ZONDAG 21 JÜNY 1863. ZEVENTIENDEN JAERGANG - Nr 87 "7. Vertrekuren uyl de Statie Aelst NAER 6 FRANKS 'SJAERS. Vertrekuren uyt verschiliige Statiën. AELST, DEN 20 Juny 1865. Het Ministerie in den zak. Maer zal dees ministerie wyken Wat beleekent dien uytslag a üeuderm 5-20 8-25 9-45 J 2-35 3-15 6-20 9-05 Gend, Brugge, Ostende 6-45 - 8-25 - 12-35 LokereH 520 8-25 00-00 12-35 6-20 3-15 -6-20 le klas langs Denderroonde. Brussel 8«Ü5 O-O 12-10 3-00 5-45 8-45 0 00 j Kortryk, Momoroen, Ryssel (langs Lede) 6-45 ~JJ Meek. Örus/Autw. 5-20 8-25 9-45 3-15 6-20 8-25— 12-35 - 3-15 6-20. Leuv TtóenUvyJt .5-20 8-259-45 3-15 6-20 f Doornyk, Ryssel (langs Ath 7-45—5-35 ~(M)0 3 i Verv Land StTruvën,5-20 8-25 9-45 3-15 6-20 j Nin. Geerardsb. Ath, 7-55 2-50 5-35 8-45. -0 Gend 6-45—8-25—12-35—3-15—6-20—9-OÖ iii Bergen, Qniwaro 7-85—VW— 2-50—5-35 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 6-30 8-30 10-30 3-00 6-20 0-00. VAN GEND NAER Lokeren» ï>t-Nifcolae«, Antwerpen. 6-20 9-00 10-20 2-3 6-15 0-00. Te i.bok siaen aide kouvoys. Te iokgem etaen dese vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 4 4-30 7-25 en deze vertrekkende van Benderleeuw ai de convoys. Staeu te oïSEGKM stil al de konvoys uytgenomen deaeu vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens' en 0-00 avonds en van Óendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00 's avonds. Stnen ,e SantberGBN de vertrekken uyt Atli 6-3(1 10-40 's morg. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8 20 's morg. 3-20 en 6-05 9-00 des avonds. CU1QIJE SÜUM. Ï.ORPRFN NARR Dendermonde, Aelst 7-09 - 9-30 3-10 7-45»-». Ninove, Geerardsbergen, Ath 7-00 3-10 -7-450-0. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-404-30 7-25. Lessen. Geeraerdsbergen Ninove, Aelst, 6-300-00il0-404-30—7-25. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30lü-4( 4-30 7-25. Gend, Brugge, Ostende 6-30 (langs Lede.) 10-40 4-30 7-23 VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9 30 6-00 8-00—naer Aelst,—7-20 11-25 2-15 5-00 5-55 8-00. VAN BRUSSt-L NAER Aelst, fiend 6-15 7-35 11-45 2-25 0-0(1 5-30 8-15. Ninove, Geeraerdsb. Alh, (langs Benderleeuw7-35 2-25 5-30 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (l. Aelst) 7-25 0-00, 2-30 5-15 8-10 (I. Mech,) 5-45 9-00 10-05 3-40 7-20. Aelst. 7-23 - 7-55 12-05 2-30 5-15 8 lü: 1U-0 DEN DENDERBODE De onverwachlte slagen, door de laetste kiezingen, aen 't libe- valismus toegebragt, zyn verpletterend voor 'l ministerie. Zy heb ben 't zelve in 't herle getroffen, zoodat het gansch duyzelig, alle «ogenblikken zynen val moet verwachten Twee staatsministers en eenen portefolieminister zyn met den eersten slag neergeveld, behalve twee stemmenlag eenen derden staetsminister ook in l stol' te spartelen. Wat meer en tevens ook merkweerdig is in deze worsteling, is dat twee leden van het oud doctrinarisch drymanschap letterlyk zyn afgekooktden derden's gezondheyd is ondermynd derwyze dat zyn leven in gevaer is, zoodat den lyd nadert* op welken gaet verdwynen dit listig en rampzalig doctrinarismus, 't welk aen 't land zoo veel kwaed gedaen heeft met, van d'eerste jaren af onzer verlossing van d'hollandsche dwiiigelandy, oiiophoudelyk den oorlog tegen onze vryheden en bvzonderlyk* legen de godsdienstige vryheden te voeren met geduriglyk te werken om ëen alleenheerschend bestuer daer te stellen Viet eenig doel van de nieuwe coustitutionnele vryheden te besnoeyün en de Catholyken ondereen nieuw jok van slaverny, onder 't jok van het godsdienslhateud en onverdraegzaem Josephisnuis te doen bukken. Nu is het volksverdrukkend ministerieel machien gansch ont- raderd, het kan niet regelmatiglvk meer fonctionneren. Het getal ministeriele representanten in de kamer daelt van 07 op öfl, de ministers zelve er onder begrepen, terwyi het getal der Catho lyken van -lp tot &5. geklommen is, dus een versehil vau-zes stemmen. In den Senaet zal de ministeriele meerderheyd hoogstens cp vier stemmen uytkomen. Nu vraegt men overal, zelfs in verschiliige liberale bladen, of het mogelyk is te besturen met zulk eene onbeduydende meerderheyd 'die alle oogenblikken kan gewyzigd worden, 't zy door afwezigheyd, 't zy door ziekte van eenige leden, zonder mede te rekenen dat er soms wel eenige geneygdheden van «eutslaving by zommige ministeriele afgeveerdigden zouden konneu onlslaen, iets wat men alle dagen in parlementaire vergaderingen ziet gebeuren, bvzonderlyk als d'eene of andere partv aen't dalen is. Het is dus onbelwistbaer dat, in zulken toestand, alle kabinet, 't welk zit.h eenigzins eerbiedigt, zyne demissie zou geven. Wy gelooven het niet, integendeel wy zyn van gevoelen dat het d'openbare denkwvze zal trotseren) omdat hel daertoe zal aengezet worden door de francmagonslogiën aen welke het noch den moed noch de kracht heeft te wederstaen. Wy gaen verder en voorzien dat het mac-onnlek ministerie, om aen't bevelwoord der logiën te gehoorzamen, zoo stout zal wezen de roofwet op de studiebeurzen aen den Senaet voor te dragen en alles zal aenvvenden om ze te doen doorgaen en daerby de door '1 volk vervloekte wetten legen de kerkfabrieken en kerkhoven zal aenbieden, niettegenstaende er, door die wetten van schending der godsdienstige en kerklyke vryheden, eene zoo aigemeene veronlweerdiging in g'heel 't land ontstaen is. Wilt gy eens wel zien, landgenoten, hoe zeer het volkshatend on gehaet ministerie geklopt is niet alleen in 't getal zyiier verslaefde mannen die letterlyk en zonder genade afgekookt zyn, maer ook nog in 't getal stemmen die het verloren heeft en die de Catholyken meer gehad hebben, leest de volgende tabel, waer in gy de kandidaten der twee partyën zult vinden welke, wederzyds, meest stemmen gehad hebben Conservateurs-Kandidaten. Ministeriele-Kandidaten. Brugge, M. Soenens, 1205 Brugge, M. De Ridder, 1489 Dixmude. M. DeConinck, 540- Dixmude, M. De Breyne, 374 Yperen, M. Van Renynghe, 4006 Yperen.M.V. D. Peereboom 4 458 Veurne, M. Jul. De Smedt, 542 Veurne, M. Gust. DeSmedt, 220 Gend, M. Van deWoestvne, 3004 Gend, M. Grenier, 3062 Aelst, M. Dellafaille, 4518 Aelst, M. Spitaels, 1076 Antwerpen, M. Osv, 3535 Antwerpen, M. De Gottal, 2444 Brussel. M. Dartevelle, 3862 Brussel, M. Guillery, 4909 Leuven, M. De Man, 2472 Leuven, M. Fizenne, 4818 Nyvel, M. Snoy. 4398 Nyvel, M. Deehentines, 4451 Thuin, M. De Robiano, 978 Thuin, M. George, 880 Charlery, M. Pirmez, 4 702 Charleroy, M. Harou, 444 7 Tongeren, M. d'Aerschot, 4248 Tongeren, M. Claes, 480 Bastogne, M. Van Hoorde, 293 Bastogne, M, d'Hoffschmidt, 275 Virion, H. De Briey, 357 Virton, M, Bouvier, 419 Marche, M. Constant, 222 Marche, M. Orban. 314 Namen, M. Moncheur, 4694 Namen, M. Lelieèvre, 846 Dinant, M. de Liedekerke, 758 Dinant, M. Rogier, 396 gehad hebben terwyi de liberalen er slechts 22,862 bekwamen, eenen zekeren en onfejlbareii triomf van 3439 stemmen len voordeele der Catholyken. Dit cyfier is van eene onberekenbare zwaerwigtighfeyd, als men óverweegt in welke omstandigheden het bekomen is, dan namclyk als de 'ministers en hunne aenhangers in de de kamer, in gazetten, in schimpschriften, in herbergen immers overal uytkraemden dat de Conservateurs dood en le niet waren, dat de Catholyke denkwyee geene reden van beslaen meer had. dat er geene worsteling meer zou plaets hebben, dat den kies- grond voor altyd door de liberale party was ingenomen en bezet Als men daerby overweegt al de listen, al 't bedrog, al de kuyperyën ge weldadigheden bedreygingen en veel andere schelraèryen door de liberhaters gepleegd, daerby ook de magt die 't gouvernement natuerlyk in d'handen beeft om metduyzende betaelde en afhanglyke amblenaers te dwingen voor den haspel ie stemmen. Als men nog verder inziet dat den minister van binienlandsche zaken aen al de gemeenteradeu van g'heel 't land een leugenvol kiesmanifest beeft gesluerd om '1 liberael gouver- nemet tot aen de sterren te verheffen en aldus- onregtstreeks op de besturen te drukken en hunne vryheyd te belemmeren., ja, als men dit alles inziet en overweegt, dan is 't zonneklaer dat 't land van dien hatelyken haspel niet meer wilt en vast besloten heeft die scbandelyke slaverny af te schudden, al de middelen te gebruyken die- bet in zyne magt heeft om de Grondwet en derzelver vryheden te verdedigen, en eyndelyk dal hel volk gezworen heeft zyn geloof niet meer te laten beschimpen, vervolgen en verdrukken door écne bende Jacobins van deze eeuw die nog tien mael slechter; goddeloozer en grypzuchtiger zyn dan de Jacobins van 4789 DE TWEE pOCTRLNARISSEN. Volgens een brusselsch blad, zouden de volgende lyclingen als stellig mogen opgenomen worden 4° M. J. Lebeau, gedeputeerden van Hoey, zou binnen weynigc dagen zyn ontslag geven, en M. Rogier zou zich op rang stellen om hem te vervangen. 2° M. Dupret, gedeputeerden van Dooiyiyk, wiens staet dage- lyks verergert, zou er insgelyks in toegestemd hebben zyn om slag te geven om aen M. Devaux toe te laten langs het arrondis sement Doornyk wéér in de kamer te geraken. Wat ons betreft, voegt het brusselsch blad er by. wy blyven gelooven dat er nopens deze punten nog niels besloten is. In alle geval, zou M. Devaux, volgens ons, nog min le Doornyk gelukken als M. Rogier. Is het dan zoo volstrekt noodig dal die twee burggraven van het doctrinarismus in de kamer zvn Moet het land dan blyven gepbegd worden door dit koppel alleen- heerschers die het, van over jaren, naer den weerlicht zou hebben willen zien slaen?HDit zullen wy en zy afwachten, maer ondertussphen zouden de kiezers, van Hoey en Doornyk wel konnen veen zeggen en die mannen nog wel e' ne Duyze aen hun slieibeentje hangen om hunne decoratie te volledigen. NOG AL DEN AFGEKO0KTEN ROGIER. Men verzekert, zegt den Précurseurdat M. Pirson, die het dislrikt Brussel in de kamer vertegenwoordigt, zich ëerstdaegs zal verwyderen om aen het kiezerskorps toe te laten M. Rogier in hel Parlement weêr te roepqt. Zoo dat het blad tor soldy van het ministerie de kwestie reeds op voorhand ten gunste van zyne bazen zou wille» beslissen Het wèet van te voren dat het kiezerskorps M. Rogier in het Parlement zal terugroepen. Het kabinet beschikt dan, te Brussel, over het. kiezerskorps naer zyn welbehagen? Wy zyn dus, onder dit betrek, nog meer o'nderslaefd dan m Yrankryk, waer hel gouvernement te Parvs zelve en in menige andere omschryvingen niet heeft kunnen be letten dat de kandidaten der oppositie de overhand behaelden op degene welke het ondersteunde. Maer als de zaek zooverre komt dat Rogier tc Brussel op rang gesteld word, hopen wy dal by zynen vriend en doctrinaris Devaux zal meépakken, opdat bet zóu der moeyte weerd zyn eenen nieuwen kieslobben le bereyden om er dit koppel in te duwen en wel te oversnussen. Ais de Brusselaers maer een beetje meêhelpen, zal dit gaen gelyk een fluytje van een oordje, want wy en onze konfraters zullen aen de kiezers van het dislrikt Brussel wel uylleggen wat onëer, wat schande, wat schade en nadeel zy aen 't land zouden toebrengen indien zy niet allemael met moed, krachtdadigheyd cn iever ïneê- werken om den doctrinariscbon kiestobben met die twee mannen te vullen en er voor altyd hel schvfken op le zetten. Wy wachten j dan naer de besluytneming der francmaponslogiën, want van deze i zal 't afhangen of Rogier en Devaux te Brussel zullen voorgedro- gen worden. Wy aenzoeken onze geëerde konfraters zich bereyd te houden, want 't Vaderland, de Vryheyd en de Grondwet verwachten hunne deftige medewerking om de paspoort dier twee jannen voor goed te teekoDcn militaire uvtgave dat, in zekere plaetsen, zy er zich een wapen van maekte tegen de conservatieve kandidaten die ze gestemd hadden. Zoo is M. Mercier te Nyvel slechts gevallen omdat hy de forten van Antwerpen en de Wahrendorff-kanons had goed gekeurd en van die doodclyke bewysreden hebben de minis-, teriele fortenmakers gebruyk gemaekl. keze taktiek is zoo be hendig als deloyael Wy rekommanderen ze aen de voorzienig- heyd der Catholyken die nog zouden genegen zyn om te stem men voor het politiek des gouvernements. Op verscheydcne punten des lands, zyn de kiezingen ontëerd geworden door tooneelen van geweld en liberale vreesaen- jaging. Te Gend, te Leuven, te Brussel zyn er beledigende geschreeuwen en mishandelingen tegen de kiezers der bewarende party uytgebragt en gepleegd geweest. Is het niet pynlyk te zien dat kiezers, die geen het minste kwaed in den zin hebben, moeten blootgesteld zyn aen de beledigingen en schimperyë» van alle slach, omdat zy komen gebruyk te maken van een grond wettig regt De kiezing van Bastogne is ook door de schaodelykste buyten- sporigheden gekenmerkt geworden. MM. Van Hoorde en Faignart zyn moeten in het hotel blyven om aen de beledigingen des volks niet blootgesteld te zyn. Daer zyn ruylen verbryzeld en doodsbedreygingen uytgebragt tegen de vreedzaemsle persoonen. 'T is altvd alzoo dat de liberalen handelen. Om zich tot het bewind te verheffen, nemen zy hunnen toevlugt tot kassevsteenen en oproerom de kiezers vrees in te jagen, nemen zy hunnen toevlugt tot den stok, tot do bedreyging en de beledigingen van alle slach. Gewelddadigheyd, wanorder en oproer, daer zyn de middelen die zy in 't werk stellen om te bestieren en 'net volk te overtuygen. M. Van Hoorde, opvolger van M. dTIoffsclmiidt, heeft eene klagt aen den vrede- regter en den minister van justicie ingediend. BJyft nu te zien of de overhevd hare pligt zal doen. Het gerucht loopt in Gend dat er eene prolestatie zal gestuerd worden aen de Kamers, onder andere wfegeus de onwettige druk king uytgeoefend op de pachters van het goed der armen. Den Journal de Gand bekent dat er door de bestuerleden der godshuyzen invloed (lees drukkingis uytgeoefend geweest, en is onboschaemd genoeg om te durven 'zeggen dat "de kommissie gedaen heeft wal hare pligt was Den Echo du Parlementblad van het ministerie- na over den val van MM dTloffschmidt, te Bastogne, De Breyne, te Dixmude, Rogier, le Dinant en Devaux, te Brugge, bloedige krokodillen tranen geweend hebben, zegt dit blad dut M. Rogier te midden van renen triomf gevallen isJa, van de brugge in 'l waterken en dit op twee plaetsen te gelyk te Antwerpen in de Schelde, eu te Dinant m de Maes, op dertig uren afstand van elkander.' Als dezen niet wel afgespoeld is, dan zal er nooyt iemand wel afgespoeld wezen. Het parysche dagblad la France zegt dat, bv gevolg der kie zingen, liet belgisch ministerie de ontbinding'der Kamer gam vragen en wegga en indien het dezelve niet verkrygt. Zooh a est, voegt, dit blad erby, dal den Koning genoegzaem hersteld is om le kunnen werken, zal hy een besluyt nemen op deze gevvigtige kwestie. Totalen, 26004 22862 Dien uytslag beteekent dal, in de aebttien kiesdistrikten waer er worsteling is geweest, de Conservateurs 26,004 stemmen MM. MERCIER EN DEVAUX. Men leest in het weekblad la Paix de volgende stiehtelyke tegenstrydighevd Wonderlyk en onzedelyk geval De ministeriele party kende zóó goed hel impopulaire van onzo HET IS ZOO. 7.oo als wy voorzien en voorzegd hadden, is 't Verbond, van zondag in eene buy'ensporige woede uytgescholen tegen de Geestplyklieyd en tegen de Buytenkiezers. Het woedend "artikel van het sukkelblndjc begint met deze woorden De politieke bisschoppen hebben eenen grooten zcgeprael in ons arrondissement bchaeld. Dnerop volgt dan eene charge a fond tegen pastors, onderpastors en zelfs tegen seminaristen die hemel en hel exploi teren ten profvte van hunne beersclizucht en van hunne louter wereldlyké donnnatieDen konfrater klopt en 3laet lings en regts op de zwarten', er is geene genade zelfs niet voor de jonge seminaristen, want deze ook exploiteren de eeuwigdurende pynen der belle om gczamentlyk met de politieke bisschoppen, pastors en onderpastors de grootc meerderheyd der buytenkiezers als eene kudde vee naer de stembus te dryven......Immers, 't is juvst het liedeken dat wy voorspeld hadden behalve nogtans dat den Dcnderbodc alleen gespaerd is gebleven en geen enkel zweepsbgsken heeft gekregen Wat hiervan de oorzaek is, willen wy niet onderzoeken, maer regt uyt gesproken het spvt ons dat wy ons paertje niet gehad hebben. Misschien zullen wy 't nog krygen, want uytgesleld is niet kwylgescholden. Dus wachten wv er naer want alie bi- taling verdient kwittancie, en die naest Jupiter woont is diglst by den bjixem. Wy willen onzen konfrater echter aenraden dien zelfden en c-euwigdurendeo thema tc verlaten want al zyn geschryfsel legen bisschoppen en pastors zyne zaek al meer en racer'bederft eu zyiie volkomene maglelóoshcyd gedurig meer c-n meer doel

De Denderbode | 1863 | | pagina 1