REVALENTA ARABICA. OVERLEDENEN. AVIS. BERIGT. BERIGT. Te Koop. Meubelaire Venditie, Eeu blad van Doornyk kondigt aen dat M. Dupret, lid dpr vertegenwoordigers-Kamer, zyn ontslag komt te geven. Men schryft uyt Thienen, 18 augusiy Eene schroomelyke misdaed is gepleegd in de gemeente Antchard, by Thienen. Eenen slechten kerel, oud veldwachter voor zyn ongedrag afgesteld, was zondag avond aen hel wild- stroopen, toen hy eene schoot afloste op den genoemden Hom- hrouck, boschwachler van M. Van den Bossche, grondeygenaer te Heylissem, die hem wilde in kontravente nemen. Dezen lael- slen erg getroffen in den onderbuyk, heeft zyn wapen gelost op den wildstrooper Philip Sleenwinckcls, en heeft hem dood neer geveld a Het parket van Leuveu heeft zich daegs nadien ter plaets begeven, den staet van den wachter schynt wanhopig. Men schryft uyt Frankfort, 16 augusty De stad is zoodanig vol vremdelingen, dat hel niet meer mogelyk is logementen te vinden. Men betaelt eene enkele, wel gelegene kamer, 30 tol 40 guldens (den gulden is 2 fr. 15 cent.) per dageen belamelyk rytuyg verhüert men 50 guldens per dag. De moorden vermenigvuldigen zich op eene verschrik kende wyze in 't arrondissement Kameryk* sinds eemgen tyd* Zondag, 9 augusty, rond negen en half ure 'savonds, zegt de Gazette de Cambraiis de gemeente Caltemères 't tooneel geweest van eene moord. Den heer Frans Richez, wever, 40 jaren oud, had reeds dik- maels hevige twisten gehad met eenen anderen wever August Moity geheeten. Dezen die van een geweldig en twistzoekend karakter is, bad eensklaps jegens zynen ouden vriend eenen onverbiddelyken haet opgeval, en zocht alle middelen om eene schrikkelyke vraek op te nemen. Hem zondag avond ontmoet hebbende, in eene herberg ge houden door den heer Cardon, naderde hy hem en na hem met beleedigingen overladen te hebben, noodigde hy hem uyt om buy ten te gaen om zich vorder uyt te leggen. Richez stond regt en volgde hem zonder mistrouwen. Op straet gekomen zynde trok Moity een dolkmes uyt zynen zak en sliet het hem in den onderbuyk. Het slagtoffer viel en blies weldra den laetsten adem uvt. Den eygenaer van de herberg ging onmiddellyk de gendar men verwittigen en Moity wierd aengehouden. Door de agenten der openbare magt ondervraegd, loo chende hy eerst alles daerna deed hy volledige bekentenissen en sprak zelfs deze afschuvvelyke woorden uytlk ben verge noegd dat ik hem zoo goed getroffen .beb met eene steek. Als ik hem in de borst niet getroffen heb, is het omdat ik vreesde eéne rib te zullen treffen. Men heeft beslatigd dat den moordenaer zyn dolkmes te Ka- meryk gekocht had, eenige uren voor de volvoering der mis daed. Men schryft uyt Thionville, aen den Yarn National van Melz Zondag, 9 dezer, tusschen elf ure en middernacht, wierd er een bloedig drama gepleegd in een huys der Otlange-straet. Eenen boosdoener, die den diefstal tot dryfveer schynt te hebben gehad, is met geweld in de wooning van den heer Dangers ge drongen, wetende dat hy was uytgegaen, en dat zyne vrouw alleen te huys was. Den die? heeft eene ruyl uytgesneden van een venster, dat zigt op den hof heeft. Langs daer heeft hy het venster opengedraevd. Zoo is hy gedrongen in een aenpalend vertrek aen hetgeen waer Maria Robin, vrouw van Nikolaes Langers, sliep en heeft alsdan gepoogd de slaepkamer open te breken, veel. voorzorg nemende om geen gerucht'te maken. Niettemin wierd Maria Robin wakker, en zy hoorde dat men by haer binnen, drong. Onmiddelyk deed zy een solferslekje branden om hare kaers te aensieken. Maer dan drong den boosdoener uyt vrees van erkend te worden, beraden de kamer binnen, en wierp zich op haer. Hy bragt haer geweldige vuyst- slagen toe op de oogen, en poogde haer met'zyne lianden te verworgen. Zoodra zv op den grond geworpen vvas, vabe zy haren togenkamper vast, hopende dat de pyn hem zou veipligt hebben, haer los te laten maer den moordenaer, verdubbelende in woede, zette haer den knie op de borst, en terwyl zy half verworgd lag onder zyne regter hand, zocht by met*de 'linker hand een scheermes, welk hy in den zak had. Met dat moord- tuyg doorploegde hy haer het wezen en den hals, met de hoop haer te dooden. In de worsteling, geraekte den lemmer van het. mes van den hecht, en rolde, in den vloer; vruchteloos zocht den moor denaer het in het' duysler, zonder op te houden Maria Robin by de keel te nypen. Deze zich voelende verstikken, kreeg het gedacht van allen tegenstand te eyndigen; 'zy veynsde in be- zwyming te liggen. Eenige minuten gingen voorby, gedurende tie welke den moordenaer al hygende verscheyde mael de hand op hare borst legde om zich te verzekeren dat zy geen teeken van leven meer gaf. Eyndelyk, geloovende dat allés'gedaen was, stond hy regt, begaf zich by het bed en begon de bedding in allen zin overhoop te werpen, waerschynelyk in de hoop dat hy er geld zou gevonden hebben. Terwyl hy zoo neerstig aen het zoeken was, stond de jonge vrouw met de meeste voorzigligheyd regtal tastende bereykte zy de deur welke was open gebleven, en vlugtte in den kelder. Het was maer toen zy beneden den trap was, dat den moordenaer gerucht hoorde. Deze omstandigheyd, gevoegd by de ontdek king van hetgeen hy zocht, overhaelde hem om spoedig te vlug- len. Hy vertrok langs waer hy gekomen was. De vrouw, die in eene zoo gevaerlyke omstandigheyd zoo veel moed en legenwoordigheyd vau geest heeft aen den dag gelegd, heeft opgemerkt dat dengenen 'die op haer leven en haer geld uyt was, vermeed van het minste woord te spreken. Her- baelde mael smeekte zy hem dat hy haer leven zou sparen, dat zy hem haer geld zou geven hy bleef doof... en stom. Daeruyt besluyt men dat by vreesde aen zyne stem herkend te worden. Men leest in de Girondevan den 11 dezer Gisteren rond 3 1/2 ure is er te Bordeaux eenen brand uytge- borsten zoo als men er aldaer in langen tyd geen meer gezien heeft. Het is op de kaey des Chartronsin eenen blok huyzen, dat liet vuer uytgeborsten is, door de onvoorzichlighevd van eenen leerling, die het vuer had gestoken aen eene ton alcool, welke seffens ontvlamd is. Met eenen schrikinboezemende!! spoed zette de vlam zich voort en weynige minuten daerna nam den brand verschrikkelyke uytbreydingen. Uvl alle pompiers-posten wierden er pompen gezonden en weldra werkten er een tiental volop. Niettemin is het niet ge- gemakkelyk geweest den voortgang van het vuer tegen te hou den. Uyt de ruvme wyn-magazynen van de hoeren E. Debue en Godefroy, waer hy begonnen was, breydde hy zich weldra uyt tot de naburige magazynen. Geheel het achterdeel van het huys dor heeren Meric, gebroeders, uytvvykings-agenten. is verbrand. Lang3 den noordkant, waer zich 'de wyn-magazynen van de heeren Gaden en Klipsch Dcvonden, heeft'den brand aenzienlyke schade veroorzaekt. Men spreekt van eene overgroole hoevèel- heyd flesschen met fynen \vyn, welke zouden verbryzeld zyn, en een verlies welke zou beraemd worden op 800,000 fr. voor dat buys alleen* Men geeft over het algemeen verlies, welk door dien brand zou veroorzaekt zVn, verschillige beramingen de eenen spreken van 1,500,000 fr.* de anderen vau twee millioen, sommigen zelfs van dry millioen. Men is enkel jond tien uren 's avonds meester van den brand geworden. De pompen hebben den ganschen dag gewerkt. Heden mor- gend was de kaey nog bedekt met rookende puynen, die in het water en den wyn lagen te zwemmen. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Marseille, 18 augusty. Tydingcn uyt Napels van den 15 dezer zeggen dat de betooging door de Mazzinislen legen Vrankryk ontworpen mislukt is. De rust is volkomen. De politie heeft de villa van den graef d'Aquiln omringd, beden eygendom van eenen Franschman, eD heeft er dertig refrac- tairen gevat. Weenen, 17 augusty. Byzondere brieven uyt St-Pelersburg melden, wegens den in houd van.de brieven der westerlyke mogendheden, dat den in druk door den franschen blief veroorzaekt, heel en gansch vredesgezind is. Den toon van dien brief is volkomen heusch. Den engelschen brief is harder, doch, hy ook is nogtans in eeneu vredelievenden zin opgevat. Bcvden houden zich aen de gemeene vooorstellen en betuvgen hun spyt dat Rusland zyne bvstemming niet heeft gegeven aen de zes punten, aen het ontwerp van konferentie en aen de wa penschorsing. Zy drukten de hoop uyt dat hel russisch gouver nement, na ryp onderzoek, lot een ander besluyt zal komen. Na Rusland verantwoordelyk geniaekt te hébben over de ge volgen eener weygering, verklaren zy dat de tusschenkomende mogendheden, om hare pliglen jegens de menschlievendheyd te vervullen, zoo als ze hun word opgelegd door de traktaten, op nieuw met verdubbelde kracht moeten aendringen op de opmer kingen welke zy reeds gemaekt bobben. M, Drouyn de Lhuys verklaért dat hy thans de maetregelen wilt afwachten welke Rusland zal nemen, en hy hoopt dat zy zullen van aerd zyn om de bevrediging te bevestigen. Wegens den ooslenrykschen brief, weet men niets stellig. Prins Gortchakoff zal nog lang moeten wachten alvorens te antwoorden, dewyl den Keyzer vertrokken is naer Nijni Novogo- rod, van waer hy maer binnen tien dagen zal terugkeeren. Franckfort, 18 augusiy. Den Keyzer heeft in de volgende bewoordingen geantwoord op den hevldronk door den burgemeester voorgedragen ter eere der duylsche vorsten die in Franckfort vereenigd zyn' lk neem het woord in den naem der vereenigde vorsten om den Senael en dé burgery te bedanken voor het herlelyk onlhael dat ons gedaen is geweest, lk geloof dat wy de vadérlandsche gevoelens des volks niet beter kunnen herkennen dan met te verklaren, wy vorsten, dat eene herlelyke liefde ons allen aen het gemeene vaderland vereenigt. Wy zyn het ook allen eens in onze welwillendheyd voor deze gebeugensweerdige stad. De doorluchtige gastheeren die'wy hier vergezellen zullen vreugdig met my hunnen beker ligten op den voorspoed van Frankfort - - Franckfort, 19 augusty. Den Keyzer van Oosteliryk word, overal waer hy zich begeeft, met geestdriftige juyehkreten begroet. Heden, verjaerdag van Frans-Joseph li, zullen in alle de duyl sche hoofdsleden pieglige kerkdiensten gevierd worden, en zal er geene zitting zyn. Den Koning van Saxen vertrekt nner Baden met eenen brief geleekend door alle de vorsten, om den Koning van Pruysen uyt, te noodigen aen de beraedslagingen te komen deel nemen. Den Heyligen Vader heeft tot geschenk gezonden aen den kardinael Corsi, aartsbisschop van Pisa, den prachtigen herder- yken staf die, eenige jaren geleden, was gegeven geweest aen den doorluchtigen aertsbisschop van Turyn en welken dezen onoverwinnelyken belvder des geloofs by zyn afsterven bezet had aen den Heyligen Vader. Zyne Heyligheyd heeft, zegt hy, daerdoor eene betuygenis zyner voldoening'willen geven aen den eerbiedweerdigen'kardinael Corsi, tot belooning der stand- vasligbeyd en kloekmoedigheyd met dewelke hy de regten en vryheyd der Kerk verdedigt. Men leest in de Armonia van Turyn Sedert eenige dagen spreekt men veel van een wonder dat zou plaets hebben te Vicovaro, een groot dorp gelegen tusscnen Tivoli en Subiaeo. Het beeld der Heylige Maegd dat in eene kapel dier plaets geëerd word, zou zyne oogen bewegen, veel per soenen die zich opzettelyk ter plaets begeven en brieven uvt allergeloofweerdigste bron voorlkomstig, 'l zy uyt Subiaeo of Tivoli, kondigen bet feyl als allerzekerst aen. In afwachting dat alles bevestigd worde door het regelmatig onderzoek 't welk het bisschoppelyk hof van Tivoli bevolen heeft, zullen wy zeggen dat, op bevel van den bisschop, het beeld naer de voorname kerk is overgebragt, en dat den toeloop der godvruchtige per- soonen die er zich naertoe begeven, zelfs in processie, schroom- lvk groot is. Eenige anekdoten welke wv, volgens de Armoniaaen de redetwisten der Vertegenwoordigers-Kamer ontleenen. zullen nogmaels te meer doen zien tot hoever de vreedheyd der pie- monlesche dwingelandy in het koningryk Napels zich laet ver voeren. Het gold de wet tegen de baenslroopory. M. Lazzaro, een eenheyds en piemonteeschgezinden Napolila'en, zegde, in de zitting van 31 july In eene provinlie hielden eenige libe rale jongelingen een vrouwspersoon aen die een stuk brood droeg aen haren zoon welken men meende onder de brigands te zyn. Na die ongelukkige vrouw te hebben aengehouden, knevelden zy haer, deden haer neerknielen, en zy zeiven bevolen vuer te geven en schoten ze door den kop. De Armonia haelt de Akten des Parlemcnts aen, bladz. 818. Na M. Lazzaro, nam M. Miceli, ook Napolitaen, het woord en zegdeMen heeft arme lieden door den kop gescholen, die aller medelyden en verachting weerdig waren. Eenen hunner was maer pligtig van een schaep gestolen te hebben. Zy waren in zulkdanige ellende dat, terwvl zy naer de slagtbank gingen, een hunne*zyr, schoenen uytdëed zeggende Ornegt die schoenen aen mynen armen vaderEenen anderen trok zynen lyfrok uvt, om hem aen zynen zoon te geven.» En nadat hy andere diergelyke veropenbaringen had gedaen, voegde M. Miceli erby Ik beb eene geheele lyst van brigands alzoo gedood zonder bermher- tigheyd en eenigen schyn van geregt, en wel voor de ligtsle fou ten. lk heb nog eene lyst van geslechte en geplunderde huvzen, met de dagen der uytvoeringen, de uamen der plaelsen en" ook die der metsers die deze vernielings-werken hebben volbrngt Men weet dat de wet op de baenstroopery is aengenomei». Wat zullen wy dan zeggen Dat het piemonteesch gouvernement zich maer schynheyliglyk verontweerdige over de geweldena- ryen die in Polen door de Russen bedreven worden Londen, i7 augusty. Den Times looft den minister Russell, omdat hy de deputatie der meeting, teJames-Hall ter gunste van de Polen gehouden, niet heeft willen ontvangen. Het blad vraegt of den heer Shelley, voorzitter dier meeling, er wel aen gedacht heeft, dat eenen oorlog tegen Rusland tevens eenen oorlog zou zyn tegen zyne verbondenen der Vereenigde Staten of hy de onkosten wel be rekend en overwogen heeft, en of in diergelyk geval Engeland gerust zou kunnen blyven over het bezit van Ierland. Den Times voegt er by dat de Polakken geene natie, maer slechts eene aristokratie uytmaken, van welker juk liet poolsche volk eerst bevryd zou moeten worden. Om die redeneringen wel te begrypen, dient men te weten dat den Times eenen anglikaenschen dweeper en doodsvyand der catholyken is. De Rbvale.nta, smakelyk ontbyt, welke mils eenige stuivers daegs vyf- tigmnel zynen prys bespaard, vergeleken met andere rpmediën, welke op eene volstrekte wyze geneest de slechte verteringen (dispepsie), macgont- stekingen, darmontstekingen, gewoone opstoppingen, speensiekten, win den, zenuwkrimpingen, ontzetting der lever en sljinvliezen. hel zuer. braeklust. slymen, brakingen na get eten en binst de zwangerheid, maeg- zner, buikloop, krampen, slapeloosh'-id, hoest, beklemming, korten adem. ontsteking der luchtpyptakkpn, teering, zweren, zwarte gal, flerecyn, jicht, veizwakking, frisch en kracht loosheid. Uittrek uit een artikel uit den Sif.CIE, van 3" december 1867. Het engelsch gouvernement heeft eene welverdiende belooning van 125,<!0'J fr. topgestaen aen d<-n heer doktor l.evingstone. voor zyne merk- weerdige ontdekkingen in Afrika. Deze vermaerde kondschapper, welken zestien jaren by de inboorlingen van het westen der streek heeft overge bragt heefi aen de koninglyke maetschnppy merkweerdige en wonderbare mededeelingen gedaen wegens den moreelen en physiekrn aerd dezer ge lukkige en door de natuer begunstigde volkeren Zich met de meest wei- duidende plant huns gezonde Inchtstreek voedende, de Revalenta, gc- zondheidsmeel van du Barry zyn zy gansch hevrvd van de meest eigene kwalen aen het'menschdoin de teering, hoest, kortborstigheid, onver teerbaarheid. buik- en maegpvn, kanker, verstopping en zeuuwpyn, zyn hun gansch onbekend. Dit uitmuntende meel dezer voedende plant, sedert achtien jaren in Engeland aengebragt door 31. du Barrv, met de hier bo vengemelde ziekten uit te roeijen, heeft er de gelukkigste uitslagen van te weeg gebragt voor den duer van 's mcnschen leven te Londen, by voorbeeld, beloopt het officiële cyfer der sterfgevallen maer meer tot 12UO dew\ I de geboorten de 21)00 per week overtieffen dus eene winst van 6ten honderd. BURGERLYKEN STAND. GEBOORTEN. Mankelyk 9 Vkouwel. 7 HUVVELYKEN. E. Vnn den Broeck, deglooner, niet M D'haeseleer, dagloonster. A. Singelyn, peerdensmid, met A. Sehouppe. hovenierster. J. Steleman, schoenmaker, met V. Van iloudenhovc, dienstmevd. C. \an Nienwenburgh, wever, met C. Bauwens, naeyster. A. Bombeeck, 1 maond, Peperstract.M. De Bolle, wedr. Van Gliv- seghem, zonder beroep,. 92 j., Leopoldstraet. M. De Biauwer, kant werkster, '8j., Schoerbeke. E. Van tier Moeren, lij., Zonnestraet. E. Van Muylern, '29 dagen, ülylheko. -- O. Doens. 3 j., Zonnestraet. J. De Roeck, 1 maend, Schaerbeke. A. Verhulst, 7 j-, Leopoldstraet. 31. D'hnens, vrouw Verbeken, kleermaekster, 34 j.. Zonnestraet. A. Francois, innend, Vryheydstraet. E. Petit, man Roelandt, kleermaker, 67 j., Sterrestraet. Grand Quarlior a Louer, consistant en Cuisine et Salon au Rez-de-Chaussée trois ou quatre (hambres k volonté au premier, sur la Grand' Place h Alost. S'adresser chez les Dellos VAN SAN TEN Soeurs. AUGUSTE DE WINTER, te Aelst, in de Roosemarynstraet N° 2, beeft de eer bet publiek kenbaer le maken dat hy zich komt te placeren als MEESTER SCHRYN WERKER en TRAPMAKER. Dooi de goede hoedanigheyd van zyn werk en den gematigden prys verhoopt by de gunst van een ieder te zullen verwerven. En. SL\BBAERT-CAüTERMAN, heeft de eer het publiek kenbaer te maken dat by zich alhier komt te vestigen in hoedanigheyd van Biouvvverwer en Huysverwer in de Leopoldstraet, en dat hv levens verkoopt olie soorten van Borstels, gevrevene en onge- vrevene Verwen. Hy beveelt zich in de gunst van een ieder. Eenen goeden JAGTHOND, by den Veldwachter te Welle. T en Sier [huize van <&n heer Juducus De Sadeleer-Roelandls TE HAELTERT, BRUL. De Notaris BRECKPOT, ter verblyfplaets van Haelterl, zal, ten verzoeke van die het behoort, openbaerlyk ver- koopen, op Dynsdag 2;> Augusty 1865, te beginnen om 8 ure voormiddag, al dp Meubels én Menbelaire Voorwerpen ten voormelden sterfhuize te bevinden en bestaende na- nienlvk in Stoelen, Talels, Nachttafel, Kleer- en andere Kassen, Spiegels, Bloemvasen met Bocals, Printen, ï'afel- tapylen, Srrvietten en Hainlakeus, Venslergordynen, vcr- sclieide Bedsloelen met hot Bedgerief, als pluimen Reddens, Hoofdpeluwen en Oorkussens, wollen Saigiën, Spreyen eri Slueplakens, Stool' met tuebehoorten, ydele Flesschen al het Geleyer- Koper- Tin- Tin- en Yzerwerk. al het Keuk'en- gerief en al het Kandbouwershalam, eene schoune Melkkor-i. groote Aelkuip, Beerknipen, Waschkuip, Vleeschkuip, Kortewageus, eene hoeveelheid Slrooy, ongedorschen Gra nen, gezacgd Berd, eene hoeveelheid Brand- en ander Hout. Mest en meer andere Voorwerpen. De Koeibeest zal om 1 uer namiddag verkocht worden. Alles op gewoone kondilien en tyd van betaling, u,its stellende goede en gekende borge.

De Denderbode | 1863 | | pagina 3