HOPPE-OOGST. aen, voor de ryke klassen, van bescherming te verleencn aen de werkersklassen, als eene boeting en eenen -aki van regtveer- digheyd. De liefdadigheyd, sluyt M. Perrin, moet hoofd- zakelyk godsdienstig wezen, want daer is geene liefdadigheyd u zonder het geloof, 't is te zeggen zonder den godsdienst. Op M. Perrin volgde M. Cochin, die sprak over den voortgang der nyverheyd en wetenschap onder hel Catholyk oogpunt be schouwd. Den uylstekenden redenaer verschrikt zich niet voor de vooruytgangen noch voor de wetenschappen, want, zegt hy, de wetenschappen bewyzen God en alle stoffelyke vooruytgangen dienen God. Hy heeft zich mei eene zeldzame schranderheyd bezig gehouden met het kapilael. Hy wilt dat men het kapitael eerbiedige gelyk men de groole namen eerbiedigthy wilt dat men de groote namen eerbiedige omdat zy veel bewezen© diensten verbeelden, 't is te zeggen veel deugd'; by wilt dat men het kapitael eerbiedige, omdat het veel werk, veel orde, veel spaerzaemheyd verbeeld, 't is te zeggen veel deugd. (Deze bepa lingen wierden met onbeschryflyken geestdrift toegejuycbl.) M. Cochin is eenen Christen in den besten zin des woords. Hy spreekt van de Kerk gelyk van de leedersle der moeders, en hy schandvlekt de ondankbaerheyd en de goddeloosheyd met eene tael waervan hy alleen den sleutel en het geheym heeft. De Kerk, zegt hy, mag en moet zich niet afschrikken van de voor uytgangen, want het is zy die ze ten allen tyden begunstigden ontwikkeld beeft. Id de openbare zitting des avonds was hel dat Z. Em. den kardinael Wiseman, M. Schollaert en M. graef de Montalembert het spreekgestoelte beklommen hebben. Men weet dat den primaet der Calholyke Kerk in Engeland, zich bezig gehouden heeft met den burgerlyken en godsdieusligen toestand der Catho- lyken m zyn land. Den voorspoed van het Catholyk geloof in Groot-Brittaniën, zegde den spreker, dagteekent van de ontvoog ding der Catholyken. Sedert dat tydstip heeft het ccdg buyten- gewoone uytbreyding genomen. Ja, Mynheeren, vervolgde Z. Em., de voortgangen van het cntholicismus zyn in Engeland overgroot, nietlegenstaende den invloed van den protestantschen adel en de pooging der druk pers. Als men in Engeland reyst, moet men de sehoone kerken te Londen niet zoeken gy vind ze maer in de steden van weynig belang. Den eerbiedweerden prelaei geeft vervolgens eene roerende beschryving van de wonderheden van liefdadigheyd welke nederige kloosterzusters vervvezenlyken in de armste, de ellen digste wyken der hoofdstad. Scholen, hospicen, vveczenhuyzen. deze en andere diergelvke instellingen doen den Catholyken naem zegenen in ontelbare lokaliteyten waer de onwelendheyd eertyds met leerde dan godlasteren. Z. Em. Mgr Wiseman eyndigde met de ovrtuyging uyl te druk ken dat de sehoone dagen van het oude Engeland iullen weer- keeren, en hy wenschte de Belgen geluk van te leven onder de regering van den wysten der koningen. De redevoering van M. Schollaert rolde over de Kerk en den hedendaegschen geest. Den redenaer vorklaerde dat het niet als wanhopigen is dat hy het woord neemt, maer a als soldaet der waerheyd. Hy heeft hoogelylft de leeringen van Jesus- Chrislus afgekondigd, en verhefte zich met kracht tegen de godslaslelaers die de Godheyd van onzen Verlosser durven loo chenen. M. Schollaert heeft gezegd en telkenmale met nieuwe kracht herhaeld de Kerk heeft geenen onderdanigeren zoon dan hy. Sedert vele eeuwen, riep hy uyt, hebben stoute, onge- loovigen verklaerd dal zy het graf van den Galileër gegraven hadden, en den Galileër is altyd zegepralen der en grooter'uyt de stryden gekomen welke men had durven leveren aen hem en aen syne onsterfelyke Kerk, die Kerk die oud is maer niet veroudert. M. Schollaert heeft de algemeene toejuyehwgen der VergaderiDg weggedragen. Daerna is M. graef de Montalembert te voorschyn gekomen. Den prins der Calholyke redenaers was het voorwerp derzelfde ovaliën als daegs te voren. 'T is dat zyno redevoering over de vryheyd van geweten niet min schitterend, noch min verheven, noch min welsprekend was dan degene die hy al had gedaen over- de vrye Kerk in den vryën Staet. Onmogelyk is hel de ontleding van zulke hladzyden van- welsprekendhèyd te geven. 31. de Montalembert wilt de vryheyd zonder voorregt voor wie het ook zyhy wilt de eendragt lusschen clen Staet en de religie. Tevens dat hy met 2yne mannefyke en weergalooze vvelspre- kendheyd den lof onzer Constitutie heeft afgekondigd henevens de groote vryheden die zy verleent, heeft hy noglans voorbe- houdingen gedacn wegens de wyze op dewelke, in Belgiën, onze fegmikanters die vrylieden verstaen en toepassen. Met dit vuer en men begeesterenden toon die maer aen zyn genre alleen toebehooren, sprak hy van die liberalen che de natie in inter- dictie houden en eenen regterlvken raed zouden willen in- stellen, samengesteld uyt liberale advokaten, om haer te be- letten gevaerlyke libcraliteylen te doen. 'T is aldus dat de groote stem van den franschen redenaer het gedrag geschand vlekt heeft onzer schyn-liberalen, die eene heyligsehendende hand leggen op den geheyligden pand welken het Nalionael ^ongres aen onze eer cn vaderlandsliefde heeft toevertrouwd 't is aldus dat hy protesteerde tegen die mannen zonder principen, welke, onder voorwendsel van dc regten der maetschappy te vrywaren, den laetsten wil der stervenden geweld aendoen en ver- valschen. Alvorens zich naer St-Rombaut te begeven om er de geheyligde redenaers te aenhooren, had het Kongres eene laelste zitting gehouden in het kleyn Seminarie, in deweelke, na verschcydene verslagen aenhoord te hebben, het zyn bestendig komiteyt heeft benoemd. Zynen keus is gevallen op de leden van het komiteyt dat voorden eersten ziltyd was benoemd geweest, erbyvoegeude M. B. Dumortier, volksvertegenwoordiger. Hel bestendig komiteyt is derhalve samengesteld als volgt -. Eerevoorzitter Z. Em. Mgr den kardiaael-aertsbisschop van Mechelen. VoorzitterM. baron de Gerlache. Ondervoorzitters MM. burggraer Eug. de Kerckhove, graef de Tlieux, baron Hipp. Dellafaille en C. Perrin. Algemeenen Secretaris M. Ed. Ducpéliaux. Tresorier M. ridder de Wouters d'Oplinier. Leden Mgr Lauwers, M. B. Dumortier, M. Richard Lamarche, M. baron Bólbune, M. baron Van den Branden-de Reeth. Secretarissen MM. Aug. Beckers, de Haulleville, SchevaerU en Woeste. De Vergadering heeft mededeeling ontvangen van een berigt door het welk Z. Em. den kardinael Antonelli het Kongres bedankt in den naem van den Heyligen Vader, over hel adres 't welk liet aen Zyne Heylighevd gestemd heeft. De lezing van dit berigt wierd onthaeld met vervoeringen van geestdrift cn de be^baeide geroepen van Leve Pius IX AFSCHEYDS-BANKET DER LEDEN VAN HET CATHOLYK KONGRES. Ongeveer 370 leden van het Kongres woonden het afscheyds-' banket by dat op de sluyting van den zittyd dier geheugensweer- dige Vergadering gevolgd is. Onder de voornaemsle persoonaedgen die dit laetste deel onzer groote Cathólyke feesten met hunne tegenwoordigheyd vereer den, zullen wy noemen, behalve HH. EEm. den kardiuael-aerts- bisschop van Mechelen en den kardinael-aertsbisschop van West minster Mgr. Nardi, auditor der Rota te Hoornen, Mgr. ae Ram, rector magnificus der Calholyke Universiteyt van Leuven, en menige andere vremde prelaten, vooral van Engeland. Men be merkte er ook de fransche, itahaenscbe, zwitsersche en belgi- sche redenaers, die zooveel bekoorlykheyd en belang aen de vergaderingen dezer laetste dagen gegeven hadden. M. graef do Theux, ondervoorzitter van het kongres, en M. graef de Montalembeit, beyden onpasselyk, hadden voor het feeslmael Mechelen moeten verlaten. M. baron Dellafaille, Senateur, zat het banket voor. Op het nageregt heeft M. baron Dellafaille, van Gend, een dronk uytgebragl aen den Heyligen Vader, aen den onsterfelyken j Pius IX, aen den Vader aller gcloovigen. Onnoodig te spreken van den geestdrift welken dien dronk verwekte. Z. Em. den kardinael-aertsbisschop van Mechelen stelde de gezondheyd voor van Z. M. den Koning der Delgen en hoogst deszelfs familie, en verheugde zich erin, dal hy ons vaderland een catholyk stamliuys gegeven had. Dien toast wierd met onge- looflyk veel geestdrift begroet en het Leve den Koning weer klonk uyl aller monden. Een aental dronken hebben elkaêr opgevolgd; wy melden die van M. den markies Patrizzi, van Roomen, op de gezondheyd der verschillige prinsen der Kerk, der bisschoppen en prelaten, zoo Belgen als vremdelingen, die de vergaderingen van het Kongres geweerdigd hebben by te woonen van Z. Em. Mgr. den kardinael-aertsbisschop Wiseman, die do Vergadering namens de aenwezige prelaten bedankte, en eene bekoorlyke en geest- ryke rede voerde over de christene liefdemalen. M. B. Dumortier, volksvertegenwoordiger, dronk, in warme woorden, op den zegeprael van Kerk en geloof. Den moedigen patriot vond treffende woorden om over de goede moeder'der geloovigen te spreken. -M Dechamps, siaetsminister, stelde de gezondheyd voor der catholyken van alle landen, die uyt de gansche wereld zyn toegeloopen om eene nieuwe bekrachtiging te geven aen de godsdienstige l;roederlykheyd die tusscben alle de menschen van hetzelfde geloof moet heerschen. Het door dringend woord van den uylstekenden redenaer bewoog diep de vergadering. M. prins A. de Broglie drukte de erkentenis uyt welke do catholyken gevoelen voor het goed onthael dat zy in Belgien ge noten hebben. M. Cochin, den geeslryken redenaer van vvien wy reeds gesproken hebben, beeft eenen dronk uytgebragl op do Calholyke Universiteyt van Leuven en op alle degene die zich nog in andere landen zullen kunnen slichten, met hetzelfde doel wit. Mgr. de Ram, rector magnificus van dit zelfde geslicht, heeft M. Cochin in warme woorden bedankt. Den eerw. heer Broers, van Amsterdam, drpnk op de gezondheyd van het inrig- tmgs-komiteyt van 't catholyk Kongres van Mechelen. Wel ver diende loejuyehingen begroeteden des redenaers woorden, welke ook een dankantwoord verwekten van wege M. Dellafaille, voor zitter. Mgr. Nardi stelde in de genegeii3te bewoordingen de gezondheyd voor van M. Ducpéliaux die, als algemeenen sekre- taris van het Kongres, zoo trouw zyne pligl heeft gedaen. M. Ducpetiaux stelde een toast voor aen de gedachtenis van wylen M. Mceller, in zyn leven professor by de Calholyke Uni versiteyt van Leuven. M. Saubot-Dambo'rgez, van Bayonne, dronk op de gezondheyd van M. graef de Montalembert, die on- gelukkiglyk afwezig was. M. Vcrspeyen groette de calholyke jeugd, en zyne rede wierd beantwoord door M. Poncelet. Het banket was ten 6 ureu geeyndigd. De algemeene Vergadering der Catholyken te Mechelen is eene aenzienelyke gebenrtenis die eene groote bladzyde in de heden- dnegsche jaerboekeh zal beslaen. Degenen die het geluk hebben gehad die sehoone vereenigingen by te woonen, zullen eene ge denkenis willen bewaren van hetgeen zy er gezien en geboord hebben, zy zullen willen een voorwerp bezitten dat hun op eene duerzame wyze die heerlyke prolestatiën van verkleefdheyd aen de calholyke religie en den Heyligen Stoel herinnert. 'T is om aen dit voortreffelyk gedacht te beantwoorden dat men besloten heeft, onder de bescherming van Z. Em. Mgr. den kardinael-aertsbisschop van Mechelen en van HH. Hoogw.de bisschoppen van Belgiën, eenen gedenkpenning van het Kongres uyt te geven. De uytvoering diermedalic is toevertrouwd aen den buryn van M.L.Wiener. Den voorkant zal in't midden hel afbeeldsel dra gen van 0. II. Vader den Paus, rondom hetwelk de wapens der belgische bisschoppen, met de namen. Op de keerzyde zal liet volgende opschrift te lezen slaen Cor unum et anima una, Socie- TAS CATH0L1C0RUM PRIMUM AÊUD BELGAS MeCHLINLE A XV11I AD XXII aug. MDCCCLXIII. Coetu solemni congregata. Den prys der medalie, is voor het gouden exemplaer 1000 fr. voor het zilveren id., fr. 50 voor het bronzen id. 8 fr. Mee kan inschryveu by M. Victor Van Deuren, Groote Markt, t© Mechelen. Met het naderen van den hoppiuk-tyd. konnen wy niet genoeg aen de hopkweekers aonraden - 1° Den zuyveren pluk, zonder stelen en zonder vervlogene bellen 2° De hop te droogen met Coke (a) en èeniglyk dezelve te aen- stekeu met droog Canada- Abeel of Buekenhout. De hop langzaem laten droogen Men moet de leege pryzen onzer hop, in evenredigheyd van de pryzen in Duylsehland en Engeland, meest toewyten aen de weynigo bezorgdheyd in het plukken en liet droogen. De naluer van den grond brengt hier de beste boedanigheyd op. Den zuyveren pluk der hoppe, (b) en het, uytkomen van haren goeden natuerlyken geur. nietbelemmerd door verbrandden houtdamp, zal de vremdelingen aenlokken hier te doen koopen. Dit is deu iutrést van het algemeen, zoo van de hoppokweekers als van deu koophandel. (a) CofiB i9 afgebrande steenkool, die men kan koopen aen den geringeo prys iBD 40 cenlimen den halten hectoliter in de gatgeslichlen te Aelst Brussel, Ninove, Dendermonde, etc. (b) Er is menigmael beweien dal de onmyterste hop, too van stelen en bladeren ajs vun ondeiblevene bellen, die hier op de inerkt geweest is en nauwkeuriglyk afgeplukt en iiytgeraept, geenen halven kilo 'op HO kilos gewigt opbrengt. Ilus dit U niet alleen ceu vruchteloote fraude, maer vêr- wvdert den koopman. (Medegedeeld). Men schryft ons üyt Antwerpen Den Jubilé der Jongelingen Congreganisten, onder den lit j van 0. L. V. Onbevlekte Ontvangenis, onzer stad is op eet luysterryke en godsdienstige wyze onder alle opzigten, gedi rende dry dagen gevierd geworden. Het geheugen dezer fee zal lang in de gedachten zoo wel der calholyke burgery als i die der Congreganisten geprint blyven, want nooyt is iels god: dienstiger door eene burgerlyke vereenigrng gevierd. Zie hu in het kort de byzonderste plechtigheden. Op den feestdag van Maria Hemelvaert, Jubeldag, wierd, algemeene communie gehouden op het hooge Choor der katht drale kerk door 300 Congreganisten. Ten 11 uren plechtige mi door Mgr. Van den Berghe, kamerheer van Zyne Heylighevd, i de kerk van het Coilegie der eerw. Paters Jesuiten des namii dags ten 5 uren Sermoen en pleglig Lof. Op zondag 16, vergezelden de Congreganisten de processie va- de kathedrale kerk. Des namiddags pleglig Lof in de kerk va het Coilegie der eerw. Paters Jesuiten, voorgegaen door een lofrede van den eerw. Pater Lava. De leden der Conservatieve Voreeniging onzer stad, hebben oo! het hunne willen bydragen tot opluystering van deze feest, me hun schoon lokael ter beschikking der Congreganisten te gevei tol het houdeu van een aengenaem avondfeest, het welk bestoi» in zang- muziek- en tooneel oefeningen door de Congreganistei uyt^evoerd verseheydene onderpastors, priesters en treflëlyki- burgers hebben met veel genoegen deze vermakelykheden bygf woond. De plegtigheyd van den derden dag heeft het geheele fees komen bekroonen. Deze had plaeis in de kathedrale kerk alvvac M. den Deken en de heeren Kapelmeesters van 0. L. Vrouwkape alles luidden werkstellig gemaekt om luyster by te zetten. Di Congreganisten wierden onder het geluy der klok en het spelei van den beyaerd ingehaeld, terwyl op liet hoogzael eene'schooi» symphonie gespeeld wierd. M. den Deken celebreerde zelfdi H. Mis, alsook des namiddags het Lof het Sermoen wierd ge daen door den eerw. Pater Schools, insteller en oud bestierde/ der Congregatie, en de plechtïgheyd wierd gesloten door dei lofzang Te Deum. Wy vernemen dat den bestuerder van de staels-raiddelbar^ 3chool van Diest, tot bestuerder der middelbare 3chool vai Aelst benoemd is. Een konuiglyk Jicsluyt van 20 augusty roept de kiezen van het disdrikt Doornyk byeen op den KJ september aenstaende, om een kamerlid-te kiezen in vervanging van M. Dupret. die zvi omslag heeft gegeven. Men schryft uyt Oordegem, 25 augusty Gisteren, rond 1 i uren des morgends, is eenen geweldige» brand alhier uytgeborsten. Twee hofsteden, gebruykt door d< eygenaers Karei De Graeve en Bernard Keppens, zyn de roof der vlammen geworden. Niels, ten zy de beesten, is kunnen gered worden. Alles was verzekerd. Deze ramp word toegeschreven aen de onvoorziclitigheyd van eenige kinderen die eeiren wespennest hadden willen uyl- branden onder een slroyeu dak. Het vuer zette zich met zulkda- nig geweld voort dal hel byna teenenuiel zyn vernielingswerk' had voltrokken voor de aenkomst der hulp. Men kondigt aen dat het besluer der brievenposlen hee- in 't kort eenen postzegel gaet uytgeven van perelgrys kleur, bestemd om bet frankaren der groote dagbladen te Yergemak- kelyken. Men leest in eene brussëlsche briefwisseling Eenen door zekere nederlandsche bladen medegedeelden tele gram meld. dat Koning Leopold eersldaegs eenenTamilieraed zal voorzitten, belegd over de mexikaensclie kwestie en waerbv aertsherlog Ferdinand-Maximiliaen en aertsherlogin Charlotte tegenwoordig zullen zyn. Dit is niet juyst. In Belgiën zvn nog nooyt familieraden gehouden, het zy over binnenlandschejiet zy over andere aengelegenheden. In de kwestiën waerover hy lè beslissen heeft, raedpleegt den Koning alleen zichzelven en zyne ministers. De waerheyd is dat zooals ik u reeds melde cn dc parysche Patrie heden bevestigt, den nieuwen Keyzer van Mexiko, die met zyne gemalin naer Parys gaet, door Brussel zal trekken om zynen schoonvader te bezoeken en ongetwyleld lieni te onderhouden over de vele maetregelen te nemen ter bevesti ging zyner kroon, tot welker aenneming reeds voor maenden, ik herhael het, definitief was besloten. Men 3chryfl uyt Mecbelen, den 25 augusty Gedurende de dagen der jubelfeesten heeft onze politie zich met den allerlofweerdigslen ïever van hare pligten gekweten. De goede orde heeft zy overal met zachtheyd en beleefdheyd weten te handhaven, ook is elkeen gereed om haer gedrag te pryzen. Om de verzekering eener volkomene veyligheyd aen de duyzende en duyzende bezoekers te verschaffen, 'heeft ze duchtig op de hielen der beurzesnyders gezeten. In onze statie, legde zy zaterdag de hand op den genaemden Nathan Roozeboom, ge boren te Nieuwe-Pekel-A (Holland), oud 22 jaren, en woonachtig te Zulphen (Holland). De groote vangst bad maendag plaets. Tusscben het hevig gedrang en het groote gewoel gelukte men vooreerst Hendrik Moons, oud 23 jaren, geboren cn woonachtig te Leuven, by de kraeg te vallen. Eenige oogenblikken later, wierd er eene iii rouw gckleedde juffer, ónder den naem van Hermana Richard, oud 41 jaren, geboren te Bar-Ie-Duc (Vrankryk) en woonachtig le Parys, voor beurzensnydery, achter de grendels gezet. Eyn- delyk wierd aengehouden voor hetzelfde feyt, eenen zekeren Eugeen Parlongue, oud 27 jaren, geboren te Puiehet (Pruysen), en woonachtig te Luyk. De aengehoudenen waren in bezit van verseheydene gouden horlogiën, eene groole hóeveelneyd geldspeciën en eenige bank- brieven. Onder de aengehoudenen zyn er die al reeds versehey dene straffen voor diefstallen hebben onderslaen. Dynsdag 's morgens heeft de politie niet minder dan zeven porte-movnaics uyl den stadsgracht aen de Egmond-poort, ge- haeld. Naer alle waerschynlyklieyd zyn deze aldaer, na door de beurzensnyders geledigd te zyn, in het waier geworpen. Een ongelukkig geval, welk aen de onvoorzigtigheyd toe te schryven is, heeft verledene week by de weduwe Beeckman,, landbouwster te Heusden, plaels gehad. Gemelde paebteresse bad vyf beste melkkoeyen naer de vveyde in den loemael laten gaen eu toen zy 't huys kwamen, beeft eenen barer zoons, ieder beest eenen eemer drinken met een deel drooge vlaskmppers daerin gegeven korten tyd daerna vvierden zy allen plotseling tegen den grond geslagen Denkende dat gemelde beesten in de weyde vergiftigd waren, is men spoedig om een veearts geloo- pen, die le middernacht ter plaetse aenkwam en alreeds dr>' van deze dieren dood vond en de twee anderen in eene zeer droeve gesteltenis. Dank zy aen zyne goede zorgen es zynei onvermoeybaren iever, hebben de beesten liet leven kunnen be houder.. Het is eene heylzame les voor eiken landbouwer, o» nooyt kaf of knippers van vlas ongekookt aen hunne heeste* te geven, want het is cloodelyk.

De Denderbode | 1863 | | pagina 2