PAR LES S MI A" A151 ST ES Vögèlschieting met de Bolle. Vogelschieting mei de Bolle. BERIGT. Groote vermindering van PrysT" Men schryft uyt Laerne, den 40 dezer Gisteren rond 6 uren des avonds is hier een groot ongeluk gebeurd. Er bestaet ter plaets gezegd Rapsteen eenen groolen poel, waervanden bodem, eenen ouden turfgrond, vol ondiepten is. Eenen jongeling, zekeren August Vlieberg baedde zich daerin, wanneer hy eensklaps in eenen dezer kuylen verdween. Den beer De Moor, vleeschhouwer, sprong den jongeling ter hulp, doch kon niets roeer (jan een lyk ophalen. Het slagtoffer is maer 17 jaren oud. Den genaemdeu Gust Van Langenhove, chef in het bureel der hypotheken van Dendermonde, is aengehouden, onder be schuldiging van grove feyten te hebben bedreven. Te St-Martens-Bodegem is eene groote misdaed gepleegd. Eenen slecht befaemden kerel zocht de hand te bekomth van de dochter eenér weduwe, en het huwelyk was op het punt van gesloten te worden, toen men vernam dal den bruydegom ge zegd had, dat eens getrouwd, hy het deel van z'yne vrouw eyschen zou. Dadelyk wierd het huwelyks-ontwerp gebroken, en den toekomenden man geloofde te weten dat hy dit vvyten niocst aen den broeder zyner bruyd. Het schynt dal hy, gewapend met eene pistool, die hy te Brussel zou hebben gekocht, op den broeder geschoten, en hem erge wonden zou hebben toegebragt. Den moorden'aer is op de viugt, en men zoekt hem achterna. Men schryft uyt Leuven Onze stadhuys-mannen zyn den 3 augusty bycengeweest om het bevel der francmacons-logien uyt te voeren, 't is te zeggen om de broeders van liefde uyt de gemeentë-schoolen te jagen. Zy hebben allen ja geknikt om de aengenomene broederschool af te schaffen en hun alle subsidie te onttrekken te beginnen van den 4 October aenslacnde. Men leest in het Handelsblad van Antwerpen Zaterdag zegden wy dat hot gouvernement, volgens een in omloop zynde gerucht, eyndelyk aen de billyke reklamatien der Antwerpenaren zou toegeven en het Noorder kasteel uyt de onraiddelyke nabyheyd onzer stad zou doen verdwynen. Het is inderdaed waer, dat er sedert vele jaren in het depar tement van oorlog een ander fortifikatieplan bestaet, waerin de belangen der nationale verdediging met de veyligheyd van Ant werpen word overeengebragt. Dit plan wierd deslyds niet aem- genomen, omdat deszelfs uytvoering veel meer zou gekost heb ben dan het nu gevolgde ontwerp. Op dit plan heeft het ministerie, naer het schynt, thans weer hot oog geslagen, en er zou zelfs bevel gegeven zyn om de werken aen het Noorder-kasteel, intusschen met een wevnig minder spoed voort te zetten, in het vooruylzig! dat er met onze stad eene overeenkomst word getroffen. Deze overeenkomst zou van onzent wege op eene geldelyke opoffering iiytloopen, ten eynde in de onkosten te voorzien, waertoe dé uytvoering van het nieuwe forlifikatiestelsel het gouvernement zou nood zaken. wat er ook van zy, in hoeverre at deze geruchten gegrond zyn, weten wy niet, althans is het zeker, dal M. Glieysens, in de zitting des gemeentèraeds van zaterdag, diensaengaende eene ondervraging heeft gedaen, waerop den achtbaren Al. Van Pul heeft geantwoord, dal het schepenen-kollegie nog hoegenaemd gcene officieele mcdedeeling heeft ontvangen dat hel wel kon gebeuren, dat het gouvernement, van ons goed regt overluygü, dien stap doen zou- dóch dal er voor het oogenblik ons 'niet anders Overbleef dan óp die gelukkige tyding te hopen. Men 'schryft uyt Roiisse, den 8 augustyMet genoegen mogen wy aenkondigen dat de Maetschappy voor het leggen 'der spoorbaen van. Braine-le Comte naer Korlryk, langs Enghieu, Ronse en Avelghem, eyndelyk tot stand gekomen is. De borglogt van 500,000 fr. is reeds gestort, en het vergunnings-besluyt is aen 's Konings haudteeken onderworpen. 'T is M. Kitller, den ondernemer van den yzeren weg van Henegouwen-Viaenderen, die de werken ondernomen heelt, en reeds van gisteren bevond hy zich in onze stad om de noodige maetregelen te nemen tèn eynde onmiddelyk zich ;ien het werk te stellen. Ronsse is verkoozen tot middenpunt van waer de werkingen zullen aenvang nemen. Vrydag is er byna een ongeluk te Doornyk gebeurd. In don namiddag drong een-vernisreuk de wooning van M. fanrey, schoenmaker, in de Zeeldrayerstraet binnen. Alhoewel verwon derd zynde, verontruste er zich niemand over, omdat men docht dat er geen gevaer kon beslaen. Rond 6 ure des avonds, moest vrouw Tanrey iels in den kelder verrigten, zy ging er zonder wantrouw in, nauwelyks was zy er binnen, of zy vief achterover Haer man, haer niet ziende terug komen, ging zien en ondervond hetzelfde lot. Den schoonvader, die hem volgde, W3s niet gelukkiger. De dry persoonen vei'Keerden in leyensgevaer. toen een werkman alvorens hen te verlossen, eene kaers aenslak by den ingang van den kelder ging de keers uyt. Alsdan begreep tien werkman den aerd van het gevaerhy giug den buytenlrap openen, langs waer de lucht in den kelder drong en er alsdan zelf in gaende, gelukt hy er in de dry slagt- offers er uyt te halen. Met veel moeyte gelukte men er in de slagtoffers tol liet bewustzyn terug te roepen. Hel schynt dat den vernis die in den kelder lag, in gisting is gekomen en dat de verstikking door den reuk is te weeg gebragt. VrVdag, 7 augusty, heeft de korrektionnele regthank van Arlon zich bezig gehouden met de zaek van Hollange. in de welke betrokken waren, onder beschuldiging van slagen en verwondingen toegebragt op den dajj der kiezingen te Bas- togne 4° Delforge, vader en zoon 2° Lnciaen Merjeais, van La Mal- maison 3° de twee broeders VVenquin, 4° en een ander persoon wiens naern ons niet bekend is. De zaek is dat de liberale woelmannen er door de justitie zyn veroodeeld geworden. Delforge vader, lot 15 dagen ge vang dengenen wiens naem niet gekend is lot eone maend der zelfde slraffe Luciaen Merjeais tot 25 fr. boete cle gebroeders Wonquin zyn vrygesproken van de betigting van slagen en verwondingen, maer eenen hunner is verwezen geworden tot 45 fr. boete, voor braek van meubels. Men meld zegt den Courtier de l'Escautdat er eene kindormoord begaen isle Tainlegnies. Een meysje van 48 jaren, onlangs bevallen, die allyd haren toestand verbloemd had, zou haer kind gedood hebben, door het met het hoofd tegen den grond te slaen, het kindje by de voeten vasthoudende. Eenige dagen geleden begonnen de geruchten te loopen in de gemeente, en zy kwamen ter ooren der overheyd, die inlichtin gen nam, welke, naer het schynt, echt bovonden wierden. De beschuldigde is aengehouden en gevangen gezet. Vrydag heeft de policie van Luyk eenen vremden persoon aengehouden die geene papieren had, en dien men den dader denkt te zyn der menigvuldige diefstallen niet min dan 30 in de kerken der omstreken van Luyk, Maestricht, Tongeren, Aywille, euz., begaeu. Gisteren om 6 uren des morgends ontdekte men te Luyk in hel Sint-Denvs kwartier, het lyk cener vrouw tusschen de 35 en-10 jaren oud. Den wets doklor die de lykschouwing deed, beslatigde dat de dood het gevolg cener misdaed was. Na geno men inlichtingen is den man van het slagtoffer in hechtenis genomen. Steenkolen. Tot geruststelling van hen die bevreesd zyn, dat cle ongelooflyke massa's steenkolen, die 's jaerlyks boven de aerde worden gebragt, wel eens de kolenaders zouden kunnen uytpulten, diene hei volgende Den hoogleeraer Rogers heeft met* de meest mogelyke nauwgezelheyd, met behulp van de beste geologische kaerten en door eygen onderzoek, een tafereel weten te ontwerpen van de uylgebreydheyd .der steen kolen-beddingen, die over de aerde zyn versprcyd, waeruyt men deze opgave ontleent Den zuydelyke» ader van Wallis, den uytgebreydsten van Europa, bedeki eene oppervlakte 4800 vier kante mylen, by eene dikte van 2000 tot 3000 meters. De kool- myn van bel bosch van Dean beeft eene dikte van 800 meters, die van 't noorden van Staffordshire eene van 1500, en het dis- trikt van NeW-Castle eene van 600 nieters. In noord-Amcrika ligt by het apalachisch gebergte eene hoeveollieyd, waervan de oppervlakte 90,000 vierkante mylen beloopt. Die van Illinois, Indiana en Kentucky bedraegt byna even zoo veei. De derde mvn eyndelyk heeft 144,000 vierkante mylen oppervlakte. Het bedrag der andere mynen van Noord- en Zuvd-Amerika klimt lol 320,000 mylen oppervlakte op, of ongeveer tol 20 mael de opper vlakte van de sleenkoolmynen der oude wereld. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Maendag en Dynsdag, 40 en 41 augusty. De laetste tydingen uyt Amerika zyn minder gunstig aen het Noorden. Het bondsleger heeft eene bloedige nederlaeg onder- gaen by den aenval von liet Wagner-fort, en het leger-korps dat den Zuyder-generael Johnston achlerna zal, heeft zyne krygsvor- rigtingèn moeten opschorsen. Den generael Lee was, Ier laelsten dale, in aetitogl op Culpepper. Het geschil vroeger tusschen het kabinet van Washington en het cugelsch gouvernement opgerezen wegens de Kwestie dor zeeschuymers, is nog niet vereffend en zoude nog wél kunnen aenleyding geven tot moeyelykheden. Men spreekt van eene nota van M. Se ward, waerby lord Russell verwittigd vvord dat indien men bleef voortgaea met in de engelsclie havens biiylschepen te bouwen en uyt te rusten voor de Zuyder-Slalen, de kapileyns der Noorder-scbepen zouden bevel ontvangen van de engelsclie havens niet meer te aenschouwen als eene genoegzame bescher ming aenbiedende legen de zeeschuymers. Woensdag 42 Augusty. Den Pays kondigt aen dat den aerlshertog Maximiliaen van Oostenryk door bedaukingen heeft geantwoord op de geluk- wenschingen van hel hof van Vrankryk over zyne kiezing tol Keyzer van Mexiko. In zyn antwoord heeft dén prins zich' niet Verklaerd wegens de aenveerding of de wevgering der hem acn- gebodene kroon, waeruyt den Pays wilt besüiyten dat den aerts- hertog reed» het besluyt genomen heeft van Ie weygeren. Volgens de Weenensclie korrespondentien der Bcrlyner allgem. leitmgzou den Keizer van Oostenryk tot hot vorslen-kongres üytnoodigingengedaen hebben door vier-en-dertig brieven/ die allen zyn handteèken droegen, en van welke degene aen de Vyf Koningen toegesluerd, heel en gansch door zyn hand geschreven waren. Op die vier-en-dertig üytnoodigingen heeft men te Weenen een-en-twintig aenveerdingeQ ontvangen, onder welke die van den groothertog van Baden en van den hertog van Saxen-Co- burg-Golha. Deze bviredingen zyn hoogst beduydend, om dat die vorsten het denkbeeld der eenh' yd van Duytschland groo- lelyks zyn aeugekleefd en in hunne Staten zeer bemind zyn. Tot hiertoe volgden zy allyd de politiek van Pruysen. Indien zy er zich thans van afsehevden om Rusland te volgen, zal hun voorbeeld zekerlyk navolgers vinden en den invloed van het kabinet van Berlyn zal er in Duytschland geweldig door ver zwakken. Donderdag, 13 augusty. Den franschen Moniieur, de uvtroeping des keyzerryks ir. Mexiko aenkondigende, voegt er eene levensbeschry'ving by van den nieuwen vorst. Velen aenschouwen zulks ais'een goed voor teeken voorde aenneming der mexikaensche kroon'door den aerlshertog. llvt den Haag meld men dat dffn Koning van Holland ook door den Keyzer van Oostenryk tot het vorsten kongres van Vrankfort is uytgenöodigcl geweest. Volgens zeggen der briefwisseling die ens deze tyding aenbrengl, is liet groolelyks te t.wyfelen of deze uytnoodiging zal ingewilligd worden, ten minsten voor wat het hertogdom Limburg betreftmaer 't zou kunnen gebeuren dal Koning Willem het kongres zal gaen bywoonen als groot hertog van Luxemburg. Den bisschop van Soissons'is, zondag nacht overleden aen eene ziekte die hem nog maer vier dagen te voren overvallen had. Mgr. Joannes-Josephus Chnstophe, officier van het Eere legioen, was geboren te Rochesson (Vosges), den 46 cpril 4803, hy bekleedde den zetel van Soissons nog maer sedert twee jaren. Ecnc deputatie van vyf Mexikanen, door de vergadering der notabelen daertoe aengewezen, is op weg naer Europa, ten eynde den ooslenryksciien aerlshertog Ferdinand-Max bet be sluyt ovér te brengen, welk hemde kroon aenbied van het nieuwe keyzerryk Mexiko. De fransche regering heeft eene fregat ten dienste dier deputatie gesteld. Keyzer Napoleon en do fransche Keyzerin hebben prins Ferdinand-Max reeds hunne gelukwenschen toege zonden. Den Mémorial diplomatique kondigt aen dat don Keyzer van Oostenryk, tydens zyn bezoek aen den Koning van Pruysen, te Gastein, zyn vast bepaeld besluyt heeft te kennen gegeven om'de hervorming der Bonds-konslitutie, met of zonder Pruvsen's medewerking, ie verwezentlyken. Den Keyzer had insgelyks aengedrongen op de noodwendig- heyd eene volmaekte overeenkomst tusschen Vrankryk en Oos tenryk. De goede verstandhouding zal eene waerborg zvn voor het behoud van den wereld vrede lerwyl Pruyssen, 'dat zich aen Rusland vasthecht, slechts bydragen kan om Duytschland in den neteligsten en gevaerlyksten toestand te plaelsen*. De dry nota's zyn verzonden. Welk is den inhoud daervan Zie daei1 de groote vraeg, waerop nogmaels de duytsehe dagblad pers ons het eerste antwoord brengt. Den Ost-Dcutsche Post, van Weenen, kondigt de volgende by- zonderheden af wegens de nieuwe nota door de oostenryksclte regering aen de russische gezonden over de poolsche zaek Wy vernemen dat den renbode, gelast met den tekst der nieuwe nota van Oostenryk naer Parys over te brengen, deu 7 dezer uyt deze hoofdstad vertrokken is. Na dat het kabinet der Tuyleriën daervan kennis genomen zal hebben, zal dal ^tuk, gelyktydig met de fransche en engelsche nota's, naer St-Peters- burg worden opgezonden. De nota's der dry Mogendheden zyn niet gelykluydend zy hebben dezelfde besluyten niet. Eventwel is haren inhoud in gronde gel>kaerdig, doch in toon en stvl verschillend Men heeft het voorstel der wapenschorsing- laten vallen met één der dry nota's spreekt ervan. Daerentegen handhaefl men de andere reeds gekende voorstellen, welke nu als stellige punten worden aen- gevraegd. Zekere kenteekens duyden aen, dat er eene groote verande ring plaets heeft, in den zin der vertooning, onder de leden van het russische kabinet. Men leest in de France u Eene dier beriglen uyt Turyn welke de onafhankelyke dag bladpers gedwongen is te ontvangen, kondigde ons over een paer dagen aen dat .de rust byna teenemael hersteld was ir. Sici- iien. Den Moniteur heeft goedwillig dit bcrigl in zyn bullctyn opgenomen. Nu, de Italia meld ons heden waerin die rust bestaetden piemonteschen generael Corrao komt te Palermo vermoord te worden, en den generael Grovone is genoodzaekt geworden het binnenland des eylands te doen doorkrnysen dooi' eene beweeg bare kolom van vyfbataïUons, welke iedere hut doorzoekt. Den oogst voleyndigt gelyk by begonnen is, 't is te zeggen in de beste voorwaerden, en den afslag die tot hiertoe maer heel gering was gebleven, begint beden ernstige verhoudingen le nemen. Aldus, op dc merkten zaterdag gehoudeu, was de da ling op de tarwe als volgtte Amiens, fr. 4-50 per 400 kite Chnrtres. 2 fr. per zak, te Etampes, 2 fr. per 4 4/2 hectol.; te Laval, 1 fr. per hectol.; te Melun, fr. 1-80 per hectol.: te Mon- tereau, fr. 2-50 per zak; te Orleans, fr. 4-50 per hectol.; le Pontoise 4 fr. per zak; le Reims, fr. 4-50 le Troyes, fr. 4-30. Byna overal word de oude inrwe verlaten. Renter's office heeft tydingen uyt New-York, van 30 july Het leger van den Potomac bevind zich op nieuw op den oever van dén Rappahannock. Generael Lee ligt tusschen Culpepper en Cordonsvillp. Generael Meade is nog werkeloos. Den meyer van Savannah heeft allo de burgers bevolen dat zy zich zouden inrigten voor de verdediging der stad. Tydingen van 4 augusty melden als volgt Eenen veldslag wierd verwacht op den Rappahannock. De Ztivderlingen zyn verslagen geweest in de Staten van Ken tucky en Tennessee. De Noorderlingen hebben de stad Brnshear ingenomen. De belegering vair Charleston dueiT voort. Den stael van beleg is afgekondigd in Kenlueky, ter oorzaek der wanorders ter gelegenheyd der loting. Het Noorder gouvernement heeft besloten de Konscriplie met geweld te doen doorzetten. RURGEULYKEN STAND. GEBOORTEN; Mannelyk 5 Vrouwel. 3 HUWELYKEN. J. Arys. Inndbouwar, mei M. Callehnnt, landbouwster.. P. Van de» Slcen, twyndcrsgast, met M. De Mevèr, kantwerkster. QVKHI.EDEXi:^. J. Verbeken, 4 mnend Zonbeslrael. - - F. I)e Koeck, 1 maend Schaerbekc. 1". Dc Ries, 2 j.t Mylbeke. M. Vernimmnn, 2 j., Sl. Jnbstraet. V. Meganck, 2 maend rnuweslrnet. G. Vande Velde, 6 j., je Nieuwer- kerken overleden. M. Tenunermun, vrouw Doel, landbouwster Mvlbeke. J. Meganck 10 j., Mylbeke. REGIT BE LA PERSECUTION ENBURÉE Du Diocese de Gand en 4813 et 48.44, ii Wezel, a Paris, etc.; précédé il'un Coup-d'oeil. sur I'llistoire de l'Église dans ses rap ports avcc ce dipcèse de 1800 a 4814, par J. VAN DER' MOERE, Prêlre de la Compagnie de Jésus, Acteur de la Vie de Sainte# Térèse dans les Acta Sanctorum - dos„Bo!landistes. (Ouvrage tra duit du Flamand el considérablemcnt 'augménté). Te bekomen by J. en II. VAN DER SCHELDEN, Drukkers, Ondei- straet te Gend. ByJ. MEERT in den SNOECK te Aelsl op Zondag 23 Augusty 4 863 om 4 uren namiddag. - Dc pryzen zullen bestaeti in Gein. Inleg fr. 1-10 Bolrapersgeld mctlcbegrepcn. Daer zullen 4 veile Kiekens vooruyt gegeven worden 2 op den eersten en 2 op den laetsten afgeschoten Vogel. Y'oorders conditiën naer gewoonte. Bolmaetschappy de Steun van t Vermaek Op Maendag 24 Augusty 1863, om twee uren namiddag begint men in te schryven in de (ROOS) bv SERAPI1IN DK SMEDT, Pont - slraetpoorl te Aelst Den inleg fr. 4-10 cenfimen. De pryzen be- staen in Geld. Joseph UERTEKS, Coiffeur, hecfl de eer hol publiek lienhnoi te maken dat hy zich als Coiffeur komt te vestigen in de Leopold slraet by M. Louis Michiels, Plafonueur. Hy verhoopt door zyne goede werkingen de gunst van eenieder le 'verwerven. Der LIKEUREN van VAN PET EG HEM, Apaihekev te Aelst aen de Groote Kerkt StomacHIQüR. Maegbitler of Mnej;- Likeur. Ditlcamara, Verslfrk«'ii(len drank. Elixir Des I)aM3S, Bloedznivtrend<-n drank. Antonelm, Wiudverdryv«-nd«ii likeur. GARIBALDI, Verteerendi'r» likeur. Gezovdiieids-uruppels, «lieu aen fr. 1-3;), 2-50, 3-30 en 4-50 liter. De ft es vb medebegrepen. Ook FlfNB Oliën, Azynen en Wïnfn, w-n all»- pryxi-n. Dran aeugenatne Gezondhi-ids-I ikelren, j;«ma» kl n»«| de krachti«»ste herstellende kruiden zyn doo ons uUfievondi-n en worden dnnr or.» ALLfcE bereid, leder fi sch ilrae^t den slempel en hel adres der Uilvindor*- Bereiders VAN PtTEGHEM p» BKHAEgEL, Apothekers te Aelsl. Men levert ook Franschm, Munt, Punch, Schiedam, Plnisjr, Anya never. Elixir-Bitter en menigvuldige andere Diankcu te kng om te iüeldeia aen 50 ceutviften. tol fr. 'i-50 den titer»

De Denderbode | 1863 | | pagina 3