PRYSDEELÏAGEIV. gezien. Men bedenke immers geene schoone verbeeldingen, geene kostelyke versieringen, geene gemoedsaendoende errinneringen, geene ryke optooyingen, geene betooverende JVaeyheden waervan het godsdienstig vernuft niet al de fynheyd en goeden smaek had uytgepluysd. De groepen schenen allen uytgekozen om, door hare kleedingen, door de verscheydenheyd en smaekvolle kunde, door den luyster van haren samenstel, door de gepastheyd der roemyveerdige geheugenissen, en door de verbeelding der schitterende gebeurtenissen van godsdienstige en historische daedzaken, eenen dèfx. te werpen aen g'heel Belgiën iets voorlreffelyker iets weerdiger, iets verrukkender voor te brengen. Ja, wy durven het zeggen, de processie van Aelst heeft tot dusverre hare weerga niel gehad en moeyelyk zal 't wezen, om het even voor welke stad, dezelve te evenaren. Men aenzie deze oordeelvelling niet als eene fanfaronnade talryke vremde- lingen, die byna alle processiën van 't land bygewoond hebben, verzekerden ons dat de stad Aelst den palm ver dient en dat zy nergens iets zoo uytgelezen noch zoo prachtig gezien hebben. Voeg dan by al de zielverrukkende schoonheden, die wy in 't byzouder niet konnen beschryven, de ingetogenheyd, de ware godsdienstige houding der processiegangers, de zoetluydende gezangen der Congregatie en Stadschoor, de treffende loonen der verscbillige muzieken, het groot getal geestelykhevd in plegtig gewaed, Zyne Hoogweerdigheyd den bisschop, en daerby, vooral en byzonderlyk de aenwe- zigheyd var. het Allerhèyligste Sacrament, en men zal zich eenigzins een denkbeeld konnen maken over de statigheyd van den zegetogt gedaen ter eere van de heylige Moeder Gods, welkers Miraculeus Jleeld boven al de andere uyt- schilterde tot bedanking harer magtige bescherming die zv, van over ettelyke eeuwen, zoo goedgunstiglyk aen de stad Aelst verleend heeft Den tyd ontbreekt ons om in meer uylgebreydde ophel deringen en verdere bemerkingen te treden. Echter konnen wy deze veel te weynige regelen niet eyndigen zonder onze brave inwooners geluk te wenschen over hunnen nooyt volprezen yver en aen deze welke de Processie hebben ontworpen, bewerkt en georganiseerd de lüydruchtigste toejuychingen toe te sturen. Deze verdienen zy, daervan hebben zy zich volkomen weerdig gemaekt, geheel de stad en de duyzende vremdelingen die dit vervoerend gods dienstig looneel hebben bygewoond hadden maer eene stem, en 't was eene welgemeende slem, 0111 hen te gebenedyden en den mee: ten lof toe te zwaeyën. Wy zonden noglans aen eene pligt te kort blyven indien wy de militaire overheyd en de stadspolitie niet grondher- tiglyk bedankten over hare goede en krachtdadige mede werking die zy zoo bereydwillig verleend hebben om de goede orde te handhaven. Dank aen die medewerking, is alles, niettegenstaende de overgroote van alle kanten des lands toegesnelde volksmassa, in de beste orde afgeloopen en mag Aelst zeggen Wy konnen processie en feest houden wy konnen duyzende vremdelingen in onze muren ontvangen zonder voor ongemakken of iets onaengenaems bevreesd te wezen, hier is orde, hier is rust, hier kan alles zonder de minste stoornis afloope». De Prysdeeling aen de leerlingen van het Pensionnaet van den fl. Livinus, bestuerd door de eerw. Broeders der Christelyke Scholen, die alhier verleden maendug plaets had en die wy hebben bygewoond, was waerlyk der'moeyle weerd en had een talryk en zeer uytgelezen publiek uytge- lokt. De voordragt van het. zeer ernstig stuk l'Expiation, is buyten onze verwachting op de schitterendste wyze afgeloopen. Wy zeggen buyten onze verwachting, omdat wy dit stuk kenden en voorop wisten dat het, ingezien zyne groote moeyelykheden, eene nog al vermetene onderneming was. Maer, tol eer der eerw. Besluerder en Professors, moeten wy, getuygenis aen de waerheyd gevende, bekennen dut de jonge kweekelingen van dit verdienslelyk gesticht zich op eene kundige wyze uyl den slag getrokken hebben en duydelyk bewezen dat men met moed, yver en zelfsop- offeriug alles kan. Wy wenschen de eerw. Broeders uyt ganscher herte geluk, want de zuvvere uytspraek der fransche laelj de houding en gebaren door de leerlingen aen den dag gelegd, hunne opregt Indeelde en welgemanierde handelingen zy» zooveel bewysstukken dat er, ter hunner opvoeding 'en onderrigting," ware meesters in 't vak zyn gebruykt ge^ worden. Den tvd ontbreekt ons óm in omstandigere uytbroydingen te treden, volgeer» zouden wy eenen vollen ontledigings- artikel acn die belangryke plegligiieyd toewyden, doch kunnen niet nalaten deze gelegenheyd te baet te nemen om aen de ouders te bemerken dat daer waer men kan te weeg brengen wat wy maendag gezien hebben, zy, in 't stuk van opvoeding en beschaving, niet moeten verlegen zyn het overige ter voltrekking der opvoeding hunner kinderen aen te treffen, en als eene uytstekende weldaed mogen aeu- schouwen de gelegenheyd te hebben hunne kinderen in zulk verdienslelyk Gesticht te plaelsen. Gisteren had de Prysdeeling plaets aen de leerlingen van het vryc Gesticht der eerw. Broedeis der Christelyke Scho len dezer stad. Men moest noch oogen noch ooren hebben om niel te zien en niet te booren dat deze onschatbare in- rigtipg van alle officiële drukking verlost is en dat thans de eerweerdc Religieuse» volkomen vry zyn de hun toever trouwde leerlingen te onderrigten en te beschaven volgens tie ware principen van godsdienstige opvoeding. De voorgedragore looneel- en zangstukjes wierden er met verwonderende juyslheyd, gevoel en kunde uvtgevoerd, zoodanig dat men zou gezegd hebben in de letteroefening van een groot Poiisionnaet aenwezig te zyn. Den gro.oten voortgang der leerlingen is ontegensprelieiyk, hunne wel- gemanierdheyd en gevoel van zelfsweêfde zyn onloochen- baer, hunne zedigheyd én vroomheyd onbelwistbaer. Met de meeste reden dus moeten wy ons verheugen dat dit kostelyk gesticht in onze stad eene magtige bescher ming onder de weldoende vleugels der vryheyd gevonden hebbe en dat de tegenkanters zich in hunne hoop leene- mael bedrogen hebben. Wy wenschen de achtbare broeders üyt ganscher herte geluk om hunnen schitterenden uylslag en moedigen hun aen. indien zy aenmoediging noodig hebben, hunne hoogst verdienstvolle zending voort te zetten, Godsdienst en Va derland zullen hun de grootste verpligting hebben en de belooning van hunne uytstekende zelfsverloochening en nooyt volprezene zelfsopoffering zal hur. gegeven worden in 't auder leven door Hem wiens heylig voorbeeld van liefde tot den armen, tot onderrigting van den behoeftige», en zaligmaking Yan den kleynen, zy zoo deftig gevolgd hebben. Men schryft ons uyt Audenaerde Vriend Uenderbode, het heeft uwe talryke vrienden uyt het Audenaerdsch geweldig spyt aengedaen u dit. jaer, vol gens uwe gewoonte, niet ontmoet te hebben ter prysdeeling aen de jonge Jofvrouwen van het bloeyënd Pensionnaet der religieuse» Aposlolinnen te Berchem. Gy hebt veel verloren, want de Declamatieoefeningen, de Choorzangen en alles wat deze gewoonlyk zoo aentrekkelyke plegtigheden aengenaems en onderrigtend hebben, hebben dit jaer buy- tengewoon wel gemarcheerd en zyn met de vurigste goed keuringen van het zoo talryk als uytgezocht gezelschap bejegend. Ik moet byzondere melding maken van eene jonge Ierlandai.se, jofv, Annie Murphie, van Chaileville, die nauwelyks twee jaren in het Pensionnaet getreden is en reeds zeer in de Declamatiekunde voor 't fransch en het duytsch heeft uytgemunt. Voor de Piano hebben zich ook byzonderlyk ondersehevden de Jofvrouwen Annie Gibney van Nottingham, en Annie Damen, van Dorsetshire (Enge land). Met een woord, al de actrieen hebben haer beste gedaen en, door hare bekwaemheyd, zedige houding en zuyveren fransdien accent, de maet gegeven der verdienste- lykheyd van 't Pensionnaet van Berchem., 't. welk het ver trouwen en de achting der ouders ten vollen weerdig is, want ik ben niet verlegen u roudborstiglyk te verklaren dat Berchem de pluym bezit van al de opvoedingsge stichten die ik ken, en dal al dc Pensionnaton die dit voortreffelyk moedershuys slicht, zoo als te Ooslerzeele, te Gend op St-Pieters enz, den weerslag moeten gevoelen van de byzondere bekwame meesterssen die te Berchem opgevormd worden vooraleer zy naer andere afdeelings- buvzen gezonden worden om er de opvoeding aen de kin deren te geven. Met een woord Dcnderhode, ik geloof eenen waren dienst aen de ouders te doen met hun dringend al de gestichten der eerweerde Aposlolinnen van Berchem, lot onderwys en opvoeding hunner kinderen aen te bevelen Wy lezen in den Monileur dc Louvain Do walgelyke looneelen die le Leuven hebben plaets gehad in den avond van 9 juny, komen hunne onlknooping te hébben voor de korrektionnele rcglbank dier stad. Men herinnert zich dat, den avond der kiezing van 9 juny, eene menigte jongelingen onze stralen doorliep al schreeuwende Leve de libemlcn l W'ech met depapeu enz., en naer de wooning trok van eenen onzer nieuw gekozenen representanten. De be ledigingen de beschimpingen welke die minnelyke jongelingen uytbragten voor hel buys van dengenen welken het kiezerskorps tot zynen vertegenwoordiger kwam le benoemen, de schade die zy er aenrigtten, de vuyligheden waermede zy deszelfs muren bemorsten en het plankier besmeurden, welke pen zou die durven beschryven Zulke sehandelykheden zyn van geen beschaefde volk en onze jonge' liberalen hebben die sehande lykheden bedreven. In 1857 kasseysleenen, in 1863 vuyligheden, welke de betamelykheyd verbied le noemen. Is dal vooruylgang? Wy weten het niet. 'Maer dit was nog maer een begin er was bloed noodig voor die menigte bedronken van vuyligboyd en fier over bare helden- daed derhalve begaf zy zich. allyd al schreeuwende, naer liet lokael der calholyke Mnotschappy, 't welk zy stormenderhand wilde innemen. Dry jongelingen die dit lokael verlieten wierden op hel lyl'gevallen twee gelukten er in wederom binnen te geraken, den derden wiefd van alle kanten omringd doch door zyne geweldige verweering gelukte bet hem zich eenen weg te banen, door de menigte zyners aen val Iers maer, toen hy uyt hunne handen gcraekte, had hy reeds eene menigte slok- en vuystslagen ontvangen en had verscheydene wonden aen het hoofd. Deze byzonderheden, en nog veel andere welke wy hier willen voorbygaen, toonen genoeg aen hoe de liberale jeugd de vryheyd verstact en de verdracgzacmheyd uyloefent. Uyl hoofde dier feyten wierd er tegen dry liberalen vervolging ingesponnen. Eenen hunner wierd door de raedkamer buyten zake gesteld en de twee anderen verschenen den 10 augusty lnctstleden voor de korrektionnele reglbank. Eenen wierd vryge- sproken en den anderen, wiens naem wy zullen zwygen uyt eer bied voor zyne familie, is veroordeeld gewest, voor slagen en verwondingen, tot eene maend gevang, 50 fr. boete en de kosten van het proces Ter gelegenheyd dier veroordcelmg willen wy ons veroor loven eenige woorden te zeggen. Wanneer zullen onze liberalen vorstaen dat de vryheyd beslael en moet bcslaen voor de catho- lyken gelyk voor de franemaconsche liberalen en dat het niet toegelaten is wien bel bet ook zy le beledigen Zegt ons, waer het ooyt gebeurt dat, wanneer de namen der liberale kandidaten zegevierend uyt de slembus zyn gekomen, de catholykcn het arrest van den nationalen wil niet aenveerd hebben Zegt ons, waer hebben zy ooyl eenen oproep gedaen tot de brutale driften, lot den slr.aetoproer, tol dc nachlelyke wanorders waer hebben zy, mol den sluyer des nachts bedekt, het wapen inde vuyst, hunne vyauden aen gevallen in de plaets zelve hunner vergade ringen Schande, drymael. sehando acn de party die zich vreekt over eenen wettigen eu koHSlilutionnelen zegenprael door gewelde- naryen zonder naem. OPENING DER JAGT, By ministerteel besluyt is de opening der jagt op de volgend* tydstippen vastgesteld Den 22 augusty, voor alle slach van wild zonder loop-of windhond, ter uytzondering van den fezant, in de provinciën Antwerpen, Broband, Oost- en Weslvlaenderen, Luyk, Limburg, Henegouwen, Luxemburg en Namen. Er is eene uytzondering ge maekt voor een gedeelte der provinciën Luyk, Henegouwen ei Namen. Den 5 september is de jagt met loop-en windhond in dezelfde provinciën geopend en den 1 October is de fezantjagt ook toege laten. De patryzenjagt is in al de provinciën den 31 december gesloten. De jagt van het water- en trekwild in de moerassen en lang* heen de rivier zal den 1 mey open zyn, en degene met waldhoorn en geroep, zonder vuerwapens, lol den 15 april in de porvincië* Antwerpen, Braband, Oost- en West-Vlaenderen, Henegouwen. Limburg, Luxemburg en Namen. Alle andere slach van jagt zal den 31 january ophouden. By besluyt van 16 augusty is M. V. Teirlinek, kandidaet- notaris te Gend, benoemd tol notaris ter residentie van Nevele, in vervanging van wylen M. Blomme. Een besluyt van 16 augusty aenveerd bet ontslag vau !H, J. Piron, vrederegler des-kantons Weiteren. By koninglyk besluyt worden de volgende subsidiën ver leend Aen de kerkfabriek van Wetteren 10,000 fr., voor het bouwei der nieuwe kerk aen de kerkfabriek van Ruyen 4000 fr., voor de herbouwing der kerk, aen de kerkfabriek van Meylegem 85$ fr., voor het herbouwen van het bovengedeelte van den toren aen den gemeenteraed van Wacken 807 fr., voor de vergrooting der pastory. M. Van Cauwelaert van Denderwindeke, komt zyn exame» van eerste doetoraet in de medecynen, met ondersclieyding voori den grooten jury af te leggen. Zondag namiddag is te Schendelbeke bv de kerk, eene boerenwoonmg door de vlammen verslonden, met gansch de« inhoud en den oogst, lot zelfs het koolzaed dat woensdag moeat geleverd worden. Slechts het vee is kunnen gered worden. Niels was verzekerd. Men schryft uyt Geeraerdsbergen. l i augusty Deze week beeft 'het hier en in de omstreken gebrand, en wy moeten bet bekennen, de onvoorziebtigheyd van phosphoriekè slekskehs in het bereyk van kinderen le stel.en is daer eenigzins de oorzaek van. Woensdag rond den middag kondigden de hoorns der pom piers aen de inwooners van Geeraerdsbergen aen dat er ergens aldaer brand uytgeborsten was. Haest vernam men dat het vuer! zich verklaerd had in de schuer van den herbergier Marlens, buyten de Audenaerdsehe poort. Door spoedige hulp is men er in gelukt het vuer zich te doen beperken met het vernielen der schuer en al wat er zich in bevond. Het was rond dry uren vooraleer de pompiers terug waren met de verzekering dat alle gevaer verdwenen was. Te Evergem is den II dezer de schuer en stalling der hof! stede van de kinderen J. Depnydl afgebrand. De schade word op 4ÜÜ0 fr. berekend. Te Maldegem is den 13 dezer de wooning afgebrand den genoemde R. Van den Bossche, dagloonster. Men begroot hel verlies op 110 fr Verleden vrydag is te Acren een bof afgebrand, met gar.sck den oogst van dit jaer. Slechts de dieren zyn kunnen gered, worder. Donderdag achternoen is te Zwyndreehl eenen brand uyt geborsten in de wooning van den landbouwer Verheyen, en heefi zich van daer ook voortgezet aen die van den heer Velders ei, de weduwe Spruyt. In min dan eene uer lagen de dry gebouwer in assche met het hooy, den oogst en menige meubelen. Ver- heye, als voorzitter der maelschappy van Willeni Teil van Zwyn-j drecht, had de maetschappelyke kas ten zynen huyze. Zy is ins- geiyks door hel vuer verslonden. De schade word op 30,0\0 fr, geschat. Niets was verzekerd. Men kan zich niet voorstellen hoe verre de liglgeloovigheyd op den buyten gedreven word. Men oordeele er over door efe volgende znek, welke dyngsdag afliep voor de korrektionnele' reglbank van .Charleroy Zekeren Genotte, van Parys, was be schuldigd van eene reeks aftroggelaryen, gepleegd ten nadeele van vele inwooners van Aiseau en van Presles. Dien kerel, wiens! uyterlyke echter niet zeer indrukwekkend is, had aen vele per- soonen doen gelooven dat hy eenen grooten invloed op de ma gistratuur had'. Als iemand eenig regterlyk geschil had, ging Genotte er by en, mits bet betalen van zekere som, beloofde hy hem uyt de verlcgenheyd te helpen. Het geld was bestemd om de justitie om le koopen.' Genotte vergenoegde zich niel met het aftroggelen van geld hy gaf aen zyne slaglofiërs te verstaen dal den Pro-; kureur des Konings, den sekrelaris van hel parket, den vrede regler, niet ongevoelig zouden zyn acn het geschenk van eenen; haes. en die goede lieden gingen onmiddelyk op jagt om het noodig wild aen Le schaffen dat, door den smaek der magistraten te streelen, hun geweten moest bederven. Al de gehoorde getuygen bevestigen die feyten met eene naï- veleyt welke alle oogenblikken den lachlust der toehoordei's verwekt. Eenen der getuygen, die hem vroeg hoe het mogelykl was dat hy de bevveeringen van Genotte geloofde Gy zouif hem zelf geloofd hebben, heer Voorzitter. Genotti stryd alles' af, maer'is toch veroordeeld tol 1 jaer gevang, 50 fr. boei; en de kosten. In haër vvetenschappelyk overzigt, geeft de Gazette ib Francevolgens eene notice der revs van den heer Cochet, een hulpmiddel tegen de kool en beet van alle venvnig insekt. Die ontdekking is'gedaen door de wilden van Zuyd-Amerika, en be-j slaet hierin als iemand door een venynig dier gebeten is, neme! hy eene goede pruym tabak in den mond, knauwe er öp, zuygej hét sap in en legt den tabak op de wonde. Eenen heer had zyn portret laten maken, en verzocht zyne vrienden, om er eens te komen naer kyken. Zy vonden het alle- mael prachtig en zeer gelykend, behalve eenen enkelen, die uytj riep; Dit is niet gelykend Het trekt er niet op. Ziel liever, dei schilder heeft hem, met de hand in zynen zak geschilderd, ea iedereen weel genoeg, dal hy de handen allyd in een andermans zakken heeft Den genoemden Dcsiré Ampe, daglooner te Swevezeeie, is donderdag morgend aldaer door den kooldamp versmacht ia eenen slcenpul, waer hy moest in gaen om herstellingen le doen Een hollandsch dagblad kondigt aen dat cr den II dezer, te Mainlz eene afgryselyke spoorwegramp is gebeurd. By hel ovenyden eens trcyns is een deel van de prachtige brug over den Rhyn ingestort. Men beweert dal er 180 persoonen verplet terd of verdronken waren.

De Denderbode | 1863 | | pagina 2