ZONDAG 26 JULY 1863. 'ZEVENTIENDEN JAERGANG - Nr 881 AELST, den 25 July 1805. Vertrekuren uyt de Statie Aelst IVAER: 6 FRANKS'S JAERS. Vertrekuren uyt verschillige Statiën. Ministeriele verwarring. Wat hebben zy gedaen Den Denderbode aen 't Verbond. JSeaderm 5-20 8-25 9-45 12-35 3-15 6-20 9-05 Lokeren 5 20 8-25 00-00 12-35 6-20. Brussel 8-05 0-0 12-10 3-00 5-45 8-45 0-00 Htch. Brus. Autw.5-20 8-25 9-45 3-15 6-20 Leuv ThienLuvk 5-20 8-259-45 3-15 6-20 Werv UndStTruven,5-20 8-25 9-45 3-15 6-20 Gend, Brugge, Osteode 6-458-2512-35 3-15 -6-201® klas langs Dendermonde. Rortrvk, Mouscroen, Rvssel (langs Lede) 6-45 8-25—.12-35- 3-156-20. Doornyk, Ryasel (langs Ath 7-455-35—0-00 Sin. Geerardab.Ath, 7-55 2-50 5-35 8-45. Gend 6-45—8 25—12-35—3-15—6-20—9-05 Bergen, Quievrain7-85—0 00—2-50—5-35 VAN ANTWERPEN NAER St-Nikolaes, Lokeren, Gend. 6-30 8-30 10-30 3-00 6-30 0-00. VAN GEND NAER 3 Lokeren, St-Nikolaes, Antweipen. 6-20 9-00 10-20 2-3" 6-15 0-00. T» f.BDB staen al de kouvoys. Te ioecem siaen deae vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10 40 4-30 7-25 en dere vertrekkende van Denderleeuw al de convoys. <s»aen te cysbcbh stil al de konvoys uvtgenomen deten vertrekkende van Aelst 0-00 deg morgens en 0-00 's avonds en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 0-00^'s avonds.^ 8(aen te Santbergen de vertrekken uyt Ath 6-30 10-40 's morg. 4-30 Van Denderleeuw 0-00 8-2U 's morg. 3-20 en 6-05 9-00 des avonds. i 7-25 's avonds. VAN KOKEREN NAER Dendermonde, Aelst 7-00 9-30 3-10 7-45—»-». Ninove, Geerardsbergeo, Ath 7-00 3-10 - 7-450-0. VAN ATH NAKR GeeraerdsbeTgen. Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-3010-404-30 7-25. Lessen. Geeraerdsbergon Nineve, Aelst, 6-300-0010-404-307-25. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10-4C 4-30 7-25. Gend, Brugge, Ostende 6-30 Lede.) 10-41) 4-30 7-25 VAN GEND NAER Audenaerde, G-45 9-30 6-00 8-00-naer Aelst,-7-20 11-25 2-15 MO 5-55 8-00. VAN BRCSSbL NAER Aelst, Gend 6-15 7-35 11-45 2-25 0-Ü0 5-30 8-15. Ninove, Geeraerdsb. Ath, (langs Denderleeuw) 7-35 2-25 5-30 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (I. Aelst) 7-25 0-00, 2-30 5-15 8-10 (I. Mech.) 5-45 9-00 10-05 3-40 7-20. Aelst, 7-25 7-55 12-05 2-30 5-15 8-10: 10-0 DEN DENDERBODE Sedert de laetste kiezingen heersclit er eene groote ver warring in het ministeriemen ziet duydelyk dat de ministers niet weten waer 't hoofd steken en welken heyligen aenroepen om verlost te worden uyt de piere wa'erin zy zelve gekropen zyn. Het schynt dat zy op de duymen geklopt zyn geweest door eenen man, die hooger is dan zyhet schynt dat dezen hun harde waerheden onder den neus gevreven heeft en hun doen verstaen dat hunne despotieke en grondwetschendende akten hun tot een kwaed eynde zullen brengen, dat het belgisch volk zoo fiauwhertig niet is gedwee onder de liberale dwingelandy te bukken, maer dat het weleer de tanden aen zvne verdruk- kers zou toonen. Men weet niet juyst wat er al ir. dezen raed is omgegaen, maer men is Ijr wete gekomen dat de een en twintig duy- zend frankgaslen met den mond vol natuerlyke en artificiële tanden hebben gestaen en dat den voornaemsten akteur, wiens tong gewoonlyk uen halven meter te lang hangt en altyd scherp staet, onmiddelyk na den raed, hazenpooten acngestekeu heeft en zyne gal in de iuxemburgsche bosschen is gaen uytbraken. Wat er ook bcwyst dat er ook terugwerking m de hooge gouvernementele kringen heérscht, is de redevoering die len nieuwen gouverneur van Braband, by d'opening van den provincialen raed, heeft uytgesproken en waerin by eene doofiivpende les aen de ministers gegeven heeft hun zoo maer ongewasschen toeduwende dat hunne dwingelan- dige akten 'nopens het openbaer onderwys regtstreeks tegen de bestaende wetten opdruysschèn, dat, om hunne godsdiensthatende daden uyt te werkeu, om de Calholyken te kwellen en te plagen, zy slinks en regis slaen en dat de wettelykheyd voor htm maer een ydel woord, de constitutie eene schotélvodde en de wetten hoogstens goed zvn om ze te gebruyken als zy, gevrongen en verdraeyd, maer konnen dienen om de godsdienstige en politieke vryheden te verwurgen. Niet wetende hoe hunne schaemte bedekken, hebben de liberale kopstukken hunne laetste intriguen in de drukpers en zelfs in de leegere besturen doen manoeuvreren. Het is aldus dat den provincieraed van Luyk eenen akt komt daer te stellen dien wy aenzien als eenen opstand tegen de wet, maer die bewvstdat, in Belgiën, onder een liberael bestuer, het ryk der wet heeft opgehouden te beslaen, dat alles onder de willekeurigheyd moet bukken, dat wv kier dwln- gi landiger, dan de bevolkingen, door de pacha's, in Tur- kvën, behandeld worden. Ben provincieraed van Luvk komt dan eenen voorstel aen te nemen waerby den wensch geuyt word dat de wet van 1842 nopens hetleeger onderwys zou afgeschaft worden. En waerom dien wensch Omdat die wet de godsdienstige edderrigtiog in 't onderwys beveeltGevoelt gy, landgenoten, van waer dien wensch komt? Wie dien wensch heeft ingeblazen Gevoelt gy dat zulks gedaen is om den gouverneur van Braband te pikken ter oorzaek zyner rede voering ten voordeele der wet op het leeger onderwys? Ja, dit gevoelt gy, landgenoten, maer gy zult u daervan ten vollen overtuygen, als gy zult vernemen dat die betooging tegen den gouverneur van Braband van de brug in 't wa- terken is gevallen? doordien er, op bevel eener doorluchtige personnagie, eensklaps pael en perk is gesteld aen de stroomen bittere kritieken welke de ministeriele gazetten tegen den gouverneur afgaven. Het is als by tooverslag dat die verslaefde bladen den bek gestopt zyn, zy durven tegen de redevoering van den gouverneur niet meer kikken noch mikken en hun betaeld gezwets heeft met eenen keer opge houden net als 't gesnater van eenen kalkoen wien men den kop heeft afgekapt. Dit bewyst van den eenen kant, dat de ministeriele gazetten aen een bevelwoord gehoor zamen, en van den anderen kant, dat de patroonen dier gazetten gevoeld hebben dat zy niet tegen den gouverneur van Braband te doen hadden, maer wel legen eenen hooge. ren persoon., die de raagt in d'hand heeft hun den nyper op nëus en steert te zetten en, zelfs als'tbem zou believen, schoppen aes troef te maken. Wat men ook zegge, deo ministerielen hutsepot is ver brand en weldra zal zulks 't land door geroken worden, want aen 't roer blyven is, nu alles wel ingezien en gehoord, voorlaen voor het uytsluylend, haeldragend en volks- plageud doctrinarisch liberalismus onmogelyk geworden, ten ware die maetregels van partygeest, onregt en schan- dige kwelzucht gewyzigd wierdeu. Daertoe kennen wy de doctrinairen in staet, want niemand houd meer aen zyn vel dan die gasten aen 't schotelken. Wachten wy dus de zaken wat af, op d'eene of d'andere manier moet en zal er verandering komen. Het Verbond van Aelst heeft bevel ontvangen van, ziek of niet ziek, konnen of niet konnen, uyt zyn bedde te komen om den Denderbode uyt al zyne magt op 't lyf te springen. En waerom dit bevel zal men vragenAlleenlyk omdat den Denderbode zich, in zyn voorlaetste Nr, ver oorloofd heeft eenige eerbiedige verloogeu aen den koning neêr te schryven 11 Wat er daer mag achter zitten, willen wy niet onder zoeken, le minder omdat wy onzen konfrater soms nog al geern eens zien afkomen, want dan weten wy telkens dat er synagogue gehouden is geweest waerin den jodenraed zich byzonderlyk met ons heeft bezig gehouden. Nu, het zy, hot Verbond kwam zaterdag af geleersd en gespoord, gehelmd en geharnast, de lenden omgord met eenen groolen sabel, immers in eene houding al ging het ons met eenen keer teenemael verdelgen. Maer als wv dien kwant van nabv wel bekeken, konden wy ons niet inbonden van lagchen daer hy zoo wonder wel geleek aen een oud ver sleten mosselpeerd, 't welk van onder tot boven met groene meytakken bekleed om deszelfs magere ribben te dekken, de grootste moevte aeowend om zyn krakende karreken voort te slepen...".Den sul dan volbrengt slaeflyk zyne zending: met alle overhaesting en met een bang hert werpt hy dry beschuldigingen naer 't hoofd van den Denderbode en zonder le redeneren, zonder zyne besctiuldigingai te staven of te bewyzen, speet hy weg net al had hy den duyvel door eene lonkbuvs gezien. En welke zyn die dry beschuldigingen 4" Dat den Denderbode zich met de vleycnde hoop gestreeld heeft dat zyne vrienden,.de bisschoppelyke party, de teugels van het bewind in handen zoude nemen en dat hy eyndelyk aen het schotelken zoude kunnen liggen 2° Dat den Denderbode de opkomst van het keyzerryk vurig'yk heeft toegejuycht en den vyandelyken inval in Belgiën met hert en ziel SCHEEN te wenschen, door ons geliefde vaderland en de liberale party met de geesselroede van Napoleon III te bedreygen 5° Dat den Denderbode Koning Leopold op zulker wyze heeft durven te kort doen, dat zyne eygene party er in 't openbaer schaemrood van wierd Wat uwe eerste beschuldiging betreft, konfraler, dit is eene dier domheden die slechts eygen zyn aen onnoozele gazetknoeyërs, by welke den kwelm'in d'hcrssens geschoten is. Wy hebben 't u meermaels gezeyd en in volle letters geschreven dat het ons volkomen gelvk is wie de teugels van 's lands bewind in handen heeft, als hel maer mannen zyn die regtveerdig, onpartydig, deftig besturen, ónze grondwet en vryheden eerbiedigen, en de burgers 'l zweet en 't bloed niet uytpersen, immers treffelvke mensclien, die niet uytsluytelyk voor hunnen eygen zak zorgen en eikeens denkwyze eerbiedigen. Aengaende het schotelken, Verbond, zal den Denderbode u zeggen dat hy met bet zyne kontent is vermits er, dank God, meer dan genoeg aen te lekken is, terwyl datgene waervan gy zeevert altyd leeg en droog getrokken is door hongerige penlakeyën, kiesraa- kelaers, plaelszoekers en soortgelyken bugt waervan de liberale partv krieltWat meer is, elkeen weet genoeg en gy ook dat, had den Denderbode, van over veel jaren, aen een ander sehotelken dan hel zyne willen liggen, hem dit meer dan gemakkelyk zou geweest zyn, maer hy heeft dit overgelaten aen lage herten, die voor leus hebben dat goede en vaste principen geen vet in de worsten, geen suyker in den pap, geen meel in de moelie geven, maer dat muntolie de algeefster is, alle pvnen en ziekten tot de zakziekte toe geneest. Uwe tweede beschuldiging, konfraler, is eene booze leugen, welke gy staeft op'eenen het SCHEEN, altyd het uytvlugtsel van gasten dievuvle zaken verdedigen en moed willig de waerheyd den nek'omvringen. Tegen ruiken is 't verloren gepleyt, uien zal veeleer de oxters het hippelen ontleden en de kiekens het schrafelen en scharten ver bieden, dan zulke menschen, door redens, te verbeteren Den wolf steift altyd in zyn huyd, ten zy hy levendig gevild worde. Het is waer dat wy altyd van gedacht geweest zyn en nog blyven dat men Napolcou III moet gerust laten én hem noch tergen noch. uytdagen moet, omdat wy als eene groote onvoorzigtighevd aenzien dat den klevnen deu groeten gedurig op de 'renen trapt, want met eene enkele neep van den laetsten kan den eersten er zyneri krekel, laten. De muys is wel den doodelyken vyand van deu oliphant, maerzy moet in zynen snuyt geraken, geraekt zv onder zynen poot, hy plettert ze en 't is er meê opgeschept Deze waerschomving geven wv andermael aen alle losbollen die niet ophouden Oen magligen gebuer uyt te tarten Kwade honden willen gerust gelaten worden. En de derde beschuldiging, Verbond, wat geld zy Onze verachtingEn waerom Omdat er noch 'bepaling noch bewys by zyn. Als gy zulke beschuldigingen met grond en waerheyd wilt doen, konfrater, wend u tot deze uwer vrienden die zich, in 1850, om hunne orangistische buvten- sporigheden, door de vlugt, aen de opsporingen der hairen mutsen moesten onttrekken, die wat later het borstbeeld van Koning Leopold wilden in stukken slaen of zelfs, zoo wy vermeenen, verbryzeld hebben, die in 1848 republikaen waren en naer Brussel snelden om er de republiekaensche zaek te gaen dienen, en die evndelyk Leopoldsgezind wielden omdat hunne vingers gesmeerd, hun knopgal ver- cierd en hunnen aers gekussend waren geworden. Hebt gy 't verstaen, konfrater Als gy nog iemand beschuldigt van koning Leopold te kórt gedaen te hebben, zend uw prulblad aen zulke kerels, uwe liberale vrienden het zal hun zeei we! te pas komen Zie daer Verbond, geheel onze antwoord, staet zy u niet aen, gy moogt spréken, wy zullen er wat mostaerd bv doen die u tranen van berouw zullen ontrukken van namefyk een potje ontdekt te hebben, waerin niets anders dan schande uwer party verborgen lag, en die, door uw misverstand alleen, aen den dag komt. Maer wat is 't, gelvk den vose1 Is zoo legt hy eyers, en van eenen kneukel voorzigtighevd vergen, is gelyk als wilde men wolle van eenen key scheeren PIUS IX EN ALEXANDER II. ben H. Vader heeft in zyne vaderiyke zorgvuldighéyd voor de Polakken eenen nadrukkelykken brief aen den Keyzer van Rus land gezonden om hem aen te manen de kerk, 'geestclykhevd en de geloovigen met meerder billykbeyd te behandelen. Ongetnyfeld zal dezen herderlvken 'brief, met zoo veel weer- digheyd en kracht geschreven ten voordeele van een ongelukkig vuik, op den Keyzer en zynen raed eenen diepen indruk gemackt hebben. Pius IX toont zonneklaer dat aen de Polakken tegen allo vredelrnkpiten geen regt geschied is, dat zy immer meer en moer zyn onderdrukt geworden en dat liet de sclrulii rs van hel russisch gouvernement, dat zy eyndelyk de wapenen opgevat hebben, omdat hunne onderdrukking onverdragetyk was ge worden. Wel verre van dezen opstand goed te keuren, toont Zyne Hey- ligbeyd den Keyzer het middel aen om den burgeroorlog le doen ophouden. Behanuel het volk van Polen met "regtveerdigiieyd, zegt Pius IX, en weldra zal den vrede hersteld zyn maer hoè kan een volk zich zyneri godsdienst en zyne vrvheyd zien onl rukken en niet te wapen te loepen Het is jammer dat Napoleon III geenen dergelyken hrief ge zonden heeft om Alexander II aen Sebastopo! te doen denken. JUB1LÉ TE GEND. De» 29 dezer zal te GeDd met veel plegligheyd gevierd worden den vyftigjarigen verjaerdag der verdry ving var. de heeren Seminaristen van Gend. Deze wierden, zoo men weet, den 25 july 1813 uyt het Seminarie gejaegd en gedwongen soldaet te worden, omdat zy de regten der H. Kerk en het Geloof verdedigd hadden tegen eenen onwettigen en opgedrongen bisschop, met naem De la Bruedien zy niet herkend hadden, en aen wien zy niet hadden willen gehoorzamenzy hadden immers hunnen wettigen bisschop )lgr de Broglie, die in de gevangenis te Dijou opgesloten was, omdat hy aen de ongeoorlofde voorstellen van keyzer Napoleon I, niet had willen onderhoorig zyn. ?T was tydens de opsluyting van Mgr de Broglie, dat Napoleon dien onwettigen bisschop naer Gend had gezonden, om de plaets te vervangen van voormelden wettclyken bisschop. De heeren Seminaristen die altyd getrouw, gehoorzaem en vol eerbied waren voor hunne geestelyke overheyd, weygerden dezen nieuwen zoagezeyden bisschop te herkennen en hem onderdanig te zyn, zoodanig dat zy zelf in den kerkdienst van den opgedron gen bifschop Diet wilden tegenwoordig zyn.

De Denderbode | 1863 | | pagina 1