ZONDAG 11 JUNY 1805. ZEVENTIENDEN JAERGANG - Nr 876. Vertrekuren uyt de Statie Aelst 1VAER: 6 FRANKS 'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën, AELST, den 15 Junv 1865. Uytslag der Kiezing te Aelst. Wat zal er volgen Wie is de party der orde NA BE KIEZIAG. fteuderm 5-30 8-25 9-45 12-35 3-156-209-05 Lokerun 520 8-25 00-00 12-35 6-20. Brussel 6-05 0-0 12-10 3-00 5-45 8-45 0-00 Mech. Drua. Autw, 5-20 8-25 9-45 3-15 6-20 UuvThienLuyk 5-208-259-45 3-15 6-20 ïerv l.andStTruv«i,5-20 8-25 9-45 3-15 6-20 Gfcrd 6-45—8 25—12-35—3-15—6-20—9-05 jj? Gend, Brugge, Ostende 6-45—8-25 12-35 3-15 —6-20 le klas langs Dendermonde. Rortrvk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 6-45 8-25— 12-35— 3-156-20. Doornvk, Rvssel (langs Ath 7-455-35 —0-00 Jiin. Geerardsli. Ath, 7-55 2-50 5-35 8-45- Bergen,<}ui»*vrain 7-550 002-505-35 TAN ANTWERPEN NAER St-NikolaeB, Lokeren, Gend. 6-30 8-30 10-30 3-00 6-30 0-00. TAN GENU NAER Lokeren, 5t-Nikolaes, Antwerpen. 6-20 9-00 10-20 2-3 6-15 0-00. Te LBOB Btaeo al de konvoys. Te idegbm «taen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 40 4-30 7-2Ö en deze vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. Sfaen te ctsbGEM stil al de konvoys uytgenomen dexen vertrekkende van Aelst 0 00 des aiorgens en 0-00 's avonds en van Üenderraonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Siaen te Santbbrgbn de vertrekken uyt Ath 6-30 10-40 's morg. 4-30 en 7-z51S avonds. Tan Denderleeuw 0-00 8 20 's morg. 3-20 en 6-05 9-00 des avortds. VAN LOKEREN NAF.R Deuderinonde, Aelst 7-00 12-20 3-10 7-45»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 7-00 3-10 7-450-0. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 4-30 7-25. Lr.V-n. Geeraerdsbergen Ninove, Aelst, 6-300-0010-404-307-25. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-4C 4-30 7-25. Gend, Brugge, Óstesde 6-30 (langs Lede.) 10-40 4-30 7-25 VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9 30 6-00 8-00—naer Aelst,—7-20 11-25 2-15 5-00 5-55 8-00. VAN BRUSSEL NAER Aelst, («end 6-15 7-35 11-45 2-25 0-OU 5-30 8-18. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw)7-35 2-25 5-30 8-15. VAN DE iV DER MONDE NAER Brussel (1. Adst) 7-25 0-00, 2-30 5-15 8-10 (I. Mech,) 5-45 9-00 10-05 3-40 7-20. Aelst, 7-25 - 7-55 12-05 2-30 5-15 8-10: 10-0 DEN DENDERBODE Gelyk wy voorzien en met eene onwankelbare ovei tuygmg voorzegd hadden, is de ministeriele party, in ons arron dissement, platgeslagen, ja, ganscli verpletterd. Eene schitterende meerderheyd is de magt der bewarende party komen bestatigen, die te worstelen gehad beeft niet alleen tegen alle byzondere liberale invloeden, rnaer nog byzon- derlyk tegen de officiële drukkingen, die overal op d'onedel- ste wyze in 't werk gelegd waren om de afhanglyke kiezers in den liberalen zin te doen stemmen. De voor- en achter- wachten benevens g'heel bet liberael leger namen deel aen den kiesstryd en zoodanig waren de batteryën van den aelsterschen liberalen klub gedresseerd, dat hv stellig op eene meerderheyd van tenminste TWEE HONDERD stemmen rekende Volgens het klappen, loopen en zwieren der liberale kiesmakelaers, was 't met de Catholyken gedaen, zy waren opgeschepttot den magteloozen gryzen tienpintjeskwant van Steehbuyze toe had ze veroordeeld en alles byeengeraspeld Om de achtbare heeren Dellafaille en Van de Woeslyne tegen te werkenmet een woord, had men al de liberale kiesmaren geloofd, er was noch lezen noch bidden meer voor de Conservateurskandidalen, zy gingen op bet slagveld blyven, al hadden de kierikalen met hunne handen konnen yzer breken, want die en gene groote genieenlens waren liberael geworden, dezen en genen iuvloedryken man bad zyne ondersteuning aen de liberalen gegeven en aen de Conservateurs geweygerd, immers de bereking was gemaekt, de opsomming gedaen, en eene groote meerderheyd, ten voordeele der liberalen, was zoo zeker, dat, er aeo twyfelen, als eene geestbekroiu- penheyd aenzien wierdDe liberale salons waren «erced met nieuwe tapvten belegd, beste kleeren en gouden brillen gekocht en al 't pluymgedierle van g'heel de kieken- merkt was, zaterdag lest, als nen weerlicht verdwenen Maer O ongestadigheyd der aerdsche zaken In plaets van boven te liggen, gelyk zy zoo stellig verwacht hadden, in plaets van de groote meerderheyd te bekomen waerop zy zoo vast gerekend hadden, iu plaets van te mogen bimmen, bommen en beyaerden eh daerby 't kaDon te dpen ronken, feeste le houden en te kermissen, was 't allemael mis, de liberalen zagen reeds van in 't begin der slemopneming dat zy zonder den weerd gerekend hadden en het eyr.do kwam bewyzen dat wel verre van eene groote meerderheyd voor hunne liberale kandidaten te bekomen, zy, door eene verpletterende meerderheyd ten voordeele der Conservateurs, inliet stof geslagen waren sparteler.de tusschen hunne onbegrypelyke vermelenheyd, hunne verregaende verwaendheyd en onuytlegbaer mis verstand van namelyk eenen Van Assche en eenen Spitaels te hebben durven stellen tegen eenen Dellafaille en eenen Van de Woestyne Ha Dit heeft ons voortreffelyk arrondissement veront- weerdigd hetwelk, ten anderen, vermoeyd van al de liberale verdrukkingeu, van al de verfoeyelyke partyakten, van die menigte onregtveerdigheden waeraen het schynliberalismus zich pligtig beeft gemaekt, eene luydsprekende protestatie tegen ditstelsel van geweld en dwingelandige overheerscliing wilde uytbrengen. De kiezers dan kwamen af in massa's, een groot getal waren ongevoelig aen de streelingen, schoone woorden en beloften van eene bende kiesagenten, die op hen vielen gelyk de biën op den honing een ander groot getal kiezers hadden 't herle toegenepen van spyt en droefbeyd omdat zy, afhanglyk zvnde, moesten bukken onder't liberael geweld en niet durfden stemmen volgens hunne overtuyging. Zonder dit laetsle geval, zou de thans zoo overheerlvke meerderheyd ten voordeele van de heeren Dellafaille en Van de Woestyne welligt de helft grooler geweest zvn. Kortom, de bewarende denswyze van ons arrondissement heeft zjch weerdiglyk, allerdeftigst gedra gen haer solemneel vonnis zal in onze jaerboeken aetige- siipt staen als eene regtveerdige veroordeeling ven dit zoo gezegd liberalisnnis, 't welk aen Godsdienst, Vrvbeyd en Vaderland zooveel kwaed beeft toegebragt en er nog meer zou aen toebrengen, kon dien kanker in zynen allesver- sfindeudeü gaag niet tegengehouden worden. Ontvangt dus onze vurige dankbetuygingen, geachtte raedekiezers, ontvangt onze hertelyke gelukwepschingen •tier uwe moedige en krachtdadige medewerking, over uwe deftige en opregt patriotieke gevoelens. Gv hebt de slem der daedzaüelyke waerlieyd gehoord, gv heb', ze verslaen, en omdat gy ze verslaen hebt, zyl gy gekomen met dien yzeren wil van er hulde aen te bewyzen en dit spyts al de bedrieglyke listen, spyts al de leugens, spyts al 't bedrog aeugewend en uytgebragt om u te misleyden, om eenen onverdienden blaem le werpen op twee achtbare mannen, die; in hunne parlementaire loopbaen, slechts de waerheyd het welzyn en 't geluk des volks voor rigtsnoer hebben. Weest verzekerd, eerzame medekiezers, dat gy veel en zeer veel goed gedaen hebt, want zonder uwen iever, zonder uwe onverschrokkenheyd zou het valsch liberalisraus uyt den Senaet twee verdiensiryke wetgevers gestooten hebben op wier verkleefdlieyd aen regt en treffelykhevd, aen gods dienst en vaderland wy mogen rekenen. Gy hebt dus uwe pligt op de eervolste wyze gekweten, de godsdienstige en vaderlandsche belangen hebben by CEd. op den eeisten rang gestaen deze hebt gv gediend en verdedigd en daer door zien dat gy deftige Vaderlanders, echte Relgen of, met een woord, ware Catholyken zyt. Wat er zal volgen, geëerde medekiezers, wy zullen '1 u voorop zeggen Gy, heeren geestelyken, verwacht u aen eene hagelbuy van smaedredens, booze aentygingen, leugens en laster van wegens de haetdrageude en losbandige liberale drukpers deze zal bare razerny tegen UEd. ontketenen* zy zal u afschetsen als ondankbaren, als heerschzuchtigen, als vyandeu van den vooruytgaug, als liohtdompers, die geen ander doel hebt dan de misbruyken eener andere eeuw te doen herleven, dan alles onder uwe dominatie te brengen, dan alle gezag, alle magl te willen overweldigen en meer vieren en vyven die noch kop noch sleert zullen hebben. Maer bekreunt u daermeê niet, integendeel houd er u door verëerd want 't is om de zaek der waerheyd en regtveerdigheyd te hebben gehandhaeld en ondersteund dat gy zult blootgesteld zyn aen de schichten eener magte- looze woede die u niet konnen bereyken. Gy hebt uwe plig- ten gekweten en die deftige kwyting uwer pligten heeft veel aerde gebragt aen den dyk die den stroom van liet alles- overweldigend schynliberalismus moet tegenhouden. ,.Uvv geweten zegtu dat gy wel gedaen hebt, en dit zy u ge noegPacata conscientia nihil timet. En gv, voortreffelyke buy ten kiezers, verwacht u ook aen eene stórlvlaeg van beledigingen en vuyge scheldwoorden gelvk in vorige omstandigheden, zult gy al wederom eene kudde kiesvee zyn, ploegen die in God gelooft, dommerikken die benauwd zyt van naer d'helle te gaen en meer andere ongerymdheden en dwazen zeeverMaer gy ook, laet er u niet aen gelegen, veracht die snoodbeyd en denkt dat er uyt eene vervuylde riole geen roozenwaler noch amber- reuk kan vloeyën. Daerenboven, en dit weten wy voorop, gy zult gedoogzaem wezen als gv u de sptfsuk zult errin- nereu dat eenen veroordeelden vier en twintig uren heeft om zynen rechter U verwenschen; laet den liberalen tolk dan eens zyn herteken ophalen, laet er hem eens poer op geven, den sul zal er misschien wat meê verkwikken doch te late gevoelen dat hy den dommerik gespeeld heeft. Wat er u moet getroosten, brave buylenkiezers, van den eenen kant, dat gy die hooveerdige liberale steêmans eon lesken gegeven hebt dat zy nimmer zuilen vergeten, en van den anderen kant dat gy, als ware patriotten, als ware. onafhangiyke Belgen, uwe reglen verslaen hebt en dezelve gebruykt om het goed te doen, al het kwaed te bestryden met zooveel hardnekkigheyd dan er 't kwaed gebruykt om het goed te verdrukken er» te verdelgen. Berust u dan op het zoet genot eener volbragtte pligt, verheugt u over onzen geza- mentlyk behaeldeii schitterenden zegeprae! en bekommert u met'al dit liberael gezwets gelyk met het jaer 4740. Wat ons betreft, wy verwachten ook ons paertjedaer- omtrent kent men onze zienwyze beledigingen en verach ting van 't liberalismus, daer zyn wy fier over. over deszelfs achting*of streelingen zouden wy b°schaemd wezen, want wv, in dit geval, ons zelve zouden moeten beschuldigen van medepligtigheyd in 't kwaed of verzuymenis van 't goed. Nu, wy willen noch't een noch't ander en, moeten wy daervoor soms eens door de wissen loopen, wy zullen 't volgeern doen, doch daer wy in eenen gansch anderen toestand verkèéren dan onze opgemelde vriemfcn. zullen, wy ook niet nalaten, al door de wissen te loopen. hier en daer eene oorveeg toe te dienen welke soms wat hard zou konnen doornypen. Het liberalismus heeft ons eerst nenge- rand, het heeft ons de handschoen toegeworpen, én wy hebben ze opgerae.pt, het heeft ons den oorlog verklaerd. en wy hebben hem aenveerd. Moet hy voortgezet worden, wy zyn altyd bereyd. Vim vi repellere licetdit is le zeggen dat men zich altyd moet vasthouden' aen 't dikste van den boom Op deze vraeg mogen wy sloutelyk antwoorden De CATHOLYKEN, de CONSERVATEURSEn waerom? Omdat, zoo als naer gewoonte, na eenen zoo luystervollen zegeprael, geene de minste wanorde, noch ruststooring onze stad is komen bevlekken. De Catholyken vierden hunnen triomf in volle vreugde, in volle ge'moedsaendoening, ja zelfs met den meeslen geestdriftmaer toch was en bleet alles binnen de palen der betamelykhevd en goede orde, zoodanig dat men zelfs den schyn van onrust in onze stad niet outwaerde. Het is wel waer, men zag hier en daer een lang liberael gezigt mymerend en drupneuzend over straet gaen, maer dit is gewoonlyk het effekl eener afkoking, en byzonderlvk als de afkokiiig zoo onverwacht komt. Wy verslaen dit gemakkelyk alle preparativen gemaekt hebben om victorie te zingen, om op den goeden uytslag te kermissen, om een lekker glasje te drinken en bovendien in eenen malscli gebourreerden senateurszetel te gaen flodderen, omringd van eer, achting, saluaden en overal tot re assemblees van d'eersle famitiën des lands ja zelfs in '1 koninglyk hof uyl- genoodigd te worden, daertoe al de preparativen gemaekt hebben, zeggen wy, en dan, in plaets van dit alles, tot dien verweoschten azyntobben veroordeeld worden wy zeggen het ronduyt dat het nog al hard is en dat wy ons geenzins verwonderen dat er veel liberale vrienden een lang gezigt sponnen. Mae>r toch, deze laetsten hebben zich ook wel gedragen, wy maken er hun ons kompliment over, doch verhopen dat zy ook alzoo zullen doen als zy nog eens bovengeraken Het zal misschien wat lang te wachten zyn, maer daeroru is alles niet verloren de hoop is nen balsem voor alle wonden en de remedie tegen alle kwalen. Gelukkig zyn ze die dit wel verstaan, maer nog gelukkiger deze die hunne hoop verwezenlykt zien. Eenen vogel in d'hand is beter dan tien in de lucht. Als do kiezing onzer achtbare Kandidaten voor goed gekend was en men de overheerlykheyd van den behaelden zegeprael beseffen kon, is eene outzaggel.yke menigte Kiezers «naer den GOUDEN' LEEUW, het Lokael der Bewarende Gezindheyd, ge stroomd, om de nieuw benoemde Senateurs, die zich aldaer bevonden, geluk te "Wenschen en in hunnen triomf te deelen. Nooyt, dit bekennen wy, hebben wy eene zoo algemeene welge moed heyd by de Kiezers ontmoet. Honderde handen staken zich te gelyk uyt "naer de twee belden van den dag, bonderde monden spraken hunnen lof en al met nen keer ging er een hoerra op van Leve DellafailleLeve Van de Woeslyne! die herhaeld wierd door meer dan duyzend menschen, welke zich in al de plaetsen. van het huvs op den koer en rónd het hotel bevonden immers den geestdrift des volks was onbeschryflyk en nimmer zagen wy zooveel eerbied, zooveel genegeutieyd, zooveel achting aen eeuige welkdanige gekozenen des volks betuygen Deze doenwyze var. dé kiezers, na eene zoo voortreffelyke meerderheyd, antwoord ten vollen op de zoo hatelyke als domme en valscheaentygingen die 't Verbond naer 't hoofd "van de heeren Dellafaille en Van de Woestyne gesmeten heeft. Ware onzen konfrater daer tegenwoordig geweestby zou misschien zyn laeg gedrag ten opzigte dezer achtbare mannen begrepen h'ebben. Maer den sul had werk genoeg om van tyd tot tvd eer.s 't schyfkeu van den azyntobben op te ligten waenu zyne afge kookte kandidaten gesteken waren, ten eynde hun wat frissche lucht le verschaffen en le beletten dat zy, door den geur der komkommers, ajuyntjes en andere oplegspeceryën, versmachtten. Dit is eene les voor u, konfrater, die u zal goed doen als gy z>- te baet neemt en u aensporen om den naesten keer, voorzigtigc en treffelyker te werk le gaen. Nu zit gy daer te koekeloeren by dien rampzaligen kiestobben en dit in weerwil van al de onnoozelè loftuytingen van vooruytgang, van licht, van nationael welzyn, van volksgeluk ende zoo voorts die gy zoo mild aen uwe kand. dolen hebt tocgezwaeydZiet nu wel toe, konfrater, dat de liberale rcanifestheeren u van tyd tot tyd wat komen aflossen, zoo niet zoud g'er kunnen by verdroogen ten ware nogtans dat er u uyt het geestryk mngazyn langs de enorme buyze van M. Van Assche nu en dan wat verkwikkend en luert.ver.sterk end vocht kwame loevloeyënWy wenschen u nu proficiat mei al uwe

De Denderbode | 1863 | | pagina 1