OVERLEDENEN. BERIGT. Fabriek van Kerkorgels. Groote Meubelverkooping Openbare Verkooping. Men schryft uyt Charleroy, 3 Augusty Er had gisteren eene talryke samenscholing plaets, voor de barak van den H. Anlonius met zyn verken, op onze foire. De e bestuerster van dit theater was in opstand met eenen policie-agent en beet hem in de handen. Den ageut moest haer loslaten, want cl zydreygde hem met een mes den buyk te zullen openryten. r Eindelyk vvierd zv aengehouden en naer eene voorloopige gevan- l genis gebragt; maer toen men haer kwam uythaleu, om naer 'i een ander gevangenhuys te brengen, wist zy te ontsnappen en kroop in hare kar, welke haer tevens tot keuken en pruylplaets i dient. Aldaer versterkte zv zich, zoo als in een kasteel en het was slechts met hulp der gendarmen, dat men haer weêr meester i wierd. Zaterdag morgend moest den jongen baron de Waha de IMainevaux met mej. de tyaha de Cheslet in bet huwelyk treden. Men ging zich naer het stadhuys begeven, toen den vader van den bruydegom, M. de Waha, gewezen senateur, eensklaps eene beroerte kreeg. Er wierd onmiddelyk eenen notaris geroepen en in byzyn van dezen gaf den vader zyne toestemming tot het hu welyk van zynen zoon. Maer alvorens het huwelyk voltrokken wierd, stierf M. Waha en het jonge paer, dat reeds op het stad- imys was, kwam onmiddelyk terug naer huys. Men schryft uyt Hertogenbosch, den 30 july Gisteren namiddag ten half zeven uren heeft zich Mgr Zwysen van den huyze Gerra, te llaaren, naer Tilburg begeven; geduren de den geheelen weg ontving by van alle zyden de grootste blyken van sympathie en gelukwenscbingen met zyn herstel. Geheel Tilburg was op de beenen en met vlaggen en groen ver sierd. Den aerlsbissehop van Utrecht wierd door eene eerewacht te peerd, ingchaeld. Dynsdag, is den zoon van Louis Van Damme, land bouwer te Lampernisse, die terwyl hy den ezel uyt de weyde haelde, byna vermoord geworden door den stier die in die weyde waerdoor eenen openbaren weg loopt met andere beesten graesde. Men heelt dien jongeling in eenen ellendigen staet naer de wooning zyns vaders gedragen. Dit voorval zou alle gemeente-overheden moeten op wekken om te doen beletten dat er stiers in weyden gedaen worden door dewelke eenen vryen weg ligt. Den stier van den landbouwer Van Damme, kende zynen meester, en hy valt hem eensklaps aen en zoekt hem te dooden hoe lig- telyk zou de beest vrerade passanten kunnen aenranden hebben OPGRAVINGEN TE POMPEI. Uyt een wydloopig artikel van eenen reyziger over de toetste opdelvingen te Pompei, verhalen wy het volgende stuk Wy hadden een toelatings-biljet genomen voor 2 fr., om alles te bezigtigen, en welhaest bevonden wy ons te midden der oude stad, welke na ongeveer 48 eeuwen onder de to,va bedolven geweest te zyn, thans weer het licht ziet. Er worden 200 mannen, benevens een aen tal vrouwen en meysjes aen die opdelvingen gebezigd, en als men zoo vlytig blyft voortwerken, dan zal gansch Pompei binnen 20 jaren het licht zien. Welke kunstschatten zullen er als dan bekend zyn! In een onlangs geopend straetje, hebben wy in een huys lyken, of ten minsten vormen van menschenlyken gezien. Óp zekeren dag bemerkte men tusschen de brokkelingen van het dak in het huys, de trekken van een menschelyken vorm, ofschoon men niets anders dan een fyn poeyer vond. Den heer Fiorelli dacht dat het wel eene sarcophaeg zyn kou, door de vulkanische stoffen gevormd, en dat daer de overblyfselen van een slagtoffer der schrikkelyke uytber- stingen onder lagen. Maer hoe dien sarcophaeg weggeno men zonder hem te verbryzelen Den oudheydskundigen kreeg een gelukkig gedacht. Men ontdekte namelyk, dat ze van binnen hol was, welke ruymte onlstaen was ten ge- velge van het vergaen des lichaems. Door eene kleyne opening goot men er plaester in het plaester vermengde zich met de assche. en er kwam uyt dien vorm eene dame van de eerste eeuw onzer tydrekening te voorschyn. Een weynig verder vond men de overblyfsels van eenen man, van eene andere vrouw en van een jong meysje, maer hetgeen vooral de aendacht opwekte was het ontdekken van 91 zilveren geldstukken, vier gouden oorringen en eenen gouden ring twee gouden sleutels en het klaerbly- kend overschot van eenen zak of lynwaden beurs. Al deze voorwerpen worden in een naburig huys bewaerd. De menschelyke vormen beschouwde ik met een belang, dat ik niet kan uytdrukken. Zy schenen ray toe eerst van gisteren te hebben opgehouden te leven. Men ziet het aen de houding dezer persoonen, dat zy veel poogingen hebben aengewend om aen de dood te ont snappen, door naer de deur van het huys te loopen. Wat haer belet heeft het huys te verlaten, kan men zich gemak- kelyk inbeelden. Hel waren dry vrouwen, welke door vrees overmand, zich onbekwaera zullen gevoeld hebben, om zonder de hulp eens mans te ontsnappen aen het gevaer, dat haer boven hel hoofd hingen toen dien man eyndelyk op den drempel verscheen, was het te laet. Het eerste slaglofler eener ramp, die welligt nog een- mael zal vernieuwd worden, was waerschynlyk de moeder des huyzes, want naest haer lagen het geld, de sleutels, twee zilveren bekers en eenen zilveren spiegel, kortelings eerst ontdekt. Uyt de tengerheyd harer armen en beenen, alsook uyt haer coilfuer te oordeelen, moest deze dame van de hooge klasse zyn. De handen zyn gesloten en de nagels schynen m het vleesch gedrongen le zyn. Het lichaem was opgezwollen, even als de andere, alsof hel water door het huys te. overstroomen, tot deze vreede dood had mede geholpen, Het kind, misschien dat dezer romeynsche dame, schynt niet veel geleden te hebben. Het had zich bevreesd ter aerde geworpen en zyn kleed over zyn hoodfje gelrokken alsof het dacht daerdoor aen alje gevaren te ontsnappen. Zulks is te oordeelen uyt den arm en het bovengedeelte die liet lichaem omringen, alsook door eene hand, een weynig geopend, alsof zy iets scheen vast te houden. Arm kind! het was niet zoo zeer als zyne moeder aen het leven gehecht en heeft wel spoedig voor eeuwig moeten inslapen De andere vrouw behoort tot eene mindere klas zy was welligt de dienslmeyd of de voedster van het kind. Den man heeft lang tegen den storm geworsteld die ron dom hem losbrak, en waervan het gedruysch zich met de smertkreten zyner huysgenooten vermengde. Hy is op den rug gevallen. Zyne beenen zyn wyd uytgestrekt. en iaën ziet nergens een teeken, dal dezen ongelukkigen veel zou geleden hebben, dat zynen doodstryd, even als dien van zyne vrouw, lang en smertelyk zou geweest zyn. De opdelvingen worden vlytig voortgezet. De werklieden openen talryke straten; er zyn vele huvzen geheel ontdekt. In de huyzen zyn twee hoven met marmeren fonteynen, rond welke men bronzen kunstwerken heeft gevonden, zoo als een wild verken dat door honden word aengerand; eene slang en andere bronzen dieren. Den oudheydskundigen hëer Fiorelli, heeft er een mu seum gesticht, waerin al die voorwerpen worden bewaerd, welke men in de puynen der stad ontdekt. Men ziet er de geraemten van twee honden60 brooden welke in den oven gestoken wierden op het oogenblik dat den Vesuvius dood en vernieling uytbraekte; de groote yzcren deur van den ovenhamers eji haken, kandelaers, ketels en ander keu- kengerief. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Maendag 3 en Dynsdag 4 Augusty. Den Mémorial diplomatique,die doorgaet voor zyne inlichtin gen te ontvangen uyt Weeneii en uyt liet oostenrvksch gezant schap te Parys, gelooft te weten dat de mogendheden het eens geworden zyn om eerst afzonderlyke notas naer St-Petersburg te zenden in antwoord op de toetste brieven van prins Gort- chakolf, en daerna eene gezamentlyke wederantwoord die de weerde, zoo niet den vorm, zal hebben van een ultimatum, omdat de mogendheden, den titel van bondgenooten aenne- mende, er in zullen verklaren voor de toetste mael hare gelyk- luydende inzigten open te leggen voorde herstelling van eenen behoorlyken en wettigen toestand in Polen. Woensdag en Donderdag 5 en 6 Augusty. De Vfiencr-Presse verzekert dat de onderhandelingen tusschen de gouvernementen van Vrankryk, Engeland en Oostenryk voor het opsiellen eener nota voor het kabinet van St-Pctersburg, een oogenblik zyn opgeschorst geweest door het onderzoek der gevolgen welke eene nieuwe wcygering van wege Rusland zou moeten te weeg brengen, en door het beraadslagen over eenen voorstel door Vrankryk- gedaen van eene overeenkomst te tce- kenen tusschen de hoven van Parys, Londen en Weenen. Deze overeenkomst zou herinneren diegene welke den 30 October 4862 vvierd aengeraden aen Engeland en Rusland, voor eene gemeene lusschenkomst in Amerika. Den Journal de Posen kondigt aen dat den eervv. heer Ignatius Koezorowski, pastor van het dorp Souleyow, oud 61 jaren en ziekelyk, door den generael Toll veroordeeld is gewor den om by de tucht-kompagnie te worden ingelyfd. Tydingen uyt Roomen van den 1 augdsly zeggen dat het derde nummer van het heymelyk blad Roomen of de doodversche nen is. Het verklaert dat het zyne uytgave ophoud, het geheym komiteyt beschuldigende van legenstrydig te zyn met de gari- baldische party. Parvs, 4 augusty. Men schryft uyt Cahors, aen den Messager du 3lidi Eene aïlerverschrikkelykste en allerwildste nusdaed is door eene moeder op haer kind gepleegd. De genaemde N.. oorspronkelyk uyt Montpezul (Tarn en Garonne), wootiende te Cahors, in de rue Collége Pellegriwas sedert eeuigen tyd van haren man geschevden, om redenen waer van wy ons den weerklank niet willen maken. De geburen hadden opgemerkt, dat die vrouw zwanger was doch telkens dat men m haer byzyn eenige opmerkingen hierover maekte, antwoordde zy door het hardnekkig le loochenen en beweerde zy door de YYaterzucht aengelast le zyn. Gisteren verscheen zy in eenen gansch anderen toestand in het publiek men dacht onmiddelyk dat er eene misdaed was gepleegd, en de politie welke verwittigd was geworden!, begaf, zich omtrent 6 ure 's avonds naer do wooning dier vrouw om er eene huyszoeking te doen. Welhaest ontdekte zy in den kel der het lyk van een pasgeboren kind, hetwelk in stukken gekapt was. De vrouw N! wierd onmiddelyk aengehouden en in het arresthuys opgesloten. Men leest in eene byzondere briefwisseling uyt Parys, van den 4, aen de Indépendance beige Er is niet meer aen te twyfelen Engeland heeft ge- wevgerd nog mede te werken in de gemeenzame handeling der dry mogendheden nopens de zaken van Polen. Enge land heeft zekerlyk gedacht niet le kunnen voortgaen op eene baen die tot den oorlog kon leyden, en Oostenryk zal gewis niet meer stoulheyd toonen. a Den toestand stapt naer eene zekere krisis van twee zaken eene, of wel Vrankryk moet alleen voor de poolsche zaek werken, of wel, bevestigende dat bet in deze louter europasche kwestie door Europa verlaten is, moet het aen het gemis van medewerking zyner bondgenooten de droe vige ontkuooping van dien diplomatischen veldtogt toe- wyten. In deze omstandigheden begrypt men dat een zeer groot belang word gehecht aen den aenstaenden ministers- raed, die donderdag 6 te St-Cloud, na de terugkomst des Keyzers, zal gehouden worden. Men leest in de Patrie Er zyn te Parys geruchten verspreyd, welke wy niet hebben willen opuemen, alvorens inlichtingen ingewonnen te hebben deze geruchten zyn opzigtens ernstige moeye- lykheden, welke de werking der mogendheden, in de poolsche kwestie zouden verlammen. Men verzekerde namelyk dat het kabinet van St-James, hetwelk zich tot hiertoe geneygd getoond had de jnzigten van het keyzerlyk gouvernement by te treden en zich te vereenigen met de diplomatische pooging door M. Drouyn de Lhuys voorgesteld, bet voornemen zou uytgedrukt heb ben zyn antwoord op den brief van Gortchakoff, van 14 july, nog te verdagen. Men voegde er by, dat lord Cowley des te meer zou verklaerd hebben, dat Groot-Bntanniën zich in geen hoegenaemd geval, tot oorlogs-gebeurtenissen zou leenen, Wy denken niet, dat die geruchten gegrond zyn. Ziehier wat er waer van zou zyn: Men herinnert zich dat volgens een ontwerp, van het kabinet der Tuylerien uytgaende, de dry tusschenkomende mogendheden in afzonderlyke brieven moesten antwoorden op de aentygingen van prins Gortchakoff, en dat zv daerna in eenvormige brieven de houding zouden bepalen, welke zy later dachten tegenover Rusland te moeten aennemen. Men schryft uyt Londen dat Groot-Brittanniën op het laelste oogenblik opmerkingen zou gemaekt hebben, tegen het princiep van welke eenvormige brieven hoegenaemd. Wanneer men het verschil, hetwelk er tusschen de mogendheden is onlstaen, op zyne ware weerde vermindert, dan heeft hetzelve geen ernstig karakter. Het kan wel de onderhandelingen doen mislukken, welke er sedert veertien dagen aengeknoopt zyn, maer het kan ook de deur openen voor nieuwe schikkingen, en indien men zekere geruchten moet gelooven, lot wyzigingen in het fransch kabinet zelve aenleyding geven. New-York, 24 july. De konscriptie ontmoet den geweldigsten wederstand in Maryland. De verblyfplaetsen der officieren met het werk der loting gelast, zyn verwoest en in brand ge stoken. Tydingen van den 23 melden dat generael Lee voorne mens is in eenen nieuwen inval in de Noorder-Staten te wagen. Hy zou zich bevinden op den Potomac en wederom Maryland én Washington bedreygen. Eenen veldslag tus schen hem en Meadc zou waerschynlyk wezen. BURGERLYKEN STAND. GEBOORTEN. Mannelyk 7 Vrouwel. 6 HUWELYKEN. H. Van Mieghera, schrynwci ker, met M. ÏUertens, mutseraae,kster. J. Van der Biest, man Welleman, twyndergast, 32 j., Bisschopstraet. J. Coessens, 2 maend, Verkensraerkt. !U. Van der Ween, wedr. Ver- heiren, gepensionneerden, 79 j., Keyierlykeplaets.B. Bastiaen, 4 m., Vryheydstrnet. M. Jlongeni, zonder beroep, 69 j., Rcnsemarynstraet. G. Rajoit. 3 j-, Nieuwslraet. E. De Smet, 1 maend, Stoofstraet. Heropening der Kostschool, LINDEMANS-V AN BEVER te Opwyck, eersten October aenstaende. Prvs 500 francs 's jaers. Cu. ANNEESSENS-TEURREKENS, heeft de eer be kend te maken, dat hy te Ninove voor eigene rekening eene fabriek van Kerkorgels geopend heeft. De byzondere studiën die hy daerin gedaen heeft en de bekomene onder vinding voor de volmaking van dit Speeltuyg, alsook de poogingen welke hy zal aenwenden, om zich op de hoogte van den vooruitgang dezer kunst te houden, zullen, hoopt hy, hem het vertrouwen der heeren Geestelyken doen be komen. Hy houd er aen om hun te kunnen bewyzen door den maligen prvs en de volmaeklheid van zyn werk, dat zy de gunst waerin hy zich by hen aenbeveelt, niet slecht zullen teplactst hebben. Hy gelast zich met het herstellen en onderhouden van Orgels. TE PAULAETHEM. Den Notaris DEBACKER verblyvende te Blasuis-Boucle, zal ten sterflmyze van den heer Louis De Waele te Pau- laethem, den Woensdag 19 en den Donderdag 20 Augusty 1865, telkens van 9 uren voormiddag, verkoooper. alle de aldaer bestaende mpubelgoederen waeronder namentlyk: 7 Trekpeerdeu, 2 Veulens, 10 Melkkoeyen, 6 Veerzen, 2 Kalven, 6 Verkens120 Schapen, WagensKarren, schoon Rytuyg op Ressort, Ploegen, Raepmolen, Strov- snyder, en andere, immers alles wat er ten sterfhuyze te bevinden is. De Beesten zal men den eersten dag verkoopen en met die beginnen om een ure namiddag juyst. De Notaris Edouard LAMME te Gent zal op Vrydag 14 Augustus 1865 voor Instel, en op Vrydag 28 Augustus daerna voor Verblyf telkens om 2 ure namiddag in hel Hotel van Kortrvk le Gend openbaerlyk të koop veilen. DICKELVENNE. Is'0 koop. Zaeiland tegen aen de Dorpplaets. sectie B, N" 528, groot volgens kadaster 1 heclaer 2 aren 90 c., en volgens ouden tytel 1 heclaer 25 aren 65 centiaren. Gebruikt door Joseph Desmeat ten geringen prys van 90 fr. 's jaers boven de lasten tot 24 December 1863. ST-DENYS-BOUCLE. en 3de koop. Zaeiland en Maeimeersch, sectie C, N° 64, groot 81 aren 70 centiaren en sectie B, N° 358, groot 40 aren 20 centiaren. In pacht by Francies Tack ten fr. 108-84 's jaers boven de lasten tot 24 December 1865. RESSEGEM. 4 tot en met 8. Zaeilanden, wyk Wiesdaele, kadaster sectie A, deel van N°" 559, 560 le samen groot 2 hectaren 10 aren 64 centiaren. In gebruik by Adriaen De Brauwer, Karei Lodewvk Labie en Pieter Francies Schepens, mits 222 fr. 's jaers. boven de lasten tot 1"™ September 1865.

De Denderbode | 1863 | | pagina 3