JUBILÉ El\ PROCESSIE VAN O. L. V. TEN DRUYVEN. Het is met de innigste voldoening dat wy de heylzame oefeningen van den jubilé zien bywoonen. De hoogst voor- treffelyke ser moenen die gepredikt worden door de eerw. Paters School's en Lava lokken telkens eene ontzettende volksmassa naer de St-Martens-kerk, welke, hoe ruynr zy ook weze, wel zon te kleyn worden om de begeerige menigte naer het indrukwekkend woord Gods te bevatten. Het is waerlyk vertroostend en aenstippensweerd onze goede Aelslenaers.zoo deftige bewyzen van levendig geloof te zien geven. Ook is het zeker dat dezen jubilé onschat bare vruchten van goed zal dragen en dat de yverige en achtbare arbeyders in 's Heeren Wyngaerd eenen aller- overvloedigsten oogst zullen inzamelen. Wy hebben het programma gedrukt der Processie die Zondag lü.om twee uren namiddag zal uvtgaen. Wy dur ven aen het publiek voorzeggen dat nog nimmer eene zoo schitterende Processie in Aelsl zal te zien geweest zyn. De verscheydenhcyd, talrykheyd en welnvtgedachte zinne beeldige groepen, de ryke kostumen en welgepaste toe voegingen zullen alier verwachting overtreffen. De achtbare samenstellers dier godsdienstige betooging verdienen den meesten lof. Geheel de stad berevd zich om huyzen en straten op het beste te vercieren. Wy durven voorzeggen dat de vremdelingen hunne moeyte niet zullen beklagen als zy deze religieuse feest Komen bvwoonen. /JIT Het PROGRAMMA DER PROCESSIE, is te be komen ten bureele dezer, ten pryze van 5 centimen. Men schrift ons uyt Thienen, "27 julv. r.istcren heeft hier de plefilige inhaling van het beeld van den H. Fran- cisctis-Xnverius plnets gehad. Uil rvondersctioon beeld is gemaekt door Brissaerls, iovenaer en kweekeling rnn rvvien den vermaerden Geerts. tie plegtighevd ï.nt onherekenbner ryn in hare gevolgen voor gansch de Thiensche Dekeny, wner haest hopen wy. in alle dorpen dit genootschap iM ingerigt rvorden. Niettegenstaande Brussel en andere genootscbappen rondom de honfdslad belet waren do plegtigbcyd bv te wonnen, was de feest indrukwekkend. Wat tou bet geweest zyn indien de iurigting niet wat te haastig gebeurd ware 1000 mannen zouden et meer in den stoet aanwezig geweest zyn. Ondertusschen, zoo geiyk de plegtighevd geschied is, zullen svy herhalen het, de rruchten onberekenbaar zyn. Hoogaerden leverde 160 mannen. Dl oogenbosch leverde 40 zyner 120 broeders mond- stoppend hewys dot hei Genootschap lot in de minste dorpen kan inge plant worden, groeyen en bloeyën. indien wy, heer Opsteller, UEd. verzoeken deze gebeurtenis, by middel van uw Verdipnstryk biad bekend te maken, is ons eenig doel den nayver alom op te wekken. De samenleving heeft coodig door voorbeelden ge- lrokkcn te worden. Hot enkeliezen van eene ruiker byeenkomsten, ver lamt bet gnnsoh geweld dat de soiidairen en truweelmannen doen om het volk Ie misleyden. De hemel heeftzey Pater Desiré, Capucien, in het piegtigtreyds sermoen, het Genootschap van Fronciscus verwekt ais eenen dyk tegen de helscho woede der vernielings*baren. Welenyweerdig is het dot bet Genoolsciiap van den H. Vincentius-a- Pnulo. niet alleen zyne schoone zacl ter beschikking van 't genootschap van Franciscus leende, inner ook den stoet vergezelde. Dat is schoon. Meer dun ooyt komt hier de spreuk te pas Kr:MlnACT vrvtKT mact'. Wat wy niet mogen vergeten is dat de groote koninglyke harmenie van rieu Casino, alle mensobelik opr.igt onder de voelen tredende-, vooruytpinp' ion dat wy rle gegronde hoop hebben dat wy den lyd zullen zien herleven! Imm alle gilden, alle genootschappen in een gedacht verbonden, geza- mentlyk werkten lot verheffing van Godsdienst en Vaderland iielderstra- leud t y dn tip, door onzen diepdenkenden Felix Bogaerts zaliger in deze guide spreuk uytgedrnkt Niels wat aerdsoh is zou tegeu 't gedacht dat uyt den hemel komt koutten worstelen. Zoo gaet het met de jannen die den slimmerik of den geesligen willen spelen als vernuft by hun geen logist gevonden heeft of die bun verstand gemakkelyk in eenen slypsteen konnen knoopen. Wy hebben heden geenen tyd om ons verder met het Verbond bezig Ie houden. Wy zullen op nen anderen keer wat uytgebreyder wezen en daermeê wenschen wy onzen konfrater den goeden dag. Onzen konfrater, 't Verbond van Aelst. gevoelende dat liy zich wederom in den vinger gesneden heeft met den Denderböde aen te randen en niet wetende wat antwoorden op liet kammingsken dal wy hem in ons voorlaetste Nr toe gediend hebben, doet zyn 'nytersle best om den GEESTI- GEN te spelen en zich aldus uyt den slag te trekken.... Maer hoe legt den konfrater dit'spel aen boord Juyst gelvk het doorgaens gebeurt, als zommige kwan ten den geesligen willen verloonen. dat er den beestmen of lomperik uytliangtAldus laet liy gevoelen dal het hem hertzeere doet dat den Denderböde mei zyn evgen schotelken kontenlis, en den nydigen slimmerik willende spelen, zegt hy, geestighegdshalvê, dat den Denderböde niets beters kan doen dan zyn blad gratis te laten uytdeelen Armen dommerik gy hebt un maer een ontfermherlig handvolleken nummers te'dinkken, uwe gratisbladen er onder begrepen, wat zou liet zyn, moest den Denderböde zyn blad voor niet laten uytdeelen Maer wat is 'I kon frater, gy kent de historie niet van hel nvdig kruysdier! wy zullen ze u, onder vorm van een spiegelken, eens op hangen, kyk er nen keer in en misschien zult gy den kwant wel kennen die er in voorkomtZie liever konfrater Daer was nen keer nen ezel, en dien ezel kon zyne nydige spytigheyd niet verkroppen, omdat het hondeken •zy ns meesters door g'heel het huysgezin en byzonderlvk door den meester zoo aengetrokken, gedurig" gestreeld wierd en daerby alle lekkere beeljes kreeg..,.. Wat goed of wat voordeel brengt dit stinkerken van dit hondje'aen myn meester by. zey den ezel. 't en kan anders niet dan wat vriendelyk zyn en kwispelsteerlen als het iemaild ont moet en daermeê is het al terwyl ik gedurig geladen met zakken er ander gewigl, myn meester veel prolyl doe, en voor dit alles kryg ik niet dan bolle woorden, stampenen slagen en veel van lyd den afval dien dat vervloekt honde ken niet wilt etenWacht maer. 'k weet het slimmer gepevsd. 'k zal ik ook nen keer gaen kwispelsteerlen, met riiyne poolen op myn meester springen en hem lekskens geven,'t hondeken zal hier gauw gedaen hebbenZool gezegd, zoo gedaen Den ezel lag op loer tegen dat zyn meester zou 't buys komen, en, zoohaest hy hem zag, i snoebde hy zyn zeel af, vloog gelvk nen weerlicht naer 1 zyn meestert sprong hem geweldig met de voorste pooten i op'tlyfen stak de tong nen halven meter uyt om hem lekskens Ie gevenGelvk men denken kan, was den I meester aen 't roepen zoodat de knechten seffens afkwamen en den ezel met eyken handdoeken zoo ter deeg afdroogden dat hy alle goosie verloor van nog oovt die ezelachtige kwispelstecrlery Ie herbeginnen De plegtige prysdeeling in het pensior.naet der eerw. Broeders van do Cbrislelyke scholen alhier zal plaets hebben maendag t7 dezer ten negen en half ure. De prysdeeling aen do leerlingen van het kollegie van Ste-Catharina, te Gceraerdsbergen, zal plaets hebben maendag, 10 augusty, om 9 uren des morgens, onder voorzitting van Z. Hoogvv. Mgr. den Bisschop van Gend. Maendag 17 dezer zal deze plegligbeyd ook geschieden in het klooster der eerw. Zusters Apostclinnen te Berehem-bv-Ande- narde. De prysdeeling van hel iusliluet St-Joseph, te St-.Nikolaes, zal plaets hebben den 13 dezer, ora 2 uren namiddag.'Z. H. den bisschop van Gend zal dezelve voorzitLen. De prysdeeling aen de leerlingen van het pensionnaet van Melle zal plaets hebben donderdag, 13 dezer, om 9 i/2 ure des morgens. De prysdeeling in het instiluet der Josephiten te Geeraerds- bergen zal plaets hebber, op donderdag, 13 augusty, ten 9 1/2 ure des morgens. M. Augusle de Cooman van Nicove, leerling der Catholyke universileyt van Leuven komt voor den grooten Jury van Leuven- Luyk zyn tweede doeloraet in de medecynen met groote onder- soheyding af te leggen. Het is met het meeste genoegen dal wy zulke schitterende uylslagen aenstippeu. M. Ch-L. Lion, priester in het semenarie is onderpastor te Sarlardinge benoemd. Zondag heeft eenen brand plaets gehad in de kapel van het klooster te Saffelaere. Dank aen de spoedig toegebragte hulp, heeft men de vlammen kunnen beperken en is er geen grooter verlies te betreuren dan dat van het orgel en het dak der kapel. De reys naer Roomen zal voortaen kunnen ondernomen worden ouder het besluer en met tusscheiikomst van een komi- teyt dat in Belgiën tot stand gekomen is. Mits It 00 franks neemt dit komiteyt op zich eenen reyziger naer Boomen te voeren, te vertrekken uyt Brussel, hem aldaer twintig dagen te onderhouden en hem nadien weer naer huys te brengen. Het eerste vertrek zal plaets hebben don 29 augusty. Zich te bevragen in het sekretariaet des komileyts, Museumstrael N° 20, te Brussel. Mev. de hertogin van Braband, na zondag laetst te Brussel mei hare doorluchtige familie de opening der tentoonstelling van schoone kunsten te hebben bygewoond, was rond 3 ure naer «het paleys weergekeerd en ging korts nadien wederom uyt, ver gezeld van eene barer eeredammen, in een rytuyg met vier peer- den bespannen. Op de plaets stond er eene reeds bejneede en zinnelyk ge- kleede vrouw te wachten, om aen II. K. H. een smeekschrift aen ie bieden. Al bevende was zv tot het köninglyk rytuyg ge naderd, het papier uyistekende dat zy in de hand hield doch, gewis door eene al te groote gemoedsaendoening getroffen, vie'l zy bnyten kennis bots neer op den grond. Zy had zich gewond aen het voorhoofd en het bloed stroomde er overvloedig uyt. De hertogin keerde onmiddelyk binnen het paleys terug ai- waer, op haer bevel, men reeds de vrouw had ingedragen.' die van 's Konings geneesheer allo de zorgen ontving welke haren toestand vereysehte. II. K. H. deed zich den smeekbrief behan- digcn, welken met bloed was bevlekt, en na van deszelfs?inhoud kennis genomen te hebben, gaf zy bevel aen M. Goflinet óm ten spoedigste mogeiyk aon de vraeg der vrouw regt te doen. De wonde der vrouw was gelukkiglyk niet erg. Men zal al ligtelyk liegrypen dat het goed onthael aen hare 'vraeg gedaen. grootelyks tol hare spoedige genezing zal medehelpen. De korreclionnele reglbank van Brussel heeft dynsdag laetst den genaemden Keym veroordeeld tot 25 fr. boet, om Itekeningen ten toon gesteld te hebben tegenstrydig met de goede zeden en strekkende om de religie Ie beledigen. Wy vernemen dat den heer W. G. Jewett, den ameri- Men schryft uyt Antwerpen, 3 augusty De feesten op de Schelde, welke met een groot ongeluk be gonnen zyn, namelyk het veris s van twee menschenlevens, zyn ook met een smertelyk ongeluk geëyndigd, hetwelk digt by de plaets gebeurd is waer liet eerste is voorgevallen. Naby de zaed van M. Retsin, op den vlaemschen wal, stond eeue battery van acht stukken kanon vier van bet 8' on vier van het 12". Gisteren avond waren de kanonniers daer bezi» met een stuk te laden, hel kanon was van de vorige schoten nog warm. Terwyl twee mannen er met eenen stamper de prop in dreven, hield eenen anderen den duvm op het laedgat, om he* binnendringen van de lucht te beletten.*0f nu dezen man met goed heeft opgelet, of hoe het ook komt weet men niet goed. althans ging het schot eensklaps af. Den zwareir stamper of laed- stok, welken door de twee mannen nog nltyd wierd vastgehouden vloog er met geweld uyt en wondde hun' zwacr aen de hand' waermeê zy den loedstok vasthielden daerby was eenen hunner j den arm gebroken, en ten slole ontvingen zy ook het overige ge deelte der lading in hel aengezigt, waerdoor hetzelve zoodani® verminkt wierd, dat het schier niet meer kennelyk was. Nadat den stamper nog een eynde wegs verre gevlogen was, wierden er nog Uvee menschen, die op den wal naer het vuer- vverk stonden te zien, door omgeslagen en in hot water gewor pen gelukkig maer aen den kant, zoodot ze er spoedig weêr uytkwamen. De twee kanonniers waren erg gewond; den genaemden Joseph Thiré, geborlig van Kortryk, is de regter hand verbryzeid en heeft daerby het linker oog verloren zvnen kameraed Hendrik Van Steenkisle, geboren le Brugge, is de linker hand verbryzeid en heeft ,daerenboven zware kneuzingen alsook brandwonden aen de twee oogen bekomen. Den toestand der gekwetsten was zoo erg, dat men hun ter plaelsc de BH. Sakramenten der stervenden toediende, en M Marécbal, doktor van het 2B jagers le voet, gaf hun de eerste eii noodige verzorging. Tusschen 12 enl ure dezen Dacht, wierden de ongelukkigen alhier naer het militaire hospitael gebra<d Het aengezigt van eenën hunner was zoo onkennelyk, dal men zyne oogen niet meer kon onderscheyden. Men hAeft geene hoop hen nog in het leven te zullen behouden. Dezen morgend ver telde men dat er reeds eenen overleden was. Deze twee ongelukkigen zyn eik 28 jaren oud en beyde op den zelfden dag geboren. Alle twee belmoren tot de T gemonteerde ballery. Vrydag in de verledene week is den knecht van, den heer Van den wyngaert-Van Cauwenbergh, bankier te Lier, tusschen Bonwei en Hérenlhals, aen den ingang van een boschje, niet ver van de herberg den Paleyk, door eenen onbekenden aengerand op den grond geworpen en de kleêren verscheurd Alhoewel op' het onvoorziens overvallen zynde, behield den knecht, die eeua som van duvzend fr. by zich had, nog zyne tegqnwoordighevd van geest, sprong eensklaps op en bragt den booswigt, die zwart gemaekt was, met zyneu stok eenen slag op het hoofd toe waerna hy hem verliet en in alle haest de v'lugt nam. De justicie is met de zaek bekend en zal, wy hopen het, den pligtigen wel weten te ontdekken. Te Heverlé, naby Leuven, zyn verscheydene minerale bronnen ontdekt. Het water is helder en doorschynend. De dagbladeren hebben dikwyls gesproken van eenen Rruggonaér die beweerde het géheym uytgevonden te hebben van te vliegen gelvk eenen vogelindien men ge loof mag geven aen het volgende «verheel van het Journal de Constantinople, van 11 july, zou onzen landgenoot door eenen Turk overtroffen, zyn. Op eenen avond der ver ledene week, zoo meld dat blad, kwamen twee jongelingen van het eyland Prinkisso in eene sloop terug van eene jagtparty welken zy gedaen hadden op de Aziatische kust, wanneer zy eensklaps een gerucht hoorden hetwelk zy niet begrypen konden maer eensklaps zagen zy boven hunne hoofden öp eenen kleynen afstand eenen verbazende» grooten vogel de lucht doorklieven, zoodanig dat zy er bang van wierden. Zy vatteden hunne jagtgeweeren en schoten er op aen. Smertelyke kreten, half gebrokene woorden welke niet dan uyt eenen menschen-mond komen konden, klonken in hunne ooren. Zy rigtten zich daerop naer de plaets der zee waer den vogel neergevallen was, en hoe groot was hunne verwondering en hunne versla- genheyd toen zy bevonden dat hetgene zy voor eenen vogel kaensehen bemiddelaar aengékomen is le Brussel en reeds SSfc In^da^n^^h^;^' iZ flAAI» nvilvlclAn D AAiAn in .»/vlv ,wva f-. I"l 1 I - groote inekanteke vleugels gewikkeld had. De jongelingen hielpen Item op gelukkiglyk had hy slechts eenige korrels lood van de scheut in zyne beenen gekregen. a Dien nieuwen Icarus kwam van Antigona naerPlati, waer hy een jong inevsje lief had dat ook deelde in zyne liefde, maer wier ouders zich stellig tegen hunne huwelyk- sclie vereeniging verzet hadden. Om by zyne beminde te geraken, had hy bei werktnyg uytgevonden hetwelk hv had aengedaen, hy-was reeds tweemael gelukt den afstand over te komen welken de twee eylanden van elkander scheyd, hy deed nu zyne derde Inchtreys, wanneer iiet moorddadig lood der twee vrienden zyn werk van liefde en hoop in het water hadden doen vallen. Hyis thans te Plati. Men schryft uyt Luyk Een groot ongeluk is (lezer dagen voorgevallen Twee treyns zyn opeen geloopen, op den vze- ren weg tusschen Oberhausen en Arnhem volgens men zegt moet de botsing vreeselyk zyn geweest; wy durven het getal slagtoffere niet zeggen. Verhopen wy dat het ongeval fel over dreven zal zyn. Wy komen nogtans te vernemen dat het getal dooden tot negen beloopt en dat der gewonden tot veertig Onder deze laetsten bevind zich den ingenieur der telegrafen Wisenthal, van Aken, die zynen arm op twee plaetsen zoude gebroken zyn. Eer» exentriek-wachter word betigi door zyne nala'tigheyd de schuld van dit ongeluk te wezen. Men schryjt uyt Luik, 4 Augusty Do vereeuiging der jonge advokalen onzer stad, beeft eenen voortreffelyken maetregel genomen er is voor eiken dag der korrektionnele reglbank eenen advokaet aengesleld, die van ambtswege de beschuldigden zal verdedigen, welke er geenen hebben of kunnen betalen. Den 22 dezer heeft men te Saint-Jean de Luz, in Spaniën, ten 4 uren 50 m. opgelaten 192 duyven, te huys behoorende in Belgiën, meerendeels in de omstreken van Luyk. De eerste dnyf is in haer kot te Hoey, provincie Luyk, terug gekeerd den volgenden morgend ten 5 uren 5 m. ruym 2 1/2 ure vroeger dan per telegram het oplaten der duyven le Luyk was bekend gemaekt. Brieven uyt Londen melden dat eene schroomlyke aerdbe- ving heeft plaets gehad te Manilla. Dry steden zyn verwoest en tien duvzend ingezetenen liggen onder de puynen begraven. door minister Rogier in gehoor ontvangen is Den heer Jewett komt naer Brussel om den koning der Belgen te verzoeken zynen invloed aen te wenden op de koningin van Engeland, opdat zy zou willen met Vrankryk samen werken, temeynde de vyandelykheden in Amerika te doen eyndigen. Al de Staten, uvtgezonderd Engeland, schynen thans genegen tot eene vriendschappelyke tus- schenkomst. Men verzekert dat den heer Rogier den hear Jewett veel hoop gelalen heeft over den uytslag zyner zending. Den eerw. heer Van Baveghem, pastor van Zwyn- drecht, heeft in de oude registers zyner paslory eene aen- teekening en eene oorspronkelvke rekening gevonden, waeruyt blykt dat den beroemden schilder P. P. Rubens in gemeld dorp eenige eygendommen bezat. Er bestaet aldaer nog een pachthof, waer Rubens, zoo dikwils hy op de jagt ging, een wevnig kwam uvtriislen. Men deelt den volgenden brief mede, uyt Polen aen eenen student, die Gend bewoont, gezonden a Sedert lang had ik de begeerte u te schryven, maer daer ik aen den regter arm gewond ben, is het mv onrfio- gelyk geweest. Ik verlaet nog het ziekbed niet eiken dag haelt men stukken lood en beentjes uyt mynen arm. God weel hoeveel ik nog zal moeten afzien Myne vrienden be zoeken my dikwyls en ik lioop bet geluk te zullen hebben hen te zien tot den tyd dat wy de vrye zonen van een vry land zullen zyn Uil ondersteunt mynen moed. Plewinski, Turczynowicz en konlkowskt zyn dood en rusten onder den gtond van een verdrukt vaderland. Den laetsten was met mv in den slag van Kobylanka eensklaps zakt hy ineen, door 2 kogels getroffen, eenen aen het hoofd en eenen aen de horst. Hy stierf als eenen held. Zvn laetsle woord was Polen vry Ladislas heeft de linker hand verloren en ik byna de regter. Onze andpre gezellen zyn, God dank, welvarend Degenen die door Oostenryk gevangen waren genomen, zyn reeds naer het oorlogstoo- neel teruggekeerd. Jules Roguski is een wevnig ziek hy heeft my gelast u eenen handdruk te zenden, in de hoop dp| hy u weldra te Gend zal weerzien,

De Denderbode | 1863 | | pagina 2