerdeerd wordende keerse die voren gaet licht het best, na dien tyd zouden 't fvgen zyn na paesschen en daervan is niemand liefhebber ten zv domraerikken en menschen zonder tanden. Wv zullen dan een voor een uwe liberale knepen onderzoeken en er u kwittancie van geven. Zet dus uwen bril op, konfrater, en lees deés Gy zegt, Verbond, dat de vryheyd van onderwys in den mond der Conservateurs beteekent MONOPOLIUM in de handen van den klerijé of van de broederkens. Wat is Monopolium MONOPOLIUM is den alleenhandel, of regt J zoeken van alleen ergens in te handelen en hel alleen le verkoopen. j Nu. waer is den Catholyken minister, waer is den Catholyken J volksvertegenwoordiger, waer is den Catholyken gazetschryver, j waer is den Catholyken bisschop of pastor die' ooyt zulke pretentie j geopperd hebbe Noem ze ons, duyd ze ons aen, konfrater, en y zullen de eersto zyn om er onze zwaerste batteryën tegen los ,e vuren en hun vlakaf le zeggen dat zy grondwetschenders en bygevolg landverraders zyn. Het monopolium van 't onderwys hebben de Catholyken nooyt in ons Constitutionneel Belgiën gevraegd. maer wat .zy gevraegd hebben, is de vryheyd voor iedereen zoo wel voor.de francmagoris als voor de broederkens, zoo wel voor de vrye leeraers als voor de priesters. De vryheyd I alleen is datgene wat wy, Catholyken, altyd gevraegd hebben en nog vragen, omdat wy trouw hebben in de vryheyd, omdat wy geene redens hebben van de vryheyd te vreezen.. Dat er ■bier Heydenen Turken, Joden, Ketters, Schismatieken j Passaglia's, met een woord, maer scholen, kollegiën nniver- siteyten komen inrigten zooveel zy willen, daervan zyn wy (niet benauwd, wy zullen hun noovt dit regt betwisten wel tè verstaen, ALS ZY ZULKS MET HUN EYGEN GELD DOENDit is de vryheyd, dit is de Constitutie, en daeraen houden wy gelyk 1 aen ons vel. Durft of moogl gy ook alzoo spreken, konfrater Verbonddie ons nogtans gedurig 't woord VRYHEYD dan gestoofd, (dan gebraden, dan koud, dan warm opdient Maer la el ons 't bladje eens omkeeren XV ie zoekt, wie bewerkt, wie neemt 't monopolium van Jonderwys met listen en geweld De liberhalers, de francmagons, de stoffelyke en zedelyke verdrukkers van 't land, deze zoeken 't monopolium omdat zy er belang in hebben do opkomende jeugd op don leest van verderf te schoeyën en haer hunne rampzalige opinion, hunne heyllooze" fprineipen. hunne doetnelyke zienvvyze van priestershaet en godsvergctems in le boezemen en er aldus werktuygen van le ■naken die hun helpen, ondersteunen en verdedigen om aen t schotelken te konner. blyven Wat gebeurt er immers Het geld van de Catholyken word afgeperst om jodenscholen jte bezoldigen, waer professors in zitten die God loochenen, die de veropenbaring loochenen en in hwme werken dingen lecren die wy hier, uyt vrees en walg, noch durven, noch willen neér- schryven. De Catholyken. der stad Brussel, de Catholyken van geheel de provincie Braband moeten, tegen hunnen wil en dank, jaerlyks helpen betalen om de goddelooze universiteyt van Brussel in stand te houden, universiteyt die, volgens de getuygenis der francmagons zelve, ingerigt is tegen het Catholyk Geloof van Belgiën om de liberale en magonnieke denkbeelden te verspreyden. De Catholyken van geheel 't land worden jaerlyks met geheele vragten geld afgeperst om de universiteyten van Luyk en Gend te ondersteunen. In deze laeiste worden zommige leerstoelen bekleed door professors, wier schriften en prineipen zoo god deloos zyn, dat zy allen waren Belg, die nog aen 't geloof zyner voorouders verkleefd is, van droefheyd en veronlweerdiging doen sidderen. In alle gemeenten doet het gouvernement scholen inrigten of zy er noodig zyn of niet, of er goede.VRYE scholen bestaen of niet. En waerom doet het gouvernement dit? Om in elke gemeente eene creature te bezitten, eenen tegenstrever van den pastor, immers om het monopolium van 't onderwys te hebben. Maer met wiens penningen gebeurt dit Met de contributiepenningen der Catholyken, met de contributiepenningen der priesters, rnel de contributiepenningen der vrye onderwyzers zelve welke aldus, met liun eygen geld, de koorde moeten helpen betalen waermeê zy moeten' verwurgd worden Zie daer het monopolium, zie daer de vernietiging van alle onderwysvryheyd, want onmo- gelyk is 't dat eenen vryën onderwyzer de medediging slaende houde tegen eenen staetsonderwyzer die vooruyl huysvesling, jaerwedde en andere gunsten gratis geniet, terwyl den vryën bnderwyzer niets heeft. Versta et gy dit konfrater VerbondAh neenEr zyn menschen die hooren hebben en niet hooren, oogen en niet zien, en gevolgelyk mogen gerangschikt worden onder de levenlooze beelden, w'aeracn men te vergeefs zyn latyn zou verslvten. Hier is 't de plaets van tc zeggen dat olie uyt eenen slypsteen persen, 't werk niet is van een bèredend man, ook zouden'wy ons wel wachten deze kwestie zoo breed te behandelen, waren wy niet zeker dat de kiezers ons zullen verstaen. Het Verbond zegt dal de vryheyd van liefdadigheyd voor de Catho lyken het middel is om de familien le berooven ten profyte der kloosters. Dit is het eeuwig liedeken der liberhalers, en om die valschheyd in 't publiek te doen wortel vatten en óaerdoor de kloosters, den godsdienst en de priesters hatelyk le maken, wyken zy voor geeneMeugons, voor geene lasteringen achieruyt. Een'enkel voorbeeld gaet zulks bewyzen. Over veertien dagen kondigde het liberael schandblad, den Journal de Gand, den volgenden artikel af a De zuster van M. Victor Fabry, oud stokhouder van het order der advokaten en onder-voorzitter der Societeyt von den H. Yincentius-a-Pnulo te Luyk, het ontwerp opgevat hebbende van in een klooster te gaen, maekte met hare familie eene overeenkomst, byrta in alles gelvk aen die van Mejufv. De SchietererRoeis. Bv hare intrede in het klooster, moest Mejufv. Fabry eene meègift ontvangen bovendien moest men haer eene jaerlvksche rente maken. Mits deze rente, de religieuze, aen de wereld overleden, liet aen hare familie het deel over dat haer zou toekomen in de goederen der vaderlyke erfenis. Mejufv. Fabry trad in het klooster te Brugge. De familie voerde die overeenkomst stiptelyk uyt. Zoo echter was het niet met Mejufv. Falrry, óf, om bdler te zeggen, met degenen die, sedert zv in't klooster was getreden, over haren wil beschikten. Bv het afsterven harer ouders, hood zich eenen zackgelastig- den van harent wege by de familie aen om haer deel te reklameren in de erfenis aen de welke iy stellig verzaekt had. Dit breken van haer geg9ven woord, van die verbindtenis door haer vrylyk aengegaen, kwam aen de familie zoo wonderbaer voor. dai zv in den eerste meende dat er een misverstand moest wezen. Dacrom begaf 21. Victor Fabry zich onraiddelyk rtaer Brugge, overtuygd dat een woord uytlegging met den bisschop dier stad welhaest dit misverstand zou doen ophouden hebben. Hv was deerlyk in zyne verwachting te leurgesteld. Mgr. van Brugge, weynig in achtneming gebrnykendc jegens den onder- voorzitter des genootschops van den Vincentius-a-Paulo van Luvk, legde hem de vernedering op van een lang zitten wachten in de voorkamer. Eyndelyk verleende den prelaet hem gehoor en liet hem op eenen vader- lyken toon weten dat het hier eene burgerlyke twistzack gold. tvaerin hy niet kon tusschenkoraen. Het geweten alleen der religieuze was verbonden door de schikking welke zy vrylyk met hare familie gesloten bad. want de wet herkent geeue overeenkomsten waervnn eene toekomende erfenis het voorwerp is. De familie was dys verpligt aen den zaekgelastigden van het klooster het deel der erfenis af te geven 't welk nogtans het voorwerp eener nadruk. - kelvke verzaking was geweest. Wanneer men zulke artikels leest, zou men moeten zegge» dat er toch iets van waer is die zoo nauwkeurig aengehaelde omstandigheden, zou men denker», kan niemand verzinnen.- He wel, alles in het artikel van het liberael blad is valscb, van het eerste woord tot het helste. Al. Fttbry, die in het artikel van den Journal de Gand als een slagtoffer word .voorgegeven, heeft aen die gazette den volgenden brief toegezonden Mvnbeer den opsteller van den Journal de Gand Men deelt my zoo even uw nummer mede van den 28 deier, in hetwelk gy uwe lezers bezig houd met niviie familie én pret my zelven. Ik weet niet, mynheer, wie u zulke valscbe inlichtingen heeft kunnen geven dan degene die tot sloffe aen uw artikel dienen maer ik moet u zeggen dat men u volkomenttyk in dwaling heeft gebragt. Myne jongste zuster is te Brugge in een klooster getreden, dat is vol- maektelyk waer maer het is ook waer dat, by de dood tnyner ouders, alles vereffend is geworden tot onze gansche voldoening en in zulke regt- mntige voorwaerdeu, dat er niemand iets zou hebben kunnen op zeggen. Men heeft u gezegd dat, ter gclegenheyd dezer zaek, ik my naer Bruggo heb begeven, overtuygd dat een woord uytlegging met den bisschop dier stad het misverstand welhaest zou hebben doen ophouden maer dat ik in myne verwachting ben te leur gesteld geweest dat Monseigneur van Brugge, weynig in achtneming gebruykende jegens den onder-voor- titter des Genootschaps van den Ueylicen VincBNTius-a-PAULO, ray de vernedering oplegde van een lang zitten wachten in tyne voorkamer dot eyndelyk den prelaet my gehoor verleende en my op eenen voderlykect toon liet weten dat het hier eene burgerlyke twistzaek gold, in dewelke hy niet kon tusschenkomen, en ten slotte zegt gy De familie was dus verpligt aen den zaekgelastigden van het klooster het deel der erfenis af te geven 't welk nogtans het voorwerp eener nadrukkelvke verzaking was geweest. Van dit alles is er geen enkel woord waer. Ik heb de eer niet onder voorzitter van 't Genootschap van den Ueylicen Vincentiüs-a-Paolo te zyn ik ben er maer een zeer nederig cerelid van. Ik hen naer Brugge niet geweest sedert dat myne zuster hare beloften heeft gedaen, ik heb nogtans met haer zeer gencgenr betrekkingen, by briefwisseling. Ik heb nooyt den voet in het hisschoppelyk palcys van Brugge gezet ik heb nooyt de eer gehad een hoegenaemd samengesprek met Monseigneur Malou te hebben die, van zynen kant, my nooyt gezien heeft en my al niet beter kent wy hebben geenstins aen den zaekgelastigden van het kloos ter het deel afgegeven da» aen myne zuster zou hebben moeten toekomen in de erfenis myner ouders, ware zy in geen klooster getreden. Het zal u zeker wel spyten, mynheer, in dwaling te zyn gebragt geweest en aldus teeuemael valsche fevten te hebben aengekondigd. Wat my betreft, ik ben hevig bedroefd geweest by het lezen van uw artikel, om dat ik gedacht heb dat hy gewis veel droefheyd 2al veroor zaken aen eene zuster die ik niet opgehouden heb teederlyk te beminnen en die geene gclegenheyd laet vooibygaen om oen hare familie de blykeos der regtzinnigste verkleefdheyd te geven. Gelief den tegenwoordigen brief in uw aenstaende nummer op te nemen en de verzekering myner hoogachting te aenveerden. Luyk, 30 april 1863. Victor Fabry. De boyenstaende protestatie van M. den advokaet Victor Fabry, is niet afgezonderd gebleven de andere leden dezer achtbare familie hebben op hunne beurt de eerloosheyd van den Journal de Gand willen schandvlekken. Ziehier het stuk dat ons mede gedeeld is geworden Luyk, 30 april. Wy verklaren onze aenkleving te geven aen de antwoord van onzen broeder Victor opzigtens de lasteringen van den Journal DE Gand, dis gesproken beeft van werkingen van het klooster der Redemptoristinnen, waervan onze familie het slagtoffer zou geweest zyn. Deze beschuldigingen van dit blad zyn valsch. Leopold Fabry Adela Fabry Hewel, Verbond, wat dunkt u Vhn dit eerlyk liberael middel Word gy nu niet bescbaemd over 't liberalismué, als ge ter oogen uyt ziet dat het maer steunt op de eerloosste valschheyd, die zoo schaemteloos gebruykt word om eenen hoogst eerbiedweerden bisschop, welken, sedert menige jaren, op een bed van Iyden en smerten genageld ligt, lafhcrliglyk te lasteren en hatelyk te maken Hoe zoud gy schreeuwen, tieren en huylen tegen '1 Calho- licismus, konde gy iemand van ons ontdekken die zich aen zulten gruvvelyken laster pligtig gemaekt had, al ware het maer tegen eenen eenvoudigen champetter! Maer wat is 't, op eenen oven die heet gemaekt is door den drift des partygeest kan geen gras groeyën den partygeest ziet den kleynsten splinter in d'oog zyns naestens en ontwaerl den balk niet die zyne eygene oogen beneveltEn dit heet men thans liberalismus politieke zedelykheyd Vryheyd van den preekstoelzegt liet Verbonddit is voor u, Con- servateurs,het rept van tic bvrgers stra/feloos te belasteren Al wederom eene hatelyke valschheyd eene leugen met op gezetten rade neergeschreven, om de Cathoiyke preekstoelen te schandvlekken. Wie van ons heeft ooyt zulk een verfoeyc-lyk regt gevraegd Gy moet de beraedslagingcn der Wetgevende Kamers gelezen hebben, konfratcr, gy moet dacnn zoo Vel als vvv gevonden hebben dal eenen Catholyken al'geveerdigden den stèlligen voorstel gedaen heeft in de herziening van het strafwet boek eene bepaling te voegen vragende dat allen Catholyken pastor oI predikant met eene dobbele siraf zou geslagen worden als liy zich zou veroorloven iemandwie hel zy, op den preekstoel le. lasteren of te beledigenIs dit het regt zoeken van de burgers straffeloos te belasleren Antwoord daerop, als ce kunt,Maer daer ligt den knoop nietden herder moet kost wat kost, een liberael slot op den mond gezet worden als er in de parochiën schandalen, booze daden gepleegd zoudeo worden door liberale burgemeesters, schepenen, secretarissen of champetters, als de stedelyke overheden zouden toelaten slechte, zedelooze. overspelige theaterstukken te vertoonen als zy de permissie zouden verleenen aen goddelooze vremdo landloopers. den godsdienst, de Cathoiyke leering, het geloot onzer voorouders op de scbandigste wyze door het slyk tc"trek ken in redevoeringen'uvtgebrackt in de openbare stadhuyszalen, den pastor der parochie zou daer niet mogen tegen spreken," hy zou de gc'.oovigen, aen zyne gewetenszorgen toevertrouwd, moeten laten verlcyden en deipest, dei: kanker des verderfs straf: feloos, onder zvne kudde, moeten laten verwoestingen op ver woestingen aenrigten. want keurde hy de loelitting af door de overheden gegeven.' hy zou strafbaer zyn met geldboete en kot-

De Denderbode | 1863 | | pagina 1