VAN VELDVRUCHTEN, DE LA SAINTE-FAMILLE, ,vn* LA SAINTK FAMILLE, Rif. Rucale, 55, (ascif.n hóïes, Martini,) a Bruxeiles. Education compléte. Prix de la ponsion 800 francs. Le nombre des élèves sera limïté a treute. Merkweerdige Verkooping Merkvveertlige Verkooping A\ VELDVRUCHTEN •cbeide mael lien wy in den morgend urenlang dell. Comrouoie uyt- deelen. Oro een ure ia de feest geeiudigd, na welke wy ieer terraoeid Nu kwam eindelyk de londag aen, dag der sluiting tan de novene. Van vyf uren 's morgens doorwandelden de mutieken al de straten tan Fras- cati en bragten. de geheels stad in beweging. De plegtige hoogmis greep plaets ten 10 uren. Ten 1 ure namiddag wedrom eene peerdenloop. Ten 3 uren begonnen de Vespers ik begaf ray naer dè kerk, maer onmogelyk erin te geraken. De kerk was opgepropt van tolk dat tot op de Communie bank, autaren en predikstoel was gekropen. Het beeld van Maria wierd van den autaer geduen en op synen torigen troon geplaelst, om in de Knpel der Paters Franciscanen vervoerd te worden. Up dien oogenblik ging er wedrom een geroep van Vita Maria bekwaem om eene hoofdkerk to doen dreunen. Vnn ver geleek het wel aen het dof geronk tan eene over- groote twerm bië». Ten 6 uren bad de vervoering plaets, de stoet was «■amengcsteld 100 als yoorgaendelyk, van broederschappen, rautiekkorpsen, xaugmaetschappyën, eni men lag ook in den stoet vele offeranden en geschenken dragen waeronder eene r.ilvere kroon van 250<. fr. door een, eerelid van het mutiek van Frascatiaen Maria opgedragen. Eindelyk vo'gde liet beeld der Madona. De stoet trok de stad döor onder het geluid der klokken, het gebrom der kanonnen, den schoonen klank der muiieken en zangers en het aenhoudend geroep van Viva Maria I Zoo kwam men tot aen de kapel vvaeruit men het beeld gehaeld had. Vooraleer het binnen gedragen wierd, wierd het nog eens aen het volk tentoon gesteld. Eene termaorde predikant Pater deed eene zielroerende oenspraek waerm hy nog eees de genade Van Maria over het tolk afsmeekte •- hy eindigde met door hare toorvpraek, den vrede te vragen voor den II. VBder en voor ganscb de christenc wereld. Nu trok het Madona beeld wedrom voor 51' jaren de kapel binnen. Het vólk dat xond-r overdre veilheid op meer dan *9,1100 menschen ntag geschat wordèn, begroette voor de laetste mael het beeld met eenen krachtigeu Viva Maria Des avonds hadden wv wederom een luisterryk tucrwet*, waeronder men tyf Ballons de lucht zag invliegen en alles eindigde me» eene alge- nieeue en prachtige verlichting. Men spreekt onder het volk van veel mirakelen die, ten .(ie der novene, muien geschied zyn. Wv hooren spreken van blinde, stomme en lamme kinderen welkers oudeis beweren dat tv die dagen genezen zyn. Maer deze zaken zyn te ver boven myne bevoegdheid, om er myo oordeel over te stryken- Bemindn Ouders, ik heb u trachten lo voldoen met n deten Inngen en nuistandigen briefte schryveo. Nu is bet 21 maenden dal ik uwe toestem ming en uwen zegen kwam nfsmeeken, deze smeeking vernieuw ik we derom veel meer met het hert dan met do pen. Ik blyve enz. P. I)-T. Onze jaermerkt had'dvnsdag uytnemende veel volk naer de stad' gelokt. De overige kermisdagen was '1 als naer gewoonte veel orgeldraeyers, harmoniumspelers, boemlaln's, steltendansers peerdekensryders, wafelbakkers, meulens van plaisir enz. enz. waren bier toegesneld, en hebben meer dan eene oor doen luyten. Voor 't overige is de kermis rustig afgeloopen. Verleden woensdag beeft alhier ecnjammerlyk voorval in tie vaert pliic'ts gehad, Ier gelegenheyd der kermis-walerspelen, die jaerlvks, met kermiswoensdag, plaets hebben. Den genaem- deu De 'Grauwe, eenen der waterspelers, lag iD de vaert te zwemmen en wildé een geladen schip beklauteren. Den schipper belelte hem zulks en sliel hem verscheydene mael mei den lyn- stok van het schip af, met dit gevolg dat den laelslen slool, zoo men zegl, den zwemmer deed ten gronde zinken en deerlyk verdrinken. Seffens ontstonden rumoer en veroiHweerdiging onder de bevolking der vaert en aldra kwam zulks ter ooren van de politie, welke dan ook den schipper, kwam opligten om hem des anderdaegs ter beschikking van den procureur des Konings te stellen. Den verdronkenen laet ,cene weduwe en verseheydenc kinde ren achter, dk vuui vul hoeft cono groole opschudding in de stad verwekt. Achtbare persoohen hebben dadeiyk eene omhaling ten behoeve der weduwe gedaen. By koninglyk besluyl van li juny is M. II. Daris, ontvanger der registratie en domeynen te Soltegem, in dezelfde hoedanig- heyd verplaetst naer Ghcel. >1. E. Baetens, eersten kommies van het bestuer der regis tratie en domeynen te Antwerpen, vervangt SI. Daris leSottegem. Si. C. Dewit, eeVsten kommies des bestuers van registratie en domeynen te öend, is benoemd tot ven li ka te ur van 3' klas tiv het bestuer van registratie en domeynen te Antwerpen, aiwae'r hy de bedieningen van eersten kotnmis zal uytoefenen. Men schryft ons uvl Zele, 1 july Gisteren is alhier den jubilé gevierd van den eerw. heer Van Oosthuyze, sedert 25 jaren pastor onzer parochie. Alle de inwooners hadden willen het hunne hydragen om dit feest zoo veel luyster by te zetten als mogelyk. Geen buys dal niet ver siert! was, zelfs de gemeenste hullen waren in feestgewaed opgetoeyd. Reeds van ten 4 uren des morgends was heel de parochie te heen en uyt alle de omliggende gewesten kwamen er stoelen aen die zich rond 9 uren verecnigden om den achtbaren jubilaris naer de pastory te gaen afhalen en hem naer tic kerk te leyden. Verscheydene 'leden der hoogere geesteiykheyd, den gemeente racd en 'andere overheden der gemeente maeklen deel van den stoet. Men bemerkte er ook den lieer senaleur de Ribaucotirl en SI. Vcrmeire, lid der Vertegenwoordigers-Kamer. Gedurende het II. Sacrificie dat door den jubilaris gevierd wierd, is Si. Claessens, pastor Van Synghem en opd-onderpasior van Zele. op den predikstoel geklommen en heeft rone schoone aenspraek gedaen uyUluytelyk aen de orastandigheyd toegepast. 'T was middag tóen de godsdienstige plegtigbeyd len eynde. was. M. tien pastor is alsdan naer zyne pastory teruggeleyd doof Z. lloogvv. Mgr. den Bisschop van Genri. die de plegtigbeyd met z.yne legenwoordigheyd was komen verleysterryken. Ziehier nog ee'nigo narigleu .wegens hel jubelfeest 'van Zele. Deze byzonderheden betrefTen hetgeen er in den namiddag heeft plaets 'gehad na de godsdienstige plegtigheden des mor-, tends. Eene groole estrade stond op de groo'e merkt opgerigt Rond 3 uren kwamen Mgr. den Bisschop van Cend en den eerweerden jubilaris er op plaets nemen om den uofilé hy Ie wonnen der prachtige kavalkade. Nevens hc-t hoofd des hisdoms beraerkle men, behalve eene talryke geesteiykheyd, MM. graef deRibau- noiirt, senaleur Vèrmeire, De Decker, leden der Vertegen woordigers-Kamer, Van Cromphoui. oud vertegenwoordiger, Poppe, "oud-burgemeester van Dendermonde, M. den burge meester en andere overheden van Zele. Oil mogelyk hier de byzonderheden van dit prachtig feest te beschrvyen. Het program alleen der kavalkade, beslael meer dan aciit bladzvden druk. Wy moeten oils vergenoegen Ie zeggen dill de 19 gühüchten die do gemeente Zele nylmakcn, zich in dim sloet hadden doen vertegenwoordigen door wagens en zin nebeelden, ontleend aen de groole gebeurtenissen der kerke- lvke en wereirilyke geschiedenis. Ten 4 uren begon den stoel voorby te trekken. De kavalkade was wnci'lyk schoon bvzonderlyk deden zich uytsehynen den wa"cn van" liel gehechte' Hansvelde, den Goeden Herder verbeel dende do wagens vfln Havermaot, Langavcldc, Reukhout, Huv- velde, Wesepoèl, Dannon, Stock wargn voortretTclyk, maer den genen' die den helgischen brick den Herder verbeelde overtrof alten in schoonhcyd, Hy wasbedekt met. eene menigte jonge matroósen spelende in 'net touwwerk en dn lofzangen van den jubilaris zingende. Ook den wagen van het gehucht den Dyk was voortreffelyk. Hel gehucht van StocfcJÜraet verbeeldde de blyde intrede yan All)erl en Isabella. Oen Wagen der inwooners van den Router vertoonde de vier eeuwen door de catholyke liefdadigheyd by- gestaen. Dezen wagen bleef voor'de estrade stilstaen en ver eerde den jubilaris met een prachtig kussen, waerop, ineen jaerschrift, de weldaden waren geteekend welke de inwooners van dien wyk aen M. Van Oosthuyze verschuldigd zyn. De intrede te Gend van aertshertog. toimiliaen V3n Oosten- rvk en de hertogin Maria van Burgondrëft, verbeeld door de de gemeente Zele; was prachtig schoon. Nog eenen anderen wagen verbeelde de dankbare gemeente Zele, de liefdadigheyd kroonende. De versiering der huyzèn kon niets te wenschen laten. Elkeen bad gekampt voor hel schoonst. Het feest eyndigde met eeó voerwerk en eene algemeene ver lichting. Maeodag, rond 3 4/2 uro, is.er oen beweenelyk ongeluk gebeurd in de statie van den yzeren weg van Eecloo naer Gend. Den genaemden Pieter Dryoel. oud 32 jaren, ongehuwd, werk man in gemelde statie, is tus3cheff twee waggons verpletterd t toen hy dezelve aen een ging leggen. Den ongelukkigen was' dood op den slag Zyn lyk is naer cfe Byloko gedragen. Eene ongehoorde misdaed beeft te Aeth plaets gehad. Vrydag rond den noen, verzocht den 44jarigen Blanchart het 4jnrig zoontje van den heer Krimer met hem mede te gaen naer buyten om er vogelnesten uyt te trekken. Het kind ging gewillig mede. Maer, op honderd meiers van alle wooning gekomen zynde, wierp den grooten het ongelukkig kind op den grond en, hém met gewéld den mond openhalende, vulde hy denzelvew met aerde," welke hy er met eenen zwaren steen instampte. Het kind weerde zich geweldig, maer welhaest moest het bezwyken en den moordenaer, zyn werk voltrokken zrende verliet zyn slagtoffer, 'i welk men twee uren nadien levenloos vond liggen. Mén gelooft dat Blanchart reeds sedert verscheydene weken vraek tegen dit kind koesterde, omdat het de gewoonte bad hem Cron te noemen. Den kleynen moordenaer is door de gendarmen aengehouden. Het is den zoon van eenen steenhouwer. M. de pastor van famoigno komt een proees tot schadeloos stelling in te spannen tegen den Echo du Grand LuxembourgT een 'blad gelyk men weet, dat door Itf. Tesch beschermd word. -T Men leest in 't Handelsblad van Antwerpen In de zitting van zaterdag heeft onzen raed.besloten, geen deel te nemen aen de feesten, die de kamer van Koophandel, ter eere van den Schelde-tol maer eygenlvk ter eere van hel mi nisterie Rogier-Frère wilt gaen inrigten. De beslissing van den raed zal door ieder opregten Antwer- penaer goedgekeurd worden.. Hoe men zegt dal de Schelde bevryd is geworden, en men slaet ze met grooter servituten dan te voren Men legt forten op hare» boord, die den handel en de wel vaert zullen doen vlugten by hel eerste kanonschot in Europa en zelfs nog vroeger r Neen, aen Antwerpen past geen feestvieren Antwerpen is in den rouw zyne wang glocyt nog onder de slagen die het te Brussel ontvangen beeft, en'het kan zich niet in feestgewaed loeyen, om diegenen eer aen te doen die het zoo onverdiend vernederden het kan M. Rogier niet gaen bewïerooken, die zelfs den moed niet meer had, zoo als M. Gbeysens zegde, zich op den rang te stellen, en dus zelf overtuygd was dat by hier mistlaen had. M. Hendrik Hernant. kandidaet der bewarende dcnkwyze, is te Charloroy tot provinlialen raedshcer gekozen tegen M. Bali- seanx, kandidaet der zoogezegde liberale party. De si.agtoffers van den oorlog. Een Zuyderblad, "tot titel dragende: Blad vanden afscheyds-oorlog, geeft de volgende op- save der mannen respectievelyk verloren inhei Zuyden en in hot Noorden sedert het begin der vyandlykheden. Xoorderlingcn. Gedood, 43,874; gewond, 97,027 gevan- gen, 22,469. Totael 209,415. Overleden aen ziekten of aen hunne wonden, 250,000. 7.uyderlingcn. Gedood, 20,893 gewond, 63,345 gevangen, 22,169.— TotaeH02,677. Overleden aen ziekten of aen hunne wonden, 236,000. Het kan zyn dat die cyfers niet heel juyst zyn in hunne verhou dingen maer in hun gezamentlvke moeten zy niet ver van de waerheyd zyn en zouden, in alle gevallen, eerder beneden dan boven zyn. T is dus omtrent een half millioen mensehenlevens welke den burger-oorlog reeds gekost hoeft. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Woensdag 8 july. De dagbladen uyt de fransche kolonie der Vereeniging te Parys toegekomen, bevestigen de revolutie van Madagascar. 'T is om dat by zyne ministersgunstelingen niet heeft willen leve ren acn opperhoofden die de nieuwe denkbeelden vyandig waren, dal Koning Radima 11 ter dood is gèbragt. Zynen. eersten raeds- heér was door .de saêmgezworcnen uvtgekocht geweest. Onder het getal der slag'toffers dier saémzwcering bevind,zich den zoon van den konsul van Vrankryk, M. Laborde, die eeue openbare bediening bcklecflde. Iloèvvcl de Koningin, in de proklamaiic die hare troonbeklimming afkondigde, aen de yreenjdelingen verklaerde dal zy niets te vrcezeu hadden, dal z> in vrede hunnen, handel mogten voortzetten en dal de volbragie gebeurtenissen loutere zaken onder Malgaeiieu waren, is uoglans den konsul van Engeland, M. Packenham, naer bet buytengoed vpn ^1. La borde sevlngt die, van zynen kant, zyne vlag heelt 'ingetrokken. De vlugt van M. Packenham bevvyst de ongegronuheyd der bcschuldigiüg die men reeds tegen de Engelschen had beginnen riglen van de revolutie aengestoken te hebben. Zie hier een nieuw feyt der piemonteesche tyranny welke bet goed is ter kennis van Europa te brengen Te Massulubrmise, een land dat een ze .er getal refractairen telt, heeft de ovorhevd om die jongclince.) te dwingen hunne onderwerping te komen doen, den va,dei, ile móeder, de broe ders en zusters en zelfs den verloofden van eenen dier refraetai- ren, Starace genoemd, doen aenbouden. Die. ongelukkigen zyn aen'gehouden geweest zonder dat men hun zelfs den noodigen tyd heeft verleend om hunnen oogst in zekerheyd te brengen en hunne dieren in de handen van cenige vrienden te vertrouwen. Het is reeds meer dan eene mrfend dat die aenhouding heeft plaets gehad zonder dat men hun tot hiertoe heeft gezegd om welke rede zy in 't gevang zitten. Londen. 6 july. Lord Palmerston, antwoordende aen M. Warmer, heeft ge- zeg cl dat En gein nd geene verbintenissen heeft nengegaen die hetzelve kunnen dwingen den Oorlog aen Rusland te verklaren in geval er oorlog mogl opryzen tiisschen die mogeiidhevd en Vrankryk. Het engelsch gouvernement zal handelen volgens de gt'beurienisseD eu ingevolge jie belangen en de eer des lands. Den Krakauer Czasmeld het volgende Generael Reden, heeft den 20 juny aldaer eenen pelswcrker uyt Warschau, Bou- kiewicz genaemd, doen ophangen. Dezqu persoon wilde zich naer Radomsk begeven, om te trouwen 's avonds ten 10 uren. zyne wooning verlatende, wierd hy door eene patrouille gear resteerd, waerby de soldaten hem beledigden en den officier hem zelfs sloeg, zoodat Boukiewicz hem eyndelyk eenen klap teruggaf. Dien teil gevolge vvierd hy te Ramsdonk eenige dagen gevangen gehouden. Den 28 juny wierd hy naer Piolrkow overgebragt en voor generael Reden gevoerd; nauwelyks was hy binnen geleyd, of den dienstdoenden officier gaf hem eenen slag, dien Boukiewicz teruggafhierdoor ontstond een tumultgene rael Reden kwam ylings toegeschoten en sloeg mede den gevan genen die ook den generael terugsloeg. Hierop wierpen zich al de officieren even als den generael, op Boukiewiez, wierpen hem neder en sloegen hem geweldig, terwvl bovendien de ko zakken hem 89 stokslagen toedienden, zoodat hy bewusteloos naer de gevangenis wierd teruggebragtgenerael Redes ond.er- teekende onmiddellyk zyn doodvonnis. BÜKGERLYKEN STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 6 Vrouwel. 7 HUWELYKEN. R. DeSmedt, twyndersgast, met R. Van Geert, kantwerkster. J. Wellekens, twyndersgast, met M. Becque, tw'yndersgast. OVERLEDENEN. M. Pouckx, 3 j., ïairgeridderstraet. S. Arys, touder beroep 24 j.f mylbeke. V. Liebaut, kantwerkster, 39 j., houtmerkt. M. De Clercq, 5 ir.aend, Mylbeke. A. De Grauw, man Hendrickx, Jcaeywerker, 42 j, lloogetesten. M. Schockaert, 4 j., Schaerbeke. F. Boeykens, man De Coster, brouwersgast, 3i j-, Mylbeke. - A. Vander Borght, vrouw Brunclaire, zonder beroep 70 j., Mylbeke. D. Bauwens, 4 j., Schaerbeke J. De Craecker. man Nottè eygenaer en schepenen deier stad, 71 j. Scbfrerbeke. PENSIONNAT FOUR DEMOISELLES. DIRIGÉ PAR LES DAMES VAN BIERVLIET, PENSIONNAT A THIELT, FLANDRE OCCIDENTALE. MÉME DIRECTION. PR/A' DE LA PENSION 450 FRANCS. In de Gemeenten \Voubrechlcgem, Sl-Antetitiek en Heldergem. De Notaris DEVUYST le Borsbeke xai ten verzoeke van die liet behoort ten sterfbnise van d'heer Bernardin Van Bever te Woobrijciitegein overleden en len verzoeke van Mynheer Elienne-Modest Giorieux, Coadjutenr-Direcleiir. wóonende le Heldergem op Dyusdag 14 July om 9 uren voormiddag openbaerlyk verkoopen 2 hectaren 25 aren Tarwe, te Woubrechlegem naby 60 aren Rogge, j de gewezene woonst van wvlen d'heer Bernardin Van Bever. 'I heclaer -25 aren Tarwe, j op eene party te St-Ari- I hectaer 50 aren Masteluin, telinekx naby den molen van d'heer Bernardin Buvsse. I hectare Tarwe le Heldergem, wyk Oom, ai deel gc- maekt hebbende van het gebruik van d'heer Bernardin Van Bever. I hectare Tarwe te Heldergem, op liet Hoonivctd, ei gendom van den heer verzoeker Giorieux. Al geschikt in koopen lelks gerieve. Men zal beginnen te Woubrechlegem aen de gewezene woonst van d'heer Van Bever en vervolgens voortsvaren aen de party te St-Anteiinckx, dan aen de party te Hel dergem. wyk Oom, en eindelyk aen de party van d'heer Giorieux. IN DE GEMEENTE HERZELE. Den Notaris DEVUYST te Borsbeke zal ten verzoeke van den heer Joseph Van der Ciuvssen te Herzele op "Woensdag 45 July 1865, om 9 uren voormiddag openbaer lyk verkoopen 2 hectaren Rogge wassende op 5 partven Land, ge- 1 hectare Masteluin j legen te Herzele, wyk St-Rochus. 2 hectaren Rogge, wassende op 2 pariyen Land, te 5 hectaren Tarwe, Herzele op de Ryst. 54 aren Rogge, op 2 partven Land te Herzele op het 51 aren Tarwe, Lauveld. 4 hectare Tarwe te Herzele op het Boireveld. 1 hectare Masteluin le Herzele op het Slekkendries. Gesehikt in koopen telks gerieve. Men zal beginnen aen de party Rogge, wyk St-Rochu& aen tie aerdeweg van ïler/.ele a Borsbeke, van daer naer het Lang Bunder den Bayem, en eindelyk op de Ryst. -De Haver en Verdappels zullen later qp dag te bepalen door andere plakbrieven verkocht worden.

De Denderbode | 1863 | | pagina 2