Vogelschieting met de Bolle BERIGT. HET HOTEL DE STERBE, Te Huren of te Koop. TE KOOP Men sehryft uyt Mechelen, 29 july Gisteren voormiddag heeft alhier in de metropolitaensche kerk een groot ongeluk plaels gehad twee werklieden waren bezig in den middenbeuk het stof af te nemen, en daervoor had men ze in eenen houten bak opgehyscht. Ongelukkiglyk raekte tien knoop, vvaermeê de koord aen den bak vast was, los, en met een donderend gedruysch stortte hy naer beneden. Eenen der werklieden bleef op den slag dood den tweeden is zoo danig gekwetst, dat er weynig hoop is dat hy het ongeval zal overleven. De kerk was nog al door veel volk bezocht, precies had er een huwelyk plaets. De bruyd viel in onmagt en de aen- vvezige persoonen waren zoo aengedaen, dat den indruk hen tang zal byblyven. Wy vernemen dat het ontwerp eener spoorbaen van Kort- ryk naer Brainele-Comte binnen kort eene gunstige oplossing bekomen zal. Eene kompagnie, iu dewelke de namen voorkomen \3n bankiers uyt Parys en Brussel, is ingerigtde bepaelde- ivke borglogt van 500,000 franks is aen het gouvernement aan geboden, en reeds is voor meer dan 3 millioen in aeudeelen onderschreven. 'fhaus is den oogenblik gekomen voor al de plaetsen, die meer in 't byzonder belang hebben aen de uytvoering dezer lyn, ora al haren invloed aen te wenden om van het Staetsbestüer ten gunste van de kompagnie welwillende schikkingen te verkrygen, welke haer zouden toelaten deze groote en nuttige onderneming ten goeden eynde te brengen. Wy vernemen dat de ministeriele associatie van Hasselt den heer Schuerraans, prokureur des konings aldaer, als kandi- daet voorstelt voor de aenstaende kiezing van eenen volks vertegenwoordiger. Den onafhanglyken kandidaet is den heer Thonissen, den gekenden professor der universiteyt van Leuven. Dezer dagen is eene vvalgelyke misdaed in de gemeente Örgeo (Luxemburg) gepleegd. Een jong meysje (Hit haren zvvan- gcren staet verdoken had gehouden, onlmaekte zich van haer kind nadat zy in het geheym bevallen was. Door het openbaer gerucht ingelicht, begaf het geregt zich naer de plaets, door eenon geneesheer vergezeld, die vast stelde dat het meysje onlangs was bevallen. Niettegenslaende hare afloocheningen wierd het meysje naer de gevangenis geleyd. Aldaer door vragen overrompeld, eyndigde zy met alles te bekennen en te verklaren dat zy haer kind aen de verkens. had geworpen, die het hadden opgeèten. Men schryft uyt Parys dat de zuster van den dierentemmer Hermann, de schoor.o Mad. Schmitz, die te Gend op de foore is gezien geweest, in de Hyppydrome te Parys, met haren broeder in het kot van de leeuwen is gegaen. Al de oogen, en er waren er wel t2 duyzend, waren op haer gevestigd en met eenen glimlach op de lippen ging zy in het kot vau die wilde dieren. Eensklaps hoort men een hertscheurend geschreeuw, waerop al de omstaenders regt springen. Oh, de ongelukkige roept men van alle kanten de mannen snellen naer het middenpunt, de vrouwen verbleeken, de kinderen schreyeu en het orkest houd op van spelen. Het is verschrikkelyk eenen grooten leeuw, op zvne achterste poolen staende, houd de zuster van den dierentemmer in zyne monsterklauwen gesloten. Hermann komt toegesneld, werpt eenen vreeslyken blik op den leeuw, geeft hem eenen geweldigen slag met het onderste van zyne kravache en rukte de ongelukkige vrouw uyt de ver- schrikkelyke klauwen van het dier. Men haeli adem. Hermann jaegt de dieren voor zich weg en doet zyne zuster uyt het kot gaen, die lachte om eene kleyne krabbeling welke den leeuw haer aen dc hand had toegebragt. A!s Mev. Schmitz in eenen ruststoel rond de Hippodrome wierd gedragen, was het geen angstgeschreeuw meer, maer eeu bravo geroep zonder eynde. Te Audure (Vrankryk), is een buytengewoou feyt voor gevallen. Eenen policie-kommissaris is er betrapt en aengehouden op hceter daed van diefstal. Hy bewoonde hetzelfde buys met eenen anderen bedienden, en ging met dezen zeer vertrouvvelyk om. Den heer X.... had al eenen geruymen tyd bemerkt dat hem per week 8 of 10 francs ontstolen wierden, alsook pakken tabak en eigaren zynen schoonvader woonde met hem, en hy ver moedde dezen van de dieften. Daeruyt ontstonden tussehen beyden krakeelen, die ten laetsten eene scheyding veroorzaakten. Van den policie-kommissaris kon, uvl hoofde van zyn ambt, natuerlyk geen gedacht of spraek zvn. Maer de krachtige loocheningen van den schoonvader deden* ten laetsten den heer X.... nadenken, die, om do waerheyd te kennen, besloot zich op zekeren nacht te verbergen achter zynen lessenaer, en er goed wacht te houden. Gedurende dry nachten vvierd den man niets gewaer. Het was eerst gisteren morgend, rond 3 ureu, dat den onvermoeyelyken waker eenen persoon in zyne kamer zag komen, met behulp van een' valschen sleutel, en zich naer deii lessenaer rigten. Den beer X.... greep een mes dat hv by zich had, vloog op den dief toe, wondde hem aen den schouder en aen do hand, dit alles in een paer oogwenken en zag toen dat hy te doen had met.... den policie-kommissaris. Den schuldigen is aengehouden.^ BUYTENLANDSCH 3IEUYVS. Donderdag 30 july. Den bezonderen telegrafdienst komt door het russisch gouver nement in Polen opgeschorst te worden. Op do verbeuringen en doodstraf-uytvoeringen der russische overheden, antwoord het geheym gouvernement door wedervraeknemingen van hetzelfde shch. Een dekreet door hetzelfve uytgoveerriigd komt nationale 4!ocdr'ron te verklaren alle de onroerende evgendommen door <1e Keyzers Nikolaes en Alexander II, den titel' van belooningen, aen de russische generaels en ambtenaers gegeven. De landbou wers die van deze hofsteden en landeryen gebruyken, hebben bevel ontvangen hunne pachten aen de poolsche nalionole kas te betalen. Te gelvker tvde heeft de revolutionnaire regtbank ter dood veroordeeld den kolonel Leichtebevelhebber der forteres van Warschau.onder de regering van Nikolaes, heden lid der onderzoeks-kommissie. Den avond^ zeiven dat. dit arrest was afgekondigd, is den kolonel Leichte, volgens zeggen van den telegraf van Breslau, door eene onbekende band met dolksteken vermoord geworden. Parys, 27 july. De onderhandelingen sedert acht dagen aengevanger. tus sehen de kabinetten van Vrankryk, Engeland en Oostenryk ora het antwoord der dry mogendheden aen hel russisch gouverne ment op te stellen, zyn op het punt van gesloten te worden. Het schynt dat het fransch gouvernement, overeenkomstig met het kabinet van St James, door dit laetste antwoord een eynde verstaet te stellen aen de uytwisseling vau politieke over wegingen nopens de rol door Europa ten voordeele van Polen sengenomen. Het kabinet vaD Weenen, dat zelve den voorstel van eene konferentie gedry verworpen heeft, zou, naer het schynt, niet j geaerzeld hebben de inzigten van het kabinet der Tuylerien by i te treden. Wy trekken, zegt den Mande, uyt eenen byzonderen brief l uyt Wilna, een feyt, welk er onlangs gebeurd is, en tegen de j Russen een nieuw bevvys levert van hunne verachting voor de princiepen van billykheyd - Over eenige maenden wierd de pachthoeve Antonawo door de russische soldaten uytgeplunderd zy mishandelden de be dienden en dreven de boeren, welke er van afhingen, op de vlugt. M. Stnbuniewicz, den intendent van dit domevn, deed 3en- I klagt by generael Lechaezew van de barbaersche daed, waeraen de troepen zich hadden schuldig gemaekt. Voor alle antwoord deed den generael hem aenhouden en naer de sterkte Dynaborg overvoeren. Na verscheydene maenden gevangenschap, wierd hy onlangs voor eene kommissie gedaeed. i Aldaer verklaerde men hem, dat indien hy zyne vryheyd wilde lerugbekomen, hy zyne aenklagt moest intrekken, ofwel dal hy onbepaeld in de gevangenis zou blyvcn. Ten eynde uyt de handen der Russen te geraken, nam M. Stabimievvicz het voorstel aen, en teekendeeene ontkenning van den brief, dien hy vroeger aen generael Lichaezevv gezon den' had. Eenige dagen later, lerwyl hy eiken oogenblik op het uer zyner verlossing wachtte, bragt men hem op nieuw voor de militaire kommissie, alwaer hem lezing gegeven wierd van eeu vonnis, waerdoor hy tot twaelf jaren dwangarbeyd wierd ver oordeeld, als schuldig zynde aen belediging jegens het russische leger. Het ongelukkig slagtoffer heeft zich over dit vonnis naer Wilna beroepen doch verre van meer regtveerdigheyd van Mou- rawieff te mogen verhopen, moet hy van dezen nog voor meer strengheyd vreezen. Te Nantes heeft men uyt Locmarinquier de tvding ontvan gen van eene droevige gebeurtenis die den 22 heef'ï plaets gehad tusscheu deze gemeente en die van Arzon. Eenen boot met oogsl- werkers geladen is gezonken op den stroom van den Morbihan. rond 6 uren des morgends. Deze persoonen, ten getalle van dry- en twintig, zoo mannen als vrouwen, zyn in den stroom omge komen zonder dat-er een van hen aen de dood is kunnen ont snappen. De France meld dat het getal werklieden die aen de ver sterkingen van Cronsladt arbeyden, van 15,000 op 18,000 is gebragt. Londen, 26 july. De politie van Londen heeft de hand gelegd op eenen zonder lingen dief, die door eene venster was gebroken en eene kas geopend had om een testament te stelen, datgene namelyk van M. Thomas Pasweel, den grootsten eygenaer van koolmynen in Engeland. M. Pasweel bezat zestien myuen en gebruykte* al niet min dan 10,000 werklieden. De diefte van dit stuk de erfgenamen in eene groote verlcgen- heyd latende, had men eene belooning beloofd eerst van 00, en daerna van 100 pond, voor dengenen die dit testament zou terim vinden. Het schynt dat den dief 125 pond wilde hy schreef aen de weduwe om haer aen te bieden het gestolene "stuk leru" te geven indien zy zelve deze som kwam brengen aen den ingang van haer park, ten 10 uren des avonds. Dit was waérfyk geene aengehame ontmoeting voor eene dame den advokaet der familie trok zelve de kleederen aen eener vrouw, begaf zich op het gestelde uer naer de aonge- wezene plaets, na voorgaendelyk een genoegzaem getal politie agenten in den omtrek geplaetst te hebben. Ten 10 uren zag men een gemaskerd manskerel aenkomen. Binst het samengèsprek met den gerokten advokaet, kwamen de politie-ngenten stille- kens genaderd en maekten zich zonder moeyte van den dief meester, die het testament van den afgestorven millionnair we- zentlyk by zich had. Londen, 28 july. De sluyling van het Parlement is heden uytgesproken. In de troonrede is er gezegd dat de Koningin met spyt den tegenwoordigen staet van Polen heeft gezien. H. M. heeft te» samen met Vrankryk en Oostenryk onderhandelingen aengegaen tot doelwit hebbende de uytvoering te bekomen van de besprek- ken der traktaten van 1815, en zy hoopt dat deze besprekken zullen worden uytgevoerd, iels wat een eynde zoude stellen aen een bedroevend geschil, dat ook vol gevaren ligt voor deu vrede van Europa. H. M. heeft geene redens om van de onzydigheyd jegens Amerika af te wyken. Zy heeft met dit land een verdrag gesloten voor de afschaffing van den slavenhandel. Rzeskow (Galliciën), 27 july. Den 24 dezer is er te Krasnystaw, een wezentlyk geregelden veldslag geleverd tussehen de vereenigde afdeelingen Pudzki, Jankowski en Krysenski en de russische troepen, onder het bevel van generael Ghrustcheff. De Polen hebben eenen volle- digen zegeprael behaeld. De rusische troepen zyn, na 700 man verloren te hebben, in wanorde teruggetrokken. Dezen zegeprael heeft in het palatiüaet Lublyn eenen grooten indruk gemaekt. Men schryft uyt Breslau, 26 july De kolonels Mushanofï en Pome'raiizoff hebben in het pala- tinaet Kalisch eene soort van schrikbewind ingerigt. De kas- teelen van Wionzow, Charzow en Kodreb zyn uytgeplunderd. De grondeygenaren MM. Prondzyn.ski, Zbyewski, Chrumigowski en Regaswska wierden eerst gegeeseld, én daerna met ketenen overladen, naer Warschau gevoerd. Kolonel Pomeranzoff, heeft eene aenspraek tot de boeren gerigt, hun bevolen de grondey genaren te vermoorden, en hunne goederen tot belooDin" be loofd. In weerwil dier aenhitsingen, 'zyn de hoeren zeer gunstig aen den opstand. Den dienst des byzonderen telegrafs in Polen, is door het russisch gouvernement afg-eschaft. Een belangryk dekreet van het poolscb nalionael gouvernement doet u.ytspraek over de bezittingen of grondeygendommen, welke in de poolsche pro- vintiën door Nikolaes en Alexauder 11 zyn aengeslagen en, ten titel van gratifikatie aen de russische generaels en beambten zyn gegeven. De goederen wordeu nationale goederen verklacrd. De boeren-landbouvvers, op deze goederen gevestigd, worden van alle lasten vrygesteld de pachters en riyverners, welke die domeynen exploiteren, zyn gehouden hunne"pacht en huergeld in de poolsche nationale kas te storten. Eene regtveerdige daed van den Keyzer van Oostenryk. Onder dien titel leest men in de Weener-dagblndeh Toen Keyzer Frans-Joseph zich verleden maendag voor eene pgtparty, naer-Reichenan begaf, ontmoette hy op zyneD weg een meysje met verscheurde Kleeren, en dat bitterlyk weende. Den Keyzer bad het jonge meysje nauwelyks opgemerkt, of hy deed zyn peerd stilstaen, en vroeg haer waerom zy weende. Het arme meysje antwoordde, dat zy handel in krieken dreef, en dat zy het slagtoffer van eenen hatelykc» aenslag was geweest. Den ellendeling, zegde zy, had haer een mes op de keel gezet, en daerna al wat zy bezat, beloopende tot 4 guldens, ont nomen. Welken weg heeft den schelm genomen, antwoordde Frans- Joseph driftig, en hoe zag hy er uyt Toen het jonge meysje de gevraagde inlichtingen gegeven had, begon den Keyzer zelf den schuldigen op te zoeken en eyn digde zyne opzoekingen slechts, toen hy overtuygd, was dat. dezelve vruchteloos waren. Doch Z. M. liet het daer niet by; er wierden de strengst»- bevelen aen de gendarmerie gegeven, om zich van den schul digen meester te maken. c- Na twee dagen zorgvuldige opzoekingen, gelukten de gen darmen er in de hand op den eerloozen schelm tc leggen, du in de handen der justitie wierd geleverd. Wat het ongelukkig meysje betreft, zy heeft van den vorst een geschenk gekregen, hetwelk w'el niet van aerd is om ha- r heur lyden te doen vergeten, maer toch om hetzelve te ver- ligten. New-York, 13 july. Groote wanorders hebben verleden nacht plaets gehad. E»-ue ontzaggelyke volksmenigte, meestedeels samengesteld uyt werk lieden en vrouwvolk, en opgeleyd door zekeren Andrews en andere hoofdmannen, heeft in verscliillige korpsen de voor naamste wyken der stad doorloopen. Zy heeft hut voer gestoken aen het arsenael en een groot getal huyzen. Het bureel 'van liet blad de Tribune is aengevalleu en in brand gestoken. Veel voorbygangers zyn in Broadway aengehouden en wvtgeslroopt geworden. Allen neger die door deze moed willigen wierd om - moet, is ter dood gebragtvvftig dezer ongelnkkigen zyn aldus omgekomen. Eenen hunner wierd opgehangen. Men heelt ver volgens Yuer onder zyn lichaem gemaekt en hem aldus dtv-ti opbranden. De afdeeling die bv den prevost de wacht hield, heeft op dit gespuys geschoten, maer zy wierd door hetzelve op hei lyf gevallen, overwonnen en schrbomlyk mishandeld. Den meyjer van New-York heeft de burgers uytgenoodigd tot het inrigten eener burgerwacht. Aenzieuiyke versterkingen zvn uyt Baltimore ontboden. De wanorders blyven heden voortgezet worden. De handels zaken liggen stil. De magazynen en winkels zyn gesloten. De republiekaensche bladen beschuldigen de party welke tegen de slavenoutvoogding is, die wanorders in 't gehèym aen te stoken. New-York, 15 july. Gisteren avond zyn de wanorders voortgezet door ganseh de stad. Veel persoonen zyn om hals gebragt. Het gespuys zich meester gemaekt hebbende van den kolonel Obriaii, heeft hem aen eene lanteern opgehangen. De oproermakers zyn in groot getal in het oppergedeelte der stad, alwaer zy huyzen verbrand en vrecdheden bedreven hebben. Alle de "negérs zyn op de vlugt. De wanorders hebben zich voortgezet lot liet eyland Sla- ton. De huyzen der negers zyn te Brocklyn in assche gelegd. Den gouverneur Seymour heeft aengekondigd dat hy naei Washington had geschreven om den uylslel der konscriptie te vragen. Den Herald kondigt aen dat M. Seymour uyt Washington bevel ontvangen heeft om de konscriptie óp te schorsen. New York. 15 july. Het oppergedeelte der stad is in de magt van liet gespuys, d;ii een groot getal huyzen verbrand en vernield heeft. Talryke geveenten hebben plaets gehad tussehen de trofepen en de oproermakers. Men heeft het kanon tegen deze laetsten moeten gebruyken. Er zyn veel dooden. Men twyfelde er niet aen of den opstand zou vvelhaest gedempt zyn. BURGERLYKEIV STAÏVD. GEBOORTEN. Mannelyk 7 Vr ouwel. 3 HUWELYKEN. J. De Bremaeker, schoenmaker, rad J. Van DrJessche, oaevstcr. L. Van den Brocek, leekenaer, met R. Van Ncypen, tonder beroep J. Bombecck. rondleurder, met P. Meert, dienstmevd. A. Strickx, rondleurder, met M. Bnckaert, kantwerkster. OVERLEDENEN. M. Gie, 3 j., Schaerbeke. A. Lagarde, wedr Deguvard, zonder berot-ji R"7 j., lloutmerkt. J. Desbnyes, !2 j., Zoutstraet". IL Beeckmnn 1 inaeud, Hoppemerkt. A. Walgraef, mnn Vereecken, werkman, 04 j Korteridderslraet. J. Mertens, man Vnn der Borght, schoenmaker 60 Leopoldstrnet. P. De Mnldeté, 4 niaend. Schaerbeke. F. De Brueker. man Van den Steen, 7.ydewe*er, 33 j., Schaerbeke. Op Zaterdag 15 Augusts 1863 gegeven door de Maetschappv de KfiNs- CBZINDEN te Esschene-Braband, in de herberg de Meiboom gehoudve door M. NEUKF.RMANS. De schifting tal aen vang nemen onniid'delyb na dc inschryving die ral geschieden in hosnngëmelde heiberg om 'i ure. namiddag. Inleg 1,10 fr. Bolrapersgclrf inbegrepen. De pi w.e:i mllcn u geld bcsiaen, in.etenredighcyd Jpr mededingers De beer CHARLES S0NCK, koopman in Kolen, Ie Sietmer kerken, berigl dal er door hem te bekomen is 1»'" hoedaniglievb van Kolen aen NEGENTIG FRANKS den Wagon van S600 iiloV. bebandigd vragt vry aen de slalie vau Aelst ol' Krembodem n Te Nmove, aen de Statie-Plaels, TE HUREN !l.l; STOND. Zich te bevragen by den Detirvvuerder I.EE- NAERT, te Ninove. Een schoon groot HUYS in do Vacrtstract, regtover de Graeu- merkt, bewoond door M. Sirop, hebbende koetspoort, scbO'^r.e Salons en Plaetsen, Stal cn Hof. Dienstig voor alle be-iryf. By L. VAN DEN BROECK, Sch^nwerker, te Groote?»- Bygaerden, een Fraey en Nieuw TABERNAKEL, v eéne fraeye Kerk. Genogen prys en tyd van he-Ur zooder in trost.

De Denderbode | 1863 | | pagina 3